Jump to content

Ne želim biti nasljednik


ninanana
 Dijeli

Preporučene objave

Molim pomoć. Imam dug koji neću otplatiti dok sam živa, nažalost.

Nakon smrti roditelja ne želim biti nasljednik. Kako se (ako je uopće moguće) može regulirati još za njihovog života da moja djeca budu nasljednici mog dijela? Ne želim da ostanu bez kuće zbog mojih dugova.

Dakle, želim da se mene "preskoči" u nasljedstvu.

Ne mogu s roditeljima o tome razgovarati na normalan način.

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , ninanana je napisao:

da moja djeca budu nasljednici mog dijela

Ne mogu biti nasljednici vašeg dijela kad Vi to još nemate, odnosno postoji nešto čemu se nadate. Dakle, vaša djeca pored vas žive a iza smrti vaših roditelja se mogu pojaviti kao oporučni nasljednici, što će reči da je nužna oporuka. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 minuta, Matrix je napisao:

Ne mogu biti nasljednici vašeg dijela kad Vi to još nemate, odnosno postoji nešto čemu se nadate. Dakle, vaša djeca pored vas žive a iza smrti vaših roditelja se mogu pojaviti kao oporučni nasljednici, što će reči da je nužna oporuka. 

Dakle, moji bi trebali oporučno to dati mojoj djeci kako bi se mene preskočilo. Znam da ja mogu uzeti i darovati, ali isto tako znam da se može dogoditi da ovrhovoditelj traži poništenje darovnog ugovora. Jesam u pravu?

Zato pokušavam naći neko rješenje, ali očito isto ne postoji.

Hvala Vam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , ninanana je napisao:

 Znam da ja mogu uzeti i darovati, ali isto tako znam da se može dogoditi da ovrhovoditelj traži poništenje darovnog ugovora.

Možda ovo ne pomaže u Vašem slučaju, jer ne znam da li ovrhovoditelji mogu i to poništiti, a i čini se da bi Vi to željeli riješiti prije smrti roditelja, mada se kasnije čini da i ne.. No, kako god - Zakon o nasljeđivanju, Čl. 130 - ako sam ga ja dobro razumjela, možete se odreći samo u svoje ime, čime bi, umjesto Vas, Vaša djeca postala nasljednicima.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , akacija je napisao:

Možda ovo ne pomaže u Vašem slučaju, jer ne znam da li ovrhovoditelji mogu i to poništiti, a i čini se da bi Vi to željeli riješiti prije smrti roditelja, mada se kasnije čini da i ne.. No, kako god - Zakon o nasljeđivanju, Čl. 130 - ako sam ga ja dobro razumjela, možete se odreći samo u svoje ime, čime bi, umjesto Vas, Vaša djeca postala nasljednicima.

 

Mislite za vrijeme života mojih roditelja? Jer ukoliko dođe do ostavinske, ako se tu odreknem, automatski sve ide nasljedniku u mom redu, a to je moja sestra, djeca su red iza mene 😶

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , ninanana je napisao:

Jer ukoliko dođe do ostavinske, ako se tu odreknem, automatski sve ide nasljedniku u mom redu, a to je moja sestra, djeca su red iza mene

Evo, za primjer, kako piše u Pozivu za ostavinsku:
"Odricanje od nasljedstva ne može biti djelomično niti pod uvjetom, a odricanje vrijedi i za potomke onog koji se odrekao, ako odricatelj nije izričito izjavio da se odriče samo u svoje ime."

To se može naći i u čl. 130, a čl. 137:
"Dio zakonskog nasljednika koji se odrekao nasljedstva samo u svoje ime nasljeđuje se kao da je taj nasljednik umro prije ostavitelja."

a onda čl. 10:
"Dio ostavine koji bi pripao prije umrlom djetetu da je nadživjelo ostavitelja nasljeđuju njegova djeca, ostaviteljevi unuci, na jednake dijelove,..."

Dakle, iz ovoga bi se dalo zaključiti da, ako se Vi odreknete nasljedstva 'samo u svoje ime', Vaša djeca će biti nasljednici umjesto Vas. (Ako sam krivo zaključila, molim nekog tko zna više da me ispravi.)

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala.

 

Na 21. 06. 2021. at 11:48, ivistipe je napisao:

Vaši roditelji neka naprave s unucima ugovor o doživotnom uzdržavanju u kojem se stavi klauzula zabrane otuđenja i opterećenja, pravo uživanja, uporabe i stanovanja za vašeg života i vaših roditelja. To vam je najsigurnije rješenje, a mogu i vaši roditelji napisati oporuku u korist unucima.

Jedno je dijete maloljetno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , Matrix je napisao:

Ispravno ste tumačili, međutim i takva nasljednička izjava se može pobijati tužbom sa zahtjevom da ista gubi učinak prema tužitelju u dijelu u kojem je potrebno za namirenje tužiteljeve tražbine. 

Dali bi prošla opcija ( pod uvjetom da se svi slože) da njeni roditelji darovnim ugovorom daruju Kuću
njenoj djeci, istina, djeca bi  morala platiti porez na nekretnine 3%(jer je njihova majka, koja je u 1. nasljednom redu, živa )
ali, bolje platiti i 3% nego izgubiti Kuću
Kuća Pravno prelazi na Djecu, a oni mogu napraviti svoj >interni< ugovor, kojim će između sebe regulirati
 sva prava i obaveze, vezano kome koliki udio u stvarnosti pripada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , wrritteer je napisao:

Da skratimo i pojednostavnimo priču:

 

"Odričem se nasljedstva u potpunosti" - nitko vam ništa ne može.

"Odričem se nasljedstva u ime sina,babe,strica,psa,xy"- podložni ste svim vrstama ovrhe i sudskim procesima.
 

Prema Vama, tko onda dobiva moje nasljedstvo - moja sestra ili moja djeca, budući sam živa 😶?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 minuta, ninanana je napisao:

Prema Vama, tko onda dobiva moje nasljedstvo - moja sestra ili moja djeca

To su dvije različite nasljedničke izjave. Možete se jednostavno odreći nasljedstva ili možete naglasiti da se "nasljedstva odričete samo u svoje ime". U prvom slučaju, nasljednik je Vaša sestra; u drugom, Vaša djeca.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , wrritteer je napisao:

Da skratimo i pojednostavnimo priču:

"Odričem se nasljedstva u potpunosti" - nitko vam ništa ne može.

Ne.

Tko ima dugove, ne smije aktivno opstruirati da se vjerovnici naplate. U protivnom, može biti izložen kaznenom progonu. 

Odricanje od nasljedstva bi bilo takvo opstruiranje.

Čak je dvojbeno bi li dužnik bio dužan osporavati dar ostavitelja zbog nužnog djela koji bi mogao naslijediti,  da se iz tog djela naplate vjerovnici... ali to je već za raspravu. 

Do sada, u praksi ne znam da se ovo primjenjivalo, ali ta mogućnost postoji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 minuta, felixx je napisao:

Ne.

Tko ima dugove, ne smije aktivno opstruirati da se vjerovnici naplate. U protivnom, može biti izložen kaznenom progonu. 

Odricanje od nasljedstva bi bilo takvo opstruiranje.

Čak je dvojbeno bi li dužnik bio dužan osporavati dar ostavitelja zbog nužnog djela koji bi mogao naslijediti,  da se iz tog djela naplate vjerovnici... ali to je već za raspravu. 

Do sada, u praksi ne znam da se ovo primjenjivalo, ali ta mogućnost postoji.

Ja ne mislim da je ovo aktivno opstruiranje.
Znači, silom zakona netko je pred mene stavio izbor, da slobodno odlučim. 
Ja nisam inicirao taj proces niti bilo kojom radnjom utjecao na pokretanje istoga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

 Dijeli

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija