Jump to content

Zavrzlame u sudskom postupku


Željac047

Preporučene objave

Poštovani svi, pošto sam redoviti korisnik foruma i jako puno pratim, a i učestvujem, u raspravama, dozvolite da i ja pokrenem temu koja zorno opisuje nelogičnosti u primjeni zakona i radu sudova uopće po pitanju Obz, a također dokazuje da su i žene na margini tih i takvih zakona i sudova, a ne samo muškarci, tj. da se nebi smjelo generalizirati sa takvim stvarima...

Naime, osoba, nazovimo je "osoba x" (muškarac), prije pet-šest godina, napušta bračnu zajednicu i seli na drugu adresu gdje zasniva izvanbračnu zajednicu sa drugom osobom koja rezultira rođenjem zajedničkog djeteta, ostavljajući suprugu i mld. dijete....

Supruga nazovimo ("osoba y"), pošto imaju zajedničko mld. dijete,  pri CZSS pokreće obavezno savjetovanje prije razvoda braka, te medijaciju, kojoj "osoba x" uopće ne želi prisustvovati, pa "osoba y", po završetku postupaka pri CZSS, sudu podnosi Tužbu za rastavu braka, dok "osoba x", brže-bolje, bez obzira što nije prošao naprijed navedene postupke u CZSS, sudu podnosi podnesak tzv. "Tužbu za poništaj braka", a koji podnesak se nikako ne može smatrati tužbom primjenom odrednica iz čl. 106. ZPP. u kojoj čak osporava postojanje bračne zajednice, te traži poništaj braka..

Naravno, sud prihvaća obadvije tužbe, spaja ih i paralelno kreću postupci...

No, ni tu nije kraj mukama za "osobu y", jer nedugo zatim "osoba x", iako dijete ne živi sa njom, te primjenom čl. 310. Obz nema pravo na to, opet sudu podnosi podnesak naslovljen kao Tužba za učestvovanje u uzdržavanju mld. djeteta, koji podnesak, primjenom čl. 106. ZPP-a nema veze sa tužbom, u kojoj retroaktivno traži isplatu, citiram "xxx kuna na ime uzdržavanja mld. djeteta unazad pet do deset godina...", te sud i taj podnesak prihvaća i temeljem istog kreće postupak...

Sada mene zanima da li bi ova radnja "osobe x" mogla tretirati kao dvobračnost, kad Obz propisuje da se, po rođenju djeteta u izvanbračnoj zajednici, na istu primjenjuju sve odrednice braka i bračnih odnosa, kao i Vaše mišljenje koliko će ta sudska "natezanja" trajati (sada traju već više od godine dana), a što će tek biti kad se pokrene postupak utvrđivanja i podjele bračne stečevine koja nije mala?

Molim Vaše komentare i unaprijed zahvaljujem.

 

uređeno: od Željac047
pravopisna pogreška
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Željac047 je napisao:

Sada mene zanima da li bi ova radnja "osobe x" mogla tretirati kao dvobračnost, kad Obz propisuje da se, po rođenju djeteta u izvanbračnoj zajednici, na istu primjenjuju sve odrednice braka i bračnih odnosa,

Mišljenja sam da se konkretna radnja osobe X nebi mogla smatrati kao dvobračnost,obzirom na   čl.11. Obiteljskog zakona,prema kojem je jedan od osnovnih uvjeta za postojanje izvanbračne zajednice da je to zajednica neoženjenog muškarca i neudane žene,što u konkretnom slučaju i nije.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 32 minuta, Matrix je napisao:

Mišljenja sam da se konkretna radnja osobe X nebi mogla smatrati kao dvobračnost,obzirom na   čl.11. Obiteljskog zakona,prema kojem je jedan od osnovnih uvjeta za postojanje izvanbračne zajednice da je to zajednica neoženjenog muškarca i neudane žene,što u konkretnom slučaju i nije.

 

Poštovani Matrix hvala Vam lijepa na Vašem odgovoru...:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
, Željac047 je napisao:

u kojoj retroaktivno traži isplatu, citiram "xxx kuna na ime uzdržavanja mld. djeteta unazad pet do deset godina...", te sud i taj podnesak prihvaća i temeljem istog kreće postupak.

nevidim na čemu temelji zahtjev,obzirom da dijete živi s osobom"y",no činjenica da sud postupa po zahtjevu nedaje samo po sebi značaj osnovanosti zahtjevu.

 

, Željac047 je napisao:

sudu podnosi podnesak tzv. "Tužbu za poništaj braka", 

što navodi u tužbi,zbog čega bi brak trebao biti poništen

 

, Željac047 je napisao:

možete mi izraziti svoje mišljenje glede ostalog navedenog u mom postu?

Izvini Željac,vjeruj da sam propustio vidjeti ovaj upit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Matrix je napisao:

nevidim na čemu temelji zahtjev,obzirom da dijete živi s osobom"y"..

što navodi u tužbi,zbog čega bi brak trebao biti poništen

Izvini Željac,vjeruj da sam propustio vidjeti ovaj upit.

Ma sve pet....:palac:

- Za poništaj braka navodi neke "gluposti" koje nemaju veze ni sa zakonskim osnovama radi kojih bi se mogao dobiti poništaj braka, a niti sa životom uopće kao što su, citiram: "..bio sam izbjeglica u vlastitom krevetu.... bračna zajednica uopće nije postajala, već sam pristao da brak formalno postoji radi djeteta koje se, po njegovom tumačenju, slučajno začelo, mada ga priznaje..itd.itd...", (inače brak je sklopljen po čl. 13. st. 2. i čl. 14. Obz - u građanskom obliku pred matičarom), sve u svemu ništa što bi bilo relevantno za poništaj braka, nikakve činjenice samo "gluposti" koje nemaju veze sa zdravim razumom, ali badavo, sud je taj tužbeni zahtijev prihvatio i već treći put se stvaraju "peripetije" i  sudska ročišta, jednostavno "natezanja", a ročišta u postupku za razvod braka koji je pokrenula "osoba y" , već četvrti put izbjegava (izostaje sa njih), pravdajući izostanke razno-raznim liječničkim potvrdama, što sud prihvaća i odgađa ista, itd. itd.., tako da kod ovakvih sudova (sudaca), jednostavno, "prolazi sve i svašta"...

- U tužbenom zahtijevu za određivanjem sudjelovanja "osobe y" navodi da je unazad pet do deset godina, izričito on, financirao i nju i dijete (što apsolutno nije istina) ne mareći za čl. 310. Obz, te traži retroaktivno isplatu od, a mogu i napisati cifru, mjesečno oko 4.000,00 kn/mj unazad tih pet do deset godina (ne navodi točan vremenski period niti cifru), tj. navodi kako to sud odredi, da nije žalosno bilo bi smiješno, te također da sud protiv osobe "y" pokrene kazneni postupak, tj kazni ju, radi počinjenja KD iz čl. 209. KZ RH, a koji čl. govori o pustošenju šuma...itd...itd.., razvidno je da se radi o nadripisarstvu u kojem osoba koja je pisala Tužbu i tužbeni zahtijev "nema bijele veze" o zakonima i zakonskim osnovama, nezna ih čak ni pročitati, a kamo li primjeniti, ali badavo, sud to prihvaća i pokreće postupak temeljem tih i takvih podnesaka, ponavljam, da nije žalosno bilo bi smješno, što više reći na sve to...

Ovu temu sam pokrenuo i sve ovo napisao kako bi se uvidjelo da netreba generalizirati da su sudovi i CZSS uvijek naklonjeni ženama, već da se uvidi kroz što sve, nažalost, prolaze i jedni i drugi u tim i takvim postupcima i kod tih i takvih institucija...:(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , zmodri11 je napisao:

Spor oko podjele bračne stečevine mogao bi jako dugo trajati , a troškovi zastupanja  su ogromni.

Osobno vodim sličan spor u kojem su troškovi već narasli cca 500 000 kn.  

Poštovani zmodri, znam da su postupci oko utvrđivanja i podjele bračne stečevine jako dugotrajni i komplicirani, samim tim i skupi, zato uvijek ljudima savjetujem, ako je ikako moguće, da se ljudski dogovore..., no ovdje nije riječ o takvom postupku, riječ je o razvodu braka sa mld. djetetom (u međuvremenu postalo punoljetno), pa traje već skoro dvije godine, a što mislite kad se pokrene parnični postupak koji Vi spominjete (Tužba predana, ali još nije bilo određeno niti jedno ročište), koliko će taj postupak trajati i stajati i živaca i novaca?

Jenostavno ispada da se ne isplati sklapati brak, a kamo li se rastajati..:-?

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, Matrix je napisao:

Več rečeno,to neznači da če sud presudom usvojiti zahtjev. 

 

Niti slučajno nebi smio, u potpunosti se slažem, samo sam htio napisati kakve sve podneske, naslovljene kao "Tužba", sud prihvaća i radi po njima, i kroz što sve prolaze ljudi (i muškarci i žene) kad se odluče na taj korak zvani razvod braka...

Poštovani Matrix još jednom Vam hvala na Vašem učestvovanju i Vašim odgovorima....:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , Željac047 je napisao:

Poštovani zmodri, znam da su postupci oko utvrđivanja i podjele bračne stečevine jako dugotrajni i komplicirani, samim tim i skupi, zato uvijek ljudima savjetujem, ako je ikako moguće, da se ljudski dogovore..., no ovdje nije riječ o takvom postupku, riječ je o razvodu braka sa mld. djetetom (u međuvremenu postalo punoljetno), pa traje već skoro dvije godine, a što mislite kad se pokrene parnični postupak koji Vi spominjete (Tužba predana, ali još nije bilo određeno niti jedno ročište), koliko će taj postupak trajati i stajati i živaca i novaca?

Jenostavno ispada da se ne isplati sklapati brak, a kamo li se rastajati..:-?

Sud će prihvatiti svakakve tužbe, ali tko će dobit spor to se tek na kraju vidi. Mojoj malodobnoj djeci se sud kao da su bila u vanbračnoj zajednici. Prvostepeni sud im presudio da su tužiteljici dužni isplatit 400 000 kn  i 200 000 sudskih troškova , a ja sam kao spor dobio ali opet za platit tužiteljici 400 000 kn i 200 000 sudskih troškova. Presuda potpuno nerazumljiva (bitna povreda) pa županijski srušio presudu. Sad 17. nova presuda, kakva će biti ne znam ali vjerojatno bolja od prve. Po slovu zakona trebala bi tužba tužiteljice u potpunosti past ali nikad se ne zna kod nas.

Najviše treba pazit kod takvih sporova da se ne uveličava VPS  kao što je bio kod mene slučaj. Moja odvjetnica mi nije dozvolila da stavim prigovor na isti kao revizija itd.  E sad je to problem za sve stranke u postupku.

Što se tiče braka ili izvanbračne zajednice to je sad isto  pa čak i gore. Najbolje ih ne vodit doma.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani to ja sve znam, hvala Vam, ali nije tema ovog što sam ja pisao i opisivao, znam da će sud prihvatiti bilo što da se napiše, ali će donijeti presudu po svome, kao što je to napisao i poštovani Matrix, no ja sam aludirao na to koliko se "štete" nanosi tim i takvim tužbama, tj. nadrpisarstvima, te prihvaćanjima istih od strane sudova, a tu je ZPP (čl. 106. i čl. 186.) kristalno jasan, a također i Obz koji propisuje da je osoba koja namjerava podići tužbu za rastavu ili poništaj braka, a ima mld. djete ili djecu, obavezna, prije podnošenja tužbu, proći obavezno savjetovanje prije razvoda braka, kao i medijaciju pri nadležnom CZSS, koja izvješća moraju biti sastavni dio tužbe, a što "osoba x", iz mog prethodnog posta, nije ispoštivala, te je dobila rok od trideset dana da dostavi tražena izvješća iz CZSS, ali niti to nije ispoštivala i opet se postupak nastavio, da ne kažem "maltretiranje osobe y"....., a u postupku koji je pokrenila "osoba y" koja se striktno držala odrednica zakona, "osoba x" već četvrti put itostaje pravdajući izostanke svime i svačim i to sud tolerira, pa što će nam onda Zakoni kad ih ne poštuje onaj ko treba paziti da se poštuju i provode?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija