Jump to content

nasljedstvom - porez na promet nekretnine


dujka13

Preporučene objave

Da li nekretnine stječene nasljedstvom podliježu porezu: nekretnine u kojima sam suvlasnik, u nekima čak 10/24 dijela. Porezna je obračunala u poreznu obvezu čak i naslijeđenu grobnicu, da li je to ispravno? Osnovica za porez je 5% a u novom Zakonu je 3%, šta je ispravno?  Ja sam prijavila poreznoj i predočila ostavinsko rješenje u kojima su te gore opisane nekretnine 13.06.2013. Kada nastupa zastara? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 35 minuta, dujka13 je napisao:

da li je to ispravno?

Jest. 

Prije 35 minuta, dujka13 je napisao:

Da li nekretnine stječene nasljedstvom podliježu porezu

Oslobođeni su:

 bračni drug, potomci i preci koji čine uspravnu liniju te posvojenici i posvojitelji koji su u tom odnosu s umrlim ili darovateljem. 

Prije 37 minuta, dujka13 je napisao:

Osnovica za porez je 5% a u novom Zakonu je 3%, šta je ispravno? 

5% zbog 

Prije 38 minuta, dujka13 je napisao:

ostavinsko rješenje u kojima su te gore opisane nekretnine 13.06.2013.

Na sve sklopljene ugovore i druge isprave o stjecanju nekretnina, odnosno na sve odluke koje su postale pravomoćne, do 31. prosinca 2016., primjenjuju se odredbe Zakona o porezu na promet nekretnina (»Narodne novine«, br. 69/97., 26/00., 127/00., 153/02., 22/11. i 143/14.), neovisno o statusu porezne prijave.

Prije 43 minuta, dujka13 je napisao:

Kada nastupa zastara? 

u Vašem slučaju, još nije nastupila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , mutavi je napisao:

Jest. 

Oslobođeni su:

 bračni drug, potomci i preci koji čine uspravnu liniju te posvojenici i posvojitelji koji su u tom odnosu s umrlim ili darovateljem. 

5% zbog 

Na sve sklopljene ugovore i druge isprave o stjecanju nekretnina, odnosno na sve odluke koje su postale pravomoćne, do 31. prosinca 2016., primjenjuju se odredbe Zakona o porezu na promet nekretnina (»Narodne novine«, br. 69/97., 26/00., 127/00., 153/02., 22/11. i 143/14.), neovisno o statusu porezne prijave.

u Vašem slučaju, još nije nastupila.

možete li mi konkretno reći kada nastupa zastara? Ako je ostavinsko rješenje doneseno 18.4.2012. prijava je bila  poreznoj upravi 13.06.2013. Zar se oporezuje i nekretnina u kojoj smo suvlasnici čak i u tako malom  dijelu (7/24)? Hvala na odgovoru. Prosvijetlite me!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija