Jump to content
teddybear1717

Otkazni rok i bolovanje?

Preporučene objave

Poštovani, za vas vjerojatno jednostavno pitanje:

 

Ukoliko radniku teče otkazni rok, i tokom njega radnik radi ozljede ili bolesti uzme bolovanje od tjedan dana, da li se otkazni rok pauzira i normalno nastavlja po završetku bolovanja?

Znam da otkazni rok ne teče za vrijeme nesposobnosti za rad, zanima me samo da li nakon završetka bolovanja poslodavac može još dodatno produžiti trajanje otkaznog roka, osim produženja koliko je trajalo bolovanje.

 

Pitam zbog: Članak 121. (4) Ako je došlo do prekida tijeka otkaznog roka zbog privremene nesposobnosti za rad radnika, radni odnos tom radniku prestaje najkasnije istekom šest mjeseci od dana uručenja odluke o otkazu ugovora o radu.

 

Drugim riječima, može li bolovanje produžiti trajanje otkaznog roka više od produženja uzrokovanog samim bolovanjem?

 

Hvala!

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Bolovanje je svaka odsutnost s rada zbog bolesti ili ozljede ili drugih okolnosti zbog kojih je osiguranik spriječen izvršavati svoju obvezu rada u skladu s propisima.

Zakon taksativno propisuje te «druge okolnosti». U tim «drugim okolnostima» nema slučaja kada je poslodavac radniku otkazao ugovor o radu pa se nalazi u otkaznom roku, ali ga je za vrijeme otkaznog roka poslodavac oslobodio obveze rada pa mu isplaćuje naknadu plaće i radnik ne dolazi raditi. Za to vrijeme radnik nema pravo na bolovanje pa niti naknadu plaće za bolovanje.

 

Zapravo taj otkazni rok ima se smatrati plaćenim dopustom. Radnik je kod kuće, ne dolazi na posao i ne mora raditi. Bolovanje je nepotrebno i poslodavac ga može kontrolirati. Ne može primati naknadu umjesto plaće za vrijeme otkaznog roka jer de facto ne radi.

 

Poslodavac mora obavijestiti liječnika primarne zdravstvene zaštite o tom statusu radnika, pa mu ne treba otvarati bolovanje.

 

Takva je i sudska praksa u Republici Hrvatskoj, a temelji se na podzakonskim aktima o pitanjima zdravstvenog osiguranja. Radnik u navedenim slučajevima oslobođen je obveze rada pa nema osnova da se toga rada oslobađa i zbog bolovanja. Otvaranje bolovanja za vrijeme takvog otkaznog roka je protupropisno.

 

Ima i suprotnih mišljenja. Pravo na otkazni rok je utvrđeno Zakonom o radu od dva tjedna do tri mjeseca uz propisane «modifikacije». To je zaštitna kategorija za sve radnike kojima poslodavac otkazuje ugovor o radu, a radnik za to nije kriv. U Zakonu o radu čl. 113. propisano je da otkazni rok ne teče za vrijeme privremene nesposobnosti za rad.

 

U slučaju da poslodavac radniku omogući da ne radi za vrijeme otkaznog roka mora mu priznati sva prava «kao da je radio do isteka otkaznog roka», kao i pravo da bude «odsutan s rada najmanje četiri sata tjedno radi traženja novog zaposlenja».

 

To sve stvara dileme u praksi pa je teško reći da je zauzet o tome konačan stav. Sugerirati je da, u takvim i u sličnim slučajevima poslodavac i radnik sklope svojevrstan sporazum u kome će se moći isključiti neka prava, ako to nije protivno zakonu. Oslobođenje rada radnika za vrijeme otkaznog roka ne smije štetiti ni poslodavcu niti radniku. Bolovanje bi produžilo otkazni rok što ne bi bilo na štetu poslodavca, a s druge strane ni radnik ne smije biti oštećen ako bi bolovanje potrajalo duže bez obzira na određena prava za vrijeme nezaposlenosti. U tom smislu najsigurnije je to precizno riješiti Zakonom.

 

Ažurirano

 

Zakonom o radu propisano je najmanje trajanje otkaznog roka, ovisno o trajanju radnog odnosa radnika kod poslodavca koji otkazuje i godinama života radnika.

Otkazni rok počinje teći danom dostave otkaza ugovora o radu.

 

Zakonom je određeno da otkazni rok ne teče za vrijeme:

· trudnoće

· korištenja dopusta

· rodiljnog dopusta

· roditeljskog dopusta

· posvojiteljskog dopusta

· rada s polovicom punog radnog vremena

· rada u skraćenom radnom vremenu zbog pojačane njege djeteta

· dopusta trudnice ili majke koja doji dijete

· dopusta ili rada u skraćenom radnom vremenu radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju prema posebnom propisu

· vrijeme privremene nesposobnosti za rad tijekom liječenja ili oporavka od ozljede na radu ili profesionalne bolesti

· vršenja dužnosti i prava državljana u obrani

· bolovanja (privremene nesposobnosti za rad).

 

Ukoliko je radniku, zbog bolovanja prekinut (prestao teći) otkazni rok, radni odnos tom radniku prestaje najkasnije istekom šest mjeseci od dana uručenja odluke o otkazu ugovora o radu, neovisno o mogućem duljem trajanju bolovanja.

Otkazni rok teče za vrijeme godišnjeg odmora, plaćenog dopusta te razdoblja privremene nesposobnost za rad radnika kojeg je poslodavac u otkaznom roku oslobodio obveze rada, osim ako kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije drukčije uređeno.

 

To je upravo onaj dio za koji i G-man postavlja pitanje, a za koje nije (još) dobio odgovor.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

- Za vrijeme bolovanja otkazni rok ne teče, što u vašem slučaju znači da vam se otkazni rok produžava za 7 dana i nikako nemoža biti duže nego što je trajalo bolovanje, ali i ukupni otkazni rok nemože trajati duže od 6 mjeseci od datuma početka otkaznog roka.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

molim Vas pomoć u vezi otkaznog roka.

Zaposlen za neodređeno vrijeme, predao sam zahtjev za sporazumni raskid radnog odnosa jer sam pronašao bolji posao ali moram biti 05.12.2016. na novom poslu. Otkazni rok je 30 dana. Sporazumni otkaz mi ne žele dati.

Pitanje da li mi ostaje samo da se ne pojavim 3 dana na poslu i da dobijem izvanredni otkaz, tj. koje su mi opcije?

Hvala unaprijed!

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

To jeste opcija, ali imajte na umu da se time izlažete mogućnosti tužbe za naknadu štete od strane poslodavca, a koja šteta bi se mogla manifestirati u problemima u poslovanju zbog "gubitka" radnika, a nemogućnosti osiguranja pravovremene zamjene. Sve ovo, jasno, uz dokazivanje od strane poslodavca.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Da ne otvaram novu temu, ova je adekvatna skroz da vidim jesam li korektno shvatio:

 

Dakle, ukoliko privremena nesposobnost za rad nastupi tek nakon početka toka otkaznog roka, zaustavlja otkazni rok na max 6 mjeseci.

Ukoliko tokom privremene nesposobnosti za rad poslodavac odluči raskinuti ugovor o radu, onda nema vremenskog ograničenja, tj. otkazni rok se produljuje dok god traje privremena nesposobnost za rad?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Dakle, ukoliko privremena nesposobnost za rad nastupi tek nakon početka toka otkaznog roka, zaustavlja otkazni rok na max 6 mjeseci.

 

Tako je.

 

Ukoliko tokom privremene nesposobnosti za rad poslodavac odluči raskinuti ugovor o radu, onda nema vremenskog ograničenja, tj. otkazni rok se produljuje dok god traje privremena nesposobnost za rad?

 

Ukoliko vas poslodavac oslobodi obveze rada tijekom trajanja OR-a, može "normalno", dakle bez poteškoća, otkazati ugovor o radu (uz poštivanje procedure, dakako), osim ako KU, ugovor o radu ili Pravilnik o radu ne vele drugačije.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima,

 

da ne otvaram novu temu molim za pojašnjenje ako netko zna.

 

Radnik je dobio otkaz uz otkazni rok mjesec dana i tijekom otkaznog roka oslobođen je obveze rada. 2 dana nakon primitka otkaza planira otvoriti bolovanje.

Prestaje li mu radni odnos istekom otkaznog roka tj. mjesec dana od primitka odluke o otkazu (dakle kao da nema bolovanja) ili tek nakon maksimalno 6 mjeseci (ovisno koliko će bolovanje trajati)?

 

 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Čl. 121. st. 5. Zakona o radu -

"Otkazni rok teče za vrijeme godišnjeg odmora, plaćenog dopusta te razdoblja privremene nesposobnost za rad radnika kojeg je poslodavac u otkaznom roku oslobodio obveze rada, osim ako kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije drukčije uređeno."

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Ugovor o radu mi je do 01.06.2019 na odredeno vrijeme,nezelim produziti ugovor sto sam nagovjestio poalodavcu,te mi je rekao da moram odraditi 15 dana te 15 dana godisnjeg uzeti imam taman do 1.6 i to je to,sad me zanima dali migu na bolovanje 1 tjedan u tom vremenu?hvala 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Možete ako budete privremeno nesposobni za rad, ako nema razloga za privremenu nesposobnost za rad, onda ne možete. Ugovor na određeno vrijeme prestaje istekom roka na koji je sklopljen, bez obzira na godišnji, otkazne rokove i bolovanja.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×