Jump to content

Susreti i vađanja diteta sa stricem


MolimPomoc

Preporučene objave

Jedna sapunica gotova, druga počela..

Čitam obiteljski zakon, i nailazim da bake/ didovi, braća/sestre imaju pravo sudski tražiti da se odrede susreti i viđanja na unučetom/bratom/sestrom.

Po kojoj zakonskoj odredbi na to ima pravo i stric? Jer je budala predala na sud tužbu za susrete i viđanja sa ditetom (nebiste virovali, još priti i da će mi skrbnišvo oduzest) jedno tjedno uru vrimena? Na šta se pozvati? Ako takav zakon ne postoji, jeli sud odbacuje njegovu tužbu? Jer bili smo na centru na savjetovanju, ali mi nije rekla pravnica po kojem zakon on ima to pravo

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Željac047 je napisao:

Poštovana sukladno Obiteljskom zakonu dijete ima pravo kontaktirati i viđati se sa bližom rodbinom bilo sa koje strane (očeve ili majčine)...

Sud je, ako je tužba adekvatno sastavljena sukladno ZPP-u, zasigurno neće odbaciti, već će raditi po njoj..

Zar se stričevi, ujčevi, tetke i slično, smatraju bližom rodbinom? Bliža rodbina = babe, dide, braća, sestre?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Željac047 je napisao:

Što su bratić i sestrična to su i njihovi roditelji djetetu, dapače još više...

Al zakon kaže da samo bake/djedovi i/ili braca/sestre, polubraća/polusestre imaju pravo tražit susrete i druženja, nigdi se ne spominju ni stričevi ni tetke ni ujci.

Mogu li se pozvat na taj zakon? Ili neki drugi? Ijedan? Ne želim da sam provodi ni minut sa malom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 53 minuta, Željac047 je napisao:

Možete se Vi pozvati na taj zakon ako smatrate da je to dobro za dijete, ali razmislite, danas-sutra bude i on imao djecu (ako je već nema), da li je dobro da se, recimo, bratići ili sestrične ne druže, ako je on takav moglo bi doći do toga da sprečava njihova druženja, imam primjer u bliskom susjedstvu...

Nema on dicu, a cisto sumnjam da ce je i imat, to je covik od 50i kusur godina. Ovo samo cini dispete, nista drugo, boli ga k za malu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Predepilog predstave redikula od "strica" mog diteta..

Stiglo mi je jutros sa suda njegov zahtjev, skupa sa izvjescem czssa o nepostignutom dogovoru (u kojem je naglaseno postojanje ob nasilja). Ugl, kreten trazi, ni vise ni manje, 2sata nasamo sa malom u tjednu, vikend misecno i tjedan ljetnih praznika.

To je previse. Kako ovakve odluke izgledaju u praksi? Koje argumente iznit osim nasilja? Njegov je da mu je brat na samrti reka da se brine za malu (laze). Mi smo u kuci, u stanu jedan iznad drugog. Sta bi ja tribala dat dite tjedan dana da spava kod njega, sa njim u krevetu, a navodi u zahtjevu kako zeli malu gledat (jako ruzne asocijacije), plus sta mala doji i nece zaspat bez sise? Stvarno nisam pametna kako postupit a da je u zakonskim okvirima i da je vuk sit i ovce na broju..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja nisam ovdje naišla na bogzna kakvu praksu, znam jedan slučaj gdje je baka tražila susrete i druženja, ali gdje je baka tri godine neprestano skrbila o djevojčici, pa ju je majka oduzela baki i onemogućila susrete i druženja. 

U konkretnom slučaju, primjenjuje se čl. 120. ObZ-a: je li taj stric osoba koja je dulje vrijeme živjela u obitelji s djetetom, kroz to se vrijeme brinula o djetetu i s njim ima razvijen emocionalni odnos? (s obzirom da se slažem s Vama, zakon poimence navodi osobe koje imaju pravo na ostvarivanje odnosa s djetetom bez ikakvih iznimki, a to su braća, sestre, polubraća, polusestre i djedovi i bake, svi ostali idu u ovu drugu kategoriju).

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, nikako nemojte pristati, ako sud i donese odluku o susretima i viđanjima djeteta sa stricem (ako postoje činjenice opisane u čl. 120. st. 2. ObZ), da se isti odvijaju nasamo, jedino pod nadzorom i uz prisustvu stručne osobe u službenim prostorijama CZSS i u Vašem prisustvu poglavito što se radi o nasilnoj osobi, kako navodite, mislim da će Vam to biti dovoljan argumenat da spriječite susrete ili, u najgorem slučaju, ostvarite da se isti odvijaju pod nadzorom......no ipak sam mišljenja, ako je tako kako opisujete, da će stric, od strane suda, biti odbijen sa svojim Zahtijevom...

Inače, kako je napisala i poštovana Ruby, niti ja nisam imao prilike naići na sličan primjer u sudskoj praksi...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ruby, nikad nije živija sa malom (sa nama), oni žive u stanu iznad, nikad nije brinija za nju ni ništa slično (on smatra da su tu i tamo šta bi išla sa njima u šetnju ili na mora briga za dite), dite je emocionalno povezano sa njegovom vanbračnom ženom (iako on u zahtjevu navodi da nema ženu).

Željac, naravno da neću pristat, tražit ću ili odbacivanje njegovog zahtjeva ili pod nadzorom njegove žene ili osobe sa centra. Iskreno, nikad im nisam branila ni da je uzmu ni vode di oće (ne branim ni sad, šta je najgore) jer mi paše u jednu ruku da imam sat dva samo za sebe (nas dvi smo same), ali i tada je išla sa njima samo uz inicijativu njegove žene, ne njega.

uglavnom, to šta on traži nije u skladu sa ob zakonom, nasilnik je, ditetu triba dat jest, šta on nije u stanju (zbog mog prigovora kako maloj cilo popodne nije nista da jest niti je prisvuka je i došlo do nasilja) i zato postoji mogućnost ugroze ditetove sigurnosti i života, to sam otprilike mislila navesti kao argumente za odbacivanje ili za susrete uz nadzor

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo "zamršena" i nezgodna situacija, no, kako sam Vam u svom prethodnom postu sugerirao, nikako nemojte dozvoliti da se, naravno, ako se donese takvo rješenje sukladno čl. 120. st. 2., ti kontakti odvijaju "nasamo", već uz prisustvo stručne osobe, jer, kako navodite da ste dozvoljavali njemu i njegovoj nevjenčanoj supruzi druženje sa djetetom, lako bi sud to mogao uzeti u obzir i primjeniti citirani članak, mada vjerujem da neće kad u Zahtijevu ne spominje izvanbračnu suprugu, no nikad se nezna...

A što drugo Vam sugerirati, već da se držite i borite za prava Vašeg djeteta, jer Vi najbolje znate što je dobro za njega, te Vam zaželjeti sreću i uspjeh u toj "borbi"...Sretno još jednom..!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Prije 18 minuta, Željac047 je napisao:

Dobro da ste predali očitovanje na njegov Zahtijev u kojem tražite da ga sud ne uvaži tj. da ga odbaci, no vjerojatno će sud, ipak, utvrditi sve relevantne činjenice i donijeti svoju odluku..

Kome je sud poslao dopis za naplatu pristojbe?

 

Vjerovatno njemu, on je pokrenija postupak. Ja sam na e predmet vidila samo da je dopis za pristrojbu poslan jucer..

Nadala sam se da ce sud u startu odbacit zahtjev, al dobro.. Naoruzat se zivcima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 48 minuta, MolimPomoc je napisao:

Nadala sam se da ce sud u startu odbacit zahtjev, al dobro.. Naoruzat se zivcima

Mislim da ipak neće kad traže plaćanje pristojbe, no ok, nemojte baš previše gledati u taj e-predmet, ima dosta odstupanja, a i samo se sikirate, Vi morate biti pripremni na sve, hladnokrvno, strpljivo i bude se to riješilo, vjerujem, u Vašem i Vašeg djeteta interesu...

Još jednom Vam želim puno sreće i strpljenja, Vama i Vašem djetetu...!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U svakom se slučaju traži plaćanje pristojbe, bez brige, neovisno je li zahtjev osnovan ili neosnovan. No s tim u svezi, sud ga ne može odbaciti bez zakazivanja ročišta (odbacuje se samo ako je formalno nevaljan, ako nisu naznačeni svi potrebni elementi potrebni za podneske koji se upućuju sudu, a i tada tek nakon što sud pozove podnositelja da ga ispravi, a on to ne učini u ostavljenom roku; kad je zahtjev sadržajno neosnovan, on se odbija a ne odbacuje, i to može sud tek nakon što je dozvolio objema stranama da se neposredno i usmeno izjasne).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ruby_Danderfluff je napisao:

U svakom se slučaju traži plaćanje pristojbe, bez brige, neovisno je li zahtjev osnovan ili neosnovan. No s tim u svezi, sud ga ne može odbaciti bez zakazivanja ročišta (odbacuje se samo ako je formalno nevaljan, ako nisu naznačeni svi potrebni elementi potrebni za podneske koji se upućuju sudu, a i tada tek nakon što sud pozove podnositelja da ga ispravi, a on to ne učini u ostavljenom roku; kad je zahtjev sadržajno neosnovan, on se odbija a ne odbacuje, i to može sud tek nakon što je dozvolio objema stranama da se neposredno i usmeno izjasne).

Aha, tako ide :-) 

Tnx

Sad samo cekat.. Ma tila bi da se to sta prije rijesi. Dosta mi je bilo bolnica i doktora, sad da moram upoznavat josi suce na opcinskom sudu..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znaci, on se poziva na čl. 478 ObZ-a, kojeg sam taman iscitala, i clanak iza, u kojen pise (ako sam dobro svatila) da postupak ostvarivanja osobnih odnosa sa djeetetom moze pokrenuti roditelj, dite, srodnik ili osobe iz cl 120 obza, a u kojem se kao srodnici navide samo (polu) braca/sestre i babe/didovi, tj osobe koje su zivile sa ditetim/skrbile za njega...

Poziv za rociste sam dobila samo ja..

Sta znaci DNA na pozivu za glavnu raspravu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najvjerojatnije "puca" na ovo iz čl. 120. ObZ: "..osobe koje su živjele sa djetetom/skrbile se za njega"..., ako je tako morate pobijati njegove navode da je djete živjelo sa njim, tj. da se on skrbio o njemu...

- Dostavna naredba, al mi nije jasno radi čega to Vama piše....

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Željac047 je napisao:

Najvjerojatnije "puca" na ovo iz čl. 120. ObZ: "..osobe koje su živjele sa djetetom/skrbile se za njega"..., ako je tako morate pobijati njegove navode da je djete živjelo sa njim, tj. da se on skrbio o njemu...

- Dostavna naredba, al mi nije jasno radi čega to Vama piše....

pretpostavljam. Kako to pobijat osim "moja protiv njegove"?

ispada mi da je czss falija sta je uopce pustija savjetovanje i dava misljenje, nezz

Taj "dna" pise na pozivu za glavnu raspravu, i samo je moje ime ispod njega. Mozda ce nas saslusat odvojeno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , MolimPomoc je napisao:

...pretpostavljam. Kako to pobijat osim "moja protiv njegove"?

ispada mi da je czss falija sta je uopce pustija savjetovanje i dava misljenje, nezz..

Poštovana, prije svega on mora dokazati da je to bilo tako, priložiti neke relevantne dokaze (svjedoci isl.), neznam na čemu on temelji te svoje tužbene zahtijeve, a ako nema nekih dokaza, onda riječ protiv riječi, naravno i mišljenje CZSS je bitno...

Što se tiče postupanja djelatnika CZSS oni moraju postupati ako im se on obratio i zatražio njihovo postupanje, no, kakvo je njihovo mišljenje u to nebi htio ulaziti, jer i oni daju svoje mišljenje na nekim "dokazima" i provedenim radnjama....

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Evo me opet sa pitanjima, obzirom da nam je rociste iduci tjedan..

Ugl, gospodin je trazja odgodu rocista jer ide mami u drugu drzavu. Moze li uopce trazit odgodu ili sudac na to gleda kao opravdanje za izostanak? Naisla sam na info da ako predlagatelj izostane sa dog rocista da se predmet stavlja u mirovanje 3mj i da u tom periodu nemoze nista.. Ugl, kakva je procedura ako on izostane?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 43 minuta, MolimPomoc je napisao:

Ugl, gospodin je trazja odgodu rocista jer ide mami u drugu drzavu. Moze li uopce trazit odgodu ili sudac na to gleda kao opravdanje za izostanak? Naisla sam na info da ako predlagatelj izostane sa dog rocista da se predmet stavlja u mirovanje 3mj i da u tom periodu nemoze nista..

Poštovana, citirate stari ZPP koji je predviđao mogućnost stavljanja  predmeta u stanje mirovanje, sada, po novom ZPP-u, toga nema, tj. više se ne može staviti predmet u stanje mirovanja i da se u vremenu od tri mjeseca (vrijeme mirovanja) ne može ništa raditi u predmetu...

Mogućnosti su: ako on stvarno ima opravdani razlog za izostanak sa  ročišta (čl. 116. ZPP), sud može isto odgoditi, ali samo jednom, i odmah zakazati termin novog ročišta (parnice, rasprave)...., također može raspravu održati i bez njegovog prisustva, sve to treba biti naznačenu u sudskom pozivu za raspravu (ročište)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Željac047 je napisao:

Poštovana, citirate stari ZPP koji je predviđao mogućnost stavljanja  predmeta u stanje mirovanje, sada, po novom ZPP-u, toga nema, tj. više se ne može staviti predmet u stanje mirovanja i da se u vremenu od tri mjeseca (vrijeme mirovanja) ne može ništa raditi u predmetu...

Mogućnosti su: ako on stvarno ima opravdani razlog za izostanak sa  ročišta (čl. 116. ZPP), sud može isto odgoditi, ali samo jednom, i odmah zakazati termin novog ročišta (parnice, rasprave)...., također može raspravu održati i bez njegovog prisustva, sve to treba biti naznačenu u sudskom pozivu za raspravu (ročište)...

Iskreno, nisam citala do kraja poziv za rociste :-)

Na e predmetu samo stoji da je predao podnesak (nevista je javila da je trazija odgodu jer ide materi), ali sutkinja nije prominila datum rocista, doduse, utorak je daleko.. Ispada da mu to uopce nije ni bitno,  prvo nije upoce prediga poziv, pa odgadanje, nadam se da sutkinja sve to uzima u obzir..

I, nisam znala da je dio o odgodi izmjenjen. U principu, sve ovisi o sutkinji? Put nije opravdani izostanak?

Bilo bi idealno da se odrzi bez njega

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , MolimPomoc je napisao:

.....u slucaju da se meni sta desi....

Nemojte tako razmišljati, sada se usredotočite na rješavanje ovog problema, inače ne postoji, jer dijete nije stvar, ali Vam kažem, nemojte se bazirati na tako nešto, već na ovaj problem da se što prije i bolje riješi...

Još jednom sretno..!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, MolimPomoc je napisao:

Jos jedno pitanje, postoji li mogucnost (i kako, ako je) da se oporucno (u slucaju da se meni sta desi) dite nekom povjeri na skrb i odgoj, a da nije uza familija

Moram priznati da to kod nas nije uobičajena praksa kao što gledamo u američkim serijama, nisam susrela takav slučaj. Generalno se odlučuje o najboljoj dobrobiti djeteta, a gleda se najuža obitelj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Rociste odrzano danas.

Prvo opet nije dobija poziv pa je jutros isa na pisarnicu sa mojim podacima, predstavljajuci se ka moj muz, da dobije info kad je rociste. Tragikomicno, al aj..

 

Sutkinja nije saslusala nijedno, nego dogovora nema, pa je vratila nazad na psiholosku obradu i socijalnu anamnezu na centar.

Obzirom da su meni to sve obavili, oce li opet ili? Sad cu i ja trazit da mu se vade jetreni enzimi ka i on meni

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Željac047 je napisao:

Oprostite, samo da dodam, da on, kao stranka u postupku, ima pravo uvid u predmet i sve oko predmeta, i zato mu nije potrebno predstavljati se Vašim mužem, lažno se predtsvljati...

To ja znam, al on ocito nezna, al eto..

Ugl, prilikom privremenog izdvajanja male od mene, meni je napravljena ob anamneza i psiholoska testiranja, zato mislim da nema porebe opet za tim?

Njemu se to ne svida, jer na centru znaju kakav je i bez testiranja, ima je malo eksplozivnu reakciju na sutkinju, uz indirektne prijetnje sa vezama bla bla, ali mi je drago sta je to napravija isprit zastupnice za dite, potvrduje moj argument da je agresivan i eksplozivan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema on što znati ili ne znati, ako je sud odredio provođenje psihosocijalne obrade kod CZSS onda se istom mora i podvrći ili će mu zahtijev za kontakte biti odbijen, uglavnom, sve ide Vama, tj. djetetu, u prilog...

Kažem, kad ste to sve Vi prošli, vjerujatno se odnosi samo na njega kao tražitelja kontakata, a ako je tako kao što opisujete, i ne samo to, vjerojatno će mu taj zahtijev biti odbačen, no, nikad se nezna kako će sutkinja postupiti, ali, vjerujem da će stati na stajalište da prihvaćanje njegovog zahtijeva nebi bilo za dobrobit djeteta, a gleda se upravo dobrobit djeteta, dakle, najvjerojatniji scenarij je da će sud odbiti njegov zahtijev....

Vi se samo držite onog što se bude tražilo od Vas, maksimalno surađujte i ne vidim gdje bi mogao biti problem...

A i ne vjerujem da će se on pojaviti na obradi u CZSS ako je tako kako navodite, tj. ako djelatnici CZSS znaju kakva je on osoba, samo se nemojte ništa sikirati, bude se to adekvatno riješilo, a sve na dobrobit djeteta...

Sretno..!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija