Jump to content

Banka predlaze sumnjiv ugovor


VedranP

Preporučene objave

Imam namjeru kupiti kucu od PBZ-a ,oni zahtijevaju da se to odradi sljedecim ugovorom,i na tome inzistiraju,mene zanima jel netko imao iskustva sa ovim i jel moja odvjetnica ispravnog misljenja,da je ugovor neprihvatljiv

 

Ugovor o namjenski orocenim sredstvima za ozbiljnost ponude kupnje nekretnina

 

izmedju ------ i PBZ

 

clanak 1

 

Deponent orocava kod banke sredstva u iznosu od 400 tisuca kuna,deponent ce to uplatiti na taj i taj racun do 10.listopada 2016.

 

clanak 2

 

Deponent orocava vlastita novcana sredstva u iznosu iz clanka 1 s posebnom namjenom,na ime dokaza banci ozbiljnosti svoje ponude za kupnju nekretnine : ------

 

namjenski orocena sredstva iz clanka 1 ovog ugovora mogu se povecati naknadnim uplatama ili doznakama ali samo u istu svrhu

radi koje su i orocena i sukladno ugovorenoj dokumentaciji

 

 

clanak 3

 

 

ovim ugovorom se utvrdjuje da banka na sredstva iz clanka 1 ne obracunava niti isplacuje kamatu sa cime je deponent suglasan i ovim se ugovorom odrice potrazivanja kamate na sredstva iz clanka 1

 

clanak 4

 

ovim ugovorom se utvrdjuje da se sredstva iz clanka 1 orocavaju na rok od 90 dana

 

kao prvi dan roka iu prethodnog stavka racuna se dan uplate deponenta sa tim da deponent sa ovim ugovorom daje suglasnost da se sredstva iz clanka 1 danom isteka posljednjeg dana roka iz stavka 1 ovog clanka ugovora ponovno dalje orocavaju pod istim uvjetima i na isti rok odredjenim stavkom 1 ovog clanka

 

sredstva se mogu razrociti prije roka iz stavka 1 ovog clanka samo po nalogu banke sa cime je deponent suglasan

 

clanak 5

 

nakon sto se banka kao prodavatelj i deponent kao kupac zakljuce ugovore o kupoprodaji nekretnine upisane u clanku 2 ovog ugovora deponent je suglasan da se sredstva iz clanka 1 ovog ugovora koriste za podmirenje kupoprodajne cijene odnosno dijela kupoprodajne cijene odredjenim tim ugovorima

 

ukoliko po obavijesti banke prihvatu njegove ponude za kupnju nekretnine opisane u clanku 2 ovog ugovora deponent iz bilo kojeg razloga ne sklopi sa bankom predugovor o kupoprodaji nekretnine ili isti sklopi ali ne sklopi konacni ugovor o kupoprodaji nekretnine u roku odredjenom predugovorom ili sklopi ugovor o kupoprodaji nekretnina ali ne isplati banci u cijelosti kupoprodajnu cijenu u roku odredjenu tim ugovorom ,deponent je suglasan da banka ima pravo zadrzati sredstva u visini iz clanka 1 ovog ugovora

 

ukoliko banka obavijesti deponenta da ne prihvaca njegovu ponudu za kupnju nekretnine opisane iz clanka 2 ovog ugovora,banka ce sredstva iz clanka 1 vratiti deponentu na racun koji ce odrediti deponent

 

clanak 6

 

za sve sto nije regulirano ovim ugovorom za vrijeme njegovom trajanja primjenjivati ce se vazeci zakonski propisi i akti banke sa cime je deponent suglasan

 

clanak 7

 

za eventualne sporove nadlezan je sud u zagrebu

 

 

--------------------------------------------------------------

 

Dakle,dogovorena cijena za kupovinu jeste 400 tisuca kn,ali po ovom ugovoru ako je meni jasno,u clanku 5,oni sebi ostavljaju mogucnost da odrede i neku drugu cijenu?? "dijela cijene" ... odvjetnica moja je napravila taj isti ugovor samo sa korekcijama koje osiguravaju da je jasno da je cijena 400 tisuca kn i da se nemoze beskonacno to orocavati svakih 90 dana... te neke minimalne izmjene iz nekog razloga banci nisu prihvatljive... receno mi je da je to stvar "povjerenja i da oni imaju taj tipski ugovor za sve slicne prodaje"... molim misljenje i prijedloge ako netko ima iskustva sa pbz ili drugim bankama sa slicnim ugovorima... unaprijed puno hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osobno, ne bih potpisivao ovakav ugovor, jer ispada da faktički dajete "kaparu", ali u visini čitave kupoprodajne cijene, bez koje na kraju još i možete ostati ukoliko se iz nekog nepredviđenog razloga (na vašoj strani) ugovor ne sklopi, što je suludo. S druge strane, ako vam banka uruči "košaricu", nema sankcije za nju, a vi ćete još biti i na gubitku obzirom nema ni kamata na oročenje. Dakle, ovo je ugovor u kojem banka svakako dobiva. Ostaje upitnim i pitanje cijene, ako je trenutno definirana na 400.000,00 kuna.

 

Ugovor bi, po mom mišljenju, bio sasvim u redu da je iznos oročenja do 10% cijene (znači 40.000,00 kn), ali ovako... Razumijem da se banka pokriva, ali ovaj članak 5. dovodi u pitanje i valjanost ugovora.

 

No, odluka je samo vaša.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dijelim mišljenje. U biti ovo ispada kao nekakov "ugovor o kapari" po kojem se može oročiti i cjelokupna ugovorena cijena (o kojoj btw nema ni rijeći, osim ako nije naznačena u nekom drugom ugovoru povezanom s ovim). Pa kao što kaže G-man, u takovom "ugovoru o ozbiljnosti ponude" tih 400t je i odustatnina. A ona se sasvim drugačije ugovara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem.

Moja odvjetnica je ugovor preuredila na nacin da je razvidno da je konacna cijena 400 tisuca kn te da se nemoze beskonacno orocivati iznova svakih 90 dana taj novac,te da je banka obavezna meni vratiti novce ako ja odustanem nakon 90 ili 180 dana... oni te izmjene smatraju neprihvatljivim i zato mi je to sveskupa vrlo sumnjivo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni je najbolji onaj dio gdje se banka "poziva na povjerenje" a s druge strane ne pokazuje nikakvo povjerenje prema klijentu! Ne vidim nikakav razlog za aranžman koji želite sklopiti s bankom! Ako ta nekretnina vrijedi više od 400 000 kn i ako oni mogu više od toga dobiti nemojte misliti da će vama dati po nižoj cijeni! Ugovor je tako napisan da vas doista mogu namjerno ili nenamjerno dovesti u nezavidan položaj! Ne biste trebali ulaziti u takav rizik pogotovo jer imate izrazito komotnu situaciju budući da imate novac i da zbog toga na kraju možete doći u situaciju da vi određujete pravila!:svorc:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

ukoliko banka obavijesti deponenta da ne prihvaca njegovu ponudu za kupnju nekretnine opisane iz clanka 2 ovog ugovora,banka ce sredstva iz clanka 1 vratiti deponentu na racun koji ce odrediti deponent

 

Čitam ovaj ugovor i ne vjerujem da je to moguće, a kad sam vidio ovo gore ...

 

Pa da su meni dali takvu 'ponudu', ja bi to dao u medije.

I poslao upravi banke i nadzornom odboru pisamce sa nekim pitanjima.

 

Takva velika banka u ovom trenutku ima na tisuće nekretnina koje pokušava prodati, i onda izmišljaju ovakve nebulozne uvjete kao da na jednu nekretninu ima stotinu zainteresiranih kupaca koji će licitirati za veću cijenu.

 

Da ja kupujem od banke tu nekretninu, ponudio bi im cijenu 20% manju od one koju traže, sklapanje ugovora o kupoprodaju bez tabularne izjave ali i bez ikakve kapare i drugih uvjeta, te da mi po mojoj isplati u roku tri dana moraju dati tabularku.

 

Pa ljudi moji, otiđite do novih zgrada u kojima ima neprodanih stanova, i ako imate keš možete pregovarati sa vlasnikom kako god želite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Danas sam imao sastanak sa odvjetnikom banke opet,ova slucaj jeste malo specifican jer povlaci skidanje tereta sa susjedne kuce

 

Banka kaze da je to njihov tipski ugovor za takve slucajeve i da su prevelika i preozbiljna kuca da bi se igrali oko 400 tisuca kn

 

jel imao tko iskustva slicnih sa bankama i jel mislite da bi banka riskirala takav negativan publicitet i skandal oko 400 tisuca kn sa novim klijentom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas sam imao sastanak sa odvjetnikom banke opet,ova slucaj jeste malo specifican jer povlaci skidanje tereta sa susjedne kuce

 

Banka kaze da je to njihov tipski ugovor za takve slucajeve i da su prevelika i preozbiljna kuca da bi se igrali oko 400 tisuca kn

 

jel imao tko iskustva slicnih sa bankama i jel mislite da bi banka riskirala takav negativan publicitet i skandal oko 400 tisuca kn sa novim klijentom?

 

Znači rekao vam je da banka ima TIPSKI ugovor za SPECIFIČAN slučaj? Ti šibicari u kravatama radili su si negativan publicitet i rade i zbog 300 ili 500kn! Vrlo je upitan negativni publicitet banke kad potpišete ugovor jer će vam uvijek moći nabiti na nos da ste baš takve uvjete potpisali pri punoj poslovnoj sposobnosti i mogućnosti zdravog rasuđivanja! Ne možete im prijetiti negativnim publicitetom ako ste takve uvjete potpisali i ako je ugovor u skladu sa zakonima! Da ne govorim da će barem pola promatrača likovati zbog vašeg gubitka i zlurado komentirati slučaj i vašu "pohlepu" ili "naivnost" kako se dogodilo dužnicima u CHF! Ne znam točan razlog pologa tako velike sume kao garancije, ali to nije uobičajeno! Zar nije dovoljno kao garanciju dati 10 ili 20% pa bi i eventualni gubitak bio manji, ako vam je baš tako stalo do baš te nekretnine! U ugovoru stoji da oni određuju konačnu cijenu i ako vi to ne možete ispoštovati da ostajete bez cijelog iznosa! Ako to nije iživljavanje ne znam što jest! A sve po zakonu!:dobri:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas sam imao sastanak sa odvjetnikom banke opet,ova slucaj jeste malo specifican jer povlaci skidanje tereta sa susjedne kuce

 

Kakve veze s vašom kupoprodajom ima teret na susjednoj kući?

 

Banka kaze da je to njihov tipski ugovor za takve slucajeve i da su prevelika i preozbiljna kuca da bi se igrali oko 400 tisuca kn

 

jel imao tko iskustva slicnih sa bankama i jel mislite da bi banka riskirala takav negativan publicitet i skandal oko 400 tisuca kn sa novim klijentom?

 

Pa ako im vi potpišete ugovor po kojem vas mogu izigrati bez sankcija, što oni riskiraju ako vas izigraju?

Baš ništa.

Pa postupili su po ugovoru koji ste potpisali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija