Jump to content

Pravosudni ispit od 1.9.2009. do 31.12.2009.


brckovic

Preporučene objave

Evo, pojavio se dopis u pretincima odvjetničkog zbora Zagreb. Traže da se do 14.5. pisanim putem jave svi vježbenici tog Zbora koji planiraju polagati pravosudni u gore navedenom razdoblju, a poradi "pripreme i organizacije seminara za stručno osposobljavanje odvjetničkih vježbenika za polaganje pravosudnog ispita".

 

Eto, pa posto sam jedan od tih, koji tako planiraju, volio bih znati o cemu se radi, ako itko zna malo vise. Nije valjda famozna pravosudna akademija u pitanju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

ljudi, ne bih nam svima skupa htjela davati lažne nade, ali ja sam svojim vlastitim ušima čula kad je tajnik u MP-u koji prati kandidate kod polaganja PI-a (mršavi, sijedi simpatični čovjek kojem sam zaboravila ime) da će se primjena predmetnog Zakona najvjerojatnije ipak odgoditi i da idu izmjene i dopune istog!!:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kolegica je danas zvala ministarstvo i rekli su joj da najvjerojatnije roka u 9 mj NEĆE biti, tj. da će po novo se izlaziti na pismeni u 10, a na usmeni u 11 mj.

 

Oni nas prave ludima, pa kako da ja znam kada da uzmem učenje (prijavila sam za 9 mj), kako da se organiziram kad nemam pojma dal će bit po novom il po starom, a ako bude po novom dal ću odgovarat u 9, 10 ili 11 mj. pa ja ću poludit a još nisam ni počela učit.

 

a da ne govorim o literaturi, pa još ni za europsko nisu objavili ništa.

 

Ako netko nešto zna o ovome neka javlja.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije da je izravan odgovor na pitanje ali sam čitao u Glasu Slavonije da je HOK pokrenuo postupak za ocjenu ustavnosti nekih zakona, a između njih i ovog nazovi zakona - Zakona o pravosudnim vježbenicima i polaganju pravosudnih ispita. Naravno da i mene muči isto pitanje kao i sve. Uvjete sam stekao 12.06.2009. a na ispit bi u 9 mj. Po kojem zakonu prijavljujem tj.koliko prije moram prijaviti 45? ili 60-90? dana ranije? Prema tome bih trebao usmjeriti i svoje učenje i tražiti od šefa i slobodne dane? zbrka neviđena.

 

http://www.glas-slavonije.hr/vijest.asp?rub=1&ID_VIJESTI=110459

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

molila bi drage kolege koji možda idu na predavanja u komori....a koja su koliko ja znam u tijeku...da OBAVEZNO objave ako su im predavači-ispitivači rekli neke novosti za polaganje u 9.mje.

 

unaprijed tnx..

 

osobito ako bude nekakvih novosti za novi zkp....da li pitaju novi, stari ili oba??????? :-?

:palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hej micika,

 

ne znam što će biti s novim režimom pravosudnog, no na ovom roku sam srela kolegicu koja je bila nedavno na predavanjima iz kaznenog koja je držao Kos, te im je rekao da od 9 mjeseca ispituje OBA ZKP-a, znači i stari i novi.

No, ja pretpostavljam da će pitati stari i razlike prema novom. Na forumu već imaš dosta oko tih razlika, pa si malo pogledaj. (obnova postupka, istraga-sudac istrage, nova uloga do, nema rasprave na 2st., krunski svjedok itd.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa ako si imala uvjete, imaš ih i sada. ako si počela raditi prije stupanja na snagu "novog" zakona, onda stječeš uvjete po starom zakonu, ali ako na ispit izlaziš poslije 01. 09. polažeš prema odredbama novog zakona. Znači samo polažeš prema novom programu, ne skraćenom. Tako je i samnom. uvjete tj. 18 mje3seci imao sam 13.06.2009. Tako ja to tumačim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa iz ove odredbe koju si kopirala, po meni proizlazi baš omo kao što sam napisao u zadnjem postu."koji su stekli", znači imaju uvjete, a polažu prem odredbama novog zakona. Pa ne mogu sad "oduzeti" uvjete i stečena prava tj. pravo izlaska na ispit. A shvatio sam da je tebi bitno da imaš barem uvjete. A čeka se "fantomski" pravilnik koji će navodno sve riješiti i precizirati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo točan odgovor je stigao

 

provjereno

 

kolega je imao pravo

 

zakonska odredba je nejasno formulirana

dakle oni koji su stekli uvjete su stekli uvjete

nitko ih ne oduzima

 

pravilnici su izrađeni uskoro će biti objavljeni

moguća odgoda zakona

dakle učiti učiti i samo učiti

 

roka nema u 9. mjesecu

 

jjeeeeee! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

golume ja nažalost nisam tako sretna što u 9.mje neće bit roka...naprotiv mislim da je to tragedija....prvenstveno jer ne znam dal ću se morat vratit na posao :tuzan: ali najveća glupost od svega je da će oni to službeno objavit oko 1. rujna (pa sad mi objasnite u kakvoj to mi retardiranoj državi živimo radimo...)

 

kako ste vi to regulirali...molim savjet!!!! da li da se sad vratim na posao ili u 9.mje odradit još mjesec dana....savjet i od sudačkih i odvjetničkih vježbenika molim... :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam javnobilježnički vježbenik i imam isti problem kao i micika. niti sam ne znam što bih. i ja sam planirao ići u 9. mj. no sada sve pada u vodu. Na godišnjem sam od ponedjeljka pa do kraja mjeseca. za to vrijeme ne idem nigdje nego učim. i sa šefom sam dogovorio cijeli osmi slobodno za učenje i 15-20 dana 9. mjeseca do ispita. Sada se sve mijenja. pitanje je kako će on reagirati kad se vrati s godišnjeg i sve ovo čuje. vjerojatno ću morati raditi osmi a 9. onda tražit slobodno. A da sve bude još napetije ženim se 16.10. tako da ću pravosudni polagati oko svatova. i naravno sve organizirati i učiti. krasna država! pravna i u svakom drugom smislu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

svi kukaju, pa evo i da ja malo prokukam....

na porodiljnom sam još nekih 20-tak dana i onda se vračam na posao, uvjete za pravosudni još nemam jer ni ne znam koliko mi nedostaje, naime nakon godinu dana rada otišla sam na komplikacije, i ne znam da li mi je za vrijeme komplikacija tekao staž, uglavnom ako jeste tekao, onda sam do obveznog porodiljnog dopusta prikupila 16 mjeseci rada (s 18 stječeš uvjete-državnoodvjetnički vježbenik, pa bi povratkom na posao trebala raditi još 2 mjeseca i imala bi uvjete, ali time ulazim u one koji neće uvjete steči po starom zakonu, nego ću imati nešto manje od mjesec dana i po novom zakonu, a uvjeti su po novom drugačiji, da plačem il da se smijem, nemam pojma......čekam da dođem na posao i da šef šalje dopis ministarstvu, a oni će onda valjda znati na čemu sam ili na čemu nisam!!!!???? :palac:

pretpostavljam da sličnih iskustava nema?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mvvu je napisao:

svi kukaju, pa evo i da ja malo prokukam....

na porodiljnom sam još nekih 20-tak dana i onda se vračam na posao, uvjete za pravosudni još nemam jer ni ne znam koliko mi nedostaje, naime nakon godinu dana rada otišla sam na komplikacije, i ne znam da li mi je za vrijeme komplikacija tekao staž, uglavnom ako jeste tekao, onda sam do obveznog porodiljnog dopusta prikupila 16 mjeseci rada (s 18 stječeš uvjete-državnoodvjetnički vježbenik, pa bi povratkom na posao trebala raditi još 2 mjeseca i imala bi uvjete, ali time ulazim u one koji neće uvjete steči po starom zakonu, nego ću imati nešto manje od mjesec dana i po novom zakonu, a uvjeti su po novom drugačiji, da plačem il da se smijem, nemam pojma......čekam da dođem na posao i da šef šalje dopis ministarstvu, a oni će onda valjda znati na čemu sam ili na čemu nisam!!!!???? :palac:

pretpostavljam da sličnih iskustava nema?

 

 

Koliko je meni poznato, staž ti je tekao isto i za vrijeme komplikacija i za vrijeme porodiljnog. Po tome, uvjete si stekla odmah nakon poroda i mogla si prijaviti i izaći po starome!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zvala sam ministarstvo,davno, kad sam tek rodila i pitala da li ja mogu polagati pravosudni iako sam na porodiljnom, gospođa s kojom sam razgovarala mi je rekla da mogu jer se iz potvrda nigdje ne vidi da sam na porodiljnom, ali ako nisam do porodiljnog stekla uvjete onda ne mogu, jer mi se vježbenički staž za vrijeme porodiljnog prekida :-? ....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne razumijem točno kako bi ona to vidjela - poslodavac ti npr. da potvrdu da si kod njega neprekidno od dd.mm.yy. do 11.7.2009. zaposlena na pravnim poslovima. Kako itko vidi da si na porodiljnom?

Ja sam, istina, uvjete stekla točno dan prije odlaska na porodiljni, tako da ne mogu osobno svjedočiti što u tvom konkretnom slučaju, ali zaista ne vidim na koji način bi oni to vidjeli iz tvoje potvrde.

Ne bi bila ni neistinita informacija da si zaposlena na pravnim poslovima do 11.7.2011. jer ti još uvijek jesi zaposlena, i to na pravnim poslovima.

Osim ako potvrda o vježbeničkom stažu podliježe nekim posebnim uvjetima (ja sam pravnik iz gospodarstva, pa to ne znam). Možda da pitaš ovdje na forumu za mame i bebe, tamo ima puno trudnica i mama koje pravosudni rješavaju upravo u tom periodu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mirnab je napisao:

ne razumijem točno kako bi ona to vidjela - poslodavac ti npr. da potvrdu da si kod njega neprekidno od dd.mm.yy. do 11.7.2009. zaposlena na pravnim poslovima. Kako itko vidi da si na porodiljnom?

Ja sam, istina, uvjete stekla točno dan prije odlaska na porodiljni, tako da ne mogu osobno svjedočiti što u tvom konkretnom slučaju, ali zaista ne vidim na koji način bi oni to vidjeli iz tvoje potvrde.

Ne bi bila ni neistinita informacija da si zaposlena na pravnim poslovima do 11.7.2011. jer ti još uvijek jesi zaposlena, i to na pravnim poslovima.

Osim ako potvrda o vježbeničkom stažu podliježe nekim posebnim uvjetima (ja sam pravnik iz gospodarstva, pa to ne znam). Možda da pitaš ovdje na forumu za mame i bebe, tamo ima puno trudnica i mama koje pravosudni rješavaju upravo u tom periodu!

 

i ja sam tako mislila, pa sam zato i zvala ministarstvo, a osim toga i šefica mi je rekla da mi vježbenički ne teče za vrijeme porodiljnog, pa valjda oni znaju i ja odustala od mogućnosti da to rješim dok sam na porodiljnom, ali dobro, kako svi po novom tako ću i ja..... :vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

slažem se s marinom.

nažalost uvijek stvar treba samostalno ispitati i malo pogledati propise jer službenici često znaju dati pogrešnu informaciju.

npr. da gubiš pravo na porodiljnu naknadu ako ti u tijeku porodiljnog ističe ugovor o radu na odr. vrijeme (netočno), ili da nezaposlenim majkama za vrijeme porodiljnog ne ide staž (netočno), ili da je najjednostavnije babysittericu držati na crno jer je prekomplicirano gnjavit se sa plaćanjem staža, a i baš ne znaju kako se to radi (šalter informacija porezne uprave na upit kako prijaviti babysittericu :-D )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mirnab je napisao:

npr. da gubiš pravo na porodiljnu naknadu ako ti u tijeku porodiljnog ističe ugovor o radu na odr. vrijeme (netočno),

 

kad već spominješ, i to mi se dogodilo, u 2 mjesecu mi istekao ugovor (2godine), i prekinuli mi porodiljnu, ostala bez zdravstvenog i ostala sranja....a sve zato što novi zakon o vježbenicima to nije dobro regulirao....a pravilnik ne postoji, ali hvala Bogu nekako se to rješilo

U zdravstvenom su mi rekli da istekom ugovora meni prestaje ugovor i bez obzira što sam na porodiljnom, navodno nemam pravo na naknadu koju sam imala do tada 2.600,00kn, nego se moraš prijaviti na zavod za zapošljavanje kao nezaposlena i nastaviti primati naknadu 1.660,00kn-tako vele u zdravstvenom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marina24 je napisao:

mvvu - to što ti je ona rekla da se prekida, utjecalo je na to da ti sad moraš po novom, malo te zavaljala. Ja sam na ispitu 21., 22., 23.07. uvjete sam stekla za vrijeme porodiljnog a kao sto vidiš gore - izlazim na ispit za par dana. Dakle, to nije istina. :-(

 

Da, baš su ju zaj...

Ej Marina i ja sam u istoj situaciji kao i ti -na porodiljnom stekla uvjete-znači, da se može! I još sam dan poslije tebe na usmenom. Želim ti sreću na ispitu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok svima! Morala sam se uključiti, jer vidim da svi samo sjedimo i čekamo. Danas sam zvala Sabor, još samo sutra zasjeda i tražila sam da se nešto poduzme po tom pitanju, tj. svi bi trebali zvati i tražiti klubove, npr.Hdz, SDP I LOBIRATI, , DA NAS BUDE ŠTO VIŠE I DA SE TRAŽI- izmjenu čl.33 Zakona, jer Ministar još nije donio Pravilnik, a trebao je, te da molimo da se nešto poduzme u vezi odgode primjene zakona u 9.mj. Oni to mogu! Koliko mi je poznato i obiteljski zakon je davno, također imao više odgoda primjene pojedinih odredbi. Ako nećemo sami ko će se založiti za nas?! :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od ljubaznih, osobnih upita i pristojnih zamolbi očito nikakve koristi.

Evo, ja ovom prigodom pitam moderatore Udruge Legalis i molim ih da se uključe:

 

Ako pokrenemo organiziranje peticije za izmjenu čl. 33 Zakona, namjeravate li nas u tome podržati i kao udruga, tj. hoće li inicijator biti Udruga Legalis ?

 

Ako je odgovor negativan i ako smatrate da takvom inicijativom na ovom webu kršimo uvjete korištenja, ljubazno molim da se žurno očituju.

Pratite li akciju Udruge RODA protiv Zakona o MPO-u?! :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A kako bi bilo da umjesto peticija i raznih pisanja svakome i svačemu, jednostavno sjednete za stol i naučite gradivo za pravosudni.

Pokušajte, možda i upali.

Mnogima će primjena novog zakona dati priliku da ako ostvare više od 70bodova ostanu u tom tijelu bez natječaja(meni konkretno ne), a vi bi htjeli odgodu jer se bojite nepoznatog.

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrlo nekorektan komentar kolegice/kolega corpusdelicti! Većina ljudi koji izlaze na Pravosudni ispit uči, ali zašto bi nam se dodatno otežavalo nešto što je već ionako dosta teško, a pogotovo stoga što Pravilnika još uvijek nema, ne zna se kad točno počinje rok, ljudi imaju problem na poslu jer ne znaju koliko će vremena moći odvojiti za učenje ako je veliki razmak izmedju pismenog i usmenog,i smatramo da je loše ući u nešto novo, tako naglavačke, da ni ispitivači ni kandidati nisu sigurni u ono što ih čeka.. da ne nabrajam dalje, a mogla bih navesti puno mana samog zakona. Dakle, svi mi učimo i to jako puno!!! Sreća da je vaših istomišljenika malo,a slušajući ispit mogla sam se uvjeriti da ni ispitivači ne dijele vaše mišljenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

komentar kolege/ice corpusdelicti je čak i malo uvredljiv.Sve je chiara već rekla, a ja bih dodao,kandidat će ostat u tom tijelu ako ostvari 70 bodova dok se ne pokaže "potreba" da netko drugi i draži dođe na to mjesto. Skoro kao da je komentar napisao netko iz ministarstva da se opravda za prouzročeni kaos. No forum nije da potpirujemo suprotna mišljenja, pa ćemo stati na ovome.

Lucky, kako ti se s obzirom na ton i sadržaj razgovora činilo u kom smjeru bi se moglo rasplesti u zadnjem tjednu? Primjena starog?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo malo svježih informacija - malo prije zvala Ministarstvo ( 3710700 - taj br ) i gospođa reče da će rok u rujnu biti samo za ponavljače, od listopada počinje po novom ( navodno od 12. listopada - taj tjedan pismeni ) u roku od mjesec dana će biti usmeni ( za te koji polože pismeni dio )- Pravilnicu su pripremljeni, samo se čeka potpis ministra

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je li netko već prijavio polaganje za 10. mjesec? Jer jednom kolegi su rekli da prijavu pošalje do kraja 7. mjeseca i onda ne mora razmišljati je li pravovremena. Meni to glupo radije bih čekao pravilnik pa da vidim šta tamo piše.

Ovo me muči: čl.22 st.4. Zakona o vježbenicima -

Vrijeme pristupa kandidata na pisani dio ispita određuje se između 60-og i 90-og dana od dana podnošenja prijave za polaganje pravosudnog ispita.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nikolajbv je napisao:

Je li netko već prijavio polaganje za 10. mjesec? Jer jednom kolegi su rekli da prijavu pošalje do kraja 7. mjeseca i onda ne mora razmišljati je li pravovremena. Meni to glupo radije bih čekao pravilnik pa da vidim šta tamo piše.

Ovo me muči: čl.22 st.4. Zakona o vježbenicima -

Vrijeme pristupa kandidata na pisani dio ispita određuje se između 60-og i 90-og dana od dana podnošenja prijave za polaganje pravosudnog ispita.

 

 

Ta je odredba izmijenjena ZID Zakona o vježbenicima, pogledaj u NN!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija