Jump to content

Raskid kupoprodajnog ugovora


Semperfidelis1308

Preporučene objave

Poštovani,

prodala sam stan te mi je novac sjeo na račun, kupoprodajni ugovor je potpisan . Kupci su dizali kredit u Zabi te se banka takodjer upisala kao vlasnik stana(teretovnica).

Nažalost, spletom okolnosti ja želim odustati od prodaje stana te vratiti novac kupcima i ostati u "svome" stanu.  Moram napomenuti da sam unazad dva tjedna prije nego su mi novci sjeli iznenada zavrsila na hitnoj operaciji te mi je zdravlje postalo jako naruseno. Nezaposlena sam te sam samohrana majka dvoje maloljetne djece 3 i 11god. Rok za iseljenje iz stana nam je 15.01.2018.

Postoji li kakav način da vratim svoj stan natrag?

Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moram se prvo osvrnuti na vaše zdravstveno stanje za koje bih vam poželio što brži i koliko je moguć što bolji oporavak. No, bojim se da vam odgovor ne ide u prilog.

Naime, pri raskidu je riječ o prestanku pravno valjanog ugovora koji još nije ispunjen ili je samo djelomično ispunjen. Raskid ugovora moguć je sporazumom stranaka koje su ga, jednako kao što su ga bile ovlaštene sklopiti, ovlaštene i raskinuti. Međutim, ako je ispunjen, a prema onome što ste napisali je, nema mogućnosti raskida. U tom slučaju može se samo sklopiti novi ugovor, ali tada sa suprotnim (obrnutim) ugovornim ulogama. Da li bi kupac na to pristao, sumnjam jer je u igri i banka i kredit. I tu više nije samo u pitanju povratak isplaćene cijene, nego bi trebao isplatiti kredit u određenom povećanom iznosu (a to je već pitanje ugovornog odnosa kupca i banke, bi li i u kojem iznosu), te mogao tražiti nekakav iznos za naknadu štete poradi čega bi cijena u suprotnim ugovornim odnosima bila sasvim drugačija.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 23 minuta, Spitfire je napisao:

Moram se prvo osvrnuti na vaše zdravstveno stanje za koje bih vam poželio što brži i koliko je moguć što bolji oporavak. No, bojim se da vam odgovor ne ide u prilog.

Naime, pri raskidu je riječ o prestanku pravno valjanog ugovora koji još nije ispunjen ili je samo djelomično ispunjen. Raskid ugovora moguć je sporazumom stranaka koje su ga, jednako kao što su ga bile ovlaštene sklopiti, ovlaštene i raskinuti. Međutim, ako je ispunjen, a prema onome što ste napisali je, nema mogućnosti raskida. U tom slučaju može se samo sklopiti novi ugovor, ali tada sa suprotnim (obrnutim) ugovornim ulogama. Da li bi kupac na to pristao, sumnjam jer je u igri i banka i kredit. I tu više nije samo u pitanju povratak isplaćene cijene, nego bi trebao isplatiti kredit u određenom povećanom iznosu (a to je već pitanje ugovornog odnosa kupca i banke, bi li i u kojem iznosu), te mogao tražiti nekakav iznos za naknadu štete poradi čega bi cijena u suprotnim ugovornim odnosima bila sasvim drugačija.  

Zahvaljujem na dobrim željama.

Nažalost, ovakav odgovor sam i očekivala :(

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Semperfidelis1308 je napisao:

Hvala!

Nema na čemu. Volio bih da je odgovor drugačiji,

Prije 9 minuta, Semperfidelis1308 je napisao:

Novi vlasnici se još nisu upisali.

no kako je ugovoreni iznos isplaćen i dano dopuštenje za uknjižbu, smatra se da je ugovor ispunjen bez obzira što nisu još upisani u ZK.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Spitfire je napisao:

Nema na čemu. Volio bih da je odgovor drugačiji,

no kako je ugovoreni iznos isplaćen i dano dopuštenje za uknjižbu, smatra se da je ugovor ispunjen bez obzira što nisu još upisani u ZK

Kako je tako je, hvatala sam se za slamku u nadi da postoji neko rješenje..

Hvala još jednom na izdvojenom vremenu i trudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, Semperfidelis1308 je napisao:

Kako je tako je, hvatala sam se za slamku u nadi da postoji neko rješenje..

Nažalost ja ga ne vidim.

Da je kojim slučajem ugovor potpisan pri odobrenju kredita a uknjižba uvjetovana tabularnom nakon isplate ugovorene cijene, a istu niste izdali, još bi se nešto i moglo probati traženjem raskida poradi izvanrednih (promijenjenih) okolnosti na koje niste mogli utjecati ni predvidjeti (a prije isteka roka za njeno ispunjnje) te bi ispunjenje obveze postalo pretjerano otežano.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Semperfidelis1308 je napisao:

  Moram napomenuti da sam unazad dva tjedna prije nego su mi novci sjeli iznenada zavrsila na hitnoj operaciji te mi je zdravlje postalo jako naruseno. Nezaposlena sam te sam samohrana majka dvoje maloljetne djece 3 i 11god. Rok za iseljenje iz stana nam je 15.01.2018.

Slažem se s mišljenjem da bi vam sada vraćanje stana bilo izuzetno komplicirano (ako ne i nemoguće), a u svakom slučaju bilo bi povezano sa velikim dodatnim troškovima na vaš račun koji bi sigurno prešli 10% , možda čak i 20 % vrijednosti stana. Taj novac vi vrlo vjerojatno nemate, a za takav postotak vrijednosti možete godinama živjeti u biranom iznajmljenom stanu.

Međutim, obzirom na okolnosti u vezi vašeg zdravlja, možda biste mogli dogovoriti sa kupcima odgodu iseljenja za mjesec ili dva. Ako njima baš nije neka teška frka, vrlo vjerojatno bi imali razumijevanja za takav zahtjev. Možda ne bi bili oduševljeni, ali ipak se ne radi o vašem ćefu nego o iznenadnoj operaciji. To je sasvim sigurno potpuno poremetilo sve vaše planove oko preseljenja. Ponudite im da platite najam, ili već nekakav dogovor.

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , felixx je napisao:

Ponudite im da platite najam, ili već nekakav dogovor.

:palac: To je svakako moguće i izvedivo no ne vjerujem da bi to zadovoljilo korisnicu jer se jasno odredila u uvodnom postu,

prije 12 sati , Semperfidelis1308 je napisao:

ja želim odustati od prodaje stana te vratiti novac kupcima i ostati u "svome" stanu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija