Jump to content

!!!novi pravilnik!!!


soony

Preporučene objave

Dakle, novine su sljedeće:

 

- nema špranci presuda

- smije se imati komentar zakona

- sve tri radnje se pišu u jednom tjednu, jedna dnevno

- 8 sati vremena za jednu radnju

- radnje se moraju ocijeniti u roku 6 dana po dovršetku pisanog dijela ispita

- kandidata se 14 dana prije usmenog dijela obavješćuje o ostvarenim bodovima

- za svaku grupu predmeta na usmenom je potrebno dobiti najmanje 5 bodova

- izvlače se kartice s pitanjima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izvori za kazneno postupovno pravo

 

1. Zakon o kaznenom postupku – (“Narodne novine”, broj 110/97, 27/98, 58/99, 112/99, 58/02, 143/02, 62/03 – pročišćeni tekst, 115/06)

 

2. Zakon o kaznenom postupku – ( “Narodne novine”, broj 152/08, 76/09

 

...

 

 

 

:smijeh::smijeh::smijeh::smijeh::smijeh:

 

Oba ZKP-a su i službeno u litaraturi, svaka im čast :palac:

 

:zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa nama je kos jos u 1. mj. na seminaru najavio da ce od 9. mj. biti oba zkp-a u literaturi!

 

a kaj nitko nije skuzio ovo:

 

"3.3. Pisani dio ispita

 

Članak 8.

 

(3) Treću pisanu radnju kandidat izrađuje iz područja radnog, trgovačkog ili upravnog prava, prema osobnom izboru, koja osim izrade presude može predstavljati izradu rješenja, tužbe i odgovora na tužbu, žalbe te drugih obrazloženih podnesaka sudu."

 

znaci, ne samo presuda.

 

no, nesto slicno je bilo i u starom pravilniku pa nisam nikad cula da je itko dobio ista drugo osim izraditi presudu.

 

dobit cete i nekakvu lozinku :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sue je napisao:

 

a kaj nitko nije skužio ovo?

 

(3) Treću pisanu radnju kandidat izrađuje iz područja radnog, trgovačkog ili upravnog prava, prema osobnom izboru, koja osim izrade presude može predstavljati izradu rješenja, tužbe i odgovora na tužbu, žalbe te drugih obrazloženih podnesaka sudu."

 

znači, ne samo presuda

 

pa taj mi je dio najbolji :-D uopće nema dileme koje ću područje izabrati :smijeh:

 

bilo bi fora, da za promjenu, pišem tužbu iz radnog :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sue je napisao:

:-D

 

napisi ti jos i prethodni zzp za koji bod vise :-D (znam da bih tak ja napravila :smijeh: )

 

ahahahaha, dobra ti je ta :-D

 

al ako nam daju pisati tužbu, pretpostavka je da će zzp biti u spisu.

 

no možda i ne bude, pa složim samo rješenje o odbacivanju tužbe :-D

 

ajd nećemo zachatavat temu, vratimo se mi na Pravilnik.

 

Po meni skoro da ništa novo nema u odnosu na stari pravilnik.

 

najgora novina je ta da se ne smiju imati šprance.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

Sue je napisao:

:-D

 

napisi ti jos i prethodni zzp za koji bod vise :-D (znam da bih tak ja napravila :smijeh: )

 

ahahahaha, dobra ti je ta :-D

 

al ako nam daju pisati tužbu, pretpostavka je da će zzp biti u spisu.

 

no možda i ne bude, pa složim samo rješenje o odbacivanju tužbe :-D

 

ajd nećemo zachatavat temu, vratimo se mi na Pravilnik.

 

Po meni skoro da ništa novo nema u odnosu na stari pravilnik.

 

najgora novina je ta da se ne smiju imati šprance.

 

eh, to sam si i mislila da ces napisat:-D

 

al mozda ne bude zezepea u spisu, al se bude spominjao u tuzbi i odgovoru na tuzbu:-D, pa za koji bod vise moras pogoditi sto fali + napisati :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gmoney je napisao:

a kartice s pitanjima? jel bi to moglo možda značiti da nema više učenja po pitanjima ispitivača?

 

Mislim da će i dalje trebati učiti po pitanjima ispitivača (jer će se većina njih redovito prešaltavati sa pitanja sa kartica na svoja "uobičajna" pitanja) samo nam to neće biti olakšanje jer ćemo pored toga morati znati i ono što smo izvukli (a ako ne budemo znali ono što smo izvukli nećemo ni doći do "njihovih" pitanja).

 

Hebao ih novi i stari ZKP! Obzirom da su pitanja na karticama, vjerojatno postoji jednaka mogućnost da se izvuče starog ili novog kao i odredbe o uskoku...

 

Dakle treba znat SVE jer su jednake šanse za bilo što izvući. Nema više onog - nitko to ne pita ili neće pitat...

 

:vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma ni po prijašnjem Pravilniku se nisu smjele imat šprance, tako je čl. 15 propisivao:

 

"Za vrijeme pisanja radnje kandidati se mogu koristiti samo tekstovima propisa koje im u sluèaju potrebe osigurava tajnik Ispitne Komisije."

 

dakle i onda su se smjeli imati samo propisi pa su ljudi uredno nosili presude. Mislim da će tako i sada biti, pa tko bi napisao to bez špranci, ni suci koji godinama rade nebi to bez poteškoća napisali!!!!!

 

Za te kartice ne znam šta da kažem osim da smo nahebali!!!

koliko sam shvatila vuče se 5 kartica tj. 1 kartica po grupi, svaka grupa ima po 15 bodova (osim ustava, org pravosudja i eu) a iz svake moramo imati minimalno 5 bodova.

 

Jel netko kuži koliko će pitanja biti na svakoj kartici?

 

A ova 2 ZKP-a su pravi horor!!!!!!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sash je napisao:

Kolege, može li netko navesti koji to članak pravilnika propisuje izvlačenje kartica, to ne mogu pronaći?

 

fakat, evo sad kad gledam ne mogu ni ja naci, izgleda da to nigdje niti ne pise :misli:

 

u svakom slucaju hvala bogu da je tako i hvala sash-u sto je procitao pazljivo pravilnik. :-D zašto to ja ne napravih?!? :tikvan:

 

Jedino me muci sto mi se zaita cini da je jucer to negdje pisalo na stranicama min.prav., a ne samo ovdje :misli::misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

djez_ba je napisao:

sash je napisao:

Kolege, može li netko navesti koji to članak pravilnika propisuje izvlačenje kartica, to ne mogu pronaći?

 

fakat, evo sad kad gledam ne mogu ni ja naci, izgleda da to nigdje niti ne pise :misli:

 

u svakom slucaju hvala bogu da je tako i hvala sash-u sto je procitao pazljivo pravilnik. :-D zašto to ja ne napravih?!? :tikvan:

 

Jedino me muci sto mi se zaita cini da je jucer to negdje pisalo na stranicama min.prav., a ne samo ovdje :misli::misli:

 

 

Jedino o tome piše na kraju pravilnika, u oglednim primjerima obrazaca o polaganju ispita, a mene zanima temeljem koje odredbe pravilnika je to određeno u obrascu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

djez_ba je napisao:

sash je napisao:

Kolege, može li netko navesti koji to članak pravilnika propisuje izvlačenje kartica, to ne mogu pronaći?

 

fakat, evo sad kad gledam ne mogu ni ja naci, izgleda da to nigdje niti ne pise :misli:

 

u svakom slucaju hvala bogu da je tako i hvala sash-u sto je procitao pazljivo pravilnik. :-D zašto to ja ne napravih?!? :tikvan:

 

Jedino me muci sto mi se zaita cini da je jucer to negdje pisalo na stranicama min.prav., a ne samo ovdje :misli::misli:

 

pogledaje zapisnik o pravosudnom ispitu (obrazac broj 2) koji je sastavni dio pravilnika.

 

eh toliko ste poželjeli da to nigdje ne piše da ste se uvjerili da je doista tako :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sash je napisao:

 

Jedino o tome piše na kraju pravilnika, u oglednim primjerima obrazaca o polaganju ispita, a mene zanima temeljem koje odredbe pravilnika je to određeno u obrascu

 

Članak 24.

 

(1) O tijeku pravosudnog ispita tajnik Ispitnog povjerenstva vodi zapisnik za svakog kandidata zasebno na obrascu koji je sastavni dio ovog Pravilnika (obrazac broj 2).

 

To je jedina poveznica. No, Pravilnik ništa detaljnije ne regulira - koliko će pitanja biti na svakoj kartici, kako će se odgovori bodovati, kako će se bodovati pisani dio ispita i tome sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Meni se novi pravilnik ništa ne sviđa. Ma ko je vidio učit oba zkp-a?! Pa neka se odluče šta hoće. Ma najbolje da su ubacili i stari OGZ u literaturu. :-x Meni se čini da će sada biti puno teže položit. Možda se varam.

 

Kartice bi mogle biti OK ali samo pod uvjetom da ispitivač ne ide u širinu s podpitanjima što ja uopće ne bi mogao isključiti. Imam dojam da će biti vrlo relativna stvar. Uostalom, zar će biti na svakoj kartici po 20-ak pitanja koliko otprilike i pitaju po kandidatu??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neznam dali ste primjetili...

 

Ovo je naprosto prekrasno

:tuzan: :-o:tikvan::ljut:

 

Članak 14.

 

(1) Kandidata koji na pisanom dijelu ispita koristi nedopuštena pomagala, kao što su primjerci sudskih odluka, tehnička pomagala i komunikacijske uređaje ili remeti uredni tijek ispita, osoba koja nadzire pisani dio ispita udaljit će iz prostorije i preuzet do tada izrađen pisani dio radnje, koja će se ocijeniti uzimajući u obzir sve okolnosti. Ova činjenica upisuje se u zapisnik o tijeku pravosudnog ispita.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče članka 14. morat ćemo vodit računa da se ne služimo "nedopuštenim" sredstvima. :-D Ali uostalom, ulog je prevelik da bi se zezali s tim. Međutim šteta što se ne mogu više imati šprance presuda. Problem je što ne rade svi na sudu da imaju iskustvo u pisanju presuda. Osim toga, šta to znači da ćemo sada morati i poprilično vremena potrošit na "učenje" presuda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni je zapeo za oči

 

Članak 4. Pravilnika

 

(1) Prijava za polaganje pravosudnog ispita podnosi se ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa najkasnije 30 dana prije početka mjeseca u kojem kandidat namjerava pristupiti polaganju ispita.

 

Zakon o vježbenicima ipak kaže:

 

Članak 21:

 

Prijavu za polaganje pravosudnog ispita dužan je podnijeti čelnik pravosudnog tijela u koje je vježbenik raspoređen u roku od 15 dana od dana kad vježbenik ispuni uvjete za polaganje pravosudnog ispita.

(3) Ako čelnik pravosudnog tijela u koje je vježbenik raspoređen u navedenom roku ne podnese prijavu za polaganje pravosudnog ispita, kandidat je ovlašten sam podnijeti prijavu uz predočenje dokaza o ispunjavanju traženih uvjeta.

 

u svezi s člankom 22. stavkom 4:

 

(4) Vrijeme pristupa kandidata na pisani dio ispita određuje se između 60-og i 90-og dana od dana podnošenja prijave za polaganje pravosudnog ispita.

 

Kako tumačite ove odredbe izlaska na pisani dio ispita?

 

Zakon kaže: izlazi se na pisani ispit između drugog i trećeg mjeseca nakon prijave, a Pravilnik pak kao da nagovješćuje da će kandidat prije roka iz Zakona polagati pisani ispit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

iz ovog se da zaključiti da nisu isti ljudi sastavljali zakon i paravilnik a pošto je zakon jači mislim da ce biti između 60-90 dana, ali danas ću nazvati ministarstvo jer sam prijavila ispit pa da vidim kako to funkcionira.

 

Ministarstvo sada radi samo srijedom 09-13 h na broj 01/3710700 i 01/31710800, ako netko ima kakve informacije neka podijeli sa nama :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

 

Kako tumačite ove odredbe izlaska na pisani dio ispita?

 

Zakon kaže: izlazi se na pisani ispit između drugog i trećeg mjeseca nakon prijave, a Pravilnik pak kao da nagovješćuje da će kandidat prije roka iz Zakona polagati pisani ispit.

 

 

Ovako izgleda da su navedene odredbe Pravilnika i Zakona u koliziji ali jeste primjetili kako će biti teško sada unaprijed isplanirati učenje.

 

Naime između "60-og i 90-og dana" od prijave je preveliki raspon što su si dali za odlučivanje. Naime ljudi koji rade imaju maksimalno 30-ak dana godišnjeg (ako odluče potrošiti za učenje) i jednostavno nije moguće isplanirati učenje. Po tome izglea da oni mogu pomaknuti dan polaganja od gotovo mjesec dana što je previše. Na taj način mogu, vrlo lako, zeznuti potencijalnog kandidata. Općenito smatram da je predugi rok od 2-3 mjeseca od prijave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Novi pravilnik je totalna katastrofa za ljude koji na ispit planiraju izaći u listopadu ili studenom, jer neće imati apsolutno nikakvog pojma što mogu očekivati (sam izgled pismenog i usmenog, periodi koji prolaze između pismenog i usmenog itd.). Mislim, da će se nakon te početne faze stvari uhodati, pa će kada nestane "faktor apsolutne nepoznanice" i sam ispit opet postati ono što je bio (a i to što je bio, je dovoljno strašno). Problem je jedino taj što ja nemam vremena za gubiti i čekati da se stvar "uhoda". Pa, eto kolege, tko još planira napasti zvijerku u studenom (ili eventual. listopadu), da se malo međusobno bodrimo? Pozdrav :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zeliha ja se hvatam sa zvijeri u listopadu i studenom. :)

 

Ovaj pravilnik je katastrofa. imam radnu verziju tog pravilnika kod sebe jer su suci mentori sa mog suda dobili to čudo negdje u 1. mjesecu na nekim predavanjima za mentore i mogu reći da su dosta dobrih stvari izbacili iz pravilnika tako da je sada pravilnik skroz nedorečen.

Kartice su zakamuflirali na samom kraju pravilnika u onim obrascima, pa šta normalni ljudi nebi stavili to u neki članak i odredili da se vuče toliko i toliko kartica sa toliko i toliko pitanja, a pitanja nose toliko i toliko bodova?!!!! ma masa stvari tamo nije dobra, a mi u 10 i 11 mj ćemo biti pokusni kunići na kojima će dorađivat taj pravilnik, e pa sretno nama bilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

soony je napisao:

Čl. 22. st. 4. je izmijenjen, te glasi:

"Vrijeme polaganja pisanog i usmenog dijela pravosudnog ispita određuje rasporedom ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa."

 

svaka čast!

previdio sam ovu izmjenu.

sada dakle, nema zabune.

Mjerodavan je čl. 4 st. 1 Pravilnika:

 

Članak 4.

 

(1) Prijava za polaganje pravosudnog ispita podnosi se ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa najkasnije 30 dana prije početka mjeseca u kojem kandidat namjerava pristupiti polaganju ispita.

 

Za usmeni vrijedi

 

Članak 26. Zakona:

 

(1) Usmenom dijelu pravosudnog ispita kandidat mora pristupiti najkasnije u roku od dva mjeseca nakon posljednje napisane radnje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jelenaT je napisao:

zovem ministarstvo cijelo jutro i naravno nitko se ne javlja, zauzeto je, a onaj drugi broj je u kvaru.... hm kako čudno, a da ih sutra nazovem poklopili bi mi slušalicu i rekli da sam u srijedu trebala zvat. KAKO MI IDU NA ŽIVCE!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Draga kolegice,

 

mislim da u Kolovozu uopće ne rade!! Pa se zato i ne javljaju...

A u 9-om mjesecu treba napasti telefone, i sigurno ćeš ih dobiti (nakon cca 50-ak poziva, a bude li sreće i manje).

 

Lp iz Rijeke

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marin7 je napisao:

..od muke nakon povratka s godišnjeg odmora

i novog pravilnika, kojeg jos nisam spreman proucavati barem tjedan dana... :-(

koliko vidim nije regulirano koliko se puta može polagati pravosudni, odnosno postoji li određeni broj puta koliko se može izlaziti na ispit???

 

broj izlazaka na ispit nije ograničen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija