Jump to content

Najniža braniteljska mirovina


cagart

Preporučene objave

Trebao bih savjet, ako netko, zna, radi se o slijedećem, moj prijatelj koji je hrvatski branitelj, nakon vremena provedenog u vojsci, vratio se na svoje staro radno mjesto i nastavio raditi, nakon nekog vremena obolio je od malignog tumora, koji mu je operiran i zbog nastale bolesti otišao je u civilnu invalidsku mirovinu.Invalidska mirovina sad mu iznosi 1800 Kn, a pošto je najniža braniteljska mislim oko 2200 Kn zanima me da li ima na pravo na istu i na koji način je može ostvariri.

Bilo je naime priča da svi Hrvatski branitelji mogu prihvatiti najnižu braniteljsku mirovinu ako bi im ona bila povoljnija od one mirovine koju primaju.

Ako ima tko kakvo iskustvo ili savjet bio bih zahvalan !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

HB-u korisniku invalidske mirovinu ostvarene dijelom ili u cijelosti po odredbama ZOPHBDR, a mirovina je manja od najniže mirovine, odredit ce se najniža mirovina po članku 31. stavku 4. ZOPHBDR-a.

Isto vrijedi i za HB-a korisnika invalidske ili starosne mirovine koji je ostvario mirovinu prema općem propisu, kao i za HB-a koji je navršio 65 godina starosti (muškarac), odnosno 60 godina starosti (žena), a ne ispunjava uvjete mirovinskog staža za stjecanje prava na starosnu mirovinu prema općem propisu (ZOMO).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sir Oliver :namiguje: mislim da znaš tko je bio Sir Oliver u romanu, tak da ti baš ovo nije na mjestu ali neka, nije mi to jasno zato jer ako čovjek koji je operiran od raka i komisija ga pošalje 1997 godine u cicilnu invalidsku mirovinu zašto sad opet traže da mora ići na komisiju i prolaziti proceduru kao da ide iz radnog odnosa u mirovinu, čovjek me danas zvao i kaže pa kaj je njima meni fale djelovi tjela ta ista komisija me poslala u mirovinu i sad kad bih tražio ovu najnižu braniteljsku moram ponovo na komisiju, da traži status hrvi ili nešto što ga ne pripada kužio bi ali za ovo :-?

Nije problem otići pokazati kaj ti fali od djelova tijela ali prolaziti ponovo procedure,vještačenja i komisije za šta ???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cagart je napisao:

zašto sad opet traže da mora ići na komisiju i prolaziti proceduru kao da ide iz radnog odnosa u mirovinu,

 

To je slično kao i kod obnove postupka, sve ispočetka, isto kmplikacija 101 a može biti puno jednostavnije.

 

To je zato jer se igraju sa našim živcima i sudbinama. To je njima po zakonu tako i tako rade. Trebalo bi mjenjati zakon ali onda bi puno njih koji 2,3 ili više puta rade jedno te isto vještačenje ostalo bez posla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako i stekne status HRVI, na osnovi samo toga ne može steći uvjete za odlazak u najnižu braniteljsku mirovinu. Najvažnije je da ima status hrvatskog branitelja, a onda može i bez invalidnosti (HRVI) steći pravo na najnižu braniteljsku mirovinu.

 

Postoje osobe sa statusom HRVI i imaju mirovinu, ali nisu dobili braniteljsku mirovinu već običnu "civilnu" koja je daleko nepovoljnija.

 

Mora imati status branitelja ili dragovoljca.

 

 

Sir Oliver editiran.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi ja ne znam jel ja to nepišem dobro ili vi neshvaćate.Čovjek ne traži status hrvi-a niti takvu mirovinu, on samo traži najnižu braniteljsku, nikada nije niti pomišljao da na kontno svoje bolesti traži hrvi, čovjek je mislio da može tražiti najnižu braniteljsku mirovinu jer bi mu ona bila povoljnija.

Pa kojoj logici bi sad on trebao raditi sve silne preglede i komisije, ispada da netko za 25 godina kada bude išao u redovnu mirovinu i ta mirovina mu bude manja nego najniža braniteljska mora proći komisije, vještačenja i neznam šta još..tu je netko lud, ili ja ne kužim šta je to najniža braniteljska mirovina

 

Čovjek ima status hrvatskog branitelja, za dragovoljca mu fali doslovno 2 dana i ima civilnu invalidsku mirovinu zbog bolesti koja nije vezana za domovinski rat.Ta komisija koja mu je dala tu civilnu invalidsku mirovinu u Tvrtkovoj sada traži da dođe opet na komisiju u Tvrtkovu za najnižu braniteljsku mirovinu :zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad netko ide u invalidsku mirovinu (bila to civilna ili braniteljska) određuje mu se opća ili profesionalna nesposobnost.

 

On je otišao kao civil u civilnu invalidsku mirovinu (čitaj ovo ispod).

 

Znači, on ima ili profesionalnu ili opću nesposobnost (civilna mirovina).

 

Ako ima profesionalnu nesposobnost i status branitelja, pravo na najnižu braniteljsku mirovinu ostvaruje tek sa 65 godina starosti.

 

Ako mu se utvrdi ili mu je već utvrđena Opća nesposobnost i ima status branitelja, onda ima odmah pravo na najnižu braniteljsku mirovinu.

 

Ovo sa statusom HRVI nema veze sa ovim što sam iznad napisao već mu status HRVI može samo uvećati mirovinu prilikom izračuna kroz određene koeficijente i to je sve.

 

Kod njega je problem što mu bolest nije vezana za sudjelovanje u DR-u, međutim ukoliko je došlo do pogoršanja bolesti i komisija u mirovinskom mu utvrdi Opću nesposobnost (što je vrlo moguće) ostvarit će odmah pravo na najnižu braniteljsku mirovinu iako bolest nije posljedica sudjelovanja u DR-u (zato što ima status branitelja).

 

http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=1289

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 21.

(1) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji ostvari pravo na invalidsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, i koja na temelju navršenoga mirovinskog staža iznosi manje od mirovine koja bi mu pripadala za 40 godina mirovinskog staža osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu, i to:

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseci za 15%

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

6. dragovoljcu za 30%.

(2) Tako povećana invalidska mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju osobnog boda za 40 godina mirovinskog staža.

 

 

ZOPHBDR N.N 174/2004

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li to znači da on ide na komisije i vještačenja kao da nikad nije bio u mirovini i da li on dok je u postupku i dalje ima pravo primati mirovinu koju je imao i dosada.Čovjeka interesira a kako se baš najbolje ne snalazi na kompu mene je zamolio da mu pomognem.Ako je netko imao takav slučaj neka malo opiše kako je to rješavao i koliko dugo je trajalo,pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani,

hrvi 40% za stalno,od 2005,po prevođenju, 100% u svezi rata profesionalna mirovina:

4750 kn.veljača o.g. obnova postupka(pogoršanje)ALI:

listopad o.g. povjerenstvo odlučuje 50%-50% rat-mir.opća nesposobnost-

rješenje je u fazi izračuna. po mom izračunu bi bilo 3900 kn

pitanje: dali u fazi donošenja riješenja ili u žalbenom postupku imam pravo na povoljniji izračun inv. mirovine po

zophbdr-a i zomo,ili nekim podzakonskim ili provedbenim aktima.

molim egzaktan odgovor

pozdrav svim hrvatskim braniteljima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kada si išao na povečanje invalidnosti nisi trebao ići ponovo na komisiju u mirovinskom gdje su ti odredilo omjer,osim ako su te pozvali.

do sad si prevođenjem imao 100% vojno dio i nisi trebao ništa pokretati.

 

teško je bilo šta kazati a da se nema na uvid rješenja s PLP ili DLP i mirovinskog.

 

dali je u nalazu i mišljenju DLP upisana i bolest koja ti se ne priznaje pod rat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisam išao na povećanje invalidnosti,nego na obnovu postupka radi pogoršanja bolesti i tako sa 100 prof.

dobio 50 - 50 rat - mir,računam da će mi mirovina biti sada

manja za nekih 700 kn sa općom 50-50, gle apsurda,pogoršanje a manja mirovina.

komisija taborskog navodi bolesti ne vezane za rat :

L S snimku kralježnice koja datira od 2006 ? !!!!!!!

neke psihosomatske smetnje,ili čak upalu očiju od 2002 ? !!!

a liječim se od ptsp-a od 1993,da ti ne pričam: ranjavanja i

smrti, poprskan krvnom plazmom prijatelja pogođenog sa 7 metaka u prsa, drugi do sa 5, treći sa 3.

I sada vodim ovaj rat, J . . . . im mater obijesit ću ih za jaja, zamisli koje bolesti je naveo da mi umanji vojni dio.

daj mi taj propis po kojem mi nesmiju umanjiti mirovinu,

pa po...uuu pogoršanje a ne poboljšanje stanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

borovina

ti si taj koji određuje šta če doči komisiji od liječničkih nalaza.

zašto si predavao snimke kralježnice ako nije bila uvedena u prvom nalazu i mišljenju i to pod rubrikom povrede u ratu.

ne navodiš koliku invalidnost imaš za ranjavanje.

uputi žalbu pa ako treba i tužbu Upravnom sudu .

tvrdi da je kralježnica stradala u ratu ali sad su se povečali problemi .

za tu tvrdnju trebao bi pribaviti neki nalaz prije rata u kom ti je navedeno da nemaš zdravstvenih problema sa kralježnicom.

 

ja sam imao tri presude Upravnog suda dok nisam dobio ovu invalidnost (od 1997.g.do 2005.g)

 

nije mi jasno ako si u mirovini i to po prevođenju zbog čega si išao na pogoršanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa stanje mi se pogoršalo, obnovio sam postupak,

nemam ranjavanje, na sreću,ali sve te periferne ozljede i

bolesti, prehlade, upale ne mogu ni u snu biti 50% van ratnih okolnosti, po meni je to 5 - 10%.

IMA LI TKO NA OVOM FORUMU iskustvo da je ikome pri prelasku sa profesionalne mirovine 100% posljedica rata na opću

nesposobnost 50 - 50% rat- mir umanjena vojna mirovina,

ima li tko svježi primjer, neka to objavi.

pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam tek predao za opču imao sam isto kao i ti 100% rat prof. sad sam u očekivanju.Samo da se nadovežem u ovom mom slučaju ja se nadam 100% opčoj jer po nekoj mojoj logici kada se zapucalo 91. ja sam imao tek navršenih 18 god. i završenu trogodišnju školu dok su se večina mojih vršnjaka nastavila školovanje po Zagrebu i okolici.Ne vidim gdje će mi oni vezati za civilno mada kad se treba davati lova tu nema logike.Zato se ja toplo nadam jer mi samo nada ostaje a i ove stvari su me malo isplašile

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Mrljavac je napisao:

Kad netko ide u invalidsku mirovinu (bila to civilna ili braniteljska) određuje mu se opća ili profesionalna nesposobnost.

 

On je otišao kao civil u civilnu invalidsku mirovinu (čitaj ovo ispod).

 

Znači, on ima ili profesionalnu ili opću nesposobnost (civilna mirovina).

 

Ako ima profesionalnu nesposobnost i status branitelja, pravo na najnižu braniteljsku mirovinu ostvaruje tek sa 65 godina starosti.

 

Ako mu se utvrdi ili mu je već utvrđena Opća nesposobnost i ima status branitelja, onda ima odmah pravo na najnižu braniteljsku mirovinu.

 

Ovo sa statusom HRVI nema veze sa ovim što sam iznad napisao već mu status HRVI može samo uvećati mirovinu prilikom izračuna kroz određene koeficijente i to je sve.

 

Kod njega je problem što mu bolest nije vezana za sudjelovanje u DR-u, međutim ukoliko je došlo do pogoršanja bolesti i komisija u mirovinskom mu utvrdi Opću nesposobnost (što je vrlo moguće) ostvarit će odmah pravo na najnižu braniteljsku mirovinu iako bolest nije posljedica sudjelovanja u DR-u (zato što ima status branitelja).

 

http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=1289

 

Mrljavac vidi kako je čovjek na kraju prošao :-o:-o

 

 

Evo da vam javim kakav je ishod na kraju izašao, vezano za najnižu braniteljsku mirovinu koju je tražio moj prijatelj koji se nalazi u civilnoj invalidskoj mirovini, a o kome sam na početku napisao.

Čovjek je bio u Tvrtkovoj, posavjetovao se sa pravnom službom, napisao zamolbu, priložio svu dokumentaciju koja je tražena i sve urudžbirao.Dobio je poziv za vještačanje na kojem mu vještak lijepo kaže "gospodine vi ste u civilnoj invalidskoj mirovini (opća nesposobnost) i nemate pravo na najnižu braniteljsku mirovinu, jedino bi imali pravo tražiti najnižu braniteljsku mirovinu da imate profesionalnu nesposobnost, prijatelj je pokušao objasniti da je bilo i na televiziji o tome, da su mu u pravnoj službi isto tako rekli da ima pravo....sve uzalud, otpravio ga je i to je to.

Zove me danas čovjek i pita šta da radi, ja više nisam pametan, pa molim vas ako ima tko kakav savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Starosna i prijevremena starosna mirovina, povećanje mirovine hrvatskim braniteljima koji su mirovinu ostvarili prema ZOMO-u

 

Hrvatski branitelji, korisnici starosne i prijevremene starosne mirovine koju su ostvarili na temelju staža manjeg od 40 godina, mirovina se povećava, ovisno o razdoblju provedenom u Domovinskom ratu i to:

 

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

 

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseca za 15%

 

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

 

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

 

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

 

6. dragovoljcu iz Domovinskog rata za 30%.

 

Pravo na navedeno povećanje imaju i hrvatski branitelji korisnici invalidske mirovine, te članovi obitelji hrvatskog branitelja, korisnici obiteljske mirovine. Hrvatski branitelji, korisnici kumulirane invalidske mirovine ostvarene prema ZOPHBDR također imaju pravo na navedeno povećanje. Tako povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju osobnog boda za 40 godina mirovinskog staža.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da je vještak nakon što je Cagartov prijatelj podnio zahtjev za obnovu postupka zbog pogoršanja bolesti po općim propisima nažalost bio u pravu kada mu je rekao da ne može ostvariti najnižu braniteljsku mirovinu iz razloga što je Cagartov prijatelj otišao u invalidsku mirovinu temeljem opće nesposobnosti 1997. godine, tj. prije nego je stupio na snagu ZOPHB 2005. godine, pa stoga svi hrvatski branitelji koji su otišli u invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad prije 1.1.2005.god. ne mogu ostvariti pravo na najnižu braniteljsku mirovinu jer se zakon ne primjenjuje retroaktivno već samo od dana kada je stupio na snagu.

 

Da je Cagartov prijatelj 1997 godine otišao u invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad tada bi imao mogućnost da nakon 1.1.2005.god. podnese zahtjev hzmo za ocjenu radne sposobnosti zbog pogoršanja bolesti, radi utvrđivanja dali je nastupila opća nesposobnost, onda bi se ispunili uvjeti za dobivanje najniže braniteljske mirovine, kao što mu je rekao i vještak.

 

Šteta što stari i vrlo iskusni forumaš Morskywuk više nije aktivan na ovom forumu, on bi ovo i štošta drugo daleko bolje objasnio nadam se da neće još dugo apstinirati!?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neznam tko ti je rekao da je profesionalna 100% veća od opće 50 - 50%.Mislim tek manje od 30% je nepovoljnija.Ne moraš se pozivati ni na koji zakon ili članak, čekaj da dobiješ rješenje pa ćeš sve znati.Ako ti je mirovina manja, u rješenju će ti pisati da bi ti mirovina bila manja i zadržavaš postojeću.A što je najvažnije ostaje ti opća nesposobnost pa opet možeš nakon par godina opet ići na pogoršanje.Ništa se ne boj,što si se uplašio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Mrljavac je napisao:

 

Pravo na navedeno povećanje imaju i hrvatski branitelji korisnici invalidske mirovine, te članovi obitelji hrvatskog branitelja, korisnici obiteljske mirovine. Hrvatski branitelji, korisnici kumulirane invalidske mirovine ostvarene prema ZOPHBDR također imaju pravo na navedeno povećanje. Tako povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju osobnog boda za 40 godina mirovinskog staža.

 

Za ovo nisam znao ! :kavica:

 

Mogu li ja tražit i dobit , povećanje mirovine za :

 

brata - koji je korisnik civilne invalidske mirovine

( iako je i on bio hrvatski branitelj , ali jako mali period )

Pošto sam ja bio veći period u D.R. , mogu li tražiti veći postotak tj. povoljniji za njega.

 

majku - koja je korisnik obiteljske mirovine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

BRAVO je napisao:

ljudi neznam kada bi vama bilo dosta možda 120% ili 150% vezano uz rat bio sam u logoru na Manjaći ptsp rvi 40% pa imam 30%rat i 70% civilni dio primam minimalnu braniteljsku 2180 kuna pa nemam takvih problema kao vi nikad dosta!

 

Prvo - moje poštovanje , prema Vama .

 

Drugo - ne radi se ovdje , koliko je nama dosta ili ne .

 

Treće - zašto bi netko iskoristio pravo , a netko ne .

Pa i taj koji je iskoristio neko pravo , netko poznati mu je rekao .

 

Četvrto - zato i postoji ovaj forum , da Vaši dojučerašnji suborci , ostvare neko legalno pravo , i da doznamo svoja prava tj. ono o čemu se nepriča na velika zvona .

 

Ne mogu zakoni biti privilegija , za mali broj ljudi .

 

Pozdrav braniteljima , ma gdje bili . :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mogu, a da se ne ukljucim u ovu raspravu o najnizoj braniteljskoj mirovini. Prije skoro dvije godine sam uputio podnesak sa argumentima na razne adrese. Necete zamjeriti ako kopipejstam pa ako netko ima strpljenja citati sve, svaka cast, dok nestrpljive upucujem na posljednja tri pasusa...

Dana 01/01/2005 godine stupio je na snagu ZOPHBDR koji je, konacno, trebao regulirati sva pravila vezana za branitelje i ostvarivanje njihovih prava. Dat je rok od tri godine da se sve uskladi sa odredbama.

Kako i sam spadam u branitelje/dragovoljce nadao sam se da se pojedine odredbe tog zakona odnose i na mene. Medjutim, godinu i pol, nikakve pomake nisam ni osjetio, a niti cuo od kolega slicnih statusa, obratio sam se dopisom na MOBMS. Na dopis mi je odgovoreno nesto sto, po mom misljenju, jednostavno niti je logicno, niti je zakonito.

Dakle, radi se o tome da se pojedine odredbe Zakona na koje sam se pozivao, primjenjuju na slucajeve nastale NAKON, stupanja na snagu Zakona. Obrazlozenje je bilo da Zakon nema povratno djelovanje, niti postoji obrazlozenje za ijednu njegovu odredbu u tom smislu.

Ne vidim razlog za tako restriktivno tumacenje pa me sve to ponukalo da malo potrazim dodatne informacije i objasnjenja koja ovdje navodim:

 

1. Tzv Povratno djelovanje zakona se odnosi na odredjena davanja koja su prema prijasnjem zakonu ukinuta i treba ih isplatiti unazad, kako je to bilo rjeseno sa “starim” Zakonom o braniteljima i njegovim clancima 94. i 95. sto je ucinjeno povratnim djelovanjem clanka 6. Zakona o izmjenama i dopuni Zakona o pravima hrvatskih branitelja i clanova njihovih obitelji. (U ovom slucaju se ne radi o nikakvom povratnom djelovanju. NEMA nikakve isplate unazad)

2. Iz obrazlozenja prijedloga zakona (PZ_180):

- mirovina hrvatskih branitelja iz

Domovinskog rata ostvarena prema općem propisu (Zakonu o mirovinskom

osiguranju) uvećava se za 10 do 30 % ovisno o vremenu sudjelovanja u

Domovinskom ratu,

- uvodi se novi pravni institut najniža mirovina na sve mirovine hrvatskih

branitelja iz Domovinskog rata ostvarene prema općem propisu, kao i

prema novom Zakonu i to 45% prosječne neto plaće svih zaposlenih u

Republici Hrvatskoj u godini koja prethodi godini ostvarivanja prava, a

prema podacima Državnog zavoda za statistiku, (Dakle, zakonodavac govori o SVIM braniteljima domovinskog rata)

- Članak 10. propisuje zapreke za ostvarivanje prava iz ovoga Zakona koje su istovremeno i

zapreke za ostvarivanje statusa hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata. (Ovo su jedine zapreke za ostvarivanje prava koje zakonodavac navodi)

Članak 31. uvodi novi pravni institut u odnosu na važeći Zakon, institut najniže mirovine

koja se određuje od osnovice koja iznosi 45% prosječne neto plaće svih zaposlenih u

Republici Hrvatskoj u godini koja prethodi godini ostvarivanja prava te iznosi za 2003.

godinu 1.773,00 kuna. Podatak za 2004. bit će službeno objavljen od Državnog zavoda za

statistiku tek u ožujku 2005.

Na temelju te odredbe svi će hrvatski branitelji iz Domovinskog rata, korisnici prava

na mirovinu ostvarenu prema općim propisima, a koja je manja od najniže mirovine prema

ovom Zakonu, nakon povećanja za 10 do 30% na osnovi vremena provedenog u

Domovinskom ratu, ostvariti pravo na najnižu mirovinu prema ovom Zakonu. (Opet SVI branitelji)

 

Članci 147. - 159. propisuju da će se stupanjem na snagu ovoga Zakona izvršiti prevođenje

prava priznatih po prije važećim zakonima ako je to za korisnika povoljnije i to u roku od 3

godine od dana stupanja na snagu Zakona.

Ovim odredbama propisano je prevođenje prava na invalidsku i obiteljsku mirovinu, te

novčanu naknadu u iznosu obiteljske mirovine kao i prava na naknade u vezi s ostvarivanjem

prava na profesionalnu rehabilitaciju, ako su ta prava ostvarena prema Zakonu o pravima

hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, odnosno propisima koji

su bili na snazi do stupanja na snagu ovoga Zakona uz uvjet da je to za hrvatske branitelje iz

Domovinskog rata povoljnije.

Isto tako prevode se na invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad i prava na

naknadu plaće zbog nezaposlenosti hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata koji su na

temelju preostale radne sposobnosti na nadoknadi kod Hrvatskog zavoda za mirovinsko

osiguranje do zaposlenja na radnom mjestu koje odgovara preostaloj radnoj sposobnosti, kao i

prava na naknadu plaće hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata u iznosu razlike plaće

između plaće koju prima kao zaposlenik i plaće koju bi primao kao pripadnik djelatnog

sastava oružanih snaga Republike Hrvatske, a koji su zaposleni na temelju preostale radne

sposobnosti na invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti. Navedeno prevođenje

tih prava na odredbe ovoga Zakona izvršit će se neovisno o tome je li prevedeno pravo

povoljnije ili nije za hrvatskog branitelja.

 

 

 

3. ZOPHB:

Članak 152.

Stupanjem na snagu ovoga Zakona izvršit će se prevođenje prava na obiteljsku mirovinu, novčanu naknadu u iznosu obiteljske mirovine i invalidsku mirovinu, a koja su ostvarena prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji i drugim propisima koji su bili na snazi do stupanja na snagu ovoga Zakona na odredbe ovoga Zakona, ako je to za njih povoljnije.

Članak 153.

Stupanjem na snagu ovoga Zakona izvršit će se prevođenje svih prava na naknadu plaće zbog nezaposlenosti hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, koji na temelju preostale radne sposobnosti primaju naknadu plaće zbog nezaposlenosti do zaposlenja na radnom mjestu koje odgovara njihovoj preostaloj radnoj sposobnosti na teret Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, a prevest će se na invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti prema odredbama ovoga Zakona.

 

Članak 158.

(1) Prevođenje priznatih prava iz članka 152. do 155. ovoga Zakona izvršit će Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje u roku od tri godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.

(2) Postupci započeti prema propisima koji su važili do stupanja na snagu ovoga Zakona, a nisu okončani pravomoćnim rješenjem okončat će se po odredbama ovoga Zakona ako je to hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata povoljnije.

 

4. Malo sudske prakse:

M I R O V I N S K O O S I G U R A N J E

 

MIROVINSKI STAŽ NAKON UMIROVLJENJA - ODREĐIVANJE NOVE MIROVINE

 

ZAKON O MIROVINSKOM OSIGURANJU 123/1z

«Narodne novine», broj 102/98, 127/00, 59/01, 109/01

 

Članak 90. stavak 6.

 

Gubitak radne sposobnosti (u smislu ranijih propisa o mirovinskom osiguranju) može se izjednačiti s općom nesposobnosti za rad te nema mogućnosti za određivanje nove mirovine zbog naknadno utvrđenog staža.

 

«Iz podataka spisa predmeta proizlazi da je rješenjem Područne službe u Z. od 18. kolovoza 1997. tužitelju počevši od 25. lipnja 1997. priznato pravo na invalidsku mirovinu, jer je temeljem nalaza i mišljenja Invalidske komisije u Z. od 27. lipnja 1997. kod njega nastupio gubitak radne sposobnosti. Nakon umirovljenja tužitelj je temeljem odredbe članka 35. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obrtu ("Narodne novine", broj 90/96) obavljao obrt koji je odjavio s danom 31. prosinca 1998. Podneskom od 21. svibnja 1999. obratio se tuženom tijelu sa zahtjevom da mu se s obzirom na naknadno navršeni staž odredi nova mirovina.

 

Odredbom članka 90. stavka 6. Zakona o mirovinskom osiguranju ("Narodne novine", broj 102/98, 127/00, 59/01 i 109/01) propisano je, da će se korisniku invalidske mirovine zbog profesionalne nesposobnosti za rad ako ostvari invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad, starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu nova mirovina odrediti na temelju mirovinskog staža i ostvarene plaće do dana stjecanja prava na invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad, prava na starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu.

 

Prema ocjeni Suda, osnovano je tuženo tijelo odbilo žalbu, jer se tužiteljeva invalidnost (gubitak radne sposobnosti), po osnovi koje je ostvario pravo na invalidsku mirovinu, može izjednačiti s općom nesposobnosti za rad (a ne profesionalnom nesposobnosti), pa prema citiranoj zakonskoj odredbi nema mogućnosti za ponovno određivanje mirovine temeljem mirovinskog staža navršenog nakon umirovljenja».

 

Upravni sud Republike Hrvatske, Us-11745/1999 od 4. rujna 2002.

 

 

 

ZAKON O ZAŠTITI VOJNIH I CIVILNIH INVALIDA RATA

"Narodne novine", broj 86/92. - pročišćeni tekst, 27/93., 58/93., 2/94., 76/94., 108/95.

 

Članak 61.

Okolnost, što netko koristi naknadu za tjelesno oštećenje prema propisima o mirovinskom i invalidskom osiguranju, ne isključuje mogućnost pokretanja postupka za priznavanje svojstva hrvatskog ratnog vojnog invalida.

Ako osiguranik za isti slučaj tjelesnog oštećenja stekne pravo na novčanu naknadu za tjelesno oštećenje i pravo na invalidninu kao vojni invalid, može se koristiti samo jednim od tih prava prema vlastitom izboru.

"Članak 61. stavak 1. Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata ("Narodne novine", broj: 86/92. - pročišćeni tekst, 58/93., 2/94., 76/94. i 108/95.), određuje da vojni odnosno civilni invalid rata koji za isto oštećenje organizma koristi prava na novčanu naknadu za tjelesno oštećenje prema propisima o mirovinskom i invalidskom osiguranju ne može koristiti pravo na invalidninu i prema ovom Zakonu.

Pogrešno je pravno stajalište prvostupanjskog a i drugostupanjskog tijela da vojni odnosno civilni invalid rata koji za isto oštećenje koristi pravo na novčanu naknadu za tjelesno oštećenje prema propisima mirovinskog i invalidskog osiguranju nema pravo pokretanja postupka za ostvarivanje svojstva hrvatskog ratnog vojnog invalida.

Članak 80. stavak 2. Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju ("Narodne novine" broj 26/83., 48/83. - ispr., 5/86., 42/87., 34/89., 40/89., 57/89., 40/90., 9/91., 11/91., 26/93., 96/93. i 44/94.) određuje: "Ako osiguranik za isti slučaj tjelesnog oštećenja stekne pravo na novčanu naknadu za tjelesno oštećenje prema ovom Zakonu i pravo na invalidninu kao vojni invalid, može se koristiti samo jednim od tih prava prema vlastitom izboru".

Iz već citiranih zakonskih odredaba jasno proizlazi da zbog same činjenice što određena osoba koristi naknadu za tjelesno oštećenje prema propisima o mirovinskom i invalidskom osiguranju ne isključuje mogućnost pokretanja postupka za priznavanje svojstva hrvatskog ratnog vojnog invalida, ako osiguranik za isti slučaj tjelesnog oštećenja stekne pravo na novčanu naknadu za tjelesno oštećenje i pravo na invalidninu kao vojni invalid, može se koristiti samo jednim od tih prava prema vlastitom izboru, te mu se mora omogućiti izbor."

Us-1456/1997. od 17. lipnja 1998.

 

(Sudske odluke ne mogu komentirati, govore same za sebe)

 

 

 

5. Definicija nezaposlenosti:

ZAKON

O POSREDOVANJU PRI ZAPOŠLJAVANJU

I PRAVIMA ZA VRIJEME NEZAPOSLENOSTI

Članak 7.

Nezaposlenom osobom u smislu ovoga Zakona smatra se osoba sposobna ili djelomično sposobna za rad, u dobi od 15 do 65 godina koja nije u radnom odnosu, te ako:

1) ne ostvari mjesečni primitak, odnosno dohodak od samostalne djelatnosti koja se povremeno obavlja prema propisima o porezu na dohodak, a koji je veći od najvišeg iznosa novčane naknade utvrđene člankom 35. ovoga Zakona,

2) nema registrirano trgovačko društvo ili drugu pravnu osobu, odnosno nema većinski udio u trgovačkom društvu ili drugoj pravnoj osobi,

3) nema registrirani obrt, slobodno zanimanje ili djelatnost poljoprivrede i šumarstva,

4) nije osigurana kao poljoprivrednik po propisima o mirovinskom osiguranju,

5) nije korisnik mirovine, osim korisnika mirovine koji ostvari pravo na invalidsku mirovinu na temelju profesionalne nesposobnosti za rad,

6) nije redovni učenik ili student,

7) aktivno traži posao i raspoloživa je za rad.

 

 

 

 

 

U ovih pet primjera mislim da sam objasnio o cemu se radi, ne samo o restriktivnom, nego o pogresnom tumacenju zakona. Mislim da namjera zakonodavca NIJE bila uskracivanje prava braniteljima, nego naprotiv, olaksavanje ostvarivanja. NIGDJE u zakonu se ne propisuje nemogucnost ostvarivanja prava osim (opravdano) u clanku 10. Da se prava pocinju ostvarivati danom stupanja na snagu Zakona jasno je, ali nije jasno otkud ogranicavanje ostvarivanja tih prava korisnicima invalidske mirovine zbog profesionalne nesposobnosti za rad, kada ih se ionako ne smatra “pravim” umirovljenicima, zakonski su nezaposlene osobe, imaju pravo na rad, na ponovno odredjivanje mirovine itd.

Broj korisnika mirovine zbog profesionalne nesposobnosti za rad (Stanje na dan 31.12.2002. Izvor HZZMO): 38 302, prosjek mirovinskog staza za invalidske mirovine: 23 godine. Znaci to su sada ljudi od svojih cetrdesetak godina, a u vrijeme Domovinskog rata mladici sposobni za rat. Od tih 38 tisuca invalida... ima li medju njima branitelja? Ako ih ima na tisuce, oni su zakinuti i zaboravljeni pogresnim tumacenjem zakona, ako ih ima tek nekoliko (?), kolika su sredstva potrebna da i oni ostvare prava po ovom Zakonu? Niti u jednom niti u drugom slucaju ne vidim ni logike niti nekog opravdanog razloga za takvo postupanje.

Na kraju, posto mi je u jednom dopisu citiran i Zakon o upravnim postupcima, da i ja navedem neke njegove odredbe:

 

PRVI DIO

OPĆE ODREDBE

Glava I.

OSNOVNA NAČELA

Zaštita prava građana i zaštita javnog interesa

Članak 5.

(1) Pri vođenju postupka i rješavanju organi su dužni strankama omogućiti da što lakše zaštite i ostvare svoja prava, vodeći pri tome računa da ostvarivanje njihovih prava ne bude na štetu prava drugih osoba ni u suprotnosti sa zakonom utvrđenim javnim interesima.

(2) Kad službena osoba, s obzirom na postojeće činjenično stanje, sazna ili ocijeni da određeni građanin ili organizacija ima osnove za ostvarenje nekog prava, upozorit će je na to.

 

 

Na kraju da rezimiram. Razgovarajuci sa ostalim braniteljima, napose bivsim invalidima rada, shvatio sam da, niti ih itko upucuje na njihova prava (NITI JEDAN nije ni sada svjestan da po zakonu NIJE smio biti otpusten zbog svoje invalidnosti, a kamoli upucen na tzv mirovinsku skrb, koja se u konacnici pretvorila u sramotno mizernu mirovinu, i to bez zastite tzv najnize mirovine), niti im itko pomaze da ostvare ona prava koja im zakon i zakoni daju. Prilikom ovog “istrazivanja”, posjecivao sam razne internetske grupe, forume, pravne stranice sto se ticu branitelja domovinskog rata, i namjera mi je objaviti ne samo ovaj podnesak, nego prvenstveno, odgovore na njega. Zato Vas molim, svatko, bilo iz svoje nadleznosti, bilo iz poznavanja propisa, odgovorite na nekoliko pitanja.

 

1. Primjena ZOPHBDR. ZASTO je na djelu restriktivno tumacenje tog zakona?

2. Imaju li invalidi rada, koji su istovremeno i branitelji i/ili HRVI prava po ZOPHBDR ili NEMAJU?

3. KOME se treba obratiti za vjerodostojno tumacenje ZOPHBDR? Saboru?

 

 

 

A sada odgovori:

 

HRVATSKI ZAVOD

ZA MIROVINSKO OSIGURANJE

SREDIŠNJA SLUŽBA

A.Mihanovića 3, 10000 Zagreb

 

Klasa: 052-02/06-02/163

Ur. broj: 341-99-05-06-2

Broj spisa: 162709

Zagreb, 12. ožujka 2007.

 

 

U povodu Vašega podneska koji ste nam uputili i u kojem se opširno osvrćete i obrazlažete pojedine zakonske norme, posebno iz Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovisnkog rata i članova njihovih obitelji («Narodne novine», broj 174/04 i 92/05), te u kojem postavljate i neka pitanja, dajemo sljedeće odgovore.

 

1) Primjena ZOPHBDR-a. Zašto je na djelu restriktivno tumačenje toga zakona?

 

Sabor Republike Hrvatske donio je Zakon o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, koji je stupio na snagu 1. siječnja 2005.

Ovaj Hrvatski zavod za mirovisnko osiguranje dužan je taj Zakon provoditi što i činimo, i nije točan Vaš navod da se provodi restriktivno.

Naprotiv, u svim spornim sitaucijama nastojimo pojedini propis protumačiti u korist osiguranika hrvatskog branitelja, a u cilju ostvarivaja prava iz navedneog Zakona.

 

2) Imaju li invalida rada, koji su istovremeno branitelju i/ili HRVI prava prema ZOPHBDR-a ili nemaju?

 

Ako se radi o osiguranicima – invalidima rada, to znači da je njihova invalidnost utvrđena prema općem propisu odnosno Zakonu o mirovisnkom osiguranju, tada ti osiguranici prema ZOPHBDR-a mogu ostvariti samo povećanje mirovine za 10 do 30% ovisno o sudjelovanju u Domovinskom ratu ili pravo na najnižu mirovinu, naravno ako su i pravo prema općem propisu ostvarili nakon stupanja na snagu ZOPHBDR-a tj. nakon 1. siječnja 2005.

Što se tiče statusa HRVI, isti nije uvjet za ostvarivanje prava prema ZOPHBDR-a nakon 1. siječnja 2005.

Da bi osiguranik ostvario pravo prema ZOPHBDR-a nije bitno da ima status HRVI već da ima utvrđeno svojstvo hrvatskog branitelja iz Domovisnkog rata što ne podrazumijeva nužno i utvrđen status HRVI.

 

3) Kome se mora obrattiti vjerodostojno tumačenje ZOPHBDR-a?

 

Budući da je navedeni zakon donio Sabor Republike Hrvatske odgovrajuća tijela Sabora RH nadležna su i za tumačenje pojedinih zakonskih normi.

 

 

S poštovanjem

 

 

PREDSTOJNIK UREDA ZA POSLOVE

OSTVARIVANJE PRAVA IZ MIROVINSKOG

OSIGURANJA I DOPLATKA ZA DJECU

 

 

Moj odgovor "njima":

 

Nije mi namjera polemizirati niti s Vama, niti s bilo kime, ali se moram osvrnuti na neke odgovore koje ste mi dali.

 

Nije li restriktivno tumacenje zakona ako se on odnosi na slucajeve (govorim o invalidima rada/braniteljima), NAKON 1. sijecnja 2005. Naime. invalid rada koji ostvari pravo na invalidsku mirovinu prema opcem propisu, automatski potpada i pod “Zakon o braniteljima”, i tu nema nista sporno. Sporno je to, i tu vidim restrikciju, da se ZOPHBDR ne primjenjuje i na slucajeve invalida rada/branitelja koji su u invalidsku mirovinu otisli prije famoznog 1. sijecnja. Objasnjenje da bi primjena zakona i na njih bila - retroaktivna (a da takav slucaj Zakon ne istice posebno) jednostavno “ne drzi vodu”, posto bi im ta prava pripadala TEK od 1. sijecnja 2005. Kao slican primjer bi se mogao uzeti i Zakon o djecjem doplatku koji bi se (prema takvom tumacenju) primjenjivao SAMO na djecu rodjenu NAKON stupanja na snagu odredjenog zakona (cisti apsurd!)

 

Ne moram napominjati da je od pocetka rata pa do 2005. proslo citavih PETNAEST godina, u kojem razdoblju su mnogi branitelji, ne samo otisli u mirovinu (prema opcim propisima), nego i – umrli, ne docekavsi ovaj zakon, koji, opet, ne donosi nista novog sto se njih tice. Nije li to – restriktivno? I gdje je tu tumacenje propisa u korist osiguranika/hrvatskog branitelja?

 

Ponovno moram upozoriti na “obrazlozenje prijedloga zakona” prema kojem SVI branitelji koji su ostvarili mirovinu prema opcim propisima, imaju pravo ili na najnizu mirovinu, ili uvecanje od 10 – 30 %. Dakle nema govora o nekakvom “prijelomnom datumu.

 

Da skratim pricu, odgovorite mi molim Vas na posljednje pitanje: imam li, kao korisnik invalidske mirovine (ostvarene prije 1. sijecnja 2005) neko pravo iz ZOPHBDR ili nemam?

 

 

Hvala najljepsa

 

 

 

I konacno, nesto nakon cega sam odustao:

 

RVATSKI ZAVOD

ZA MIROVINSKO OSIGURANJE

SREDIŠNJA SLUŽBA

A.Mihanovića 3, 10000 Zagreb

 

Klasa: 052-02/06-02/163

Ur. broj: 341-99-05-06-8

 

Zagreb, 23. travnja 2007.

 

U povodu Vašeg posljednjeg upita, da li kao korisnik invalidske mirovine ostvarene prije 1. siječnja 2005. prema općem propisu imate neka prava prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji iz 2005. godine, dajemo Vam sljedeći odgovor.

 

Prema navedenom Zakonu ne možete ostvariti nikakva prava iz mirovinskog osiguranja odnosno niti prava na najnižu mirovinu niti povećanje mirovine za 10 do 30 %.

 

Ako posjedujete medicinsku i drugu dokumentaciju koja ukazuje na to da bi uzrok nastanka Vaše invalidnosti mogao biti u vezi s obranom suvereniteta Republike Hrvatske, možete podnijeti zahtjev za promjenu opsega prava i priznanje prava na invalidsku mirovinu prema Zakonu o braniteljima.

 

 

S poštovanjem

 

 

POMOĆNIK RAVNATELJA

 

 

 

Eto, oprostite na opsirnosti. Ako se nesto u medjuvremenu promijenilo, strasno bih volio to znati. Samo da nije rekla - kazala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svima želim sve najbolje u Novoj godini. Ovih dana razgovarala sam sa prijateljem mog supruga koji boluje od Multiple skleroze i od 2000. godine je u invalidskoj mirovini po općim uvjetima. U 11. ili 12. mjesecu 2008. godine podnio je zahtjev za ponovni obračun mirovine po Zakonu o pravima branitelja... što je i učinjeno i dobio je rješenje po kojem mu je mirovina veća za otprilike 800 kuna. Ima status dragovoljca. Ja sam i za svog supruga (isto multipla umirovljen 1998. godine) podnjela zahtjev zadnji tjedan 2008. i danas sam morala dostaviti potvrdu o statusu dragovoljca i uskoro očekujemo rješenje pa vam se mogu javiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da sve što su ti odgovorili je po zakonu.Ako nemaš niti jedan udjel 10,20,30,40,50% udjela u mirovini po zakonu o pravima hrvatskih branitelja prije ovog zadnjeg zakona nemaš ništa od toga zakona koji je i dan danas na snazi.Da bi nešto promjenio moraš ići ponovo na procjenu radne sposobnosti u mirovinsko ako su nastale promjene dobit ćeš neki udjel u mirovini sigurno ako si bio u vosci ili policiji 1991-1995 i imao barem nekoliko terena sigurno će ti dati barem 20%.A ako nemaš opet ne možeš ništa izgubiti ostat će ti to što imaš sada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav svima, stiglo rješenje, suprug dobio povećanje mirovine prema Zakonu o braniteljima i to s prijašnjih 2069 kuna na 2770 kuna. Prema tome, svi branitelji imaju pravo na ponovni izračun mirovine bez obzira kad su otišli u mirovinu, jedino što nemaju pravo oni koji su otišli u mirovinu zbog profesionalne bolesti. Dakle, suprug je dragovoljac, bio u invalidskoj mirovini, opća nesposobnost od 1998. godine, sad u invalidskoj mirovini (ne minimalnoj mirovini)s novim izračunom i 30% uvećanjem zbog statusa dragovoljca.

 

Članak 21.

(1) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji ostvari pravo na invalidsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, i koja na temelju navršenoga mirovinskog staža iznosi manje od mirovine koja bi mu pripadala za 40 godina mirovinskog staža osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu, i to:

 

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseci za 15%

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

6. dragovoljcu za 30%.

 

(2) Tako povećana invalidska mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju osobnog boda za 40 godina mirovinskog staža.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja zaista neznam detalje, jedino što sam uspjela iskopati je da unazad par mjeseci nisu priznavali ta prava onima koji su prije 2005. umirovljeni. S obzirom na datum korespodencije između vas i mirovinskog (2007. godina) pokušajte ponovno. Isplati se. Ako ste u mirovini dovoljan vam je zahtjev za ponovni izračun i potvrda ako ste dragovoljac i ništa više. Zahtjev imaju na mirovinskom koji treba ispuniti i to je sve.Ako vam nije problem dajte malo informacija o sebi npr. dali i u kojoj ste mirovini, od kad, braniteljski status odnosno vrijeme sudjelovanja i na osnovu tih inf. ja ću pitati na mirovinskom kakva prava imate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima.Evo jedno pitanje a radi se o tome da mi roditelj ima pravo na najnižu braniteljsku mirovinu i postupak je u tijeku.Mene zanima,jer za sada dobivamo različite odgovore,s obzirom da mi roditelj ima i njemačku mirovinu(60eur),da li i to ulazi u prosjek za najnižu braniteljsku mirovinu?I da li bi trebali dobiti izostatke od kada je donešen zakon tj. od 01.siječnja 2005.godine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

MAJCO je napisao:

Ja zaista neznam detalje, jedino što sam uspjela iskopati je da unazad par mjeseci nisu priznavali ta prava onima koji su prije 2005. umirovljeni. S obzirom na datum korespodencije između vas i mirovinskog (2007. godina) pokušajte ponovno. Isplati se. Ako ste u mirovini dovoljan vam je zahtjev za ponovni izračun i potvrda ako ste dragovoljac i ništa više. Zahtjev imaju na mirovinskom koji treba ispuniti i to je sve.Ako vam nije problem dajte malo informacija o sebi npr. dali i u kojoj ste mirovini, od kad, braniteljski status odnosno vrijeme sudjelovanja i na osnovu tih inf. ja ću pitati na mirovinskom kakva prava imate.

 

Oprostite, tek sam sad vidio da trazite dodatne informacije. Dakle: invalidska profesionalna od 1999. godine te dragovoljac

mislim da biovo trebalo biti dovoljno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mmiha je napisao:

Pozdrav svima.Evo jedno pitanje a radi se o tome da mi roditelj ima pravo na najnižu braniteljsku mirovinu i postupak je u tijeku.Mene zanima,jer za sada dobivamo različite odgovore,s obzirom da mi roditelj ima i njemačku mirovinu(60eur),da li i to ulazi u prosjek za najnižu braniteljsku mirovinu?I da li bi trebali dobiti izostatke od kada je donešen zakon tj. od 01.siječnja 2005.godine?

 

 

Ima li ikoga da je upoznat sa ovim?????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo da se i ja uključim u ovu temu,što više čitam o njoj i što više slušam manje znam,valjda je to nešto najnormalnije u lijepoj našoj.jučer me zove bivši radni kolega da ima vijest da imamo pravo na najnižu braniteljsku mirovinu,kažem ja ne nemamo imamo ali kada umremo tj. iza 65 godine,on kaže ne imamo bija sam kod pravnika u hzmo i kaže da imam pravo,odem ja danas predam zahtjev za preinako i kažu javićemo vam,iša sam u mirovinu 1.1 1999 zbog profesionalnog oboljenja (ako je profesionalno onda bi valjda triba imati i mirovinu kao što sam imao plaću,ali nemam takvu nego najnižu ok 1350 kuna)e sada ovdje se piše da oni koji su išli u profesionalnu mirovinu nemaju pravo na najnižu mirovinu tj. imaju ali kada umru. tj . napune 65 godina, i sada me zanima što je istina,imam li pravo na najnižu braniteljsku mirovinu ili ne? nemam status dragovoljca fali mi 7-8 dana,zašto ga nemam to je duga priča,e da danas mi kažu u hzmo vi ste 80% invalid,a kada sam prije 2-3 godine tražio procjenu radnne sposobnosti tj. postotak invalidnosti rekli su mi da nemam pravo na nikakav postotak,kažem valjda je to normalno ,ipak je to lijepa naša još duboko usidrena na balkanu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ti kažeš tako,a evo poruke od cagarta od 22.12.2008

Evo da vam javim kakav je ishod na kraju izašao, vezano za najnižu braniteljsku mirovinu koju je tražio moj prijatelj koji se nalazi u civilnoj invalidskoj mirovini, a o kome sam na početku napisao.

Čovjek je bio u Tvrtkovoj, posavjetovao se sa pravnom službom, napisao zamolbu, priložio svu dokumentaciju koja je tražena i sve urudžbirao.Dobio je poziv za vještačanje na kojem mu vještak lijepo kaže "gospodine vi ste u civilnoj invalidskoj mirovini (opća nesposobnost) i nemate pravo na najnižu braniteljsku mirovinu, jedino bi imali pravo tražiti najnižu braniteljsku mirovinu da imate profesionalnu nesposobnost, prijatelj je pokušao objasniti da je bilo i na televiziji o tome, da su mu u pravnoj službi isto tako rekli da ima pravo....sve uzalud, otpravio ga je i to je to.

Zove me danas čovjek i pita šta da radi, ja više nisam pametan, pa molim vas ako ima tko kakav savjet.

p.s i sada ti budi pametan,( ne zamjeram tebi ništa ,da me ne shvati pogrešno) izgleda da svako u ovoj državi tumači zakon po svome,jednostavno ako ti neki činovnik,pravnik želi nešto odobriti(po njihovom pokloniti) može a ako je loše volje ne može i ti se j.... kako znaš i umiješ sa 1350 kuna mirovine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda1965 je napisao:

dalmatino

 

koje godine je tvoj prijatelj otišao u invalidsku mirovinu,opču kako pišeš ?sutra idem u osijek u mirovinsko kod pravnice pa ju mogu priupitati i za njegov slučaj.

ne radi se o mom prijatelju nego o meni osobno,iša sam u mirovinu 1.12.199 ne opću nego profesionalnu,###### se po komisijama za hrvi već par godina ,sada mi je ovo jedina šansa da dobijem koju kunu više,živim sa sa 1350kuna,#######državu i rat kad god sam bija u njemu,što imam od toga,samo bolest i grdne probleme sa institucijama u državi,svako tumači zakon po svome,a rekli su mi preko telefona da imam pravo na tu najnižu braniteljsku mirovinu,da se nešto mijenja zakon u 10 misecu prošle godine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda1965 je napisao:

na braniteljsku imaš pravo samo ako imaš opču mirovinu.zakon se nije mijenjao.ako nisi dobio status rvi pokreni postupak za dobivanje opče.sistem za pokretanje znaš.

a neznam zva sam zg rekli su da imam pravo,kada sam predava zahtjev u petak rekli su da imam pravo,sada čekam,znam ja da triba tražiti opću nesposobnost.ali znam da mi je neće dati isto kao i hrvi što mi ne daju,hvala stari

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dalmatino-39 je napisao:

buda1965 je napisao:

na braniteljsku imaš pravo samo ako imaš opču mirovinu.zakon se nije mijenjao.ako nisi dobio status rvi pokreni postupak za dobivanje opče.sistem za pokretanje znaš.

a neznam zva sam zg rekli su da imam pravo,kada sam predava zahtjev u petak rekli su da imam pravo,sada čekam,znam ja da triba tražiti opću nesposobnost.ali znam da mi je neće dati isto kao i hrvi što mi ne daju,hvala stari

evo da još dodam ovo,ovo je sa stranice hzmo

home > prava iz mirovinskog osiguranja > prava prema posebnim propisima > hrvatski branitelji iz domovinskog rata > najniža mirovina

 

 

 

 

Najniža mirovina

 

 

Najniža mirovina

 

 

 

 

Za razliku od instituta najniže mirovine koja je 1. siječnja 1999. uvedena kao socijalno -zaštitni institut u opći sustav mirovinskog osiguranja, najniža mirovina za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata propisana je Zakonom o pravima hrvatskih branitelja iz domovinskog rata .

 

 

Pravo na najnižu mirovi prema ovom zakonu pripada hrvatskom branitelju koji je mirovinu ostvario prema odredbama Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju , Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju individualnih poljoprivrednika , ZOPHBDR-a i ZOMO-a, dakle korisniku mirovine ostvarene prije i poslije 1999. godine, ako mu tako određena mirovina iznosi manje od svote najniže mirovine. Također, ako kumulirana mirovina iznosi manje od najniže mirovine, hrvatskom branitelju odredit će se najniža mirovina.

 

Najniža mirovina određuje se od osnovice koja iznosi 45% prosječne neto plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj, u godini koja prethodi godini ostvarivanja prava prema podacima Državnog zavoda za statistiku

Korisniku prijevremene starosne mirovine najniža mirovina određuje se određuje se uz primjenu polaznog faktora iz članka 78., a korisniku invalidske mirovine zbog profesionalne nesposobnosti za rad primjenom mirovinskog faktora iz članka 80. ZOMO-a. to znači da se nezaposlenom hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, kojem je priznato pravo na mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad, prema ZOPHBDR-u, najniža mirovina određuje se uz primjenu mirovinskog faktora 0,8, a zaposlenom uz primjenu mirovinskog faktora 0,5.

Za određivanje najniže mirovine korisniku prijevremene starosne mirovine primijenit će se polazni faktor prema kojem je određena prijevremena starosna mirovina. Za obiteljsku mirovinu mirovinski faktor iznosi 0,7 do 1,0, ovisno o broju članova obitelji, za starosnu mirovinu i invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti mirovinski faktor iznosi 1,0.

 

 

Pravo na najnižu mirovinu nema Hrvatski branitelj koji je mirovinu ostvario prema Zakonu o pravima DVO, PS i OSO jer se radi o posebnom propisu a prava prema posebnim propisima u određivanju mirovine ne mogu se

PO OVOME ISPADA DA IMAJU PRAVO SVI INVALIDI RADA,I ONI KOJI SU IŠLI ZBOG PROFESIONALNOG OBOLJENJA I OPĆE NESPOSOBNOSTI

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda1965 je napisao:

dalmatino

 

nije opča mirovina da je cigereta da ti ju netko da.moraš imati neku bolest da se liječiš a da je došlo do pogoršanja iste ,to dokumentirano od specijaliste,i onda možeš zatražiti vještačenje za opču.nisi napisao od koje bolesti se liječiš (šifre).

to je tako kako ti kažeš da se gleda po zakonu i pravu,samo to u ovoj državi ne postoji,1999 sam iša u mirovinu sa kroničnom upalom prostate(liječim se od 1996) i sa f32 ,iša sam u mirovinu sa smanjenom radnom sposobnošću,znači logika je da bi triba imati i neki postotak invalidnosti,i iziđem prije 2 godine na komisiju sa zahtjevom na procjenu invalidnosti,uz te dvije dijagnoze priložim i nalaze sa ptsp-f43,ali ne dr na komisiji kaže nema invalidnosti na prostatu nema na psihu,i kome da se žalim?ajde moj čovik rade što hoće i niko im ništa ne može,triba nam i gore,rade zato što smo im mi to dozvolili,da ima iti malo pravde svi koji su bili na prvoj crti bi imali pravo bar na tu minimalnu mirovinu,a vidi što nam rade,od komisije do komisije,u onoj državi su partizani svi ima li boračku,a nas 80% nema ništa,i neće mo nikada ni imati,zato što nas zastupaju ,znamo svi kakvi i koji

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...
evo da još dodam ovo,ovo je sa stranice hzmo

home > prava iz mirovinskog osiguranja > prava prema posebnim propisima > hrvatski branitelji iz domovinskog rata > najniža mirovina

 

 

Najniža mirovina

 

Za razliku od instituta najniže mirovine koja je 1. siječnja 1999. uvedena kao socijalno -zaštitni institut u opći sustav mirovinskog osiguranja, najniža mirovina za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata propisana je Zakonom o pravima hrvatskih branitelja iz domovinskog rata .

 

 

Pravo na najnižu mirovi prema ovom zakonu pripada hrvatskom branitelju koji je mirovinu ostvario prema odredbama Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju , Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju individualnih poljoprivrednika , ZOPHBDR-a i ZOMO-a, dakle korisniku mirovine ostvarene prije i poslije 1999. godine, ako mu tako određena mirovina iznosi manje od svote najniže mirovine. Također, ako kumulirana mirovina iznosi manje od najniže mirovine, hrvatskom branitelju odredit će se najniža mirovina.

 

Najniža mirovina određuje se od osnovice koja iznosi 45% prosječne neto plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj, u godini koja prethodi godini ostvarivanja prava prema podacima Državnog zavoda za statistiku

Korisniku prijevremene starosne mirovine najniža mirovina određuje se određuje se uz primjenu polaznog faktora iz članka 78., a korisniku invalidske mirovine zbog profesionalne nesposobnosti za rad primjenom mirovinskog faktora iz članka 80. ZOMO-a. to znači da se nezaposlenom hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, kojem je priznato pravo na mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad, prema ZOPHBDR-u, najniža mirovina određuje se uz primjenu mirovinskog faktora 0,8

 

Veza teme:

 

- usporedni izračun mirovina

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani dalmatino-39,

 

 

Upravo kopirano sa internetske stranice HZMO

 

 

d) Najniža mirovina

 

 

Hrvatski branitelj i član obitelji umrlog branitelja koji ima priznato sudjelovanje u obrani suvereniteta R Hrvatske kao pripadnik borbenog sektora od najmanje 100 dana može ostvariti najnižu mirovinu za branitelje ako je mirovina prema navršenom mirovinskom stažu i ostvarenim plaćama za vrijeme radnog vijeka manja od najniže.

 

Najniža mirovina određuje se u visini od 45% prosječne neto plaće u R Hrvatskoj iz prethodne godine.

 

Pravo na najnižu mirovinu ima i branitelj koji je navršio 65 (muškarac), odnosno 60 (žena) godina života, a ne ispunjava uvjete mirovinskog staža za starosnu mirovinu prema ZOMO-u.

 

 

Zbog toga, smatram da članak 80. novog ZOMO, razdvajanje mirovina, ne smije utjecati na iznos Vaše najniže braniteljske mirovine, koja u Vašem slučaju treba iznositi 1.991,88 kn.

 

 

 

Lijep pozdrav

Najniža braniteljska mirovina.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- usporedni izračun mirovina

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani dalmatino-39,

 

 

Upravo kopirano sa internetske stranice HZMO

 

 

d) Najniža mirovina

 

 

Hrvatski branitelj i član obitelji umrlog branitelja koji ima priznato sudjelovanje u obrani suvereniteta R Hrvatske kao pripadnik borbenog sektora od najmanje 100 dana može ostvariti najnižu mirovinu za branitelje ako je mirovina prema navršenom mirovinskom stažu i ostvarenim plaćama za vrijeme radnog vijeka manja od najniže.

 

Najniža mirovina određuje se u visini od 45% prosječne neto plaće u R Hrvatskoj iz prethodne godine.

 

Pravo na najnižu mirovinu ima i branitelj koji je navršio 65 (muškarac), odnosno 60 (žena) godina života, a ne ispunjava uvjete mirovinskog staža za starosnu mirovinu prema ZOMO-u.

 

 

Zbog toga, smatram da članak 80. novog ZOMO, razdvajanje mirovina, ne smije utjecati na iznos Vaše najniže braniteljske mirovine, koja u Vašem slučaju treba iznositi 1.991,88 kn.

 

 

 

Lijep pozdrav

 

Tako kaže zakon ,moja mirovina koja se zove najniža braniteljska je trenutno 1.973,88 kuna,znači niža od najniže,zakoni su tu da se poštuju ali i da se krše,ako će državu spasiti tih par kuna eto im sve za lijepu našu,čekam novi obračun,trenutno je nadležna gospođa na godišnjem,samo da se ne razboli pa da se to još malo ne razduži,čekam ja rješenje mog slučaja 15-tak mjeseci ,još malo i gotovo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija