Jump to content

Studentska alimentacija


Neovisna žena

Preporučene objave

Najprije ću objasniti svoj problem prije nego što postavim pitanje.
Naime, ja sam redovna studentica 2. godine faksa, koja je trebala biti 3. godina ali sam plaćala participaciju te pala
jednu godinu (niko ne zna za to osim mene). Moj problem je u tome što moj otac ne želi sudjelovati u novčanom doprinosu
za moje školovanje, a majka radi samo sezonski i ne može sama. Prije još nije bio toliki problem jer je nekad sudjelovao, 
ali sada ne želi više uopće. Mene sad zanima da li ga mogu tužiti kako bi mi nastavio plaćati školovanje kako sud odredi i
da li ću to moći ostvariti ako sam pala jednu godinu (jer sam čula nešto kao da ako jednom padnemo godinu da roditelji 
nisu obvezni brinuti se za naše školovanje)?
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po mom mišljenju ako do sad nije donesena presuda za uzdržavanje, sve to od prije nije bitno, nego bi se gledalo od trenutka donošenja presude. U takvoj presudi bi vam sud naložio da podnosite roditelju izjvešće jednom godišnje roditeju o uspjehu u prethodnoj ak godini. Također, po mom mišljenju, čista potvrda da ste redovan student u trenutku pokretanja spora je dovoljna i ne bi nitko trebao ispitivati ovo do sad. Za ovo područje nisam kompententan, pa se nadam da će odgovoriti netko upućen. Također, neovisno o tome jeste li student, roditelj mora uzdržavati i cijelu jednu godinu nakon završene jedne razine obrazovanja ako imate manje od 26 godina i nezaposleni ste.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, wrritteer je napisao:

Pa ja sad čitam ovo i koliko sam shvatio ovdje se uopće ne radi o alimentaciji..

Vaši roditelji su u braku?

Svi živite zajedno?

Vas muči nezainteresiranost i nedoprinos oca za vaše školovanje?

Da, zapravo, ma ne razumijem se baš u to haha, ali da zapravo to što ste naveli.. Moji roditelji su pred razvodom, za sad živimo svi zajedno. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obvezu na plaćanje uzdržavanja ima roditelj koji ne živi s maloljetnim djetetom odnosno punoljetnim djetetom koje se redovito školuje. Ako živite s roditeljima, dužni su Vas uzdržavati sukladno svojim mogućnostima, ali nema, barem ja nisam za to čula, sudskog postupka koji bi nametao tu obvezu i propisivao u kojoj visini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iako sam odlučio više ne sudjelovati u raspravama iz određenih razloga za koje određeni ljudi znaju, čitajući ovu temu, ipak, sam se odlučio uključiti...

Inače, tu uopće nije riječ o alimentaciji, što je dobro zapazio i poštovani wrritteer, dakle roditelji žive i dalje sa djetetom, za sada još u braku i bračnoj zajednici (svi zajedno), te su se roditelji, kako navodi poštovana Ruby, zajednički dužni skrbiti o djetetu i njegovim pravima, a njegovo je pravo, koje pravo mu je ovdje povrijeđeno, pravo na školovanje i usavršavanje, ali i dijete, sukladno odrednicama ObZ, ima određene dužnosti naspram roditelja, dakle mora ispunjavati određene dužnosti koje mu nalaže sam zakon...

E sada, pomno čitajući i analizirajući navode pokretačice teme, razvidno je da tu nešto ne "štima" u odnosima oca i nje (i uopće obiteljskim odnosima), dakle, tu se otvara cijeli niz pitanja "što i zašto"...?, a na koja pitanja mi neznamo odgovor kako bi mogli adekvatno odgovoriti (sve je zamagljeno), možemo samo nagađati, barem ja...

Nadalje, slažem se sa navodima poštovane Ruby da je obveza plaćanja uzdržavanja djeteta, primjenom čl. 310. ObZ, roditelja koji ne živi sa djetetom, ali ovdje nije takva situacija, ovdje, barem kako navodi pokretačica teme, žive svi zajedno...(.Moji roditelji su pred razvodom, za sad živimo svi zajedno.)..

No kako bilo da bilo, otac bi trebao, a i morao, sudjelovati u doprinosu ostvarivanja prava na školovanje svog djeteta, no zašto on to odbija (nebi smio), ali, najvjerojatnije, neki razlog postoji..., no kao što i poštovana Ruby navodi, iskreno, niti ja za takav slučaj još nisam čuo da bi sud ocu, u sadašnjem trenutku, dok još žive zajedno, odredio koliko je dužan plaćati, dužan mu je osigurati, kao i drugi roditelj, pravo na školovanje, što je pravo djeteta, no ovdje je meni, oprostite, da se tako izrazim, sve nešto "u magli" i nedorečeno...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Neovisna žena je napisao:

Moji roditelji su pred razvodom, za sad živimo svi zajedno. 

Tek u slučaju razvoda braka roditelja, možete razmišljati o pravu na uzdržavanje (alimentaciju), jer roditelj koji ne stanuje s djetetom ispunjava svoju obvezu zadovoljavanjem materijalnih potreba djeteta u obliku novčanog uzdržavanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija