Jump to content

Alimentacija i zastara


Vrazica1

Preporučene objave

Poštovani,

pitanje vezano za alimentacije. Naime, 2014 godine tužila sam bivšega za neplaćanje alimentacije i za zaostatke od presude razvoda braka i alimentacije 2011.g.. Presuda je bila ali je opozvana zbog novog zakona. Uglavnom, posto i dalje ne plaća uredno tj od 2016.g. niti kune, ponovno sam ga 2017.g. tužila za zaostatke preko državnog odvjetništva, da bi na kraju Drž. Odvj. teretilo njega samo za mjesece od kad je prestao plaćati, da bi na moje pitanje zasto se bivši tereti samo za te mjesece, kažu da je ovo od prije u zastari. Sad moje pitanje. Sto je sa tim zaostacima? Kada nastupa zastara na već tuzeno? Dali moj sin ima prava tužiti za zaostatke? 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, ako nije donesena pravomoćna sudska odluka o plaćanju uzdržavanja, Vaš sin može od oca potraživati uzdržavanje unazad pet godina, sve ostalo je u zastari, no ako je donesena pravomoćna sudska odluka onda je zastara 10 godina...

Koliko Vam je star sin?

Jedino mi nije jasno kako ste ODO-u tužili (prijavili) bivšeg za neplaćanje uzdržavanja, razvidno je da ste išli kaznenom prijavom, jer sud rješava i donosi odluku o obvezi plaćanja uzdržavanja, a ne ODO, ODO kazneno progoni osobu kojoj je pravomoćnom sudskom odlukom određeno plaćanje uzdržavanja, a ona to ne čini...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Donesena je pravomoćna sudska odluka o plaćanju 2011. god. ODO ga kazneno goni već drugi puta i tamo mi je rečeno da je sve od 2011 do 2013 u zastari posto se njega već teretilo zbog toga, a dok sam ga ponovo 2017.god. išla tužiti (prijaviti) za zaostatke i ne plaćanja mjesečne obveze, uzeli su u obzir samo od zadnjeg dana ne plaćanja od osmog mjeseca 2016.god.. Znaci 2014 i 2015 su u zraku a neznam zbog cega! Sin je u osmom mjesecu napunio 18 god. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 22 minuta, Vrazica1 je napisao:

Donesena je pravomoćna sudska odluka o plaćanju 2011. god. ODO ga kazneno goni već drugi puta i tamo mi je rečeno da je sve od 2011 do 2013 u zastari posto se njega već teretilo zbog toga, a dok sam ga ponovo 2017.god. išla tužiti (prijaviti) za zaostatke i ne plaćanja mjesečne obveze, uzeli su u obzir samo od zadnjeg dana ne plaćanja od osmog mjeseca 2016.god.. Znaci 2014 i 2015 su u zraku a neznam zbog cega! Sin je u osmom mjesecu napunio 18 god. 

ako imaš pravomoćnu sudsku odluku zašto ne pokreneš ovrhu (temeljem ovršne isprave) umjestu druge treče il x tužbe.

ovrhu možeš tražiti do 10 godina od pravomoćnosti sudske odluke (primatelj uzdržavanja).

ako radi traži ovrhu na plaću. ako ne  radi a ima imovinu traži ovrhu na imovinu. ako nema imovine niti radi ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, bovu je napisao:

ako imaš pravomoćnu sudsku odluku zašto ne pokreneš ovrhu (temeljem ovršne isprave) umjestu druge treče il x tužbe.

ovrhu možeš tražiti do 10 godina od pravomoćnosti sudske odluke (primatelj uzdržavanja).

ako radi traži ovrhu na plaću. ako ne  radi a ima imovinu traži ovrhu na imovinu. ako nema imovine niti radi ?

Upravo tako, to je najbolje rješenje, bolje nego "trčati" po ODO-u i sikirati se...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi, ali radi u inozemstvu. Htjela sam pokrenuti privatnu tužbu ali odvjetnica mi nije bila od velike pomoći sto se naplate iz inozemstva tiče. Hvala na odgovorima. Najviše me zanimala ta zastara posto imam pravomoćnu sudsku odluku o plaćanju uzdržavanja a po riječima iz ODO-a, mogu se oprostiti od zaostataka. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Vrazica1 je napisao:

Radi, ali radi u inozemstvu. Htjela sam pokrenuti privatnu tužbu ali odvjetnica mi nije bila od velike pomoći sto se naplate iz inozemstva tiče. Hvala na odgovorima. Najviše me zanimala ta zastara posto imam pravomoćnu sudsku odluku o plaćanju uzdržavanja a po riječima iz ODO-a, mogu se oprostiti od zaostataka. 

gdje iu inozemstvu? EU više nije inozemstvo  i naplata potraživanja po sudskoj odluci je moguća.

i ODO-u sigurno znaju kad zastarjeva sudska odluka. možda se niste razumjeli.

kad bi sad podnijela tužbu za alimentaciju zastara je 5 godina (od podnošenja tužbe).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, Vrazica1 je napisao:

U EU, Njemačka. Obratila sam se ja u vezi naplate ministarstvu demografije pa sada cekam. U vezi zastare, znaci ako sam ja bivšeg prijavila ODU- u za neplaćanje 2014.god. dali je to u zastari, nije po mome. Po njihovim riječima nemam prava tužiti ga ponovo za već tuzeno a ne naplaćeno. 

ali imaš pravo pokrenuti ovrhu temeljem ovršne isprave (presude).

obrati se veleposlanstvu. traži besplatnu pravnu pomoć  u Uredu državne uprave(radi se o alimentaciji).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Vrazica1 je napisao:

 U vezi zastare, .... dali je to u zastari, nije po mome. Po njihovim riječima nemam prava tužiti ga ponovo za već tuzeno a ne naplaćeno. 

Vi brkate kazneni progon "zbog zanemarivanja interesa djeteta" i naplatu potraživanja.

To su dvije odvojene stvari. 

Prijava na ODO ne osigurava vam naplatu, a i ne možete bili koga po zakonu kazneno goniti više puta za isti djelo (u ovom slučaju isto djelo za isto razdoblje).

To ne znači da za to razdoblje ne možete tražiti zaostatke alimentacije - jer se to utužuje po Obiteljskom zakonu i Zakonu o obveznim odnosima.

Citiraj

znaci ako sam ja bivšeg prijavila ODU- u za neplaćanje 2014.god.

Te prijave se u jako velikom broju slučajeva zloupotrebljavaju i zapravo su kontraproduktivne. 

Živimo u vrijeme kada su plaće i prihodi kod djela građana nesigurni, nestalni, ... mnogi su pod ovrhama, mnogi nezaposleni. Koliko je realno od nekog nezaposlenog očekivati da uopće plaća alimentaciju ? U Njemačkoj i nekim drugim državama, nezaposlene osobe koje su socijalni slučajevi (dakle, ne nezaposleni veleposjednici) ni nemaju obvezu uzdržavanja djece. 

Takve tužbe se često zloupotrebljavaju iz malicioznih razloga (osveta partneru, iznuda veće alimentacije), ili jednostavno službe nagovaraju majke 'da tuže'. Takve (kaznene) tužbe bi trebalo zapravo onemogućiti, u svim slučajevima osim kada obveznik sustavno skriva prihode i imovinu da ne bi plaćao.

A kontraproduktivno je i zato jer netko tko bi recimo i bio osuđen, za odsluženja kazne ne može ionako ništa plaćati, a nakon čak i uvjetne osude ima presudu u kaznenoj evidenciji i neuporedivo teže može naći bilo kakav posao.

Znam da ovi vama i vašem sinu ne znači ništa, jer vama uzdržavanje treba sada. Međutim, kaznenim progonom novac nećete dobiti nikako. 

Neko bi sin, sada punoljetan, trebao utužiti sav iznos neplaćene alimentacije sa kamatama. Zastara za tako utužena sredstva je deset godina po pravomoćnoj presudi, pa ćete se možda u nekom trenutku naplatiti na nekoj njegovoj imovini koju stekne ili naslijedi ako je sada nema. 

 

 

 

 

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Vrazica1 je napisao:

Slažem se sa Vama ali previše roditelja izbjegava na bilo koji način plaćati alimentaciju, kao sto kažete skrivanjem prihoda kao u mom slučaju, pa se pokušavam naplatiti na bilo koji način ali očito je krivo to vrijeme u kojem živimo. 

Poštovana, ali idete sasvim krivim putem, trebate pokrenuti ovršni postupak temeljem ovršne isprave, kad je već donesena sudska odluka o plaćanju uzdržavanja (presudu) koja predstavlja ovršnu ispravu, a ne podnošenjem kaznene prijave ODO-u, s time bi onemogućili zastaru potraživanja, dok ODO kazneno progoni osobe koje ne plaćaju uzdržavanje koje im je određeno pravomoćnom sudskom odlukom (presudom), tako da ga oni jedino mogu kazneno progoniti zbog nepoštivanja te pravomoćne sudske odluke i to ne dva puta za isto dijelo za koje ga je već progonilo kao što Vam navodi i poštovani felixx...

Znači, pokrenite ovršni postupak temeljem ovršne isprave, bilo bi najbolje da se obratite odvjetniku, ako nemate novaca, zatražite sekundarnu pravnu pomoć u Uredu državne uprave, kao što Vam je to sugerirao i poštovani bovu....

Sretno...!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija