Jump to content

Kada ću steći pravo na mirovinu


Imperator

Preporučene objave

Dakle, 46 godina starosti, efektivnog radnog staža 22 godine i 6 mjeseci, benificiranog staža 5 godina i 6 mjeseci (po raznim osnovama 12/14, 12/16, sve uredno plaćano i evidentirano, ovih 5 i po godina je zbroj svih benificija od po 2 ili 4 mjeseca godišnje), sudjelovanja u ratu (pričuvna brigada) 6 godina i 6 mjeseci (već uračunato u dvostrukom trajanju - za vrijeme mobilizacije nisam bio u radnom odnosu), trenutno zaposlen u jednom d.o.o. u kojem nemam radni staž s uvećanim trajanjem.

Molim znalce da mi izračunaju po budućim novim zakonima, kada bi mogao u prijevremenu, a kada u punu mirovinu, naravno civilnu.

Hvala.

uređeno: od Imperator
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Care,

Dali ste nedovoljno podataka za gatanje kad otići u starosnu mirovinu po budućem (trenutno nepoznati uvjeti) Zakonu o mirovinskom osiguranju (ZOMO).

Specificirajte stvarno vrijeme provedeno na dužnostima sa beneficiranim stažom prema primjeru:

-       12/16 od  15.03.1996.  do  28.12.2010.g.,

-       12/14 od  29.12.2010.  do  01.01.2016.g.

 

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Care, podsjećam Vas:

1.Vrijeme provedeno u Domovinskom ratu računa se svima dvostruko, 12/24 prilikom izračuna ukupnog mirovinskog staža potrebnog za izračun svih mirovina.

2.Vrijeme provedeno u Domovinskom ratu računa se svima 12/12  samo za raniji odlazak u starosnu mirovinu po Zakonu o hrvatskim braniteljima, trenutno prije 65. godine.

3.Vrijeme provedeno u Domovinskom ratu računa se za DVO i PS  individualno 12/14, 12/15, 12/16 i 12/18, ovisno o ustrojbenom mjestu na kojem su bili  zaposleni za raniji odlazak u starosnu mirovinu po općem propisu – ZOMO, trenutno smanjenje je od 65.g. i

4.Vrijeme provedeno na radnim mjestima kao zaposlenici DVO i PS nakon Domovinskog rata računa se  individualno 12/14, 12/15, 12/16 i 12/18, ovisno o ustrojbenom mjestu na kojem su bili postavljeni samo za raniji odlazak u starosnu mirovinu po općem propisu – ZOMO, trenutno smanjenje je od 65.g.

 

Za 16.g. rada na poslovima sa beneficiranim stažom od 12/16 ostvarili ste pravo na smanjivanje dobne granice za odlazak u starosnu mirovinu po općem propisu (ZOMO)  za 4. godine.

Trenutno je to smanjivanje od 65.g. života ali Vama će se tih 4.g. smanjivati  od godine prema Zakonu koji tada bude važeći.

Prema sadašnjem Zakonu dobna granica se ne smanjuje za odlazak u prijevremenu starosnu mirovinu sa 60.g.

Priznavanje prava na starosnu mirovinu po trenutno važećem Zakonu o hrvatskim braniteljima ostvarujete prije 65.g. ovisno o broju dana borbenog sektora.

Zašto niste napunili  20.g. kao PS, da jeste, imali bi pravo i na starosnu mirovinu po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Sagledavajuci ono sto ste napisali u prvom postu ali vise gledajuci sto je napisao postovani prof, prema sadasnjim vazecim mirovinskim zakonima (niko nemoze znati kakav ce zakon biti kad dodje vrijema vaseg odlaska u mirovinu) u mirovinu cete moci:

- u prijevremenu starosnu mirovinu i po ZOMO-u i po novom braniteljskom zakonu, kad navrsite 60 godina starosti i minimalno 35 godina uplacenog radnog staza (takva mirovina se penalizira).

- u mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika po novom braniteljskom zakonu, kad navrsite 60 godina starosti i 41 godinu ukupno zbrojenog radnog staza

- u starosnu mirovinu po ZOMO-u uz benificirani radni staz (kako je naveo prof) kad navrsite 61 godinu starosti

- u starosnu mirovinu po novom braniteljskom zakonu (kako je navedeno u prvom postu po stazu sa uvecanim trajanjem) kad navrsite 61 godinu i 9 mjeseci zivota.

 

Molim postovanog profa (jer je on dobio potvrde od Imperatora) da ako sam nesto krivo napisao izvrsi potrebnu korekciju.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,
molio bih nekoga od savjetodavaca na ovom forumu da mi napišu dali moja supruga ima ili nema pravo na mirovinu po novom zakonu i kad ???
Naime ona nema niti dana radnog staža osim učestvovanja u DR u trajanju od 3 godine i par dana.
Dali ona ima pravo na ikakvu mirovinu po navršetku 60 godina života obzirom da nema potrebnih min.15 godina staža osim ratnog???
LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema clanku 31., stavku 3. sadasnjeg starog vazeceg braniteljskog zakona ako vasa supruga navrsava 60 godina starosti do 31.12.2018.god. moze zatraziti najnizu starosnu braniteljsku mirovinu.

Kod novog braniteljskog zakona koji stupa na snagu od 01.01.2019.god. nazalost odredbe su drugacije i vasa supruga prema clanku 49., stavak 5., i clanku 26., stavak 2., tocka b)., ima pravo na najnizu starosnu braniteljsku mirovinu uz spustanje starosne dobi od 3 godine ( prema clanku 26, vrijeme sudjelovanja u DR), znaci kad navrsi 62 godine starosti.

 

prije 4 sati , malicovjek je napisao:

Kod novog braniteljskog zakona koji stupa na snagu od 01.01.2019.god. nazalost odredbe su drugacije i vasa supruga prema clanku 49., stavak 5., i clanku 26., stavak 2., tocka b)., ima pravo na najnizu starosnu braniteljsku mirovinu uz spustanje starosne dobi od 3 godine ( prema clanku 26, vrijeme sudjelovanja u DR), znaci kad navrsi 62 godine starosti.

Da se dopunim, imam jos jedno promisljanje, kako se clanak 26. novog braniteljskog zakona oslanja na "Zakon o mirovinskom osiguranju" - ZOMO, a prema clanku 180. ZOMO-a zene prema prijelaznom periodu mogu ranije u starosnu mirovinu kad navrse odredjene godine prema napisanom:

– u 2019. godini – 62 godine i 3 mjeseca života
– u 2020. godini – 62 godine i 6 mjeseci života
– u 2021. godini – 62 godine i 9 mjesec života
– u 2022. godini – 63 godine života

Sto bi znacilo da im se adekvatno prema clanku 26. novog braniteljskog zakona vremenu sudjelovanja u DR smanjuje-spusta starost za odlazak u najnizu starosnu braniteljsku mirovinu, u ovom vasem slucaju za 3 godine i par dana.

Prema tome vasa supruga bi u 2019.god. mogla u najnizu braniteljsku starosnu mirovinu kad navrsi 59 godina i 3 mjeseca zivota, u 2020.god. kad navrsi 59 godina i 6 mjeseci zivota, itd., itd.

 

Niste napisali ali se nadam se da se u ovom slucaju radi o 3 godine i nesto dana vremena provedenom u borbenom sektoru.

Zbog lakseg izracuna ako nije problem napisite nam datum rodjenja vase supruge.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na iscrpnom odgovoru,
da dopunim tražene informacije ,ona je 08/1972 godine i provela je u borbenom sektoru sve te tri godine rata tako da ja to pitam informativno da zna ima li osnove nečem se nadati jer nema dana staža osim ratnog(udaja i 4 djece su bili prioritet a ne staž) i interesuje me još kolika je ta minimalna braniteljska mirovina,i dali se ona uvećava za neki postotak zavisno od broja dana provedenih u ratu.
Konkretno koliko bi ona imala cca mirovinu nebitna je sad extra točnost, "onako od prilike"??
LP

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, hakela9 je napisao:

Hvala na iscrpnom odgovoru,
da dopunim tražene informacije ,ona je 08/1972 godine i provela je u borbenom sektoru sve te tri godine rata tako da ja to pitam informativno da zna ima li osnove nečem se nadati "onako od prilike"??
LP

 

Poštovani hakela9,

Vaša supruga ima cca 1100 dana borbenog sektora pa izračun njene minimalne braniteljske mirovine izgleda:

2.560 kn + 1.100 dana  x  0,50 kn

2.560 kn +  550 kn  =   3.110  kn

Lijep pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, malicovjek je napisao:

Sagledavajuci ono sto ste napisali u prvom postu ali vise gledajuci sto je napisao postovani prof, prema sadasnjim vazecim mirovinskim zakonima (niko nemoze znati kakav ce zakon biti kad dodje vrijema vaseg odlaska u mirovinu) u mirovinu cete moci:

- u prijevremenu starosnu mirovinu i po ZOMO-u i po novom braniteljskom zakonu, kad navrsite 60 godina starosti i minimalno 35 godina uplacenog radnog staza (takva mirovina se penalizira).

- u mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika po novom braniteljskom zakonu, kad navrsite 60 godina starosti i 41 godinu ukupno zbrojenog radnog staza

- u starosnu mirovinu po ZOMO-u uz benificirani radni staz (kako je naveo prof) kad navrsite 61 godinu starosti

- u starosnu mirovinu po novom braniteljskom zakonu (kako je navedeno u prvom postu po stazu sa uvecanim trajanjem) kad navrsite 61 godinu i 9 mjeseci zivota.

 

Molim postovanog profa (jer je on dobio potvrde od Imperatora) da ako sam nesto krivo napisao izvrsi potrebnu korekciju.

Nešto mi nije jasno, u mojoj 61.-toj godini života (rođen sam u 11/1972) ja bi imao 37 godina efektivnog radnog staža + 5 i pol godina benificiranog radnog staža + 6 i pol godina posebnog radnog staža (pričuvna brigada), kada bi se to stavilo u istu košaru (a što ne ide tako) imao bi ukupno 49 svih zbrojenih godina radnog staža. 

Pitanje je, može li se u punu mirovinu imalo ranije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Imperator je napisao:

Nešto mi nije jasno, u mojoj 61.-toj godini života (rođen sam u 11/1972) ja bi imao 37 godina efektivnog radnog staža + 5 i pol godina benificiranog radnog staža + 6 i pol godina posebnog radnog staža (pričuvna brigada), kada bi se to stavilo u istu košaru (a što ne ide tako) imao bi ukupno 49 svih zbrojenih godina radnog staža. 

Pitanje je, može li se u punu mirovinu imalo ranije?

Uvaženi malicovjek i moja malenkost dali smo Vam sva moguća objašnjenja u svezi vaše starosne mirovine.

1.     Dosadašnjim radom na dužnostima sa beneficiranim stažom ostvarili ste smanjenje uvjeta za odlazak u starosnu mirovinu za 4.godine.

2.     Više ne radite na dužnostima sa beneficiranim stažom te Vam nije moguće neko dodatno smanjenje uvjeta za odlazak u punu starosnu civilnu mirovinu – po općem propisu ZOMO.

3.     Rat je završio te više nije moguće povećanje dana borbenog sektora radi ranijeg odlaska u starosnu mirovinu po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , prof je napisao:

Uvaženi malicovjek i moja malenkost dali smo Vam sva moguća objašnjenja u svezi vaše starosne mirovine.

1.     Dosadašnjim radom na dužnostima sa beneficiranim stažom ostvarili ste smanjenje uvjeta za odlazak u starosnu mirovinu za 4.godine.

Da li bi ovo značilo da bi u svojoj 57. godini života stekao pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika - ako se zakoni do tada ne bi mijenjali

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 36 minuta, Imperator je napisao:

Da li bi ovo značilo da bi u svojoj 57. godini života stekao pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika - ako se zakoni do tada ne bi mijenjali

 Zivotna dob za koristenje starosne mirovine za dugogodisnjeg osiguranika i prijevremene starosne mirovine ne smanjuje se temeljem rada na duznostima sa beneficiranim stazem.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Prijatelj,1960 godište,u mup-u od 01.07.1979 do 01.07.1995,beneficirani 12/16 a ratne 12/24.od 1995 radi kod privatnika,cca više od 48 god mirovinskog.Po ZOMO ima pravo na odbitak 4 godine zbog beneficija (za starosnu mirovinu).Isti kaže da će mu i odbit/smanjit (od 65 g života) još i po zakonu o braniteljima te da 1.1.2019 ima pravo na starosnu mirovinu.U HZZO su mu rekli da može predati zahtjev i izvršili su mu obračun staža.Ja mislim da može tek kad napuni 60 god života.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I po ZOMO-u i po ZOPHBDR-u, benificirani i ucestvovanje u DR skidaju se od 65 godina zivota.

Po ovom sto pises ako je imao 12/16 za navedeni period, ako dobro racunam smanjnje po benificiranom bi mu trebalo biti 5 godina, znaci kad navrsi 60 godina moze po ZOMO-u u starosnu mirovinu.

Koliko tocno godina, mjeseci, dana ima sudjelovanja u DR.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 21 minuta, malicovjek je napisao:

I po ZOMO-u i po ZOPHBDR-u, benificirani i ucestvovanje u DR skidaju se od 65 godina zivota.

Po ovom sto pises ako je imao 12/16 za navedeni period, ako dobro racunam smanjnje po benificiranom bi mu trebalo biti 5 godina, znaci kad navrsi 60 godina moze po ZOMO-u u starosnu mirovinu.

Koliko tocno godina, mjeseci, dana ima sudjelovanja u DR.

Ispravak zakon striktno navodi da mu se dobna granica smanjuje po 1 godinu za svakih 4 godine, a kako ima 16 godina benificija 12/16 to je ipak 4 godine kao sto kazu u HZMO-u. Znaci kad navrsi 61 godinu zivota.

U starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika moci ce vjerojatno tek kad navrsi 61 godinu zivota (sad je 60 godina ali u novom prijedlogu mirovinskog zakona dize se na 61 godinu i 41 godinu staza)

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, sivko je napisao:

Tako sam mu i ia objasnio, da mora čekati do 60 god života.A da li će što mjenjat vidjet će se.

Koliko tocno godina, mjeseci, dana ima sudjelovanja u DR.

Ako ce se sta i mjenjati sigurno nece na bolje vec samo na gore, stroziji i nepovoljniji uvjeti.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , sivko je napisao:

Oo 30.05.1990 do 01.07.1995. mu je 12/24.5 g i 2 mj.

Ako je tako onda ima pravo prema clanku 26., stavak 2., tocka b., novog ZOPHBDR-a na umirovljenje (puna starosna mirovina) sa 59 godina i 10 mjeseci, negdje tijekom 2020. god.

Sa tih cca 1860 dana provedenih u borbenom sektoru prema clanku 27., stavak 1., novog ZOPHBDR-a, osobni bod povecava mu se za 30%, a ako ima i status dragovoljca jos za 10%.

Sto znaci da ce mu mirovina po ZOPHBDR-u biti nesto veca nego po ZOMO-u (gdje mu se izracunata mirovina povecava za 27% uskladjenja).

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani malicovjek,

Oprostite ali kad prijeđe 3.500 kn bruto iznos mirovine (makar i minimalne braniteljske ????) slijedi Kosorićinih  – 10 % smanjenja mirovine.

Koja će tada biti veća je ? i kako naknadno ostvariti pravo na priznavanje mirovine po općem propisu ZOMO ?

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , malicovjek je napisao:

Ako je tako onda ima pravo prema clanku 26., stavak 2., tocka b., novog ZOPHBDR-a na umirovljenje (puna starosna mirovina) sa 59 godina i 10 mjeseci, negdje tijekom 2020. god.

Sa tih cca 1860 dana provedenih u borbenom sektoru prema clanku 27., stavak 1., novog ZOPHBDR-a, osobni bod povecava mu se za 30%, a ako ima i status dragovoljca jos za 10%.

Valjda je dragovoljac kad je godinama bio u mup-u tj.od samog početka DR-a iako nije bio ni na kakvom ratištu.

Očito su se on i teta u hzmo slabo razumjeli po pitanju tih smanjenja (računali po zomo+zophbdr) pa mu je rekla da može tražit mirovinu 1.1.2019 (pošto misli svakako radit samo do kraja ove godine)

 

Ili on misli da će mu se odbijat godine od 60-te kad bi imao pravo na prijevremenu mirovinu po čl.34 zomo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , sivko je napisao:

Valjda je dragovoljac kad je godinama bio u mup-u tj.od samog početka DR-a iako nije bio ni na kakvom ratištu.

Očito su se on i teta u hzmo slabo razumjeli po pitanju tih smanjenja (računali po zomo+zophbdr) pa mu je rekla da može tražit mirovinu 1.1.2019 (pošto misli svakako radit samo do kraja ove godine)

prije 2 sati , sivko je napisao:

Ili on misli da će mu se odbijat godine od 60-te kad bi imao pravo na prijevremenu mirovinu po čl.34 zomo?

Da rezimiramo, nemojte se oslanjati na tete u podrucnim uredima HZMO-a, pricaju svasta (cast izuzecima), postoje zakoni i u zakonima sve lijepo pise, isto tako postoje i neki odgovori od strane ministarstva branitelja na pitanja branitelja vezana za novi braniteljski zakon (bili su objavljeni ovdje na forumu), znaci nema nagadjanja.

Po ZOMO-u u punu starosnu mirovinu prije navrsetka 61 godine nikako nemoze, kao sto sam obrazlozio u jednom od gornjih postova (jedino ako za dugogodisnjeg osiguranika i u novoj izmjeni mirovinskog zakona ostane uvijet 60 godina zivota i 41 godina staza, ali sigurno ga dizu na 61 godinu zivota).

U prijevremenu starosnu mirovinu po ZOMO-a i po ZOPHBDR-a, moze tek kad navrsi 60 godina zivota, radnog staza ima dovoljno, ali onda ce ga usprkos pozamasnom radnom staz penalizirati za prijevremeni odlazak u mirovinu (po najavljenoj izmjeni mirovinskog zakona) sa 0,34% po mjesecu prije navrsenih potrebnih godina za punu starosnu mirovinu (65 godina), znaci penalizirati ce ga za 5 godina, a to iznosi 20,4%.

U punu starosnu mirovinu po ZOPHBDR-u moze tek kad navrsi 59 godina i 10 mjeseci zivota, prema clanku 26., stavak 2., tocka b., novog ZOPHBDR-a.

Kasd je rodjen, tocan datum.

Dali je u FINI izvadio "pass i login" pa preko stranica HZMO online pogledao svoje podatke i probao probno izracunati mirovinu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za nejasnoće iz područja mirovinskog(mirovina,..i drugo), ja napišem : pitanje@mirovinsko.hr,..i uvijek u razumnom vremenu dobijem iscrpan odgovor ili uputu,.pa se pitanje ili nejasnoća uvijek mogu dopunjvati.,,pa ti toplo preporučam,, dakle svoj OIB i sve drugo, o stažu pa ćeš dobti odgovor...(propisi se tako brzo mijenjaju, vrlo su nejasni jer su uvijek dopune,,,pa je teško u konačnici dobiti pravi odgovor,..)

Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 24 minuta, kira je napisao:

Za nejasnoće iz područja mirovinskog(mirovina,..i drugo), ja napišem : pitanje@mirovinsko.hr,..i uvijek u razumnom vremenu dobijem iscrpan odgovor ili uputu,.pa se pitanje ili nejasnoća uvijek mogu dopunjvati.,,pa ti toplo preporučam,, dakle svoj OIB i sve drugo, o stažu pa ćeš dobti odgovor...(propisi se tako brzo mijenjaju, vrlo su nejasni jer su uvijek dopune,,,pa je teško u konačnici dobiti pravi odgovor,..)

Hvala

 

To im nikako nemoze biti opravdanje, to im je posao, oni prvenstveno prvi moraju biti informirani kako bi mogli pravodobno i istinito informirati svoje korisnike.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , malicovjek je napisao:

To im nikako nemoze biti opravdanje, to im je posao, oni prvenstveno prvi moraju biti informirani kako bi mogli pravodobno i istinito informirati svoje korisnike.

Da ja i tvrdim za njih Mirovnsko da trebaju najtočnije znati,,,sve što sam do sada pitao meni su brzo i iscrpno odgovorili,..

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , malicovjek je napisao:

Kasd je rodjen, tocan datum.

Dali je u FINI izvadio "pass i login" pa preko stranica HZMO online pogledao svoje podatke i probao probno izracunati mirovinu.

 

Javim kad saznam.

Staž i podatke (zaključno sa 2017-tom) su mu isprintali u hzmo negdje u proljeće i to je sve ok.Ne interesira ga previše izračun,koliko dobije dobije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz ovoga je onda jasno da u punu starosnu mirovinu po ZOPHBDR-u moze sa datumom 06.08.2020 kad navrsi  59 godina i 10 mjeseci zivot.

Sto znaci da bi i do tog datuma morao raditi, a kao sto si napisao u gornjrm postu "(pošto misli svakako radit samo do kraja ove godine)", od cega ce zivjeti jos cca 19 mjeseci.

Napisao si da ga ne zanima iznos mirovine koji ce dobiti, evo samo informativno napravio sam probnu simulaciju njegove braniteljske mirovine, ako prestane raditi krajem ove godine a u mirovinu ode sa 06.08.2020. kad i moze, otprilike bi to izgledalo ovako navedeno u tablici.

Kako neznam koliko je bruto godisnju placu zaradjivao svih ovih njegovih radnih godina, uzeo sam da mu je bila u prosjeku RH pa sam mu stavio da mu je na konto toga i vrijednost prosjecnog boda koji se koristi za izracun mirovine 1,0

Ti iznosi mirovine se mogu promjenit, ako se dulje radi ili ako mu je taj vrijednosni bod manji ili veci od 1,0

 

sivko_izracun braniteljske.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija