Jump to content

Kupovina plovila pod ovrhom


Mishe

Preporučene objave

Poštovani,

 

Imam pitanje za koje se nadam da ćete mi moći pojasniti.

Naime, zainteresiran sam za kupnju plovila. Međutim, vlasnik tog plovila je pod ovrhom od porezne uprave (cca 80 000kn).

Vrijednost plovila nadilazi iznos ovrhe.

 

Interesira me postoji li ikakav pravni način ili ugovor da se zaštitim u slučaju kupovine tog plovila.

Naravno, postoji opcija da otplatim iznos ovrhe, a ostatak novaca isplatim gospodinu pri kupnji plovila. Međutim, ne bih želio riskirati uplaćivanjem novca gospodinu kojeg ne poznajem te tako riskirati gubitak novca.

Također ne bih želio napraviti kupoprodajni ugovor dok je ovrha još na snazi te se onda baviti ukidanjem ovrhe, jer se u međuvremenu ne mogu upisati kao vlasnik plovila u Lučkoj Kapetaniji. A ne želim riskirati situaciju koja se može dogoditi u međuvremenu, pošto postoji i dug prema banki, unatoč tome što je kao ovršitelj pokretnina trenutno upisana samo porezna uprava.

 

Dakle.. Postoji li mogućnost da se zaštitim te obavim kupovinu sigurnu za sebe te svoju investiciju?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Namiri-plati sve dugove i kraj priče. Postavio si previše pitanjanja ali ako podmiriš sve dugove, nemaš problema.

 

Naravno, moraš prvo odjuriti kod javnog bilježnika......ima tu posla...... ;-)

 

Da, to je jasno kao dan. Ali dug nije moj, već od covjeka kojeg još nisam ni upoznao osobno.

Dakle.. Uviđate problem..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, to je jasno kao dan. Ali dug nije moj, već od covjeka kojeg još nisam ni upoznao osobno.

Dakle.. Uviđate problem..

 

Mrljavac Vam je sve lijepo odgovorio. Platit dugovanje, tražite od čovjeka od kojega namjeravate kupit izračun duga iz porezne uprave. Ali bilo bi dobro da ga najprije upoznate i dogovorite se oko detalja otplate duga, isplate kupovnine i ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najbolje je u kupoprodajnom ugovoru specificirati da se dio kupoprodajne cijene (cca 80.000,00 kuna) isplaćuje na ime duga prema državi u proračun RH, a ostatak do pune cijene prodavatelju. Svi sretni i zadovoljni.

 

Hvala na odgovoru.

Inace, taj iznos je tocan (provjereno).

Tu postoji još jedan problem. Gospodinu su racuni pod blokadom zbog dugovanja bankama (poveci iznos).

U poreznoj su mi rekli da je ovrha na pokretnine samo od strane porezne uprave.

Ako ja platim dug poreznoj, te oni posalju Luckoj Kapetaniji nalog da se ovrha skine(u principu treba nekakvih 24h) da li postoji mogućnost da u međuvremenu banka stavi ovrhu na plovilo?

Zna li itko kako točno to funkcionira? Da li ide zakon "tko brži njegovo" ili..?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lučkoj kapetaniji pošaljite dopis (preporučeno i sa povratnicom) u kom tražite da se očituju o postojanju zabilježbe za ovrhu i redu za naplatu duga. ako tražite pismeno pismeno bi vam trebali odgovoriti. ili možete to tražiti direktno u kapetaniji ali da vam daju pismenu potvrdu da samo porezna uprava ima zabilježbu spora na plovilu.

 

u poreznoj su vam u stanju svošta obečati (usmeno) i dat kojekakve podatke samo da bi naplatili svoj dug. od koga će naplatiti nije bitno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svakako da je uvijek bolje kupovati "čiste" predmete (automobile, plovila, nekretnine). To međutim, ne znači da se ne može kupiti i opterećena stvar. Jedino što treba poduzeti jesu adekvatne mjere osiguranja - da se ne izvisi.

 

Prema opisu slučaja, doduše - slažem sa da bi bilo bolje izbjeći ovu kupovinu. Veliki rizik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svakako da je uvijek bolje kupovati "čiste" predmete (automobile, plovila, nekretnine). To međutim, ne znači da se ne može kupiti i opterećena stvar. Jedino što treba poduzeti jesu adekvatne mjere osiguranja - da se ne izvisi.

 

Prema opisu slučaja, doduše - slažem sa da bi bilo bolje izbjeći ovu kupovinu. Veliki rizik.

 

Naravno da bih tražio napismeno potvrdu, samo sam mislio to napraviti od poreznog referenta koji je ovrhu i proveo.

Lucka Kapetanija to moze izdati samo uz prisustvo vlasnika?

Dakle, od mjera zaštite mogu jedino to i poduzeti? Napismeno potvrdu o jedinom ovršitelju, te stavku u ugovoru da otplaćujem dug a ostatak isplaćujem vlasniku.

 

Kada se upišem, teoretski, kao vlasnik plovila, uz takav priložen ugovor, smatram da mi nitko ne može osporiti vlasništvo.

Jasno mi je da jest rizik, ali je točno ono što meni treba (poslovno) pa zbog toga razmatram opcije da se to razrješi u obostranu korist, mene i vlasnika, a i naravno u korist porezne uprave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Imam pitanje za koje se nadam da ćete mi moći pojasniti.

Naime, zainteresiran sam za kupnju plovila. Međutim, vlasnik tog plovila je pod ovrhom od porezne uprave (cca 80 000kn).

Vrijednost plovila nadilazi iznos ovrhe.

 

Interesira me postoji li ikakav pravni način ili ugovor da se zaštitim u slučaju kupovine tog plovila.

Naravno, postoji opcija da otplatim iznos ovrhe, a ostatak novaca isplatim gospodinu pri kupnji plovila. Međutim, ne bih želio riskirati uplaćivanjem novca gospodinu kojeg ne poznajem te tako riskirati gubitak novca.

Također ne bih želio napraviti kupoprodajni ugovor dok je ovrha još na snazi te se onda baviti ukidanjem ovrhe, jer se u međuvremenu ne mogu upisati kao vlasnik plovila u Lučkoj Kapetaniji. A ne želim riskirati situaciju koja se može dogoditi u međuvremenu, pošto postoji i dug prema banki, unatoč tome što je kao ovršitelj pokretnina trenutno upisana samo porezna uprava.

 

Dakle.. Postoji li mogućnost da se zaštitim te obavim kupovinu sigurnu za sebe te svoju investiciju?

 

Hvala.

Rođeni, dali li se to isplati?

Možda je pametnije (kao što neki korisnici pišu) zaboraviti. Tko zna, pitaj boga za porijeklo tog korita.

 

Možda nećeš dobiti nekakvu korist ako odustaneš ilio ne - ali miran si ako se ostaviš ćorava posla. Baš te briga, a grah neka se jebe u loncu. Poslije nam možeš zahvaliti ili nas na "kuluran" način izvrijeđati. Ne igraj se! :sudac: Kad dobiješ po lampi, onda je kasno. Ovo ti je prijateljski...........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rođeni, dali li se to isplati?

Možda je pametnije (kao što neki korisnici pišu) zaboraviti. Tko zna, pitaj boga za porijeklo tog korita.

 

Možda nećeš dobiti nekakvu korist ako odustaneš ilio ne - ali miran si ako se ostaviš ćorava posla. Baš te briga, a grah neka se jebe u loncu. Poslije nam možeš zahvaliti ili nas na "kuluran" način izvrijeđati. Ne igraj se! :sudac: Kad dobiješ po lampi, onda je kasno. Ovo ti je prijateljski...........

 

Naravno da je prijateljski, bez brige. Necu se ja uvrijedit na ništa.

Za savjete i razna misljenja sam i dosao tu :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da je prijateljski, bez brige. Necu se ja uvrijedit na ništa.

Za savjete i razna misljenja sam i dosao tu :)

 

Moje mišljene je također jednosmjerno da ova kupoprodaja nije najpametniji potez ne zbog duga poreznoj koji je najjednostavnije isplatiti već zbog ostalih ovrhovoditelja koji pušu za vrat prodavatelju plovila. A Vi kako je rekao Mrljavac napravite kako želite i mislite da je najpametnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moje mišljene je također jednosmjerno da ova kupoprodaja nije najpametniji potez ne zbog duga poreznoj koji je najjednostavnije isplatiti već zbog ostalih ovrhovoditelja koji pušu za vrat prodavatelju plovila. A Vi kako je rekao Mrljavac napravite kako želite i mislite da je najpametnije.

 

 

Još se mislim bi li se upuštao u to.

Znam da je najbolje maknut se od svega toga. Ali trenutno mi je to izbor broj jedan, gledajuci s poslovne strane.

Ali još ću razmisliti. Pokušat cu napraviti nekakav dogovor(ugovor) sa poreznom da se to riješi, pošto je njima u interesu da se naplate. Naravno, ako ne ide, ne ide.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Naime, zainteresiran sam za kupnju plovila. Međutim, vlasnik tog plovila je pod ovrhom od porezne uprave (cca 80 000kn).

Vrijednost plovila nadilazi iznos ovrhe.

 

Interesira me postoji li ikakav pravni način ili ugovor da se zaštitim u slučaju kupovine tog plovila.

 

Dakle.. Postoji li mogućnost da se zaštitim te obavim kupovinu sigurnu za sebe te svoju investiciju?

 

Hvala.

 

ako bas zelis to plovilo, postoji relativno siguran nacin da gas kupis

 

a to je kada se prodaje na drazbi to plovilo, pa da se nadmeces za isto

 

sa tako kupljenim plovilom ne bi trebalo biti problema oko registracije

 

 

a sve drugo je riskantno

eventulano da je kupac iz druge drzave pa da se plovilo ekspresno izveze na drugu zastavu onda bi izmaklo drugim ovrhovoditeljima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako bas zelis to plovilo, postoji relativno siguran nacin da gas kupis

 

a to je kada se prodaje na drazbi to plovilo, pa da se nadmeces za isto

 

sa tako kupljenim plovilom ne bi trebalo biti problema oko registracije

 

 

a sve drugo je riskantno

eventulano da je kupac iz druge drzave pa da se plovilo ekspresno izveze na drugu zastavu onda bi izmaklo drugim ovrhovoditeljima

 

 

Da, to mi je jasno, vec sam razgovarao o tome s poreznim referentom. Ali bi proces predugo trajao i zakomplicirao se jer je plovilo u dalmaciji a vlasnik u zagrebu. Gospodin je također u reprogramu duga, pa ne znam kako to utješe na provođenje ovrhe.

Ali da.. To bi mi bilo idealno rješenje kad bi bilo moguće.

 

No, recite mi mišljena o ovom rješenju.

Zahtjev za skidanje ovrhe s plovila, na način da napravimo javnobiljeznicki polog (depozit) u iznosu duga, sa stavkom u ugovoru da se novac isplacuje nadleznom tijelu (poreznoj) nakon realizacije kupoprodajnog ugovora. Da li je to moguće, te zna li itko kako ugovor o depozitu treba izgledati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija