Jump to content

Europska invalidska iskaznica


PrEsVeTli

Preporučene objave

Pozz

Čitam ovo oko iskaznica RVI-a . pa sam se raspitao u Registru invalidnih osoba koji je sad na novo napravljen...provjerite preko njihovih stranica što vam piše...koliko invalidnosti i na što...

Dakle..prvi mail koji sam dobio po upitu što mj je u Registru, poslan mi je službeni dopis gdje je upisan samo RVI..po osnovi logora...koji imam od 91., a s obzirom da sam jedan od majmuna koji je nakon logora nastavio radit u Mup-u...pa nakon rata nastradao na poslu , zbog čega sam umirovljen i kak RVI i kao invalid rada...a radna invalidnost koju sam dobio na Komisiji HZMO ...60% ukupno, od toga 50% na donje ekstremitete ...nine upisano. A to imam od 2019. godine!!

Dakle, ispada da ne vode nikakav točan nadzor svega. Pa pošaljite upite, da vas ne muljaju...l.p.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ni kod mene nije kako treba piše dobro invalidnost u postocima,ali je naznačeno da nije evidentirano oštećenje donjih ekstremiteta, ja ranjen u obje noge i to piše u mom rješenju o invalidnosti i u nalazu i mišljenju tog rješenja.Poslao sam im mail sa upitom o tome, te im poslao rješenje i nalaz i mišljenje još 05.02.24, ali ni odgovora da su primili ,a kamoli da će nešto prepraviti .Iskaznicu nisam dobio, dok znam da su neki civilni invalidi dobili na osnovu bolesti 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo i ja danas dobio iskaznicu,nema veze baš samo postotak hrvi nego ocjena vještaka o oštećenju organizma po svim bolestima,i stupnju funkcionalnosti,e sad treba provjeriti jer osobno mislim da nema baš koristi od nje,osim pogodnosti kod vožnje vlakom i trajektom za ove postotke,naravno ko ima veće postotke oštećenja ima i autocestu i cestarinu.a za to je i do sada bilo al uz riješenje zosia. Moj dojam je da je netko dobio dobar novac za izradu a nama jedino olakšati dokazivanje da si osoba sa invaliditetom,kad se skenira kod vidi se dali je važeća. A Što se tiče postotaka tu je zbrda zdola jer kako netko može (kao i ja) imati opću nesposobnost za rad,hrvi 20% omjer 20/80 a po nijma svratan i upisan 30% tjelesno oštećenje i 3stupanj funkcionalnosti.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

-povlastica naknade za oslobađanje plačanja godišnje naknade za uporabu javnih cesta;  tjelesno štećenje od 80% ili 60% donjih eksremiteta

-povlastica za oslobađanje cestarine i objekata s naplatom za osobni automobil; oštečenje donjih ekstremiteta 80% i više, 100% sluha ili vida, 100% HRVI

-europska parkirališna karta; 80% invaliditeta - tjelesno oštećenje ili 60% invaliditeta donjih ekstremiteta

-povlastice za pomorski putnički prijevoz; 70% oštečenja donjih ekstremiteta, 80% vida, 90% tjelesnog oštećenja, HRVI I, II, III i IV skupine

- povlastice za željeznički prijevoz; sljepe osobe, gluhe osobe, intelektualne teškoće, oštečenje donjih ekstremiteta 70%, osobe na trajnoj dijalizi, djeca s teškočama u razvoju, osobe s invaliditetom utvrđenog III i IV stupnja funkcionalne sposobnosti

Svi gore navedeni imaju pravo na 4 putovanja (željezničko i pomorsko) godišnje uz plaćanje 25% redovne cijene, no besplatno je za pratitelja i vozila

Ako se nema nekih od gore nabrojanih invaliditeta nemože se dobiti i europska parkirališna karta, kao i nacionalna i europska iskaznica zs OSI

Svi sa OSI mogu provjetiti status osobe s invaliditetom u registru osoba s invaliditetom, te ako su neispravni podatci možete poslati dokument (nalaz i mišljenje vještaka). Na osno toga dokumenta isti momenat ispravljaju podatke.

Upoznat sam s time jer sam imao takav slučaj, isti dan su ispravili i poslali mi ispravnu potvru na e-mail (imate poziv za provjeru na stranicama HZJZ)

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Jel to onda znači da iskaznice HVIDR-e na kojima jedino piše da si invalidna osoba, više nije relevantan dokumenat koji potvrđuje invalidnu osobu?

Jel HVIDR-a i Đakić ima kakvo priopćenje vezano za to?

Ili se očekuje samo da se plaća i dalje članarina HVIDR-i, a nitko nas s tim dokumentom više ne zarezuje...

Ne razumijem...ako si invalid pi Rješenju nekog državnog tijela, onda valjda to Rješenje ima neku snagu i vrijednost...

Ovako ispada, kako novi Zakoni dolaze, jer pojedincima treba pogodovat, stari ,,dogovori,, ne vrijede...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 38 minuta, Robert Hasija je napisao:

Jel to onda znači da iskaznice HVIDR-e na kojima jedino piše da si invalidna osoba, više nije relevantan dokumenat koji potvrđuje invalidnu osobu?

Jel HVIDR-a i Đakić ima kakvo priopćenje vezano za to?

Ili se očekuje samo da se plaća i dalje članarina HVIDR-i, a nitko nas s tim dokumentom više ne zarezuje...

Ne razumijem...ako si invalid pi Rješenju nekog državnog tijela, onda valjda to Rješenje ima neku snagu i vrijednost...

Ovako ispada, kako novi Zakoni dolaze, jer pojedincima treba pogodovat, stari ,,dogovori,, ne vrijede...

 

HVIDR-a je Udruga, puno HRVI nisu članovi HVIDR-e (između ostalih i ja, 90% HRVI). 

Iskaznica HVIDR-e nikada nije imala neki značaj, osim da si član udruge i moglo se jedno vrijeme voziti tramvajem po ZG-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, HVIDR-a je udruga. Isto tako postoji i Udruga civilnih invalida za koju ako si član dobiješ iskaznicu na kojoj piše postotak oštečenja i vrsta oštećenja. Istovremeno možeš biti član bilo koje udruge ili obadvije. Svejedno sve OSI su upisane u registar OSI i to, po novom, samo jedan tj. najeći postotak invaliditeta odnosno invalidnosti. I osobe s najmanjim invaliditetom su upisne, ali nemaju svi pravo na pogodnosti, osim za koje je to propisano raznim zakonima, pravilnicima i uredbama (u RH ima ukupno oko 600.OOO osoba s nekim invaliditetom)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 26. 02. 2024. u 17:13, vukovar je napisao:

Ni kod mene nije kako treba piše dobro invalidnost u postocima,ali je naznačeno da nije evidentirano oštećenje donjih ekstremiteta, ja ranjen u obje noge i to piše u mom rješenju o invalidnosti i u nalazu i mišljenju tog rješenja.Poslao sam im mail sa upitom o tome, te im poslao rješenje i nalaz i mišljenje još 05.02.24, ali ni odgovora da su primili ,a kamoli da će nešto prepraviti .Iskaznicu nisam dobio, dok znam da su neki civilni invalidi dobili na osnovu bolesti 

Meni u registru stoji da sam "osoba 100% tjelesnog oštećenja, 3. razine funkcionalnog oštećenja.
Ne postoji oštećenje donjih ekstremiteta."

A ja se po kući krećem kako tako, pridržavajući se za zidove itd. a izvan kuće u invalidskim kolicima.

Vještačenje obavljeno 23.01.2024. u sklopu zahtjeva za inkluzivni dodatak za osobe sa invaliditetom.
Nisam se imao pravo niti žaliti zato što socijalno ne šalje nikome rješenja o invaliditetu već svoje rješenje gdje uopće ne piše postotak invalidnosti već samo stupanj funkcionalnog oštećenja i koliki sam doplatak dobio. Iako bi morali poslati rješenje zato što postoji zakonski rok za žalbu.

Nas koji koristimo osobnu invalidninu ili sada inkluzivni dodatak vještače svake 2 godine bez našeg prisustva na osnovu dokumentacije kao stoku.
Doslovno ovisiš na koju je nogu to jutro ustala gospoda komisije i onda još socijalno ne pošalje rješenje pa nemam pravo žalbe i tako već 8 godina. 

Inače dobio sam EU iskaznicu, propusnicu za parking, povlasticu u željezničkom i pomorskom prijevozu te povlasticu naknade za oslobađanje plaćanja godišnje naknade za uporabu javnih cesta (koju ne mogu koristiti zato što automobil nije na moje ime i nikada zbog zdravstvenog stanja nisam niti mogao voziti). Povlasticu za autoceste nisam dobio zato što prema komisiji nemam oštećenje donjih ekstremiteta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, dobivate rješenje od institucije u kojoj ste podnijeli zahtjev. Uz rješenje institucije (CZSR, MRSOP,HZZO, Državni ured za branitelje) morate dobiti  nalaz i mišljenje vještaka (ako ga niste dobili trebali ste isto tražiti). U svakom rješenju isto tako postoji "pravni lijek" o mogućnosti žalbe. Žalite se na rješenje institucije jer je isto sastavljeno po nalazu vještaka. Prema svemu sudeći vještak kod Vas nije utvrdio invaliditet na donje ekstemitete potrebnih 80 i više %. Iz moga iskustva kontrolno vještaćenje za pravo na osobnu invalidninu IV (sada grupirano u 3 razine) ne rade, već samo za pravo na pomoć i njegu III. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 50 minuta, cvrtila je napisao:

Da, dobivate rješenje od institucije u kojoj ste podnijeli zahtjev. Uz rješenje institucije (CZSR, MRSOP,HZZO, Državni ured za branitelje) morate dobiti  nalaz i mišljenje vještaka (ako ga niste dobili trebali ste isto tražiti). U svakom rješenju isto tako postoji "pravni lijek" o mogućnosti žalbe. Žalite se na rješenje institucije jer je isto sastavljeno po nalazu vještaka. Prema svemu sudeći vještak kod Vas nije utvrdio invaliditet na donje ekstemitete potrebnih 80 i više %. Iz moga iskustva kontrolno vještaćenje za pravo na osobnu invalidninu IV (sada grupirano u 3 razine) ne rade, već samo za pravo na pomoć i njegu III. 

Ma evo 8 godina nikada nisam dobio rješenje... Ali nije bilo ovakvih gluposti da nemam oštećenje donjih ekstremiteta i imao sam 100% 4. razine.

Sada su mi spustili na 100% 3. razine i to na gornje ekstremitete obzirom da su napisali da nemam oštećenje donjih.

Što se tiče inkluzivnog dodatka nema potrebe za žalbom, dobio sam 3. razinu i imam Barthel index 55 a po Zakonu o inkluzivnom dodatku to je 3. razina dodatka od 432 eura.
Ne mogu više niti dobiti zato što je za 3. razinu potreban Barthel 36 - 61 a za 2. razinu je potreban Barthel 0-36 a to ne mogu niti navući da bude ispod 36. Tako da je sve ok što se tiče dodatka, samo čekam rješenje i dobit ću zaostatke. A i da imam čak Barthel ispod 36 razlika u doplatku je 48 eura... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi imate i dalje 100% invaliditeta i IV stupanj invalidnosti, no po novom Zakonu o inkluzivnom dodatku su Vam dodijelili  3. razinu potpore (znaći IV stupanj funkcionalne sposobnosti je sada razdjeljen na 1. 2 i 3 razinu potpore) radi Barthel indexa.

Molio bih Vas sljedeće: dali su Vas sami zvali (brzo su Vas rješili), tko Vam je ispunio obrazac Barthel index, dali ste bili prisutni vještačenju ili na razgovoru sa socijalnom radnicom.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , cvrtila je napisao:

Vi imate i dalje 100% invaliditeta i IV stupanj invalidnosti, no po novom Zakonu o inkluzivnom dodatku su Vam dodijelili  3. razinu potpore (znaći IV stupanj funkcionalne sposobnosti je sada razdjeljen na 1. 2 i 3 razinu potpore) radi Barthel indexa.

Molio bih Vas sljedeće: dali su Vas sami zvali (brzo su Vas rješili), tko Vam je ispunio obrazac Barthel index, dali ste bili prisutni vještačenju ili na razgovoru sa socijalnom radnicom.

 

Ma nigdje ja nisam bio, nemam 4. stupanj. Kako mogu biti 4. stupanj oštećenja organizma kada je u Registru osoba sa invaliditetom upisano da sam 3. stupanj? I još obrisano 4. stupanj te dodano da nemam oštećenje donjih ekstremiteta. Ne možete biti 4. stupanj a da netko bezveze upiše da ste 3. stupanj. Registar nije briga za što ste vještačeni niti u kojoj ustanovi. Upisuju podatke o postotku i razini koje dobiju i kada dobiju (čuo sam se s njima). Kakve po vama veze imaju Registar i inkluzivni dodatak kod unošenja podataka i određivanja postotka i razine oštećenja? Nemaju apsolutno nikakve, niti je Registar tj. HZJZ uopće briga za što ste vještačeni. Njihovo je da ažuriraju podatke o invaliditetu i to je sve.

 

Papire je predala druga osoba. Nisam ni bio u socijalnom, ni na komisiji. Već godinama me vještače na osnovu papirologije. Nisam bio na komisiju pozvan od 2018. mislim.

 

Barthel je ispunio spec. neurolog koji me liječi već 13 godina.

 

Dobio sam sve onako kako stoji u Zakonu o inkluzivnom dodatku, nitko neće zbog mene kršiti Zakon. A u Zakonu jasno piše da odrasla osoba sa oštečenjem 3. stupnja i Barthel indexom 36 - 60 spada u 3. razinu doplatka.

 

Sve je jasno.

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma evo 8 godina nikada nisam dobio rješenje... Ali nije bilo ovakvih gluposti da nemam oštećenje donjih ekstremiteta i imao sam 100% 4. razine.

Eto, ovaj pasus me je navelo na krivi zaključak. Mi očito mješamo stupnjeve I-IV iz Zakona o socijalnoj skrbi koji su bili važeći do 31.12.2023. sa razinama potpore po Zakonu o inkluzivnom dodatku 1.-5. Sa 31.12.2023. ukinuti su članci Zakona o socijalnoj skrbi od 50. - 60. koji su regulirali prava na osnovi invaliditeta. 

Ispričavam se na znatiželji, no ja čekam poziv CZSR ili rješenje sa 100% invaliditeta, IV stupanj invalidnosti po starom Zakonu o socijalnoj skrbi.

Stupanj funkcionalne sposobnosti je bio I -IV da bi se sada prevodio u razine od 1. - 5.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , MarkoDelija je napisao:

Meni u registru stoji da sam "osoba 100% tjelesnog oštećenja, 3. razine funkcionalnog oštećenja.
Ne postoji oštećenje donjih ekstremiteta."

A ja se po kući krećem kako tako, pridržavajući se za zidove itd. a izvan kuće u invalidskim kolicima.

Vještačenje obavljeno 23.01.2024. u sklopu zahtjeva za inkluzivni dodatak za osobe sa invaliditetom.
Nisam se imao pravo niti žaliti zato što socijalno ne šalje nikome rješenja o invaliditetu već svoje rješenje gdje uopće ne piše postotak invalidnosti već samo stupanj funkcionalnog oštećenja i koliki sam doplatak dobio. Iako bi morali poslati rješenje zato što postoji zakonski rok za žalbu.

Nas koji koristimo osobnu invalidninu ili sada inkluzivni dodatak vještače svake 2 godine bez našeg prisustva na osnovu dokumentacije kao stoku.
Doslovno ovisiš na koju je nogu to jutro ustala gospoda komisije i onda još socijalno ne pošalje rješenje pa nemam pravo žalbe i tako već 8 godina. 

Inače dobio sam EU iskaznicu, propusnicu za parking, povlasticu u željezničkom i pomorskom prijevozu te povlasticu naknade za oslobađanje plaćanja godišnje naknade za uporabu javnih cesta (koju ne mogu koristiti zato što automobil nije na moje ime i nikada zbog zdravstvenog stanja nisam niti mogao voziti). Povlasticu za autoceste nisam dobio zato što prema komisiji nemam oštećenje donjih ekstremiteta.

Ako Ti mama posjeduje auto neka ga pokloni Tebi i kao vlasnik vozila ne moraš plaćati naknadu za ceste pri registraciji.ujedno imaš i popust kod ugovaranja osiguranja za auto ( svoj auta davno " poklonio " supruzi ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 44 minuta, buda2 je napisao:

Ako Ti mama posjeduje auto neka ga pokloni Tebi i kao vlasnik vozila ne moraš plaćati naknadu za ceste pri registraciji.ujedno imaš i popust kod ugovaranja osiguranja za auto ( svoj auta davno " poklonio " supruzi ).

Ma ne da ona svoj auto nikom. 😁😁

Neka plaća tih 50tak eur što da joj radim. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, cvrtila je napisao:

Ma evo 8 godina nikada nisam dobio rješenje... Ali nije bilo ovakvih gluposti da nemam oštećenje donjih ekstremiteta i imao sam 100% 4. razine.

Eto, ovaj pasus me je navelo na krivi zaključak. Mi očito mješamo stupnjeve I-IV iz Zakona o socijalnoj skrbi koji su bili važeći do 31.12.2023. sa razinama potpore po Zakonu o inkluzivnom dodatku 1.-5. Sa 31.12.2023. ukinuti su članci Zakona o socijalnoj skrbi od 50. - 60. koji su regulirali prava na osnovi invaliditeta. 

Ispričavam se na znatiželji, no ja čekam poziv CZSR ili rješenje sa 100% invaliditeta, IV stupanj invalidnosti po starom Zakonu o socijalnoj skrbi.

Stupanj funkcionalne sposobnosti je bio I -IV da bi se sada prevodio u razine od 1. - 5.

 

Pa kako je ukinuto sa 31.12. razina 1 do 4 kada meni za zahtjev od 10.01.2024. u rješenju od 23.01.2024. stoji da sam 100% 3. stupanj funkcionalnog oštečenja.

A i u Zakonu o inkluzivnom dodatku se razina dodatka određuje od 2. do najtežeg 4. stupnja oštećenja. Gdje je i dalje 4. stupanj najteži a 2. "najlakši" obzirom da ako nema oštećenja 2. ili veći stupanj, nema ni novca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, ne razumijemo se

-invaliditet je izražen u %

-invalidnost (funkcionalna sposobnost unutara invaliditeta) izražena je u stupnjevima I - IV, i to stupanj IV teška invalidnost, stupanj III teža invalidnost

Kako postoje razlike unutar invalidnosti (osobna invalidnina je za sve sa IV stupnjem  bila 232 eur, tuđa pomoć i njega za sve sa III stupnjem bila je 80 eur), nemogu svi primati istu pomoć, već je sad po Zakonu o inkluzivnom dodatku sve to razvrstano u 5 razina:

1.razina 720 eur, 2.razina 480 eur, 3.razina 432 eur, 4.razina 162 eura i 5. razina 138 eura

Kod Vas je ovako 100% invaliditet, III stupanj invalidnosti, 3. razina potpore:

j) odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem III. stupnja s Barthelovim indeksom 36 − 60

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 44 minuta, cvrtila je napisao:

Poštovani, ne razumijemo se

-invaliditet je izražen u %

-invalidnost (funkcionalna sposobnost unutara invaliditeta) izražena je u stupnjevima I - IV, i to stupanj IV teška invalidnost, stupanj III teža invalidnost

Kako postoje razlike unutar invalidnosti (osobna invalidnina je za sve sa IV stupnjem  bila 232 eur, tuđa pomoć i njega za sve sa III stupnjem bila je 80 eur), nemogu svi primati istu pomoć, već je sad po Zakonu o inkluzivnom dodatku sve to razvrstano u 5 razina:

1.razina 720 eur, 2.razina 480 eur, 3.razina 432 eur, 4.razina 162 eura i 5. razina 138 eura

Kod Vas je ovako 100% invaliditet, III stupanj invalidnosti, 3. razina potpore:

j) odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem III. stupnja s Barthelovim indeksom 36 − 60

 

Da, ja sam vas razumio da su stupnjevi ukinuti i sada se invaliditet mjeri u 1 do 5 razina. Pa rekoh nemoguće... 🙂

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija