Jump to content

pregorene žarulje na semaforu


leokol

Preporučene objave

pozdrav svima,

zanima me da li netko i ako mora tko preuzeti odgovornost za pregorene žarulje na semaforu (frekventno križanje) a križanje i dalje "radi" tj. funkcionira prema semaforima? Pregorene žarulje su crvena i žuta i to minimalno 5 sati...a usput se dogodi i sudar a jedan od sudionika prometne prolazi kroz križanje iz pravca sa neispravnim semaforom...što zakon kaže u tom slučaju...zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Skrivio prometnu nesreću.

 

Semafori obično imaju više prometnih svjetala i/ili vidljiva su ostala semaforska svjetla namjenjena vozilima iz drugih smjerova ili pješacima.

 

Svaki vozač motornog vozila je prošao psiho test po kojem je razvidno da nije glup ko tele da bez zaustavljanja srlja kroz takvo raskrižje za kojeg može pretpostaviti da je neko prometno svjetlo neispravno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sigurnost je dakako manja a kako kaže Petpetica to nije jedini svjetlosni znak nego ih ima i iznad i s lijeve strane vozača.Regulacija nije napravljena da se svi semafori ugase ili daju samo žuto svjetlo u slučaju kad neka žarulja pregori.

 

Članak 13.

(2) Prometni znakovi moraju se odmah ukloniti, dopuniti ili zamijeniti ako njihovo značenje ne odgovara izmijenjenim uvjetima prometa na cesti ili zahtjevima sigurnosti te ako su oštećeni ili uništeni.

(4) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna ili fizička osoba obrtnik ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.

(5) Za prekršaj iz ovoga članka kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1.500,00 do 5.000,00 kuna odgovorna osoba u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.

 

ali i

 

Članak 58.

(1) Vozač koji se približava raskrižju mora voziti s povećanim oprezom koji odgovara prometnim uvjetima na raskrižju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O tome odlučuje Općinsko državno odvjetništvo kada zaprimi posebno izvješće.

 

Nažalost, ak se ne desi neko generalno s.anje (minimalno konkretno ugrožavanje), koje bi se moglo pripisati propustu odgovornih osoba - nikome ništa (kazneno-pravno gledajući), a zbog već navedenih dužnosti svakog sudionika u prometu.

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

čitajući čl.13 čini se da postoji i pravna i fizička osoba koja je odgovorna za neispravan rad svjetlosne signalizacije...točka 4 i 5 čl.13 govore o novčanoj kazni za taj prekršaj,a moje bi pitanje sad bilo tko prijavljuje taj prekršaj i naravno kome ga prijavljuje

Sigurnost je dakako manja a kako kaže Petpetica to nije jedini svjetlosni znak nego ih ima i iznad i s lijeve strane vozača.Regulacija nije napravljena da se svi semafori ugase ili daju samo žuto svjetlo u slučaju kad neka žarulja pregori.

 

Članak 13.

(2) Prometni znakovi moraju se odmah ukloniti, dopuniti ili zamijeniti ako njihovo značenje ne odgovara izmijenjenim uvjetima prometa na cesti ili zahtjevima sigurnosti te ako su oštećeni ili uništeni.

(4) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna ili fizička osoba obrtnik ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.

(5) Za prekršaj iz ovoga članka kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1.500,00 do 5.000,00 kuna odgovorna osoba u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.

 

ali i

 

Članak 58.

(1) Vozač koji se približava raskrižju mora voziti s povećanim oprezom koji odgovara prometnim uvjetima na raskrižju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

čitajući čl.13 čini se da postoji i pravna i fizička osoba koja je odgovorna za neispravan rad svjetlosne signalizacije...točka 4 i 5 čl.13 govore o novčanoj kazni za taj prekršaj,a moje bi pitanje sad bilo tko prijavljuje taj prekršaj i naravno kome ga prijavljuje
Policija a i njoj se treba javit.

 

...ljudski životi nesmiju ovisiti o jednoj žarnoj niti...
Točno ali i o neopreznosti vozača.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
jeli to obveza policije...posebno zato jer je neispravan semafor ključni uzrok prometne
Kad narod zove neke javne službe onda se ne reagira hitno nego kad netko naiđe dok kad policija obavještava ipak se požure.A i policija je zadužena za sigurnost prometa.

 

Sivko , vezano za neopreznost vozača. Da li to znači kad prolazim npr. kroz križanje i zeleno svjetlo mi je na semaforu ne moram biti oprezan?
Moraš u svakoj prilici.Prvenstveno zbog sebe jer uvijek i svagdje ima divljaka ili nesposobnih tako da je bolje spriječiti nego liječiti.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Ukoliko je sud presudio da krivac uopće nije ni utvrđen ruke mogu trljati samo osiguravatelji koji će zadovoljni i sa punim pravom prepustiti vlasnike oštećenih vozila da se privatno tužakaju za naknadu štete.

 

U takvoj situaciji jedna strana može biti znatno oštećena ostavši bez zaštite svog osiguravatelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vidiš, smatram ako do prometne već i dođe da je najbitnije da nema smrtno stradalih i ozlijeđenih, a što u ovom slučaju na sreću nije bilo...sve je ostalo na ponešto iskrivljenom limu i napuhanom zr. jastuku...Ja sam jedna od strana koje je oštećena i ako ću htjeti podignuti ću tužbu protiv onoga za koga smatram da je krivac( a metu imam)...također i drugi sudionik prometne može isto to napraviti pa još ako udružimo snage neće se ta treća strana (financijski) dobro proći...Ja imam zadovoljštinu da sam oslobođen krivnje i isto tako trljam ruke...sa velikim velikim zadovoljstvom ...pozdrav petpet

Ukoliko je sud presudio da krivac uopće nije ni utvrđen ruke mogu trljati samo osiguravatelji koji će zadovoljni i sa punim pravom prepustiti vlasnike oštećenih vozila da se privatno tužakaju za naknadu štete.

 

U takvoj situaciji jedna strana može biti znatno oštećena ostavši bez zaštite svog osiguravatelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija