Jump to content

kakav kupoprodajni ugovor?


osunčana

Preporučene objave

Poštovani,

osoba A vlasnik je stana veličine75 m2, tržišne vrijednosti cca 120.000 eura.On živi u svojoj kući.

U tom stanu zadnjih 20 god.zivi njegov sin B sa svojom obitelji.

Odnos oca i sina nije baš idiličan,sin želi riješiti svoje stambeno pitanje i dogovoreno je da stan ide na prodaju,ali da od prodane vrijednosti otac dobije 80.000 eura.

Sinu je najinteresantnija opcija da sam otkupi stan u kojem zivi i u koji je vec pola života ulagao, na način da isplati ocu traženih 80.000 eura.

Kakav kupoprodajni Ugovor sklopiti?

Hoce li porezna prihvatiti ugovornu vrijednost na 80.000 eura ako je stan u stvarnosti vrijedniji?

Neka druga ideja?

Placa li sin porez jer se radi o prvoj nekretnini?

 

Lp,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 sati , osunčana je napisao:

Kakav kupoprodajni Ugovor sklopiti?

Standardni ugovor o kupoprodaji nekretnine koji možete sami sročiti ili kupiti gotov obrazac.

Prije 2 sati , osunčana je napisao:

Hoce li porezna prihvatiti ugovornu vrijednost na 80.000 eura ako je stan u stvarnosti vrijedniji?

To ovisi o njima. Vjerovatno će provjeriti vrijednost nekretnine po svojim tablicama pa vidjeti je li vrijednost približna onoj navedenoj u ugovoru i na osnovu toga obračunati 4% PPN.

Prije 2 sati , osunčana je napisao:

Neka druga ideja?

 Eventualno ići na darovni ugovor ako bi otac prisato, tada nema PPN za sina. No, to nije naplatni ugovor pa nema mogučnosti navođenja cijene.

Prije 2 sati , osunčana je napisao:

Placa li sin porez jer se radi o prvoj nekretnini?

Ako se radi o kupoprod.ugovoru, da, plaća. Nema više oslobođenja na osnovu prve nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo što ću napisati, nije pravno ispravno rješenje, ali ako se otac i sin mogu dogovoriti, onda se to može riješiti na način da sin prvo ocu isplati iznos koji otac traži (i za to se potpiše potvrda na kojoj će se navesti svrha, koja će biti samo za njih dvoje), pa onda otac daruje sinu nekretninu. Zašto plaćati porez bezveze? No, moram napomenuti da u ovom scenariju postoji mogućnost da, danas-sutra, ako se odnosi pogoršaju, otac opozove darovanje, no zato sam spomenuo ovu potvrdu, koja bi trebala poslužiti kao dokaz da je darovanje bio simulirani pravni posao, a da je prikrivao kupoprodaju. Jasno, u tom slučaju bi bilo naknadnog poreza, pa i kazne.

Sve u svemu, dajte se dogovorite, osim ako baš imate novaca za bacanje. Odluka je isključivo vaša, da ne ispadne da vas nagovaram na nešto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 minuta, G-man je napisao:

Sve u svemu, dajte se dogovorite, osim ako baš imate novaca za bacanje. Odluka je isključivo vaša, da ne ispadne da vas nagovaram na nešto.

Svakako, zato sam ga i spomenuo kao mogučnost i stavio "ako", no ne i obrazlagao poradi toga što nije ispravno a i piše da odnosi i nisu baš idilični. No sad bar korisnik točno zna na čemu je. Fala G :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Spitfire je napisao:

Standardni ugovor o kupoprodaji nekretnine koji možete sami sročiti ili kupiti gotov obrazac.

To ovisi o njima. Vjerovatno će provjeriti vrijednost nekretnine po svojim tablicama pa vidjeti je li vrijednost približna onoj navedenoj u ugovoru i na osnovu toga obračunati 4% PPN.

 Eventualno ići na darovni ugovor ako bi otac prisato, tada nema PPN za sina. No, to nije naplatni ugovor pa nema mogučnosti navođenja cijene.

Ako se radi o kupoprod.ugovoru, da, plaća. Nema više oslobođenja na osnovu prve nekretnine.

Od kada to nema više olakšice poreza za prvu nekretninu? Prošle godine u 7-om., mj., kupio sam stan i oslobođen sam poreza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 31 minuta, davor1973 je napisao:

Od kada to nema više olakšice poreza za prvu nekretninu?

od 01.01.2017.god kad je na snagu stupio Zakon o porezu na promet nekretnina (NN 115/2016) 

općenito o poreznim izmjenama više u članku moderatora Spitfire pogledajte OVDJE kao i TU

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Zamolio bih za kratak odgovor na banalno pitanje: Kada kupac nekretnine postaje vanknjižnim vlasnikom temeljem pravnog posla  odnosno kupoprodajnog ugovora: danom isplate kupoprodajne cijene  ili danom sklapanja ugovora?

Jasno mi je da se uknjižbom u ZK postaje knjižni vlasnik.

uređeno: od timm
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, timm je napisao:

Zamolio bih za kratak odgovor na banalno pitanje: Kada kupac nekretnine postaje vanknjižnim vlasnikom temeljem pravnog posla  odnosno kupoprodajnog ugovora: danom isplate kupoprodajne cijene  ili danom sklapanja ugovora?

Jasno mi je da se uknjižbom u ZK postaje knjižni vlasnik.

Danom sklapanja ugovora a to znači da je -

Kupoprodajni ugovor sklopljen kad prodavač kupcu preda posjed nekretnine a kupac isplati cijenu

Ukoliko se daje kapara - ugovor će se smatrati zaključenim danom predaje iznosa kapare

uređeno: od antissa92
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija