Jump to content

Napad na lopova u vlastitom dvorištu


igla91

Preporučene objave

Ma nisam ga ja ozlijedio, već na jednom portalu je rasprava gdje jedna osoba tvrdi (a mnoge ju podržavaju) da se na vlastitom posjedu smije prebiti lopov. Ja tvrdim suprotno ali sam jedini. Bilo bi korisno znati. Ja tvrdim da se ta osoba može tužiti za ometanje posjeda ali nikako primjeniti silu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Prebijanje" lopova moguće je jedino ukoliko su ispunjeni uvjeti za institut nužne obrane - čl. 21. KZ-a. A i tada treba pripaziti da se ne prekorači nužna obrana.

 

Postoji doduše mogućnost tzv. građanskog uhićenja, propisane čl. 106. ZKP-a, pri čemu valja istaknuti kako sprečavanje bijega ne daje pravo "prebijanja".

 

Očito ove osobe koje tvrde suprotno malo previše gledaju američkih filmova ili serija, u kojima ima izvješenih natpisa "Trespassers will be shot".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
Ukratko, ako te ne napada, ne smiješ ga tući.

 

Ne samo da ga ne smijes tuci, nego bolje da ga ni ne pokusavas zadrzati do dolaska policije.

 

Jedan je to napravio pa je sad na 2 godine u zatvoru radi protupravnog lisavanja slobode.

 

Uznik sada zna da je lopov imao rodjaka u policiji koji je bio dio kontinuiranog organiziranog lanca krade od njega i eto osvetili su mu se jer se drzno da pokusa zastiti svoje vlasnistvo i da sazna tko i kako dojavljuje i stiti lopove jer su kradje bile ucestale i pod sumnjivim okolnostima.

 

I svoju sramotu sad krije, drugi put nece se mjesati :(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo jedno (ne)vezana - da li je u Hrvatskoj dopusteno "gradjansko uhicenje", tj lisavanje slobode osobi za koju gradjnin sumnja da je pocinila kazneno djelo, do dolaska policije?

 

Primjerice, vidim nekoga da provaljuje u tudji auto (cak ne ni moj), da li (ako procjenim da ga mogu savladati) ga smijem zadrzati do dolaska policije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Primjerice, vidim nekoga da provaljuje u tudji auto (cak ne ni moj), da li (ako procjenim da ga mogu savladati) ga smijem zadrzati do dolaska policije?

svaki "heroj" je dva dana "popularan",a poslije možeš zaključiti iz raznih primjera.....nekad u životu i nije sve kako izgleda na prvi pogled....primjer ,"interveniraš" na neku krađu auta...i misliš učinio sam dobro djelo....a auto bude zarađen od npr .lopovluka,droge i slično...i jel još to dobro djelo :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Građansko" uhićenje regulirano je u čl. 106. st. 1. ZKP-a.

 

Ipak i ono ima svoje granice pogotovo kada dođe do opiranja, pa i sukoba. Imate slučaj nedavnog građanskog uhićenja u Čakovcu gdje je čovjek svladao osobu koja ga je napala mačetom, pritom mu i nanio tjelesne ozljede te ga "prikliještio" na pod do dolaska policije. Malo je specifičan slučaj jer se radilo o napadu.

 

Uglavnom, da ne bude zabune, ne živimo u Gotham Cityju da bi razni Batmani patrolirali ulicama, jer je to zadaća redarstvenih vlasti. Da ne pričamo o riziku, jer nikad ne znate na koga ćete naletjeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Građansko" uhićenje regulirano je u čl. 106. st. 1. ZKP-a.

 

Ipak i ono ima svoje granice pogotovo kada dođe do opiranja, pa i sukoba.

a gdje je regulirano do koje "faze" se smije ići kod građanskog uhićenja...

ne vjerujem da će počinilac kaznenog djela kad mu čovjek kaže lezi dok policija ne dođe leći...

najvjerovatnije će ili početi bježati -kako ga uopće zaustaviti bez sile ?.....ili napasti građanina ,a tad tek može biti svašta.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nigdje nije jasno određeno do koje granice se smije ići, jer se ta granica ne može jasno odrediti za sve slučajeve.

 

Ugrubo, vidiš da netko lupa mačetom i ugrožava ljude, lupiš ga, uzmeš mu mačetu i srušiš ga na pod gdje ga držiš do dolaska policije - tu nigdje nema kaznene odgovornosti, pa čak niti ako je čovjek zadobio teške ozljede ako odgovaraju toj dinamici događaja. Međutim, ako si ga za vrijeme držanja na podu još nekoliko puta udario, radi se o prekoračenju. Dodatno je i to da te on može, bez obzira i ako se utvrdi da nema kaznene odgovornosti, privatno tužiti (i dobiti).

 

Inače, policajci su relativno često privatno tuženi nakon zakonite i opravdane uporabe sredstava prisile (ako se sjećate razbojništva u okolici Zagreba kada su razbojnici pucali na policajce i ranili jednog, nakon čega su u razmjeni vatre s drugim policajcem obojica razbojnika poginuli - obitelj razbojnika je tužila policajca i sud je trajao godinama, ne znam je li uopće i gotov).

 

Dodatni problem je kvalifikacija djela. Možda se tebi učini da se radi o provali, a zapravo na kraju uopće ne bude elemenata kaznenog djela.

 

Ne treba se uopće upuštati u takve stvari, prvo radi osobne sigurnosti, a onda radi svega ostalog. Odmah treba kvalitetno dojaviti o čemu se radi i policija će brzo doći, pogotovo ako se radi o kaznenom dijelu koje je u izvršenju. Ako i ne stignu, dati opis i smjer kretanja počinitelja. Dosta imamo situacija da čovjek hoda za počiniteljem bez da se izvrgne ikakvoj opasnosti i navodi policajce na smjer, kuću ili auto u koji je počinitelj ušao. U najvećem broju situacija to je sasvim dovoljno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je bilo malo "žešće" lišenje slobode (vjerojatno s ozljeđivanjem), obzirom na kaznu.

 

nije bilo, nikakvog nasilja niti izivljavanja nego je covjek postavljao pitanja i dao je naslutiti da znade odakle dolazi logistika kradljivica i da je stvar uhodana

 

a krao se bakar i to dovoljno puta da je covjek uvidio sistem, cudio se kako to da kradljivci imaju saznanja i onda vidio da postoje rodbinske veze i stalno isti akteri

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Inače, policajci su relativno često privatno tuženi nakon zakonite i opravdane uporabe sredstava prisile (ako se sjećate razbojništva u okolici Zagreba kada su razbojnici pucali na policajce i ranili jednog, nakon čega su u razmjeni vatre s drugim policajcem obojica razbojnika poginuli - obitelj razbojnika je tužila policajca i sud je trajao godinama, ne znam je li uopće i gotov).

 

To ukoliko tužitelji dobe, onda nemam riječi.

 

Ne treba se uopće upuštati u takve stvari, prvo radi osobne sigurnosti, a onda radi svega ostalog. Odmah treba kvalitetno dojaviti o čemu se radi i policija će brzo doći, pogotovo ako se radi o kaznenom dijelu koje je u izvršenju. Ako i ne stignu, dati opis i smjer kretanja počinitelja. Dosta imamo situacija da čovjek hoda za počiniteljem bez da se izvrgne ikakvoj opasnosti i navodi policajce na smjer, kuću ili auto u koji je počinitelj ušao. U najvećem broju situacija to je sasvim dovoljno.

 

Kao što je učinila i nedavno majka kćeri koju je pokušao zlostavljati pedofil.

 

nije bilo, nikakvog nasilja niti izivljavanja nego je covjek postavljao pitanja i dao je naslutiti da znade odakle dolazi logistika kradljivica i da je stvar uhodana

 

a krao se bakar i to dovoljno puta da je covjek uvidio sistem, cudio se kako to da kradljivci imaju saznanja i onda vidio da postoje rodbinske veze i stalno isti akteri

 

Ako je samo to bilo, onda je kazna rigorozna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To ukoliko tužitelji dobe, onda nemam riječi.

 

Bio je vrlo malo slučajeva novčanih odšteta, ali ti svi sudovi traju godinama, moraš imati odvjetnika, trošiš vrijeme na ročišta, a da ne govorim koliko ti to izaziva stresa i u budućim postupanjima.

 

Iz osobnog primjera - lik je udario svoju ženu i slomio joj nos, bez pomaka, laka ozljeda, bez kaznenog djela (prije izmjena KZ-a). Bio je pijan kao krava i ja sam ga doslovno primio za jednu ruku i savio mu ju na leđa, a drugu je sam dao i tako sam ga vezao. Nikakvog drugog kontakta s njim nije bilo, a pregledala ga je hitna i nije imao ozljeda. Drugi dan je pušten, a oslobođen je jer je žena svjedočila da se sama udarila, a da ne zna zašto su policajci došli i odveli ga. Odmah je otišao na hitnu prijaviti da sam ga pretukao, a od ozljeda je imao crvenilo na rebrima (ne podljeve, nego "crvenilo"). Žalio se unutarnjoj i podnio kaznenu prijavu DORH-u. Ispitivala me unutarnja i dečki sa krvnih delikata, trajalo je jedno dva tjedna, ali je zaključeno da nema prekoračenja niti kaznenog djela (priča mu nikako nije odgovarala onome što se događalo). Naravno da su se za to vrijeme u postaji prema meni odnosili kao da imam kugu. Kasnije me tužio privatno i sud je trajao jedno 7 godina, u nekoliko navrata. Na kraju nije dobio ništa, ali popio mi je tonu živaca.

 

 

Kao što je učinila i nedavno majka kćeri koju je pokušao zlostavljati pedofil.

 

Ima takvih slučajeva koji nisu atraktivni za medije, a najčešće se odnose na provale. To zapravo funkcionira odlično.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo jedno (ne)vezana - da li je u Hrvatskoj dopusteno "gradjansko uhicenje", tj lisavanje slobode osobi za koju gradjnin sumnja da je pocinila kazneno djelo, do dolaska policije?

 

Primjerice, vidim nekoga da provaljuje u tudji auto (cak ne ni moj), da li (ako procjenim da ga mogu savladati) ga smijem zadrzati do dolaska policije?

Dopušteno samo za djela koja se progo

e po službenoj dužnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Drugi dan je pušten, a oslobođen je jer je žena svjedočila da se sama udarila, a da ne zna zašto su policajci došli i odveli ga.

 

Znam za takve slučajeve, i sam sam imao prilike doživjeti ih i jedino što mogu reći - žalosno. I tu je dobro da se zakon mijenjao, a ne kao ranije, kada imaš sve posloženo i ideš u optuženje, a onda na raspravi - pozivam se na blagodat ili još gore, laže. Pa lagano moraš odustati od optužbe, jer nemaš ništa drugo (OK, u ovom tvom slučaju je bilo i tjelesne ozljede, ali samo po sebi nedovoljno za osudu). I tu se otvara mogućnost za ovako nešto što si doživio, dakle da te se tuži. A samo si radio svoj posao.

 

Naravno da su se za to vrijeme u postaji prema meni odnosili kao da imam kugu.

 

To ne shvaćam, pa valjda je svima jasno da se danas-sutra to može desiti njima. Znači, kolegijalnost je stran pojam.

 

Kasnije me tužio privatno i sud je trajao jedno 7 godina, u nekoliko navrata. Na kraju nije dobio ništa, ali popio mi je tonu živaca.

 

Vjerujem, i ne samo živce, već i vrijeme, a u konačnici i novac, jer sigurno nisi dobio sve što si platio svom odvjetniku obzirom sud uzima u obzir samo nužne troškove.

 

Ima takvih slučajeva koji nisu atraktivni za medije, a najčešće se odnose na provale. To zapravo funkcionira odlično.

 

I treba čim više poticati. Svakako je za pohvalu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio je vrlo malo slučajeva novčanih odšteta, ali ti svi sudovi traju godinama, moraš imati odvjetnika, trošiš vrijeme na ročišta, a da ne govorim koliko ti to izaziva stresa i u budućim postupanjima.

 

Vidim da svima potpuno izmiče spoznaja o stravičnim posljedicama koje će napraviti Istanbulska konvencija u ovom pogledu.

Evo pratim da se počinje policajce i državno tužiteljstvo proganjati privatnim tužbama, počeo je backclash muškaraca lažno optuženih za silovanja i obiteljsko nasilje i slične stvari. I u USA sveučilišta već imaju brojne tužbe zbog diskriminatornog postupanja i kršenja ljudskih prava studenata zbog WAWA i Title IX. U Indiji su evo baš neki dan policajac i odvjetnik dobili četiri godine... - a to je tek početak!

 

Uskoro će prosječni policajac moći sa velikom vjerojatnošću računati da će biti tužen kako god da postupi - ne postupi li po konvenciji tužit će ga ženske udruge, a ako postupi tužit će ga lažno optuženi muškarac kojeg je priveo u pritvor...

 

 

 

Iz osobnog primjera - lik je udario svoju ženu i slomio joj nos, bez pomaka, laka ozljeda, bez kaznenog djela (prije izmjena KZ-a). Bio je pijan kao krava i ja sam ga doslovno primio za jednu ruku i savio mu ju na leđa, a drugu je sam dao i tako sam ga vezao. Nikakvog drugog kontakta s njim nije bilo, a pregledala ga je hitna i nije imao ozljeda. Drugi dan je pušten, a oslobođen je jer je žena svjedočila da se sama udarila, a da ne zna zašto su policajci došli i odveli ga. Odmah je otišao na hitnu prijaviti da sam ga pretukao, a od ozljeda je imao crvenilo na rebrima (ne podljeve, nego "crvenilo"). Žalio se unutarnjoj i podnio kaznenu prijavu DORH-u. Ispitivala me unutarnja i dečki sa krvnih delikata, trajalo je jedno dva tjedna, ali je zaključeno da nema prekoračenja niti kaznenog djela (priča mu nikako nije odgovarala onome što se događalo).

Vjerojatno bi rado ubuduće imao onu kameru koja je 'spasila' kolegu u Osijeku - kako bi je on proveo da je ovisio o svjedočenju prolaznika?

 

 

 

Naravno da su se za to vrijeme u postaji prema meni odnosili kao da imam kugu. Kasnije me tužio privatno i sud je trajao jedno 7 godina, u nekoliko navrata. Na kraju nije dobio ništa, ali popio mi je tonu živaca.

 

Ovo ne kužim.

Kad netko napravi kakvu 'svinjariju' , onda ga se često i 'pokriva' i podržava, a kad ti se dogodi bezvezna optužba - onda te izbjegavaju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Primjerice, vidim nekoga da provaljuje u tudji auto (cak ne ni moj), da li (ako procjenim da ga mogu savladati) ga smijem zadrzati do dolaska policije?

U nekim državama postoje zakoni koji štite dobre Samaritance, ili reguliraju obavezu (npr. da se nazove 911 / $100 kazna za nečinjenje). Good Samaritan law

 

Show WWYD:

::
::
::
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija