Jump to content

sudovi i državna odvjetništva 3


takuin

Preporučene objave

Što se literature tiče, ja sam bila na prošlom natječaju i pripremala sam se po zakonima. Uz to sam isprintala skripte za pravosudni iz trgovačkog prava. Obratite pažnju na poglavlja o nadležnosti i rokovima za pravne ljekove. Pogriješila sam jer sam se prijavila za samo jedan grad, pa sam se ovaj put prijavila za više... Ne treba ići previše u širinu jer se pogubiš u silnoj literaturi.

Kad šaljete molbu nemojte ju zaboraviti vlastoručno potpisati.

(podrazumjeva se, ali čovjeku omakne)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče radnog iskustva, mislim da je bitno da vježbenički staž nije do kraja odrađen (manje od 18 mj.). To govorim iz iskustva sa prošlog natječaja gdje su se prijavili kolege koji su već radili kao vježbenici i sl.

Ja sam poslala domovnicu izvađenu prije godinu dana. Po sjećanju, dokumenti ne bi trebali biti stariji od 6 mj., ali nije bilo izrijekom naglašeno...

Literatura je bila:GP, GPP, KP, KPP, upravno pravo(vidi:akt,postupak,spor),pravo društava i trgovačko pravo. Čak je "uletjelo" pitanje iz obiteljskog prava vezano uz traženje alimentacije. Tražile su se samo osnove i logično zaključivanje. Ispit je izgledao poput pismenog na GPP-u zagrebačke katedre : )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

takuin je napisao:

Tražile su se samo osnove i logično zaključivanje. Ispit je izgledao poput pismenog na GPP-u zagrebačke katedre : )

 

Da li to znači da od nekoliko ponuđenih odgovora može biti više točnih i ne zna se točno koliko je točnih odgovora pod a,b,c,d,e,f? To i je glavna caka pismenog na GPP-u u ZG, što ako zaokružiš nešto viška ili ne zaokružiš sve ponuđene točne odgovore- odoše svi bodovi na tom pitanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na žalost-da. Ako zaokružiš jedan odgovor manje cijeli zadatak je netočan :(

Bila su zadana dva slučaja iz kojih je proizašla većina pitanja. Pitanja su bila tipa: odredi nadležnost, kvalificiraj djelo, tko su stranke u postupku, tko ga pokreće i sl. Izgleda lako, ali je varljivo upravo zbog zaokruživanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema novog i starog zakona, nego samo promjene koje su stupile na snagu i one koje to još nisu. Kpp se dosta promijenio, pa probajte nabaviti pročišćeni tekst. Ja sam ga skinula s pravokutnika. Pogledajte poglavlje koje se odnosi na istragu-to je bilo na prošlom testiranju. Istragu sad vodi DO.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nebo27 je napisao:

...Dal je dovoljno samo zakone s obzirom da ih je puno pogotovo onaj ZTD..

 

Pregledavajući teme vezane za prijašnje natječaje, većina njih, ako ne i svi, savjetuju učenje po zakonima, i to osnove kao što su npr. nadležnost, rokovi, vrste odluka odnosno presuda, zastupanje i sl. (već su neka i gore navedena).

Kolegica Bibe je na temi "Natječaj" spomenula knjigu iz kaznenog-opći dio zbog toga što se javlja pitanje o namjeri, pa eventualno pogledati još i to.

Ne vjerujem da će iz ZTD-a biti neka detaljna pitanja koja čak niti na ispitu nismo morali znati (ja sam bila kod Miladina - PF u Zg, pa će mi njegova pitanja služiti kao orijentir), a treba uzeti u obzir i to da su odgovori ponuđeni te da se odgovarajuća tvrdnja nadopunjuje ključnim pojmom. O tome treba voditi računa prilikom učenja bilo kojeg zakona.

Treba samo početi, kasnije će biti lakše :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bumblebeeee je napisao:

Na prošlom natječaju bila su 2 pitanja iz ZTD-a! Jedno od ta dva je glasilo: tko otvara osnivačku skupštinu dioničkog društva: a)predsjednik nadzornog odbora, b)predsjednik uprave, c)javni bilježnik, d)dioničar sa najvećim udjelom. Pa sami procjenite da li se radi o osnovnim stvarima.

 

Ovo baš nisu osnovne stvari, ali recimo da mogu potpasti pod logično zaključivanje kad nešto znaš o pravu društava. Radi se o osnivačkoj skupštini, dakle organi društva još nisu ni izabrani, nameće mi se javni bilježnik kao odgovor sam po sebi.

 

Koje je bilo drugo pitanje iz ZTD-a, ako se netko sjeća?

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rock je napisao:

nebo27 je napisao:

...Dal je dovoljno samo zakone s obzirom da ih je puno pogotovo onaj ZTD..

 

Pregledavajući teme vezane za prijašnje natječaje, većina njih, ako ne i svi, savjetuju učenje po zakonima, i to osnove kao što su npr. nadležnost, rokovi, vrste odluka odnosno presuda, zastupanje i sl. (već su neka i gore navedena).

Kolegica Bibe je na temi "Natječaj" spomenula knjigu iz kaznenog-opći dio zbog toga što se javlja pitanje o namjeri, pa eventualno pogledati još i to.

Ne vjerujem da će iz ZTD-a biti neka detaljna pitanja koja čak niti na ispitu nismo morali znati (ja sam bila kod Miladina - PF u Zg, pa će mi njegova pitanja služiti kao orijentir), a treba uzeti u obzir i to da su odgovori ponuđeni te da se odgovarajuća tvrdnja nadopunjuje ključnim pojmom. O tome treba voditi računa prilikom učenja bilo kojeg zakona.

Treba samo početi, kasnije će biti lakše :namiguje:

 

Hvala Rock! :namiguje:

 

Može još jedno glupo pitanje..kolko vama otprilike treba da naučite 1 zakon? Ja kao da sam zaboravila učit,od samog čitanja svih tih silnih zakona teško da će mi ostat bitne stvari od svakog kad je toga previše..kak si vi olakšavate da to sve popamtite? Mislim i za samo ztd da ga pročitam cijelog mi treba punoooo a kamoli da i zapamtim osnovno.. :cita:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok Nebo27

Možemo i na "ti", bez persiranja :-D

 

Što se tiče ZTD-a dosta mi je toga ostalo od vremena kada sam učila za ispit, a učila sam i više od onoga što je trebalo, pa ću u pravilu samo ponavljati, onako po vlastitoj procjeni, što je bitnije.

ZPP nisam dugo čitala, malo sam pratila izmjene i dopune, ali kada krenem, mislim da će mi se sve nekako posložiti (inače, bila sam seminarist kod Uzelca, pa nas je nečemu i naučio :-) )

ZOO smo radili na gp-u i na trgovačkom tako da ni to neće biti problem ponavljati. Zakon o vlasništvu sam čitala prije kojih 2, 3 mjeseca, ali dosta sam toga zaboravila pa ću tu potrošiti sigurno više vremena nego kod ovih ranije navedenih propisa. Koliko će mi točno trebati vremena, nemam pojma....

Mislim da ću najviše vremena potrošiti na KZ i ZKP jer su se dosta mijenjali od kada sam dala te ispite. U svakom slučaju, važno je pogledati kod svih izmjena i dopuna od kada se koje primjenjuju....

 

Vidjela sam da je na prošlim testiranjima bilo dosta pitanja iz kp i kpp, pa ću najvjerojatnije krenuti od toga, čega se najmanje sjećam.

 

Netko je već s ranijih natječaja spomenuo princip učenja, ponavljanja, koji u biti i ja primjenjujem...krenuti od glavnih podjela, napraviti si "kostur" gradiva u glavi ili napisati u natuknicama na papir, pa ići prema onim detaljnijim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nebo27 je napisao:

...samo za ztd da ga pročitam cijelog mi treba punoooo a kamoli da i zapamtim osnovno.. :cita:

 

Ne znam kod koga si išla na ispit iz društava, al mogu ti poslati pitanja od Miladina, barem ona koja imam od vremena kada sam ih prikupljala pripremajući se za ispit.

 

Za ovo pitanje s prošlog testiranja u vezi Osnivačke skupštine d.d.-a, nisam sigurna je li uopće ulazilo u ispitnu literaturu, no kako sam ja i to učila nije mi nepoznato.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rock je napisao:

nebo27 je napisao:

...samo za ztd da ga pročitam cijelog mi treba punoooo a kamoli da i zapamtim osnovno.. :cita:

 

Ne znam kod koga si išla na ispit iz društava, al mogu ti poslati pitanja od Miladina, barem ona koja imam od vremena kada sam ih prikupljala pripremajući se za ispit.

 

Za ovo pitanje s prošlog testiranja u vezi Osnivačke skupštine d.d.-a, nisam sigurna je li uopće ulazilo u ispitnu literaturu, no kako sam ja i to učila nije mi nepoznato.

 

Išla sam kod Tepešice, ma imala sam i ja brdo Miladinovih pitanja samo treba ih potražit, ma zasad budem ponavljala ovo kaj imam još od ispita, to mi je dosta(previše) a ak zaškripi budem te zagnjavila još..Uglavnom počela sam s građanskim i onom knjigom od Klarića, malo sam se počela zagrijavat a onda idem na zakone.

Hvala još jednom! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

pozdrav,

ni ja nisam još počela, a tako bih voljela neku procjenu kad bi moglo biti testiranje...? :P

 

ja sebi nekako računam da neće biti prije 12. mjeseca, jel to realno?

radim pa nikak da se skockam za učenje.

ali pretpostavljam da bi mi mjesec dana bilo dosta.

 

dakle, koliko sam shvatila:

- upravni postupak i upravni spor

- zpp

- zoo (treba još šta za trgovačko?)

- zvsp

- zakon o nasljeđivanju (treba?)

- zkp

- kazneni zakon opći dio + malo teorija; namjera i to (treba i posebni dio?)

- ostalo: ztd, obz malo pročačkati

 

molila bih vas, ako itko zna dal nešto još uz ove zakone treba?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moja procjena, sudeći prema dosadašnjim testiranjima, je da će testiranje biti najranije u 12.mj. a još realnije u 2.mj.

Što se tiče literature osim ovog što si nabrojala trebaš pogledat obit.zakon. Čini mi se da iz zakona o nasljeđivanju nije bilo pitanja prethodni put kada smo bili na testiranju, a ni put prije toga prema pitanjima koja su kružila na forumu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Umjesto da kukate, prihvatite se knjiga i zakona i učite. Nikad niste zadovoljni. Ne valja kad je testiranje kasnije, ne valja kad je ranije. Onaj kome je stalo do posla počet će se pripremati već od trenutka objave natječaja a ne od trenutka objave dana kada će se provesti testiranje. Prestanite kukati i literaturu u ruke. Budite sretni što imate priliku brzo se zaposliti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cuj Flokec,mislim da ovdje nije problem u nama vec u uhodanoj i izvanrednoj organizaciji natjecaja u pravosudu.Naravno da cemo se svi pripremati u okviru vremena kojeg imamo,ali ni ovih mjesec dana nije dovoljno za dobro pripremit sva poducja koja su zadana.

Mislim da bi bilo normalno za jedan natjecaj kao sto je ovaj, da u trenutku njegove objave znamo koliko vremena imamo kako bi se organizirali.

Naravno da cemo zakukat,to je posve normalno i razumljivo.Meni dode i zaplakat kad vidim onako naslagane zakone,tako da pusti nas da kukamo.Sretno svima!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

raa4566 je napisao:

dakle, ovako brzo testiranje znači da će se i cijela procedura provesti možda još do kraja ove godine?

 

kad počinjemo s radom ako dobijemo mjesto?

 

zanima me zbog event. otkazivanja trenutnog posla...

 

Bok kolege! Molim malu pomoc, da li mozda znate broj tramvaja koji ide od autobusnog kolodvora do pravnog fakulteta u zg? hvala unaprijed!

 

p.s.- također me zanima informacija na pitanje od raa4566- kada otprilike bi se zapocelo s radom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

balerina je napisao:

raa4566 je napisao:

dakle, ovako brzo testiranje znači da će se i cijela procedura provesti možda još do kraja ove godine?

 

kad počinjemo s radom ako dobijemo mjesto?

 

zanima me zbog event. otkazivanja trenutnog posla...

 

Bok kolege! Molim malu pomoc, da li mozda znate broj tramvaja koji ide od autobusnog kolodvora do pravnog fakulteta u zg? hvala unaprijed!

 

p.s.- također me zanima informacija na pitanje od raa4566- kada otprilike bi se zapocelo s radom?

 

za rad ne znam - s obzirom da je sve nekako na ovom natječaju ubrzano - naš natječaj je bio u 10 mjesecu, razgovori i testiranje u siječnju i veljači, posao sredinom svibnja...

nekako mi je logično da bi sretnici koji dobiju posao na ovom natječaju počeli najkasnije u veljači...

 

- s autobusnog kolodvora ideš do trga 6-icom i prošetaš se do faksa par minuta :) (kad iziđeš s kolodvora prijeđeš cestu te tramvajsku prugu i na tu stanicu ideš - dakle uđeš u tramvaj da ti kolodvor bude s lijeve strane :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mihaelx je napisao:

dame i gospodo, ako niste znali, imamo novi terrmin

 

''Stoga, pisana provjera znanja svih kandidata koji su podnijeli pravovremenu i potpunu prijavu, te ispunjavaju formalne uvjete propisane javnim natječajem održat će se za sva pravosudna tijela navedena u natječaju dana 22. listopada 2011. godine u 11:30 sati u prostorijama Pravnog fakulteta u Zagrebu''

 

s tim u vezi, dvoje kandidata iz slatine bi rado autom do zagreba.

 

sudjelujemo u gorivu i nudimo pregršt zanimljivih informacija o trenutnoj situaciji.

 

stoga, ako ima netko zainteresiran istočno od slatine ili virovitice ponude slati na

 

mihaelmihelec@gmail.com ili

091 738 0921

 

 

Kolega vam je dao svoje pravo ime i prezime, naveo broj mobitela, šta se stidite javite mu se ako možete pomoći, DOBAR JE ON UOSTALOM ZAR SE NE BI KRIO KAO MI OSTALI IZA NEKIH NADIMAKA DA NEMA POŠTENE NAMJERE .

LEGE I LEGICE netko će od vas za Zagreb ptreko Slatine nemate svi za Slavoniku jer ste nezaposleni. Kolega vam nudi novac za gorivo, budite poduzetni i dođte do Zagreba gotovo muhte javite se. Nisam vam konkurencija na natječaju i svima želim puno sreće. Sve sam prošao što vas čeka i mogu vam reći da znanje neznači ništa. Od vas se traži isključivo logičko razmišljanje i razumjevanje, niste u prvom osnovne da netko traži recitaciju. Štrebere pogotovo one koji neće pozdravit nikog kad dođu na posao koji nedižu glavu s radnog stola kad im uđeš u ured nevoli nitko, tima koji se ipak provuku kroz natječaj obično se svijet sruši već prvi radni dan.Stoga budite otvoreni, učite s razumjevanjem, nije sve crno rješenju problema uvijek priđite s one veselije strane, kroz šalu i otvorenost drugi će vam htjet pomoć. Svi obavezno izađite na ispit uzdajte se u sebe jer zapravo nitko od vas nije svjestan koliko zna i može. SRETNO SVIMA

 

Ispričavam se ako se poruka pojavi u više verzija jer zbog slabog signala neznam kako će biti poslana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@JUNAKIZDOLINE, hvala na riječima potpore! u situaciji u kojoj svi vide skrivene motive. puno znači.

 

btw, može mi netko reći - čujem da se traži logika i razumijevanje; da li su pitanja u obliku primjera, kao npr. u kpp primjerovniku, tako da je više pitanja povezano s jednim primjerom, ili je svako pitanje za sebe? i koliko ima pitanja na zaokruživanje vs. na nadopunjavanje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I... kakvi su dojmovi sa današnjeg testiranja?

 

Meni je bilo prvi put i najviše se grizem zbog nekih stvari koje mislim da sam trebala sigurno znati, ali nisam. Test nije pretežak i zato mislim da mi cca. 30 bodova koliko si predviđam neće biti dosta, bilo je zaista puno kandidata.

 

Neka pitanja su malo nespretno ili nedorečeno postavljena, a najviše me zgrozilo kako ljudi besramno prepisuju.

Sve u svemu, mislim da se sa iskustvom od prošle godine ovakav test treba riješit u rangu 35-40 bodova.

 

Koja ste vi KD pronašli u izjavama osoba u prvom primjeru i što ste zaokružili?

Ja sam stavila uvredu i klevetu i onda sam zaokružila a)uvreda, b)kleveta i c) uvreda i kleveta.

Osim što i dalje nisam sigurna jel to točan odgovor, nije mi jasno ni ako je c točno, da li će mi recimo poništiti to pitanje jer sam zaokružila a i b. A zaokružila sam sve jer pod a)i b) nije pisalo SAMO uvreda i SAMO kleveta pa ispada da ako je točno c da treba zaokružiti i a i b. Ako to nije tako, a c) je točno, onda je to nespretno postavljeno pitanje.

 

Ili sam pukla u pokušaju da u 5 dana ponovim pola fakultetskog gradiva? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moram priznati da sam očekivao više komentara na jučerašnje testiranje.

ljudi su besramno prepisivali? kako se to prepisuje a da nije besramno? :)

nezaposlenost je gadna stvar, a kad čovjek zna da slijedećih godinu, a možda i više neće biti ovakvog testa, onda radi i ono što inače ne bi. no to je krivnja ljudi iz ministarstva što su to dozvolili. da je bilo više ljudi za kontrolu i samo jednog da su potjerali zbog prepisivanja, ostali bi bili tiho.

što se tiče tvog pitanja i ja sam zaokružio a,b i c, ali to je vjerojatno krivo jer ono u primjeru nije bila kleveta čini mi se. žena nije ništa tvrdila za prometnu već je samo prenijela dalje što je čula. ne znam.

mislim da si u krivu što se tiče broja bodova koji će se osvajati. S obzirom da je bilo barem 5-6 dvosmislenih pitanja koje ne bi znao odgovoriti ni sa zakonom u rukama, mislim da će ih malo imati preko 35 bodova

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

slazem se s kolegom ibom...

u primjeru se ne spominje kd klevete

pitanja su bila dvosmislena... neka ni sad ne nađem u zakonu :/ tj. kako bi pravi odgovor glasio :/

 

kod pitanja

pp tuzi nn za 10 000kn , ali u tuzbi s potvrdom nn mu duguje 12 000kn , koliko ce sud presuditi?

 

kod rokova... za nedjelje i neradni dan , sto se zaokruzili?

ja sam zaokruzila ne utjecu na tijek roka, ne utjecu na pocetak roka i ono da ne spadaju u rok ( nemogu se sjetit ponuđenog odgovora :( )

 

da li se netko sjeca kod doo , kako je glasilo pitanje?

znam da su ponuđeni odgovori isli - upisom u sud. registar , pocetkom rada drustva , drustvenim ugovorom... - sto je tocno?

 

ono kd neodgovornog ponasanja na javnom mjestu , sto se odgovorili koji je sud nadlezan??

 

 

da li netko zna s koliko bodova se rangiranu radna mjesta , preko 70 i vise ili moze i manje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam sigurna ali mislim da je u primjeru bilo samo kd uvrede-A. Riječi prve žene da je sin druge bio drogiran i nekoga okrznuo autom po mom ne predstavljaju nikakvu klevetu....nezz :S

 

Kod tužbe mislim da ide na 10 000,00 jer sud ne može dati više no što tužitelj traži a on je tražio tužbom 10 000,oo -potvrdu je samo dostavio?!

 

Kod rokova-nedjelja i neradni dan-moj odg.-ne utječe na početak, ne utječe na tijek i utječe na kraj roka...

 

Kod doo-a je bilo mislim pitanje kada doo stječe pravnu osobnost. MOj odg-upisom u trgovački registar (prilično sam sigurna da je pisalo trgovački a ne sudski registar...).

 

Kd neodgovorno ponašanje na javnom mjestu? NE znam što mi promiče, ali ne mogu to naći u KZu...:S Mislim da je bilo pitanje tko sudi za remećenje javnog reda i mira u prvom stupnju-ja sam stavila -prekršajni sud...

 

Nisam sigurna da je moje navedeno točno-ali rekoh, da podijelim :D :D...

 

Sad malo pitanja:D

 

-kod svjedoka na kojeg se primjenjuju posebne mjere,...-kako se svjedok zove? Zaštićeni, krunski, nešto treće?

 

Stjecanje vlasništva kod ugovora o kupnji nekretnine:

a-sklapanjem ugoovra

b-ovjerom potpisa ko j.b. -(nešto u tom smislu)

c-upisom u zk

d-polaganjem isprava za upis predbilježbe u zk

? c,d??

 

Brakorazvodna parnica-odluka o razvodu braka mora sadržavati što? :D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

anirammarina je napisao:

Nisam sigurna ali mislim da je u primjeru bilo samo kd uvrede-A. Riječi prve žene da je sin druge bio drogiran i nekoga okrznuo autom po mom ne predstavljaju nikakvu klevetu....nezz :S

 

Kod tužbe mislim da ide na 10 000,00 jer sud ne može dati više no što tužitelj traži a on je tražio tužbom 10 000,oo -potvrdu je samo dostavio?!

 

Kod rokova-nedjelja i neradni dan-moj odg.-ne utječe na početak, ne utječe na tijek i utječe na kraj roka...

 

Kod doo-a je bilo mislim pitanje kada doo stječe pravnu osobnost. MOj odg-upisom u trgovački registar (prilično sam sigurna da je pisalo trgovački a ne sudski registar...).

 

Kd neodgovorno ponašanje na javnom mjestu? NE znam što mi promiče, ali ne mogu to naći u KZu...:S Mislim da je bilo pitanje tko sudi za remećenje javnog reda i mira u prvom stupnju-ja sam stavila -prekršajni sud...

 

Nisam sigurna da je moje navedeno točno-ali rekoh, da podijelim :D :D...

 

Sad malo pitanja:D

 

-kod svjedoka na kojeg se primjenjuju posebne mjere,...-kako se svjedok zove? Zaštićeni, krunski, nešto treće?

 

Stjecanje vlasništva kod ugovora o kupnji nekretnine:

a-sklapanjem ugoovra

b-ovjerom potpisa ko j.b. -(nešto u tom smislu)

c-upisom u zk

d-polaganjem isprava za upis predbilježbe u zk

? c,d??

 

Brakorazvodna parnica-odluka o razvodu braka mora sadržavati što? :D

 

a sto je s onim kd koji se pokrecu po sluzbenoj duznosti?

bilo je a) uvreda

b) kleveta

c) tjelesna ozljeda

d) remecenje javnog reda i mira

 

 

Mislim da je bilo pitanje tko sudi za remećenje javnog reda i mira u prvom stupnju-ja sam stavila...

- ja sam sigurna da je bilo kd neodgovornog ponasanja na javnom prostoru.... - pa sam ja zaokruzila od svih ponuđenih sudova , da nijedan nije tocan odgovor

( to kd ne postoji )

Molim da netko jos potvrdi kako je glasilo pitanje!

 

:-?

 

Ja sam odgovorila da je rijec o zasticenom svjedoku

 

Stjecanje vlasništva kod ugovora o kupnji nekretnine: ja sam odg upisom u ZK ( to je cl 120 Zakon o pravu vlasnistva )

 

a kako se zovu dokazne radnje kojima se privremeno ogranicavaju ustavna prava građana?

 

mislim da se off s ove teme do rezultata ili cu u suprotnom pasti u totalni bed

:-o:-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

a sto je s onim kd koji se pokrecu po sluzbenoj duznosti?

bilo je a) uvreda

b) kleveta

c) tjelesna ozljeda

d) remecenje javnog reda i mira

mislim da je c-tjelesna ozljeda? .. remećenje javnog reda i mira nije kd...

 

i ja sam stavila zaštićeni svjedok...

 

Stjecanje vlasništva kod ugovora o kupnji nekretnine: ja sam odg upisom u ZK ( to je cl 120 Zakon o pravu vlasnistva )

 

a kako se zovu dokazne radnje kojima se privremeno ogranicavaju ustavna prava građana?

 

je, upisom u zemljišne knjige. ali 121. govori da može i predbilježba smatrati upisom ako se naknadno opravda... Nezz ja sam stavila oboje...

 

heheheh, sry, ne smijem se tebi sad sam se sjetila tih dokaznih radnji-troje frendova koji rade već dugo nisu znali odg.(nisam ga ni ja znala) ZKP-koliko vidim ih naziva-posebne dokazne radnje... čl.332.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne znam dal sam ja neupućena i nerealna, ovo mi je prvo testiranje, ali nije bilo baš lako! u najmanju ruku srednje težine, s obzirom da je svako drugo pitanje bilo trik, smicalica ili nedorečenost i mac nadopunjavanja iz novog zkp.

 

što se tiče neodgovornog ponašanja na javnom mjestu to je patka, i ljutim se na sebe što nisam to skužila. nema takvog ni kd ni prekršaja, na testu sam zaključila da je valjda prekršaj jer sam učila posebni kz za testiranje i takvog djela nema, pa sam zaokružila prekršajni sud jer nisam mogla vjerovati da bi u takvom pitanju o nadležnosti moglo biti "nijedan od ponuđenih".

a u prvom pitanju je trebalo zaokružiti samo remećenje javnog reda i mira jer neodgovorno ponašanje nije ništa. nek me netko ispravi i usreći ako je to ipak neki prekršaj. ali, velim, ljuta sam na sebe što se nisam bolje skoncentrirala i posjetila samu sebe na činjenicu da je "neodgovorno ponašanje na javnom mjestu" preširoka formulacija, pa i da postoji, bili bi toga puni mediji sigurno. :smijeh:

 

evo pitanja, kako se ja sjećam (nisu po redu pitanja ni odgovori):

 

1. primjer u kojem marija marić i petra perić (i još jedna) šeću ulicom, i jedna od njih iz čista mira kaže drugoj: "čula sam da je tvoj sin jučer vozio nadrogiran, lupio pješaka i pobjegao". druga se na to nabrusi: "gusko jedna, ništa ne znaš, guska si i cijelo selo to zna!!!"(tak nešto :-D ) i pljusne ju. kasnije se ispostavi da ova ima od toga neku ozljedu na licu. netko je prijavio to policiji.

 

pitanje: za koja od ovih kd/prekršaja se postupak pokreće po službenoj dužnosti:

a) uvreda

b) kleveta

c) tjelesna ozljeda

d) remećenje javnog reda i mira

e) neodgovorno ponašanje na javnom mjestu

 

mislim da je samo d)

 

2. koga će sud pozvati na raspravu za kd uvreda

a) oštećenika i okrivljenika

b) državnog odvjetnika i okrivljenika

c) privatnog tužitelja i okrivljenika

 

c)

 

3. se ne sjećam

 

4. bića kojih kd su ispunile marija marija i petra perić u navedenom primjeru

a) uvrede

b) klevete

c) uvrede i klevete

d) nešto čega se ne sjećam

e) predbacivanja kaznenog djela i uvrede

 

nisam sigurna. kleveta JE i kad netko nešto iznosi ili pronosi, a ova je "čula", moglo bi biti neistinito. mislim da će, ako je uvreda i kleveta, biti točno i onima koji su zaokružili a), b) i c), i onima koji su zaokružili samo c). svrha ovakve formulacije je da zbuni.

 

5. kd uvrede se može počiniti:

a) samo usmeno

b) samo usmeno ili pismeno

c) usmeno, pismeno i znacima (npr. crtežom)

d) usmeno, pismeno, znacima i djelima (npr. pljuvanje)

 

d)

 

6. sud je utvrdio da je marija marić počinila kd uvrede svjesno, s ciljem da uvrijedi, dakle ona je to počinila:

 

a) izravnom namjerom

b) neizravnom namjerom

c) svjesnim nehajem

d) nesvjesnim nehajem

e) ništa

 

a)

 

7. protutužbu za kd klevete, u slučaju da je tuženik oklevetao tužitelja istom prilikom, može se podnijeti:

 

a) u roku 3 mjeseca od saznanja

b) do kraja rasprave

c) ne može jer se protutužba može podnijeti samo za kd uvrede

d) ne sjećam se

 

dugo sam se dvoumila između b) i c) i zaokružila c) s obzirom na zkp čl. 61, st. 2: "Ako je podignuta privatna tužba zbog kaznenog djela uvrede, okrivljenik može do završetka rasprave i poslije proteka roka iz stavka 1. ovog članka, podignuti tužbu protiv tužitelja koji ga je uvrijedio istom prilikom (protutužba). U takvu slučaju sud donosi jednu presudu."

 

8. ovako nekako: ako kod kd uvrede tuženik uvrijedi tužitelja do kraja rasprave, sud:

 

a) mora oboje osloboditi

b) može oboje osloboditi

c) može obustaviti postupak

d) mora obustaviti postupak

e) još nešto

 

b)

 

9. koji je sud nadležan za neodgovorno ponašanje na javnom mjestu

 

a) prekršajni

b) općinski

c) županijski

d) Vrhovni

e) nijedno od ponuđenog

 

nažalost e), ja sam zaokružila a) :tupan:

 

10. tijelo koje ispituje okrivljenika mora prije prvog ispitivanja pitati okrivljenika da li je primio______________________

 

pouku o pravima

 

11. posebni svjedok koji se na posebni način ispituje u kaznenom postupku je___________________

 

zaštićeni svjedok

 

12. dokazne radnje kojima se privremeno ograničavaju ustavne slobode i prava okrivljenika su __________________

 

posebne dokazne radnje (no comment za ovo pitanje...)

 

13. optužnicu okrivljeniku dostavlja _____________

 

sudac istrage

 

14. okrivljenik ima pravo u roku 8 dana od primitka optužnice podnijeti_____________________

 

pisani odgovor

 

15. kazneni postupak počinje_______________________

 

rješenjem o potvrđivanju optužnice

 

16. primjer - brakorazvodna presuda, što će se sve navesti u njoj:

 

a) da je brak razveden

b) s kojim će mlljt dijete živjeti

c) visina uzdržavanja koju mora plaćati roditelj s kojim dijete ne živi

d) tko je kriv za razvod

e) viđanja s punoljetnim djetetom

 

a),b),c)

 

17. punoljetno dijete roditelj mora uzdržavati:

a) dok se redovno školuje

b) 2 mjeseca nakon završetka redovnog školovanja ako nije našlo posao

c) ne mora ga uzdržavati ili nešto treće

 

a),b)

 

18. primjer: nasljedno. ostavitelj ima stan u zagrebu i stan negdje drugdje. zakonski nasljednici su mu brat i sestra. ostavio je oporučno ovaj drugi stan DD. tko će naslijediti stan u zagrebu:

 

a) grad zagreb

b) oporučni nasljednik

c) zakonski nasljednici

d) ostavinski postupak se neće provoditi

e) ništa od ponuđenog

 

c)

 

19. sud cijeli postupak pazi na svoju _____________ nadležnost.

 

apsolutnu

 

20. sud donosi odluke u obliku _____________________

 

presuda i rješenja

 

21. parnica počinje teći _________________

 

dostavom tužbe tuženiku

 

22. tužitelj je utužio iznos od 10.000 kuna, uz koju tužbu je dostavio potvrdu iz koje proizlazi da tuženik duguje 12.000. sud će dosuditi iznos od: ________________

 

10,000

 

23. vlasništvo se stječe

a) sklapanjem ugovora

b) upisom u zk

c) predajom stvari

d) podnošenjem prijedloga za uknjižbu (nije bila predbilježba nego uknjižba)

 

b)

 

24. ako prodavatelj nije u primjerenom roku popravio stvar ili predao drugu stvar, kupac ima pravo na:

 

a) samo sniženje cijene

b) samo raskid ugovora

c) popravak štete

d) raskid ugovora i sniženje cijene

e) nešto još

 

c), d)

 

25. zastarom se ne može zahtijevati pravo_______________________

 

užasno sam ljuta na ovo pitanje! koje pravo? tko? gdje? ispunjenje tražbine? raskid ugovora iz prošlog pitanja? na što se odnosi ovo pitanje?!

 

26. kako se zove pravo gdje je više osoba ima vlasništvo na stvari računski određeno razmjerom prema cijelom pravu _________________

 

suvlasništvo

 

27. primjer: neki lik traktorom prelazi preko livade već 20 godina, koja livada je u zakupu nekog drugog. netko izgradi ogradu pa on više ne može prolaziti. on će tužiti na zaštitu čega:

 

a) vlasničkog prava

b) nešto još

c) služnosti

c) smetanja posjeda

e) nešto još

 

c)

 

28. tko može zastupati trgovačko društvo pred sudom:

 

a) član uprave

b) punomoćnik

c) predsjednik nadzornog odbora

d) prokurist

e) zaposlenik u trg. društvu

 

a),b),d)

 

29. kad d.O.o. stječe pravnu osobnost:

 

--> upisom u trgovački registar (trgovački registar je isto što i sudski)

 

30. podružnica trgovačkog društva:

 

a) je pravna osoba

b) nije pravna osoba

 

b)

 

31. prokura je određena:

 

a) statutom

b) odlukom članova uprave

c) ZTD-om

d) ZOO-om

 

a),c)

 

32. u upravnom postupku, stranka može odustati od zahtjeva:

 

a) pismeno

b) usmeno na zapisnik

c) telefonski

d) elektroničkim putem

 

a),b),d)

 

33. u upravnom postupku, rokovi se računaju na: _________________

 

dane, mjesece i godine

 

34. nedjelje i neradni dani:

 

a) utječu na početak roka

b) utječu na tijek roka

c) ne utječu na početak roka

d) ne utječu na tijek roka

e) utječu na istek roka

f) ne utječu na istek roka

 

c),d),e)

 

35. upravni postupak se pokreće: ____________ili____________

 

po službenoj dužnosti ili na zahtjev stranke

 

36. drugostupanjsko tijelo će žalbu koja je nedopuštena, nepravodobna i nepotpuna:

 

a) poslati na na ispravak

b) odbaciti

c) odbiti

d) još nešto

 

c)

 

hoće biti negdje objavljeni točni odgovori?

 

a za prepisivanje se ne sekiram (iako je trebalo sankcionirati!) jer je mac ljudi krivo prepisalo, bar kolko sam čula vani. nije bio baš tip testa za prepisivanje. :-D

 

a zašto ne bi novi natječaj bio još godinu i više dana, možda bude u travnju sljedeće godine! tako i je bila praksa. a za godinu dana očekujem da će sigurno biti. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To me je zaintrigiralo da li je neodgovorno ponašanje na javnom mjestu prekršaj pa sam pogledao zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira.

Tamo sam našao prekrašaje koji su mogu podvesti pod taj pojam

 

npr. članak 20 tog zakona kaže: Tko se na javnom mjestu odaje pijančevanju ili uživanju opojnih droga ili drugih omamljujućih sredstava kanit će se...

 

članak 29 Tko ispred zgrade ili ograde ili na zgradi ili ogradi stavi uređaj ili predmet koji može povrijediti prolaznika ili mu nanijeti štetu ili tko takav predmet izbaci na ulicu kaznit će se...

 

članak 30

Tko bez nadzora ili neoprezno drži životinje koje mogu povrijediti ili ugroziti građane ili tko zlostavlja životinju na javnom mjestu ili drugi način s njima loše postupa kaznit će se...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ibo je napisao:

ne bih se složio s tom intrepetacijom (vjerojatno zato jer sam drugačije odgovorio u testu pa se nadam). ovdje je u pitanju bila svađa i šamaranje, a u člancima koje ti navodiš se spominju životinje, droga i slično. ovo je čisto narušavanje javnog reda i mira

 

Ni ja ne mislim da je u tom predmetu bilo toga, ali mislim da je pitanje bilo općenito i da se nije strogo odnosilo na taj predmet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da,ali pitanje je bilo tipa: tko je nadležan za djelo neodgovornog ponašanja... za djelo! nije stajalo - tko bi trebao kazniti neodgovorno ponašanje ili nešto slično. stajalo je djelo to i to. u tom slučaju, "to i to" bi moralo biti navedeno u zakonu (jer nitko ne može biti kažnjen ako bla bla bla)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima! Ispit mi se činio težim nego prošli put i uz znanje je zahtjevao maksimalnu koncentraciju. Ako izvučem 30 bit ću presretna. U prvome zadatku sam zaokružila i tjelesnu ozljedu-jer više nema lakše tjel.ozljede nego samo tjel.ozljeda, pa iako je neznatna-ona je evidentirana?

Kod obiteljskog sam odgovorila da će sud brak razvesti,odlučiti s kojim će roditeljem dijete živjeti i odlučiti o viđanju maloljetnog djeteta.Pisalo je što sud mora u odluci navesti, pa sam alimentaciju izostavila jer se o njoj može odlučiti i do 6 mj. nakon razvoda.

Zbog neodgovornog ponašanja na javnom mjestu još razbijam glavu-možda je u nekom drugom zakonu? Nije pisalo da je to kd koliko se sjećam nego samo neodgovorno ponašanje na javnom mjestu. Ispravite me ako griješim...

Što više analiziram više si pogrešaka pronalazim...

Sretno svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u prvom je pitanju trebalo odgovorii za što se postupak pokreće po službenoj dužnosti, a za tjelesnu ozljedu to nije slučaj

 

Pokretanje kaznenog postupka za kaznena djela tjelesne ozljede

 

Članak 102.

Za kazneno djelo tjelesne ozljede (članak 98.) osim kada je djelo počinjeno prema djetetu ili maloljetnoj osobi, kazneni postupak se pokreće privatnom tužbom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija