Jump to content

Zaštita imovine ostavinskom


barfly314

Preporučene objave

da ne objašnjavam naoko neljudsko pitanje i zahtjev, nastojat ću biti kratak:

imam dvoje djece. bračno i izvanbračno nakon braka.

blizu sam kraja životnog puta i sve bih ostavio prvom djetetu. doslovce sve... mirovinu, nekretnine, pokretnine... drugom djetetu apsolutno ništa (tek rođeno i upitno da li je moje, svašta...). stvar je u tome da je starije dijete maloljetno i ima 8 godina pa nažalost ne postoji mogućnost doživotnog uzdržavanja, oporuke bez nužnog dijela 2. djetetu i sl. sa majkom prvog djeteta sam u dobrim odnosima, sa starijim djetetom sam izuzetno emotivno vezan, no strah me da se majka ne oženi (u vezi je) i ne prevesla malu na nagovor neki. što zna dijete od 18 godina što hoće mama i što potpisuje (iz vlastitog iskustva znam!). nekretnine su vrijedne, nemam vremena ih prodati, a i lijepe su. mislio sam fiktivno opteretiti nekretnine u teretnici (posjed i doživotno plodouživanje od strane prijatelja koji to ne može kapitalizirati, no i prijateljstvo se zaboravi). opteretim nekretninu danas, unesemo u zk  i za 10 dana "odteretim", ali ne podnesem brisovnicu, nego ista čući 50 godina.

savjet?

željac?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, barfly314 je napisao:

da ne objašnjavam naoko neljudsko pitanje i zahtjev, nastojat ću biti kratak:

imam dvoje djece. bračno i izvanbračno nakon braka.

blizu sam kraja životnog puta i sve bih ostavio prvom djetetu. doslovce sve... mirovinu, nekretnine, pokretnine... drugom djetetu apsolutno ništa (tek rođeno i upitno da li je moje, svašta...). stvar je u tome da je starije dijete maloljetno i ima 8 godina pa nažalost ne postoji mogućnost doživotnog uzdržavanja, oporuke bez nužnog dijela 2. djetetu i sl. sa majkom prvog djeteta sam u dobrim odnosima, sa starijim djetetom sam izuzetno emotivno vezan, no strah me da se majka ne oženi (u vezi je) i ne prevesla malu na nagovor neki. što zna dijete od 18 godina što hoće mama i što potpisuje (iz vlastitog iskustva znam!). nekretnine su vrijedne, nemam vremena ih prodati, a i lijepe su. mislio sam fiktivno opteretiti nekretnine u teretnici (posjed i doživotno plodouživanje od strane prijatelja koji to ne može kapitalizirati, no i prijateljstvo se zaboravi). opteretim nekretninu danas, unesemo u zk  i za 10 dana "odteretim", ali ne podnesem brisovnicu, nego ista čući 50 godina.

savjet?

željac?

 

mirovinu nemožeš  ostaviti. mirovina se  ne nasljeđuje. pravo na obiteljsku mirovinu ostvaruju malodobna djeca i djeca koja se školuju. pravo na obiteljsku mirovinu može ostvariti i supruga ako je napunila 50 godina života.

malodobnom djetetu, kom bi ostavio nekretnine, upiši pravo ploduuživanja (može  rasolagati nekretninama kao da je vlasnik ali ih ne  može otuđiti. može živjeti u njima, iznamiti ih i ubirati najam a  vlasnik ima obvezui održavati nekretnine i plaćat troškove).

sad nije problem provjeriti dali je upisan otac djetetai bioološki otac. ima ustanovba koje privatno rade DNA test.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Darujte sve nekretnine djetetu, a u ugovor o darovanju unesite namet kao teret koji će biti upisan u gruntovnici, kao zabranu otuđenja do određene dobi ili pod određenim uvjetom. Bit će malo muka provesti to u gruntovnici i moram priznati da takav ugovor o darovanju nikad nisam vidjela u stvarnosti, ali ZOO ga dopušta (darovanje s nametom), pa mislim da vrijedi pokušati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, barfly314 je napisao:

imam dvoje djece. bračno i izvanbračno nakon braka.

blizu sam kraja životnog puta i sve bih ostavio prvom djetetu. doslovce sve... mirovinu, nekretnine, pokretnine... drugom djetetu apsolutno ništa (tek rođeno i upitno da li je moje, svašta...). stvar je u tome da je starije dijete maloljetno i ima 8 godina pa nažalost ne postoji mogućnost doživotnog uzdržavanja, oporuke bez nužnog dijela 2. djetetu i sl. sa majkom prvog djeteta sam u dobrim odnosima,

Svom djetetu darujte svu imovinu, kako kaže Ruby. Imenujte (ovlastite) osobu koja će u ime djeteta upravljati tom imovinom (rentati nekretnine) do punoljetnosti djeteta.

Izvanbračnom djetetu kažete niste biološki otac. Pokrenite parnicu u tom smislu.

Parnica se može nastaviti i nakon vaše smrti. Takva parnica će biti prepreka osporavanju darovnice potraživanjem nužnog djela od strane majke drugog djeteta. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , barfly314 je napisao:

moram li kontaktirati czss? može li ta žena osporvati darovni ugovor? stalno pita koliko mi je uplata u mir.fond i koliko imam staža. jel se to odnosi na penziju? sudska dna analiza vještaka je oko 1000eur.

Zašto bi Vi morali kontaktirati CZSS ako svoje privatno vlasništvo (imovinu) darujete svom djetetu, pa to je Vaše pravo, u tome Vas niko ne može spriječiti, pa ni CZSS, tko su oni da bi smjeli Vama zabraniti raspolagati ili darovati Vašu privatnu imovinu kako to Vi odlučite i kako Vi smatrate da je najbolje?

Može pokušati osporavati darovni ugovor, ali ako je, da ne rečem, normalna osoba, zašto bi osporavala kad imovinu darujete zajedničkom djetetu, kažem, može pokušatii, a da li će uspjeti to je drugo pitanje...

Najvjerojatnije se odnosi na mirovinu, jer na obiteljsku (Vašu) mirovinu, poslije (ne daj Bože) Vaše smrti stiječe pravo mld. djete ili dijete koje se školuje, te supruga ako je navršila 50 godina života, kako Vam je to u svom postu napisao i poštovani bovu...

Mislim da sami postupak osporavanja očinstva i DNA analiza nebi smio koštati toliko, možda se varam, iskreno, za to nisam siguran....

 

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, marita13 je napisao:

Laik sam, al mislim da bi bilo jako dobro da za života napravite DNK test za utvrđivanje očinstva, danas je bar to lako, za 2.5oo kn i caa. 15 dana imate test u rukama. 

Danas se reklamiraju razn neslužbeni testovi. Otac dostavi dva uzorka (svoj i svojeg djeteta) i laboratrij će samo ustanoviti jesu li ili nisu osobe od kojih je uzorak uzet biološki otac i dijete. Ali da bi takav DNK test bio dokaz na sudu, uzorci moraju biti uzeti u kontroliranim uvjetima, a po nalogu suda.

, marita13 je napisao:

Ili ako ste zaista 100 % sigurni pokrenite parnicu. Olakšat ćete puno svom djetetu i svima koji ostanu nakon Vas.

Svakako bi trebalo pokrenuti parnicu, a za potrebe parnice pohraniti uzorak DNK. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , barfly314 je napisao:

moram li kontaktirati czss? može li ta žena osporvati darovni ugovor? stalno pita koliko mi je uplata u mir.fond i koliko imam staža. jel se to odnosi na penziju? sudska dna analiza vještaka je oko 1000eur.

Niste odgovorili kako je došlo do toga da ste upisani kao otac i matičnom uredu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, felixx je napisao:

Danas se reklamiraju razn neslužbeni testovi. Otac dostavi dva uzorka (svoj i svojeg djeteta) i laboratrij će samo ustanoviti jesu li ili nisu osobe od kojih je uzorak uzet biološki otac i dijete. Ali da bi takav DNK test bio dokaz na sudu, uzorci moraju biti uzeti u kontroliranim uvjetima, a po nalogu suda.

Svakako bi trebalo pokrenuti parnicu, a za potrebe parnice pohraniti uzorak DNK. 

Da, svakako sudski postupak i sudsko vještačenje koje je najmjerodavnije..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , felixx je napisao:

Niste odgovorili kako je došlo do toga da ste upisani kao otac i matičnom uredu.

jer sam vjerovao da je moje. u trenucima plodnih dana ni nije bila tu. kasnije izračunao, a i iz postupaka je vidljivi. ta žena - da ne bi osporavala darovni ugovor u korist "našeg " djeteta, a ja bih sve ostavio starijoj maloj iz bivšeg braka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, bovu je napisao:

mirovinu nemožeš  ostaviti. mirovina se  ne nasljeđuje. pravo na obiteljsku mirovinu ostvaruju malodobna djeca i djeca koja se školuju. pravo na obiteljsku mirovinu može ostvariti i supruga ako je napunila 50 godina života.

malodobnom djetetu, kom bi ostavio nekretnine, upiši pravo ploduuživanja (može  rasolagati nekretninama kao da je vlasnik ali ih ne  može otuđiti. može živjeti u njima, iznamiti ih i ubirati najam a  vlasnik ima obvezui održavati nekretnine i plaćat troškove).

sad nije problem provjeriti dali je upisan otac djetetai bioološki otac. ima ustanovba koje privatno rade DNA test.

nešto sam skupio u tom mirovinskom stupu za 20g. staža pa bih to  ostavio uzdržavatelju ili starijoj, nikako mlađoj. da li je to moguće?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 22 minuta, barfly314 je napisao:

nešto sam skupio u tom mirovinskom stupu za 20g. staža pa bih to  ostavio uzdržavatelju ili starijoj, nikako mlađoj. da li je to moguće?

nemožeš  ostaviti mirovinu. obiteljsku mirovinu stekne  se po zakonskoj osnovi. maloljetno dijete ili punoljetno ako se redovito školuje. supruga  ako je  navršila  50 godina života (ili 49 tada čeka do 50-ete). svako djete kojem si upisan kao otac u rodnom listu ima pravo na obiteljsku mirovinu.

do 7 godine  života djeteta možeš osporavat činstvo. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , barfly314 je napisao:

jer sam vjerovao da je moje. u trenucima plodnih dana ni nije bila tu. kasnije izračunao, a i iz postupaka je vidljivi. ta žena - da ne bi osporavala darovni ugovor u korist "našeg " djeteta, a ja bih sve ostavio starijoj maloj iz bivšeg braka.

   Ne baratate osnovnim pravnim pojmovima.

1. To ste dijete Vi priznali, i dok ne dokažete drugačije ono je Vaše.

 Uz to "plodni dani" i izračun je neka druga tema. Da je to baš sve tako, ne bi bilo neželjene djece.

2. Možete Vi darovati darovnim ugovorom svojem 1. djetetu, i to je vaše zakonsko pravo.

 Isto tako, majka Vašeg drugog djeteta ima pravo osporavati taj darovni ugovor, i tražiti za svoje dijete nužni dio.  Iskreno, i ja bi to za svoje dijete učinila. Takve parnice traju godinama. Kada Vas ne bude, pred zakonom, 2. dijete je  Vaše dijete.

3. Uz to, može li majka 2. djeteta dokazivati da ste živjeli u vanbračnoj zajednici, pa i ona tražiti svoj dio kolača???

4. Mirovinu dobivaju sva djeca, a i vanbračna partnerica, ako dokaže da ste živjeli određeni  br. godina zajedno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, marita13 je napisao:

   Ne baratate osnovnim pravnim pojmovima.

1. To ste dijete Vi priznali, i dok ne dokažete drugačije ono je Vaše.

 Uz to "plodni dani" i izračun je neka druga tema. Da je to baš sve tako, ne bi bilo neželjene djece.

2. Možete Vi darovati darovnim ugovorom svojem 1. djetetu, i to je vaše zakonsko pravo.

 Isto tako, majka Vašeg drugog djeteta ima pravo osporavati taj darovni ugovor, i tražiti za svoje dijete nužni dio.  Iskreno, i ja bi to za svoje dijete učinila. Takve parnice traju godinama. Kada Vas ne bude, pred zakonom, 2. dijete je  Vaše dijete.

3. Uz to, može li majka 2. djeteta dokazivati da ste živjeli u vanbračnoj zajednici, pa i ona tražiti svoj dio kolača???

4. Mirovinu dobivaju sva djeca, a i vanbračna partnerica, ako dokaže da ste živjeli određeni  br. godina zajedno.

da, znam da je moje dok se drugačije ne pokaže, no sve ću dati mami prve kćeri da ne može osporavati. bili oko par dana zajedno poslije posla. čak ne stanuje u ovom gradu i ovoj županiji. ako je dijete moje, sigurno se radilo o nekoj sinkopi. može li se ostavinskom dati ukopno mjesto i mirovina/neki stup mirovinski sa cca 120000kn?

uređeno: od barfly314
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, barfly314 je napisao:

Ostavit cu sve uzdrzavatelju uz klauzulu.to ne moze nitko osporiti.

Tako je i najbolje i nemojte gledati tako negativno na svoje zdravstveno stanje, tj. svoj život, samo pozitiva koja je potrebita u Vašem stanju,  puno sreće, zdravlja i još više druženja ovdje, u što svim srcem vjerujem da ćemo se još dugo-dugo družiti barem na ovaj način i na ovom mjestu...

Još jednom svaku sreću od svega srca Vam želim...!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

evo me opet. malo baltazarim, raspitujem se i nekako mi je palo napamet:

1. fiktivno bih opteretio nekretninu. posudio novac od A, unijeli to u zk i teret je tamo

2. nakon 10 dana bih "odteretio" nekretninu, ali ne u zk. postoji dakle odterećenje nekretnine, ali nije provedeno u zk. potvrda je u sefu. odteretit će je 1 dijete kada prođe cca 5 godina.

3. oporukom ostavim sve 1. djetetu, nekretninu sa teretom. prije toga upišem doživotno korištenje i plodouživanje u korist 1. djeteta.

4. 1. dijete naslijedi 3/4, a 2. dijete nužni dio (1/4), ali i dug u zk u iznosu 1/4 koji dolazi na naplatu

5. majka 2. djeteta hoće i može prihvatiti nasljedstvo, nužni dio, ali i dug te plodouživanje i korištenje CIJELE nekretnine. kakav je odnos vlasništva i posjeda u ovom slučaju?

6. oporuku bih "ojačao" darovnim ugovorom za života. ima li to veze?

7. postoji li opcija da brine o djetetu, sredi "dug", a da vlasništvo pripadne prvoj kćeri?

8. da li je moguće napraviti ugovor o uzdržavanju doživotnom od npr 2013 (2012 sam se rastao) i da nije solemniziran, no uredno je potpisan, ja ne osporavam ništa, PRIZNAJEM GA, ona me tuži zbog toga i ja sve priznajem, ALI U UGOVORU O UZDRŽAVANJU STOJI DA ĆE VLASNIŠTVO STEĆI NJENO DIJETE (NAŠE). KAKO IDE SA POREZOM ONDA? IDE LI OD SUDSKE ODLUKE, ZABILJEŽBE U ZK ILI TRENUTKA POTPISIVANJA "UGOVORA O DOŽIVOTNOM UZDRŽAVANJU". da li je ex žena zakonita oslobođena poreza onda?

teško da može dati na razvrgnuće suvlasništva civilnom diobom sa doživotnim plodouživanjem 1. djeteta.
da li czss može išta tu spriječiti, jer 1. dijete ipak nasljeđuje i dug. ili može zahtjevati diobu i zabilježba se briše. dakle, vlasništvo vs posjed.

može li 2. dijete koristiti nekretninu? majka mu je pokvarena do srži i ništa me ne čudi.

može li tražiti etažiranje i čuda? da li moram paziti na visinu fiktivnog terećenja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... a da se izbjegne nužni dio... ili barem izbjeći odbijanje nužnog dijela radi omjera dug/nasljedstvo?

dijete kojem želim sve ostaviti ima 7 godina, a manje 3. pretpostavka je da ne mogu sa maloljetnom osobom napraviti ugovor o dosmrtnom uzdržavanju. može li se napraviti da se ostavi legataru sve do punoljetnosti djeteta koje sada ima 7 godina?

 

evo me opet. malo baltazarim, raspitujem se i nekako mi je palo napamet:

1. fiktivno bih opteretio nekretninu. posudio novac od A, unijeli to u zk i teret je tamo

2. nakon 10 dana bih "odteretio" nekretninu, ali ne u zk. postoji dakle odterećenje nekretnine, ali nije provedeno u zk. potvrda je u sefu. odteretit će je 1 dijete kada prođe cca 5 godina.

3. oporukom ostavim sve 1. djetetu, nekretninu sa teretom. prije toga upišem doživotno korištenje i plodouživanje u korist 1. djeteta.

4. 1. dijete naslijedi 3/4, a 2. dijete nužni dio (1/4), ali i dug u zk u iznosu 1/4 koji dolazi na naplatu

5. majka 2. djeteta hoće i može prihvatiti nasljedstvo, nužni dio, ali i dug te plodouživanje i korištenje CIJELE nekretnine. kakav je odnos vlasništva i posjeda u ovom slučaju?

6. oporuku bih "ojačao" darovnim ugovorom za života. ima li to veze?

7. postoji li opcija da brine o djetetu, sredi "dug", a da vlasništvo pripadne prvoj kćeri? mislim na neku osobu, npr majku 1. djeteta.

8. da li je moguće napraviti ugovor o uzdržavanju doživotnom od npr 2013 (2012 sam se rastao) i da nije solemniziran, no uredno je potpisan, ja ne osporavam ništa, PRIZNAJEM GA, ona me tuži zbog toga i ja sve priznajem, ALI U UGOVORU O UZDRŽAVANJU STOJI DA ĆE VLASNIŠTVO STEĆI NJENO DIJETE (NAŠE). KAKO IDE SA POREZOM ONDA? IDE LI OD SUDSKE ODLUKE, ZABILJEŽBE U ZK ILI TRENUTKA POTPISIVANJA "UGOVORA O DOŽIVOTNOM UZDRŽAVANJU". da li je ex žena zakonita oslobođena poreza onda?

teško da može dati na razvrgnuće suvlasništva civilnom diobom sa doživotnim plodouživanjem 1. djeteta.
da li czss može išta tu spriječiti, jer 1. dijete ipak nasljeđuje i dug. ili može zahtjevati diobu i zabilježba se briše. dakle, vlasništvo vs posjed.

može li 2. dijete koristiti nekretninu? majka mu je pokvarena do srži i ništa me ne čudi.

može li tražiti etažiranje i čuda? da li moram paziti na visinu fiktivnog terećenja?

prvom djetetu sam skrbnik, drugom nisam jer mi je oduzeto skrbništvo radi bolesti. želim vidjeti plodove za svog života.

uređeno: od barfly314
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema potrebe da se ponavljate, jer vrlo je teško popratiti što želite napraviti. Glavna misao vodilja koje općenito preporučujem da se držite jest da maksimalno pojednostavite i smanjite broj potrebnih koraka, jer što je više koraka, veća je šansa da Vas netko saplete. Vaša intencija kod sastavljanja ugovora neka bude što bliža Vašoj pravoj volji, jer prividni i prikrivajući ugovori se znaju raspasti kao kule od karata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija