Jump to content

Kredit za stan/razvod


Muniesa

Preporučene objave

Moji prvi post i imam pitanje.

 

Supruga i ja se razvodimo. Ona se plania odseliti prije nego je finaliziran razvod te podići kredit za stan u kojem će živjeti. Imamo malodobno dijete oko kojega smo se dogovorili o zajednickom skrbnistvu.

Jesam li duzan placati kredit za njen stan kada se odseli? Napominjem da nigdje nisam bio obavijesten niti ista potpisao o njenom kreditu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Muniesa je napisao:

Supruga i ja se razvodimo. Ona se plania odseliti prije nego je finaliziran razvod te podići kredit za stan u kojem će živjeti. Imamo malodobno dijete oko kojega smo se dogovorili o zajednickom skrbnistvu.

Kad već pitate - imate li kakvu nekretninu koju ste kupili u braku? Ako imate, je li kupljena kreditim, i kako ste to riješili?

prije 20 sati , Muniesa je napisao:

Jesam li duzan placati kredit za njen stan kada se odseli? Napominjem da nigdje nisam bio obavijesten niti ista potpisao o njenom kreditu.

Tu će ona biti u nepovoljnoj situaciji, a ne vi. Obzirom ste formalno još u braku, banka će vrlo vjerojatno od vas tražiti izjavu da stan nije bračna stečevina. 

Ako ne pristanete biti jamac ili sudužnik, banka vas ne može teretiti za otplatu rata kredita. S druge strane, ako ne date izjavu da kupljeni stan nije bračna stečevina, teoretski biste mogli potraživati pola stana kao bračnu stečevinu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zivjeli smo/zivimo u kuci mojih roditelja. Nije bilo nekih većih ulaganja niti imamo neke vece zajednicke imovine.

Brak nije razvrgnuti, niti je proslo obvezno savjetovanje (dogovorili smo pola-pola skrbnistvo, nista potpisali jos).

Ona si ureduje taj stan u koji planira odvesti dijete pa pitam. Ne zelim nakon razvoda njoj placati rate kredita. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pošto još uvijek traje bračna zajednica, a ona planira podići kredit za stan, onda bi se i taj stan (kao i kredit) računao kao bračna stečevina (otplaćeni dio), a ako bi se prihvatili cijele polovice stana kao bračne stečevine, onda bi bili dužni plaćati pola rate podignutog kredita za stan, na sve ostalo Vam je odgovorio poštovani felix u zadnjem dijelu svog posta da se ne ponavljamo i da ga ne citiram..

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Željac047 je napisao:

Pošto još uvijek traje bračna zajednica, a ona planira podići kredit za stan, onda bi se i taj stan (kao i kredit) računao kao bračna stečevina (otplaćeni dio), a ako bi se prihvatili cijele polovice stana kao bračne stečev

bračna zajednica  ne traje ako odvojeno žive (a nije u pitanju privremeni rad ili rad na terenu). zakonski nakon godinu dana odvojenog života sud će razvesti brak (čl. 51. https://www.zakon.hr/z/88/Obiteljski-zakon)

bračna stečevina je imovina stečena radom u braku za vrijeme trajanja zajedničkog života.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

http://www.iusinfo.hr/DailyContent/Topical.aspx?id=19171

Bračna stečevina je imovina koju su bračni drugovi stekli radom za trajanja bračne zajednice ili imovina koja potječe iz te imovine. Osim toga, bračna stečevina je i dobitak od igara na sreću kao i imovinska korist od autorskog i njemu sličnog prava koje su bračni drugovi stekli za vrijeme trajanja bračne zajednice.

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , bovu je napisao:

bračna zajednica  ne traje ako odvojeno žive...

Poštovani bovu i Vi mene našli učiti pravu i Zakonima, pročitajte malo bolje post postavljača teme.... (Zivjeli smo/zivimo u kuci mojih roditelja), na kraju, do kada ćete Vi mene "cijepiti" sa tim i takvim upadicama?

No to je Vaše pravo i samo naprijed, inače za Vašu inforaciju, Obiteljski zakon "imam u malom prstu", a Vi me smatrate neznalicom koja nezna da formalno-pravno brak može postajati, a bračna zajednica ne, kao da ja neznam da su brak i bračna zajednica dva različita pojma...

Hvala lijepa..!

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na kraju bi još samo dodao da sam ja tu samo korisnik foruma i gost, koji, kako je došao može i otići, a pokušavam svojim znanjem stečenim školovanjem i iskustvom pomoći svim tim dragim ljudima koji su se našli u nevolji, no, ok, sve pet...!

Još samo da dodam iz posta poštovanog postavljača teme...Ona se planira odseliti prije nego je finaliziran razvod te podići kredit za stan u kojem će živjeti....stvar logike???

Hvala još jednom i lijepi Vam pozdrav...!

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana ruby cijenim sve ovdje i moderatore i goste, dobro sam procitao postavljeno pitanje i odgovorio na njega temeljem odrednica ObZ, pa lijepo molim postovanog da mi objasni gdje sam pogrijesio, a ne da mene citira i uci stoo je brak, bracna zajednica i bracna stečevina kada  me je to netko drugi naucio prije njega, tj. smatra me neznalicom. .pogledajte moje druge postove, uvijek mi nesto insinuira..

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija