Jump to content

Zastara ovrhe


TBZL

Preporučene objave

Zanima me kada nastupa zastara duga po novom zakonu? Odnosno je li istina da zastara nastupa nakon 10 godina? Dug je od kredita za auto od 2005. Decko je pred godinu i pola, dvije slucajno saznao da ima ogroman dug na fini, prije o tome nije imao pojma..nikakva obavijest nije dosla, a kamate su samo rasle godinama. Je li moguce da se njegov dug otpise ili barem kamate pa da plati samo glavnicu. Hvala svima na pomoci.

 

Ažurirano

 

Mislio je da je kredit otplacen ali eto ocito nije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pričalo se o tome da će se u novi Zakon uvesti: a) da nastupa apsolutna zastara tražbine za 10 godina i b) da se nakon 1 godine bezuspješne blokade, skida blokada računa. Ako sam dobro uhvatila, nijedan od tih amandmana nije prošao, ali možda se varam, pričekajmo objavu u NN, jer se u konačnom nacrtu na stranici Sabora, prije nego što su uneseni svi amandmani, barem ja teško snalazim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pričalo se o tome da će se u novi Zakon uvesti: a) da nastupa apsolutna zastara tražbine za 10 godina i b) da se nakon 1 godine bezuspješne blokade, skida blokada računa. Ako sam dobro uhvatila, nijedan od tih amandmana nije prošao, ali možda se varam,

ne varaš se ,nisu ti prijedlozi prošli.........čak i neki od ovih koji su prošli izgleda da se uopće ne odnose za ovih preko 300 000 blokiranih

 

godinu dana tepu priču o ovome i na kraju donesu skoro pa ništa....zato su zaslužno na godišnjem od 2 mjeseca..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako dakle.. Hvala

 

Pa i po dosad važećem zakonu postoji zastara pravomoćne ovrhe nakon 10 godina AKO u tom razdoblju ovrhovoditelj nije mijenjao sredstvo ovrhe! Provjerite, možda je to i kod vas slučaj! Amandman koji nije prihvaćen sadržavao je odredbu po kojoj se ovrha obustavlja nakon 10 godina BEZ OBZIRA na radnje ovrhovoditelja u tih 10 godina!:vjeruj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa i po dosad važećem zakonu postoji zastara pravomoćne ovrhe nakon 10 godina AKO u tom razdoblju ovrhovoditelj nije mijenjao sredstvo ovrhe! Provjerite, možda je to i kod vas slučaj! Amandman koji nije prihvaćen sadržavao je odredbu po kojoj se ovrha obustavlja nakon 10 godina BEZ OBZIRA na radnje ovrhovoditelja u tih 10 godina!:vjeruj:

 

tako je - apsolutna zastara znači upravo to: da unatoč radnjama ovrhovoditelja zastara nastupa nakon 10 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne štima i zato jer bi se onda apsolutna zastara morala uvoditi i u sve druge velike zakone koji reguliraju zastaru (Zakon o obveznim odnosima, u prvom redu, Zakon o radu, Obiteljski zakon i sl.) Apsolutnu zastaru na način na koji se to predlagalo za Ovršni zakon poznaje kazneno pravo (pa se više ne može poduzeti kazneni progon ili izvršiti kazna zatvora za kazneno djelo) nakon isteka određenog roka, pa makar dubili na glavi, no u građanskom pravu to nije uobičajeno. Ja znam da to zbunjuje ljude, ali svaka radnja ovrhovoditelja usmjerena na naplatu tražbine prekida zastaru i zastara počinje teći iznova, zato ovrhovoditelji netom pred nastup zastare idu na pokretnine, nekretnine i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne štima i zato jer bi se onda apsolutna zastara morala uvoditi i u sve druge velike zakone koji reguliraju zastaru (Zakon o obveznim odnosima, u prvom redu, Zakon o radu, Obiteljski zakon i sl.) .

zakonski se da sve urediti,samo kad se hoće.....

da smo uređeno društvo i da nemamo ovršni postupak kakav imamo ne bi trebali ni razmišljati o zastari.....međutim kad 8 milijardi postane 30 i više milijardi zbog kamata i ovršnih troškova onda se vidi da je to "guljenje" naroda,odnosno dužnika...to je prešlo sve mjere razuma....

ako imamo trošak od 100kn pa on postane 1000....mi nemamo više o čemu pričati i štititi prava ovrhovoditelja...veliki dio dugova je extremna nepoštena,ali istina i legalna zarada pojedinaca po zakonu,ali isto tako treba donijeti zakon da se tim istim legalnim zaradama ,legalno to oduzme.....pa makar bilo i zastarama i slično....

znači kako su zaradili tako im treba i oduzeti...ako je bio godinama na strani ovrhovoditelja,tako može biti ubuduće i na strani dužnika dok se ne ispravi to stanje društva...

normalno da treba napraviti izuzetke za npr alimentacije itd....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me kada nastupa zastara duga po novom zakonu? Odnosno je li istina da zastara nastupa nakon 10 godina? Dug je od kredita za auto od 2005.

 

Mislio je da je kredit otplacen ali eto ocito nije.

dug je u zastari od 2010. ako od 2005. nije plaćena ni jedna rata kredt i ako je tada kredit otkazan (5 godina od otkaza kredita). ali ako je donešeno rješenje za ovrhu i isto je postalo pravomoćno zastara je 10 godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija