Jump to content

Ispunjenje obveze utvrđene presudom


zaglibio

Preporučene objave

Naime, izgubio sam spor na Općinskom sudu i dužan sam platit 1.067,00 kn sa zateznim kamatama tužitelju. Radi se o stambenoj pričuvi.

 

Od presude do danas je prošlo oko 4 mjeseca i meni nitko nije dostavio uplatnicu s IBAN brojem, pozivom na broj kao ni cifru koju sam dužan platit pošto još na ukupan iznos se dodaju kamate.

 

Što mi je činiti?

 

Uglavnom tužitelj se žalio na presudu Županijskom sudu u roku 8 dana od presude.

 

Da li sam ja i obvezan namirit dug odnosno da li je ta presuda sad pravomoćna dok ne stigne rješenje sa Županijskog suda.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Da li sam ja i obvezan namirit dug odnosno da li je ta presuda sad pravomoćna dok ne stigne rješenje sa Županijskog suda.

 

Hvala

 

prvostupanjska presuda nije pravomoćna ako je protiv te presuda podnešena žalba.

tek kad županijski sud rješi po žalbi prvostupanjska presuda može postati pravomoćna.

 

obveza plaćanja postoji po pravomoćnoj odluci suda

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni je procurila kupaona u stanu, a Gradsko stambeno nije htjelo sanirati šetu. Ja sam popravke izvršio sam, a cijenu koštanja tih popravka nisam platio kroz stambenu pričuvu.

Do podizanja prijedloga za ovrhu je prošlo više od tri godine tako da je od 1800 kn nekih 700 kn završilo u zastari na koju sam se ja pozvao na Sudu. Sudska presuda je bila da se spor vodi zbog neplaćenih računa, a za popravke da moram ja njih tužit ako želim da mi isplate štetu.

Oni se tu vade na opći zastarni rok od 5 god. i traže da im platim ukupan iznos.

 

Znači ja nisam obvezan ništa platit dok ne dobijem rješenje sa Županijskog suda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

 

Vi bi trebali pokušati ponuditi nagodbu . Oni jesu stvarno dužni Vama ali Vi nemate nikakvu valjanu ispravu o tome ,već istu trebate dobiti kroz sudski postupak,zato bi nagodba bila najbolje rješenje . Oni imaju pravomoćnu sudsku presudu i mogu ići u izravnu naplatu putem FIN-e ,te Vam u slučaju nemogućnosti cjelokupne naplate mogu blokirati račun .

Ovo što oni duguju Vama rješava se u drugom postupku koji je dugotrajan i iziskuje velike troškove .

Moj je savjet da pokušate ponuditi nagodbu za prijeboj potraživanja .

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sad mi više ništa nije jasno....kakva nagodba??

 

Prvostupanjska presuda je bila da sam ja dužan tužitelju isplatit 1.067 kn. Na presudu je tužitelj uložio žalbu, a ne ja. Oni se valjda vade na opći zastarni rok od 5 godina, a ne od 3 god.

 

Troškove popravke u mojem stanu je Sud obrazložio da potražim u drugoj parnici, a da se ova vodi zbog neplaćenih računa.

 

e sad moje je pitanje bilo da li sam ja dužan to platit ili čekat drugostupanjsku presudu iz razloga što nisam ja uložio žalbu nego tužitelj.

 

Ne znam kako bi se mi tu mogli nagodit??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvostupanjska presuda je bila da sam ja dužan tužitelju isplatit 1.067 kn.

dok se sa ostatkom iznosa tužbenog zahtjeva odbija.

Imajući u vidu odredbe čl.348.ZPP,da pravovremeno podnesena žalba spriječava da presuda postane pravomoćna u dijelu koji se pobija žalbom.,dok je u procesnom smislu nedopušteno da stranka izjavi žalbu na presudu ili njen dio u kojoj je uspjela u parnici,što će reći da u konkretnom slučaju tužitelj ne napada presudu u cjelosti(niti to može),već samo u onom dijelu kojim je odbijen u zahtjevu a kako Vi kao tuženik niste izjavili žalbu na dio presude kojim se usvaja zahtjev tužitelja,to će upravo u tom dijelu presuda postati pravomoćna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija