Jump to content

oporuka bez svjedoka


anonimno

Preporučene objave

čini se da je pokojnica koja je bila veoma bolesna napisala oporuku pod pritiskom ostalih članova obitelji

 

E to vec jesu razlozi za pobijanje oporuke. Ako oporuka nije bila sacinjena pri punoj svijesti , van sile, prijetnje i zablude oporucitelja onda je trebate pobijati pred nadleznim sudom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

iz samog sadržaja oporuke vidljivo je i lako dokazivo da osoba nije bila "čista".U oporuci spominje neke događaje koji su se dogodili 7 godina poslije njene navodne oporuke iz 96.god. Naime,u opruci iz 96.god.spominje nedostojnost nasljednika,a postoji med.dokumentacija i niz svjedoka da se taj"nedostojni nasljednik"zdušno brinio o njoj u svakom segmantu života pomagao i nesebično davao sve što može,i još mnogo laži...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prilikom ostavinske rasprave osporite oporuku pa će vas javni bilježnik uputiti na parnicu. Ako je stanje kako tvrdite lako ćete (svjedoci8ma, medicinskim kartonom pokojnice iz vremena prije smrti) dokazati da je oporuka ništava! Pogotovo ako spominje događaje nakon smrti. Možete tvrditi da to nije ona vlastoručno napisla i potpisala - jer takva mora biti, te zatražiti grafološko vještačenje rukopisa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 godina kasnije...

Da ne otvaram novu temu, dižem iz pepela ovu staru skoro 12 godina, ali svježe izguglanu. 

Imam samo jedno pitanje: da li je još uvijek na snazi odredba ZN-a koja propisuje da oporuka koja nije vlastoručno napisana, kako bi bila valjana, mora biti potpisana od strane dva svjedoka?

(situacija je ovakva: jedan od sunasljednika na ostavinsku raspravu donijet će oporuku koja je pisana na računalu, odnosno ispisana na printeru, te koju je ostaviteljica vlastoručno potpisala, ali na oporuci nema potpisa niti jednog svjedoka, iz razloga što svjedoci i nisu bili prisutni).

Pretpostavljam da je predmetna oporuka ništetna. (?) 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Bok!

 Imam jedno pitanje, baka je umrla i ostavila vlastorucnu oporuku medju njima je i moja mama i njezina sestra ali nije njihovam bratu(ujaku) nista ostavila i on se naravno s time neslaze i na ostavinskoj raspravi je rekao da ce uzeti advokata. Javni biljeznik je zakazao novo rociste u prosincu. Da li on ima pravo i legalne osnove za osporiti bakinu oporuku? Unaprijed hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 minuta, Goran21 je napisao:

Bok!

 Imam jedno pitanje, baka je umrla i ostavila vlastorucnu oporuku medju njima je i moja mama i njezina sestra ali nije njihovam bratu(ujaku) nista ostavila i on se naravno s time neslaze i na ostavinskoj raspravi je rekao da ce uzeti advokata. Javni biljeznik je zakazao novo rociste u prosincu. Da li on ima pravo i legalne osnove za osporiti bakinu oporuku? Unaprijed hvala na odgovoru.

ima jer ima pravo na nužni dio, tj. na 1/2 onoga što bi mu pripalo da nema oporuke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija