Jump to content

Ugovor o radu - na neodređeno - prekid ugovora a minimlano moram raditi 5 godina


dturkanovic@gmail.com

Preporučene objave

Znači zaposlen sam na ugovor na neodređeno uz probni rok od (6mj)...trenutno radim 2 godine.

U ugovoru postoji stavka da minimlano moram raditi 5 godina, te ukoliko prekinem radni odnos moram nadoknaditi štetu(iznos je jednak onome koliko mi je ostalo do kraja tih 5 godina uz određeni prosjek plaće) jer me on obučava za taj rad.

 

Međutim tu je i druga stavka gdje piše da obrazovanje snosim o svojem trošku.

Znači nije platio nikoga da me obučava i slično nego se posao uči kao i svaki drugi.

 

Zanima me dali je taj ugovor valjan(dali to spada u neke posebne uvjete u ugovoru o radu)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači zaposlen sam na ugovor na neodređeno uz probni rok od (6mj)...trenutno radim 2 godine.

U ugovoru postoji stavka da minimlano moram raditi 5 godina

,

dturkanovic,

odredba ugovora u kojoj poslodavac određuje da kod njega MORATE raditi 5 godina,ništava je jer nema uporišta ni u jednom Zakonu. Vi danas možete dati Redoviti otkaz ugovora o radu ne ne navodeći razlog otkazivanja. Jedina obveza je da odradite Otkazni rok.

.. te ukoliko prekinem radni odnos moram nadoknaditi štetu(iznos je jednak onome koliko mi je ostalo do kraja tih 5 godina uz određeni prosjek plaće) jer me on obučava za taj rad.

 

Šteta koju biste eventualno prouzročili morala bi biti predmetom Sudskoga spora koji bi poslodavac morao pokrenuti i dokazati. a to je nemoguće.

 

Međutim tu je i druga stavka gdje piše da obrazovanje snosim o svojem trošku.

Znači nije platio nikoga da me obučava i slično nego se posao uči kao i svaki drugi.

Zanima me dali je taj ugovor valjan(dali to spada u neke posebne uvjete u ugovoru o radu)

 

To kaj on Vas obućava, to je njegova obveza i ne može to naplaćivati ukoliko obučavanje nije bilo izvan firme. Obučavanje radnika izvan firme obično je regulirano Pravilnicima o radu ili Kolektivnim ugovorima.

 

Po svemu sudeći Vaš poslodavac nema uporišta da Vam bilo što naplati vezano za Vaše"Obučavanje".

 

PS. I ja sam imao priliku sporiti se o tome sa bivšim poslodavcem svoga sina ,koji je bio vezan ugovorom u kojem je pisalo da ukoliko želi napustiti firmu mora platiti 50.000 kn. nakon razgovora sa odvjetnikom poslodavca odmah je sastavljen "Sporazum o prestanku ugovora o radu" bez ikakvih uvjeta, jer zakon o radu točno propisuje načine na koje isti može prestati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija