Jump to content

psihicko maltretiranje punice


eastwood

Preporučene objave

Dobar dan,

sestrin muz u zadnje vrijeme cesto vrsi pritisak na moju majku tj. svoju punicu oko podjele imovine i da mu treba vratiti neke novce sto je pn ulozio u stan gdje zivi i kojeg koristi. To vec traje 2 i pol mjeseca. Cak joj je i napismeno dao neki dopis. Je li to psihicko maltretiranje i mogu li ga prijaviti policiji?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To su sigurno neugodne situacije, ali mislim da tu nema posla za policiju. Osim toga postavite si pitanje, što vi očekujete da će policija učiniti i što će se nakon toga desiti? Pokušati ću odgovoriti, dakle osim što ćete dodatno zaoštriti obiteljske odnose, mislim da nećete postići ništa. Mislim da ipak treba pokušati riješiti situaciju oko te podijele imovine, ulaganja u stan i sl., a ne se pozivati na psihičko maltretiranje i zabijati glavu u pijesak. Dakle, po mom skromnom mišljenju trebate riješit svoje imovinsko pravne odnose, dugove i potraživanja, raspodijelu imovine i ako to uspijete riješiti, vjerojatno onda neće imati razloga niti dolaziti punici...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gledajte, kao što sam odah primjetio, očito imate neraščišćenih računa. U takvim situacijama treba težiti raščišćavanju računa, a ne zatezanju odnosa i ignoriranju problema. Upućivanje na sudsko riješavanje može biti opasno, obično dugo traje, veliki su troškovi, a na kraju uvijek može biti riješenje koje je za vas nepovoljno i skupo. Uostalom ako je ulagao u stan, zašto ne bih mogao dobiti povrat uloženoga? Očito su tu još neki problemi.. a gdje je sestra, što ona to ne riješava... U svakom slučaju nastojte biti objektivni i zamislite sebe ili svog brata recimo na suprotnoj strani, ono recimo uložio u tuđi stan 30000eura i posvađa se s curom i kažu mu: "marš, nemaš ti pravo na ništa"- vašem bratu! Biste isto razmišljali?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma to je malo duža priča. Sestrai njen muž su dobili stan u obiteljskoj kući na korištenje (otac je bio vlasnik) prije cca 18 god. Prije 6 godine preuredili su taj stran. Nakon smrti oca cijela kuća koja ima 2 stana dijeli se na nas troje: mamu, sestru i mene i svi so vsic u idealnim dielovma ,o 1/3. Mama živi u jednom stanu, sestra u drugom ja tu ne živim. Sada, sestrin muž želi da mu vratimo troškove ulaganja koje je imao u stan, gura mami da potpiše da je on uložio u stan u kojem živi već 18 godina određeni iznos i čak trži da mama refundira razliku vrijednosti auta koje smo dobile sestra ja prije cca. 20 godina, tj.moj je bio skuplji od njenog pa "ajde punice plati razliku ili daj grobnicu" ili neku drugu imovinu. Sestra podržavamuža, i stano nose mami nešto da im potpiše, i vrše pritisak a ona je na izmaku snage..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Realno, njegova potraživanja su u zastari (5 godina od izvršena ulaganja).

 

Ono što bi bilo pošteno (po meni barem) je da se napravi etažiranje i da se sestri i njenu mužu daruje taj stan u kojeg su ulagali i u njemu žive, ali ovo ostalo su gluposti na koje se ne treba obazirati.

 

Ako se majka zainati, može ih izbaciti van kuće (jasno, ne naprasno, već kroz sudski postupak iseljenja) bez da će biti dužna vraćati i jednu lipu uloženog, ali smatram da to nije rješenje. A zet bi isto tako morao shvatiti jednu stvar - da su živjeli tamo bez ikakvog troška, te da majka prema njima može staviti zahtjev za naknadom najamnine unatrag 5 godina bez ikakva problema, jer njena potraživanja definitivno nisu u zastari.

 

To sve vam pišem da vam se majka znade postaviti prema zetu, koji očito cilja na cijelu kuću. Ja mogu razumjeti da želi nekakvu sigurnost glede izvršenih ulaganja, ali ovo nije način na koji se razumna osoba ponaša.

 

Smatram da je najbolja solucija etažiranje i darovanje sestri i njenu mužu ili pak ugovor o ustupu i raspodjeli imovine za života gdje će se jasno definirati tko dobiva što točno nakon majčine smrti.

 

Ovo s autom neću komentirati, jer je znak malograđanstva i pohlepe koja očito ima genezu u vašem međusobnom odnosu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se uglavnom s G-man-om, iako ne vjerujem da bi baš prošlo ovo sa zahtjevom za naknadu 5g najamnine, ali je svakako dobar argument za pregovore, da tu živi 20g bez najamnine. S druge strane čovjek je uložio i želi se nekako zaštiti, a kroz godine života u istoj kući vjerujem da je i pomagao oko kućansta i majci u korist... Moguća je i pohlepa za cijelu kuću, ali ne vidim kako bi je dobio, osim da se vi odreknete svog dijela. Možda ih plaši to 1/3, pa bi možda najbolje bilo da etažirate (kako je rekao G-man) ili čak i bez etažiranja da se podijelite, 1/2 njima, 1/2 vama, uz napomenu kome koji stan to u naravi pripada, a majku upišete kao doživotnog uživatelja posjeda. Ovo oko refundiranja troškova u pravilu nema smisla, a pogotovo ako bi stan bio njihov, uložili su u svoje i tu je kraj priče. Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se uglavnom s G-man-om, iako ne vjerujem da bi baš prošlo ovo sa zahtjevom za naknadu 5g najamnine, ali je svakako dobar argument za pregovore, da tu živi 20g bez najamnine. S druge strane čovjek je uložio i želi se nekako zaštiti, a kroz godine života u istoj kući vjerujem da je i pomagao oko kućansta i majci u korist... Moguća je i pohlepa za cijelu kuću, ali ne vidim kako bi je dobio, osim da se vi odreknete svog dijela. Možda ih plaši to 1/3, pa bi možda najbolje bilo da etažirate (kako je rekao G-man) ili čak i bez etažiranja da se podijelite, 1/2 njima, 1/2 vama, uz napomenu kome koji stan to u naravi pripada, a majku upišete kao doživotnog uživatelja posjeda. Ovo oko refundiranja troškova u pravilu nema smisla, a pogotovo ako bi stan bio njihov, uložili su u svoje i tu je kraj priče. Sretno!

 

Ovako zdravorazumski mislim kako nitko nikome ne može naplatiti stanarinu jer su svi suvlasnici.

A i majka bi bila luda kada bi se u ovakvim okolnostima odrekla svog dijela, bez obzira na klauzulu doživotnog uživanja.

A i postavlja se pitanje, zašto zet ne potražuje od druge sestre, kad je i ona suvlasnik 1/3.

E sad, pitanje je da li zet i kćer žele majčin dio pa da traže isplaćivanje trećeg suvlasnika kako bi oni bili vlasnici cijele kuće ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.. S druge strane čovjek je uložio i želi se nekako zaštiti, a kroz godine života u istoj kući vjerujem da je i pomagao oko kućansta i majci u korist.

 

Poštovanmi g-dine Mato1, oprostite, slažem se sa Vama da je ulagao..., sve to stoji i da se želi, kako navodite, nekako zaštititi, to je njegovo pravo, ali zapitajmo se na koji način to čini, pa nemože ostvarivati neko svoje pravo kršenjem prava drugog, u konkretnom slučaju prava punice na njezin normalni život stalnim "pritiskom" na nju, da ne rečem, psihičkim maltretiranjem, a što se isčitava i svim ostalim navodima (..čak trži da mama refundira razliku vrijednosti auta koje smo dobile sestra ja prije cca. 20 godina, tj.moj je bio skuplji od njenog pa "ajde punice plati razliku ili daj grobnicu" ili neku drugu imovinu,..i stalno nose mami nešto da im potpiše, i vrše pritisak a ona je na izmaku snage..), jer i ona ima pravo na normalan i dostojan život, a koje pravo joj krši zet svojim postupanjem prema njoj, nevjerovatno do kud seže i kud se proteže ljudska "pohlepa"...

 

Radi se o nerješenim imovinsko-pravnim odnosima, tj. složenim stvarima, a koje se, ako se ne mogu riješiti na miran način, moraju riješavati sudskim putem, a nikakvim psihičkim maltretiranjem, pritiscima i kršenjem ljudskih prava na dostojan i normalan život...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno, ako je to "baš tako", onda ste potpuno u pravu! No to je prije svega osobni doživljaj. Osim toga pokretač posta u prvom postu se prije svega "zanima" za prijavljivanje sogora, a ne za rijesavanje ukupnog problema. Meni je to svojevrstan indikator, ok moguće je i da grijesim. Osim toga ne navodi se što to on nudi na potpisivanje? Mislim da bi to bilo korisnije za raspravu i rjesenje situacije, da vidimo njegove zahtjeve i njihovu osnovanost. Također, druga sestra se "ne buni" nego ova koja tu ne živi... Hoću reći da tu fali informacija i da je ovdje samo jedna strana medalje prikazana. Ne treba žuriti sa konkretnim zaključkom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, hvala svima na svim mogućim savjetima i komentarima. Što se tiče ove situacije već sam bila kod odvjetnika koji je također savjetovao da etažiramo kući. Setra i njen muž ne prihvaćaju da dobiju stan koji je u prizemlju i u kojem se cca. 20 godina i kojeg su prije 6 godina preuredili jer smatraju da je stan koj je na 1. katu i u kojem živi majka a ja bih ga trebala naslijediti nakon majke vredniji i žele taj stan. Napominjen da smo majka, sestra i ja vlasnici cijele kuće u 1/3 udjelima.

Oni što je sestra i zet nose majci na potpis je izjava kojom ona bi majka tj. punica trebala potvrditi da su oni u stan gdje žive uložili određen iznos e. kada su oni preuređivali (prije 6) godina još je bio živ otac. Kako majka može potvrditi da je to taj iznos koji su uložili kada nije ona vodila radove pa da zna koliko je šta koštalo? Ono što je mene započetak zanimalo ako sestra i njen muž vrše pritisak na majku da im potpiše izjavu da su oni uložili xx iznos u uređenju stana, i da im ako nema taj iznos u gotovni da neku drugu imovinu jer bi to tako bilo "pravedno" je li to neka vrsta psihičkog maltretiranja ili iznude. Oni je navode da se ona odrekne određenog djela materijalnog bogatsvo kako bi ga oni stekli i imali li tu neke osnove za neku policijksu prijavu, privatnu tužbu? Naravno sve to želimo izbjeći jer su to vrlo neugodne stvari ali trebam znati kako bih zetu u diskusiji mogla navest da se smiri jer to što radi nije moralno a ako nastavi da bi ga mogla mama ili ja prijaviti.

Hvala na vašem trudu i komentarima.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto, pomalo stvari postaju jasnije... Njihova je logika (u djelu oko ulaganja) u stvari donekle točna i ne ide vama u prilog. Pokušati ću jednostavno banalizirati situaciju i karikirati da bude jasnije. Kuća je za života vašeg oca vrijedila 90t, i nakon njegove smrti se to na 3 dijela, što znači, svako je dobio 1/3 ili 30t. No, međutim, u međuvremeni su oni renovirali pola kuće, krovište (svašta nešto) i potrošili 30t i sada kuća vrijedi 120t. Drugim riječima, ako se uvaži njihovo ulaganje u kuću (a trebalo bi, naravno neke realne cifre) onda pri novoj diobi, vi i majka bi trebale ostati na 30t vrijednosti, a oni bi trebali imati 60t vrijednosti kući, znači prvotnih 30t (setrinih i još 30t uloženih, radi kojih je porasla vrijednost kuće, jer su oni uložili, a vi i majka niste dali ni lipe. Mislim da je to ta priča otprilike. Tako da potraživanje tih prava ne bi bilo maltretiranje i iznuda, nego legitimno traženje svojih ulaganja, naravno ako ne prijeti nožem, ne tuče i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mato, zet nije ulagao u krovište, oni što je on uložio je bio u stan kojeg koristi dok je sve to još bilo u vlasništvu oca; zet je promijenio podove u tom stanu u kojem živi, napravio novi razmještaj, prebacio vodu u drugu prostoriju. Dakle sva se ulaganja njegova odnose na stan kojeg koristi. Nakon očeve smrti majka je sredila jednu garažu koja ide uz kuću dakle i ona je po gornjoj teoriji pridonjela vrijednosti nekretnine i njoj se treba refundirati uložena sredstva.

JA nisam ništa uložila jer tamo ne živim a vlasnik sam 1/3 koju koriste i sestra i majka. Mogu li ja od njih tražiti d oni meni plaćaju naknadu za korištenje moga dijele imovine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam ulazio u to što je tko ulagao, jer ne znam, to vi najbolje znate. Nadalje, ovo je samo "školski" primjer, da vam pojasnim o čemu se radi i da on/oni imaju na to pravo teoretski... drugim riječima da je bolje da se ne upuštate u parnice, jer je nećete dobiti, a ako se upustite u pravilu ćete svi "izgubiti". Oko naknade za korištenje imovine, po meni to teoretski možete tražiti iako ne vjerujem da će to "proći", a na kraju će to završiti opet sudskom diobom imovine (koja već postoji) i vjerojatno se neće značajno promijeniti omjeri. Dakle, poslije svega ćete vjerojatno opet biti na "početku", samo svi siromašniji za sudske i odvjetničke troškove. "Idealno" je riješenje da se sve proda i razdjelite novac u tim nekim svojim dijelovima koji će manje više biti 1/3, ali pretpostavljam da to nije razumno riješenje i da se ostali s tim neće složiti. Situacija je svakako nezavidna, ali svakako preporučam "smirivanje strasti" i neko jednostavno zdravorazumsko riješenje, bez tjeranja "maka na konac" i inata. Što bi to konkretno značilo, ne bih u to ulazio, ali se postavlja i pitanje nekih dobrih obiteljskih odnosa i šta vi i u budućnosti želite od svoje 1/3? Da li želite prodavati ili imati kao "vikendicu" i za godišnji odmor, kao i vašim potrebama prostora tamo? Nadalje ako vas nema tamo, uvijek je dobro da vam netko pazi i održava nekretninu itd. Tako da možda je bolje pustiti ljudima kojima tamo žive "5 kvadrata" više i zadržati sebi jedan stan za vikend i godišnji i dobre obiteljske odnose. Naravno to je samo moje mišljenje, naravno imate pravo se suditi do "besvjesti", ali mislim da to nije riješenje. Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija