Jump to content

Uvjetna osuda + novo kazneno djelo


barfly314

Preporučene objave

osoba A je osuđena pravomoćno na 10mj zatvora prije 3 mjeseca. dobila je 10 mj., uvjetno 4 godine. u 07/17 joj je oduzeta vozačka na 9 mjeseci jer je vozila pijana.

neposredno prije nove godine sakrivio je vozeći neregestrirani auto lagani sudar, ogrebotina. oštećeni je zvao policiju.

A dobiva poziv da se javi u pp radi oštećenja tuđe stvari.

kakve su šanse da ide u zatvor? koliko može dobiti radi oštećenja stvari i da li se to zbraja? toyota je nova, skupa. kako to sada dalje ide? policija je utvrdila da IMA vozačku (iako mu je zabrana upravljanja aktivna), ali ne i da je pravomoćno osuđen zatvorom radi desete stvari.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

e, to pitam. ja sam mu jedina svijetla točka u tunelu. novac za odvjetnika nema, a ja ne znam gotovo ništa o kaznenom. tko opoziva uvjetnu? ona je pravomoćna. ma čovjek će, ako se bude sve provodilo po zakonu, u bajbok i tu nema zbora. još će ga oprati za neregan auto, vožnju bez vozačke, privatna tužba ako oštećeni ima kasko. ok, ne želim ga osuđivati verbalno, ja ne bih kao on, no nije trenutak za mudrovanje. želim mu pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Također, člankom 308. Kaznenog zakona, propisano je da kazneno djelo čini onaj tko upravlja motornim vozilom iako je prema njemu primijenjena sigurnosna mjera ili zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom. Za to kazneno djelo propisana je kazna zatvora od tri mjeseca do tri godine. O visini novčane kazne, odnosno trajanju zatvorske kazne, odlučuje se tijekom vođenja postupka na nadležnom sudu', upozoravaju iz MUP-a.
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , barfly314 je napisao:

voznja nereg auta bez vozacke U pijanom stanju je kazneno djelo i prekrsaj.

Po kojoj osnovi?

Mislim, jasno mi je s temelja neizravne namjere, ali kako ju dokazati, tj. kako ti postupci prolaze na sudovima?

Moram priznati da nisam čuo da je netko osuđen za kazneno djelo oštećenja tuđe stvari nakon prometne nesreće...

 

prije 17 sati , barfly314 je napisao:

Također, člankom 308. Kaznenog zakona, propisano je da kazneno djelo čini onaj tko upravlja motornim vozilom iako je prema njemu primijenjena sigurnosna mjera ili zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom. Za to kazneno djelo propisana je kazna zatvora od tri mjeseca do tri godine. O visini novčane kazne, odnosno trajanju zatvorske kazne, odlučuje se tijekom vođenja postupka na nadležnom sudu', upozoravaju iz MUP-a.
 

Čitaš stari zakon. Važeći to regulira u čl. 311., ali odnosi se samo na kršenje sigurnosne mjere, tj. mjere izrečene u kaznenom postupku, a koliko vidim, tu pričamo o zaštitnoj mjeri izrečenoj u prekršajnom...

 

U svakom slučaju, na poziv se treba odazvati, vidjeti što oni točno žele, a ako se radi o ispitivanju, braniti se šutnjom (ili uzeti odvjetnika). Ako podnesu kaznenu prijavu, svakako uzeti odvjetnika, jer mislim da niti je takav postupak svrsishodan niti je održiv... Prekršajni postupak je brži i efikasniji, s jasnije i strože određenim sankcijama i mjerama, a kao što je spomenuto, tu je još i postupak naknade štete. Ukratko, prekršajni jamči osudu i temelj za tužbu, a kazneni je neizvjestan, s većom (rekao bih i apsolutnom) šansom za oslobađajućom presudom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 58 minuta, drot13 je napisao:

Čitaš stari zakon. Važeći to regulira u čl. 11., ali odnosi se samo na kršenje sigurnosne mjere, tj. mjere izrečene u kaznenom postupku, a koliko vidim, tu pričamo o zaštitnoj mjeri izrečenoj u prekršajnom...

Mali ispravak/dopuna.

Novi KZ to regulira u čl. 227.

 

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , barfly314 je napisao:

 

....osoba A je osuđena pravomoćno na 10mj zatvora prije 3 mjeseca. dobila je 10 mj., uvjetno 4 godine. u 07/17 joj je oduzeta vozačka na 9 mjeseci jer je vozila pijana.

Dobio poziv da se javi u pp radi kaznenog djela 235.inace, voznja nereg auta bez vozacke U pijanom stanju 

ja sam mu jedina svijetla točka u tunelu.

 ... ne želim ga osuđivati verbalno, ja ne bih kao on, no nije trenutak za mudrovanje. želim mu pomoći.

Uz dužno poštovanje, možda ipak jest trenutak da razmisliš kako ćeš zapravo pomoći i njemu i svima oko njega. Osuđen je već za pijanu vožnju, ostao bez vozačke, pa ponovio istu stvar, ovaj put i pijan i bez vozačke , i sa neregistriranim autom.

Dakle, nije bez vozačke sjeo trijezan u registrirani auto da po kiši odveze dijete u školu (iz eto neke potrebe, recimo) . Išao se pijan vozikati.

Što ako slijedeći puta tako pregazi neko dijete? 

Jesi li razmislio da ćeš mu možda bolje pomoći tako da ga pustiš da par mjeseci ode u zatvor i razmisli o svom životu - prije nego ubije sebe ili nekog drugog?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , drot13 je napisao:

Po kojoj osnovi?

Mislim, jasno mi je s temelja neizravne namjere, ali kako ju dokazati, tj. kako ti postupci prolaze na sudovima?

Moram priznati da nisam čuo da je netko osuđen za kazneno djelo oštećenja tuđe stvari nakon prometne nesreće...

 

Čitaš stari zakon. Važeći to regulira u čl. 11., ali odnosi se samo na kršenje sigurnosne mjere, tj. mjere izrečene u kaznenom postupku, a koliko vidim, tu pričamo o zaštitnoj mjeri izrečenoj u prekršajnom...

 

U svakom slučaju, na poziv se treba odazvati, vidjeti što oni točno žele, a ako se radi o ispitivanju, braniti se šutnjom (ili uzeti odvjetnika). Ako podnesu kaznenu prijavu, svakako uzeti odvjetnika, jer mislim da niti je takav postupak svrsishodan niti je održiv... Prekršajni postupak je brži i efikasniji, s jasnije i strože određenim sankcijama i mjerama, a kao što je spomenuto, tu je još i postupak naknade štete. Ukratko, prekršajni jamči osudu i temelj za tužbu, a kazneni je neizvjestan, s većom (rekao bih i apsolutnom) šansom za oslobađajućom presudom.

on je osuđen po 10. osnovi na 10 mjeseci zatvora, uvjetno. kada mu je izrečena kazna zatvora koja nema veze s prometom, nije ni imao vozačku, jer mu je već bila uzeta. stvar je u tome da sada učinjen prekršaj, vožnja neregistriranim autom bez dozvole (oduzeta) i uzrokovanje prometne nezgode manjeg obima, je kazneno djelo jer nije svjesno smio biti na cesti sa oduzetom vozačkom i nereganim autom (koji de facto onda nije auto) pa ni ne podliježe prekršajnoj odgovornosti, jer nije registriranim autom sudar napravio, nego "nekim predmetom". on očekuje da bi mogao dobiti nekoliko dana rada za opće dobro kada mu se zbroje obe kaznene. oštećen auto ga mora privatno tužiti za naknadu štete koja nije u ovom slučaju manja od 2000kn, jer policija ne skače na iznose manje od 2000 kn. nije članak 308., to je nešto deseto. zna li netko novi zakon tj članak?

uređeno: od barfly314
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 59 minuta, barfly314 je napisao:

stvar je u tome da sada učinjen prekršaj, vožnja neregistriranim autom bez dozvole (oduzeta) i uzrokovanje prometne nezgode manjeg obima, je kazneno djelo jer nije svjesno smio biti na cesti sa oduzetom vozačkom i nereganim autom (koji de facto onda nije auto) pa ni ne podliježe prekršajnoj odgovornosti, jer nije registriranim autom sudar napravio, nego "nekim predmetom".

Jel ti to nas zezaš ili...?

Ako neregistriranim autom napraviš prekršaj, nisi prekršajno odgovoran jer se neregistrirani auto ne računa kao auto? Čemu onda kazna za upravljanje neregistriranim autom u prometu?

Oprosti, ali od kuda ti to?

 

Prije 59 minuta, barfly314 je napisao:

oštećen auto ga mora privatno tužiti za naknadu štete koja nije u ovom slučaju manja od 2000kn, jer policija ne skače na iznose manje od 2000 kn.

Policija općenito baš ne skače, ali za kazneno djelo oštećenja materijalna šteta nije bitna (kao npr. kod krađe).

A što se tiče štete, u slučaju da je auto neosiguran (a tu vjerojatno je), štetu drugom vozaču pokriva Hrvatski ured za osiguranja (kao bilo koja druga osiguravateljska kuća), a onda se on (Ured) regresno naplaćuje od vozača/vlasnika neosiguranog vozila. Naravno, drugi vozač može direktno tužiti ovog koji je neosiguran skrivio nesreću.

 

Prije 59 minuta, barfly314 je napisao:

nije članak 308., to je nešto deseto. zna li netko novi zakon tj članak?

Sad vidim da mi je pobjegla jedna brojka gore, mislio sam na čl. 311. Kaznenog zakona koji u st. 2. regulira to o čemu sam pričao, a niti blizu ne opisuje ono što ti tu govoriš...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ni najmanje. što je onda automobil? govori se o motornom vozilu. dakle, vozilo na motorni pogon, s unutarnjim sagorijevanjem. ako imaš kartonski "auto" na pedale ili rikšu, neregistriran si kao motorno vozilo, dakle kao vozilo predviđeno za kretanje cestom. eh sad... bicikli su izuzetak, iako i njima se grade trake. 
time možeš napraviti štetu i oštećeni se ne može predviđenim mehanizmom naplatiti, nego tužbom. odnosno preko ureda ili kaska, a ovi ganjaju vlasnika rikše ili nereganog auta privatnom građanskom parnicom.

hvala za zakon.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

isprika svima na poluinformaciji. naime, oštećenje nema veze sa prometnom koja je bila, nego sa prvim kaznenim djelom.

da stvar se komplicira, doznajem detalje: nakon udarca A je htio napraviti dogovor, zapisnik, no oštećeni je inzistirao na policiji. A je žurio po dijete u školu i zbrisao je. policija ga je nazvala kasnije i rekao je da je morao po dijete, no ostavio je sve podatke. očito ga nisu za taj slučaj uhitili. dakle, oduzeta vozačka radi pijanstva, kasnije vozi neregan auto, udari čovjeka (doduše, tek toliko, no nebitno) i zapali s mjesta nesreće. mislim da mu ni sinkopa ne pomaže. nema odvjetnika ni novaca.mislim da će morati cijeli tjedan guliti krumpire, a naplatiti se mogu jedino plijenjenjem 20g stare škode, jer je u minusu do ibera, nema nekretnina ni išta naplativo. u americi bi gulio krumpir 1usd/sat, pa dok ne namiri...

koja je najgora verzija po njega?

uređeno: od barfly314
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je ovako kako pišeš, onda je situacija zapravo jednostavnija.

Radi se "samo" o prekršajima koji će rezultirati kaznom od preko nekoliko tisuća kuna, zabranom upravljanja na preko nekoliko mjeseci i nešto bodova (za točan izračun bi trebali znati točno sve prekršaje, ali iznos je znatan). Zatvora za to nema. Ako dođe do takve presude, dobit će dok da plati.Ako ne plati, pokušat će se naplatiti ovrhom. Ako ni to ne uspije, novčana kazna mu može biti zamijenjena zatvorom (300 kn = 1 dan zatvora).

Dodatno je tu i problem naplate štete, za što će ga tužiti ili vlasnik/korisnik tog drugog auta ili osiguranje, tako da će i to morati platiti. Ako neće, idu u ovrhu i čekaju. Kako je zastara 10 godina (i može se višestruko produžiti), neće im se žuriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da li na kazneni ide jer je zamijenio pločice?

U ponedjeljak oko 18.10 sati, u Donjem Selu u Strušcu na popovačkom području, u kontroli prometa zaustavljen je osobni automobil kojim je prije stjecanja prava na upravljanje i pod utjecajem alkohola od 2,73 promila upravljao 28-godišnjak. On također nije bio vezan sigurnosnim pojasom te se prethodno odbio zaustaviti na znak ovlaštene službene osobe.

Pored svega, vozilo je neregistrirano i neosigurano te se na njemu nalaze nepripadajuće registracijske pločice, a koje je 28-godišnjak već ranije postavio na vozilo.

Kako je također utvrđeno da se radi o recidivistu, uhićen je te će tijekom dana uz optužni prijedlog zbog počinjenih prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama i Zakona o obveznom osiguranju u prometu, biti doveden na nadležni prekršajni sud, dok će zbog krivotvorenja isprava protiv njega Općinskom državnom odvjetništvu u Sisku biti podnesena kaznena prijava

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija