Jump to content

doživotno uzdržavanje i nužni dio


jadranka67

Preporučene objave

Živim sa majkom o kojoj se i brinem. 2008. smo potpisale Ugovor o doživotnom uzdržavanju. Bile smo sa odvjetnicom i na sudu koji je to sve zaprimio i evidentirao (rješenje i potpis sutkinje na zadnjoj stranici ugovora). Nakon toga majka mi je poklonila svoju polovicu kuće tako da sam sada vlasnica nad kućom 1/1. Prema dogovoru sa bratom meni pripada kuća a on je dobio novac od prodaje stana u Zagrebu.

Međutim, kako je to bio naš usmeni dogovor nemam ništa na pismeno da je primio novac pa sad traži nužni dio u kući.

Ima li na to pravo s obzirom da je moja riječ protiv njegove ali ja imam ugovor o doživotnom uzdržavanju.

Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo smo potpisale ugovor o doživotnom uzdržavanju. S obzirom da pravo raaspolaganja nad imovinom imam nakon majčine smrti majka mi je za života poklonila svoju polovicu jer sam planirala podići kredit i ući u poslovne vode. S obzirom da se to, na moju sreću, nije ostvarilo ja sam maminu polovicu dobila za njenog života a ugovor imam i dalje jer se i dalje brinem o majci. Mi živimo u istoj kući.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

. Nakon toga majka mi je poklonila svoju polovicu kuće tako da sam sada vlasnica nad kućom 1/1. Prema dogovoru sa bratom meni pripada kuća a on je dobio novac od prodaje stana u Zagrebu.

Međutim, kako je to bio naš usmeni dogovor nemam ništa na pismeno da je primio novac pa sad traži nužni dio u kući.

Ima li na to pravo s obzirom da je moja riječ protiv njegove ali ja imam ugovor o doživotnom uzdržavanju.

Zahvaljujem

 

ako brat bude tužbom tražio nužni dio iz dara na sudu tražite uračunavanje dara (novca) od prodaje stana .

pošto je majka živa nebi bilo naodmet da svojom rukom napiše izjavu da je sinu darovala novac od prodanog stana.

izjavu čuvate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako brat bude tužbom tražio nužni dio iz dara na sudu tražite uračunavanje dara (novca) od prodaje stana .

pošto je majka živa nebi bilo naodmet da svojom rukom napiše izjavu da je sinu darovala novac od prodanog stana.

izjavu čuvate.

 

Ako sam dobro razumjela, bez obzira što imam sa majkom potpisan Ugovor i po toj osnovi sve prelazi u moje vlasnišvo nakon njene smrti a ona mi je za života kuću poklonila brat ima pravo tažiti nužni dio jer sam kuću stekla temeljem darovnog ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Međutim, kako je to bio naš usmeni dogovor nemam ništa na pismeno da je primio novac pa sad traži nužni dio u kući.

 

kako može tražiti nužni dio u kući (od kuće koju si primila kao dar) ako je darovatelj živ ?

tek nakon smrti darodavca i na ostavinskoj raspravi može tražiti nužni dio od darovane imovine (zbog povrede nužnog djela darovanjem).

i on je primio dar u novcu (od prodanog stana).

 

izjava ovjerena kod javnog bilježnika (da je sin dobio dar, novac od prodanog stana ) je samo bespotreban trošak. izjavu koliko novca kao dar je primio sin majka može (mora) napisati i svojom rukom. naravno i potpisati. izjava bi poslužila kao dokaz da je i sin dobio. dar od prodanog stana i da nema povrede nužnog djela.

sa majkom možete potpisati aneks darovnog ugovora obveza uzdržavanja i brige u zamjenu za dar.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija