Jump to content

pretplata za televiziju


Raimonda

Preporučene objave

1. Zakon o Hrvatskoj radioteleviziji

Narodne novine br.: 25

19. 2. 2003.

 

 

1) Vlasnici radijskih i televizijskih prijamnika na području Republike Hrvatske dužni su HRT-u plaćati pristojbu.

 

(2) Vlasnik prijamnika dužan je HRT-u prijaviti prijamnik najkasnije u roku od 30 dana od dana nabave prijamnika, a promjenu adrese, mjesta stanovanja ili sjedišta, vlasnik je dužan prijaviti najkasnije u roku od 15 dana od dana promjene.

 

(3) Vlasnik prijamnika nije dužan plaćati pristojbu ako prijamnik odjavi.

 

(4) Visina pristojbe iznosi 1,5 % prosječne neto mjesečne plaće zaposlenih u Republici Hrvatskoj, na temelju statističkih podataka za prethodnu godinu.

 

(5) Kućanstva koja u vlasništvu imaju dva ili više radijskih i televizijskih prijamnika plaćaju mjesečnu pristojbu utvrđenu u stavku 4. ovoga članka kao da imaju jedan radijski ili televizijski prijamnik.

 

(6) Pravne osobe plaćaju pristojbu na svaki prijavljeni prijamnik u iznosu utvrđenom u stavku 4. ovoga članka.

 

http://www.hrt.hr/index.php?id=186&tx_ttnews%5Bcat%5D=94&tx_ttnews%5Btt_news%5D=319&tx_ttnews%5BbackPid%5D=172&cHash=737c664388

 

 

 

RTV pristojba nije naknada za gledanje programa, nego - kako propisuje Zakon o HRT-u - naknada vlasnika radijskoga i/ili televizijskog prijamnika. Ako imate radijski ili televizijski prijamnik, Zakon vas obvezuje da solidarno sa svim drugim vlasnicima prijamnika sudjelujete u financiranju hrvatskoga javnog RTV servisa, to jest Hrvatske radiotelevizije, kao opće društvene potrebe. Primjerice, ceste su isto tako opća društvena potreba: svaki vlasnik registriranog automobila solidarno kod registracije plaća Naknadu za ceste, bez obzira na to koliko se tim cestama vozi. Ni porezna stopa ne određuje se prema tome koliko tko treba neku državnu službu koja se financira iz poreza. Razlika između poreza i RTV pristojbe jest u tome da se RTV pristojba plaća direktno HRT-u: to je jedan od elemenata osiguranja financijske neovisnosti javnog RTV servisa, iz koje tek onda može slijediti i svaka druga neovisnost - nužna za ispunjavanje obveza koje javni servis ima prema javnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon je zakon i treba ga postovat.Ali razmislite sta dobivate za 70-ak kuna,2 programa sa konstantnim reprizama,dok RTL i NOVU TV ne placate,a bar se nesto i da pogledat.Imali smo do prije par godina 3 HTV programa,jedan ukinuli i cijena ostala ista.

Sad mozda malo "balkanski":

Ja imam kucu i dvoriste,u dvoristu malo veci pas,pa da vidim tko ce mi uci u stan i vidjet da li imam TV prijemnik.Pa dok je ovakva drzava ja cu imat psa koji grize.

Ili kupite LCD projektor,spojite ga na kompjuter i gledajte TV na video zidu pa vam onda ne mogu nista naplatit.Mozda ce pocet naplacivat pretplatu po antenama na krovu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bok evo koji sam ja dobio mail pa ko hoce nek proba i nek javi kako proslo!

 

kak ne placati HRT pretplatu?

 

- Najprije odjavite TV uredaj dopisom na adresu HRT-a, obvezno s povratnicom na kojoj ce

vrlo citko pisati “odjava TV uredaja te i te marke”. Dopis bi trebao izgledati ovako: “Ja XY

dana (upisati datum) odjavljujem svoj televizor marke (navesti marku) iz razloga jer ne želim

više pratiti TV program HRT-a”. Sljedece što trebate uciniti jest da odbijete platiti TV

pretplatu kad dode inkasator. Uostalom, zabranite mu da uopce ulazi u vaš posjed ili stan.

Uskoro cete dobiti opomenu, koju naprosto ignorirajte! Ona samo služi da vas zastraši (važno

je da imate povratnicu kojom ste odjavili televizor na kojoj se jasno vidi kada je zaprimljena u

Prisavlju).

Ne brinite zbog ovrhe! Poslije opomene, otprilike za mjesec ili dva dobit cete od javnog

bilježnika OVRŠNI PRIJEDLOG, u kojem vam se stavlja na teret da niste platili TV

pretplatu. E, poslije ovoga treba sjesti za racunalo, napisati u roku od osam dana od dana kad

ste primili ovršni prijedlog PRIGOVOR, kako vam piše u rješenju o ovrsi na temelju

vjerodostojne isprave. U prigovoru treba stajati sljedece: “U zakonskom roku izjavljujem

prigovor na naprijed navedeno rješenje o ovrsi buduci da sam dana (NAVESTI DATUM)

odjavio TV prijamnik, pa prema tome nemam nikakve obveze placati televizijsku pretplatu.”

Uz prigovor doznaciti fotokopiju povratnice od dana kada ste odjavili televizor. I eto, stvar je

gotova, stoji u Glasu Primoštena, lokalnome glasilu. Clanak je pisan na temelju iskustva

nacelnika opcine Primošten Stipe Petrine, koji je prvi u Hrvatskoj sudski osloboden placanja

TV pretplate!

Što se tice neplacanja TV pretplate, vecina ce se gradana zapitati: a kako cu onda gledati TV

program ako sam odjavio/la televizor? Jednostavno cete ga gledati kao i dosad, samo cete

uštedjeti novac koji dajete za TV pretplatu. Nitko vam nema pravo “zapecatiti” vaš televizor,

u vašoj kuci, na vašoj uticnici, a HRT, ako hoce, neka kodira svoj program. Ni inkasator ni

itko drugi bez zakonom predvidenih uvjeta (a ovi to nisu!) ne može uci u vaš dom i

kontrolirati vas gledate li HRT ili, primjerice, Eurosport ili samo igrate playstation. Ako vec

ne možemo utjecati na institucije koje apsolutno ne rade svoj posao, onda barem pokažimo

trunku dostojanstva i odbijmo placati ono što uistinu ne moramo. Na kraju krajeva, nije stvar

u tih 70,00 kuna mjesecno, ali zašto bi netko od nas pravio budale. Kako ono kažu? Možeš

varati neke ljude neko vrijeme, ali ne možeš varati sve ljude cijelo vrijeme.

Zakonska osnova

Clanak 34.

Dom je nepovrediv.

Samo sud može obrazloženim pisanim nalogom utemeljenim na zakonu odrediti da se dom ili

drugi prostor pretraži.

Pravo je stanara da on ili njegov zastupnik i obvezatno dva svjedoka budu nazocni pri pretrazi

doma ili drugoga prostora. (...) Pretraga radi pronalaženja ili osiguranja dokaza za koje postoji

osnovana vjerojatnost da se nalaze u domu pocinitelja kaznenog djela, može se poduzeti samo

u nazocnosti svjedoka.

Dopis HRT-u

Dopis HRT-u treba poslati obvezno s povratnicom na kojoj ce pisati “odjava TV uredaja te i

te marke”. Dopis bi trebao izgledati otprilike ovako:

“Ja 'Pero Peric' dana 11. travnja 2008. odjavljujem svoj televizor marke 'Samsung' iz razloga

jer ne želim više pratiti TV program HRT-a.”

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma to te ja pitam, konačno jedan pametan odgovor.

Ali, hm, uskoro će onda sa inkasatorom hodati 2 policajca sa dugim cijevima, Istražni sudac sa bianco nalozima za pretres stana, te "marica" da te odmah strpaju u buharu.

 

Ljudi, zakon je napisan da se krši.

Kaj mi plaćamo za programe koji gledamo. Nema pretplata veze sa gledanjem programa.

Mi plaćamo "umjetnu" koncesiju kući koja još nema gazdu.

E ako plaćamo to, tražimo dividendu kad HRT postane dd.

Sjetite se kako nas je T-Com naježio prije 20-ak godina dok smo im plaćali infrastrukturu. Ja sam osobno platio 2000 DEM, a vjerojatno i ostali u to vrijeme.

Kaj smo dobili za to dok je T-Com prodan Švabama?

Dobili smo k***c sa kiselim zeljem.

Umjesto da dobijemo dividendu kao dioničari ???? za mrežu, prodali su nam dionice...prodali su nam maglu. eto.

 

Dakle, svi u akciju "Odbijmo plaćati pretplatu HRT-u"

A nek mi netko dođe doma pečatit tv prijemnik' btw imam 4 komada i 5 računala koji imaju TV kartice.. Prijedlog da se HRT program kupuje karticama je odličan. pa ko hoće gledat HRT nek si kupi karticu, odnosno nek si otkodira zaključane programe.

 

Dolje HRT-ova ucjenjivačka politika, viva libertas!

 

Good luck

Mike

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Mislim da nije dobro zavaravati ljude, jer ako u nekom gradu ne funkcionira pravna država negdje funkcionira i vrlo efikasno i brzo će biti realizirane sve mjere zbog neplaćanja pretplate.

Pokušali su mnogi, ali još nitko nije uspio se toga riješiti, možda privremeno.

 

Naime treba pročitati Zakon i RTV pretplati, da to nije pretplata HRT-u za gledanje njihovog programa, već ustvari porez na televizor. Do nedavno su čak trgovine imale obvezu prijavljivanja podataka kome su prodale televizor. A vezano za to je i da je navodna pretplata (čitaj porez) vezana za prosječnu plaću u RH.

A zna se kako prolazi tko ne plaća državi porez!

 

Na teletekstu je Zakon o pretplati i tko pročita vidjet će da je Direktoru HRT-a dato pravo da piše Zakon o RTV pretplati, no napominjem još jednom treba ga pročitati cijelog i vidjeti da je to porez, a ne pretplata, isto ako i za auto.

Odjava ide po istim načelima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Amateri je napisao:

Do nedavno su čak trgovine imale obvezu prijavljivanja podataka kome su prodale televizor.

Na teletekstu je Zakon o pretplati i tko pročita vidjet će da je Direktoru HRT-a dato pravo da piše Zakon o RTV pretplati, no napominjem još jednom treba ga pročitati cijelog i vidjeti da je to porez, a ne pretplata, isto ako i za auto.

 

 

Tu idiotsku odredbu pokušali su uvesti ima već desetak godina, blesava kao i taj zakon.

Pričao mi poznanik koji je imao trgovinu smeđe tehnike-Kako da prisilim kupca da ispuni obrazac? Ako neće, da mu ne prodam tv? Ako ispuni, ne mogu ga legitimrati-kako znam da nije izmislio ime i adresu?

 

A o zakonu:

Onda možemo i dimnjačarima dati da naplačuju porez na dimnjake.

Ako i ne koristiš dimnjak, griješ se , pa zato plati. Ako ne koristiš dimnjak ljeti, tko ti kriv, opet plati, ili ide ovrha.

:-P

 

Ako već plaćamo 'porez na tv' , zašto novac ne dobiju sve nacionalne tv kuće?

Ako ide samo HRT-u, neka izbace reklame!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije nekoliko tjedana na vrata nam je pokucao inkasator HRT-a i na veoma bezobrazan način pokušao ući u stan, ali mu nismo dozvoliti...samoincijativno je zaključio da posjedujemo TV prijemnik odnosno radio prijemnik, te nam je ponudio da na licu mjesta platimo sve zaostale pretplata (od trenutka kad smo kupili stan) ili da će nas prijaviti na sud (naglašavam da mu nismo dali naše osobne podatke niti potpisali neki zapisnik koje je spomenuo)... još uvijek nismo primili nikakovo pisance HRT-a ili suda...i sad čekamo da vidimo što će biti dalje!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda mogu reći svoju situaciju prije cca 8-9 god.kada sam živjela na prijašnjoj adresi i prestala sam plaćati RTV pretplatu i dolazile su mi redovito opomene par mjeseci i ništa se nije poslije konkretno desilo.Sada već 6 god. živim na novoj adresi i slučajno prije 2 god. došao je inkasator iz Zagreba i nisam se ni snašla već je ušao u kući i naravno morala sam platiti 3 mj. unazad(kao nešto -da ne dođe opomena za ranije godine neplaćanja).Zanimljivo je to što nikada nisam platila stari dug od prije 8 god., a računi glase na mene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako već plaćamo 'porez na tv' , zašto novac ne dobiju sve nacionalne tv kuće?

Ako ide samo HRT-u, neka izbace reklame!

 

Pretplata se raspoređuje na sve nacionalne, pa i ostale ratio TV kuće. Npr. Ako netko dobije zakum fekvencije i počne s emitiranjem radio ili TV programa dobije % sukladno pravilniku od te famozne TV pretlate.

Zato i kažem da je to porez na TV, čekam kada čemo plačati porez na telefon, jer kod mobitela već plačamo "zakup frekvencije" : :smijeh:

 

Ovih dana smo mogli vidjeti preko medija da je poskupila TV pretplata, ne znam samo zašto u našjoj Državi prave stvari ne zovu pravim imenom?

 

Znači plaćamo POREZ a ne PRETPLATU!

 

Ali u stvari nije ni bitno!

VAŽNO DA PLAĆAMO!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

trebam savjet!

želim odjaviti tv prijemnik.

navodno da sad treba potpisati neki obrazac kod javnog bilježnika!

također, u obrascu stoji odredba da se pod punom materijalnom i kaznenom odgovornošću obvezujem nešto...

te da se obvezujem da ću svaki put pustiti njihovog "inkasatora" u svoj stan.

 

kako da zaobiđem navedno? a da ipak uspijem odjaviti tv pretplatu. :zli::fajter:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam pitanje za nekog pravnika:

 

Prije par mjeseci sam odjavio rtv pretplatu na identičan način kao što je netko dolje naveo - napisao sam im dopis sa obrazloženjem zašto odjavljujem, naveo o kojem se prijamniku radi i sve to poslao sa povratnicom na HRT na kojoj je pisalo da je to za odjavu rtv pretplate.

 

I smatrao sam da je time priča gotova.

 

Jedno tjedan dana nakon toga dobio sam poštom jedan njihov obrazac izjave koji bi trebao ispuniti i zajedno sa prethodnim zahtjevom za odjavu ovjeriti kod javnog bilježnika i poslati im preporučeno poštom.

 

Sad bi mene zanimalo da li je dovoljno ono što sam ja već napravio ili moram još neke dodatne radnje poduzeti?

Osim toga nije mi jasno zašto odjavu moram ovjeravati kod javnog bilježnika ako registracija TV uređaja (nekakav početak ugovora izmežu HRT-a i mene) nije morala biti ovjerena kod javnog bilježnika?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam također pitanje za pravnika u vezi ovrhe zbog neplaćanja pristojbe hrt-u.

 

Poslali su mi obavijest o ovršnom postupku u kojem me obavještavaju da dugujem 1.300 kuna. Nigdje nije navedeno za koje razdoblje je dugovanje niti kad su predali prijedlog ovrhe sudu. (Osim ako to nije datum u zaglavlju obavijesti? Ne znam. Zato mi treba pomoć.)

 

Na forumu sam pronašla da je hrt dužan predati prijedlog ovrhe sudu u roku od godinu dana, ali kako nigdje ne stoji nikakav datum,jesam li uopće dužna išta platiti i mogu li istaknuti prigovor zastare protiv potraživanja? I kome šaljem prigovor? Sudu?

 

Je li ovaj dopis zapravo naplaćivanje potraživanja na koja hrt nema pravo jer pretplata nije u nadležnosti suda? Pa pokušavaju gdje mogu uzeti lovu od građana. Šalju dopise pa gdje upali, upali.

hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija