Jump to content

Nametljivo ponašanje | Uhođenje


vertex

Preporučene objave

Nakon što sam dobila presudu od suda da je osoba XY dobila 11 mjeseci zatvora, sa uvjetom 4 godine, te činjenicom da sam je udaljila iz svoje nekretnine, blokirala na svim društvenim mrežama, mobitelu, te bez kontakta 7,5 mjeseci, ovaj ponedjeljak, 17.02.2020. se pojavio na biciklu u blizini mojeg ureda, stajao i gledao me dok sam automobilom odlazila sa posla. Radi se o nekih 10 minuta nakon ponoći, no kamere firme ne mogu i taj dio snimiti. Kazneno djelo je bila Prijetnja. 

Što mi je potrebno od dokaza u slučaju da se odluči ponovo pojaviti ili slučajno pod auto podletjeti ili da mi nešto napravi automobilu, jer zna gdje stanujem, a mijenjala sam tablice. 

Hvala. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijavite tu osobu policiji radi nametljivog ponašanja, izložite da se te osobe bojite, i da ostvaruje neželjeni kontakt, čisto da oni znaju, nešto drugo ne možete napraviti. Fotografije mobitelom su dovoljan dokaz, neovisno o tome je li on dao dopuštenje ili nije, ako se nalazi na javnom prostoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , vertex je napisao:


Što mi je potrebno od dokaza u slučaju da se odluči ponovo pojaviti ili slučajno pod auto podletjeti ili da mi nešto napravi automobilu, jer zna gdje stanujem, a mijenjala sam tablice. 

Hvala. 

I ako nemate nikakav dokaz, vjera se uvijek pridodaje ostecenom. Naravno, bilo bi bolje imati nesto pa makar i fotografiju kao sto Ruby kaze. Samim time sto je vec osudjen ne bi mu nikako islo u korist da ga jos jednom prijavite za isto ili slicno djelo pa cak i da nemate dokaza osim same izjave prilikom prijave.

U slucaju da Vam osteti automobil, a da znate da je on to napravio to bi bilo kazneno djelo ostecenja tudje stvari. U tom slucaju policija radi ocevid i onda je zapisnik o ocevidu dokaz na sudu. 

uređeno: od Matejko231
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , drot13 je napisao:

I ako/kad ga idući put vidiš, pravi se kao da ga ne vidiš i zovi policiju. Ako se tada udalji, javi kamo ide. Ako ga oni zateknu, ne može reći da nije bio.

Radi li se možda o članu obitelji?

Tek sam bila izašla iz zatvorenog dvorišta firme, i krenula lagano ulicom, koja je slijepa. Sjedio je na biciklu i čekao da prođem, u retrovizoru sam vidjela da i dalje stoji. Nisam reagirala i mirno sam sa 20 km/h odvozila jer je to uska a dvosmjerna ulica sa ležećim policajcima. Zato sam i pitala što od dokaza Policija treba. Iduću nedjelju ću kolegu vodit sa sobom i dam mu mobitel da snima cijeli taj dio. 

Radi se o bivšem, a u PP sam upozorena na dvije stvari: da sada moram provoditi aktivnu samo zaštitu i da više nikada nigdje ne idem sama, te druga, da neki papir na kojem piše da mu je zabranjeno približiti mi se - nema puno težine. Nakon što je odveden iz moje kuće, te dobio sudsku zabranu pristupa i kontakta na 8 dana, čim su ga pustili krenulo je kontaktiranje. Svaki kontakt sam prijavila, uz dokaze poruka i policija je to uredno zapisala te priložila spisu. 

Zato me zanima da li snimak mobitelom, u blizini firme, jer on dobro zna gdje i kada sam u firmi, može za policiju biti prikladan dokaz. 

 

, Matejko231 je napisao:

I ako nemate nikakav dokaz, vjera se uvijek pridodaje ostecenom. Naravno, bilo bi bolje imati nesto pa makar i fotografiju kao sto Ruby kaze. Samim time sto je vec osudjen ne bi mu nikako islo u korist da ga jos jednom prijavite za isto ili slicno djelo pa cak i da nemate dokaza osim same izjave prilikom prijave.

U slucaju da Vam osteti automobil, a da znate da je on to napravio to bi bilo kazneno djelo ostecenja tudje stvari. U tom slucaju policija radi ocevid i onda je zapisnik o ocevidu dokaz na sudu. 

To me i brine jer sad je vidio nove tablice. Ja sam ovisna o automobilu jer živim 60 km od Zagreba, u izuzetno slabo povezanoj okolini (4 linije dnevno i to školske, dakle, sub i ned nema ničeg osim taxi službe). Dakle, novi trošak postavljanja kamere u automobil ... 

 

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Prijavite tu osobu policiji radi nametljivog ponašanja, izložite da se te osobe bojite, i da ostvaruje neželjeni kontakt, čisto da oni znaju, nešto drugo ne možete napraviti. Fotografije mobitelom su dovoljan dokaz, neovisno o tome je li on dao dopuštenje ili nije, ako se nalazi na javnom prostoru.

Prostor je bio javni, ulica i parking, vrijeme 00:10 ujutro jer tada dovršavam posao. Nigdje nikoga. Eto ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, razvidno je da je isti kažnjen za KD Prijetnje (čl. 139.st.2. KZ RH), te mu je kazna zatvora zamjenjena uvjetnom osudom, no, ako njemu uz tu kaznu nije izrčena nikakva mjera opreza (zabrana približavanja i uspostave kontakata sa Vama), jako teško ćete se ga riješiti, jer se on uvijek može braniti da se slučajno tu zatekao, poglavito ako je riječ o javnom prostoru (cesti, ulici, parkiralištu isl.) i tu Vam, nažalost, policija neće moći puno pomoći (nema mjere opreza)...jedino rješenje vidim da ga prijavite za KD Uhođenja, a za to trebate imati relevantne dokaze, te da, temeljem toga, zatražite donšenja (određivanje) mjere opreza zabranu približavanja i pokušaja uspostave kontakata sa Vama, te ako mu se dokaže KD Uhođenja, može mu biti opozvana uvjetna osuda za prvotno KD za koje je osuđen i, naravno, suditi mu se za počinjeno novo KD

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Matejko231 je napisao:

Bivsi decko ili bivsi suprug? Ako je bivsi suprug vi i dalje po obiteljskom zakonu cinite obitelj sto znaci za uhodjenje koje je naveo Zeljac ga mozete slobodno prijaviti, ali kao osobina nasilja u obitelji. 

Nismo bili u braku, nemamo zajedničku djecu niti nekretninu niti pokretninu jer on otkada je kod mene došao nije htio raditi te sam ja isključivo sve financirala. Nisam mu htjela niti boravište obnoviti zbog fizičkog nasilja. 

 

prije 8 sati , Željac047 je napisao:

Poštovana, razvidno je da je isti kažnjen za KD Prijetnje (čl. 139.st.2. KZ RH), te mu je kazna zatvora zamjenjena uvjetnom osudom, no, ako njemu uz tu kaznu nije izrčena nikakva mjera opreza (zabrana približavanja i uspostave kontakata sa Vama), jako teško ćete se ga riješiti, jer se on uvijek može braniti da se slučajno tu zatekao, poglavito ako je riječ o javnom prostoru (cesti, ulici, parkiralištu isl.) i tu Vam, nažalost, policija neće moći puno pomoći (nema mjere opreza)...jedino rješenje vidim da ga prijavite za KD Uhođenja, a za to trebate imati relevantne dokaze, te da, temeljem toga, zatražite donšenja (određivanje) mjere opreza zabranu približavanja i pokušaja uspostave kontakata sa Vama, te ako mu se dokaže KD Uhođenja, može mu biti opozvana uvjetna osuda za prvotno KD za koje je osuđen i, naravno, suditi mu se za počinjeno novo KD

Da, baš se slučajno zatekao u slijepoj ulici tek 20 m od ulaza u firmu u kojoj radim ... ali hvala na informaciji. Dakle, dokaz ili svjedoka moram imati, a to je zapravo i odgovor na moje pitanje. Još jednom hvala :) 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 55 minuta, vertex je napisao:

.. Da, baš se slučajno zatekao u slijepoj ulici ... :) 

Poštovana, ja Vas u potpunosti razumijem i slažem se sa Vama, ali smo mi svi slobodni građani i imamo pravo kretanja kud i gdje god želimo na javim mjestima, osim po mjestima gdje je to, za sve, zabranjeno, to pravo se može ograničiti jedino sudskom ili odlukom neke druge državne institucije osobi na koju se ona odnosi, dakle, da pozovete policiju, izvršili bi legitimiranje, pitali što tu radi, a za neka konkretnija postupanja nebi imali osnova...jedino, kako sam Vam naprijed napisao, kada bi se to događalo u više navrata, pa i na više mjesta, da ga prijavite za, možebitno, KD uhođenja, tj. da postoje osnovi sumnje da on Vas uhodi i da zatražite donošenje mjeru opreza zabrane približavanja Vama na određenoj udaljenosti

Sretno još jednom..!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 45 minuta, Željac047 je napisao:

... to pravo se može ograničiti jedino sudskom ili odlukom neke druge državne institucije osobi na koju se ona odnosi ... , tj. da postoje osnovi sumnje da on Vas uhodi i da zatražite donošenje mjeru opreza zabrane približavanja Vama na određenoj udaljenosti

Upravo na manjkavost takvog dokumenta me je upozorila PP, riječima da njega nikakav papir ne može spriječiti ... poučeni iskustvom da je u roku od 2 sata prekršio prvi put sudsku zabranu približavanja i kontakata sa mnom u trajanju od 8 dana. Zato i pitam da shvatim koliko uopće ima smisla opet policiju zvati. U mom slučaju su sve vrlo korektno, brzo i djelotvorno odradili, pa čak je i ODO bio brz. 

Hvala još jednom na svim savjetima i objašnjenjima. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , vertex je napisao:

.....Zato i pitam da shvatim koliko uopće ima smisla opet policiju zvati... 

Samo Vi zovite policiju, bilo u koje vrijeme i bilo na kojem mjestu da Vam se približi, neka dođu i neka ga legitimiraju, a i udalje, to će Vam biti, i Vama i njima, dokaz da nema neke dobre namjere, a također može poslužiti kao relevantni dokaz za, možebitno, podnošenje prijave vršenja KD-a Uhođenja

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas sam dobila konačno presudu sa prekršajnog suda kojom se:

izriče zaštitna mjera - zabrane međusobnog približavanja, uznemiravanja ili uhođenja u trajanju od 4 mjeseca i to na udaljenost najmanje 5 metara u zatvorenom prostoru i najmanje od 15 metara na otvorenom prostoru.

Datum presude 07. veljače 2020. 

Od kada stvarno vrijedi ova zabrana - od dana donošenja, primitka? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , vertex je napisao:

....izriče zaštitna mjera - zabrane međusobnog približavanja, uznemiravanja ili uhođenja u trajanju od 4 mjeseca i to na udaljenost najmanje 5 metara u zatvorenom prostoru i najmanje od 15 metara na otvorenom prostoru...

E vidite da nije uvijek tako crno kao što se, u prvom momentu, čini, ponekad treba malo strpljenja, no u potpunosti Vas razumijem, sve je dobro kad se dobro svrši, sad možete odahnuti, u stvari odahnuti možete od dana pravomoćnosti presude od kada bude policija, ako bude potrebe za možebitnim postupanjem, mogla konkretnije postupiti, samo pripaziti, to se odnosi i na Vas (...zabrane međusobnog približavanja...), nisam mislio da ćete Vi to prekršiti, no može se dogoditi da prekrši on i reče da ste se Vi njemu približili, opreza nikad dosta

Sretno Vam i držite se...!

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Željac047 je napisao:

... samo pripaziti, to se odnosi i na Vas (...zabrane međusobnog približavanja...), nisam mislio da ćete Vi to prekršiti, no može se dogoditi da prekrši on i reče da ste se Vi njemu približili, opreza nikad dosta

Hvala vam na podršci.

Samo ću ponoviti da se zatekao u 00:10, na praznom parkingu pored kojeg moram proći automobilom, na 20 m udaljenosti od izlaza iz firme u kojoj radim. Zna od kada do kada sam tamo svaku nedjelju, već skoro 20 godina. Sjedio je na biciklu i tako ostao i nakon što sam prošla. Po meni je došao saznati nove tablice automobila jer sam ih mijenjala.

No, iskreno, dobila sam ovdje neke izuzetno korisne savjete, te uz presude vjerujem da će se i on umiriti. Hvala još jednom na razumijevanju, pomoći, jer znam da nisam jedina u ovakvoj situaciji i da će ovi odgovori i nekoj drugoj ženi/muškarcu pomoći.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 39 minuta, vertex je napisao:

...Zna od kada do kada sam tamo svaku nedjelju, već skoro 20 godina. Sjedio je na biciklu i tako ostao i nakon što sam prošla. Po meni je došao saznati nove tablice automobila jer sam ih mijenjala.

...te uz presude vjerujem da će se i on umiriti.,,,

Nadajmo se da će već jednom shvatiti da su ozbiljne stvari u pitanju, a ako se to još koji put ponovi, odmah pozovite policiju i izvjestite ih da ima izrečenu mjeru opreza (mada će to oni i sami znati) zabranu približavanja i da je i dalje krši, tj. da Vam se približio, kako bi oni mogli dalje postupati

Nemate na čemu zahvaljivati...Sretno Vam još jednom..!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uza sve navedeno, ističem i odredbu čl. 24. Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji -

"Počinitelj nasilja u obitelji koji ne postupa u skladu s izrečenom zaštitnom mjerom kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u iznosu od najmanje 3000,00 kuna ili kaznom zatvora od najmanje deset dana."

Dakle, prijaviti svaki put kada vidite da krši mjeru. Svaki put, neovisno o brojnosti incidenata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija