Jump to content

Vraćanje 5+5% na mirovinu, posebni uvjeti


fango

Preporučene objave

S obzirom da je aktualni topic o ovoj temi zaključan, molio bih poštovanog prof pojašnjenje u vezi navedenog, u pitanju je mirovina od 2015 god. po posebnim uvjetima, prijevremena policijska, do 01.03.2023 je bila do već spominjanih točno 464,53€ ili 3.500kn, no potom je skočila na 489,90€, kolika je i sada (nije bilo uvećanja nikakvog za ovaj mjesec) .. po onome što ste naveli ne ispunjavam uvjete za taj povrat?

unaprijed zahvalan!

uređeno: od fango
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobri moj fango,

to je život, na nekom se dogodi uskrata (nekih prava) za manje od 1 EUR kao kod Vas upravo sada.

Kada Vam se vrati svih 10 % po Kosor, iznos Vaše mirovine će biti 516,14 EUR-a, povratom 5 % od 1.7.2023.g. taj iznos je 490,34 EUR-a.

Žao mi je sa sadašnjim iznosom Vaše mirovine od 489,90 EUR-a nema ništa od povrata od 1.7.2023.g.

Mislim da Vam prvi povrat ide od rujna kada nam rastu mirovine za cca 8 %, temeljem rasta aktualne vrijednosti mirovine (avm).

Vidite:

Mandrak69, ista situacija je kod mene pa sam jučer poslao mail na HZMO i brzo su odgovorili 

Poštovani,
Vi spadate u skupinu korisnika kojima je izračunani stvarni postotak smanjenja 5% ili manji od 5% te Vam s 01.07.2023. nije određena nova svota mirovine, već će nova svota mirovine povećana za taj postotak odrediti od 01.01.2024.

S Poštovanjem,
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovane kolege branitelji, pošto je dosta upita u svezi smanjenja mirovine s 10% na 5% koji smatraju da su trebali dobiti nešto veću mirovinu, dobili smo odgovor iz HZMO da nisu svi prevedeni automatskim putem i da će spisak svih ostalih biti biti uskoro upisan i ispravljen te će za to prošlo vrijeme, naknadno biti uplaćena razlika.

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , prof je napisao:

Dobri moj fango,

to je život, na nekom se dogodi uskrata (nekih prava) za manje od 1 EUR kao kod Vas upravo sada.

Kada Vam se vrati svih 10 % po Kosor, iznos Vaše mirovine će biti 516,14 EUR-a, povratom 5 % od 1.7.2023.g. taj iznos je 490,34 EUR-a.

Žao mi je sa sadašnjim iznosom Vaše mirovine od 489,90 EUR-a nema ništa od povrata od 1.7.2023.g.

Mislim da Vam prvi povrat ide od rujna kada nam rastu mirovine za cca 8 %, temeljem rasta aktualne vrijednosti mirovine (avm).

Vidite:

Mandrak69, ista situacija je kod mene pa sam jučer poslao mail na HZMO i brzo su odgovorili 

Poštovani,
Vi spadate u skupinu korisnika kojima je izračunani stvarni postotak smanjenja 5% ili manji od 5% te Vam s 01.07.2023. nije određena nova svota mirovine, već će nova svota mirovine povećana za taj postotak odrediti od 01.01.2024.

S Poštovanjem,

Dragi fango,

molim Vas ponovo pogledajte što sam napisao, a sve temeljem tvrdnji odgovornih osoba iz HZMO.

prije 2 sati , fango je napisao:

.. to je i moj kolega, koji je pričao s pravnicom u Mihanovićevoj, rekao .. točnije, kako će i on dobiti povrat iako je u startu 2015 god. dobio tih famoznih 3,500kn mirovine, međutim prof kaže da to baš i nije tako ..

Nažalost tako je kako sam napisao u prvom odgovoru.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , prof je napisao:

Dragi fango,

molim Vas ponovo pogledajte što sam napisao, a sve temeljem tvrdnji odgovornih osoba iz HZMO.

Nažalost tako je kako sam napisao u prvom odgovoru.

.. ma, smisao prošle objave je bilo da JA sada znam da neću dobiti povrat, ali ne mogu kolegi objasniti da ON neće dobiti nikakav povrat, jer smo u sličnoj situaciji .. ipak čini mi se da te pravnice ne daju točne info preko telefona pa dolazi do zabune .. hvala još jednom!

uređeno: od fango
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , fango je napisao:

.. to je i moj kolega, koji je pričao s pravnicom u Mihanovićevoj, rekao .. točnije, kako će i on dobiti povrat iako je u startu 2015 god. dobio tih famoznih 3,500kn mirovine, međutim prof kaže da to baš i nije tako ..

Pozdrav svima na forumu.Objavio sam post o mojem naravno ne i jedinom slučaju,u mirovini sam od 13 09 2008 g.Kod mene je došlo do promjene odnosa rat mir ,imam hrvi dragovoljac,1796 dana borbenog sektora,sa 40 -60 na 50 -50 i mirovina mi je od 1 1 2013 prešla 3500 kn .Invalidska kumulirana mirovina PZOHBDR.Nazvala me moja referentica .i rekla da mi mora limitirati mirovinu na 3500 kn.Točan izračun je bio 3,497,kn i nešto lipa.Vlada i ministarstvo su rekli da i te mirovine ulaze u tih 10%.Moram priznati da pri daljnjem usklađivanjima sam dobivao odeđene postotke.Sada čitam svakakve komentare ali nitko ne spominje te limitirane mirovine.Niti sam ušao u famozni članak 52c.Ponovo ako ima netko volje da nešto pojasni .POZDRAV SVIM HRVATSKIM BRANITELJIMA MA GDJE BILI.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 03. 08. 2023. u 15:42, fango je napisao:

S obzirom da je aktualni topic o ovoj temi zaključan, molio bih poštovanog prof pojašnjenje u vezi navedenog, u pitanju je mirovina od 2015 god. po posebnim uvjetima, prijevremena policijska, do 01.03.2023 je bila do već spominjanih točno 464,53€ ili 3.500kn, no potom je skočila na 489,90€, kolika je i sada (nije bilo uvećanja nikakvog za ovaj mjesec) .. po onome što ste naveli ne ispunjavam uvjete za taj povrat?

unaprijed zahvalan!

 

na mome listiću od mirovine za ovaj mjesec  vidim da sam dobio više nekih 61 euro ali ništa nema objašnjenja pod niti jednom stavkom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , dajac59 je napisao:

 

na mome listiću od mirovine za ovaj mjesec  vidim da sam dobio više nekih 61 euro ali ništa nema objašnjenja pod niti jednom stavkom

Lijepo čitajuči opet čini se meni ,tko je imao taj je i dobio povečanje.A ovi što nemaju niti neće dobiti,grubo sumiram,neda mi se više objašnjavati.Vidi se po forumu koliko smo podijeljeni ,i kako zakon se tumači i tko se tu uopče može snači.Ponavljam tko je imao taj je i dobio ,a ovo drugo bacanje prašine u oči .SRETAN NAM DANAŠNJI DAN DRAGI PRIJARELJI I DAN VELIKE POBJEDE .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , dajac59 je napisao:

 

na mome listiću od mirovine za ovaj mjesec  vidim da sam dobio više nekih 61 euro ali ništa nema objašnjenja pod niti jednom stavkom

 

prije 2 sati , sivko je napisao:

Nemam ni ja objašnjenje a ni itko drugi.Objašnjenje ti je u Zakonu i automatizmom su povećali.Isto će ti bit i u veljači 2024.

Poštovani dajac59,

 

napišite bruto iznos mirovine od 01.06.2023., i bruto iznos od 01.07.2023., pa ću ja vrlo vjerojatno napisati objašnjenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Josip HR je napisao:

Poštovani,

svi koji si imali pravo na 5,55% povećanje mirovine. Mirovina im se povećala u prosjeku 5,263%, kao i Vama. Vi ste trebali dobiti novu mirovinu u iznosu 1.328,62 eura tj. 69,93 eura više.

Je li moguće kako je navedeni postotak od 5,263  pogreška HZMO kod izračuna...

100 : 5.55 = 18

105.55 :5.55 =19

Ispravno je ono prvo, znači stara mirovina / 18 = povišica u eurima

ako se stara mirovina podijeli sa 19, dobije se famozni postotak povećanja  od 5, 263...

Pozdrav svim hrvatskim braniteljima...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 56 minuta, Darko96 je napisao:

Je li moguće kako je navedeni postotak od 5,263  pogreška HZMO kod izračuna...

100 : 5.55 = 18

105.55 :5.55 =19

Ispravno je ono prvo, znači stara mirovina / 18 = povišica u eurima

ako se stara mirovina podijeli sa 19, dobije se famozni postotak povećanja  od 5, 263...

Pozdrav svim hrvatskim braniteljima...

Ja računam na drugi jednostavniji način, napr. stara mirovina od 1.000,00 eura, a povećanje je 5,5555%

1.000,00 + 5,5555% = 1.055,555 ili 1.000,00 x 1,055555=1.055,555

Moguće je da je navedeni postotak pogreška HZMO-a, a  moguće je kako je poštovani prof napisao: Drmnu euro do 5 eura po obračunu mirovine mjesečno i eto im palača.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 35 minuta, Josip HR je napisao:

Ja računam na drugi jednostavniji način, napr. stara mirovina od 1.000,00 eura, a povećanje je 5,5555%

1.000,00 + 5,5555% = 1.055,555 ili 1.000,00 x 1,055555=1.055,555

Moguće je da je navedeni postotak pogreška HZMO-a, a  moguće je kako je poštovani prof napisao: Drmnu euro do 5 eura po obračunu mirovine mjesečno i eto im palača.

Da, dobro. Nejasan mi je taj famozni postotak od 5, 263 i pokušavam odgonetnuti na koji način su došli do njega u HZMO...

100/18 = 5.555 ( 100 / 5.555 =18 )

100/19 = 5.263  (105.555 / 5.555 =19)

Možda pogreška u excel kalkulatoru, na sto posto greškom pridodali 5,555 i onda podijelili...Ispravno je vrijednost od sto posto podijeliti sa određenim postotkom kako bi se dobio kooficijent izračuna razlike mirovine .

Ili staru mirovinu najprije podijeliti sa 90 posto i dobiveni kooficijent pomnožiti sa 95 posto za visinu nove mirovine..

Ovaj famozni postotak ili je greška, ili se radi o nečemu drugome.. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 31 minuta, Darko96 je napisao:

Ili staru mirovinu najprije podijeliti sa 90 posto i dobiveni kooficijent pomnožiti sa 95 posto za visinu nove mirovine..

Ovaj famozni postotak ili je greška, ili se radi o nečemu drugome.. ??????

Poštovani Darko,

nije mi poznata formula kako to radi HZMO ali kao kontrola njihovog izračuna, za stare mirovine veće od 516,14 EUR-a najbolje je staru mirovinu najprije podijeliti sa 90 (ili 9) i dobiveni broj pomnožiti sa 95 (ili 9,5) i to je pravi iznos nove mirovine od 1.8.2023.g.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani moj Prof, kako saznati moj bruto mirovine...ne nađem nigdje na mom m bankingu... jer je meni mirovina u nettu uvećana za 4.87%,pa smatram da je porez uzeo nekih 7 eura. Uglavnom do sada nisam primijetio da je HZMO nešto krivo računao, pa ću ako treba otići i po potvrdu o mirovini u HZMO da vidim o čemu se točno radi. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 28 minuta, prof je napisao:

Poštovani Darko,

nije mi poznata formula kako to radi HZMO ali kao kontrola njihovog izračuna, za stare mirovine veće od 516,14 EUR-a najbolje je staru mirovinu najprije podijeliti sa 90 (ili 9) i dobiveni broj pomnožiti sa 95 (ili 9,5) i to je pravi iznos nove mirovine od 1.8.2023.g.

Poštovani prof, stvar je u tome što je i moja mirovina povećana za spomenuti famozni kooficijent od 5,263 posto.. Jednostavno mi nije jasno kako su došli do izračuna takvog povećanja.. Razlika mirovine u odnosu  na uobičajeni postotni račun je približno 4 eura manje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Josip HR je napisao:

Poštovani,

svi koji si imali pravo na 5,55% povećanje mirovine. Mirovina im se povećala u prosjeku 5,263%, kao i Vama. Vi ste trebali dobiti novu mirovinu u iznosu 1.328,62 eura tj. 69,93 eura više.

Koliko vidim ukrali su mi 8 i nešto eura, svi lopovi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Josip HR je napisao:

Vi ste trebali dobiti novu mirovinu u iznosu 1.328,62 eura tj. 69,93 eura više.

 

prije 1 sat , prof je napisao:

najbolje je staru mirovinu najprije podijeliti sa 90 (ili 9) i dobiveni broj pomnožiti sa 95 (ili 9,5) i to je pravi iznos nove mirovine od 1.8.2023.g.

 

prije 56 minuta, dajac59 je napisao:

Koliko vidim ukrali su mi 8 i nešto eura

Evo i od profesora isti izračun. Pravi iznos nove mirovine:

1.258,69 / 90 x 95 =1.328,62

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako im za mirovine veće od 516,14 EUR-a ovo nije jasno, ako im ovo nije ispravna i točna matematika:

 

1.000 EUR - 10 % (100 EUR-a) = 900 EUR-a je dosadašnja mirovina smanjena za 10 % od 2010.g.

900 EUR / 90 = 10 EUR-a x 95 = 950 EUR-a je iznos mirovine od 1.8.2023.g. 

 

950 EUR / 95 = 10 EUR-a x 100 = 1.000 EUR-a je iznos mirovine od 1.1.2024.g.

 

Neka se ostave posla koji slabo rade i neka idu loviti rake govnjare.

PS

Put do ovog rezultata može biti različit ali samo je jedan ishod točan, sve ostalo je brljanje (lista riječi i fraza, sličnih 'brljanje': prtljanje, čeprkanje, kenjanje, pljuckanje, bauljanje).

Odmah pišem prigovor nadležnom uredu HZMO na izračun bruto iznosa svoje mirovine isplaćene 1.8.2023.g.

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Darko96 je napisao:

Poštovani prof, stvar je u tome što je i moja mirovina povećana za spomenuti famozni kooficijent od 5,263 posto.. Jednostavno mi nije jasno kako su došli do izračuna takvog povećanja.. Razlika mirovine u odnosu  na uobičajeni postotni račun je približno 4 eura manje...

 

prije 3 sati , dajac59 je napisao:

Koliko vidim ukrali su mi 8 i nešto eura, svi lopovi

Prigovor ili žalba nadležnom uredu HZMO na iznos bruto mirovine isplaćene od 1.8.2023.g.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , prof je napisao:

Poštovani Darko,

nije mi poznata formula kako to radi HZMO ali kao kontrola njihovog izračuna, za stare mirovine veće od 516,14 EUR-a najbolje je staru mirovinu najprije podijeliti sa 90 (ili 9) i dobiveni broj pomnožiti sa 95 (ili 9,5) i to je pravi iznos nove mirovine od 1.8.2023.g.

Kada napravim sve opisane matematicke korake ,meni točno tako ispada nova visina mirovine, točno u cent. 

Meni su bruto I neto isti jer mi se ne oduzima od bruto ništa. Porez, prorez itd...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Kompa je napisao:

Meni su bruto I neto isti jer mi se ne oduzima od bruto ništa. Porez, prorez itd...

 

prije 29 minuta, prof je napisao:

Poštovani Kompa,

tako bi trebalo biti svima za bruto iznos mirovine.

Poštovani profesore,

 

drugim riječima mislite da na bruto mirovinu nitko ne bi trebao plaćati porez? Ako sam dobro shvatio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 34 minuta, Skywalker007 je napisao:

Poštovani Prof evo provjerio što smo jučer pričali, meni u brutu bilo povećanje točno za 5.26% a na netu imam porez i prirez pa je zato manje vidljivo na računu.

Poštovani Sky,

jeste li napravili provjeru: bruto iznos stare mirovine podijeliti sa 90 a onda taj broj pomnožiti sa 95. Taj novi iznos bi trebao biti Vaša bruto mirovina od 1.8.2023.g.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Josip HR je napisao:

 

Poštovani profesore,

 

drugim riječima mislite da na bruto mirovinu nitko ne bi trebao plaćati porez? Ako sam dobro shvatio.

Ne poštovani Josipe,

proces izračuna bruto iznosa mirovina većih od 516,14 EUR-a za sve bi trebao biti jednak nakon 1.8.2023.g.

Izračun neto iznosa mirovine nema veze s izračunom bruto iznosa mirovine, radi se po drugim zakonima i pravilima.

Tako ima primjera da netko s 1.100 EUR-a bruto mirovine ne plaća ni porez, ni prirez, ni dopunsko zdravstveno osiguranje (bruto mu je i neto mirovina) a drugi s 600 EUR-a bruto mirovine od toga plaća porez, prirez i dopunsko zdravstveno osiguranje.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 36 minuta, prof je napisao:

proces izračuna bruto iznosa mirovina većih od 516,14 EUR-a za sve bi trebao biti jednak nakon 1.8.2023.g.

Izračun neto iznosa mirovine nema veze s izračunom bruto iznosa mirovine, radi se po drugim zakonima i pravilima.

Tako ima primjera da netko s 1.100 EUR-a bruto mirovine ne plaća ni porez, ni prirez, ni dopunsko zdravstveno osiguranje (bruto mu je i neto mirovina) 

Poštovani profesore, 

 

porez za sve jednak? Hmm. Napr. tko ima maloljetnu djecu, tko uzdržava više osoba, tko ima braniteljsku mirovinu bez invaliditeta, tko ima HRVI mirovinu invalidnosti od 20 do 100% , tko ima invalidnost u svezi rata od 20 do 100%......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , prof je napisao:

 

 

prije 9 minuta, Josip HR je napisao:

Poštovani profesore, 

 

porez za sve jednak? Hmm. Napr. tko ima maloljetnu djecu, tko uzdržava više osoba, tko ima braniteljsku mirovinu bez invaliditeta, tko ima HRVI mirovinu invalidnosti od 20 do 100% , tko ima invalidnost u svezi rata od 20 do 100%......

Molim Vas Josipe, 

samo sam dao dva primjera izračuna neto mirovine, da se shvati da su različiti zakoni koji reguliraju izračun bruto i neto iznosa mirovine.

Nikad nisam bio za porez svima jednako a presretan sam što plaćam porez (da mi ga je plaćati još više) i nemam razloga mijenjati baš ništa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 minuta, prof je napisao:

 

Molim Vas Josipe, 

samo sam dao dva primjera izračuna neto mirovine, da se shvati da su različiti zakoni koji reguliraju izračun bruto i neto iznosa mirovine.

Nikad nisam bio za porez svima jednako a presretan sam što plaćam porez (da mi ga je plaćati još više) i nemam razloga mijenjati baš ništa.

Na 1450 eura samo neka oni meni uzmu porez i" prirez 😆 svi bi pristali a možda i ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , prof je napisao:

Poštovani Sky,

jeste li napravili provjeru: bruto iznos stare mirovine podijeliti sa 90 a onda taj broj pomnožiti sa 95. Taj novi iznos bi trebao biti Vaša bruto mirovina od 1.8.2023.g.

Poštovani Prof evo jesam i nedostaje 3.10 eura, tj. dobio sam veću mirovinu za 5,26% a trebalo je biti 5.55 % ili kao što ste napisali prvo podijeliti s 90 pa onda pomnožiti s 95.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da je najbolji izracun mirovine OB x koeficijent x AV prije smanjenja mirovina. Od toga izracunati 5 posto i odbiti. Dibiveni OB x koeficijent x AV i to je tocan izracun. Meni je razlika neka 4 eura i mislim da ne rade pravilan obracun. U 2 mjesecu 2024 OB koji je bio prije smanjenja x koeficijent x AV i to je to, ako ne odgovara, pisat žalbu HZMO..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.
  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija