Jump to content

Dali moram platiti dug?


oltea

Preporučene objave

Dobar dan svima,

molim savjet o slijedecoj neprilici:

Pokojni Otac je otisao u dom za nemocne 2011.

U 2012 godini pokrenut je protiv njega ovrsni postupak (kreditna kartica koju je prestao placati) ali posta je dolazila na staru adresu tako da on za to nije navodno ni znao.

Ja zivim u diaspori pa nisam ni imala uvid ili pristup njegovoj posti ili financijama.

U 2013 pokojni Otac I ja smo sklopili Ugovor o Dozivotnom Uzdrzavanju u kojem stoji klauzula: Primatelj uzdrzavanja izjavljuje da nema nikakvih dugova pa davatelj uzdrzavanja za nikakve dugove niti ne odgovara.

Otac je umro prosle 2014 godine.

Ja sam jucer dobila Pismo u svezi ovrhe da kao jedini nasljednik izvolim platiti dug.

Kakve su moje zakonske obaveze u svezi duga?

Hvala na savjetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nezgodna situacija.

 

Ako ste nasljednik, (napravili ste ugovor o doživotnom uzdržavanju) morate platiti dug ili odreći se nasljedstva. Ali, sve ovisi i o ugovoru o doživotnom uzdržavanju, jer ako ste napravili taj ugovor, trebali ste voditi brigu o ocu i njegovim računima i ostalim potrebama.

 

Ugovor o doživotnom uzdržavanju (vidite i sami kako zvuči taj naslov ugovora) se podrazumijeva da morate da vodite brigu o ocu i svim njegovim potrebama iako ste u "diaspori".

 

Niste vi jedini koji ste sklopili takav ugovor, međutim, mnogi Ugovor o doživotnom uzdržavanju shvaćaju olako i nakon toga dođe do problema....... ;-)

 

Platite taj dug jer što više budete "otezali" nagomilat će se kamata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan svima,

Otac je umro prosle 2014 godine.

Ja sam jucer dobila Pismo u svezi ovrhe da kao jedini nasljednik izvolim platiti dug.

Kakve su moje zakonske obaveze u svezi duga?

Hvala na savjetu.

ako si sa ocem potpisala ugovor o doživotnom uzdržavanju (kojim nisi preuzela obvezu vračanja dugova) nisi nasljednik.

dali je bila ostavinska iza oca?

 

nasljednik vrača dugove ostavitelja do vrijednosti nasljeđene imovine.

ako si nešto nasljedila do vrijednosti nasljeđene imovine vračaš dug.

 

od koga si dobila Pismo u svezi ovrhe ?

 

ako je sud pošaljo odgovor da nisi nasljednik.(predpostavljam zbog ugovora).

 

ako je pismo od nekog odvjetnika zanemari. ili odgovori ali samo ga informiraj da nisi nasljednik(preporučeno i sa povratnicom, kopiju pismena čuvaš sa povratnicom)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako nema nasljednika nemako vračati dug.

pazi šta pišeš banci ili pazi na svako rječ pri razgovoru da nebi slučajno priznala dug.

ako priznaš dug dužna si ga i vratit, bez obzirta na zastaru (koju priznanjem prekidaš).

banku samu uputi da u sudskom postupku traži naplatu duga (ne upuštaj se u razgovore).

 

možda i pokrenu tužbu sa nadom da nečeš odgovoriti i da ćesud donijeti presudu zbog ogluhe. bilo bi dobro u policiji ostaviti podatke gdje boraviš i ovlastit nekog ozbiljnog od familije za dizanje pošte ili nekog odvjetnika u mjestu gdje je kuća.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija