Jump to content

Mirovine branitelja?


revizor

Preporučene objave

NEIZBJEŽNO

 

Mirovinski sustav: Preispitivanje prava neizbježno

Autor/izvor: SEEbiz / Banka

Datum objave: 18.10.2011. - 19:54:27

 

ZAGREB - Preispitivanje mirovinskih prava i rješavanje nepravdi u mirovinskom sustavu više se ne može odgađati, osnovna je poruka proizašla iz javne rasprave Analiza mirovinskog sustava koju su početkom 2011. pokrenuli časopis Banka i Institut za javne financije.

Projekt je okupio više od 20 stručnjaka Instituta za javne financije, Ekonomskog instituta, Pravnog fakulteta, mirovinskih fondova, HZMO-a, Hrvatske zajednice računovođa i sindikata, a rezultati i preporuke sadržani su u 50-ak mjera koje se odnose na deset područja koja su dosad uspjeli analizirati.

 

Sudionici su u projekt ušli bez ambicije da formiraju jedinstven zaključak, ali su definirali probleme i postigli suglasnost oko većine preporuka. Otvorena su ostala, međutim, pitanja dodatka i osobito izdvajanja za II. stup.

 

"U Hrvatskoj nije potreban radikalan zaokret u mirovinskom sustavu, ali ga je potrebno mijenjati i otkloniti mnoge intervencije do kojih je došlo u posljednjih desetak godina", naglasio je Zoran Anušić, stariji ekonomist Svjetske banke koji je predstavio rezultate najnovije studije te institucije o mogućim mjerama u nastavku reforme.

 

Složio se s tezom Analize mirovinskog sustava da će, ukoliko mirovinski sustav ne doživi neke izmjene, mirovine u odnosu na plaće sve više zaostajati. Svjetska banka simulirala je dvije grupe mjera: jednu koja ide za daljnjim povećanjem mirovina u odnosu na prosječne plaće, ali i deficita javnog financijskog sustava, te drugu koja dugoročno smanjuje ukupne rashode mirovinskog sustava, ali reducira sadašnja prava.

 

U prvoj grupi mjera su ukidanje dodatka od 27% svima, nikome ili davanje tog prava uz cenzus solidarnosti; promjena formule osnovne mirovine koja bi vodila računa o proporcionalnosti uplata u I. stup, te povećenja stope za II. stup na 10%.

 

"Ideja o otvaranju II. stupa i davanju prava na dodatak povratnicima u I. stup je bila jako loša jer će stvoriti velike deficite u javnim financijama na dugi rok. A osim toga, ljude se stavilo u neravnopravan položaj i onda im se ponudilo da biraju. To nije nikakav izbor", rekao je Anušić.

 

U dugoj grupi mjera su povećanje dobnih granica za mirovina (na 67 godina do 2030.), jača destimulacija prijevremenog umirovljenja, prevođenje svih povlaštenih mirovina na opća pravila, smanjenje najniže mirovine (za 50%), te valorizacija mirovina s plaćama i usklađivanje s cijenama.

 

Anušić je pojasnio da su analitičari Svjetske banke izračunali efekte tih mjera, ali da se o njima odluka mora donijeti u hrvatskom društvu.

 

Danijel Nestić s Ekonomskog instituta ocijenio je da je posebna vrijednost projekta Banke i IJF-a u tome što je ohrabrio znanstvenu zajednicu na analize i što je rezultat tih analiza odmah, iz mjeseca u mjesec, stavljao na raspravu pred najširu javnost.

 

"Vjerujem da je nakon ovoga moguće dizajnirati odgovornije javne politike. Potrebna je, međutim, detaljnija analiza nekih predloženih mjera, pogotovo onih koji se odnose na specifične skupine kao što su korisnici visokih i niskimh mirovina, umirovljenici s duljim, kraćim ili prekinutim stažem itd.", zaključio je Nestić.

 

Tumačenje o 830.000 privilegiranih umirovljenika proizlazi iz činjenice da ih toliko dobiva mirovinu veću nego što bi ona bila da se uzima u obzir samo razina doprinosa koju su uplatili u svom radnom vijeku. To su korisnici invalidskih, obiteljskih, mirovina po posebnim propisima te korisnici najniže mirovine.

 

Kako je prilikom izlaganja napomenula urednica Banke Edita Vlahović Žuvela, za očekivati je da će ovi pokazatelji izazvati žestoku reakciju javnosti što se pokazalo već na samoj promociji kada su predstavnici umirovljenih invalida Domovinskog rata te udovica izrazili svoje negodovanje predstavljenim pokazateljima.

 

Predrag Bejaković iz IJF-a, znanstveni voditelj projekta, naglasio je kako je upitno koliko je hrvatsko društvo svjesno težine problema s kojim se suočava mirovinski sustav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

revizor je napisao:

NEIZBJEŽNO

 

Mirovinski sustav: Preispitivanje prava neizbježno

Autor/izvor: SEEbiz / Banka

Datum objave: 18.10.2011. - 19:54:27

 

ZAGREB - Preispitivanje mirovinskih prava i rješavanje nepravdi u mirovinskom sustavu više se ne može odgađati, osnovna je poruka proizašla iz javne rasprave Analiza mirovinskog sustava koju su početkom 2011. pokrenuli časopis Banka i Institut za javne financije.

Projekt je okupio više od 20 stručnjaka Instituta za javne financije, Ekonomskog instituta, Pravnog fakulteta, mirovinskih fondova, HZMO-a, Hrvatske zajednice računovođa i sindikata, a rezultati i preporuke sadržani su u 50-ak mjera koje se odnose na deset područja koja su dosad uspjeli analizirati.

 

Sudionici su u projekt ušli bez ambicije da formiraju jedinstven zaključak, ali su definirali probleme i postigli suglasnost oko većine preporuka. Otvorena su ostala, međutim, pitanja dodatka i osobito izdvajanja za II. stup.

 

"U Hrvatskoj nije potreban radikalan zaokret u mirovinskom sustavu, ali ga je potrebno mijenjati i otkloniti mnoge intervencije do kojih je došlo u posljednjih desetak godina", naglasio je Zoran Anušić, stariji ekonomist Svjetske banke koji je predstavio rezultate najnovije studije te institucije o mogućim mjerama u nastavku reforme.

 

Složio se s tezom Analize mirovinskog sustava da će, ukoliko mirovinski sustav ne doživi neke izmjene, mirovine u odnosu na plaće sve više zaostajati. Svjetska banka simulirala je dvije grupe mjera: jednu koja ide za daljnjim povećanjem mirovina u odnosu na prosječne plaće, ali i deficita javnog financijskog sustava, te drugu koja dugoročno smanjuje ukupne rashode mirovinskog sustava, ali reducira sadašnja prava.

 

U prvoj grupi mjera su ukidanje dodatka od 27% svima, nikome ili davanje tog prava uz cenzus solidarnosti; promjena formule osnovne mirovine koja bi vodila računa o proporcionalnosti uplata u I. stup, te povećenja stope za II. stup na 10%.

 

"Ideja o otvaranju II. stupa i davanju prava na dodatak povratnicima u I. stup je bila jako loša jer će stvoriti velike deficite u javnim financijama na dugi rok. A osim toga, ljude se stavilo u neravnopravan položaj i onda im se ponudilo da biraju. To nije nikakav izbor", rekao je Anušić.

 

U dugoj grupi mjera su povećanje dobnih granica za mirovina (na 67 godina do 2030.), jača destimulacija prijevremenog umirovljenja, prevođenje svih povlaštenih mirovina na opća pravila, smanjenje najniže mirovine (za 50%), te valorizacija mirovina s plaćama i usklađivanje s cijenama.

 

Anušić je pojasnio da su analitičari Svjetske banke izračunali efekte tih mjera, ali da se o njima odluka mora donijeti u hrvatskom društvu.

 

Danijel Nestić s Ekonomskog instituta ocijenio je da je posebna vrijednost projekta Banke i IJF-a u tome što je ohrabrio znanstvenu zajednicu na analize i što je rezultat tih analiza odmah, iz mjeseca u mjesec, stavljao na raspravu pred najširu javnost.

 

"Vjerujem da je nakon ovoga moguće dizajnirati odgovornije javne politike. Potrebna je, međutim, detaljnija analiza nekih predloženih mjera, pogotovo onih koji se odnose na specifične skupine kao što su korisnici visokih i niskimh mirovina, umirovljenici s duljim, kraćim ili prekinutim stažem itd.", zaključio je Nestić.

 

Tumačenje o 830.000 privilegiranih umirovljenika proizlazi iz činjenice da ih toliko dobiva mirovinu veću nego što bi ona bila da se uzima u obzir samo razina doprinosa koju su uplatili u svom radnom vijeku. To su korisnici invalidskih, obiteljskih, mirovina po posebnim propisima te korisnici najniže mirovine.

 

Kako je prilikom izlaganja napomenula urednica Banke Edita Vlahović Žuvela, za očekivati je da će ovi pokazatelji izazvati žestoku reakciju javnosti što se pokazalo već na samoj promociji kada su predstavnici umirovljenih invalida Domovinskog rata te udovica izrazili svoje negodovanje predstavljenim pokazateljima.

 

Predrag Bejaković iz IJF-a, znanstveni voditelj projekta, naglasio je kako je upitno koliko je hrvatsko društvo svjesno težine problema s kojim se suočava mirovinski sustav.

 

....." Smanjenje NAJNIŽIH mirovina za 50%"..... možda se ukazala pogreška....

 

treba glasiti "smanjenje NAJVIŠIH mirovina za 50% "

 

Najnižu mirovinu smanjiti za 50%......

 

Mišljenja sam, ili se varam. Onaj umirovljenik koji dobiva 1.300 kn,još mu smanjiti 50%

 

Smanjite onom umirovljeniku koji ima od 6.500 - 12.000 i više 50% i dodajte NAJNIŽOJ mirovini 25-30% i eto TO je TO

:-?:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ecwashere je napisao:

jedno je pravo na mirovinu, a drugo je iznos mirovine, dakle, ako vlada odluči smanjiti iznos to će ona i učiniti - kao što je to već učinila nekoliko puta...

 

"prevođenje svih povlaštenih mirovina na opća pravila,"

 

Ma ove gluposti lupetaju tzv. ekonomski stručnjaci, bankari i ostali računovođe, to su njihove maštarije i ovo nema veze niti sa medicinskom strukom niti sa bilo kojom Vladom RH.

 

No sikiriki ljudi....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa je napisao:

apollon je napisao:

Zagarantirana nisu ni stečena prava ni visina mirovina.Ako netko ima podatke da nije tako,volio bi vidjeti taj zakon.

no sikiriki mirovina je ko imovina neotudjiva. Vec bi ovi zohari makli pola branitelja iz mirovine da mogu ali ne mogu. Ko je jamio je jamio

 

nemora "maknuti" kako kažeš.može te jednostavno pozvati na PLP i staviti da imaš < od 20% i dobiješ izračun mirovine po ostvarenim godinama staža i evo njima uštede.razlika koja ti nedostaje je puno kunića x 000 slučajeva.možda je SF ali jednim člankom (dodanim) može se puno toga promjeniti. :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda1965 je napisao:

Kompa je napisao:

apollon je napisao:

Zagarantirana nisu ni stečena prava ni visina mirovina.Ako netko ima podatke da nije tako,volio bi vidjeti taj zakon.

no sikiriki mirovina je ko imovina neotudjiva. Vec bi ovi zohari makli pola branitelja iz mirovine da mogu ali ne mogu. Ko je jamio je jamio

 

nemora "maknuti" kako kažeš.može te jednostavno pozvati na PLP i staviti da imaš < od 20% i dobiješ izračun mirovine po ostvarenim godinama staža i evo njima uštede.razlika koja ti nedostaje je puno kunića x 000 slučajeva.možda je SF ali jednim člankom (dodanim) može se puno toga promjeniti. :misli:

 

Nije to baš tako.

Tko je ostvario određena prava ostvario je i to mu ne može nitko ničime oduzeti ! To su stečena prava ! Stalna - pravomoćna ! Kad kot se donosi neki novi zakon tj. istime se ide ukinuti stari koji je bio prije njega na snazi gleda se koji je zakon za osobe u postupku povoljniji a one osobe koje su ostvarile pravo po starom zakonu su ostvarile i to im se ne može ukinuti ako je stalno i ako je pravomoćno ! Znači mogu oni mjenjati zakone i zakone više koliko žele , za one koji se nalaze u mirovini ništa ne znači jer su ostvarili pravo po određenom zakonu i to je sada pravomoćno.

 

Mada bi bankari i razni čate računovođe htjeli da nas branitelja u mirovinama ima manje ili da nas uopće nema to im se neće ostvariti.

 

 

 

Najgori scenarij koji vas skupa samnom može zadesiti je da zbog nečega srežu još koji % od mirovine ali i to je upitno !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možemo samo nagađati.

 

Jedni kažu ovako:

Klikni ovdje.

 

Drugi ovako:

Klikni ovdje.

 

A treći pitaj Boga kako.

 

Mišljenja sam da će se buduće-nove braniteljske mirovine usklađivati prema općem mirovinskom propisu (prema doprinosima iz mirovinskog osiguranja), a ove sadašnje ne vjerujem da će se ikako ili značajno mijenjati.

 

Vjerojatno će uz mirovinu branitelji dobivati nekakav dodatak na čin ili vrijeme provedeno u DR-u ili valjda tako nekako......ali će iznos mirovine biti manji nego do sada, zbog drukčijeg načina obračuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

primanja HRVI (mirovina i invalidnina )su naknada nematerijalne štete koju država dragovoljno isplaćuje ? stradalnicima Domovinskog rata.

odluci Vrhovnog suda RH.

ali i smanjuje kad hoće.

 

ako dođe do novog smanjenja primanje za HRVI

ostaje samo tužba za naknadu štete i da se sudskim putem utvrdi visina štete koju država treba isplaćivati.

 

tako utvrđenu visinu štete niko više nemože samovoljno smanjiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Uljudno molim nekoga tko bi mi mogao napisat par rečenica vezano za moj problem.

Dakle,branitelj (za dragovoljca mi fali 1 dan) 100 dana borbenog sektora, 91,92,93,95 godina kalendarski,odnosno 23 mjeseca rata, prvi problemi zdravstveni 1992g. evidentirani. Nakon razvojačenja 1993g. nastavljam kao i prije rata bez ikakovih potraživanja od države npr (mirovina) zatim 1996g. početak problema sa izraženom aritmijom, te nakon 10/2001g. kontinuitet lječenja po ptsp-u i kardio problemima.

Nekoliko komisija po radi utvrđivanja statusa HRVI-a, kao i jedan ustavni sud od dvije godine za isto.

Status HRVI-a 20% za trajno dobivam 06/2010g.

Također sam izašao na tri komisije za ocjenu oštećenja organizma u HZMO, te sam prije mjesec dana od medicinskog vještaka u HZMO-u dobio 20% vojno i 80% civilno profesionalno.

Moram napomenut da sam na bolovanju od 03/2008g. i doista bi molio sve one koji bi me mogli savjetovat što i kako dalje, odnosno da li iz svega navedenog postoji ikakova mogućnost za umirovljenje.

Unaprijed hvala, i pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

BrumBrumm je napisao:

Poštovani,

 

Uljudno molim nekoga tko bi mi mogao napisat par rečenica vezano za moj problem.

Dakle,branitelj (za dragovoljca mi fali 1 dan) 100 dana borbenog sektora, 91,92,93,95 godina kalendarski,odnosno 23 mjeseca rata, prvi problemi zdravstveni 1992g. evidentirani. Nakon razvojačenja 1993g. nastavljam kao i prije rata bez ikakovih potraživanja od države npr (mirovina) zatim 1996g. početak problema sa izraženom aritmijom, te nakon 10/2001g. kontinuitet lječenja po ptsp-u i kardio problemima.

Nekoliko komisija po radi utvrđivanja statusa HRVI-a, kao i jedan ustavni sud od dvije godine za isto.

Status HRVI-a 20% za trajno dobivam 06/2010g.

Također sam izašao na tri komisije za ocjenu oštećenja organizma u HZMO, te sam prije mjesec dana od medicinskog vještaka u HZMO-u dobio 20% vojno i 80% civilno profesionalno.

Moram napomenut da sam na bolovanju od 03/2008g. i doista bi molio sve one koji bi me mogli savjetovat što i kako dalje, odnosno da li iz svega navedenog postoji ikakova mogućnost za umirovljenje.

Unaprijed hvala, i pozdrav.

 

Pa jeboga ti , imaš trajni HRVI , Ako si dobio ovo na prvostupanjskoj komisiji u Županijskom HZMO . Onda su ti papiri otišli za Zagreb , na drugostupanjsku komisiju . Oni mogu mijenjati omjer rat- civilno , prof prebaciti na opću i obrnuto . Ali mislim da ti je to to ! Po mom mišljenju ti si već u mirovini ( možda griješim , ali ne vjerujem )Samo strpljenja dok ne dođe rješenje sa revizije .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...prije 15-ak godina invalidnina je bila veća nego ova što je isplaćuju posljednjih, ne znam više niti ja točno, 7 - 8 godina...tj. sa 20% invaliditeta primao sam invalidninu od nekih 170 kn, a danas 114 kn...

...a isto su srezali mirovine za 10% i zamrzli ih na 2 godine...

...pa su nam primanja i po toj osnovi manja, a krediti isti (ili onima koji su ih uzeli u "švicarcima" i veći), režije su porasle isto tako...

...tako da je standard, kako god to gledali, manji...

...dakle, ne bojim se ja da ću ostati bez mirovine, prošao sam već sve komisije i revizije, HRVI sam od 1991.(ranjavanje), iako sam u mirovinu iz aktivnog sastava HV otišao tek 2008.

...ono čega se ja bojim jest slijedeće: Kolika će biti ta mirovina? Hoće li je i dalje smanjivati? Hoće li se ponovo početi usklađivati iznos mirovina s rastom troškova života?

Hoću li, ukoliko mi još jednom smanje mirovinu moći otplaćivati stambeni kredit?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Kad već nagađamo, mišljenja sam da se do sada stečene mirovine pa i povlaštene braniteljske mirovine neće dirati i da će ostati kao i do sada, a uvesti će neki se nekakvi "penali" za novopečene umirovljenike.

 

Mislim da se neće dirati niti povlaštene mirovine saborskih zastupnika tj. onih koji su do sada otišli u mirovinu.

 

Predložiti će se i nagrađivanje tzv. punih starosnih mirovina (sa 40 godina mirovinskog staža, pa i više).

 

U Planu 21 naveli su da sadašnju razinu mirovina neće smanjivati. Eventualno povećanje mirovina, ovisit će o dinamici gospodarskoga rasta.

 

Međutim, koliko u svemu tome ima istine ne vrijedi unaprijed nagađati i širiti paniku u ionako nervoznim braniteljskim redovima.

 

http://www.kukuriku.org/plan21/pitanja-i-odgovori/ne-smanjujemo-mirovine/

 

http://www.kukuriku.org/plan21/mirovinski-sustav-i-socijalna-politika/

 

Klikni i ovdje.

 

Dodana datoteka je u PDF formatu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac je napisao:

Kad već nagađamo, mišljenja sam da se do sada stečene mirovine pa i povlaštene braniteljske mirovine neće dirati i da će ostati kao i do sada, a uvesti će neki se nekakvi "penali" za novopečene umirovljenike.

 

Mislim da se neće dirati niti povlaštene mirovine saborskih zastupnika tj. onih koji su do sada otišli u mirovinu.

 

Predložiti će se i nagrađivanje tzv. punih starosnih mirovina (sa 40 godina mirovinskog staža, pa i više).

 

U Planu 21 naveli su da sadašnju razinu mirovina neće smanjivati. Eventualno povećanje mirovina, ovisit će o dinamici gospodarskoga rasta.

 

Međutim, koliko u svemu tome ima istine ne vrijedi unaprijed nagađati i širiti paniku u ionako nervoznim braniteljskim redovima.

 

http://www.kukuriku.org/plan21/pitanja-i-odgovori/ne-smanjujemo-mirovine/

 

http://www.kukuriku.org/plan21/mirovinski-sustav-i-socijalna-politika/

 

Klikni i ovdje.

 

Dodana datoteka je u PDF formatu.

 

znam taj plan 21, to su mi ubacili u poštanski sandučić u subotu navečer :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hmmm.. :misli: mišljenja sam da nama braniteljima najveće zlo nanosi stigma "povlaštena braniteljska mirovina " :-o ,ne imenovaše je oni slučajno tako ,jer kad to čuju svi oni ( a to su većina ) ,koji nisu rata ni primirissali bilo zbog toga što su bili ili prestari ili premladi ,i oni koji nisu htjeli samostalnu lijepu našu ili su je priželjkivali ali kupljenu tuđom krvlju i tuđim zdravljem ,odmah nas doživljavaju na negativan način. :zao:

Mi postajemo u takvoj priči negativci koji su eto smišljeno krenuli u rat u kojem (po njima ) i nije bilo nikakve opasnosti , da bi se dočepali lagodnog života u "povlaštenoj mirovini "

Da je ta mirovina imenovana kao "zaslužena braniteljska mirovina " apostrof bi bio stavljen na ono čime su ti korisnici takve mirovine zaslužili..

Ovako stigmatizaciji bojim se neće biti kraja jer.. pitam ja vas koliko ljudi vi znate u izvršnim tijelima vlasti da su bili "borci " na 1. liniji dodira s neprijateljem.

 

:-?:-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Polako. Kao što već napisah, nećemo širiti paniku i pesimistične prognoze.

 

Vrijeme će pokazati svoje, a ima više kategorija povlaštenih mirovina, među kojima smo i mi branitelji, povlašteni, izrešetani, oboljeli, (HRVI)......koje su stavili u isti koš sa nekim kategorijama koje se nikako ne mogu svrstati u isti koš sa braniteljima (i one saborske stolice su dosta tvrde pa neki mogu dobiti i hemeroide). ;-)

 

Sačekajmo pa, vidjet ćemo.

 

Unaprijed ne vrijedi nagađati.

 

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

povlaštene mirovine ne raspoznaju invalide i branitelje, zaokružit če neku cifru ili postotak koliko če skidati svim povlaštenim, kao ono kad je bio prijedlog za krizni porez, do 3000 kn 2%, od 3000 do 5000 kn 5%, od 5000 do 7000 10%,od 7000 do 10000 kn 15% preko 10000 kn 20%, takav je bio prijedlog oporbe u ono vrijeme

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

povlaštene mirovine ne raspoznaju invalide i branitelje, zaokružit če neku cifru ili postotak koliko če skidati svim povlaštenim, kao ono kad je bio prijedlog za krizni porez, do 3000 kn 2%, od 3000 do 5000 kn 5%, od 5000 do 7000 10%,od 7000 do 10000 kn 15% preko 10000 kn 20%, takav je bio prijedlog oporbe u ono vrijeme

 

Kako ne raspoznaju? U hrvatskom mirovinskom sustavu ima 13 kategorija povlaštenih mirovina (prisjetimo se i da su rudarske mirovine povlaštene i njih sadašanja oporba nije rezala).

 

Ako bude tako kao što pišeš u smislu da će rezati sve odreda, onda im ne valja rabota jer ispada da rade kao i stara vlada, a svi se sjećamo da su nas drapnuli, neke 5, a neke 10%.

 

Imamo pet privilegiranih skupina bivšeg režima (partizana, udbaša, djelatnika KOS-a, raznorazih vrsta komunjara tj. funkcionera itd. koji koriste povlaštene mirovine, a takvih je oko 71.600, više nego što ukupno ima braniteljskih mirovina HV/HVO zajedno.

 

Mislim da bi trebali rezati samo određene kategorije povlaštenih mirovina (a to ne bi trebao biti problem prilikom razvrstavanja) ili tko zna što će uraditi.

Preostaje samo čekati i cvikati.

 

U planu 21 su naveli da neće dirati mirovine branitelja.

Ako budu rezali, onda ćemo naravno zaključiti da su na vlast došli lažima tj. lažnim obećanjima, pogotovo prema braniteljima.

 

Plan 21 i braniteljske mirovine - klikni

 

Pročitajte i ovu analizu:

Klikni i ovdje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok svima, ako može odgovor na slijedeće:

Prvostupanjskim rješenjem priznat mi je status HRVI iz Domovinskog rata x. skupine uslijed bolesti PTSP od 01.02.2011. do privremeno 31.05.2012. godine. Drugostupanjsko liječničko povjerenstvo potvrdilo je 20% oštećenja uslijed bolesti PTSP, ali do 31.07.2012. godine. Rješenje drugostupanjskog povjerenstva donešeno je 10.08.2011. godine. Kod mene je stiglo 30.09.2011. godine. Nakon što je prošao rok od 30 dana za podnošenje tužbe, ovjereno rješenje predano je u Zagreb u MO, Tvrtkova 5, poradi novog obračuna mirovine. Novi obračun mirovine je napravljen, ali za isplatu mirovine počevši od 01.12.2011. godine. Imam li pravo na žalbu jer smatram da novi obračun moje mirovine mora biti od 01. veljače 2011. godine?

Hvala, pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam što ćete s tim postupkom dobiti ako vam nisu mijenjali visinu mirovine i sve one faktore i brojke koje idu u formulu prema kojoj se određuje visina invalidske braniteljske mirovine, odnosno ako ste bili u braniteljskoj mirovini, omjer rat-mir isti, čin isti, ratni put.itd...

 

Na što ćete se žaliti?

Napravljen vam je novi obračun prema važećem drugostupanjskom rješenju, a ono staro prvostupanjsko rješenje o statusu HRVI je donošenjem drugostupanjskog rješenja automatski "van snage".

 

Da li ste u invalidskoj braniteljskoj mirovini bili i prije (na osnovi privremenog prvostupanjskog rješenja o statusu HRVI)?

 

Ako i budete pisali žalbu (sumnjam u pozitivno rješenje), a na odgovor ćete se načekati (čeka se i 10-12 mjeseci).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma da, mijenao se polazni faktor naravno. sada je konačno 1,85 prije je bio onaj 1,5 i nešto. Pitanje sam najviše postavio iz razloga što mislim da mi moraju obračunati mirovinu po novom obračunu od tog datuma koji stoji na rješenju Drugostup. komisije dakle od 01. veljače 2011. godine, a ne od 01.prosinca 2011. Što se tiče samog novog iznosa mirovine, to je ok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kreće ponovo revizija:(Izvor Večernji list)

 

Izvor blizak novoj vladi otkrio nam je još jedan alat za smanjenje proračunskih rashoda.

 

– Počet ćemo s revizijom svih invalidskih mirovina. Nakon "slučaja Rubala", svima je jasno da je to nužno – kaže naš sugovornik. Rezerve za uštede sigurno ima jer trenutačno imamo čak 255.369 "običnih" umirovljenika i još 57.926 branitelja koji primaju invalidske mirovine, za što godišnje izdvajamo ukupno 9,3 milijarde kuna.

 

Dok je kontrola "civilnih" invalida relativno jednostavna – potrebna je samo politička volja – kontrola braniteljskih invalidnina mnogostruko je teža.

 

Tiha revizija branitelja

 

Em je politički nepopularna pa čak i opasna za buduću vladu, em je prije toga nužno najprije izraditi i objaviti Registar branitelja.

 

– Registar ćemo sigurno izraditi. Uostalom, to je bilo i naše predizborno obećanje. Ali reviziju braniteljskih statusa te svih beneficija i invalidnina koje iz tog statusa proizlaze treba provoditi s maksimalnim oprezom i u tišini. Inače bi se digla velika buka koja bi znatno usporila taj nužan proces izdvajanja kukolja iz žita – bilo je najviše što je u ovom trenutku mogao reći naš izvor blizak novoj vladi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija