Jump to content

Otplata kredita


Liburn

Preporučene objave

Pitanje postavljam u ime poznanika, odnosno prenosim njegovo iskustvo.

Pitao je u banci ako može otplatiti ostatak kredita. Dobio je odgovor kako mora platiti glavnicu+kamate, odnosno ukupni dogovoreni iznos kredita. Zar nije dužnik u tom slučaju dužan otplatiti samo ostatak glavnice kredita? A naknade za prijevremeno zatvaranje su ukinute nedavno? Ili je taj odgovor banke vezan na činjenicu da je kredit ugovoren prije četiri godine, odnosno prije novog zakona? Tako da u ugovoru stoji nešto što ide na ruku banci (nisu mi poznati detalji ugovora). Radi se o potrošačkom kreditu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 25 minuta, wrritteer je napisao:

Kakve kamate..pa naravno da samo glavnicu.

 

A naknada za zatvaranje je ukinuta samo za stambene kredite mislim.

Točno, baš sam neki dan imao sličan slučaj, znači ako prijevremeno zatvarate potrošački kredit, plaćate sam preostalu glavnicu (ne i kamate), nemogu se kamati plaćati unaprijed...

Što se tiče naknade za prijevremeno zatvaranje kredita, ukinuta je samo naknada za stambeni kredit, baš kako i navodite, dok za potrošačke kredite ovisi o banci (neka naplaćuje, dok neka ne naplaćuje)....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Liburn je napisao:

Slažem se. Međutim kamate pokrivaju i gubitak vrijednosti novca i zaradu banke. Ima li negdje u zakonu to točno definirano?

Pa banka je zaradila već samim izdavanjem kredita..

Ti zaista misliš da je u redu uzeti nekome tko je dignuo 100 k eura na 30 godina, za 2 mjeseca 150 k eura ako poželi zatvoriti kredit??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 26 minuta, wrritteer je napisao:

Pa banka je zaradila već samim izdavanjem kredita..

Banka ne zarađuje samim izdavanjem kredita, odnosno glavnice (npr. 100 k eura na 30 g.). Zarađuje obradom kamate mjesečno, na rok od 30 godina , minus gubitak vrijednosti novca, obično je to oko 2% godišnje (inflacija)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 29 minuta, wrritteer je napisao:

Ti zaista misliš da je u redu uzeti nekome tko je dignuo 100 k eura na 30 godina, za 2 mjeseca 150 k eura ako poželi zatvoriti kredit??

Pa rekao sam da se slažem sa gore objavljenim komentarima. Zanima me da li to negdje i stoji u zakonu? Da dužnik otplatćuje samo glavnicu u slučaju prijevremenog zatvaranja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Liburn je napisao:

Pa rekao sam da se slažem sa gore objavljenim komentarima. Zanima me da li to negdje i stoji u zakonu? Da dužnik otplatćuje samo glavnicu u slučaju prijevremenog zatvaranja.

Kamata po definiciji ne moze biti zaracunata za buducnost i naplacena za ono sto ne postoji (otplacena glavnica), tj. mora proci vremenski period i postojati glavnica da se moze izracunati. Isto kao i na stednju, ako se oroci na 1g, ne dobije se nista ako se razroci za 2 dana (makar bilo bi super), isto tako ne moze za kredit biti izracunata. Sad da li to pise negdje u zakonu...

Pretpostavljam da je doslo do nesporazuma u banci i da se pricalo o naknadi za prijevremenu otplatu kredita koja se takoder iskazuje u postotku pa je zbog toga doslo do nesporazuma.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, miroslav6 je napisao:

Pretpostavljam da je doslo do nesporazuma u banci i da se pricalo o naknadi za prijevremenu otplatu kredita koja se takoder iskazuje u postotku pa je zbog toga doslo do nesporazuma.

Prije bi rekao da je to bilo: ako prođe, prođe. Zato me zanima zakon, odnosno što da prenesem poznaniku. Odmah sam mu rekao da kamata otpada, ali nisam znao na koji zakon da se povežem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Liburn je napisao:

Prije bi rekao da je to bilo: ako prođe, prođe. Zato me zanima zakon, odnosno što da prenesem poznaniku. Odmah sam mu rekao da kamata otpada, ali nisam znao na koji zakon da se povežem.

Moguce, makar vece banke (a vjerojatno i sve) rade sve radnje preko softvera, tako da radnik na salteru ne moze zaracunati sam to ni da zeli. Nije bas ni njima u interesu ilegalno prevariti nekog, kad imaju toliko legalnih nacina uzeti novce, zato i postoji naknada za prijevremenu otplatu. A ako bas zele, mogu:

- pomnoziti glavnicu sa kamatom i sve skupa pomnoziti sa 0 dana ostatka otplate
- pomnoziti kamatu i ostatak dana otplate i sve skupa sa 0 glavnice koja je otplacena

Vise je nego ocito da obje mogucnosti nisu bas isplative po banku, nego da im je bolje pomnoziti glavnicu s naknadom za prijevremeni raskid, onda ce i dobiti nesto. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o potrošačkom kreditiranju

 

Prijevremena otplata


(1) Potrošač ima pravo u svakom trenutku ispuniti djelomice ili u cijelosti svoje obveze iz ugovora o kreditu. U tom slučaju ima pravo na smanjenje ukupnih troškova kredita, a smanjenje sastoji se od kamata i drugih troškova koji se odnose na preostalo trajanje ugovora o kreditu.

(2) U slučaju prijevremene otplate kredita vjerovnik ima pravo na pravednu i objektivnu naknadu za moguće troškove izravno povezane s prijevremenom otplatom kredita, pod uvjetom da je kredit prijevremeno otplaćen u razdoblju tijekom kojega se primjenjivala fiksna kamatna stopa.

(3) Iznos naknade iz stavka 2. ovoga članka ne smije premašiti 1% iznosa kredita koji se prijevremeno otplaćuje ako je razdoblje između dana prijevremene otplate i roka dospijeća iz ugovora o kreditu dulje od godinu dana. Ako je to razdoblje kraće od godine dana, iznos naknade ne smije premašiti 0,5% iznosa kredita koji se ranije otplaćuje.

(4) Naknada iz stavka 2. ovoga članka ne plaća se:

     a) ako se otplata izvršava prema ugovoru o osiguranju koje je jamstvo otplate kredita,

     b) ako se radi o dopuštenom prekoračenju ili

     c) ako je kredit otplaćen u razdoblju tijekom kojega nije određena fiksna kamatna stopa.

(5) Vjerovnik može tražiti naknadu iz stavka 2. ovoga članka samo pod uvjetom da iznos prijevremene otplate premašuje 75.000,00 kuna unutar 12 mjeseci.

(6) Iznos naknade iz stavka 3. ovoga članka ne smije prelaziti iznos kamata koje bi potrošač platio tijekom razdoblja između dana prijevremene otplate kredita i dana prestanka ugovora o kreditu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o stambenom potrošačkom kreditiranju

Prijevremena otplata

Članak 26.

(1) Potrošač ima pravo u svakom trenutku prijevremeno ispuniti, djelomično ili u cijelosti, svoje obveze iz ugovora o stambenom potrošačkom kreditu. U tom slučaju potrošač ima pravo na smanjenje ukupnih troškova kredita iz članka 17. ovoga Zakona, a smanjenje se sastoji od kamata i drugih troškova koji se odnose na preostalo trajanje ugovora o stambenom potrošačkom kreditu.

(2) Kreditna institucija ne smije potrošaču naplatiti naknadu za prijevremeno, djelomično ili u cijelosti, ispunjenje svoje obveze iz ugovora o stambenom potrošačkom kreditu.

(3) Kreditna institucija dužna je nakon primitka pisanog zahtjeva za prijevremenu otplatu potrošaču bez odgode dostaviti na papiru ili na nekom drugom trajnom mediju informacije potrebne za razmatranje mogućnosti prijevremene otplate. Kreditna institucija u informacijama iz ovoga stavka mora najmanje obuhvatiti kvantificirane posljedice za potrošača koji ispuni svoje obveze prije isteka ugovora o stambenom potrošačkom kreditu i jasno navesti sve pretpostavke koje je primijenila u obradi zahtjeva, a koje moraju biti razumne i opravdane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 34 minuta, Liburn je napisao:

Koliko vidim, naknada se plaća samo u slučaju fiksne kamatne stope (potrošački kredit).

Skoro pa točno. I prije stupanja na snagu Zakona o stambenom potrošačkom kreditiranju (NN 101/17) banke su davale stambene kredite sa fiksnom kamatnom stopom određeni broj godina, pa u slučaju prijevremene otplate kredita a u skladu sa čl.16 st.2 Zakona o potrošačkom kreditiranju imaju pravo na naknadu jer u prvom navedenom zakonu (ZSPK NN 101/17) postoji odredba u Prijelaznim i završnim odredbama u čl.44

(1) Odredbe ovoga Zakona ne primjenjuju se na ugovore o stambenom potrošačkom kreditu sklopljene do stupanja na snagu ovoga Zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Liburn je napisao:

Banka ne zarađuje samim izdavanjem kredita, odnosno glavnice (npr. 100 k eura na 30 g.). Zarađuje obradom kamate mjesečno, na rok od 30 godina , minus gubitak vrijednosti novca, obično je to oko 2% godišnje (inflacija)

Je...a ono, kad moraš biti njihov klijent da ti odobre kredit pa kad im plaćaš naknade za vođenje računa pa naknade za gotovo svaku transakciju pa kad ti uvale policu osiguranja bez koje ne možeš dobiti kredit pa kad uđeš u dozvoljeni minus pa ti uberu kamatu itd.. to sve nije zarada?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 18 minuta, Spitfire je napisao:

Skoro pa točno. I prije stupanja na snagu Zakona o stambenom potrošačkom kreditiranju (NN 101/17) banke su davale stambene kredite sa fiksnom kamatnom stopom određeni broj godina, pa u slučaju prijevremene otplate kredita a u skladu sa čl.16 st.2 Zakona o potrošačkom kreditiranju imaju pravo na naknadu jer u prvom navedenom zakonu (ZSPK NN 101/17) postoji odredba u Prijelaznim i završnim odredbama u čl.44

(1) Odredbe ovoga Zakona ne primjenjuju se na ugovore o stambenom potrošačkom kreditu sklopljene do stupanja na snagu ovoga Zakona.

Moj komentar se odnosio na potrošaki kredit, a tvoj je na stambeni kredit. Svejedno, kod potrošačkog kredita stoji

Članak 29.

(1) Ovaj se Zakon ne primjenjuje na ugovore o kreditu sklopljene do dana stupanja na snagu ovoga Zakona, osim u slučajevima iz stavka 2. ovoga članka.

 (2) Odredbe članaka 9., 11., 12., 13. i 17., druga rečenica članka 18. stavka 1. i članak 18. stavak 2., a kojima se propisuju obveze obavještavanja potrošača o promjenama uvjeta ugovora, primjenjuju se i na otvorene ugovore o kreditu sklopljene do dana stupanja na snagu ovoga Zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, wrritteer je napisao:

Je...a ono, kad moraš biti njihov klijent da ti odobre kredit pa kad im plaćaš naknade za vođenje računa pa naknade za gotovo svaku transakciju pa kad ti uvale policu osiguranja bez koje ne možeš dobiti kredit pa kad uđeš u dozvoljeni minus pa ti uberu kamatu itd.. to sve nije zarada?

 

Napisao si: samim izdavanjem kredita. Toga sam se i držao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, Liburn je napisao:

Moj komentar se odnosio na potrošaki kredit

Moguće, no nije svejedno jer ste prvo citirali odredbe jednog zakona, pa ste to stavili naglašeno u zagradu a ispod ste citirali odredbe Zakona o stambenom potrošačkom kreditiranju. Uz to je iznad komentirano da su novim zakonom ukinute naknade za stambene kredite. Pa da budemo pravno korektni te da netko ne bi pomislio da se naknada ne može naplatiti ni za stambene kredite podignute prema odredbama Zakona o potrošačkom kreditiranju, prema onome što sam naveo može se.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Spitfire je napisao:

Moguće, no nije svejedno jer ste prvo citirali odredbe jednog zakona, pa ste to stavili naglašeno u zagradu a ispod ste citirali odredbe Zakona o stambenom potrošačkom kreditiranju. Uz to je iznad komentirano da su novim zakonom ukinute naknade za stambene kredite. Pa da budemo pravno korektni te da netko ne bi pomislio da se naknada ne može naplatiti ni za stambene kredite podignute prema odredbama Zakona o potrošačkom kreditiranju, prema onome što sam naveo može se.

Radi se o tome da ne znam da li je moj poznanik podigao potrošački ili stambeni kredit. Zato sam naveo oba zakona. Ali znam da ga je podigao prije 4 godine, tako da naknadu nije moguće izbjeći. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Liburn je napisao:

Napisao si: samim izdavanjem kredita. Toga sam se i držao.

Aha...znači krivo sam mislio kada sam pretpostavio da svi znaju da banke izdavanjem kredita samo zarađuju,na ovaj ili onaj način.

Ako ćemo striktno odgovarati na pitanja ne gledajući širinu onda će teme imati na desetke stranica.

Adio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , wrritteer je napisao:

Aha...znači krivo sam mislio kada sam pretpostavio da svi znaju da banke izdavanjem kredita samo zarađuju,na ovaj ili onaj način.

Ako ćemo striktno odgovarati na pitanja ne gledajući širinu onda će teme imati na desetke stranica.

Adio.

Ne znaju svi, npr. za svog života nikada nisam podigao kredit. Zato i tolika pitanja s moje strane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija