Jump to content

Generalna jadikovka o ispitu


soony

Preporučene objave

  • Odgovora 203
  • Tema pokrenuta
  • Zadnji odgovor

najviše su sudjelovali

najbitnije izmjene ZOR-a koje bi vas mogli pitati:

 

- radno vrijeme

- odmori i dopusti

- rad na određeno vrijeme

- evidencija o radnicima i radnom vremenu

- agencije za privremeno zapošljavanje

- kolektivni otkaz viška radnika (program zbrinjavanja viska radnika)

- prenošenje ugovora o radu na novog poslodavca

- plaća

- dostava

- sudska zaštita prava iz radnih odnosa

- suodlučivanje

- proširenje primjene KU

- pojam radnog vremena

- puno i nepuno radno vrijeme

- skraćeno radno vrijeme

- prekovremeni rad

- raspored radnog vremena

- preraspodjela radnog vremena

- noćni rad

- rad u smjenama

- obveze prema noćnim i smjenskim radnicima

- ograničenja u primjeni

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

soony je napisao:

Dakle, iz razgovora sa kolegama koji su polagali po starom sistemu ostao mi je dojam da je za uspješan izlazak na ispit, naravno, uz kvalitetno učenje, jako bitno, ako ne i krucijalno, upravo završno ponavljanje prije ispita bazirano na pitanjima komisije koja ispituje.

E sad, budući da svi znamo da je sad i opseg gradiva koji se ispituje veći, a isto tako postoji mogućnost da izvučete bilo koje pitanje, zanima me kako sad "iskemijati" neki pametan i djelotvoran recept za prolaz na usmenom (ako do usmenog stignemo!)?

Pitam iz razloga što mi se čini jako teško svih 11 predmeta ponoviti neposredno prije ispita da to nekako ostane u glavi!

 

ja sam ucila sve, a malo sam pratila i pitanja, pa kad sam saznala komisiju (tj. obje komisije jer sam bila zadnji rok po starom), izvukla sam pitanja svih tih ispitivaca, i malo cituckala, dovoljno da zakljucim kak pitaju ama bas sve:smijeh:. no, svoju sam komisiju saznala tek dan prije usmenog (ili dva, ne sjecam se vise), pa sam imala i toliko vremena za njihova pitanja. prosla sam ih cisto da vidim ima li sto u njima, a da nisam naucila. i bilo je nekih pitanja za koja ne znas otkud ih cupaju, ali su bila specificna bas za te ispitivace i ponavljala su se.

 

no, nisam se bas previse oslanjala na pitanja jer nikad ne znas :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nakon što je prošlo par dana od usmenog da i ja napišem svoje dojmove.

 

P O Š L A. Imam bodove za tu školu.

 

Može se i to položiti. Više me je izmučilo čekanje prvo rezultata pismenog, pa poziv za usmeni i duuugo učenje, nego sam usmeni. Treba imati sreće sa karticama, ali i jaako puno znanja. Rijetko samo pitaju pitanja s kartica, idu oni i malo šire, samo što neki to ne uzimaju za zlo ako se ne zna, dok neki i znaju. Ispitivači su super. Pomažu, postavljaju potpitanja i tako te navode da zaključiš što zaboraviš reći. Kolegi i meni nisu dali da okrenemo ono što ne znamo na ono što znamo. Kada smo pokušali malo pričati okolo uvijek se vraćaju na pitanje.

 

Samo hrabro i ništa ne može zamijeniti trenutak kada vam čestitaju na prolazu. Bolje sam se osjećala tada nego kad sam diplomirala :-).

 

Svima koji učite, SRETNO I SAMO HRABRO NAPRIJED!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Kolegice NATA24,

 

pa ako će se oni sami pridržavati svih onih načina računanja rokova vezanih uz dostavu koje susrećemo u zakonima raznim koje trenutno izućavamo - onda bi se svakako trebalo moći poslati, sutradan s njihove strane uvažiti, jer znamo i sami da se onda gleda datum kada je pošiljka predana na poštu (tada se ujedno smatra kao da je s tim datum predana, u ovom slučaju, ministarstvu pravosuđa), a ne datum kada istu ministarstvo zaprimi.

Moj savjet je, kao što ste i sami napisali, obavezno poslati preporučeno, ali i s povratnicom. Ta povratnica dođe 2,00 kn više, ali nerijetko spašava glavu.

 

Samo naprijed, u kovertu i na poštu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

NATA24,

pošalji preporučeno poštom i nazovi ih u ponedjeljak, reci da si poslala preporučeno poštom i vjerojatno će ti uvažiti prijavu.

 

Ja sam tako odjavila ispit u 10. mjesecu. Bojala sam se da je kasno (12 dana prije pismenog) pa sam ih nazvala i zamolila da mi uvaže odjavu i bili su super, uvažili mi i ja izišla na rok u 12. mjesecu i položila. Super su što se tiče toga, može se sve dogovoriti. Molila sam i usmeni krajem roka i to su mi uvažili. Super su...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

28., 29. i 30. rujna se pišu presude, i to tako da prvi dan pišeš presudu iz kaznenog, drugi dan presudu iz građanskog i treći dan po izboru radno, trgovačko ili upravno. Poziv za pismeni dio ispita (presude) dobit ćeš najkasnije dva tjedna prije održavanja, nakon toga kad se saznaju rezultati pismenog, ako si zadovoljio, dobit ćeš poziv za usmeni, koji traje jedan dan. Razdoblje od pismenog do usmenog može potrajati, koliko, to ovisi o tome koliko im bude trebalo da ocjene sve presude...sretno!

 

A sve ti ovo piše u Pravilniku i Zakonu o pripravnicima, pa ako ti što nije jasno pogledaj tamo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno ti hvala. Znam da piše, ali to mi je trenutno važno (moram isplanirati sve te dane), pa sam htio provjeriti kako je u praksi.

strpljiva-sb je napisao:

28., 29. i 30. rujna se pišu presude, i to tako da prvi dan pišeš presudu iz kaznenog, drugi dan presudu iz građanskog i treći dan po izboru radno, trgovačko ili upravno. Poziv za pismeni dio ispita (presude) dobit ćeš najkasnije dva tjedna prije održavanja, nakon toga kad se saznaju rezultati pismenog, ako si zadovoljio, dobit ćeš poziv za usmeni, koji traje jedan dan. Razdoblje od pismenog do usmenog može potrajati, koliko, to ovisi o tome koliko im bude trebalo da ocjene sve presude...sretno!

 

A sve ti ovo piše u Pravilniku i Zakonu o pripravnicima, pa ako ti što nije jasno pogledaj tamo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni su prosli tjedan rekli da nisu dobili sve radnje a komisija im nije najavila kad bi ih mogli ispraviti sve. Njima se isto zuri u ministarstvu i cim dobiju sve radnje ce objaviti rezove, e sad kad ce to biti...tko zna??? Rekli su da ako im ih ne dostave do sredine ovog tjedna da ce ih pozuriti u ispravljanju. Eto ja se nadam da cemo ih dobiti danas-sutra.sretno svima! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je zaista nevjerojatno. sad sam zvao ministarstvo i rekli su mi da su ispitivači trebali dostavit početkom ovog tjedna sve radnje, ali da to nisu učinili, te da je pristiglo više od pola. također su mi rekli da oni ne znaju kad će dostavit radnje i ne znaju :palacdolje: kad će objavit rezultate, te da će usmeni početi iza uskrsa. eto znači ni danas najvjerojatnije ništa. rekli su mi i da ne znaju hoće li uspijeti sve ispitati do 19.ali da ovisi koliki je prolaz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hahahaha...ne mogu vjerovati da svakome kazu drugacije. Meni se javila neka gospodja i rekla da danas nema nista od rezova tek slijedeci tjedan...ne znam kad oni kontaju sve ispitati...rekli su da ce usmeni biti tek iza Uskrsa...ma zapravo meni tak svejedno kak ce oni to organizirati, ja sam hocu to polozit i rijesit se muke. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mota je napisao:

sigurno još te radnje nisu dobili, bar ja tako mislim

 

hm... da su ispitivači predali sve radnje a nisu 2 iz kaznenog? odnosno oni koji ispravljaju građansko da samo jednu nisu ispravili? a ovi iz treće radnje isto samo 1?

 

:misli:

 

ajde ako netko sa sigurnoću zna - da javi, da utješim frendicu :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Danas su bili (redom ispitivanja):

 

1. Josip Čule - fenomenalan. Sve vrijeme se šali, opušta kandidate, ne gnjavi (čak ni s procesnim), prekida čim dobro krenete.

2. Boris Marković - korektan. Ne ide u detalje, postavlja dobra potpitanja.

3. Ljiljana Karlovčan-Đurović - također odlična. Traži samo osnove osnova, vidi se na njoj da samo čeka da kažete bilo što što ima veze s pitanjem, pa da vas pošalje na sljedeće :).

4. Jagoda Crnokrak - možda najslabija od ukupno jako dobre komisije, iako nemam neke veće zamjerke. Voli upadati kandidatima u riječ i odgovarati umjesto njih, ali čini mi se da to pri ocjenjivanju ne uzima za zlo.

5. (nisam zapamtio, ali metodom eliminacije čini mi se da je Jozo Jurčević) - vrlo dobar. Izrazito blag, ako zapnete postavlja dosta potpitanja, vidi se da baš traži nešto što kandidat zna.

 

Sve u svemu, dobra komisija, naročito Čule i Karlovčan-Đurović. Kamo sreće pa da dobijem njih dvoje :), a ni protiv ostalih se ne bi bunio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

AH je napisao:

jel cijeli rok isti redoslijed predmeta ili se to mijenja??

 

svaki rok je predsjednik komisije iz druge grupe predmeta. prema intrernom dogovoru a u jednom roku uvijek se počinje sa istom grupom pitanja.

 

na usmenom u 4. mjesecu - predsjednik komisije je kp/kpp i on određuje redoslijed.

u 6. na usmenom bi navodno predsjednik trebao biti ispitivač iz upravnog/radnog.

 

 

 

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

suverenitet je napisao:

Jel su stavili nova pitanja iz radnog i uprave?????????

 

prije su pitanja bila poredana od Uprave pa nadalje s Radnim.

 

Sad su Radno stavili na prvo mjesto.

 

Kolega je objavio neka pitanja u temi Pitanja - Radno i Upravno.

 

Onih nekoliko koliko je objavljeno su neka pitanja ostala ista, a mogu se primijetiti i neka nova.

 

Vjerojatno je većina pitanja ostala ista, ali bih volio znati koja su dodana s obzirom na novi ZUS i ZOR.

 

Prije je iz ove grupe predmeta bilo 108 pitanja, sad je 120. Dakle, najmanje 12 je dodano novih.

 

pa ako netko ima novi koncept pitanja iz Radnog i Uprave, neka objavi. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

piero-st je napisao:

AH je napisao:

jel cijeli rok isti redoslijed predmeta ili se to mijenja??

 

svaki rok je predsjednik komisije iz druge grupe predmeta. prema intrernom dogovoru a u jednom roku uvijek se počinje sa istom grupom pitanja.

 

na usmenom u 4. mjesecu - predsjednik komisije je kp/kpp i on određuje redoslijed.

u 6. na usmenom bi navodno predsjednik trebao biti ispitivač iz upravnog/radnog.

 

 

 

 

:kavica:

 

ok, da li to znači da je svaki dan drugačiji raspored grupa predmeta, osim što je prva grupa uvijek ista, ili je od prvog dana isti redoslijed cijeli rok?? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim kolege koji slušaju ispit ili polažu da napišu da li su na novim karticama iz radnog pitanja Europsko radničko vijeće, Predstavnik radnika u organu europskog društva i sudjelovanje radnika u europskoj zadruzi.

 

Mislim da bi ta pitanja popriično zakomplicirala učenje radnog, jer očito ni zakonodavac ne zna što je htio time reći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Drage kolegice i kolege, bok

 

Ja sam 06.04.polagao pravosudni ispit u Medulićevoj, u komisiji Jug-Crnić-Čule-Turkalj-Hamarić, i nije bilo padova. Jedna je kolegica nažalost bila spriječena pristupiti, ali sam siguran da bi i ona prošla da je bila ondje. Na kraju smo i ja i druga kolegica položili vrlo uspješno (90 i 80 bodova), a trajalo je nekih 3 i pol sata.

 

Iskreno ne mogu procijeniti težinu pitanja i način ispitivanja, osim što sam očekivao da će biti puno teže, ali to je moj subjektivni dojam, jer sam preko 4 mjeseca učio k'o manijak od jutra do sutra (cca 12-13 sati) i taj sam dan prvi put izašao na svježi zrak. Pitanja su ona pitanja, oboje smo znali odgovoriti na sva pitanja i potpitanja (možda nekoliko potpitanja ne, ili s nešto malo zabune) i to je bilo to. Izlaze li ispitivači opasno izvan okvira gradiva, ne mogu vam ni to potvrditi, jer mi je jednostavno bilo prirodno da su pitali to što su pitali, a nikad ranije nisam slušao ispit. U svakom slučaju, uzet pitanja i držat se striktno toga ne preporučam nikome nikada, jer ne vrijedi rizika pada. To je linija manjeg otpora, bez obzira na stvarne mogućnosti učenja i slično. Po pitanjima pojavljajte zadnjih par dana, prelaze se za pola sata. A i slađe je proći nakon puno muke, vjerujte.

 

Pitanja su bila standardna, a potpitanja su bila na razumijevanje (tipa 1. što ćete učiniti kad odete na godišnji u egipat, a agencija vam promijeni rutu; 2. što ćete učiniti kad netko ima pravo puta preko vašeg zemljišta, a pored se izgradi javna cesta; 3. koja je razlika između smanjene ubrojivosti, neubrojivosti i znatno smanjene ubrojivosti; 4. je li načelo oficijelnosti po novom ZKP-u ugroženo i na koji način?; 5. da li sudac može kao otegotnu okolnost uzeti raniju osuđivanost ako je nastupila rehabilitacija; 6. kako ćete sastaviti petit vlasničke tužbe itd.) Da se razumijemo, to nisu pitanja za prolaz već za ocjenu, i to vam odmah jasno naglase. I još nešto, nemojte se čuditi ako ne znate odgovor dok ovo čitate, to sve dođe u glavu samo od sebe kad ste tamo.

 

Inače, ispitivačima ni najmanje zamjerke, prije svega su se ponijeli kao vrhunski ljudi- korektni, šaljivdžije, bez ijednog povišenog tona, razgovaraju s vama potpuno ravnopravno, i bez najmanje namjere da vas ruše, to se vidjelo čim su ušli. Pogotovo sam se iznenadio za kazneno i gpp, gdje sam očekivao pravu vatru, a bilo je gotovo za 10ak minuta po predmetu. Ne znam kako za ostale, ali nakon prve grupe pitanja nekako jednostavno znate hoćete proći ili ne, i onda više nema nikakve treme. Hvala i slušačima, bili su odlična potpora.

 

Ne bi bilo u redu od mene da ne spomenem VELIKI utjecaj sreće na izbor pitanja i činjenicu da komisije vjerojatno nisu iste, ali u priče o nesretnim padovima više nimalo ne vjerujem. Ono što sam naučio na ispitu je sljedeće:

 

1. NE OČEKUJTE USPJEH SAMO ZATO ŠTO STE DOGURALI DO USMENOG, tj. AKO NE ZNATE TEČAN ODGOVOR NA VEĆINU PITANJA;

2. NE ODGOVARAJTE ŠABLONSKI, bez glave i repa;

3. NE UČITE PO PITANJIMA, iznevjerit će vas kad najmanje očekujete, nikad ne znate hoće li se i kada mijenjati i kako ispitivač „diše“- oni to nanjuše;

4. IMAJTE STAV, morate ih uvjeriti da znate, bez udaranja u čelo, zamuckivanja, loših šala, „na vrh mi je jezika“ fora i tome slično- ovo je ispit spremnosti, a ne proba- dojam i snalaženje donose najviše bodova;

5. NE UČITE SELEKTIVNO, sve iz literature mora se prijeći i shvatiti;

6. NE UČITE PO TUĐIM SKRIPTAMA (vidim da puno ljudi uči po skripti od sutkinje A. Garačić, ali to nema smisla samo po sebi ako ne dopunjavate iz neke druge literature ili prakse, npr. P. Novoselac: Kazneno pravo, opći dio, jer na kraju ispadnete bubatori, što je loše);

7. UČENJE ISKLJUČIVO PO KNJIGAMA (pogotovo građansko) JE LOŠE- ne znate se snaći po zakonu kad je najpotrebnije.

 

U svakom slučaju, nema nikakvog problema ako ste iole svladali gradivo, manji lapsusi i rupe u znanju tipa rokovi,visina kazne, nabrajanja i dr. se široko toleriraju i zbog toga nitko ne proziva. Ponavljam, sreća ima velik utjecaj na ocjenu, na prolaz stvarno malo teže, i nisam slušao druge komisije, ali sva ova pitanja koja kruže su jednostavno osnova osnove i ne znam zašto se netko čudi zbog pada zato što nije na eks znao istragu ili nabrojat vlasničke tužbe, znao mjenicu, pravo građenja, hipoteku i sl.). To su ziceri. Na svako od tih pitanja može se uredno govoriti najmanje 10 min, ako znate povezivati i najbitnije je ne zaustavljati se, nikada i bez obzira na sadržaj pitanja, ali treba paziti na točnost izraza. Mene je npr. zapalo potpitanje da kažem petit utvrđujuće presude po ZKP-u, i ja sam rekao „utvrđuje se počinjenje kaznenog djela“ na što me ispitivač odmah prekinuo i rekao da treba reći „utvrđuje se počinjenje protupravnog djela“ i pitao zašto i sl., ali to nije za prolaz. Prema tome, nemate se razloga brinuti ako ste prešli svu propisanu literaturu, ali hazardiranje teško prolazi, iako sam imao dojam da bi kod moje komisije i to nekako prošlo. Generalno, mora se znat, to je moj jedini pravi savjet. Meni je sad lako govorit jer sam imao 4 mjeseca i to je stvarno minimum, pa potpuno razumijem kolege koji se nisu stigli najbolje pripremit. Ali samo hrabro. Trema se ne može izbjeći, ni ne pokušavajte, i savršeno je normalno da prije ispita poželite zbrisat. Međutim, ni sam nisam vjerovao da onog časa kad vidite pitanje sve nadođe. Što ispit dulje traje, energija se ne gubi, nego dobiva! Ne dajte da vam drugi govore što znate, a što ne, sami ste sebi najbolji vodič. Ako mislite da znate, i znat ćete. Ne dajte se zbuniti, ne saginjite glavu pred komisijom i bez tišine: meljite, meljite i meljite…

 

Na kraju, ako će vam pomoći, mali savjet, ne znam da li je to itko već ranije skužio. Otiđite na stranicu PFZG, na katedru iz KPP-a, tamo ćete naći u digitalnom obliku cijeli jedan broj Ljetopisa za kazneno pravo i praksu posvećen novom ZKP-u, ima sveukupno cca 150-200 stranica, al se čita ko slikovnica. Najbitnije, pokriva sva dosad poznata pitanja iz novog ZKP-a i pisali su ga i neki od ispitivača na ispitu. Uz taj broj, novi ZKP se skoro ne mora ni učit. Ja sam imao dva pitanja iz novog ZKP-a, odrecitirao svoje i to je to.

 

Još nešto. Kad smo kolegica i ja primali uvjerenja o položenom ispitu, predsjednik komisije je posebne naglasio kako smo stekli uvjete za zaposlenje u državnim službama i pravosuđu. Kažem to zbog toga što sam stekao dojam da bit ispita više nije položiti, nego položiti što uspješnije. Stvarno ne znam za budućnost našeg pravosuđa, ali se puno bolje ne zaj……….. i odradit to kako treba i na bodove, nego ići samo na prolaz, jer onom ko prođe sa ispod 70 bodova baš i neće biti lako, kako sad stvari idu, s obzirom da su im neka vrata nažalost zatvorena.

 

Pozdrav svima i sretno, a presude ćete proći kad zanemarite sve ono što se na legalisu panično pisalo zadnjih mjeseci: potrebna je samo koncentracija, olovka, zdrava logika i maksimalno 2-3 zakona po predmetu- ne nosite komentare, praksu, 100 zakona i ostale drangulije- uzimaju vrijeme i vaše samopouzdanje. Vaša procjena predmeta i znanje (ne na pisani bez naučenog gradiva!) garantiraju vam prolaz ako iza njih stojite. Nema nemogućih predmeta ako ste praksu odradili pošteno i naučili gradivo. Kolegama izvan pravosuđa neka je posebno sretno, ali nije to neka mudrost i ne mislim da znaju manje, pa hrabro!!!

 

Pravosudni pozdrav :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega matejd, najiskrenije čestitke na položenom ispitu, a posebno na polaganju s pohvalnicom. Dozvolite samo da napomenem da ste mogli možda i malo obzirnije nastupiti u svojem tekstu, naročito s obzirom da ste imali više od 4 mjeseca za učenje i komisiju "iz snova" (što vjerojatno ne znate jer nikad niste slušali ispit); osobno bih unaprijed za sastav Jug - Crnić - Čule prodao dušu Sotoni ili nekom njegovom bliskom rođaku :-) , a vjerujem da bi i velika većina posjetitelja ove stranice. Utoliko vaši savjeti nisu baš za svakoga (kao npr. za kolegicu koja je sa mnom slušala ispit i koja je dobila mjesec dana za učenje). Važnost učenja nitko razuman ne poriče, ali sreća, nažalost, ovdje igra nemalu ulogu, a takve ispite nikad nisam volio, naviknut da sve ovisi samo i isključivo o mom trudu. Stoga ponekad valja pribjeći i malom "hvatanju krivina", što god inače mislili o tome. ;-)

 

Naravno, svaka čast vašem poslodavcu, da je više takvih, ljepše bi nam bilo svima. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iako sam ispit položila (po novom programu), htjela sam se osvrnuti na post kolege matejd-a. Sve čestitke kolegi, drago mi je da je tako izvrsno prošlo, ali za sve one koji nisu bili na ispitu i koji tek prolaze torturu učenja, htjela bih reći da u večini slučajeva nije sve tako idealno kako je to bilo u slučaju kolege matejd-a. Večina kolega ne može dobiti 4 mjeseca za učenje, večina kolega ne može dnevno učiti 12-13 sati, a ipak ispit moraju proći. Prema tome, svim onima koji nemaju ovakvu idealnu situaciju hoću reći da su sva sredstava dopuštena, ako nemate vremena učite iz skripta, Klarićevih knjiga, djelove gradiva barem pročitajte, nemojte manijakalno bubati napamet, nešto će ostati u glavi pa i uz malo sreće, na kraju sve može dobro završiti. Jedino što ne smijete je paničariti, vidim da neki kolege na ovom legalisu imaju neopisivu potrebu širiti paniku, to je loše i može vam samo uzeti dragocijeno vrijeme i koncentraciju. Pismeni dio ispita nije problem, nemojte oko toga toliko dramiti, veći problem je usmeni dio. Ispit je stresan i dugo traje, ali kad jednom tamo sjednete vrijeme proleti. Mene je držala trema svih 4,5 sati kolko sam odgovarala, čak sam u jednom trenutku totalno posustala i već se vidla kako padam, al onda sam se pribrala i sve je dalje išlo dobro. Ispitivači su odlični i ako vam 1 ispitivač u komisliji ne bude po volji, ne brinite, tu je ostalih 4 koji isto tako moraju ocijeniti vaše znanje. Osim znanja izuzetno je bitno kakav dojam ostavljate, ako pokažete odlučnost i zauzmete čvrsti stav, to vam u bitnome može pomoći u prolasku. Ja sam konkretno tatalno smuljala ustav i organizaciju, ali sam toliko uvjerljivo muljala da su slušači mislili kako sam sve točno odgovorila i išla sam dalje.

 

Zato dragi moji kolege, glavu gore, nije to tako strašno kako se čini, gledajte to kao ne jedan veći ispit s faxa na koji ste, ja sam sigurna, izlazili i kad niste dosta toga naučili!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sudsku praksu možeš imati, ne smiješ nositi isprintane ili kopirane primjerke presuda...

 

Ljudi, zašto nitko ne piše pitanja iz uprave i radnog??

A i podpitanja iz ostalih predmeta dobro dođu kao pomoć pri ponavljanju...nije valjda da ih čuvate samo za sebe?? :misli:

 

Pišite!! :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zna li tko da li se iz kaznenog za svako pitanje koje se odnosi na pojedino kazneno djelo dobije zakonski tekst?

I da li se na karticama koje se odnose na protokole Europskoj konvenciji nalaze navedena i prava koja su pojedinim protokolom regulirana ili samo broj protokola? Znam da je mozda malo banalno pitanje, ali tko pita ne skita ;-)

 

hvala :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

humanity je napisao:

Zna li tko da li se iz kaznenog za svako pitanje koje se odnosi na pojedino kazneno djelo dobije zakonski tekst?

I da li se na karticama koje se odnose na protokole Europskoj konvenciji nalaze navedena i prava koja su pojedinim protokolom regulirana ili samo broj protokola? Znam da je mozda malo banalno pitanje, ali tko pita ne skita ;-)

 

hvala :-)

 

za prvo pitanje je odgovor da, za drugo ne znam. :-D

 

kad ideš na ispit humanity?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam iz kaznenog vukla ni manje ni više nego tri kaznena djela i to upravo ona "divlja", pokušala sam bez zakona, ali kad sam vidla da me to vodi u propast ljubazno sam zamolila ispitivačicu da mi da zakonski tekst, ona se prvo nečkala, ali kad je ostatak komisije odreagirao da je zbilja idijotski učiti opis k.d. napamet, onda sam tek dobila zakon. Tako da, ak vam uleti bilo kakvo kazneno djelo, bilo ono divlje ili ne, bez ustručavanja zamolite zakon, ali vrlo ljubazno, onda pali :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ketrin je napisao:

Ja sam iz kaznenog vukla ni manje ni više nego tri kaznena djela i to upravo ona "divlja", pokušala sam bez zakona, ali kad sam vidla da me to vodi u propast ljubazno sam zamolila ispitivačicu da mi da zakonski tekst, ona se prvo nečkala, ali kad je ostatak komisije odreagirao da je zbilja idijotski učiti opis k.d. napamet, onda sam tek dobila zakon. Tako da, ak vam uleti bilo kakvo kazneno djelo, bilo ono divlje ili ne, bez ustručavanja zamolite zakon, ali vrlo ljubazno, onda pali :-D

 

koja se ispitivačica nećkala? :-D

pa ja sam mislio da oni imaju isprintani zakonski tekst za svako djelo na koje se pitanje odnosi, zar to nije tako? :-?

i kad smo već kod toga, što se tu odgovara?

temeljni oblik, kvalificirani privilegirani, način počinjenja, tko je počinitelj, u koju glavu djelo spada, tko vrši progon, oblik krivnje - jel treba još nešto osim ovoga?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima!

 

Ovim putem se obraćam svima koji u panici traže informacije za kartice i pitanja i sve u svezi s tim.

Unaprijed se ispričavam, nadam se da se nitko neće naći uvrijeđen, ali neshvatljivo mi je to da ljudi kukaju kako pitanja nema i mole za pomoć, ali ukoliko bi sve te kolege samo malo pažljivije prošle upravo ovu temu na forumu, mislim da bi našli mnoge odgovore na pitanja koja ih zanimaju. Jasno mi je da još možda nedostaju ova nova pitanja iz Radnog i Uprave, ali sve ostalo ćete pronaći, s pravilnim redoslijedom! Također i kolegica koja pita za Protokole na istom mjestu može naći ono što ju zanima.

 

Ja sam ispit položila u 2. mjesecu, 88 bodova, uz učenje po Klariću i sl. Ne obazirite se previše na tuđe priče, pokušajte zadržati nekakav kontinuitet u učenju nebitno kolika vam dnevno bila satnica.I moj savjet, naročito pred kraj, probajte si naći nekoga s kim ćete ponavljati skupa. Ja nikad nisam učila u grupi i mislila sam da to stvarno nema smisla. Na kraju nas je nekoliko radilo zajedno zadnjih nekoliko tjedana, i vjerujte mi da je to dobitna kombinacija. Sama ne znam kako bih to preživjela, bar ne s onom količinom stresa s kojom je na kraju prošao taj moj pravosudni.

 

Sretno svima, pamet u glavu! :mase2:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, nakon zakljucenja glavne rasprave raspravni sud vise ne moze izdvajati dokaze iz spisa, jedino ako preotvori raspravu ili ako u povodu zalbe sudac izvjestitelj vrati prvostupanjskom sudu spis radi izdvajanja dokaza. Dakle, sto je izdvojeno, izdvojeno, sto je poprilicno nezahvalno, ako dobijete spis u kojemu nisu izdvojeni svi dokazi koji su trebali biti, ali ne vjerujem da cete dobit takav spis.

 

Imam pitanje za kolege koji su slusali ispit. Koliko dugo, traje usmeni ispit, tj. kad otprilike zavrsava, oko koliko sati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Halo, kolege, pa ne mogu vjerovati da nitko od onih koji posjecuju ovaj forum nije bio slusati ispit ovih dana. Hajde malo kolegijalnost pokazite i zrtvujte tih pola sata vremena da napisete pitanja, i drugi su to ucinili za vas!

 

Kolegice Samara, mislim da se nacela radnog prava mogu dosta proizvoljno navoditi, tako da tu spadaju nacelo slobode ugovaranja, nacelo primjene za radnika povoljnijeg prava, nacelo postivanja propisa u vezi s radnim pravom i obveznim odnosima, nacelo zabranje diskriminacije, nacelo zastite posebih skupina radnika itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Djevojka mi je danas pisala kaznenu presudu i sve što mogu reći je užas. Sretan sam što imam položen taj ispit, ali mi nije drago da se ovako igra s ljudima. Ispada da je to gore od prvog roka, iako treba pričekati rezultate i kriterije ocijenjivanja. Valjda će se uzeti u obzir da je to bilo nemoguće napisati za 8 sati.

 

Rimska decimacija je imala kakav takav smisao, ali ovakve stvari su dekapitacija cijelih generacija. Pa zar je moguće da pravnici, koji su među bolje obrazovanim dijelom naše akademske zajednice, i koji su istrenirani poput jezuita da sjede satima i danima iznad knjiga, ne uspijevaju napisati u osam sati zadatak koji im se postavlja kao uvjet pristupa struci. Ili čak zadržanja posla kojim se bave.

 

Iz fore namjeravam kontaktirati kolegu kaznenjaka da provjerim koliko bi njemu trebalo da nešto slično sroči i koliko bi bio siguran u svoju odluku.

 

Kolege, s vama smo i mi koji smo to položili i želimo vam puno sreće sutra. Valjda će biti nešto klasično, nekad je smetanje posjeda bilo pravilo (mislio sam da je taj sustav polaganja tad bio najgluplji na svijetu, ali sad vidim da sam imao sreće da polažem u puno realnijim i trezvenijim vremenima).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija