Jump to content

Neslaganje i usklađivanje katastra i gruntovnice (narav poljoprivrednog tla)


the_bone_guru

Preporučene objave

Poštovani,

 

U finalnom stadiju sam kupovine poljoprivrednog zemljišta od 3 čestice. Za jednu česticu se ne slažu podaci u katastru (koji tu česticu vodi kao pašnjak) i gruntovnici (gdje se vodi kao šuma).

 

Budući da je od općine u kojoj se zemljište nalazi ishodovana lokacijska dozvola za gradnju gospodarsko-stambenog objekta (štale i nastambe - jer kompletno poljoprivredno imanje, po katastru, ima preko 10.000m2 obradivog tla), interesuje me da li ćemo imati problem zbog toga što se podaci u gruntovnici ne slažu (ako se ta čestica vodi kao šuma, onda obradivog tla ima manje od 10.000m2).

 

Koja je procedura za usklađivanje katastra i gruntovnice u ovom slučaju? Trenutni vlasnik tvrdi da to "ide po automatizmu" i da je bitno što općina izdaje lokacijsku dozvolu na osnovu katastra, ali ipak želim biti na sigurno prije plaćanja kapare.

 

Molim za hitan odgovor.

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Koja je procedura za usklađivanje katastra i gruntovnice u ovom slučaju? Trenutni vlasnik tvrdi da to "ide po automatizmu" i da je bitno što općina izdaje lokacijsku dozvolu na osnovu katastra, ali ipak želim biti na sigurno prije plaćanja kapare.

 

 

Moje iskustvo je da se kod ishođenja dozvole za gradnju uzima u obzir stanje u katastru, a gruntovnica je samo važna kao dokaz vlasništva nad zemljištem, i mogućih tereta.

Upisi u gruntovnici ne mjenjaju se nikada automatizmom, nego sud odlučuje po prijedlogu kojim se traži neki upis. Tako je i u pogledu namjene zemljišta - ako nitko nije tražio promjenu, ostao je upis iz vremena Franc-Jozefa.

 

 

Ipak da pripomenem da se tumačenja zakona kod nas mjenjaju kao čarape, a i tumačenje od općine do općine može biti različito.

 

Sama činjenica da imate dozvolu ipak znači da je netko odlučio da je to u redu. Ne vidim zašto bi to mjenjali, ne radi se o nekoj staroj gradskoj jezgri koja je zaštićena kulturna baština.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Mora se slagati Gruntovnica sa Katastrom inače nije čisto ,može biti da je u katastru zaostao neki davni posjednik koji mogao žaliti, pogotovo danas u procesu Legalizacije moja ,Legalizacija bez čistog Katastra mi kaže da Vlasništvom upravlja katastar a ZK izvadak ništa ne vrijedi bez čistog posjedovnog lista, može se desiti kao meni obustava Upravnog postupka pri Katastru i nemogu do svoga djela valjda do smrti žalitelja ili 100 g sudovanja, neka me netko ispravi ako nije tako ???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije tako, ti imaš neki specifičan problem i nije baš previše korisno (nečije tumačenje) iznositi kao odgovor na sve slične probleme. Posebno nikakve veze legalizacija nema s tim. Legalizacija baš nema nikakve veze s katastrom, ni s gruntovnicom jer se u postupku legalizacije nije utvrđivalo ni vlasništvo, ni posjedništvo, ni išta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma , TOČNO JE LEGALIZACIJA JE DVOJBENA, TREBA DOBRO PROČITATI KADA NASTAJE OBUSTAVA POSTUPKA , AKO NIJE ČISTO, ZATO TVRDIM ....PRVO KATASTAR ČISTI POSJEDOVNI LIST ,PA TEK ONDA GRUNTOVNICA....KATASTAR JE NAVEK BIL PRVI, ništa ne vrijedi ZK izvadak kad Ti neko pukne zabilježbu da je suposjednik kojeg Katastar silom Zakona nije brisal.....dajem nagradu tko mi rješi katastar ..?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija