Jump to content

Lakša prometna nesreća - plaćanje dijela kazne?


Condor93

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

imao sam manju prometnu nesreću sa samo materijalnom štetom.

Prilikom izlaska sa parkinga sam se sudario s drugim vozilom. Ja sam skretao desno a vozilo je išlo ravno (iz smjera desno gdje ja skrećem).

Ispred mene je bilo više vozilo pa sam ja prekasno učio vozilo s koji sam se sudario. Također je to vozilo sa pola širine ušlo u moju traku.

Šteta : ogreban prednji branik cca 20*10cm na tom vozilu i manje kod mene.

Uglavnom vozačica je inzistirala na pozivanju policije a ne riješavanju preko osiguranja te su oni su došli i napravili očevid. 

Ja sam dobio od svog osiguranja poziv na pisanje izjave o prometnoj nesreći te sam to i obavio u svom osiguranju.

Na policiji sam podigao zapisnik o prometnoj nesreći te na kraju piše da će protiv mene podnijeti Obavijest o počinjenom prekršaju zbog počinjenja prekršaja iz čl.43 st. 2 kaž. po čl. 43. st 3. ZSPC-a uz primjenu čl. 293 st 1. istog Zakona.

Na internetu pod tim zakonom piše sljedeće:

čl.43 st 2 i 3

"

2. RADNJE VOZILOM U PROMETU

Članak 43.

(1) Vozač koji namjerava na cesti ili drugoj prometnoj površini obaviti neku radnju vozilom (uključiti se u promet, prestrojiti, odnosno mijenjati prometnu traku, pretjecati, obilaziti, zaustavljati se, skretati udesno ili ulijevo, okretati se polukružno, voziti unatrag i sl.) ne smije početi takvu radnju ako time dovodi u opasnost druge sudionike u prometu ili imovinu.
(2) Prije započinjanja radnji iz stavka 1. ovoga članka, vozač je dužan uvjeriti se da to može učiniti bez opasnosti za druge sudionike u prometu ili imovinu, vodeći pritom računa o položaju vozila te o smjeru i brzini kretanja.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.

 

čl. 293 čl.1

3. POSEBNE ODREDBE O PREKRŠAJIMA

Članak 293.

(1) Za prekršaje iz ovoga Zakona kojima je izazvana prometna nesreća samo s materijalnom štetom, kaznit će se počinitelj prekršaja novčanom kaznom propisanom za taj prekršaj uvećanom za iznos do 1.000,00 kuna.

 

* Zanima me u kojem ću roku otprilike ja dobiti tu Obavijest te kako (poštom)? Nemoram ići na policiju ii sud?

U kojem roku se treba platiti te dvije kazne te može li se platiti 50% ili 2/3 kao što se neke kazne mogu platiti u roku par dana te koji je rok za plaćanje pri tom "popustu"?

 

Hvala unaprijed svima :)

"

uređeno: od Condor93
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To će bit obavijest po čl.109 da će bit podnesen optužni prijedlog a po toj obavijesti se ne može platit kazna.Netko je nešto krivo napisao o obavijesti o izvršenom prekršaju jer se na nju može napisat samo jedan članak a ovdje se radi o dva.Ili su trebali napisat obavezni prekršajni nalog.

Mogli su već oboje i napisat ali ima vremena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po čl 109 kojeg zakona?

 

Znači prvo će doći Obavijest da će biti podnesen optužni prijedlog il i Obavezni prekršajni nalog s time da se nemože ni za jedno odmah platiti kazna?

 

"Na policiji sam podigao Zapisnik o prometnoj nesreći te na kraju piše da će protiv mene podnijeti Obavijest o počinjenom prekršaju zbog počinjenja prekršaja iz čl.43 st. 2 kaž. po čl. 43. st 3. ZSPC-a uz primjenu čl. 293 st 1. istog Zakona."

 

Znači nemogu staviti oba članka kao dio kazne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što ti sivko kaže, nema nam smisla to što ti je napisano. Ili bi ti trebali izdati prekršajni nalog po kojem platiš 2/3 kazne ili ide prekršajni nalog i direktno na sud (obavijest po čl. 109.a Prekršajnog zakona je tehnička stvar kojom te  se samo obaviještava da će biti podnesen optužni prijedlog sudu, a ne izriče se nikakva kazna).

Ovako kako su oni to napisali, ispada da ćeš dobiti obavijest o počinjenom prekršaju (druga vrsta obrasca koji se isto zove obavijest, nema veze s onom koju sam prvu objasnio), a po njoj se može platiti 1/2 kazne.

Na žalost, nemam iskustva s prometnim nesrećama i ne znam što je od toga gore točno primjenjivo u tvojoj situaciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , drot13 je napisao:

Kao što ti sivko kaže, nema nam smisla to što ti je napisano. Ili bi ti trebali izdati prekršajni nalog po kojem platiš 2/3 kazne ili ide prekršajni nalog i direktno na sud (obavijest po čl. 109.a Prekršajnog zakona je tehnička stvar kojom te  se samo obaviještava da će biti podnesen optužni prijedlog sudu, a ne izriče se nikakva kazna).

Ovako kako su oni to napisali, ispada da ćeš dobiti obavijest o počinjenom prekršaju (druga vrsta obrasca koji se isto zove obavijest, nema veze s onom koju sam prvu objasnio), a po njoj se može platiti 1/2 kazne.

Na žalost, nemam iskustva s prometnim nesrećama i ne znam što je od toga gore točno primjenjivo u tvojoj situaciji.

Znači ako sam dobro razumio mogu dobiti :

A.) Prekršajni nalog s iznosom kazne koji mogu odmah platiti (mogućnost plaćanja 2/3 u roku nekoliko dana)

B.) Prekršajni nalog bez iznosa kazne te riješavanje kazne na sudu?

Ili po onome što su oni napisali:

c.) Obavijest o počinjenom prekršaju (mogućnost plaćanja 1/2 kazne)

Koliko otprilike treba od sastavljanja Zapisnika o prometnoj nesreči do slanja Obavijesti? Par tjedana, mjesec, dva?

Budemo vidjeli kad stigne obavijest, pa se onda javim.

Hvala na pomoći :-)

uređeno: od Condor93
nadopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav svima, danas sam od poštara preuzeo plavu kuvertu s naslovom PREKRŠAJNI POSTUPAK.

Ovdje navodim prijepis sadržaja Obavijesti:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"PREDMET: Obavijest o počinjenom prekršaju,

- plaćanje kazne, traži se

 

Poštovani,

 

policijski službenik ove postaje Izvješćem o počinjenom prekršau broj ---------- utvrdio je da je vozilom--------------- dana ------------ u ------------------ počinjen prekršaj opisan u čl. 43 st. 2 Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kažnjiv po čl.43 st.3 , uz primjenu članka 293 stavka 1 istog Zakona, za koji je propisana novčana kazna u iznosu od 1500,00 kuna.

 

Obavještavamo Vas da, sukladno članku 245 prekršajnog zakona, za navedeni prekršaj možete platiti novčanu kaznu priloženom uplatnicom u visini polovice propisanog minimuma ili polovice točno određenog iznosa novčane kazne u roku tri dana od dana zaprimanja ove obavijesti, u kojem roku je tada ovoj Policijskoj postaji potrebno dostaviti dokaz o uplati novčane kazne. Za prekršaj za koji se novčana kazna uplati na opisani način, smatrati će se da je novčana kazna uplaćena u cijelosti, neće se voditi prekršajni postupak protiv počinitelja, izrečena kazna se neće unositi u prekršajnu evidenciju, a počinitelj prekršaja se neće smatrati osobom  osuđenom za prekršaj.

 

Ukoliko ne platite novčanu kaznu u propisanom roku , protiv Vas će biti pokrenut prekršajni postupak izdavanjem obaveznog prekršajnog naloga, sukladno odrdbama Prekršajnog zakona.

Napominjemo da prekršajni postupak protiv Vas , u ovom trenutku još nije pokrenut te protiv ove obavijesti ne možete podnositi pravne lijekove.

 

S poštovanjem,

 

PRILOG: Nalog za nacionalna plaćanja"

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Zanima me sljedeće:

 

* Znači u roku 3 dana od zaprimanja obavijesti platim 750,00kn (50% od 1500kn izrečenih u obavijesti) smatrati će se da je novčana kazna uplaćena u cijelosti, neće se voditi prekršajni postupak protiv počinitelja, izrečena kazna se neće unositi u prekršajnu evidenciju, a počinitelj prekršaja se neće smatrati osobom  osuđenom za prekršaj?

 

* Od kojeg dana počinje teći rok od 3 dana te do kada treba uplatiti kaznu? Pošiljka je preuzeta danas 29.1.

 

* u kojem roku od uplate treba dostaviti Policijskoj postaji dokaz o uplati (isto u ta 3 dana)? Samo donesem kopiju opće uplatnice ili ju moram kopirati?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 25 minuta, drot13 je napisao:

Odlična opcija (i radi 1/2 i radi toga što ne ulazi u evidenciju), a prvi dan roka ti je sutra, tako da je zadnji u petak.

Doneseš uplatnicu, a oni će ju kopirati. Možeš ju poslati i faksom i mailom.

I meni se čini da sam sve u svemu dosta dobro prošao. i 750kn je dosta novaca za kaznu tak da dobro da je samo pola.

Zar to zaista nebude nigdje ni u njihovoj internoj arhivi da sam imao nesreću?

 

Budem uplatio sutra prije posla. Uplaćujem na pošti ili Fini svejedno.

 

Također mi na općoj uplatnici piše Primatelj :DRŽAVNI PRORAČUN i nema nikakve adrese. Pretpostavljam da je IBAN broja primatelja i poziv na broj primatelja dovoljan?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, drot13 je napisao:

Dovoljno je, a u slučaju plaćanja 1/2 kazne se ništa ne upisuje u prekršajne evidencije. Policija to evidentira, ali u slučaju bilo kakvog budućeg prekršajnog postupka se to ne može upotrijebiti i možeš reći da si nekažnjavan.

Super, hvala na brzom odgovoru.

 

Kanim sutra platiti 50% kazne.

 

Samo informativno me zanima što ako prođu ta 3 dana? Onda treba platiti cijelu kaznu i u kojem roku?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija