Jump to content

Generalna jadikovka o ispitu


soony

Preporučene objave

Dakle, iz razgovora sa kolegama koji su polagali po starom sistemu ostao mi je dojam da je za uspješan izlazak na ispit, naravno, uz kvalitetno učenje, jako bitno, ako ne i krucijalno, upravo završno ponavljanje prije ispita bazirano na pitanjima komisije koja ispituje.

E sad, budući da svi znamo da je sad i opseg gradiva koji se ispituje veći, a isto tako postoji mogućnost da izvučete bilo koje pitanje, zanima me kako sad "iskemijati" neki pametan i djelotvoran recept za prolaz na usmenom (ako do usmenog stignemo!)?

Pitam iz razloga što mi se čini jako teško svih 11 predmeta ponoviti neposredno prije ispita da to nekako ostane u glavi!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Odgovora 203
  • Tema pokrenuta
  • Zadnji odgovor

najviše su sudjelovali

Da, ne bih ti bio u koži kako god da okreneš.

 

Relativna je tvoja konstatacija da je prije bilo "lakše" položiti. Neke stvari su po novom bolje a neke ne.

 

Odgovor na tvoje pitanje je: naučiš sve odgovore sa svih pitanja sa svih kartica.

 

Ne može te pitati van kartice, a po starom su mogli fantazirati koliko su htjeli. Iako je po starom bila praksa da su vrtjeli neka svoja pitanja, ali i ne nužno i ne uvijek.

 

Veliku zamjerku novom načinu ispita imam u dijelu da nemate popravak.

 

u svakom slučaju, sretno svima... :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok Prekaljen, je li po tebi (i po logici stvari) na kraju svejedno (u odnosu na stari način ispitivnja), tko te ispituje ? Jer ključ uspjeha je, a i ja se slažem, naučiti sve kartice, e sada...koliko tih kartica ima po ispitnom predmetu, 50, 100 ? ili po grupi predmeta (npr GP+ Trgovačko....uskoro će postojati skripte sa svim pitanjima i svim odgovorima kad se prikupe sva pitanja sa svih kartica...a da je bezdušno od Ministarstva da nema popravka, to potpisujem ! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim dobru dušu, koja ima nešto više pitanja za usmeni dio ispita od ovih objavljenih na legalisu (tj. koja ima kompletirana sva pitanja za pojedinu grupu predmeta - po grupi koliko znam ima cca. 200 pitanja) ;), da mi pošalje na mail: ZelihaZagreb@gmail.com

 

Unaprijed zahvaljujem od srca, i da, Bog će ti platiti :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stavila sam sortirana pitanja po brojevima ( ona pitanja koja nisu imala broj kartice nisam uvrstila u popis ) za obiteljsko i gpp.

Isto ću napraviti za trgovačko i gp, amolim Vas da netko prihavti u svoje ruke ostele grupe

Dakako kolege koji idu sad na usmeni molim da objave pitanja ( po mogućnosti s br kartice ) a također apeliram na slušače da objavljuju pitanja pa ću nadopunjavati popis kako bi ga kompletirali

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zeliha, malo strpljenja, i sve bi bilo ok. Osim toga ako si mi htio nesto prigovorit imas PM, jer i zidovi imaju uši... al dobro, zivci rade prije ispita i mislim da ni ti ni ja nemamo vremena za prepucavanje. Poslije 27-og mozemo na solo ako hoces :D

 

 

E sad pitanje za sve: muci me jedna stvar oko krivnje. Imam 3 elementa krivnje: ubrojivost, namjera/nehaj i svijest o protupravnosti. A imam filing da je Miljac kad sam bio na slušanju brijao nešto o 4 elementa krivnje. Jesam si ja to nešto umislio ili mi stvarno fali jedan?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Brckoviću,

 

samo su 3 elementa krivnje (provjerila i kod Novoselca i kod Garašić).

4 su elementa kaznenog djela (ljudska ravnja, protupravna, skrivljena i kažnjiva), kao i 4 stanja koja mogu biti temelj neubrojivosti, te 4 vrste zablude.

 

Sorry ako sam te neutemeljeno napala, a poslije 27. možemo na solo samo ako mi budeš zgodan i simpatičan :P

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zar nije sve već izašlo kroz ova pitanja koja ljudi svakodnevno šalju i stavljaju na Legalis?

 

Nemojte mi reć da ima još, zaboga...

 

Inače, što se generalne jadikovke tiče...bolje da ni ne počnem, lakše bi mi bilo neko vrijeme provest i pritvoru, pardon, istražnom zatvoru...ma kužite me već ;)

 

Daklem, ima nekih stvari koje ne znam i ne kužim!! U ZKP-u :

 

1) za koja se KD sada provodi redoviti KP?

2) za koja se KD sada provodi skraćeni KP?

3) koja je razlika između oštećenika 97 i 08?

4) žrtva po 97???

5) kod sumarnog postupka, u 08, ima li istrage? Što je s pripremnim ročištem?

6) slučajni nalaz po 97?? wtf???

7)uvjeti za podizanje optužnice? nije li dovoljan završetak istrage koji je dao osnove za podizanje optužnice i da je okrivljenik ispitan?

8) procesne odredbe instituta pomilovanja...?

9) jesu li posebne dokazne radnje iz 08 zapravo inačica hitnih izvida iz 97?

10) što ako okrivljenik nema branitelja u vrijeme dostave opt., a radi se o KD obvezne obrane?

 

P.s. ovaj ispit je nevjerojatno nehuman.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da bi to trebalo ovako nekako biti:

 

1) Redoviti se postupak provodi u postupku pred županijskim sudom, dakle za k.d. iz nadležnosti županijskog suda.

2) Skraćeni se postupak provodi za k.d. iz nadležnosti općinskog suda.

3) U biti nema razlike između oštećenika iz 97 i 08, osim što je 08 uveden pojam žrtve kd, koji je uži pojam, jer se odnosi na osobu koja radi počinjenja kd trpi duševne i fizičke posljedice, imovinsku štetu ili bitnu povredu temeljnih prava i sloboda, dok pojam oštećenika, pored žrtve obuhvaća i drugu osobu čije je kakvo osobno ili imovinsko pravo povrijeđeno ili ugroženo kd, a koja sudjeluje kao oštećenik u postupku. Prema novom ZKP-u onaj oštećenik, koji je ujedno i žrtva, uživa neka posebna prava u odnosu na stari ZKP (kao npr. na odgovarajuću psihološku i drugu pomoć žrtvama kd, naknadu štete iz fonda i sl.). Treba obratiti pažnju na razlike u pravima kada je žrtva kd za koja je propisano više od 5 god. zatvora, kada je žrtva djete/maloljetnik, odnosno žrtva kd protiv spolne slobode. Kada oštećenik nije žrtva, mislim da mu se prava ne razlikuju od onih koja je imao prema ZKP 97.

4) žrtva po 97 je oštećenik, jer stari ZKP ne pozna pojam žrtve - oštećenik ima pravo sudjelovanja u postupku, upozoravati na sve činjenice i predlagati dokaze, davati izjave, stavljati prijedloge (čl. 54.); ispituje se kao svjedok; može staviti imovinskopravni zahtjev; može preuzeti kaz. progon od DO; oštećenik kao tužitelj ima pravo na punomoćnika na teret proračuna pod uvjetima iz ZKP-a; itd.

5) kod sumarnog postupka u 08 nema istrage, jer se istraga obvezno provodi za kd za koja se može izreći kazna dugotrajnog zatvora, dok se MOŽE provesti za druga kd za koja se provodi redoviti postupak. U sumarnom postupku mogu se poduzeti pojedine dokazne radnje.

Ako sumarni postupak provodi sudac pojedinac pripremno ročište se ne provodi. Ako sudi vijeće, predsjednik vijeća može održati PR u skladu sa čl. 370-379.

6) slučajni nalaz po 97?? Ako se prilikom poduzimanja nadzora i tajnog snimanja zabilježe podaci i obavijesti koji upućuju na neko drugo kd taj će se dio snimke prepisati i dostaviti DO, ali samo ako se radi o nekom od kd iz kataloga (čl. 192. odnosno 181. ZKP-a) - čl. 193. st.4. ZKP

7)uvjeti za podizanje optužnice? nije li dovoljan završetak istrage koji je dao osnove za podizanje optužnice i da je okrivljenik ispitan? - je, ali mislim da se tu misli i na slučajeve neposrednog podizanja optužnice (uz suglasnost istraž. suca ili bez), za koje nije uvjet provođenje istrage, nego se mogu poduzeti samo pojedine istraž. radnje

8) procesne odredbe instituta pomilovanja...se nalaze u zakonu o pomilovanju i morat ćeš da čitaš ;(

9) jesu li posebne dokazne radnje iz 08 zapravo inačica hitnih izvida iz 97? - posebne dokazne radnje su inačica posebnih izvida kaz. djela (čl. 190), hitni izvidi 97 ne postoje, nego su to hitne istražne radnje, a koje se sada 08 nazivaju "dokazne radnje prije početka postupka" - čl. 213.

10) što ako okrivljenik nema branitelja u vrijeme dostave opt., a radi se o KD obvezne obrane? - postaviti će mu se branitelj po službenoj dužnosti - predsjednik suda je nadležan

 

Ako je nešto krivo, molim da me netko ispravi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zeliha hvala, moj naklon!!

 

Za ono pod 9, da, u pravu si, znam da su posebni izvidi, ne znam zašto sam napisala hitni :(

 

I još te moram pitat, za pod 10 - znam i ja da će mu ga postavit predsjednik suda, no što ako se to ne dogodi? Eventualno bi to mogla biti relativno bitna povreda kaznenog postupka, ali ne i bitna, jer to ne nalazim kao razlog bitne povrede...

 

 

A za pomilovanje..demmit..još i to!!!!!!!! Stvarno nisu normalni s ovim ispitom, briga me što ko kaže...stalno se mijenjaju zakoni, ovaj možda i padne zbog neustavnosti (koji ga vrag ja onda učim, simultano s ovim iz 97-me, a ako vrijedi ovaj novi, koji vrag me briga šta je bilo 97-me...eventualno bi se promjene u dvije crte mogle reć, a ne na ovaj način), a ako ja padnem, čeka me, hipotetski(jer ne znamo pada li radi neustavnosti), skroz novi ZKP (jer neću morat učit i 97? Samim time je onom koji dođe iza mene neusporedivo lakše), i realno - posve novi ZTD!!

 

Gdje to ima? Ni doktorski ispit nije ovakav!! A bez njega mogu samo tajnica bit i sav fakultet bacam u smeće...žalibožestruke i učenja..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lucky81 je napisao:

Stavila sam sortirana pitanja po brojevima ( ona pitanja koja nisu imala broj kartice nisam uvrstila u popis ) za obiteljsko i gpp.

Isto ću napraviti za trgovačko i gp, amolim Vas da netko prihavti u svoje ruke ostele grupe

Dakako kolege koji idu sad na usmeni molim da objave pitanja ( po mogućnosti s br kartice ) a također apeliram na slušače da objavljuju pitanja pa ću nadopunjavati popis kako bi ga kompletirali

 

Vidim da ovaj post nitko ne šljivi ni pod razno ( premda sumnjam da pojedini već nisu isprintali posložena pitanja po karticama koja sam stavila za pojedine predmete ) pa moram ponovno pozvati i prozvati kolege na tako spominjanu i često rabljenu riječ KOLEGIJALNOST

 

Ova kritika se ne odnosi na one koji sad idu na usmeni nego upravo na VAS koji se poput mene same priređujete za rok u veljači ili travnju. Čisto ne vjerijem da ne škicate malo - malo na legalis, a pogotovo da isto nećete činiti sad kad počne usmeni

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lucky81, hvala na pitanjima. ja bi rado doprinijela ali bila sam slusati samo jednom i ta pitanja su vec medju tvojima tako da nisam od neke pomoci. sorry.

nego...ja doista vise ne mogu, ponavljala sam obvezno do 4 ujutro nocas i sada kad pogledam ova pitanja shvatim da zapravo nemam pojma. cini se da bi bilo bolje da sam spavala.iako, tjesim se...kad sam bila slusati usmeni ispitivac je iz ugovora pitao samo definiciju ( to je jedino sto znam), a ove ostale stvari, obveze i prava, odgovornost nije ni spomenuo. i tako ja sad zivim u nadi i iluziji. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@ eplpaj: povreda pravila o obveznoj obrani je po meni relativno bitna povreda iz čl. 384. st. 3. jer kao što kažeš nije navedena u st. 1., tj. samo onda ako je to utjecalo ili moglo utjecati na presudu.

 

@ teha: Smiri se i biti će sve u redu. Samo ti se čini da ne znaš, a to je rad panike. Polako ponavljaj, i da točno je da ne idu baš u detalje i dubioze. Kad si ti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam ti 27.1. tako da sam u još većem sosu. Trik, je da se fokusiraš na ono što trenutno radiš, a ne tipa, čitaš ZOO, a misliš, a joj kak ću ja ZKP, ZV, pa nemam pojma ni ovo ni ono. Ne, imaš pojma, i normalno je da te hvata panika, jer gradiva je puno, treba ponavljati i pamtiti najbitnije, a ostalo čitati, jer kada ti postavi potpitanje, sjetiti ćeš se. I šaraj gradivo, kad ti dosadi ZOO nakon npr. 3 sata :), uzmi nešto drugo i ponavljaj, i tako izmjenjuj. To je super smirujuće i efikasno, jer ćeš shvatiti da u biti ne stojiš tako loše, te da cijelo vrijeme radiš na svemu. I naravno, sve u Božje ruke, to je najbitnije od svega. Jer u konačnici, tvoje je da učiš i daješ sve od sebe, a sve izvan toga, više nije u tvojoj "nadležnosti" ;)

 

Nadam se da ćemo ga položiti. Sretno !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne razumijem sta hoce ovo kad pita uvjeti za oslobađajuću presudu i vrste.

 

Ima ove 3 stvari: djelo nije kazneno djelo, okolnosti koje iskljucuju krivnju, i nema dokaza.

 

I to je to? Mora bit jos nesto u tom pitanju.

 

BTW, obnova kaznenog postupka mi je KATASTROFAAAAAAAAAAAA. Najgore nesto sto sam nasao u cijelom gradivu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tako je bilo i kad sam ja slusala. na neka pitanja su kolege rekli par rijeci i to je bilo to. npr. osnove nasljedjivanja- odgovor zakon i oporuka. i to je bilo sve. ali ja se svejedno ne oslanjam na takvu srecu i ucim sve( sasvim nepotrebno). zato cijeli dan blejim u trgovacko i jos mi nije jasno puno stvari. a vrijeme ide, jos samo 9 dana...

zeliha zelim ti sve sto i sebi, dobra pitanja, jos bolju komisiju i prosvjetljenje u pravom trenutku! a da i prolaz sa vise od 70 bodova.

sretno svima nama!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne znam odgovore, još nisam dotud došla :D

 

 

Moja pitanja

 

1.razlika ureda državne uprave u županijama i županijskog ureda

 

2. što su tijela državne uprave ? (je li moguće da je odgovor tako glupast, da su to samo javnopravna tijela koja rješavaju o pravima, obvezama i pravnim interesima stranaka u okviru svoh djelokruga, kada rješavaju u upravnim stvarima)

 

3.- bitne karakteristike upravnog akta

 

4. donošenje provedbenih propisa prema ZSDU

 

koliko učite ZUS?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kolega brckovic, nacela ti ne bi znala reci jer cu i ja muljati na to pitanje. ako pronadjem odgovor napisat ce ga. Izvori su ti obvazna literatura koju ucimo za ispit. ali ja bi rekla i ustav, zakoni, pravilnici o radu, kolektivni ugovor i ugovori o radu. pa si tima obuhvatio sve solucije. ah, da i konvencije i medjunarodni ugovori koji su ratificirani i na snazi u RH.

 

kolegice eplpaj, za ovo pitanje bi rekla da su uredi drz.uprave u zupanijama tijela drzavne vlasti koja se osnivaju za obavljanje poslova dryavne uprave na razini jedinica regionalne samouprave, a zupanijeski uredi da su uredi koje osniva sama zupanija radi obavljanja poslova iz vlastite nadleznosti propisane Zakonom o lok i reg. samoupravi. ALI TO NISAM NIGDJE NASLA ODGOVOR, TO JE SAMO MOJE SHVACANJE I MOZE BITI POTPUNO KRIVO. tako da... ako je netko smislio nesto pametnije i tocnije samo neka kaze, bit cu jako sretna.Odgovor na drugo pitanje bi po meni bio upravo taj i da ih znas nabrojati koja su to tijela.

upravni akt:autoritativnost i jednostranost, konkretnost, upravna stvar, pravno djelovanje i pravna vezanost.

a donosenje jos nisam pogledala, sorry. nadam se da je ovo sta pomoglo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kolegice eplpaj, za ovo pitanje bi rekla da su uredi drz.uprave u zupanijama tijela drzavne vlasti koja se osnivaju za obavljanje poslova dryavne uprave na razini jedinica regionalne samouprave, a zupanijeski uredi da su uredi koje osniva sama zupanija radi obavljanja poslova iz vlastite nadleznosti propisane Zakonom o lok i reg. samoupravi. ALI TO NISAM NIGDJE NASLA ODGOVOR, TO JE SAMO MOJE SHVACANJE I MOZE BITI POTPUNO KRIVO. tako da...

 

Da, čula sam još jedno mišljenje - tako da ne znam sama šta mislit.

 

ako je netko smislio nesto pametnije i tocnije samo neka kaze, bit cu jako sretna.

 

Neki kažu da nema razlike, nego da se radi samo o promjeni terminologije zbog zakonskih promjena.

 

Odgovor na drugo pitanje bi po meni bio upravo taj i da ih znas nabrojati koja su to tijela.

upravni akt:autoritativnost i jednostranost, konkretnost, upravna stvar, pravno djelovanje i pravna vezanost.

a donosenje jos nisam pogledala, sorry. nadam se da je ovo sta pomoglo.

 

Hvala, jest. Nego, obilježja akta su kao, bila po staroj skripti, pa sam se mislila ima li šta novo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kolegice eplpaj, za ovo pitanje bi rekla da su uredi drz.uprave u zupanijama tijela drzavne vlasti koja se osnivaju za obavljanje poslova dryavne uprave na razini jedinica regionalne samouprave, a zupanijeski uredi da su uredi koje osniva sama zupanija radi obavljanja poslova iz vlastite nadleznosti propisane Zakonom o lok i reg. samoupravi. ALI TO NISAM NIGDJE NASLA ODGOVOR, TO JE SAMO MOJE SHVACANJE I MOZE BITI POTPUNO KRIVO. tako da...

 

Da, čula sam još jedno mišljenje - tako da ne znam sama šta mislit.

 

ako je netko smislio nesto pametnije i tocnije samo neka kaze, bit cu jako sretna.

 

Neki kažu da nema razlike, nego da se radi samo o promjeni terminologije zbog zakonskih promjena.

 

Odgovor na drugo pitanje bi po meni bio upravo taj i da ih znas nabrojati koja su to tijela.

upravni akt:autoritativnost i jednostranost, konkretnost, upravna stvar, pravno djelovanje i pravna vezanost.

a donosenje jos nisam pogledala, sorry. nadam se da je ovo sta pomoglo.

 

Hvala, jest. Nego, obilježja akta su kao, bila po staroj skripti, pa sam se mislila ima li šta novo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

brckovic je napisao:

E, kad 4 dana prije ispita blejim u neke stvari ko tele u šarena vrata, mogu samo zapjevat "tu,du, du......"

 

Mislim da su mi blagdani u toplini rodnog doma ubili pravosudni :D

 

To je normalno, glavu gore i samo hrabro naprijed:-)

 

Krenut će to samo od sebe u pravom trenutku, a ako ne, onda će "čupati" iz tebe na ispitu i "izčupati" i na kraju ćeš proći:-):-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tko zna kako to bude, možda ako budu postavljali potpitanja, možda se i sjetim nečega. Sve mi se miješa...a oba zkp-a...nemam komentara :-)

 

Sad sam se ovoga uvatila i ako i padnem odmah izlazim čim budem mogla, jer ako ostavim, sve ću zaboraviti.

 

Jel itko učio Zakon o uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta? Ja ga još nisam ni pročitala. Ako netko zna koji su članci na kartici neka napiše članke pa ću samo to naučiti, pa na sreću :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bok svima! zakon o osiguranju doista mislim da nitko ne uci a koliko sam cula to ne pitaju. zacudo!

ja nisam ona stara pitanja ni pogledala, samo kartice.

bila sam na slusanju jednom i bilo je super. ispitivaci su bili JAKO ugodni, nije bilo gnjavaza, cudnih pogleda ni nekakvih zlocestih komentara. pitali su samo osnovno, definicija i novo pitanje. mislim da potpitanja idu ako zapnes ili ne znas od kud bi krenuo. bilo je cak i pitanja gdje su vise govorili ispitivaci nego kandidati. nakon tog usmenog sam bila pod dojmom ( nazalost nije dugo trajalo) i pitala se cemu se toliko zivciram. ja se iskreno bojim samo jedne ispitivacice i valjda me nece dopasti bas ona.

ako i ne znate odgovor na koju karticu, nije bed, kazete da se ne mozete sjetiti i pitaju vas da li vam treba jos vremena ili idemo dalje. i to je to.

jos 5 dana...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima

Ja sam se te muke rješila po starom u 7 mjesecu i po tome što još pregledavam forume se vidi da taj ispit nisam zaboravila.

Većina vas piše da misli da ništa nezna. Vjerujte mi da ja kad sam hodala prema Dežmanovoj sam molila boga samo da ne kažu kakva je ovo budala i tko joj je dao diplomu, al VJERUJTE mi kada dođete tamo nekako sve legne i iz tebe samo rječi počnu teć. Zvuči nevjerovatno al je to tako.

Mogu vam svima samo reć da se držite i glavu gore, naravno svima vam želim sreću.

Ako kome treba kakva skripta ili bilo šta neka se samo obrati jer znam kako vam je i kakva je to muka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

4 koraka testa proporcuinalnosti (str. 73 skripte objavljene na str. min.)

 

država primateljica može ograničiti slobodu kretanja usluga zahtjevima koji moraju proći test proporcionalnosti, odnosno:

1. ne smiju se primjenjivat na diskriminatoran način

2. moraju bit opravdani imperativnim razlozima koji su u općem interesu

3. moraju bit prikladni za ostvarenje cilja kojem se teži

4. ne smiju ići preko onoga što je nužno za ostvarenje tog cilja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Popodnevna šihta svi 3 prošli, nas dvoje 82 boda a kolegica 90. Bila je #OOPS#na komisija!!!!!!!

 

Ja sam poceo gubit razum na zadnjoj grupi predmeta (GP i trgovačko) jer sam toliko već bio neispavan i gladan da sam skoro pao u nesvjest, tako da sam poceo lupetat nepovezane gluposti, ali srecom sam se pribrao i ipak odgovorio na kraju.

 

Sučević je bio za GP, Miljević za GPP, na upravnom je bilo jako klizavo iako je ispitivac bio dobar (ne znam kak se zove). Jos sam poslije sjebo jednu stvar u ustavu i dalje je sve islo. Sessa je dosta pilio po GPP-u ali sve u granicama razumnog.

 

Peace out, sretno svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

brckovic je napisao:

Popodnevna šihta svi 3 prošli, nas dvoje 82 boda a kolegica 90. Bila je #OOPS#na komisija!!!!!!!

 

Ja sam poceo gubit razum na zadnjoj grupi predmeta (GP i trgovačko) jer sam toliko već bio neispavan i gladan da sam skoro pao u nesvjest, tako da sam poceo lupetat nepovezane gluposti, ali srecom sam se pribrao i ipak odgovorio na kraju.

 

Sučević je bio za GP, Miljević za GPP, na upravnom je bilo jako klizavo iako je ispitivac bio dobar (ne znam kak se zove). Jos sam poslije sjebo jednu stvar u ustavu i dalje je sve islo. Sessa je dosta pilio po GPP-u ali sve u granicama razumnog.

 

Peace out, sretno svima!

 

čestitke!

 

kakav je bio redoslijed grupa? kažeš da je gp-trgovačko bilo zadnje na redu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prošla !!! Nemam snage išta više reći (pogotovo nakon sedamnaeste pive ;)), bilo je o.k. puno manje zastrašujuće nego sam zamišljala. Nas 3, koje smo odgovarale jutros u 8 dobro smo prošle i sve prešle prag od 70 bodova. Samo hrabro naprijed, vjeru u se i u dragog Boga i biti će sve o.k. Mjestopodsuncem pozdrav i čujemo se ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam odgovarala u utorak u 8. Meni je GPP bio zadnji, dakle nema pravila... Troje nas je odgovaralo, momak koji je doslovno sve znao kao da cita knjigu i dobio 90 bodova i pohvalnicu, cura 78, ja 83. Ispitivaci su bili jako ugodni, i sve to zajedno nije vridno one panike i nervoze koju svi prozivljavamo... Hvala svima koji su objavili pitanja,puno su pomogli... I SRETNO svima koji uce! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cestitke svima koji su prosli a onima koji tek idu- sretno! eto i ja se prikljucila klubu onih koji su prosli tako da sad konacno mogu nastaviti sa normalnim zivotom.

sta reci...nije bilo lako, neke sam stvari znala super, neke ok a neke brljavila do bola ( to se odnosi na gp i trg). buduci da je meni sve proslo u magli ni ja ne znam kako sam odgovarala, to bi trebalo pitati slusace, koji su btw bili FANTASTICNI. imali smo punu potporu od njih cijelo vrijeme i zato ako ovo cita netko od onih koji su slusali u petak popodne-hvala vam od srca, bili ste super.

kolegama koji tek krecu s ucenjem moram reci da na ovoj stranici imaju vecinu pitanja i uputa gdje i sta nesto pronaci zato neka lijepo uzmu malo vremena i sve prikupe. oni koji su prosli nisu u stanju gledati opet to gradivo a oni koji se sad spremaju sigurno za to nemaju vremena...zato dragi kolege potrudite se malo! i nemojte to shvatiti zlonamjerno. ali ostavljam to vama...

mojoj Sanjici zelim svu srecu i u subotu je cekam na pizzi!

p.s.i cura koja je odgovarala sa mnom je takodjer prosla, tako da za utjehu, do sad nitko ko je odgovarao, koliko ja znam nije pao. samo se nemojte predati i nemojte odustati, ako vec morate pasti, padnite sa stilom! :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolegice Teha, ne znam dal smo skupa odgovarale, ja sam bila danas, ali se u svemu pridružujem ovome što si napisala:-)

 

LJUDI DRAGI OVAJ ISPIT SE MOŽE POLOŽITI!!!!

 

Još sam dosta umorna od svega pa nemam snage na dugo i široko pisati, ali tu sam za svakog kome treba bilo kakav savjet, i što je najvažnije POTPORA!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

POMOĆ

 

 

Vidjela sam u pitanjima da je iz EU netko izvukao pitanje Institucije EU po Lisabonskom ugovoru.

 

Ima li itko išta skraćeno za Lisabonski ugovor? Usmeni mi se bliži.

 

MOLIM POMOĆ.

 

Pisala sam mail prof. Sinišu Rodin ali je napisao da su izmjene značajne, da je on napisao knjigu i da u njoj sve piše. Iskreno, ne da mi se i to sad kupovati, a tko zna hoću li to izvući.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolegice nemaj brige, to nije bilo pitanje, već samo jedno malo podpitanje na koje je dečko koji je odgovarao znao odgovor, mislim da ne bi bilo problema i da nije znao.

Evo linka sa nekim bitnim stvarima koje donosi Lisabonski ugovor

www.tportal.hr/vijesti/svijet/41937/sto-donosi-lisabonski-ugovor.html

Mislim da je dovoljno znati samo neke osnovne promjene, bez prevelikih detalja.

Eto nadam se da je pomoglo....

 

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kolegice ketrin, mislim da nismo bile zajedno jer sam ja odgovarala 29.1. u 14 h. ali nekako mi se cini da smo svi u istom loncu. ;)

 

kolegice eplpaj, znam kako ti je. ja sam vec pocela uglavi raditi plan sta ce biti kad budem isla slijedeci put jer sam bila sigurna da cu pasti. u tramvaju dok sam isla u ministarstvo sam shvatila da ne znam niti definiciju trgovackog drustva. nista, prazna glava. kao da nikad nisam ucila. slicno kao onaj san kad svi oko vas pisu a vi ih gledate i nije vam jasno kakve to sve veze ima s vama kad niste nista ucili. a onda dodjes pred komisiju, izvuces pitanja i shvatis da o svakom znas reci bar jednu recenicu. i to je dovoljno. ako se drugoga i ne sjetite oni ce vas sami pitati pa ce doci negdje iz dubine mozga i ta informacija. za pismeni sam se spremala tako da sam citala presude i napisala si na jedan papir one bitne fraze kako se i sta pise jer mi je to kasnije super doslo, pored svih tih ljudi oko sebe pocnes sumnjati i u ono sto si bila sigurna. btw: kada ides na ispit? pismeni ili usmeni?

 

Kolegice malamak, ja sam ti izvukla pitanje institucije EU i ispitivacica me nije pitala to potpitanje, tako da se doista nemas razloga brinuti. ja sam samo nabrojala koje su institucije, rekla da su njihovi akti sekundarni izvori prava i da ih je ovlasten tumaciti i ocjenjivati europski sud i pocela pricati o svakome po nesto pa me prekinula i rekla da idem na slijedece pitanje.

 

svima, ne morate znati sve o svemu, bilo je dosta potpitanja na koje nisam odgovorila ili sam pogresno odgovorila i nije me nitko zbog toga gnjavio. a pogotovo nakon 5-satnog ispitivanja. samo hrabro i nemojte odustajati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo i par riječi od mene, recimo da sam se pribrala.

 

Što se tiče presuda, pripremala sam se ravno 10 minuta, uzela sam nekoliko kaznenih i nekoliko parničnih, pogledala što se u svim tim presudama ponavlja, napravila šprancu i to uzela sa sobom.

U miru pročitajte spis i zauzmite određeni stav, pokušajte to prvo u glavi sami sebi objasniti. Nemojte previše slušati ljude oko sebe, jer ne znači vam ništa ako vam netko i kaže kako treba suditi, a vi to ne znate objasniti. Ja sam u parničnoj presudi totalno krivo presudila, ali sam očito dobro objasnila i prošla sam. Nisam željela mijenjati, iako sam znala da ovo što sam napisala nije dobro jer drugačije ne bih znala objasniti.

 

Dakle, bez obzira na poražavajuće rezultate pismenog dijela ispita, mislim da o tomu ne bi trebali razmišljati više od 10 minuta, kako sam na početku napisala.

I još samo nešto vezano za presude, za kaznenu mi je trebalo 4 sata, zato što se treba malo više pisati, a za parničnu i radnu ravno 2 sata, svi su me blijedo gledali kad sam izlazila iz dvorane, a dobila sam 9 bodova. Stvarno ne znam što ljudi kemijaju do 4 popodne.

 

Što se tiče usmenog dijela ispita, mislim da u povijesti održavanja pravosudnih nije postojala veća paničarka. To da ništa ne znam shvatila sam 2 dana pred ispit, a ostalo mi je još 200 zakona koje sam trebala proći. I onda je nastao raspad sistema!!!! Povraćanje, treslo mi se cijelo tijelo, razmišljanje kako sam ja najgluplja osoba na svijetu i kako sam trebala biti frizerka, a ne se uništavati s glupim ispitom…… I onda sam zadnjim atomom snage sama sebi rekla da to nije vrijedno nerviranja i narušavanja zdravlja. Svjesna sam bila da ne znam sve, ali isto tako da ima puno stvari koje ipak znam. Na ovom ispitu je osim znanja i to ne briljantnog znanja, već prosječnog, potrebna i sreća. I to me je održavalo na životu još tih par sati do usmenog. Na usmenom sam bila strašno uzbuđena, imala sam neizmjernu tremu, ali sam vukla dobra pitanja i zauzela sam vrlo odlučan stav… JA TO ZNAM, A VI MI NIŠTA NE MOŽETE!!!! I ispitivači su to prepoznali. Bilo je pitanja o kojima nisam znala beknuti, ali sam pričala o nečemu sličnom tomu, samo da pričam. Ako kažete definiciju, postavit će vam pitanje samo da tu definiciju malo proširite i to na način da jednostavno morate znati što treba reći pa taman da nikad niste to gradivo vidjeli.

Jednom kad sjednete u dvoranu i kad to krene izgubite pojam o vremenu, tih 5 sati proleti, meni to nikako nije bilo jasno dok nisam sama to osjetila.

 

I na kraju vas pozovu, svih 5 članova komisije se ustane ispred vas i uruče vam uvjerenje, stisnu ruku i čestitaju. NEPROCIJENJIV OSJEĆAJ!!

 

Upravo zbog ovog zadnjeg, dragi kolege, svi koji sad proživljavate ovu agoniju, stisnite zube i idite do kraja, nema predaje, nema odustanka jer vi to možete!!!

 

Posebno bih se zahvalila svim slušačima koji su bili prisutni, ne sjećam se kad sam na jednom mjestu osjetila toliko kolegijalnosti i potpore, to neizmjerno puno znači u tim trenucima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kolegice eplpaj, znam kako ti je. ja sam vec pocela uglavi raditi plan sta ce biti kad budem isla slijedeci put jer sam bila sigurna da cu pasti. u tramvaju dok sam isla u ministarstvo sam shvatila da ne znam niti definiciju trgovackog drustva. nista, prazna glava. kao da nikad nisam ucila. slicno kao onaj san kad svi oko vas pisu a vi ih gledate i nije vam jasno kakve to sve veze ima s vama kad niste nista ucili. a onda dodjes pred komisiju, izvuces pitanja i shvatis da o svakom znas reci bar jednu recenicu. i to je dovoljno. ako se drugoga i ne sjetite oni ce vas sami pitati pa ce doci negdje iz dubine mozga i ta informacija. za pismeni sam se spremala tako da sam citala presude i napisala si na jedan papir one bitne fraze kako se i sta pise jer mi je to kasnije super doslo, pored svih tih ljudi oko sebe pocnes sumnjati i u ono sto si bila sigurna. btw: kada ides na ispit? pismeni ili usmeni?

 

khm, pet sati ispitivanja..jao....

Točno tako se i ja osjećam...baš kako si napisala, od riječi do riječi!

Znam samo da se pismeni održava od 17-19.02., ali nisam još dobila nikakvu informaciju o tome, nisu mi poslali obavijest ili tako nešto. Brrr. Ma ja tek trebam do usmenog doć!! I da, već se mislim kad ću ja to ponovno učit...UFF!!!

I ketrin, teha..ČESTITAM još jednom... (uz jedno tipično : "blaaago vam seee")

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo mene opet. zanimljivo, iako sam se ovog rijesila nekako se ne mogu maknuti od ove stranice. sta ti je ljudska psiha!

svi vi koji cekate poziv za pismeni, ne brinite, doci ce, meni je moj dosao u petak, a pismeni je poceo u srijedu,znaci 5 dana prije ispita. i nije ni meni bilo jasno zasto ga nema tako dugo. na pismenom vam je pravilo da kad nesto odlucite to dobro i obrazlozite, cak i ako je sama odluka kriva. moj vam je savjet da uzmete zakone s komentarima jer vam mogu dobro doci, meni jesu. i kad izadjete iz dvorane, zaboravite na sve. povratka vise nema, sta je napisano je napisano. slijedeci dan je druga presuda i samo je to bitno. budete li cijeli dan i noc razmisljali kako ste napisali, nista od toga. za zaborav su dobri kolaci u vinceku. uz malo secera sve se lakse podnese.

ja sam nazalost bila jedna od onih koji su pisali malo duze od kolegice ketrin, a dobila sam manje bodova. zato ni tu nema pravila. ali ketrin svaka cast!!!

na poslu cesto pisem presude i da vam budem iskrena, ovu sam pisala nesto drukcije jer sam htjela napisati sve, sto je mozda i pogreska. da sam se drzala svojeg uobicajenog MO, mozda bi bilo bolje.

zato samo hrabro i slusajte sebe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo i ja prošla, u sub ujutro :-)

 

Ispit je opsežan i odvratan, ali nije tolko strašan koliko se čini, vjerujem da je psiha najbitniji faktor. Nemojte se dat obeshrabrit, nemojte paničarit. Nemoguće je sve znati, ali nije ni potrebno, bitno je da shvaćate materiju i da možete to reproducirati.

Dosta kolega mi je reklo da je bitno da kad odgovarate, i ako ne znate odgovor, da samo pričate o tome/nečem sličnom, i makar sam se pitala kak da pričam o nečem o čem nemam pojima- jednostavno je. Kad sjednete pred komisiju i gledate u pitanje, neovisno o tome da li savršeno znate odgovor ili vam je samo negdje duboko u podsvjeti, nevjerovatno je koliko imate o tome za pričati. A i ako zapnete ispitivači vas sa podpitanjima usmjere i izvuku iz vas ono šta ste bili uvjereni da ne znate.

Osim toga, neće vas rušit ako na pitanje-dva ne znate odgovor. Na građanskom sam brljavila do boli, više mi se nije ni dalo razmišljati i mozak mi je bio kaša- dobila sam par bodova manje i koga briga, prošla sam.

Većina ispitivača je bila odlična (Jug, Hamarić, Glušić), stvorili su odličnu atmosferu, pred njima je bilo izuzetno ugodno odgovarati, više ko da smo na kavici neg na ispitu. I moram pohvaliti tajnicu ministarstva, jako draga žena. Neopisivo puno znači kad ih pogledate a oni vam se nasmiju il upute neku pozitivnu gestu.

Cura koje ja samnom odgovarala (ketrin, jesi to ti?)je bila fantazija- samouvjerena, opuštena, odlično je znala, i ful mi je drago da sam odgovarala s njom.

I puno zahvaljujem slušačima (osobito dečku iz Županje koji je trebao odgovarati s nama ali je nažalost odustao, i curama koje su se u pauzama smrzavale na balkonu samnom)- bili ste super, puni podrške i kolegijalnosti- ma odlični. Baz vas ovo iskustvo ne bi bilo potpuno. I koliko god je super osjećaj kad vam komisija čestita kad vam uruči uvjerenje- onaj feeling kad izađete na hodnik i kad vam kolege slušači čestitaju- neopisivo.

Puno sreće svima, nemojte odustajati, na kraju se isplati i više nego možete zamisliti :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, da, bettyb, ta samouvjerena cura sam bila ja, pogotovo kad sam brljala na ustavu :smijeh:

 

Sad kad si spomenula pušenje na balkonu, sjetila sam se tvoje izjave "kolegice mi smo prošle pravosudni"!! Ni onda, a još ni sad ne mogu vjerovati :-D:-D

 

Samo bih nadodala da je i ispitivač Eraković bio extra i predobar, divan čovijek!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nazovi Ministarstvo i provjeri, moram priznati da mi nisu baš jasna ta pravila. Kad sam ja odgovarala (30.01) među kolegama se pričalo da bi mi, ako taj dan padnemo, mogli izaći u 6 mjesecu, a svi ostali, dakle poslije 01.02. u 9 mjesecu, ali napominjem to je bio razgovor među kolegama, ne mora biti točno!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OSNOVE PRAVA EUROPSKE UNIJE

 

1.Razlika između Europske unije i Europske zajednice

2.Osnivački ugovori

3.Koja su tri stupa Europske unije?

4.Što nazivamo Europskom pravnom stečevinom?

5.Koji su izvori prava Europske unije?

6.Koja je razlika između uredbe, direktive, odluke, preporuke i mišljenja?

7.Primjena prava Europske unije u državama članicama?

8.Koje su institucije Europske unije?

9.Nadležnost Europskog vijeća i Europskog parlamenta?

10.Nadležnost Vijeća ministara i Europske komisije?

11.Organizacija i sastav Europskog suda?

12.Metode rada i postupak pred Europskim sudom?

13.Nadležnost Europskog suda?

14.Nadležnost Suda prvog stupnja i Službeničkog suda?

15.Što je izravni učinak europske pravne norme?

16.Razlika između vertikalnog i horizontalnog izravnog učinka europske pravne norme?

17.Nadređenost Europskog prava?

18.Izravan učinak direktiva i razlika između uredbi i direktive?

19.Vertikalni i horizontalni učinak direktiva?

20.Posredni ili interpretativni učinak europskog prava?

21.Posredni učinak Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju?

22.Odgovornost države za štetu u pravu Europske unije?

23.Tržišne slobode?

24.Sloboda kretanja robe i usluga?

25.Četiri koraka testa proporcionalnosti?

26.Odnos primarnog i sekundarnog prava

27.Prethodni postupak pred Europskim sudom?

28.Predmet, svrha i učinci prethodnog postupka?

29.Na što se može odnositi pitanje nacionalnog suda?

30.Podjela uloga između nacionalnih i Europskog suda?

31.Tko može pokrenuti prethodni postupak?

32.Ovlast podnošenja zahtjeva za tumačenje?

33.Ovlast podnošenja zahtjeva za ocjenu valjanosti?

34.Koji su nacionalni sudovi obavezni postaviti pitanje Europskom sudu i u kojim slučajevima

35.Kako sastaviti zahtjev Europskom sudu?

 

USTAVNI SUSTAV

 

36.Ustav Republike Hrvatske-općenito?

37.Izvorišne osnovne Ustava Republike Hrvatske

38.Kakva je Republika Hrvatska država i kako narod ostvaruje vlast u RH prema temeljnim odredbama Ustava

39.Suverenitet Republike Hrvatske

40.Najviše vrednote Ustavnog poretka Republike Hrvatske

41.Zaštita ljudskih prava i temeljnih sloboda?

42.Načelo trodiobe vlasti

43.Političke stranke

44.Oružane snage Republike Hrvatske

45.Ravnopravnost i zaštita prava nacionalnih manjina

46.Pravo na žalbu

47.Osobne slobode?

48. Političke slobode?

49.Gospodarska prava?

50.Socijalna i kulturna prava?

51.Presumpcija nevinosti

52.Pravo na pravično suđenje

53.Nepovredivost doma

54.Sloboda mišljenja i izražavanja misli

55.Jamstvo prava vlasništva

56.Poduzetničke i tržišne slobode

57.Pravo na štrajk

58.Hrvatski sabor mandat i imunitet zastupnika u Hrvatskom saboru

59.Kandidiranje – pravo predlaganja lista za Hrvatski sabor

60.Izbor zastupnika u Hrvatski sabor

61. Državno izborno povjerenstvo

62.Nadležnost Hrvatskog sabora

63.Način rada i odlučivanja u Hrvatskom saboru

64.Organski zakoni

65.Stupanje Zakona na snagu

66.Retroaktivnost propisa

67.Uredbe Vlade Republike Hrvatske prema Ustavu

68.Pučki pravobranitelj

69.Djelokrug i način rada pučkog pravobranitelja

70. Izbor i razrješenje pučkog pravobranitelja i njegovih zamjenika

71.Uloga i ovlasti predsjednika Republike Hrvatske

72.Izbor predsjednika Republike

73.Odgovornost predsjednika Republike za povredu Ustava

74.Imunitet predsjednika republike

75.Vlada Republike Hrvatske –formiranje Vlade Republike Hrvatske

76.Sastav i ovlasti Vlade

77.Način rada i akti Vlade Republike Hrvatske

78.Sudbena vlast

79. Imunitet sudaca

80.Stalnost sudačke dužnosti i razrješenje sudaca

81. Državno sudbeno vijeće po Ustavu Republike Hrvatske

82.Koja je ustavna uloga Državnog odvjetništva

83.Tko imenuje Glavnog državnog odvjetnika

84.Tko imenuje zamjenike Glavnog državnog odvjetnika

85.Predsjednik Vrhovnog suda Republike Hrvatske

86.Nadležnost Ustavnog suda Republike Hrvatske

87.Međunarodni ugovori

88.Udruživanje i razdruživanje

89.Promjena Ustava

90.Ustavna odluka o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske

91.Odluka Sabora Republike Hrvatske o raskidu državno-pravne sveze

92.Sastav, način izbora i mandat sudaca Ustavnog suda Republike Hrvatske

93.Pokretanje postupka pred Ustavnim sudom

94.Vrste i pravni učinak odluka Ustavnog suda

95.Zahtjev za ocjenu suglasnosti zakona s Ustavom i suglasnosti drugih propisa s Ustavom i zakonom

96.Prijedlog za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti zakona s Ustavom i suglasnosti drugih propisa s Ustavom i zakonom

97.Odluke Ustavnog suda u slučaju utvrđenja neustavnosti zakona odnosno nezakonitosti drugih propisa

98.Ustavna tužba

99.Općina – osnivanje i djelokrug

100. Grad – pojam i djelokrug

101.Županija – pojam i djelokrug

102. Neposredno sudjelovanje građana u odlučivanju

103. Tijela jedinica lokalne samouprave i jedinica područne samouprave

104.Akti jedinica lokalne i područne samouprave

105.Nadzor zakonitosti općih akata

106.Raspuštanje predstavničkog tijela i zaštita prava na lokalnu i područnu samoupravu

107.Konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda sa protokolima –općenito

108.Pravo na život

109.Zabrana mučenja, ropstva i prisilnog rada

110.Pravo na slobodu i sigurnost

111.Pravo na pošteno suđenje

112.Pravo na poštivanje privatnog i obiteljskog života

113.Sloboda, mišljenja savjesti i vjeroispovijedi i sloboda izražavanja

114.Sloboda okupljanja i udruživanja

115.Pravo na djelotvoran pravni lijek

116. Derogiranje obveza ugovornih stranaka u vrijeme izvanrednog stanja

117. Zabrana zloupotrebe prava

118.Rezerva na određenu odredbu Konvencije

119.Protokol br. 1. uz Konvenciju (zaštita vlasništva, pravo na obrazovanje, pravo na slobodne izbore)

120.Protokol br.4. uz Konvenciju (zabrana dužničkog zatvora, sloboda kretanja, zabrana protjerivanja vlastitih državljana, zabrana kolektivnog protjerivanja stranaca)

121.Protokol br. 6. uz Konvenciju (ukidanje smrtne kazne, smrtna kazna u vrijeme rata)

122.Protokol br. 7. uz Konvenciju (postupovne garancije glede protjerivanja stranaca, pravo na žalbu u kaznenim predmetima, pravo da se ne bude dva puta suđen ili kažnjen u istoj stvari, jednakost među supružnicima

123. Protokol br. 11. uz Konvenciju (Europski sud za ljudska prava)

 

ORGANIZACIJA PRAVOSUĐA

 

124.Koji sudovi obnašaju sudbenu vlast u Republici Hrvatskoj

125.Nadležnost Upravnog suda RH

126.Nadležnost Vrhovnog suda Republike Hrvatske

127.Nadležnost Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske

128.Nadležnost Visokog prekršajnog suda Republike Hrvatske

129.Zaštita prava na suđenje u razumnom roku

130.Nadležnost sudačkog vijeća

131.Praćenje rada sudaca i ispunjavanje sudačkih obveza

132.Izbor predsjednika sudova

133.Opća sjednica Vrhovnog suda Republike Hrvatske uz sudjelovanje predstavnika drugih sudova

134. Opća sjednica Vrhovnog suda Republike Hrvatske

135.Sudska uprava

136.Pravosudna uprava i pravosudna inspekcija

137.Okvirna mjerila za rad sudaca

138.Opći uvjeti za imenovanje suca

139.Prava i dužnosti te ocjenjivanje sudaca

140.Kodeks sudačke etike

141.Odgovornost suca za štetu koju počini u obnašanju sudačke dužnosti

142.Izbor članova Državnog sudbenog vijeća

143.Sastav i nadležnosti

144. Postupak imenovanja sudaca

145.Stegovni postupak

146.Odvjetništvo – pojam, ovlasti i odgovornost

147. Tko se smije baviti pružanjem pravne pomoći za nagradu u Republici Hrvatskoj

148. Pravo na upis u imenik odvjetnika?

149.Zaštita odvjetnika protiv odluka Odvjetničke komore?

150. Organizacioni oblici odvjetništva

151. Unutarnje ustrojstvo državnog odvjetništva?

152. Tko obavlja poslove državnoodvjetničke uprave i koji su to poslovi

153. Nadležnost državnog odvjetništva

154. Imenovanje državnih odvjetnika

155.Prava i dužnosti državnih odvjetnika i njihovih zamjenika, te njihovo ocjenjivanje

156.Prestanak državnoodvjetničke dužnosti

157.Kodeks državnih odvjetnika i zamjenika

158.Državnoodvjetničko vijeće

159.Javno bilježništvo

160.Poslovi javnog bilježnika

161.Imenovanje i razrješenje javnog bilježnika

162.Odgovornost javnog bilježnika

 

GRAĐANSKO POSTUPOVNO PRAVO

 

1.Osnovna načela parničnog postupka

2.Prethodno pitanje

3.Apsolutna nenadležnost

4.Stvarna i mjesne nadležnost

5.Sukob nadležnosti

6.Vrijednosti predmeta spora - značaj i način utvrđivanja

7.Određivanje mjesne nadležnosti od višeg suda – nužna i svrhovita delegacija

8.Izuzeće suca

9.Stranke u postupku

10. Zakonski zastupnik

11.Punomoćnici

12.Sadržaj podnesaka – sadržaj tužbe

13.Postupanje suda s nerazumljivim i nepotpunim podnescima

14.Povrat u prijašnje stanje

15.Osobna dostava – odbijanje primitka pismena

16.Parnični troškovi

17.Pretpostavke za pokretanje parničnog postupka u kojem je stranka Republika Hrvatska

18.Vrste tužbi

19.Isticanje više tužbenih zahtjeva u tužbi – protutužba

20.Preinaka tužbe

21.Povlačenje tužbe i odricanje od tužbenog zahtjeva – posljedice

22.Postojanje parnice – litispendencija

23.Suparničari

materijalni, formalni i naknadni suparničari

eventualni suparničari

ovlaštenja suparničara

jedinstveni suparničari

24.Umješač

kada se treća osoba može mješati u tuđu parnicu

pravni položaj umješača

osporavanje prava da sudjeluje u postupku

umješač s položajem jedinstvenog suparničara

25.Imenovanje prethodnika i obavijest treće osobe o parnici

26.Prekid postupka

po sili zakona

na temelju odluke suda

pravne posljedice

27.Mirovanje postupka

pravne posljedice

u sporovima male vrijednosti

u postupku pred trgovačkim sudovima

28.Dokaza i njihova ocjena

29.Svjedoci

dužnost svjedočenja

tko se ne može saslušati kao svjedok

uskraćivanje svjedočenja i uskraćivanje odgovora

30.Vještaci

nalaz i mišljenje

izvođenje dokaza

31.Saslušanje stranaka

32.Osiguranje dokaza

pretpostavke

sadržaj podneska

vrsta postupka

33.Pripremanje glavne rasprave

- što obuhvaća pripremanje glavne rasprave

- koje presude može donijeti

- ovlaštenja suda

34.Odgovor na tužbu

sud je dužan upozoriti na posljedice

rok za odgovor na tužbu

35.Pripremno ročište

- rješenja koja je sud ovlašten donijeti u tijeku pripremanja glavne rasprave

- odnosno na pripremnom ročištu

36.Iznošenje činjenica i predlaganje dokaza

- do kada se mogu iznositi nove činjenice i predlagati novi dokazi

- posljedice

37. Međupresuda

- kad se može donijeti

- troškovi postupka

38.Dopunska presuda i ispravak presude

39. Djelomična presuda

- kad se može donijeti

- troškovi postupka

40.Presuda na temelju priznanja i presuda na temelju odricanja

pretpostavke za donošenje

protuzakonito donošenje

41.Presuda zbog ogluhe

- pretpostavke za donošenje

- protuzakonito donošenje

42.Presuda zbog izostanka

- pretpostavke za donošenje

- protuzakonito donošenje

43.Pravomoćnost odluke

kad nastupa pravomoćnost presude

na što se odnosi pravomoćnost presude

subjektivni i objektivni identitet spora

44.Donošenje i objava presude i pismena izrada presude

45.Sadržaj presude

46.Rješenje

rješenje kao oblik odluke

rješenja kojima se upravlja postupkom

dostava rješenja strankama

47.Žalba protiv presude – rok za žalbu, sadržaj žalbe i žalbeni razlozi

48.Apsolutno i relativno bitne povrede odredaba parničnog postupka – pojam i razlika

49.Ograničenje razloga za žalbu kod presuda zbog ogluhe, zbog izostanka, na temelju priznanja i na temelju odricanja

50.Granice ispitivanja prvostupanjske presude

51.Žalba protiv rješenja – kad je dopuštena i kad podnesena žalba odlaže ovrhu rješenja

52.Revizija protiv presude – rok, vrste, razlozi i granice ispitivanja presude

53.Revizija protiv rješenja

54.Ponavljanje postupka – pojam i nadležnost za odlučivanje o prijedlogu

55.Ponavljanje postupka u povodu konačne presude Europskog suda za ljudska prava u Strassbourgu o povredi temeljnih ljudskih prava ili slobode

56.Pravni lijekovi u posebnim postupcima

57.Platni nalog – pretpostavke za izdavanje

58.Pojam spora male vrijednosti

59.Pokretanje i predmet ostavinskog postupka.

60.Stvarna i mjesna nadležnost u ostavinskom postupku.

61.Načelo oficioznosti u ostavinskom postupku.

62.Odluke u ostavinskom postupku

63.Žalba i postupak po žalbi u ostavinskom postupku.

64.Proglašenje oporuke (pisane, usmene, nestale ili uništene te naknadno pronađene)

65.Postupak kada nema imovine ostavitelja i kada nema nasljednika ostavinske imovine.

66.Nasljednička izjava.

67.Upućivanje nasljednika u parnicu, razlozi i koga se upućuje.

68.Sadržaj rješenja o nasljeđivanju

69.Učinak pravomoćnosti rješenja o nasljeđivanju.

70.Naknadno pronađena imovina.

71.Koje je značenje izraza:

tražbina

ovrhovoditelj

predlagatelj osiguranja

javno ovjerovljene isprave

72.Koje je značenje izraza

ovršenik

protivnik osiguranja

stranka

sudionik

73.Pokretanje ovršnog postupaka i postupaka osiguranja

74.Sredstvo i predmet ovrhe te što ne može biti predmet ovrhe

75.Sastav suda u ovršnom postupku, odluke suda i pravni lijekovi

76.Troškovi ovršnog postupka? (postupka, tko snosi troškove unaprijed, posljedice nepostupanja po odluci suda o predujmljivanju troškova i načelo culpae i zahtjev za naknadu troškova postupka?

77.Ovrha strane sudske odluke i ovrha na imovini strane države

78.Ovršna isprava

79.Ovršnost odluke i nagodbe po Ovršnom zakonu.

80.Vjerodostojna isprava.

81.Stvarna i mjesna nadležnost suda za određivanje ovrhe

82.Sadržaj prijedloga za ovrhu i posljedice nepotpunog prijedloga

83.Sadržaj rješenja o ovrsi

84.Odlučivanje o žalbi protiv rješenja o ovrsi

85.Upućivanje u parnicu

86.Pravni lijekovi protiv rješenja o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave i postupanje suda

87.Protuovrha, kada se određuje, postupanje suda i rješenje o protuovrsi

88.Obustava i dovršetak ovrhe

89.Ovrha na pokretnini radi naplate novčanog potraživanja , nadležnost i ovršne radnje .

90.Ovrha na novčanoj tražbini ovršenika, nadležnost i ovršne radnje, prednosni red ovrhovoditelja.

91.Ovrha radi ostvarivanja nenovčane tražbine, nadležnost, ovršne radnje

92.Ovrha radi uspostavljanja prijašnjeg stanja i ponovno smetanje posjeda

93.Ovrha radi vraćanja zaposlenika na rad

94.Nadležnost javnih bilježnika u ovrsi.

95.Osiguranje tražbine, sredstva osiguranja – nabrojiti.

96.Prethodna mjera i privremena mjera.

97.Priznanje i izvršenje strane sudske odluke – pretpostavke

98.Sudski zapisnici – o kojim radnjama se sastavljaju i tko ih vodi?

99.Kada i koja rješenja se mogu donijeti upotrebom štambilja?

 

OBITELJSKO PRAVO

 

100.Odnosi koji se uređuju Obiteljskim zakonom i na kojim se načelima temelji uređenje obiteljskih odnosa

101.Pojam bračne i izvanbračne zajednice

102.Načini sklapanja braka

103.Pretpostavke za postojanje braka

104.Pretpostavke za valjanost braka

105.Načini prestanka braka

106.Razvod braka

107.Određivanje i priznanje majčinstva i očinstva

108.Tužba za utvrđenje majčinstva i očinstva

109.Tužba za osporavanje majčinstva i očinstva

110.Roditeljska skrb (prava i obveze)

111.Mjere za zaštitu prava i dobrobiti djeteta te prestanak roditeljske skrbi

112.Posvojenje i pretpostavke za zasnivanje posvojenja

113.Pravni učinci posvojenja

114.Skrbništvo i vrste skrbništva

115.Imenovanje skrbnika

116.Tko ima pravo i dužnost na uzdržavanje

117.Uzdržavanje djece i uzdržavanje roditelja

118.Uzdržavanje bračnog druga i izvanbračnog druga

119.Način određivanja uzdržavanja

120.Ovlasti Centra za socijalnu skrb kod uzdržavanja djeteta

121.Bračna stečevina i vlastita imovina bračnih drugova

122.Bračni ugovor

123.Stjecanje i raspolaganje imovinom malodobnog djeteta

124.Procesna ograničenja u statusnim stvarima i parnicama radi uzdržavanja malodobnog djeteta (utvrđenje činjenica i provođenje dokaza, mirovanje, priznanje i odricanje od tužbenog zahtjeva)

125. Izvanredni pravni lijekovi prema Obiteljskom zkonu

 

GRAĐANSKO PRAVO

 

1.Osnovna načela ZOO

2.Pravna sposobnost, poslovna sposobnost

3.Prava osobnosti

4.Načelo monetarnog nominalizma, valuta obveze

a.Indeksna klauzula i klizna skala

5. Ugovorne kamate

6.Zatezne kamate

7.Alternativne obveze i fakultativna obveza i tražbine

8.Djeljive obveze i nedjeljive obveze

9.Solidarnost dužnika

10.Solidarnost vjerovnika

11.Pobijanje dužnikovih pravnih radnji

12.Pravo zadržanja

13.Cesija

14.Preuzimanje duga

15.Pristupanje dugu

16.Preuzimanje ispunjenja

17.Jamstvo

18.Obnova – novacija

19.Nagodba

20.Prestanak obveza – ispunjenjem obveze

21.Prijeboj

22.Nemogućnost ispunjenja, sjedinjenje

23.Zastara

24.Zastoj i prekid zastare

25.Sklapanje ugovora

26.Mane volje

27.Oblik ugovora

28.Kapara

29.Tumačenje ugovora

30.Ništetni ugovori

31.Pobojni ugovori

32.Ugovorna kazna

33.Raskid ugovora zbog neispunjenja obveze

34.Izmjena ili raskid ugovora zbog promijenjenih okolnosti

35.Prekomjerno oštećenje

36.Ugovor o kupoprodaji – pojam, oblik i bitni sastojci

37.Odgovornost za materijalne i pravne nedostatke

38.Ugovor o darovanju

39.Opoziv darovanja

40.Ugovor o zajmu

41.Ugovor o posudbi

42.Ugovor o zakupu

43.Ugovor o najmu

44.Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju

45.Ugovor o doživotnom uzdržavanju

46.Ugovor o djelu, posebno odgovornost za nedostatke

47.Ugovor o građenju

48.Ugovor o ortaštvu

49.Ugovor o ostavi

50.Ugovor o organiziranju putovanja

51.Ugovor o osiguranju

52.Osiguranje imovine

53.Osiguranje osoba

54.Isključeni rizici kod osiguranja

55.Odgovornost za štetu po osnovi krivnje

56.Odgovornost za drugoga

57.Odgovornost po osnovi uzročnosti

58.Odgovornost za štete izazvane motornim vozilom u pogonu

59.Odgovornost za neispravan proizvod

60.Pojam štete

61.Popravljanje neimovinske štete

62.Popravljanje imovinske štete

63.Odgovornost više osoba za istu štetu

64.Stjecanje bez osnove i pravila vraćanja

65.Poslovodstvo bez naloga

66.Nepravo poslovodstvo

67.Predmet vlasništva i drugih stvarnih prava (sposobnost stvari)

68.Stvari njezine pripadnosti, dijelovi stvari, pripadak stvari i koristi stvari

69.Posjed

70.Kakvoća posjeda

71.Zaštita posjeda

72.Prestanak posjeda stvari i prava

73.Pravo vlasništva – Stjecanje

74.Pravo vlasništva, opća ograničenja i posebna ograničenja

75.Suvlasništvo

76.Poslovi redovite uprave i izvanredni poslovi

77.Razvrgnuće

78.Zaštita prava vlasništva

79.Zajedničko vlasništvo

80.Vlasništvo posebnih dijelova nekretnine

81.Susjedska prava

82.Višestruko ugovaranje otuđenja prava vlasništva

83.Stjecanje prava vlasništva građenjem

84.Zaštita prava vlasništva

85.Prestanak vlasništva

86.Služnosti pojam i stjecanje

87.Stvarne služnosti

88.Osobne služnosti

89.Zaštita prava služnosti

90.Prestanak prava služnosti

91.Stvarni tereti

92.Pravo građenja i zaštita prava građenja

93.Prestanak prava građenja

94.Založno pravo

95.Stjecanje založnog prava

96.Vjerovnikova ovlaštenja do namirenja (kod založnog prava)

97.Ostvarenje prava na namirenje (kod založnog prava)

98.Zaštita založnog prava

99.Prestanak založnog prava

100.Načelo pravnog jedinstva na nekretninama

101.Pravo stranih osoba na stjecanje prava vlasništva nekretnina

102.Sastav zemljišne knjige (glavna knjiga)

103.Knjižni upisi

104.Uknjižba i uknjižba hipoteke

105.Predbilježba

106.Prvenstveni red

107.Zabilježba

108.Prijedlog za upis

109.Odlučivanje o prijedlogu za upis

110.Pravni lijekovi

111.Brisovna tužba

112.Pravni temelji nasljeđivanja

113.Zakonski nasljednici – I. nasljedni red

114.Pretpostavke valjanosti oporuke i sadržaj oporuke

115.Privatne oporuke

116.Javna oporuka

117.Oporuka u izvanrednim okolnostima

118.Opoziv oporuke

119.Zapisi

120.Nužni nasljednici

121.Pravne posljedice povrede nužnog dijela

122.Ustup i raspodjela imovine za života

123.Nasljedničke izjave

124.Odgovornost nasljednika za dugove ostavitelja

 

TRGOVAČKO PRAVO

 

125.Trgovac, trgovačko društvo i trgovac pojedinac

126.Preddruštva trgovačkih društava

127.Odgovornost članova društva za obveze društva

128.Tvrtka trgovačkog društva

129.Predmet poslovanja i sjedište trgovačkog društva

130.Zastupanje trgovačkog društva – po zakonu, po punomoći, po zaposlenju

131.Prokura

132.Sudski registar

133.Javno trgovačko društvo - pojam i pravni odnosi među članovima

134.Javno trgovačko društvo i osobna odgovornost članova

135.Komanditno društvo

136.Dioničko društvo – pojam, osnivači i temeljni kapital

137.Dionice kao vrijednosni papir - sastojci i prijenos

138.Dionice

139.Simultano i sukcesivno osnivanje dioničkog društva

140.Statut dioničkog društva, sadržaj, usvajanje i izmjena

141.Unošenje temeljnih uloga u dioničko društvo

142.Stjecanje i prestanak članstva u dioničkom društvu

143. Registar dionica i načelo jednakog položaja dioničara

144. Organi dioničkog društva i njihov međusobni odnos

145. Uprava dioničkog društva

146.Nadzorni odbor dioničkog društva

147.Upravni odbor i izvršni direktori dioničkog društva

148. Odgovornost za štetu članova organa dioničkog društva

149. Glavna skupština dioničkog društva

150. Povećanje temeljnog kapitala

151.Smanjenje temeljnog kapitala

152. Ništavost i pobojnost odluka glavne skupštine dioničkog društva

153.Prestanak dioničkog društva

154.Društvo s ograničenom odgovornošću – pojam i obilježja

155.Društvo s ograničenom odgovornošću- osnivanje ( društveni ugovor i izjava o osnivanju)

156.Društvo s ograničenom odgovornošću - temeljni ulozi i poslovni udjeli

157.Organi društva s ograničenom odgovornošću i njihov međusobni odnos

158. Povezana društva - pojam i vrste

159.Poduzetnički ugovori – pojam i vrste

160. Pripajanje, spajanje i podjela dioničkih društava – pojmovno razlikovanje

161.Gospodarsko interesno udruženje - pojam

162.Ciljevi stečajnog postupka, stečajni dužnik i stečajni razlozi

163. Tijela stečajnog postupka

164. Pokretanje stečajnog postupka

165. Prethodni postupak

166. Otvaranje stečajnog postupka

167. Stečajna masa, stečajni vjerovnici i vjerovnici stečajne mase

168. Razlučni i izlučni vjerovnici

169. Pravne posljedice otvaranja stečajnog postupka – vrijeme nastupanja, zabrane otuđenja i opterećenja, preuzimanje parnica i prijelaz prava dužnikovih tijela, zabrana ovrhe i osiguranja i prijeboj

170. Namirenje stečajnih vjerovnika – prijava i utvrđivanje tražbina

171.Namirenje stečajnih vjerovnika – osporene tražbine

172. Stečajni plan- pojam

173.Pomorskim zakonikom – što uređuje

174.Brodar – pojam i odgovornost brodara za obveze nastale u vezi s plovidbom i iskorištavanjem broda

175. Stvarna prava na brodu – pravo vlasništva, hipoteka, privilegij

176.Ugovori o iskorištavanju pomorskih brodova

177.Mjenica kao vrijednosni papir – pojam i bitni sastojci

178.Indosament

179.Akceptiranje mjenice

180. Avaliranje mjenice

181.Dospjelost mjenične obveze

182.Regres zbog neakceptiranja i neisplate po mjenici

183.Protest mjenice

184.Vlastita mjenica

185.Ček – razlika u odnosu na mjenicu

186.Ček - izdavanje i oblik čeka

187.Ček – isplata i regres zbog neisplate

 

KAZNENO PRAVO

 

1.Kazneno djelo

2.Načelo zakonitosti

3.Obavezna primjena blažeg zakona

4.Način počinjenja kaznenog djela i posljedica u odnosu na kažnjavanje

5.Vrijeme počinjenja kaznenog djela

6.Mjesto počinjenja kaznenog djela

7.Beznačajno djelo

8.Nužna obrana

9.Prekoračenje nužne obrane

10.Kranja nužda

11.Sila ili prijetnja

12.Pripremne radnje

13.Pokušaj kaznenog djela

14.Dragovoljni odustanak

15.Poticanje

16.Pomaganje

17.Sudionici i kažnjavanje sudionika

18.Neubrojivost

19.Samoskrivljena neubrojivost

20.Smanjena ubrojivost i smanjena ubrojivost u znatnoj mjeri

21.Namjera

22.Nehaj

23.Zabluda u kaznenom pravu

24.Razlozi isključenja protupravnosti

25.Kazneno djelo kvalificirano težom posljedicom

26.Stjecaj kaznenih djela

27.Sadržaj krivnje

28.Odmjeravanje kazne za djela u stjecaju

29.Produljeno kazneno djelo

30.Kaznena djela ostvarena na mah

31.Uzročnost

32.Supočiniteljstvo

33.Dogovor za počinjenje kaznenog djela

34.Vrste kaznenopravnih sankcija i svrhe kažnjavanja

35.Kazna zatvora

36.Kazna dugotrajnog zatvora

37.Glavne i sporedne kazne

38.Novčana kazna i zamjena novčane kazne

39.Uvjetna osuda

40.Opoziv uvjetne osude

41.Sudska opomena

42.Opća pravila o izboru vrste i mjere kazne

43.Ublažavanje kazne

44.Oslobođenje od kazne, posebni slučajevi oslobođenja od kazne

45.Uvjetni otpust

46. Što se uračunava u kaznu

47.Uvjetna osuda sa zaštitnim nadzorom i opoziv te uvjetne osude

48.Zastara kaznenog progona

49.Zastara izvršenja kazne

50.Pojam, vrste i svrha sigurnosnih mjera

51.Sigurnosna mjera obvezno psihijatrijsko liječenje

52.Sigurnosna mjera obvezno liječenje od ovisnosti

53.Sigurnosna mjera zabrana obavljanja zvanja, djelatnosti ili dužnosti

54.Sigurnosna mjera zabrana upravljanja motornim vozilom

55.Sigurnosna mjera protjerivanje stranca iz zemlje

56.Sigurnosna mjera oduzimanje predmeta

57.Oduzimanje imovinske koristi

58.Imovinsko pravni zahtjev

59.Rehabilitacija

60.Pomilovanje

61.Amnestija

62. Neodređene vrijednosti kao zakonsko obilježje kaznenog djela

63.Kaznena djela protiv života i tijela – ubojstvo – osnovni, privilegirani i kvalificirani oblik

64.Kaznena djela protiv života i tijela -  tjelesne ozljede

65.Kaznena djela protiv slobode i prava čovjeka i građanina – otmica

66.Kaznena djela protiv slobode i prava čovjeka i građanina - prijetnja

67.Kaznena djela protiv vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom – zlouporaba opojnih droga

68.Kaznena djela protiv spolne slobode i spolnog ćudoređa – silovanje -osnovni i kvalificirani oblici

69.Kaznena djela protiv časti i ugleda – kleveta i uvreda

70.Kaznena djela protiv braka, obitelji i mladeži - povreda dužnosti uzdržavanja

71.Kaznena djela protiv braka, obitelji i mladeži - zapuštanje i zlostavljanje djeteta ili maloljetne osobe

72.Kaznena djela protiv imovine - oblici kaznenog djela krađe

73.Kaznena djela protiv imovine - kazneno djelo razbojništva i razbojničke krađe

74.Kaznena djela protiv imovine - oblici kaznenog djela prijevare

75.Kaznena djela protiv opće sigurnosti ljudi i imovine i sigurnosti prometa - dovođenje u opasnost ljudi i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom

76.Kaznena djela protiv opće sigurnosti ljudi i imovine i sigurnosti prometa - Izazivanje prometne nesreće

77.Kaznena djela protiv pravosuđa - davanje lažnog iskaza

78.Kaznena djela protiv vjerodostojnosti isprava - krivotvorenje isprava

79.Kaznena djela protiv službene dužnosti - zlouporaba položaja i ovlasti

80.Kaznena djela protiv službene dužnosti - primanje mita

81.Kaznena djela protiv službene dužnosti – davanje mita

82.Značenje zakonskih izraza – službena osoba

83.Značenje zakonskih izraza – odgovorna osoba

84.Značenje zakonskih izraza – pravna osoba

85.Značenje zakonskih izraza – više osoba, skupina ljudi i grupa,

86.Značenje zakonskih izraza – zločinačka organizacija

87.Značenje zakonskih izraza – isprava

88.Značenje zakonskih izraza – imovinska korist

 

KAZNENO POSTUPOVNO PRAVO

 

89. Primjena kaznenog procesnog zakonodavstva u odnosu na vrijeme, prostor i osobe

90.Akuzatorno načelo

91.Načelo oficijelnosti

92.Načelo neposrednosti

93.Načelo slobodne ocjene dokaza

94.Nezakoniti dokazi

95.Sastavi suda

96.Stvarna nadležnost sudova

97.Mjesna nadležnost sudova

98.Spajanje i razdvajanje postupaka

99.Izuzeće

100.Stranke u kaznenom postupku

101.Državni odvjetnik – prava i ovlasti ZKP/97

102.Državni odvjetnik – prava i ovlasti ZKP/08

103.Oštećenik kao tužitelj

104.Privatni tužitelj

105.Žrtva – prava i ovlasti ZKP/97

106.Žrtva – prava i ovlasti ZKP/08

107.Branitelj i obavezna obrana ZKP/97

108.Branitelj i obavezna obrana ZKP/08

109.Rokovi u kaznenom postupku i njihovo računanje

110.Molba za povrat u prijašnje stanje

111.Mjere osiguranja nazočnosti okrivljenika u kaznenom postupku

112.Dovođenje

113.Mjere opreza

114.Jamstvo – ZKP/97

115.Jamstvo – ZKP/08

116.Uhićenje

117.Zadržavanje ZKP/97

118.Pritvor – ZKP/08

119.Pritvor i osnovi za određivanje ZKP/97

120.Istražni zatvor i osnovi za određivanje –  ZKP/08

121.Trajanje pritvora (ZKP/97) ili  istražnog zatvora (ZKP/08)

122.Postupak oduzimanja imovinske koristi

123.Kaznena prijava i postupak po njoj – ZKP/08

124.Primjena načela oportuniteta ZKP/08

125.Izvidi kaznenih djela ZKP/97

126. Posebni izvidi kojima se privremeno ograničavaju ustavna prava i slobode – ZKP/97

127.Posebne dokazne radnje – ZKP/08

128.Istraga – ZKP/97

129.Istraga – ZKP/08

130.Dokazno ročište – ZKP/08

131.Istražne radnje – ZKP/97

132.Dokazne radnje –ZKP/08

133.Pretraga

134.Ispitivanje okrivljenika – ZKP/97

135.Ispitivanje okrivljenika – ZKP/08

136.Ispitivanje svjedoka

137.Krunski svjedok

138.Osobe koje ne mogu biti ispitane kao svjedoci

139.Osobe koje su oslobođene dužnosti svjedočenja

140.Prepoznavanje

141.Očevid

142.Vrste optužnih akata - ZKP/97

143.Vrste optužnih akata - ZKP/08

144.Uvjeti za podizanje optužnice – ZKP/97

145.Uvjeti za podizanje optužnice – ZKP/08

146.Prigovor protiv optužnice – ZKP/97

147.Odgovor na optužnicu – ZKP/08

148.Potvrđivanje optužnice – ZKP/08

149.Pripremno ročište – ZKP/08

150.Nagodba stranaka u kaznenom postupku – ZKP/97

151.Nagodba stranaka u kaznenom postupku – ZKP/08

152.Pretpostavke za održavanje glavne rasprave – ZKP/97

153.Odgoda i prekid glavne rasprave – ZKP/97

154.Odgoda i prekid glavne rasprave – ZKP/08

155.Tijek glavne rasprave – ZKP/97

156.Čitanje zapisnika o ranijem ispitivanju svjedoka i vještaka

157.Vrste presuda

158.Sadržaj presude

159.Uvjeti za oslobađajuću presudu

160.Uvjeti za odbijajuću presudu

161.Redoviti pravi lijekovi

162.Žalbene osnove i postupak po žalbi

163.Bitne povrede odredaba kaznenog postupka

164.Povrede kaznenog zakona

165.Granice ispitivanja prvostupanjske presude 

166.Načelo zabrane preinačenja na teže,

167.Načelo beneficium cohaesionis,

168. Načelo in dubio pro reo

169.Odluke drugostupanjskog suda u povodu žalbe

170.Žalba protiv drugostupanjske presude -  ZKP/97

171.Žalba protiv drugostupanjske presude -  ZKP/08

172.Izvanredni pravni lijekovi – ZKP/97

173.Izvanredni pravni lijekovi – ZKP/08

174.Obnova kaznenog postupka – ZKP/97

175.Obnova kaznenog postupka – ZKP/08

176.Izvanredno ublažavanje kazne – ZKP/97

177.Zahtjev za zaštitu zakonitosti

178.Zahtjev za izvanredno preispitivanje pravomoćne presude

179.Revizija – ZKP/08

180.Skraćeni postupak –  ZKP/97

181.Skraćeni postupak –  ZKP/08

182.Kazneni nalog – ZKP/97

183.Kazneni nalog – ZKP/08

184.Postupak prema okrivljenicima sa duševnim smetnjama

185.Maloljetnici – pripremni postupak i postupak pred vijećem

186.Stvarna nadležnost i djelokrug suca izvršenja

187.Odgoda i prekid izvršenja kazne zatvora

188. Pomilovanje – procesne odredbe

 

UPRAVNO PRAVO

 

1.Upravni akt (definicija, bitne karakteristike, donositelj )

2.Predmet ZUP-a

3.Temeljna načela ZUP-a

4.Načelo zakonitosti

5.Načelo zaštite prava građana i javnog interesa

6.Načelo materijalne istine

7.Načelo saslušanja stranke

8.Konačnost i pravomoćnost

9.Izvršnost rješenja

10.Stvarna i mjesna nadležnost – zabrana prorogacije

11.Službena osoba ovlaštena za vođenje postupka i za rješavanje

12.Izuzeće

13.Stranke i zastupanje stranaka u postupku

14.Dostavljanje pismena

15.Rokovi ( vrste, računanje )

16.Povrat u prijašnje stanje

17. Pokretanje postupka

18. Spajanje stvari u jedan postupak

19.Izmjena i odustanak od zahtjeva

20. Zapisnik

21. Nagodba

22. Skraćeni postupak

23. Poseban ispitni postupak

24. Prethodno pitanje

25. Dokazivanje ( vrste dokaza, tko odlučuje, što se ne dokazuje )

26. Uvjerenja i Zaključak

27. Rješenje ( tijela za donošenje, sastavni dijelovi, rokovi za izdavanje, ispravljanje )

28. Djelomično, privremeno i dopunsko rješenje

29. Žalba ( dopuštenost, ovlaštenici, sadržaj,postupak predaje, rok )

30. Razlozi za žalbu – mogućnost iznošenja novih činjenica

31.Ovlasti prvostupanjskog tijela u povodu žalbe

32.Odluke drugostupanjskog tijela o žalbi

33. Reformatio in peius – zabrana i iznimke

34. Obnova postupka – najčešći razlozi i rokovi

35. Rješavanje u obnovi postupka – nadležnost, odlučivanje

36. Osobiti slučajevi poništavanja, ukidanja i mijenjanja rješenja

37. Pravo nadzora ( razlozi, rokovi, pravne posljedice poništavanja i ukidanja )

38. Mijenjanje i poništavanje rješenja u vezi s upravnim sporom

39. Proglašenje rješenja ništavim

40. Sudsko i administrativno izvršenje

41.Upravni spor ( procesne pretpostavke za pokretanje, opseg ocjene, razlozi )

42.Stranke u upravnom sporu

43.Postupak po tužbi u upravnom sporu

44.Šutnja uprave

45.Odbacivanje tužbe u upravnom sporu

46.Obustava postupka

47.Spor pune jurisdikcije ( pretpostavke, usmena rasprava )

48.Odluke u upravnom sporu

49.Obveznost presude

50.Postupanje tijela čiji je akt poništen u upravnom sporu

51.„Naknadni“ upravni spor vezan za nepostupanje po presudi

52.Supstituiranje upravnog akta sudskim rješenjem

53.Zaštita ustavom zajamčenih prava u kvazi upravnom sporu

54.Tužba radi zaštite od nezakonite radnje

55.Zahtjev za zaštitu zakonitosti

56.Ponavljanje sudskog postupka

57.Izvlaštenje ( pretpostavke, vrste, korisnik )

58.Postupak izvlaštenja i sudska zaštita

59.Tijela državne uprave i poslovi državne uprave

60.Provedba upravnog nadzora

61.Donošenje provedbenih propisa

62.Poslovi ministarstva

63.Odnos tijela državne uprave i građana

 

RADNO PRAVO

 

64.Načela radnog prava

65.Zabrana diskriminacije, uznemiravanja i spolnog uznemiravanja u radnim odnosima

66.Primjena za radnika najpovoljnijeg prava

67.Dužnost poštivanja propisa u svezi s radnim odnosom i primjena općih propisa obveznog prava

68.Pravni izvori koji uređuju radne odnose

69.Pojam ugovora o radu (trenutak sklapanja – perfekcije, oblik, ugovorne strane, razgraničenje ugovora o radu od drugih ugovora sličnog sadržaja)

70.Podjele ugovora o radu (vrste)

prema vremenu na koje se sklapaju

prema dužini radnog vremena

71.Uvjeti za zasnivanje radnog odnosa

opći uvjeti

posebni uvjeti

72.Probni rad, obveza obrazovanja i osposobljavanja za rad, posebnosti ugovora o radu pripravnika, volonterski rad

73.Radno vrijeme (puno, nepuno i skraćeno radno vrijeme, prekovremeni rad, raspored radnog vremena, preraspodjela radnog vremena)

74.Odmori, dopusti i noćni rad

75.Zaštita majčinstva

76.Zaštita radnika koji su privremeno ili trajno nesposobni za rad

77.Plaće (određivanje, jednakost muškaraca i žena, isplata, isprave o plaći, pravo na povećanu plaću, naknada plaće)

78.Zakonska i ugovorna zabrana utakmica

79.Naknada štete (odgovornost radnika za štetu uzrokovanu poslodavcu)

80.Naknada štete – odgovornost poslodavca za štetu uzrokovanu radniku

81.Prestanak ugovora o radu (načini)

82.Redoviti otkaz ugovora o radu

83.Izvanredni otkaz ugovora o radu

84.Otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora

85.Sudski raskid ugovora o radu

86.Otpremnina

87.Sudska zaštita prava iz radnog odnosa

88.Prenošenje ugovora na novog poslodavca

89.Sudjelovanje radnika u odlučivanju (radnička vijeća)

temeljna ovlaštenja, savjetovanje s radničkim vijećem kod otkaza, suodlučivanje radničkog vijeća kod otkaza

90.Sindikati i udruge poslodavaca

91.Kolektivni ugovori (stranke, oblik, trajanje, prestanak)

92.Zaštita prava iz kolektivnih ugovora, rješavanje kolektivnih radnih sporova

93.Štrajk – pretpostavke dopuštenosti,

ovlaštenici prava na štrajk

sporovi u kojima je štrajk dopušten

94.Posljedice sudjelovanja u štrajku (- ako je dopušten – ako je nedopušten)

95.Isključenje s rada (lock out)

96.Radna knjižica

97. Gospodarsko socijalno vijeće i agencija za privremeno zapošljavanje

98.Državni službenici i namještenici

99.Osnovna načela ponašanja državnih službenika

100.Odlučivanje o pravima, obvezama i odgovornosti državnih službenika

101.Premještaj državnih službenika

102.Ocjenjivanje rada i učinkovitosti rada državnih službenika

103.Povrede službene dužnosti - vrste povreda i tijela koja odlučuju

104.Kazne za povrede službene dužnosti

105.Prestanak državne službe

106.Odgovornost za organiziranje i provedbu zaštite na radu ( odgovornost za štetu i oslobođenje od odgovornosti )

107.Postupak za ostvarivanje prava za vrijeme nezaposlenosti ( postupak, prava, vraćanje primljene novčane naknade )

108.Rad stranaca u Republici Hrvatskoj ( tko se smatra strancem, radna dozvola, poslovna dozvola

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani kolege koji redovito posjećujete legalis!

 

Baš mi je drago da svi imate SVA PITANJA ZA PRAVOSUDNI ISPIT i još ktome se na sva usta hvalite o tome.

Međutim, zar vam nije palo na pamet da većina ispitivača posjećuje ovu stranicu i čita što se piše po forumima!?!?!

 

Malo diskrecije ekipa, eventualno PM, Facebook i slično!

 

To je moje mišljenje, ako netko misli drugačije neka slobodno kaže!

 

Držite se svi i učite!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S jedne strane, ima smisla to što kaže kolega pepelepju. Opreza nikad dosta.

 

S druge strane:

- zašto mislite da ispitivači ne znaju da ljudi imaju pitanja i bez legalisa? Pa i oni su nekad polagali pravosudni, i znaju da uz malo elementarne solidarnosti pitanja isplivaju vrlo brzo

- koliko je meni poznato, pojedini ispitivači su i sami davali pitanja na seminarima, pa ih ovo vjerojatno ne uznemiruje previše

- i konačno, zašto bi ispitivačima uopće smetalo da ljudi imaju pitanja? I s poznatim pitanjima to je još uvijek jedna ogromna količina gradiva koja se mora naučiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zeliha, svaka čast i hvala na pitanjima.

 

Nije mi jasno zašto radite paniku oko objave pitanja. Ako su ispiti javni, onda ni pitanja ne bi trebala biti tajna. Pa svakom ispitivaču je jasno da se nakon 2 ispitna roka mogu izvući sva pitanja i ako odluče ubaciti još koje pitanje, to sigurno neće biti zato jer su pitanja objavljena. Uostalom, pitanja nisu konkretna, već općenita i obuhvaćaju cijelu materiju, a ispitivači ionako postavljaju dodatna potpitanja po svom izboru, tako da nam opet dođe na isto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija