Jump to content

Imam li pravo na najnižu braniteljsku mirovinu?


vlado05

Preporučene objave

Poštovanje.

Rođen sam 13.03.1962. Zbog profesionalne nesposobnosti za rad 1999. god. sam umirovljen bez 1% invalidnosti, pošto mi je mirovina iznosila 749, 50kn.

Sudionik sam domovinskog rata od 30.06.1991. do 24.04. 1992. sa 300 dana borbenog sektora.

U više navrata sam tražio najnižu vojnu mirovinu i doživio puno odbijenica.

01.07.2009. ostvario sam mirovinu od 1889, 32 kn, a sada iznosi 1993, 50kn.

Od prijatelja koji ima sličan slučaj saznao sam da ima mirovinu oko 2500kn.

Sada me zanima da li i ja imam pravo na takvu mirovinu.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, vlado05 je napisao:

Poštovanje.

Rođen sam 13.03.1962. Zbog profesionalne nesposobnosti za rad 1999. god. sam umirovljen bez 1% invalidnosti, pošto mi je mirovina iznosila 749, 50kn.

Sudionik sam domovinskog rata od 30.06.1991. do 24.04. 1992. sa 300 dana borbenog sektora.

U više navrata sam tražio najnižu vojnu mirovinu i doživio puno odbijenica.

01.07.2009. ostvario sam mirovinu od 1889, 32 kn, a sada iznosi 1993, 50kn.

Od prijatelja koji ima sličan slučaj saznao sam da ima mirovinu oko 2500kn.

Sada me zanima da li i ja imam pravo na takvu mirovinu.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Zamoli prijatelja da usporedite rješenja(ne žele baš svi dati na uvid ) i usporedite članke zakona po kojima su dane mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , vlado05 je napisao:

Poštovanje.

Rođen sam 13.03.1962. Zbog profesionalne nesposobnosti za rad 1999. god. sam umirovljen bez 1% invalidnosti, pošto mi je mirovina iznosila 749, 50kn.

Sudionik sam domovinskog rata od 30.06.1991. do 24.04. 1992. sa 300 dana borbenog sektora.

U više navrata sam tražio najnižu vojnu mirovinu i doživio puno odbijenica.

01.07.2009. ostvario sam mirovinu od 1889, 32 kn, a sada iznosi 1993, 50kn.

Od prijatelja koji ima sličan slučaj saznao sam da ima mirovinu oko 2500kn.

Sada me zanima da li i ja imam pravo na takvu mirovinu.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

dali imaš status dragovoljca. ako nemaš traži ga u uredu za obrani .

potvrdu o statusu dragovoljca dostavi nadležnom HZMO  i zahtjev za utvrđivanjem uvečane mirovine po ZOPHBDR

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po iznosu mirovine bi rekao da ti primaš najnižu braniteljsku mirovinu ali za profesionalnu mirovinu,da bi dobio tu od oko 2500 kuna moraš imati opću nesposobnost za rad a to ti određuje liječničko povjerenstvo na HZMO,jedino još možeš predati potvrdu o statusu dragovoljca pa tu možda dobiješ nešto i sakupljati medicinsku dokumentaciju pa iopet na vještačenje,to sa statusom dragovoljca predaj odmah pa zatraži novi obračun mirovine ako treba i napismeno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, dalmatino-39 je napisao:

Po iznosu mirovine bi rekao da ti primaš najnižu braniteljsku mirovinu ali za profesionalnu mirovinu,da bi dobio tu od oko 2500 kuna moraš imati opću nesposobnost za rad a to ti određuje liječničko povjerenstvo na HZMO,jedino još možeš predati potvrdu o statusu dragovoljca pa tu možda dobiješ nešto i sakupljati medicinsku dokumentaciju pa opet na vještačenje,to sa statusom dragovoljca predaj odmah pa zatraži novi obračun mirovine ako treba i napismeno

 

uređeno: od dalmatino-39
Dupli post
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav!

Imam pitanje u svezi najniže braniteljske mirovine susjed mi je napunio  Jesenas 65 godina nije HRVI ali je dragovoljac i ima preko 1000 dana borbenog sektora mirovina mu je oko 2000 kn dali ima pravo na najnižu braniteljsku mirovinu od 2480 kn ili je sada veća po novom zakonu.Moj tata je isti slučaj ali je malo stariji i kada je napunio 65 godina dobio je bez problema tu najnižu mirovinu a susjeda su odbili dobio riješenje te se može žaliti na njega.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, hladni je napisao:

Pozdrav!

Imam pitanje u svezi najniže braniteljske mirovine susjed mi je napunio  Jesenas 65 godina nije HRVI ali je dragovoljac i ima preko 1000 dana borbenog sektora mirovina mu je oko 2000 kn dali ima pravo na najnižu braniteljsku mirovinu od 2480 kn ili je sada veća po novom zakonu.Moj tata je isti slučaj ali je malo stariji i kada je napunio 65 godina dobio je bez problema tu najnižu mirovinu a susjeda su odbili dobio riješenje te se može žaliti na njega.

 

Poštovani hladni,
Novi Zakon o hrvatskim braniteljima kaže, pravo na najnižu braniteljsku mirovinu temeljem Rješenja HZMO od:


- 01.01.2019.g. imaju NOVI korisnici:
a)starosne ili invalidske - opća nesposobnosti u iznosu od cca 2.560 kn + broj dana borbenog sektora x 0,50 kn i
b)invalidske - profesionalna nesposobnost u iznosu od cca 2.048 kn + broj dana borbenog sektora x 0,50 kn

Po službenoj dužnosti od strane HZMO od:
- 01.04.2018.g. dosadašnji, to jest STARI korisnici najnižih braniteljskih mirovina po starom Zakonu o hrvatskim braniteljima, primat će uvečane mirovine po NOVOM Zakonu a sve kako je prethodno navedeno.

 

Po mom skromnom mišljenju novi Zakon o hrvatskim braniteljima do kraja nije definirao:


1.Imaju li pravo na odgovarajuću najnižu braniteljsku mirovinu i oni koji su do sada primali 5. ili više kuna veću mirovinu po općem propisu - ZOMO od dosadašnje najniže braniteljske. Najniža braniteljska mirovina po NOVOM Zakonu bila bi im i do 1.000 kn veća od dosadašnje mirovine po općem propisu - ZOMO.
2.Kako doći do te povoljnije mirovine po posebnom propisu (ako je starosna mirovina), trebaju li se zaposliti 1.g. dana da bi ostvarili pravo na tu veću mirovinu.

 

Možda se u ovim mojim dilemama krije i odgovor na Vaša pitanja.

Lijep pozdrav

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Prije 15 minuta, vlado05 je napisao:

Poštovanje.

Da li po novom zakonu imam pravo na najnižu mirovinu u cijelosti a ne kao dosad 80% od najniže mirovine? Zašto sam dosada "kažnjavan" i nisam dobivao najnižu mirovinu u cijelosti, već 80% od najniže? Ako mi ikako možete pomoći, zahvaljujem na odgovoru.

Poštovani vlado05, 

Novi Zakon o hrvatskim braniteljima taj dio najniže braniteljske invalidske mirovine ništa nije promijenio.

Dok budete odlukom medicinskih vještaka imali invalidsku mirovinu profesionalna nesposobnost sve ostaje isto osim dodatka temeljem boravka u borbenom sektoru.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, zbracun je napisao:

Pozdrav. U ratu sam sudjelovao od 11.10.1991., do 12.08.1992.. Godište sam 1955., pa me zanima imam li pravo na braniteljsku mirovinu, i kada bi to pravo nastupilo. Kada i kome bi se trebao obratiti na ostvarenje mirovine?

Poštovani,

Starosnu mirovinu po općem propisu možete koristiti na 65. rodjendan, to jest 2020.g.

Vrijeme provedeno u Domovinskom ratu - borbeni sektor smanjuje Vam odlazak u starosnu mirovinu po Zakonu o hrvatskim braniteljima. Priznavanje te starosne mirovine (braniteljske) možete zatražiti jedan mjesec prije ostvarivanja prava u 2019.g.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, prof je napisao:

Poštovani,

Starosnu mirovinu po općem propisu možete koristiti na 65. rodjendan, to jest 2020.g.

Vrijeme provedeno u Domovinskom ratu - borbeni sektor smanjuje Vam odlazak u starosnu mirovinu po Zakonu o hrvatskim braniteljima. Priznavanje te starosne mirovine (braniteljske) možete zatražiti jedan mjesec prije ostvarivanja prava u 2019.g.

Lp

Branitelji sa manjim primanjima od prosječne plaće tijekom ukupnog radnog staža odlaskom u braniteljsku starosnu mirovinu ostvaruju minimalnu braniteljsku mirovinu (2.560 kn + dani borbenog sektora x 0,50 kn)

Branitelji koji po općem propisu ZOMO očekuju iznos starosne mirovine znatno iznad 3.500 kn. ranijim odlaskom u starosnu mirovinu po Zakonu o hrvatskim braniteljima očekuje znatno niža mirovina od one koju bi ostvarili sa 65.g. temeljem stvarnih uplata tijekom ukupnog radnog staža.

Lp

PS

Zahtjev za priznavanje starosnih mirovina upućuje se isključivo u nadležni ured HZMO.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 23 minuta, prof je napisao:

Branitelji sa manjim primanjima od prosječne plaće tijekom ukupnog radnog staža odlaskom u braniteljsku starosnu mirovinu ostvaruju minimalnu braniteljsku mirovinu (2.560 kn + dani borbenog sektora x 0,50 kn)

Branitelji koji po općem propisu ZOMO očekuju iznos starosne mirovine znatno iznad 3.500 kn. ranijim odlaskom u starosnu mirovinu po Zakonu o hrvatskim braniteljima očekuje znatno niža mirovina od one koju bi ostvarili sa 65.g. temeljem stvarnih uplata tijekom ukupnog radnog staža.

Lp

Malo sam zbunjen. Od nekih "upućenih" izvora sam čuo da se ratni staž podvostručuje, i da se za toliko prije može ići u starosnu braniteljsku mirovinu. Znači, 10 mjeseci se udvostručuje na 20 mjeseci, i za toliko se može ići ranije. Da budem precizniji, rođen sam 14.02.1955. Dali je to bila pogrešna informacija?

uređeno: od zbracun
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 35 minuta, prof je napisao:

 

Branitelji koji po općem propisu ZOMO očekuju iznos starosne mirovine znatno iznad 3.500 kn. ranijim odlaskom u starosnu mirovinu po Zakonu o hrvatskim braniteljima očekuje znatno niža mirovina od one koju bi ostvarili sa 65.g. temeljem stvarnih uplata tijekom ukupnog radnog staža.

Lp

Posebno se to odnosi na branitelje sa malo dana borbenog sektora a solidnim primanjima tijekom ukupnog radnog staža.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Netko je u pripremi Zakona o hrvatskim braniteljima zabrljao.

Dobije se bonus (nešto raniji odlazak u mirovinu) za sudjelovanje u borbenom sektoru ali istodobno se dobije malus, kazna sa trajno (doživotno + pravo na obiteljsku mirovinu) znatno nižom mirovinom od mirovine po općem propisu. 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , zbracun je napisao:

Pozdrav. U ratu sam sudjelovao od 11.10.1991., do 12.08.1992.. Godište sam 1955., pa me zanima imam li pravo na braniteljsku mirovinu, i kada bi to pravo nastupilo. Kada i kome bi se trebao obratiti na ostvarenje mirovine?

 

prije 14 sati , zbracun je napisao:

Malo sam zbunjen. Od nekih "upućenih" izvora sam čuo da se ratni staž podvostručuje, i da se za toliko prije može ići u starosnu braniteljsku mirovinu. Znači, 10 mjeseci se udvostručuje na 20 mjeseci, i za toliko se može ići ranije. Da budem precizniji, rođen sam 14.02.1955. Dali je to bila pogrešna informacija?

Koliko na danasnji dan imate ukupno uplacenog redovnog radnog staza (bez uracunatih dupliranih ovih 10 mjeseci u DR).

Prema clanku 26., stavak2., tocka. b):

- branitelju iz DR ovisno o razdoblju sudjelovanja u obrani RH u borbenom sektoru, granica za odlazak u starosnu mirovinu snizava se za po jedan mjesec za svaki mjesec sudjelovanja u obrani RH ako je u borbenom sektoru proveo vise od 5 mjeseci.

Sto znaci da prema novom braniteljskom zakonu u starosnu mirovinu mozete 10 mjeseci prije navrsenih 65 godina zivota a to bi bilo cca 15.04.2019.god., ali po novom braniteljskom zakonu clan 27., stavak 1., osobni bod vam se povecava na osnovi 10 mjeseci sudjelovanja u DR za cca 9%, ali onda nemate pravo na uskladjenje od 27% kao kad bi isli u starosnu mirovinu po ZOMO-u.

Treba sve staviti na papir i dobro izracunati pa onda odluciti, kad i u koju mirovinu otici.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , malicovjek je napisao:

I jos jedno pitanje dali ste jos u aktivnom radnom odnosu, dali sad radite.

Nisam u radnom odnosu već više od 12 godina. Nakon raspada firme nisam mogao naći nikakav posao, jer su svugdje tražili mlade ljude. Radnog staža imam samo 29 godina, tako da bi mirovina po tome vjerovatno bila vrlo niska, s obzirom da mi je plaća tada bila ispod prosjeka, oko 3500kn neto.

Teško je sada reći koliki bi to bio iznos, i dali bi usklađenje donijelo nešto korisno. Neznam kako bi se mogla približno izračunati mirovina za taj slučaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, zbracun je napisao:

Nisam u radnom odnosu već više od 12 godina. Nakon raspada firme nisam mogao naći nikakav posao, jer su svugdje tražili mlade ljude. Radnog staža imam samo 29 godina, tako da bi mirovina po tome vjerovatno bila vrlo niska, s obzirom da mi je plaća tada bila ispod prosjeka, oko 3500kn neto.

Teško je sada reći koliki bi to bio iznos, i dali bi usklađenje donijelo nešto korisno. Neznam kako bi se mogla približno izračunati mirovina za taj slučaj.

Poštovani, mislim da Vas čeka minimalna starosna braniteljska mirovina od cca 2.560 kn + borbeni dani x 0,50 kn.

Lp

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na susretljivosti. Ako može još jedno pitanje, ako znate. Dobio sam razne informacije, opet od "upućenih" izvora o potrebnoj dokumentaciji, kojima očito nije za vjerovat. Dali znate koja je dokumtacija potrebna za podnošenje zahtjeva za braniteljsku mirovinu? Izvinjavam se na gnjavaži, ali vi ste mi se pokazali kao najbolji i najsusretljiviji izvor informacija, za šta sam zahvalan.

uređeno: od zbracun
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, trenutno mi nije poznato (po novom zakonu) ali bilo bi dobro pribaviti potvrdu o danima provedenim u borbenom sektoru od Ministarstva branitelja.

Kad dođe vrijeme (mjesec dana prije ostvarivanja prava na starosnu braniteljsku mirovinu) u papirnicama kupiti formular za podnošenje zahtjeva za mirovinu po općem propisu te na istom podnijeti zahtjev za starosnu braniteljsku mirovinu u nadležnim uredima HZMO.

Nakon toga samo čekati uplatu na tekući račun i što dulje uživati u mirovini.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, prof je napisao:

Poštovani, trenutno mi nije poznato (po novom zakonu) ali bilo bi dobro pribaviti potvrdu o danima provedenim u borbenom sektoru od Ministarstva branitelja.

Kad dođe vrijeme (mjesec dana prije ostvarivanja prava na starosnu braniteljsku mirovinu) u papirnicama kupiti formular za podnošenje zahtjeva za mirovinu po općem propisu te na istom podnijeti zahtjev za starosnu braniteljsku mirovinu u nadležnim uredima HZMO.

Nakon toga samo čekati uplatu na tekući račun i što dulje uživati u mirovini.

Lp

Potvrdu imam već jako dugo, koja se izdavala još u ratu. Hvala puno na informacijama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , zbracun je napisao:

Potvrdu imam već jako dugo, koja se izdavala još u ratu. Hvala puno na informacijama.

Poštovani zbracun,

Odgovara li Vam broj dana borbenog sektora iz bivšeg Registra branitelja sa brojem dana provedenih u Domovinskom ratu u potvrdi, kako kažete koja se izdavala još u ratu.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, prof je napisao:

Poštovani zbracun,

Odgovara li Vam borbenog sektora iz bivšeg Registra branitelja sa brojem dana u Domovinskom ratu u potvrdi, kako kažete koja se izdavala još u ratu.

Lp

Koliko sa sjećam, odgovara. Čim je registar izašao, išao sam provjerit. Šteta da registar više nije javan, da se opet provjeri za svaki slučaj ako su nešto slučajno mijenjali u njemu. Uglavnom, ako će im registar biti mjerilo, trebalo bi odgovarat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, zbracun je napisao:

Koliko sa sjećam, odgovara. Čim je registar izašao, išao sam provjerit. Šteta da registar više nije javan, da se opet provjeri za svaki slučaj ako su nešto slučajno mijenjali u njemu. Uglavnom, ako će im registar biti mjerilo, trebalo bi odgovarat.

Drago mi je čuti da Vam odgovara broj dana borbenog sektora, onda negdje u 03. mjesecu 2019.g. podnesite zahtjev za starosnu mirovinu po Zakonu o hrvatskim braniteljima u nadležnom uredu HZMO.

Obavezno i dalje pratite Legalis, ako dođe do kakvih promjena tu ćete saznati sve što nas branitelje interesira.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, prof je napisao:

Drago mi je čuti da Vam odgovara broj dana borbenog sektora, onda negdje u 03. mjesecu 2019.g. podnesite zahtjev za starosnu mirovinu po Zakonu o hrvatskim braniteljima u nadležnom uredu HZMO.

Obavezno i dalje pratite Legalis, ako dođe do kakvih promjena tu ćete saznati sve što nas branitelje interesira.

Lp

Hvala na svemu. Da, od sada ću pratit šta se ovdje događa.

Pozdrav do sljedećeg javljanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , zbracun je napisao:

Nisam u radnom odnosu već više od 12 godina. Nakon raspada firme nisam mogao naći nikakav posao, jer su svugdje tražili mlade ljude. Radnog staža imam samo 29 godina, tako da bi mirovina po tome vjerovatno bila vrlo niska, s obzirom da mi je plaća tada bila ispod prosjeka, oko 3500kn neto.

Teško je sada reći koliki bi to bio iznos, i dali bi usklađenje donijelo nešto korisno. Neznam kako bi se mogla približno izračunati mirovina za taj slučaj.

Prave podatke o placama a time i visinu "prosjecnog vrijednosniog boda" koji se koristi u izracunu mirovine mozete vidjeti na stranicama HZMO-a, da bi ste pristupili stranicama HZMO-a morate biti prijavljeni na e-Gradjani (preko Fine) i dobiti "Korisnicko ime i lozinku", onda se prijavite online na stranice HZMO-a i mozete zadati da vam se sa odredjenim datumom izracuna mirovina, kod izracuna izaberite "Mirovinu bez uvjeta", nakon 2 dana na stranicama HZMO-a moci cete vidjeti informativni izracun vase mirovine, na taj izracunati iznos dodaje se 27% dodatak na mirovinu (uskladjenje).

To bi vam bila mirovina po ZOMO-u, sa navrsenih 65 godina zivota, puna starosna mirovina.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , malicovjek je napisao:

Prave podatke o placama a time i visinu "prosjecnog vrijednosniog boda" koji se koristi u izracunu mirovine mozete vidjeti na stranicama HZMO-a, da bi ste pristupili stranicama HZMO-a morate biti prijavljeni na e-Gradjani (preko Fine) i dobiti "Korisnicko ime i lozinku", onda se prijavite online na stranice HZMO-a i mozete zadati da vam se sa odredjenim datumom izracuna mirovina, kod izracuna izaberite "Mirovinu bez uvjeta", nakon 2 dana na stranicama HZMO-a moci cete vidjeti informativni izracun vase mirovine, na taj izracunati iznos dodaje se 27% dodatak na mirovinu (uskladjenje).

To bi vam bila mirovina po ZOMO-u, sa navrsenih 65 godina zivota, puna starosna mirovina.

 

Pokušao, ali prihvaća samo za ovu i sljedeću godinu. Stavio sam da izračuna za sledeću, pa će se bar nešto pokazati. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 43 minuta, zbracun je napisao:

Pokušao, ali prihvaća samo za ovu i sljedeću godinu. Stavio sam da izračuna za sledeću, pa će se bar nešto pokazati. Hvala.

Poštovani, ništa se ne brinite, pokazat će Vam se samo ono što treba - bruto iznos Vaše starosne mirovine po općem propisu ZOMO.

Ako taj iznos bude manji od minimalne braniteljske mirovine zatražit ćete isplatu povoljnije.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tocno zaboravio sam to napomenuti, ali izracun na dan 31.12.2019. je par mjeseci do vaseg 65-og rodjendana i prava na punu starosnu mirovinu, tako da ce taj izracun biti odgovarajuci podatak jer ionako racuna sa stazom od 29 godina koji ste stekli prije 12 godina.

Ovakav izracunati iznos mirovine preko stranica HZMO-a ne obuhvaca dupli staz za ovih 10 mjeseci vaseg sudjelovanja u DR, ali kod izracuna nakon sto HZMO-u date zahtjev za mirovinom tih 10 mjeseci u formuli izracuna dodatno donosi nesto kuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, malicovjek je napisao:

Tocno zaboravio sam to napomenuti, ali izracun na dan 31.12.2019. je par mjeseci do vaseg 65-og rodjendana i prava na punu starosnu mirovinu, tako da ce taj izracun biti odgovarajuci podatak jer ionako racuna sa stazom od 29 godina koji ste stekli prije 12 godina.

Ovakav izracunati iznos mirovine preko stranica HZMO-a ne obuhvaca dupli staz za ovih 10 mjeseci vaseg sudjelovanja u DR, ali kod izracuna nakon sto HZMO-u date zahtjev za mirovinom tih 10 mjeseci u formuli izracuna dodatno donosi nesto kuna.

Poštovani malicovjek, kad je u pitanju iznos starosne mirovine, za sam izračun kao i točnost istog nebitan je nadnevak umirovljenja.

Isti je bitan samo pri izračunu iznosa invalidskih mirovina, zbog prirodnog staža.

Nadnevak umirovljenja je bitno vezivati za rođendan kod starosne mirovine samo zbogom ostvarivanje uvjeta za istu a ne i za izračun iste.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Valjda si me nesto krivo shvatio, ako se daje izracunati preko stranica HZMO-a onda ne zeli izracunati starosnu mirovinu ako nadnevak nije na datum rodjenja ili kasnije (u bazi ima njegovu godinu rodjenja) zato sam napomenuo da stavi "Mirovinu bez uvjeta", normalno da je kod izracuna vazan samo uplaceni mirovinski staz i iznosi uplata, a njemu staz ne tece vec vise od 12 godina niti ce teci u ovih preostalih cca 2 godine do  prava na starosnu mirovinu.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, malicovjek je napisao:

Valjda si me nesto krivo shvatio, ako se daje izracunati preko stranica HZMO-a onda ne zeli izracunati starosnu mirovinu ako nadnevak nije na datum rodjenja ili kasnije (u bazi ima njegovu godinu rodjenja) zato sam napomenuo da stavi "Mirovinu bez uvjeta", normalno da je kod izracuna vazan samo uplaceni mirovinski staz a njemu staz ne tece vec vise od 12 godina niti ce teci u ovih preostalih cca 2 godine do  prava na starosnu mirovinu.

Poštovani i dragi malicovjek,

Probajte moje tablice, iznosi starosnih mirovina ne mijenjaju se promjenama nadnevka umirovljenja.

Promjena iznosa starosnih mirovina je samo pri promjeni mirovinskog staža ili prosječnog vrijednosnog boda.

Poštovana gospoda u HZMO rade proračune iznosa starosnih mirovina po principu mojih tablica (ne po meni). 

Moje navode je lako provjeriti, za neku mlađu osobu koja na primjer ima 20. g. mirovinskog staža upišite da ima 35. g. mirovinskog staža i zatražite izračun mirovine bez uvjeta sa nadnevkom 31.01.2018.g. 

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 54 minuta, prof je napisao:

Probajte moje tablice, iznosi starosnih mirovina ne mijenjaju se promjenama nadnevka umirovljenja.

 

Ne kuzim gdje sam ja to napisao da se promjenom nadnevka umirovljenja mjenja iznos mirovine, kod upisa podataka za izracun na stranicama HZMO-a unasas iznos postojeceg mirovinskog staza, spol i kakav izracun mirovine zelis, a ostale podatke povlaci iz postojece baze HZMO-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , malicovjek je napisao:

Tocno zaboravio sam to napomenuti, ali izracun na dan 31.12.2019. je par mjeseci do vaseg 65-og rodjendana i prava na punu starosnu mirovinu, 

Referirao sam se na ovaj dio ali ovako preko Vas pokušao sam održati dodatnu nastavu za ostale korisnike Legalisa.

Poštovani znam da Vi to znate i razumjete, oprostite.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 22 minuta, malicovjek je napisao:

Ne kuzim gdje sam ja to napisao da se promjenom nadnevka umirovljenja mjenja iznos mirovine, kod upisa podataka za izracun na stranicama HZMO-a unasas iznos postojeceg mirovinskog staza, spol i kakav izracun mirovine zelis, a ostale podatke povlaci iz postojece baze HZMO-a.

Ne samo postojeći staž, može se unositi 5. 10. i 20. g. mirovinskog staža više radi simulacije iznosa neke buduće starosne mirovine za X godina.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , prof je napisao:

Referirao sam se na ovaj dio ali ovako preko Vas pokušao sam održati dodatnu nastavu za ostale korisnike Legalisa.

Poštovani znam da Vi to znate i razumjete, oprostite.

Lp

Ma sve Ok, ali sam bio zatecen, ono gdje grijesim.

prije 2 sati , prof je napisao:

Ne samo postojeći staž, može se unositi 5. 10. i 20. g. mirovinskog staža više radi simulacije iznosa neke buduće starosne mirovine za X godina.

Lp

Moze, ali posto se formula za izracun mirovine sastoji i od ostalih potrebnih elemenata a ne samo "simuliranog mirovinskog staza" takav simulacijski izracun je stvarno samo teska simulacija.

Kod izracuna koristi stvarne podatke za "Zbroj vrijednosnih bodova u najpovoljnijem obracunskom razdoblju" i "Staz u najpovoljnijem obracunskom razdoblju" koje povlaci iz stvarne postojece baze HZMO-a.

 

formule za izracun mirovine:

Izracun prosjecnih vrjednosnih bodova (PVB):

"Zbroj vrijednosnih bodova u najpovoljnijem obracunskom razdoblju" (zbroj svih vrjednosnih bodova kroz cijeli radni staz) podjeli sa "Staz u najpovoljnijem obracunskom razdoblju" (cijeli radni staz)

Izracun osobnih bodova (OB):

PVB x MS x PF

IZRACUN MIROVINE:

M = OB x MF x AVM

Legenda: M - mirovina; OB - osobni bodovi; MF - mirovinski faktor; AVM - aktuelna vrijednost mirovine (sada je 63,29 kn); PVB - prosjecni vrijednosni bodovi; MS - ukupni mirovinski staz; PF - polazni faktor

pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Rođen 1964.Umirovljen 2003 godine čl 6A profesionalna nesposobnost, bio na komisiji u tvrtkovoj 2000 gdje mi je utvrđeno invalidnost  80% cv 20% rat20%,  priliko umirovljenja uopće nije uzeto u obzir riješenje iz tvrtkove nego po članku 6A, ništa prema zakonu o hrvatskim braniteljima. Dosada sam prilikom promjene svakog zakona o pravima hrv branitelja podnosio zahtjev za preračun mirovine i svaki put sam odbijen, mirovina mi iznosi 990 kuna, i zaštitini dodatak 400 kuna, dragovoljac domovinskog rata 6.10 1990 1600 dana borbenog sektora 4.4.2018 sam ponovno podnio zahtjev  za  najnižu braniteljsku mirovinu prema novom zakon o braniteljima i do sada nikakvog odgovora. Hoću li ostvariti najnižu braniteljsku mirovinu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala vam sto ste mi se javili i dali pojasnjenje da li jos netko zna nesto u vezi sa odlukom mirovinskog da hrvatski branitelj moze ostvarit najnizu braniteljsku mirovinu ako mu ostvarena mirovina prema stazu i u placenim doprinosima manja od najnize braniteljskeima pravo na najnizu braniteljsku tamo u odluci upravnog vijeca hzmo ne navode da su neki izuzeti koji su umirovljeni po posebnim propisima hvala vam jos jednom na odgovorima sad sam se prv put ukljucio na forum 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
Prije 28 minuta, sivko je napisao:

Prijatelj, star 65 i 3 mjeseca,civilna mirovina cca 2200 kn.Pričuva mup-a i oluja,ukupno 120 dana.Ima li pravo na najnižu braniteljsku,potrebni dokumenti i postupak traženja/zahtjeva.

Zahvaljujem i LP.

Odgovor na vase pitanje trebao bi se iscitati iz ovih odgovora "ministarstva hrvatskih branitelja" s kraja prosle i pocetka ove godine:

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , sivko je napisao:

Prijatelj, star 65 i 3 mjeseca,civilna mirovina cca 2200 kn.Pričuva mup-a i oluja,ukupno 120 dana.Ima li pravo na najnižu braniteljsku,potrebni dokumenti i postupak traženja/zahtjeva.

Zahvaljujem i LP.

Poštovani sivko,

Od kada i koju civilnu mirovinu (opći propis – ZOMO) trenutno koristi Vaš prijatelj ?

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 30 minuta, sivko je napisao:

Sad ga zanima ima li pravo na najnižu braniteljsku i ako ima kakav je postupak.

Poštovani sivko,

Dobro je napisao malicovjek, peh, greška preranog odlaska u mirovinu za par mjeseci.

Možda je moguće da bi i dobio u nekim poslovnicama HZMO minimalnu prijevremenu starosnu braniteljsku mirovinu ali je mala razlika od dosadašnjeg iznosa.

Minimalnu starosnu braniteljsku mirovinu (na koju Vi i on mislite) može dobiti tek kad se ponovo zaposli i ostvari minimalno 1.g. mirovinskog staža nakon umirovljenja.

Tijekom tog rada prima plaću a mirovina mu je zamrznuta, tek nakon toga može zatražiti priznavanje prava na starosne mirovine po bilo kojem zakonu (opći ili posebni) i koristiti mogućnost isplate povoljnijeg iznosa minimalne mirovine.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 29 minuta, prof je napisao:

Minimalnu starosnu braniteljsku mirovinu (na koju Vi i on mislite) može dobiti tek kad se ponovo zaposli i ostvari minimalno 1.g. mirovinskog staža nakon umirovljenja.

 

Tijekom tog rada prima plaću a mirovina mu je zamrznuta, tek nakon toga može zatražiti priznavanje prava na starosne mirovine po bilo kojem zakonu (opći ili posebni) i koristiti mogućnost isplate povoljnijeg iznosa minimalne mirovine.

Lp

Mozda da se priceka 01.01.2019. kad bi se po najavama kroz izmjene mirovinskog zakona dozvolio rad svim umirovljenicima uz zadrzavanje isplate mirovine, jedino je pitanje ako se radi na "ugovor o radu" na do 4 sata dnevno, dali je onda potrebna 1 ili 2 godine rada kako bi se mogla ponovno dati izracunati mirovina.

No vec sad je zakonski omoguceno i vrijedi da ako umirovljenik radi na "ugovor o dijelu" da nakon sto zaradi cca bruto 96000,00 kuna priznaje mu se 1 godina rada i moze zatraziti ponovni izracun mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slucaj od prije tri dana,

susjed i bivsi kolega s posla otisao u prijevremenu starosnu mirovinu (60 starosti i 36 god i 7 mjeseci radnog staza) sa datumom navrsenja 60 godina (u mjesecu lipnju), na rijesenju u tekstu izvrsen mu je obracun po ZOMO-u i obracun po clanku 14. sadasnjeg postojeceg  ZOPHBDR-a (ako ima manje od 40 godina staza onda se osobni bodovi podizu za postotak provedenih dana u DR, ali nemoze biti veca nego za 40 godina staza), njemu je i takvo izracunata mirovina bila manja od izracunate mirovine po ZOMO-u (zbog uskladjenja od 27% kojom se povecava mirovina po ZOMO-u).

Kako im taj dio po  ZOPHBDR-a nije bio jasan otisli su u Tvrtkovu po pojasnjenje, dobili su pojasnjenje da mu je zbog uskladjenja od 27% ova mirovina po ZOMO-u veca i povoljnija.

Na njihovo pitanje a sta je sa novim  ZOPHBDR-om i obracunu mirovine po novom  ZOPHBDR-u (aludirajuci na najnizu braniteljsku mirovinu) pravnica im je odgovorila:

PAZITE KOJE INFORMACIJE: novi zakon stupa na snagu od 01.01.2019.god. pa vi tada podnesite ponovni zahtjev za mirovinu, to su vam tete i tetice iz HZMO-a i njihovi dubiozni odgovori strankama.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Dobro vecer, 

Imam i ja nekoliko pitanja u vezi braniteljske najnize mirovine. Otac mi je umro 2002 godine i od tada ja i majka imamo obiteljsku mirovinu on je bio hrvatski branitelj u borbenom sektoru od 92-96..nisam bas upoznata sa tim zakonima pa me zanima da li bi ona mogla traziti najnizu braniteljsku mirovinu ili kako to vec ide?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana, nazalost novi braniteljski zakon ciji ce clanci u dijelu odredjivanja novih braniteljskih mirovina stupiti na snagu sa 01.01.2019.god. ne odnose se na one koji vec imaju odredjenu mirovinu po mirovinskom zakonu ZOMO-u, a takvo je i tumacenje ministarstva branitelja:

 

Retroaktivna primjena braniteljskog zakona_.jpg

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani, 

Ne zelim biti dosadna i ispricavam se ali sada sam nasla sa majkom dokument u kojem stoji da smo primale najnizu mirovine te su nam u mirovinskom obustavili jer smo presle na obiteljsku sa dodatkom jer  je tada bila veca od najnize . Pa sad opet pitam dali bi se sada mogle vratiti na najnizu ili to sto je obustavljena predstavlja problem?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav. Evo mene opet nakon nekog vremena. Slušajući u zadnje vrijeme neke ljude i čitajući zakon, spominje se 100 dana provedenih u određenom periodu za ostvarenje nekih prava, pa i braniteljske mirovine. U samom zakonu je tako nedorečeno napisano, da bi se moglo tumačiti na više načina. Meni izlazi da u tom periodu imam 97 dana, a moj ratni staž je od 11.10.1991., do 12.08.1992. Pitanje je dali netko službeno može to protumačiti da nemam pravo na minimalnu starosnu braniteljsku mirovinu, ili je točno kako ste mi prije rekli da imam. Dakle, dali neosporno imam pravo na braniteljsku mirovinu, ili to može neki službenik osporiti, pa da ju ne dobijem?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako si u DR bio od 11.10.1991. do 12.08.1992, kako imas samo 97 dana provedenih u borbenom sektoru.

U braniteljskom zakonu  ZOPHBDR-u, clanak 49., stavak 4., nije nedoreceno vec lijepo pise, citiram:

"Pravo na najnižu mirovinu

Članak 49.

(4) Najniža mirovina pripada korisniku mirovine iz stavka 1. ovoga članka, osobama iz stavka 2. ovoga članka i hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata iz stavka 3. ovoga članka ako oni odnosno osobe na temelju kojih izvode pravo na najnižu mirovinu imaju priznato sudjelovanje u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u najmanjem trajanju od 100 dana u borbenom sektoru."

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A ne spominje se neko razdoblje  do 15.1.1992, i nekih 100 dana u tom razdoblju? Govorim o tom periodu, do tog datuma.Dobio sam neslužbeni izvod u kojem je navedeno da u tom razdoblju imam tih 97 dana. Ako se uzima samo ovaj navedeni zakon, onda vjerovatno ovo famozno razdoblje nema utjecaja. To mi nešto nije jasno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 24 minuta, zbracun je napisao:

A ne spominje se neko razdoblje  do 15.1.1992, i nekih 100 dana u tom razdoblju? Govorim o tom periodu, do tog datuma.Dobio sam neslužbeni izvod u kojem je navedeno da u tom razdoblju imam tih 97 dana. Ako se uzima samo ovaj navedeni zakon, onda vjerovatno ovo famozno razdoblje nema utjecaja. To mi nešto nije jasno.

Poštovani zbracun,

Miješate pojam dragovoljac i 100 dana borbenog sektora.

Boravkom od 11.10.1991. do 12.08.1992.g. u HV u borbenom sektoru ostvarujete pravo na minimalnu braniteljsku mirovinu.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , zbracun je napisao:

Pozdrav moj ratni staž je od 11.10.1991., do 12.08.1992. Pitanje je dali netko službeno može to protumačiti da nemam pravo na minimalnu starosnu braniteljsku mirovinu, ili je točno kako ste mi prije rekli da imam. Dakle, dali neosporno imam pravo na braniteljsku mirovinu, ili to može neki službenik osporiti, pa da ju ne dobijem?

Znaci imate 302 dana u DR provedena u borbenom sektoru, ako je tako, kao sto vam je napisao postovani prof imate pravo na najnizu braniteljsku mirovinu i to vam nece niko osporiti.

Kako ste rodjeni 14.02.1955. u starosnu mirovinu moci cete prema clanku 26., stavak 2., tocka b)  ZOPHBDR-a, cca 10 mjeseci prije navrsenih 65 godina zivota, znaci polovicom mjeseca travnja 2019.god.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija