Jump to content

nezaposlenost


lilla

Preporučene objave

kolege rezignirana sam stanjem mogućnosti odnosno nemogućnosti zapošljavanja.diplomirala sam prije 2 mjeseca i ono što mi je najgore je činjenica da nisam bila niti na jednom razgovoru.ne kužim što je s odvjetničkim uredima???kolege koji su diplomirali prije godinu dana su se svi uspješno pozapošljavali u odvjetničkim uredima u roku od mjesec, dva i konstantno su bili neki razgovori u igri a sad nema ničega...kako je vama?bilo bi mi drago da je nekome bolje da se imam čemu nadati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

U vukovarsko- srijemskoj županiji preko 50 diplomiranih pravnika traži bilo kakav posao! natječaja nema, a dobiti posao kod odvjetnika je ravno dobitku lota ili binga! Ovdje je još gore nego u sjevernoj hrvatskoj. Kod nas pravnici konobare, rade po trgovinama, skladištima, čuvaju djecu ili čame na birou. Užas. :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi kolege, mene je mučio isti problem kao i većinu, odnosno pronašla sam posao tek godinu dana nakon što sam diplomirala i to ne u struci, nego sam primljena sa SSS. Nakon godinu i pol dobila sam posao u MUP-u. Nije u stuci, ali državna je služba i s obzirom na današnje stanje na tržištu rada, jako sam zadovoljna da imam posao. Puno sreće svima s traženjem posla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Po najnovijim podacima sa HZZ-a nezaposlenih diplomiranih pravnika je u siječnju registrirano 1354 što je povećanje za nekoliko desetaka ljudi u odnosu na prosinac 2009.

Taj će broj u idućim mjesecima najvjerojatnije rasti, no Vladi neće biti u interesu smanjivanje nezaposlenih pravnika jer pravnici čine svega 0.004% nezaposlenih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Chewbacca je napisao:

Po najnovijim podacima sa HZZ-a nezaposlenih diplomiranih pravnika je u siječnju registrirano 1354 što je povećanje za nekoliko desetaka ljudi u odnosu na prosinac 2009.

Taj će broj u idućim mjesecima najvjerojatnije rasti, no Vladi neće biti u interesu smanjivanje nezaposlenih pravnika jer pravnici čine svega 0.004% nezaposlenih.

ovi podaci su strašni!! i kaj sad to znači.... mi diplomirani jadnici koji smo tek završili fax nemamo mogučnosti ni voluntirati , pa barem da si steknem uvjete za pravosudni. Fuj,fuj,fuj....gadi mi se sve više ova država!!! :-x

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

miss888 je napisao:

Chewbacca je napisao:

Po najnovijim podacima sa HZZ-a nezaposlenih diplomiranih pravnika je u siječnju registrirano 1354 što je povećanje za nekoliko desetaka ljudi u odnosu na prosinac 2009.

Taj će broj u idućim mjesecima najvjerojatnije rasti, no Vladi neće biti u interesu smanjivanje nezaposlenih pravnika jer pravnici čine svega 0.004% nezaposlenih.

ovi podaci su strašni!! i kaj sad to znači.... mi diplomirani jadnici koji smo tek završili fax nemamo mogučnosti ni voluntirati , pa barem da si steknem uvjete za pravosudni. Fuj,fuj,fuj....gadi mi se sve više ova država!!! :-x

 

Na žalost pravna diploma bez položenog pravosudnog ne vrijedi više od WC papira. Čujem da u Osijeku neki rade za džabe kao odvjetnički vježbenici i pritom plaćaju doprinose i poreze samo da steknu pravo da polažu pravosudni ispit koji opet nije garancija za zaposlenje, nego su s njim šanse za zaposlenje tek malkoc veće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

miss888 je napisao:

Chewbacca je napisao:

Po najnovijim podacima sa HZZ-a nezaposlenih diplomiranih pravnika je u siječnju registrirano 1354 što je povećanje za nekoliko desetaka ljudi u odnosu na prosinac 2009.

Taj će broj u idućim mjesecima najvjerojatnije rasti, no Vladi neće biti u interesu smanjivanje nezaposlenih pravnika jer pravnici čine svega 0.004% nezaposlenih.

ovi podaci su strašni!! i kaj sad to znači.... mi diplomirani jadnici koji smo tek završili fax nemamo mogučnosti ni voluntirati , pa barem da si steknem uvjete za pravosudni. Fuj,fuj,fuj....gadi mi se sve više ova država!!! :-x

 

ma odlično!! to su i meni predložili u odvjetničkim uredima po Zagrebu....znate, nečete dobivati plaču i sami si plačajte doprinose, a mi će mo vas prijaviti da radite kod nas pa da steknete uvijete za pravosudni!!! gdi toga ima!!??

dok sam studirala jedva sam čekala da završim, a sad žalim što sam završila :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po najnovijim podacima HZZ-a do 1 ožujka je evidentirano 1421 nezaposlen diplomirani pravnik, što je povećanje za 67 diplomiranih pravnika u odnosu na raniji mjesec, usprkos činjenici da je zadnjih nekoliko tjedana bilo nešto više oglasa u kojima su se uglavnom tražili pravnici sa iskustvom i položenim pravosudnim ispitom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u ovo vrijeme je jako teško dobiti posao.

 

Odradila sam volonterski vježbenički staž, položila pravosudni ispit i na njemu ostvarila broj bodova potrebam za Državnu školu za pravosudne dužnosnike... sve super ... al opet sam na HZZ-u.

 

Valjda će biti bolje. Problem je što i nema natječaja a i kada budu, već se sve zna za koga su raspisani.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja si ne mogu priuštiti volonterski staž financijski, tko će me financirati ako ovisim sama o sebi.

Tijekom studija radila sam kako bih uspjela završiti faks, financirala sam svoj faks i sestrin a noći sam provodila za knjigom. Sada već bezuspješno godinu dana tražim vježbenički kako preko HOK-a, tako i samoinicijativno. Razočarana sam trenutnom situacijom, ali nije mi žao što sam završila Pravni fakultet jer suze i uložen napor će se kad tad isplatiti. Stoga kolege moje, i kolegice biti će bolje treba ovo ekonomsko sivilo gledati s optimizmom mora doći jednom i naših 5 minuta. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@Lilla : slažem se s tobom...i još jedna stvar..znam da nije sve tako idealno i bilo bi super kad bi sve bilo kao što je na papiru,a tu mislim na ono najbitnije iz kolektivnog ugovora : BRUTTO PLAĆA VJEŽBENIKA NE SMIJE BITI MANJA OD 5000,00 KN...ali evo ja sam ta koja će pristat raditi za badava..jer gledam :iovako ništa ne radim, a dok sam kod nekog odvjetnika ide mi staž i ja za godinu i pol mogu na pravosudni.Nije ono što sam sanjala kad sam bila brucošica...ali kako vidim da je svima manje tako...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Chewbacca je napisao:

Bio sam na stranici HZZ-a i vidio sam da se broj nezaposlenih pravnika povećao unatoč tomu što se smanjio broj nezaposlenih ljudi. Pitam se dokle će trajati.

 

Pls pošalji link, može i na PM, gdje si to pročitao broj nezaposlenih pravnika.

 

Jer meni je ljubazna gospođa s HZZ odgovorila da nas "ima puno, ali da nije kritično."

I da mi ne smije odavati podatke, jer je to službena tajna.

 

Tnx!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

http://www.hzz.hr/docslike/statistike/Tablica 28.pdf

 

Čini se da link ne radi pa ću ti objasniti kako sam došao do podatka o broju nezaposlenih pravnika. Prvo sam kliknuo na stranici od hzz-a rubriku statistika, zatim podaci po zanimanjima, zatim nezaposlene osobe po zanimanjima, spolu i radnom iskustvu.

Tamo ćeš na 15 stranici pronaći broj nezaposlenih pravnika kojih je 1513 tj. broj nezaposlenih pravnika se u zadnja četiri mjesececa povećao za preko 200 nezaposlenih pravnika.

Ne da nas ima puno nego preeeviše, a situacija je već postala kritična, a kako stvari stoje bit će još i gore.

Baš me zanima hoće li natječaj ministarstva pravosuđa raspisan prošli mjesec u kojem se traži 77 sudačkih i državnoodvjetničkih vježbenika doprinijeti smanjenju nezaposlenih pravnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Dragi kolege nezaposleni,kako se vi nosite s ovakvom situacijom,kako provodite dane dok čekate posao? Ja već mjesecima otkako sam diplomirala šaljem sve moguće molbe ali niti r od razgovora, nitko ni da odgovori. Dal je problem što sam duže studirala,12 godina i nemam iskustva,bar ne u struci,pravnoj mislim.

Znam da nas još ima u takvoj situaciji i htjela sam čuti vaš pokoji savjet i vaša iskustva jer ovakvo stanje me ubija :tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam na birou već godinu dana, u početku mi je nezaposlenost dobro došla radi odmora od faksa, ali već me neko vrijeme smeta, redovito se javljam na natječaje, tu i tamo dobijem odbijenicu (valjda su poslodavci toliko zaposleni pa nemaju vremena da barem mailom odgovore), bila sam do sada na nekoliko testiranja, ali ništa od razgovora, a pošto unaprijed čujem priče da je neko radno mjesto unaprijed rezervirano preko volje učim za pismena testiranja pa to onda ni ne ispadne najbolje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nebo27 je napisao:

Dragi kolege nezaposleni,kako se vi nosite s ovakvom situacijom,kako provodite dane dok čekate posao? Ja već mjesecima otkako sam diplomirala šaljem sve moguće molbe ali niti r od razgovora, nitko ni da odgovori. Dal je problem što sam duže studirala,12 godina i nemam iskustva,bar ne u struci,pravnoj mislim.

Znam da nas još ima u takvoj situaciji i htjela sam čuti vaš pokoji savjet i vaša iskustva jer ovakvo stanje me ubija :tuzan:

 

Nikako. Konobarimo. Bio kod jednog odvjetnika, dao je oglas na moj posao navečer, do podneva je stiglo 120 pismenih molbi :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja bi radila i posao izvan struke i sa srednjom, zbog financijske situacije, e sad nije mi je jasno dal bi to utjecalo na pripravnički u struci jer kao vježbenik ne smiješ imati staža,a htjela bi pravosudni položiti il bar državni, pa ne znam kako bi utjecalo na to da se sad recimo zaposlim sa srednjom,il da konobarim jer opet već imam i dosta godina za jednog vježbenika,30g,tako da bi što prije htjela taj državni rješit a opet ne mogu više ovako bez posla :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

2010 godina je bila loša godina za diplomirane pravnike.

 

Broj nezaposlenih pravnika je porastao sa 1295 koliko je bilo popisano do 1. siječnja 2010 na 1819 koliko je bilo popisano do 1. siječnja 2011 odnosno za 524 ili 29%

Najveći porast broja nezaposlenih pravnika je bio od 1.listopada do 1.studenog kad se broj nezaposlenih pravnika povećao za 88 vjerojatno zbog prestanka sezonskih poslova, a najmanji porast nezaposlenih je bio u travnju i svibnju, također vjerojatno zbog sezonskog zapošljavanja.

Samo u razdoblju od 1.prosinca 2010 do 1. siječnja 2011 je bio zabilježen pad broja nezaposlenih diplomiranih pravnika i to sa 1841 na 1819 vjerojatno zbog zapošljavanja vježbenika u pravosuđu na temelju natječaja objavljenog u travnju 2010.

 

Svima puno sreće u traženju posla.

 

Nije mi poznato koliko se ukupno zaposlilo diplomiranih pravnika u 2010 ni koliko od ukupnog broja nezaposlenih pravnika ima nezaposlenih pravnika s položenim pravosudnim ispitom, pa ako netko raspolaže s tim informacijama neka ih napiše.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

blesimetar je napisao:

Prije dva dana na televiziji se pričalo o mjerama vlade, u kojima bi se tek diplomiranim osobama omogućilo obavljanje vježbeničkog staža na račun države, budući su svi natječaji uglavnom uvjetovani godinama radnog iskustva. Ako sam dobro zapamtila za prvo zapošljavanje nakon faxa doprinose bi plaćala država iz proračuna i istim osobama bi davala nekakvu naknadu za rad u tom vremenu obavljanja prakse. Savjetujem svima da na tom tragu skupe detaljnije informacije i upute se poslodavcima :-) sretno

 

Općine imaju pravo povući sa zavoda mlade do 29-te godine bez staža. U prijevodu, djeca utjecajnih roditelja koja su friško završila zapošljena su ,a ja sam izvisio nakon 16 mjeseci zavoda. Nikakvog natječaja, nit uvjeta pod kojim su baš oni izabrani (2 pravnika uzeta a ima nas 5 s uvjetima). 1600 kuna mjesečno + davanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi kolege, bar da utjesim one koji misle da je problem sto su duze studirali, ja sam prva generacija bolonje, vrijeme studiranja - minimalno (5 godina), prosjek ocjena - 4, ali nema posla. Bez ikakve ogorcenosti i pretjerivanja, prebrzo nakon diplome sam shvatila - da, stvarno je istina, zaposljavaju se samo s vezom. Svaka cast iznimkama, one se zaposle s iznimnom srecom koja ipak ne moze pogoditi sve nas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ryce je napisao:

Dragi kolege, bar da utjesim one koji misle da je problem sto su duze studirali, ja sam prva generacija bolonje, vrijeme studiranja - minimalno (5 godina), prosjek ocjena - 4, ali nema posla. Bez ikakve ogorcenosti i pretjerivanja, prebrzo nakon diplome sam shvatila - da, stvarno je istina, zaposljavaju se samo s vezom. Svaka cast iznimkama, one se zaposle s iznimnom srecom koja ipak ne moze pogoditi sve nas.

 

ipak to nije baš tako (u pogledu veza) i iskreno žalim sve koji tako razmišljaju jer mislim da to vodi u začarani krug frustriranosti.

ono što su glavni problemi je što je tržište rada prezasićeno, a faks takav da ne omogućava obogaćivanje životopisa (naprotiv, žestoko ga otežava zbog preopterećenosti). upravo iz toga razloga pišem ovaj komentar više kao poruku "budućim generacijama" koje su pri kraju faksa - bavite se nečime i popunite malo taj svoj životopis. s fakseva izlazi horda ljudi koji su za potencijalne poslodavce bezlični; svi završili faks, svi znaju engleski kako-tako, svi se koriste kompjuterom. vrlo su male razlike među kandidatima. na studentima je da poduzmu sve što je potrebno da bi se razlikovali, izdovojili, da bi u životopis stavili neki detalj zbog kojeg će baš njega pozvati na razgovor (na prvi razgovor ne bude pozvano ni 10% prijavljenih). ISTAKNITE SE na ovaj ili onaj način; to je jedino rjšenje ako vas ne čeka tata ili stric koji će vas zaposliti.

puno sreće!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Obogatite životopis", dobar savjet svakako, nema tu priče.

Ja sam svoj uz 5 godina po bolonji i prosjekom 4 obogatila za seminare, pravne škole, volontiranje, preporuke...

a ni na jedan razgovor još me nitko nije zvao. Žalosno, al istinito. Tijekom studija sam slušala razne priče o nezaposlenosti nas pravnika, al sam uvijek vjerovala da se uloženi trud kad tad isplati, al u zadnjih par mjeseci postajem sve više razočarana i frustrirana. Prijavljivala sam se na sve moguće natječaje, čak i izvan svoje struke. Ono za što sam upisala fakultet i zbog čega sam se trudila čini se tako daleko. Snizila sam i svoje kriterije, i prijavljivala sam se na par najtečaja za tajnika škole, gdje je uvjet upravno pravo i nije potrebno radno iskustvo. Ni tu se nisu usudili pozvati me na razgovor, ,a sigurna sam da moj životopis nitko nije ni pogledao. Mogu se ja isticati koliko želim, al ono što se kod nas traži je kad se istakneš po rodbinskoj vezi ili stranačkoj pripadnosti. To je stvarnost, ne trebamo se zavaravati. Možemo se samo nadati da će se jednom za godinu, dvije ili više nešto promijeniti :tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni najviše u cijeloj toj priči idu na živce fakulteti. Možda je to sebično od mene, kao ja sam završila pa nek se sad smanji kvota upisa...ali zar ne bi trebali biti vođeni pravilom ponude i potražnje?! A na tržištu rada ima fakat puno dipl.pravnika, a ponuđenih radnih mjesta za iste : ništa! Ne znam gdje misle sa svim tim pravnicima koji izlaze svake godine sa svih pravnih fakulteta. Žalosno je to. Ali eto...ne smijemo posustati. Naime, ja radim,ali ne primam plaću...ide mi staž pa brojim dane kad ću ispuniti uvjet da mogu na pravosudni jer smatram da ću na taj način biti u boljoj poziciji za naći real job :) ...i kad sam krenula radit tek sam tada vidjela koliko ima vježbenika koji ne dobivaju plaću ili je dobivaju na kapaljku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

čitam ovo i ne vjerujem - istaknite se, obogatite životopis-jeste li vi djeca od 6 godina ili zakleti utopisti??Činjenica je, i to javna i stara , da je za dobiti posao JEDINO i ISKLJUČIVO bitna veza.

I ja sam završila u roku, imam prosjek jako dobar, pohvale, poblikacije (knjigu prevedenu na 3 jezika stručne tematike), jezici, seminari, na kompu slobodno mogu reći briljiram...i šta sam dobila- dane tj. godine na burzi više i ne brojim, živim od pomoći roditelja i imam BESPLATAN POKAZ - blago meni!

 

Get real ljudi, i učinimo nešto....ja sam čak pokušala neku udrugu za sve nas koji nemamo vezu za posao osnovati da si bar sami pomognemo ali NITKO nije bio zainteresiran - svi su pognuli glavu i otišli po štambiljić....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slazem se, i ja za svoje 23 godine i uz tezak fakultet imam bogat zivotopis jer sam, dok su moji kolege sjedili na kavama planirajuci kako zamrznuti godinu i sl., volontirala na sve strane, bavila se svacim da steknem neke dodatne vjestine i preporuke, i sve sam to dobila, ali who cares. Nitko u Hrvatskoj ne gleda tvoju svestranost, rad, trud, odgovornost, dobro isplanirano vrijeme. A oni koji nas uvjeravaju da se posao dobije bez veze, jednostavno nisu jos svjesni da su imali vezu ili srece pa si umisljaju da su tako famozni da se zbog tog bogatog zivotopisa izabralo bas njih za posao! Ne treba obogatiti zivotopis, nego poznanstva :(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo i ja šaljem veliki pozdrav svim nezaposlenim kolegama! diplomirala sam prošle godine u 9.mjesecu, i do sada naravno ništa od posla. kod kojeg god odvjetnika sam bila- formalno ne prima pripravnike, osim naravno onoga koga treba primiti ( dovoljno dobra veza,a neki odvjetnici traže lovu da prime pripravnika, budući da oni "ne donose novac"-čitaj ne zarađuju!!)a o poslu u sudu da ne govorim- u malom gradu već se zna tko treba "sjesti" na takva mjesta. nakon toliko truda, godina studiranja, odricanja i nade u bolju budućnost- ne mogu ni opisati koliko se kajem što sam ikada upisala ovaj fakultet!! jednostavno se ne isplati, osim ako ti mama, tata, ujaci....nemaju odvjetničke urede ili dovoljno dobru vezu da te posao čeka kada završiš. užasno sam razočarana ovom situacijom i ne vidim izlaz- već uzmi bilo kakav posao što ti se nudi i budi sretan da ga uopće imaš! i to sa diplomom jednog od najtežih fakulteta :glavomozid: a volontiranje je čisto legalno robovlasništvo!! budući da nemam posao, novca ni sredstava za život, na koji način još da si sama plaćam doprinose i od čega da živim dok crnčim besplatno za nekog odvjetnika što sjedi na parama! kolege, ne znam kako vi, al ja bih najradije put pod noge i bježi glavom bez obzira iz ovakve države!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam izgubila nadu davno, žalosno mi je kad vidim tko sve ima posao jer sam studirala s tim ljudima (po 10 godina na faksu, prosjek jedva dva, ne razlikuju tužbu od žalbe,a da ne pričam od djeci profesora) a meni je više muka od burze i kopanja svaki dan po stranicama, narodnim novinama i slično, gadi mi se, ali gadi kada mi nakon 3-4 mjeseca od natječaja stigne pismo - "iako ste pokazali zavidne osobine i kvalitete...." ma #OOPS# off, budu pošten i reci mi - nemaš vezu pa krepaj

 

sorry što se ovako izražavam ali ja sam na rubu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Boyanna je napisao:

čitam ovo i ne vjerujem - istaknite se, obogatite životopis-jeste li vi djeca od 6 godina ili zakleti utopisti??Činjenica je, i to javna i stara , da je za dobiti posao JEDINO i ISKLJUČIVO bitna veza.

 

zaista ne vidim razloga da ovako razgovaraš. (možda je to neka karakterna crta koja, uz životopis, itekako igra ulogu?)

 

i zaista nije istina da je za zapošljavanje bitna JEDINO (a kamoli isključivo) veza.

ok, jasno, ako ćeš raditi kod tate ili strica, nećeš ti čekati posao nego će posao čekati tebe.

ipak, iz vlastitog iskustva znam da se može do dobrog posla i bez ikakvih veza i vezica. našla sam posao relativno brzo nakon što sam diplomirala (relativno brzo s obzirom na stanje na tržištu i uopće sami nedostatak potražnje), u uredu za kojeg sam prvi put čula kad sam vidjela oglas i u kojeg sam prvi put kročila kad sam došla na razgovor.

vidjela sam i druge prijave.

svi se anomimno hvale silnim referencama, a u stvarnosti se životopisi u doslovno 90% slučajeva svode na rodila se, završila srednju, završila faks (u više ili manje godina), imam vozačku, znam engleski i eto ja došla. ne kažem da je to strašno loše, ali svi s faksa izlaze uglavnom s 23+ i ipak smatram da bi trebali imati crticu-dvije više za napisati i priložiti.

 

eto, nadam se da komentar nitko neće shvatiti ni kao hvalisanje ni kao kritiku, nego čisto kao ohrabrenje ljudima koji su još na faksu ili koji su ga netkom završili da ne gube nadu, ne uvlače se u spike "samo je veza važna" i ne daju da tuđe frustracije prijeđu na njih.

za sve daljnje informacije dostupna sam preko pp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

onda si ti jedna od miljardu ljudi koja je to uspjela sama, bez tuđe pomoći, i ako je zaista tako - svaka ti čast i ja ti se iskreno klanjam

 

zašto tako razgovaram? Razloga ima toliko da bi mi trebalo jedno 10 dana da ih sve napišem pa ću ti samo nabrojat neke : ja sam na burzi ukupno ČETIRI godine, s povremenim pauzama za neke zamjene

u svom gradu sam izvisila , nakon što mi je OBEĆAN posao, čekala sam ga mjesecima, a dobila ga je - kći predsjednika suda (9 god na faksu), nitko nije pitao za ocjene

slala sam molbe za SVA moguća mjesta u SVE gradove RH, u prvailu su mi se samo iz ZG javljali

Bila sam na toliko razgovora, mislim da u samom Zg ne postoji ured, zgrada ili tvrtka u kojoj ja nisam bila na razgovoru.

Rođak , koji je odvjetnik, je pristao da me zaposli uz određenu 6-znamenkastu sumu, s tim da sama plaćam doprinose , te ga vozim (o svom trošku) gdje zatreba.

Nas 4 živi od mamine plaće, i ta opcija nije bila moguća.

Ne želim sad dalje, jer postaje sve gore i gore i ja postajem sve ljuća...ali zašto ovo i ovako govorim- ne želim da ostali , mladi, ambicozni kolege, prođu ono što sam ja , kada sam , puna sebe ( jer su me na faksu smatrali mladom nadom, sposobnom ( bila sam jako jako dobra na faksu i jako popularna među profesorima i svi su mi predviđali lijepu budućnost)i kasniji posladavci su mi dali fantastične preporuke)na jako bolan način shvatila kakva se to igra igra i da sve to moje ulaganje u mene (i vremena, i novca i truda)ne znači ama baš ništa naspram nekim drugim "kvalifikacijama"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Boyana, pozdrav! Nisi sama! ima nas puno mladih, ambicioznih, zaljubljenika u pravo koji ne mogu naći posao u struci. Od mojih svih kolega koji su se zaposlili imali su svi veze. oni koji nisu- ne rade u struci. i točka. mali je grad, svi sve znamo, i svi se poznajemo.ja tri godine ne mogu naći posao u struci- imala sam razgovora gdje su tražili da sama plaćam doprinose i ne dobivam plaću. to ne dolazi u obzir, tako da nigdje ne radim. mali je grad, ima puno pravnika, odvjetnika, pozdravljamo se srdačno, oslovljavaju sa " kolegice", hvale moje znanje, komplimentiraju a nitko mi nije ponudio posao! ja stalno učim, pratim izmjene, pričam o pravničkim aktualnostima s kolegama, u toku sam. imam jako dobre manire, ugodno izgledam, iz dobre sam obitelji koja je sve stekla svojim radom a ne vezama i politikom, tako da me nema tko pogurati. radim nešto deseto, ali još uvijek se nadam, čekam... možda mi jednostavno nije suđeno. žao mi je i svih nas koji nemožemo dobiti niti jednu malu priliku da se probamo dokazati, šansu da izađemo na pravosudni... a i ja poznajem nekoliko osoba koji su studirali po 10 god,(ne, nisu radili, već su bili lijeni ili nesposobni), prebacivali se na druge fakultete, štelili ispite..i gle, rade!!! nadmeno šetaju gradom i sažalijevaju nas "jadne" koji nemamo nikoga da nas pogura. oni su kram de la krem društva- jadna li nam majka... par kolegica je otišlo iz grada u potragu za poslom i našle ga bez veze ( teško, ali moguće1), ali ja nisam u poziciji da mogu trbuhom za kruhom dalje od svog grada(duga priča), tako da se nadam, sanjam, maštam i pokušavam ne biti ogorčena i zavidna- nekad uspješno a nekad manje :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

draga kolegice anavir - strašno mi je žao što to čujem tj. čitam, i ne da me ne tješi što nas ima još, nego sam zgrožena, razočarana, ne znam više riječi kojima bih to opisala.

teško je ne biti ogorčen i zavidan, jako, posebno jer situacija postaje sve teža i teža.

Od mojih kolega samo 1 dečko nema posao , jer nema vezu, a bio je jedan od najboljih studenata, vodio te sve te neke udruge po faksu, jako sposoban i ambiciozan, ostali su svi imali vezu

meni je žao što sam ikad i upisala taj faks, glupo je upisivati nešto ako te nema tko poslije zaposliti

ja sam pisala mailove na sve strane, udrugama, ministastvima, doslovno molima za posao, bilo kakav (u struci sam se davno prestala nadati) i svi samo okrenu lijepe glavice i operu manikirane rukice i ja ostajem broj na burzi

meni je to jezivo

 

i mislim da bi se morali svi koji ne radimo, i nemamo vezu, nekako udružiti i stati tome na kraj - žaliti se na sve natječaje, pisati mailove i pisma, prosvjedovati na sve načine - ovako dok šutimo i pišemo po forumima lako nas je ignorirati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemojte biti baš tako pesimistični, ljudi. Ja znam ljude koji su dobili posao preko veze , ali isto tako znam i one koji su je dobiili bez veze...i koji su čekali , trudili se, i bili su isto ovako rezignirani kao mi sada,ali upalilo se i njima zeleno svjetlo. Tako ja gledam za sebe, kad tad, možda ne sutra, ne za 3 mjeseca ,ali hoće. Užasno je biti nezaposlen, pogotovo kad si se toliko trudio da završiš i to PRAVO!!!! a onda čamiš doma, smatraš da nema izlaza...ali ipak se treba nadati!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi kolege, glavu gore!!!! Prestrašno je ovo sve dok čitam kolko nas ima u ovakvoj šugavoj situaciji a sami ne možemo ništa učiniti..I mene ubija ovo sve, svaki dan mi je isti, mjesecima šaljem molbe ali nula bodova.Da, slažem se da je moguće naći posao bez veze ali moram priznati da osobno ne znam nikog od svojih kolega da su dobili tako posao, uvijek negdje netko iza stoji tak da...Glupe su mi uopće te spike, govorim 3 jezika, studirala sam 5g i bila sam hvaljena ne znam od koga sve ne...svaka čast, al po čemu bi netko od 23g bio bolji od nekog s 30g ko je iz ne znam kog razloga duže studirao a da nije bio ni nesposoban ni lijen,kako se inače opisuje nekog s dužim stažem da je nesposoban,mislim..Ima nas svakakvih, i lijepih i ružnih i pametnih i glupih i svi smo ovdje isti, s papirom i bez posla i mislim da nam svima treba pružiti jednaku šansu,samo nažalost,kakva je sad situacija ipak nam treba dobra veza za početak..a ako ništa drugo bar nam nada preostaje :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam umorna više od stajanja u redu u pošti, od skupljanja odbijenica (kada se udostoje da pošalju) od nadanja....od nenadanja....evo danas saznam da mi je pozanica koja je s faksa u zg prešla na faks u st, pa na faks u mostar (cca sve skupa 9 godina)i opet u st da dobije hrv. diplomu - DOBILA POSAO!! zbog samo jedne "kvalifikacije"

 

...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam jeste li se javljali u odvj.urede, bilo je sad natječaja dosta u 12. i 1.mj.,na portalima mojposao i posao.hr. Masu molbi sam poslala i ni traga ni glasa,očito da je i to bilo pro forme radi,pa je bio i za javnobilj.vježbenika u 1.mj.i nisam još dobila nikakvu obavjest, sve je utihnulo :-? Da, ne znam kak uopće upast kod odvjetnika kad uzmu studentice, evo dvije moje kolegice već sto godina na faksu ali bitno da "rade kod odvjetnika",da ne spominjem jednu koja je nakon položenog pravosudnog ostala bez posla jer je dotični odlučio da mu je bolja studentica koja je bila na zamjeni,mislim kak može bit bolji neko ko je tek na početku 4.g od nekog s položenim pravosudnim :-? Ok, sami si biraju koga će zaposlit al čemu onda svi ti natječaji, i ta nahodavanja po pošti i slanja, i nadanja kad se ne udostoje ni odgovorit,nek si zaposle svoje i bok a ne da nas vuku za nos,ma možemo se samo tu jedni drugima požalit i utješit se i to je to, bit će bolje, mora biti!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja se javljam na SVE i financijski mi već postaje teško (jer jedno prep. pismo dođe oko 10-15 kn).

Glupo je misliti da se može dobiti posao bez veze, i naivno.

Na mom zadnjem zaposlenju bila sam zamjena, ubijala sam se od posla, da bi jedan dan došla na posao i vidila ženu (tu koju mjenjam) kako sjedi na svom mjestu. Nitko mi se nije udostojio reći da se ona vraća, a imali su obraza pitati me bih li ja dolazila povremeno raditi za nekih bjednih 50-ak kn (bez prijave, bez IČEGA) jer je gospodičnica odmah po povratku otišla na godišnji, pa da netko dovrši posao....JELI TO LJUDSKI???

 

 

Mislim sam sam toliko ljuta već - molim vas kolege koji popujete da se posao ne dobiva preko veze i vi ga niste tako dobili - imajte srama i ne pravite budale od nas jadnih smrtnika, ako si već dobio/la tako posao budi iskren i fer i reci tako, nismo baš tako glupi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hej kolege,to je naša stvarnost. Ja sam diplomirala u 7. mj. 2009. i još uvijek nisam odradila ni dana staža,bila sveukupno na 3 razgovora, od toga 2 testiranja. Smatram da je sve namješteno,naime, mislim na državnu sferu. Privatnici ne trebaju pripravnike, a odvjetnici kukaju kako nemaju novaca...Što je najžalosnije, više ni ne tražim posao u struci nego idem dalje. Tražim posao trgovca, anketara, ma bilo što će mi platiti, da zaradim koju kunu jer živim s majkom koja je nezaposlena i bakom koja jedina privređuje sa svojom mirovinom. No međutim, ni oni me neće jer sam prekvalificirana, eventualno nešto honorarno....

Ma strašno. Ne znam kako je u ostatku RH, ali u Slav. Brodu je prestrašna situacija. Niti možeš krenuti u život, niti zasnovati obitelj...Puno truda nizašto...Najbolje bježati što dalje. Sretno svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa dajte ljudi da nešto napravimo, ajmo osnovat udrugu , neki forum,portal... bilo što - za to nam ne treba novaca, a moramo učiniti nešto da se čuje za nas i da nas se prestane ignorirati.

Idemo se skupa žaliti na natječaje, prosvjedovati, otkrivati sve namještene natječaje, prokazati tko sve radi preko veze i bez natječaja,angažirati tisak-bilo što jer nema smisla čekati da posao koji neće doći!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Boyanna je napisao:

Ja se javljam na SVE i financijski mi već postaje teško (jer jedno prep. pismo dođe oko 10-15 kn).

 

Glupo je misliti da se može dobiti posao bez veze, i naivno.

...

 

 

Mislim sam sam toliko ljuta već - molim vas kolege koji popujete da se posao ne dobiva preko veze i vi ga niste tako dobili - imajte srama i ne pravite budale od nas jadnih smrtnika, ako si već dobio/la tako posao budi iskren i fer i reci tako, nismo baš tako glupi.

 

sorry, ali jedini tko je glup ovdje si ti.

 

kao prvo, želiš reći da ne znaš za apsolutno nijedan slučaj da je netko dobio posao, a da nije preko veze?

u tom slučaju mogu jedino pitati s kakvim se ti to ljudima družiš.

 

kao drugo, da financijsko ti je opterećenje jer si lijena i jer šalješ preporučeno kao da ćeš išta imati od toga.

i ja sam poslala desetke i desetke otvorenih molbi, ali većinu njih sam osobno ubacila u poštanske sandučiće, a tek pokoji udaljeniji poslala poštom. da, zato što poštarina košta više nego vrijeme mene nezaposlene. valjda je i ta razlika u razmišljanju jedna od razlika između mene i tebe.

osim toga - šta misliš tko potpisuje da je primljena preporučena pošiljka i kako se ta pošiljka dalje tretira? potpiše bilo koji vježbenik ili tajnica i od trenutke potpisa posve je svejedno da li je molba poslana kao obična pošiljka ili preporučena pošiljka. svejedno je aposlutno svima osim pošti koja mlati lovu. a što ti uopće imaš od toga što si poslala preporučeno?

 

ajde ti budi fer i reci zašto, kad si već tako očajnički u potrazi za poslom, nisi kontaktirala recimo mene koja sam rekla da sam na pp dostupna za pitanja. misliš da od mene ne možeš dobiti dobar savjet, ne bi me, kao uostalom ni ama baš svi od vas koji kukate, pitala ni jesam li možda čula da neki ured traži vježbenika. a posve slučajno su me posljednjih dana zvali iz nekoliko ureda.

do informacija si lijena doći, ali nisi lijena kukati.

bitno da imaš obraza druge optuživati da lažu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Boyanna je napisao:

pa dajte ljudi da nešto napravimo, ajmo osnovat udrugu , neki forum,portal... bilo što - za to nam ne treba novaca, a moramo učiniti nešto da se čuje za nas i da nas se prestane ignorirati.

Idemo se skupa žaliti na natječaje, prosvjedovati, otkrivati sve namještene natječaje, prokazati tko sve radi preko veze i bez natječaja,angažirati tisak-bilo što jer nema smisla čekati da posao koji neće doći!!!!

Ja sam zaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!Vrijedi probati!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znaš šta GRIOTTA - već mi te je puna kapa , ja sam se došla tu požaliti i pričati s ljudima koji su , za razliku, od tebe , smrtnici i sami se bore kroz život pa , na žalost, jako dobro razmiju o čemu ja pričam i kako se osjećam.

Kad si takava faca i imaš obraza mene vrijeđati tu već dva dana - zašto se lijepo ne predstaviš i kažeš di radiš, pa da vidimo???

molim te, ne popuj mi o tome tko traži vježbenike, jer sam ja uzela POPIS SVIH ODVJETNIKA u HR i neke zvala nekima pisala mail, nekima pismo - većina se nije udostojila javiti, ostali - TRENUTNO NE TRAŽE.

I da, NE POZNAM NIKOGA tko je dobio posoa bez veze, cijela moja generacija na faksu su bili djeca sudaca, odvjetnika i slično, oni koji nisu imali su kuma, strica, susjeda.

A kad smo već kod laganja - ti prvo pričaš da si dobila posao odmah i to došavši nekome na vrata (???) , a sada spominje desetke otvorenih molbi????? Profesionalna deformacija, kolegice???

 

Molim te da me ostaviš na miru jer mi pored svega što trenutno prolazim ne treba još vrijeđanje nepoznate osobe.

 

A ja ti od srca , iskreno, želim da NIKADA, NIKADA, NIKADA ne doživiš ovo što sam ja doživjela i što prolazim i da se nikada ne nađeš u takvoj situaciji, jer i ja sam nekad bila draga, vesela i ljubazna osoba koja je vjerovala u ljude i koja je vjerovala u dobro.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sorry, ali jedini tko je glup ovdje si ti.

 

kao prvo, želiš reći da ne znaš za apsolutno nijedan slučaj da je netko dobio posao, a da nije preko veze?

u tom slučaju mogu jedino pitati s kakvim se ti to ljudima družiš.

 

kao drugo, da financijsko ti je opterećenje jer si lijena i jer šalješ preporučeno kao da ćeš išta imati od toga.

i ja sam poslala desetke i desetke otvorenih molbi, ali većinu njih sam osobno ubacila u poštanske sandučiće, a tek pokoji udaljeniji poslala poštom. da, zato što poštarina košta više nego vrijeme mene nezaposlene. valjda je i ta razlika u razmišljanju jedna od razlika između mene i tebe.

osim toga - šta misliš tko potpisuje da je primljena preporučena pošiljka i kako se ta pošiljka dalje tretira? potpiše bilo koji vježbenik ili tajnica i od trenutke potpisa posve je svejedno da li je molba poslana kao obična pošiljka ili preporučena pošiljka. svejedno je aposlutno svima osim pošti koja mlati lovu. a što ti uopće imaš od toga što si poslala preporučeno?

 

ajde ti budi fer i reci zašto, kad si već tako očajnički u potrazi za poslom, nisi kontaktirala recimo mene koja sam rekla da sam na pp dostupna za pitanja. misliš da od mene ne možeš dobiti dobar savjet, ne bi me, kao uostalom ni ama baš svi od vas koji kukate, pitala ni jesam li možda čula da neki ured traži vježbenika. a posve slučajno su me posljednjih dana zvali iz nekoliko ureda.

do informacija si lijena doći, ali nisi lijena kukati.

bitno da imaš obraza druge optuživati da lažu.

 

griotta ti si krajnje bezobrazna i nemaš pojma o čemu pišeš a još manje u kakvoj državi živiš i kako stoje stvari po pitanju zapošljavanja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga Griotta,aj malo ohladi..Kaj to znači ak Boyanna ne zna nikog ko je dobio posao bez veze, s kakvim se to ljudima druži???Idiotima,lopovima?? Evo, NI JA NE ZNAM NIKOG ko je dobio posao bez veze,i kaj sad? :-o Sad smo zato loše osobe jer s kakvim se to ljudima družimo, ne kužim. Super zbog tebe, ti si našla posao i svaka čast,uživaj a nemoj onda tu nama prodavat neke spike kak je sve divno i krasno i kak se može bez veze samo zato jer je tebi uspjelo,ok, nek ti je al nemoj..jer ionak nas ne možeš shvatit,i naravno da smo tu da se požalimo i utješimo jer nas nigdi ionako ne shvaćaju jer nisu u našoj koži. Mislim da smo ionako puni razočaranja i frustracija da bilokakve svađe i spuštanja stvarno nam ovdje nikom ne trebaju. :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Boyanna je napisao:

znaš šta GRIOTTA - već mi te je puna kapa , ja sam se došla tu požaliti i pričati s ljudima koji su , za razliku, od tebe , smrtnici i sami se bore kroz život

 

bez brige, takva sam i sama.

 

Kad si takava faca i imaš obraza mene vrijeđati tu već dva dana - zašto se lijepo ne predstaviš i kažeš di radiš, pa da vidimo???

istog trena kad se ti predstaviš imenom i prezimenom i tim svojim referencama i ispostavi se da je zaista sve tako kako tvrdiš.

 

molim te, ne popuj mi o tome tko traži vježbenike, jer sam ja uzela POPIS SVIH ODVJETNIKA u HR i neke zvala nekima pisala mail, nekima pismo - većina se nije udostojila javiti, ostali - TRENUTNO NE TRAŽE.

"trenutno" je vrlo promjenjiva kategorija, a ti već jako dugo nezaposlena.

i i dalje mi se nisi javila preko pp da ti kažem imena ureda koji traže ili su tražili u zadnja 2 tjedna. neki kolege pametniji su od tebe i dobili su imena.

 

I da, NE POZNAM NIKOGA tko je dobio posoa bez veze, cijela moja generacija na faksu su bili djeca sudaca, odvjetnika i slično, oni koji nisu imali su kuma, strica, susjeda.

pa kakva je to hibridna generacija? gdje si ti to studirala?

 

A kad smo već kod laganja - ti prvo pričaš da si dobila posao odmah i to došavši nekome na vrata (???) , a sada spominje desetke otvorenih molbi????? Profesionalna deformacija, kolegice???

kakvo laganje?

oprosti, ali ti ne znaš čitati s razumijevanjem.

rekla sam da sam posao našla preko objavljenog oglasa i da sam svog sadašnjeg poslodavca prvi put vidjela kad sam došla na razgovor.

zaista ne znam što je tu čudno, sporno i osobito odakle tako teške optužbe.

mislim da mi duguješ ispriku.

 

što se ostalog tiče, mislim da je iz mog prvog komentara vrlo jasno što sam ja htjela poručiti svima koji nisu nezaposleni 4 godine - da se do posla može doći u relativno kratkom roku, i bez ijedne jedine veze. nema smisla gubiti nadu i frustrirati se jer eto neka bojana s foruma ne može naći posao. zaista, nema, i da, ima ljudi koji se nikako ne mogu zaposliti, ali nije to nikakvo univerzalno pravilo niti iz toga treba izvlačiti zaključke kakve ti izvlačiš.

zadržati energiju i optimizam je jako važno, a ti vlastite kolege svojim tupljenjem jednostavno potkopavaš.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nebo27 je napisao:

Draga Griotta,aj malo ohladi..Kaj to znači ak Boyanna ne zna nikog ko je dobio posao bez veze, s kakvim se to ljudima druži???Idiotima,lopovima?? Evo, NI JA NE ZNAM NIKOG ko je dobio posao bez veze,i kaj sad? :-o Sad smo zato loše osobe jer s kakvim se to ljudima družimo, ne kužim. Super zbog tebe, ti si našla posao i svaka čast,uživaj a nemoj onda tu nama prodavat neke spike kak je sve divno i krasno i kak se može bez veze samo zato jer je tebi uspjelo,ok, nek ti je al nemoj..jer ionak nas ne možeš shvatit,i naravno da smo tu da se požalimo i utješimo jer nas nigdi ionako ne shvaćaju jer nisu u našoj koži. Mislim da smo ionako puni razočaranja i frustracija da bilokakve svađe i spuštanja stvarno nam ovdje nikom ne trebaju. :namiguje:

 

oprosti, ali ako se vratiš na početak razgovora, vrlo jasno vidjet ćeš koju sam ja poruku htjela prenijeti svojim komentarom i vidjet ćeš tko je taj tko je počeo sa svađama i uvredama samo zato što ima previše slobodnog vremena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Griotta - vidim da nisi bez veze odbrala svoj nick - izvana slatka i čokoladna, iznutra kisela i sluzava.

 

Kada prođeš ono što mi prolazimo svaki dan, onda imaš pravo komentirati i davati savjete, i molim te još jednom da me pustiš na miru, ne kužim što si se mene uhvatila i što se tebe tiče što ja mislim (ili si se prepoznala u komentarima??).

 

Ako se itko treba ispričati - onda si to ti, iz čista mira me vrijeđaš a niti znaš tko sam ja, niti se poznajemo, toliko o kulturi.

 

I još očekuješ da ti se javim na pp rado slobodnih mjesta???? Talking about arogance.....

 

Jako je lako, draga moja pralino, kad imaš posao i sigurnost tupiti o optimizmu, dobroti i sličnome,ali možda jednom i ti budeš u našoj koži pa će ti neke stvari biti jasnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a nemam pravo komentirati zato što sam zaposlena?

dakle iz toga razloga ja nemam pravo izraziti svoje mišljenje, nije poželjno da ja podijelim svoja iskustva, a na kraju krajeva, to što ti ne vidiš ništa problematično u svojim izjavama (uvredama i klevetama) valjda znači i da ja kao osoba koja stoji iza nicka nemam ni pravo na dostojanstvo, ugled i čast u odnosu na tebe, samim time što si nezaposlena?

vrlo zanimljiv način rezoniranja.

 

"uhvatila" sam se tebe jer si napisala čistu klevetu, aludirajući na moj prvi komentar.

i citirat ću za slučaj da si to zametnula u svojoj memoriji: "Mislim sam sam toliko ljuta već - molim vas kolege koji popujete da se posao ne dobiva preko veze i vi ga niste tako dobili - imajte srama i ne pravite budale od nas jadnih smrtnika, ako si već dobio/la tako posao budi iskren i fer i reci tako, nismo baš tako glupi."

 

i da, bila sam i ja u "vašoj" koži i upravo to sam i rekla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lolllll razbacuješ se pravničkim terminima to obožavam!!! Hoćemo sad malo na latinski??

Nitko tebi ne osporava da ti pišeš što god tebe volja, ali ovdje, na ovoj temi koja se zove NEZAPOSLENOST (vidi gore piše) ljudi pišu o svojim iskustvima , i to ružnim, s tim problemom i očekuju suosjećanje i pokoju riječ utjehe , a ne solenje pamtei od onih koji su imali više sreće (ili veze) u pronalasku posla.

 

Ali, ti ćeš biti sjajan pravnik, vidim to - hladna, bezosjećanja, bez kapi empatije ili razumijevanja za druge.

 

To ti je super,nije dobro biti pravnik ako ćeš dozvoliti da te diraju tuđi problem, zbilja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa gdje to piše da se na temi "nezaposlenost" mora pisati isključivo o ružnim iskustvima? to što si ti tako zabrijala ne znači da mora biti tako.

uostalom, i sama sam rekla da sam se "relativno brzo" zaposlila, dakle valjda ti je jasno da sam i ja imala osjetnu fazu refreshanja određenih stranica, pisanja molbi, raznošenja molbi, telefonijada, pa onda opet nova runda u nadi da se nešto promijenilo.

moja priča ipak je završila nešto ranije nego tvoja i onda dobijem čiste klevete da eto lažem o tome kako sam se zaposlila, i to opetovano, od tvog prvog do eto ovog zadnjeg komentara.

 

i zapitaj se malo kakvu si ti to utjehu pružila drugima. samo kuknjava, kuknjava, kuknjava. jedino što si pokazala je da te tvoj problem dira.

 

kad već potežeš to pitanje, ja sam upravo zato što želim pomoći drugim ljudima ostavila prvi komentar i iznijela svoja iskustva za koja sam eto pomislila da bi nekome mogla biti od koristi.

ako ti već sve znaš, dopusti da postoje i oni manje sretni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gle, pralino, ja nisam došla pružati utjehu u ovom trenutku , jer sam predepresivna i prenikakva za misliti pozitivno, a kamoli to prenositi na druge. Ti to ne možeš razumjeti, i to je u redu.

Ja sam isto, kako već spominješ, pisala o svojim iskustvima, jer mi je žao kada vidim mlade kolege koji se nadaju nečemu, i ne želim da im se dogodi kao meni - da polažu sve nade u svoju sposobnost i znanje (koji uopće nisu upitni, ali nažalost bolje je da polažu nade u poznanstva) i onda doslovno padnu na nos , jer je to jedan užasan, grozan, očajan osjećaj bespomoćnosti.

 

Da , kukam, imam razloga kukati i ne znam zašto ti tu uopće čitaš kada te tako uzrujava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hej kolege,danas sam bila na razgovoru kod odvjetnika u zg,i radi se cijeli dan, to sam si i mislila,nego zanima me vaše mišljenje..nemamo tajnicu znate pa to vi radite, ok nisam ni mislila da će netko drugi i onda,znate puno se radi, hoda po sudovima,po cijeli dan ste tu i na kraju radnog vremena ako vam nebi bio problem navuć rukavice jer znate vi brinete o uredu jer nemamo čistačicu,pa je i to vaš posao...Mislim, nemam baš iskustva, ali jel to normalno da nakon cjelog dana još i čistimo??!!Znam da vježbenike iskorištavaju i da na početku radimo sve i svašta al ipak mi se ovo čini malo too much.... ne znam kak se vama čini? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nebo27 je napisao:

Hej kolege,danas sam bila na razgovoru kod odvjetnika u zg,i radi se cijeli dan, to sam si i mislila,nego zanima me vaše mišljenje..nemamo tajnicu znate pa to vi radite, ok nisam ni mislila da će netko drugi i onda,znate puno se radi, hoda po sudovima,po cijeli dan ste tu i na kraju radnog vremena ako vam nebi bio problem navuć rukavice jer znate vi brinete o uredu jer nemamo čistačicu,pa je i to vaš posao...Mislim, nemam baš iskustva, ali jel to normalno da nakon cjelog dana još i čistimo??!!Znam da vježbenike iskorištavaju i da na početku radimo sve i svašta al ipak mi se ovo čini malo too much.... ne znam kak se vama čini? :-?

 

a pretpostavljam da bi te rukavice i ostalo morala sama kupiti...stoka jedna, može im biti, svjesni su da nemamo izbora i mogu tražiti što god žele, ako nećeš ti - ima drugih koji hoće...i zato smo se patili na faksu, starci su nam se mučili da nas odškoluju da bi nekom ribali wc poslije posla..kako se ne boje Boga, majko mila....i

 

ako, moram priznati da su sve maštovitiji u smišljanju ponižavanja i iskorištavanja - evo. npr. meni je kolegici jednoj odvjetnica tražila JEDINI uvjet da položi vozački (o svom trošku) i kupi auto (o svom trošku) da bi mogla babuskaru vozikat po gradu.

A drugoj jednoj priji je odvjetnik kada se prijavila na njegov natječaj , kada je saznao da bi ona trebala putovati svaki dan iz drugog grada (cca 30-ak km, ništa tragično)- rekao-ma nema veze, vama je to daleko i onda je HZZ prijavio da je ODBILA POSAO!!!!!

 

...može im biti.... :/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo ja sam još jedna u istoj situaciji i slažem se sa svime do sada napisanim.Položila sam pravosudni prije godinu i pol i od tada ništa.Svi natječaji su namješteni jer sam se svaki put raspitala prije da li već netko radi i dobila potvrdan odgovor.A na testiranja idem samo da smirim savjest..A najviše me nerviraju one stotine stranica zakona koje moram naučiti za testiranje i osjećaj gluposti što to sve učim da bi na kraju izvisila po tko zna koji put..Da nam barem ne oduzimaju dragocjeno vrijeme s tim testiranjima kad su ti natječaji ionako samo formalnost..Meni se ovo pravo zgadilo.Bila sam vrlodobar student, pala sam na cijelom faxom samo 2 ispita, pravosudni položila iz prve i sad nemam gdje se zaposliti...I meni slabo dođe kad vidim koji ljudi imaju posao..Masa njih je padala godine na faxu, a sad se

šetaju s aktovkama.Skužila sam da je odvjetništvo cehovsko zanimanje i da bez veze praktički nemaš šanse ući u taj krug.A državne službe, grad i općina su također leglo korupcije.Od svih osoba s moje godine s kojima sam u kontaktu samo je jedna cura dobila posao bez veze i to u odvjetničkom uredu gdje radi do 19,30 navečer..

Ja mislim da bismo se zaista na neki način trebali organizirati, makar se udružiti i pokrenuti sami nešto.-Osnovati neku udrugu ili već nešto što ima veze s pravnom strukom.Očito je da nismo glupi,možda se to može nekako iskoristiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za početak bih zamolila kolege da ne potcjenjuju / ne potcjenjujemo stečena znanja. Istina je da je praksa nešto drugo te se u istoj ne moraju nužno najbolje snaći oni koji su bili najbolji na faksu (iako ja vjerujem da bi se svi oni dobro snašl).

Navedeno je negdje gore: dipl. pravnici smo, pričamo engleski, služimo se kompjuterima, ali to nije dosta.

Da, možda nije dosta u odnosu na neke druge kolege, ali ako pogledate bilo koje tijelo iz grada/općine/županije ili možda državne uprave vidjeti ćete (ili čak čuti) da je tamo puno ljudi koji jedva da znaju upaliti kompjuter, a engleski je i samoj premijerki bolna točka. Možda nas je trenutno previše da bi nas primilo na sudove i državna odvjetništva, ali definitivno mislim da smo puno kompetentniji od ljudi koji rade na raznoraznim poslovima u drž. upravi, raznim zavodima, agencijama i slično.

Nezaposlena sam oko godinuipo dana, šaljem oglase gdjegod mogu, gdjegod vidim da se traži pravnik bez iskustva u struci, a šaljem molbe i za radna mjesta SSS. Bila sma na brdo testiranja te kao što je kolegica Girasole lijepo napisala, najgore je što potrošim nekoliko dana da proučim raznorazne zakone (većinu na faksu uopće nismao ni trebali znati), trošak slanja molbi, odlaska na testiranja (mislim na trošak kad je testiranje van Zagreba, jer u Zg imam besplatan pokaz).. nadanje "da ipak nije namješteno" .. i onda bolna istina u vidu koverte odbijenice koju mi poštar sa suosjećanjem vrlo često dostavlja.

Isto tako, ja sam studirala dugo godina, imala sam pauze zbog obiteljskih razloga i ne mislim se radi toga opravdavati, niti se žalim potencijalnim poslodavcima na razgovoru (ispričam situaciju samo ako me pitaju razloge dugog studiranja) i ne mislim da sam išta manje nesposobnija, gluplja od nekoga tko je završio u roku s boljim prosjekom. Dapače, nekad mi se čini da razumijem stvari puno bolje (ima to malo i veze s mudrosti koju stekneš u teškim situacijama).

Radi predrasuda koje i mi sami imamo jedan prema drugima (pa kako ih tek potencijalni poslodavci ne bi imali?) umanjujemo si šanse.

Hoću reći da razumijem ogorčenost i depresiju. Budeš super na testiranju, a izmisle neki xy razlog. Tko ne bi izgubio volju nakon 5-6 takvih testiranja kamoli nakon stotinjak i više?

 

Ne mislim da sam samom činjenicom što sam završila ovaj faks, što pričam tečno 2 jezika iz kojih imam i posebne diplome, što imam ECDL diplomu "bogom dana" jer prema istim kriterijima ima puno boljih diplomiranih pravnika / magistara prava od mene koji imaju i bolji prosjek, kraći period studiranja, poznaju možda 3 ili više stranih jezika, imaju preporuke s faksa od profesora, od nekih ustanova gdje su možda volontirali.

Ali definitivno mislim da sam i ja kao i veeelika većina nas ovdje puno kompetentniji od ljudi koji rade na raznoraznim mjestima te da bi možda bilo dobro sve te službenike također pozvati na testiranje (koje će nadgledati neko arbitražno neovisno tijelo) skupa s nama pa da vidimo malo pravo stanje stvari. No to je ipak SF.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam eto imao sreću pa sam uspio steći uvjet polaganje pravosudnog ispita, ali eto, nažalost, zapelo mi i ne ide.

 

Pokušao sam pronaći posao, međutim jednostavno posla nema. Ono malo slobodnih mjesta što je na tržištu rada, ograničeno je imanjem položenog pravosudnog ispita i od 3-5 godina iskustva u struci. Ja nemam niti jedno, a nadam se da ću ipak uspjeti položiti taj ispiti jednog dana.

 

Vidim se se razglaba o tome kako nema radnih mjesta. Nažalost to je surova činjenica, a za to je kriv sustav u cijelini. Naime, Hrvatska je siromašna zemlja i zemlja koja se polagano razvija. Toj zemlji nisu potrebne vojske ekonomista, pravnika, sociologa, psihologa i slčinoh "društvenjaka" već su joj potrebni lječnici, pomorci, inžinjeri, informatičari i slično. Ali ne kolege moje drage. Mi već godinama upisujemo samo nove tisuće ekonimista, pravnika i ostalih nepotrebnih zanimanja.

 

Kako to riješiti? Naravno nikoga se ne može prisiliti da nešto studira što ne želi, ali se može ipak onemogućiti da studira što "želi". Dva su načina. Prvi je da se uvede plaćanje fakulteta. Ipak u Hrvatskoj se studira gotovo besplatno. Čak i oni koji plaćaju školarine plaćuju je u iznosu koji sebi mogu priuštiti i socijalni slučajevi. Dakle, povisiti školarine pa neka studiraju samo bogati i ono koji nemamju mogućnosti, ali su pametni pa će dobiti stipendiju. Osobno nisam baš za ovaj drastičan sustav, zato bi predložio sljedeće:

 

U Hrvatskoj postoje 4 Pravna fakulteta i na njih se svake godine upisuje preko 2000 novih studenata. Neka samo 1/4 ikada završi taj fakulet, dolazimo do brojke od 500 dipl. pravnika po generaciji, a što je barem 5 puta više nego što ovoj siromašnoj zemlji treba. Usporedimo to s fakultetom Arhitekture. Postoje samo dva - Zagreb i Split i upisuju samo 140 ljudi godišnje. Čim se završi (nitko te ne pita da li si studirao 5 ili 10 godina i koliki ti je prosjek) dobijaš posao i najmanje 6000 kuna početničke plaće. Mislim da se iz ovoga da isčitati što je i nama pravnicima potrebno. A potrebno nam je max. 400 novo upisanih brucoša svake godine. Međutim, tada bi Pravni fakulteti - ti rasadnici nepotrebnih kadrova - ostati bez milijuna kuna koje svake godine studenti uplaćuju na njihove račune.

 

Država je pokušala na neki način nedavno stati na kraj toj hiperprodukciji nepotrebnih "intelektualaca", ali odmah se akademska zajednica pobunila da se time dira u neovisnost školstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

treba se strpjeti još malo... kad uđemo u EU (doslovno tad) odjednom će se otvoriti velika količina mjesta među ostalim i za pravnike.

ne mislim pri tome na europske institucije, nego na sve kompanije koje samo čekaju naš ulazak u EU da bi došle i kod nas. čula sam za gro takvih primjera.

što više stranih kompanija sa svojim podružnicama i predstavništvima, to više posla za pravnike; od vježbenika friško s faksa do odvjetnika.

samo treba zadržati optimizam i vjeru u sebe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

griottta je napisao:

treba se strpjeti još malo... kad uđemo u EU (doslovno tad) odjednom će se otvoriti velika količina mjesta među ostalim i za pravnike.

ne mislim pri tome na europske institucije, nego na sve kompanije koje samo čekaju naš ulazak u EU da bi došle i kod nas. čula sam za gro takvih primjera.

što više stranih kompanija sa svojim podružnicama i predstavništvima, to više posla za pravnike; od vježbenika friško s faksa do odvjetnika.

samo treba zadržati optimizam i vjeru u sebe.

 

To i moj stari govori, ali pogledajmo malo Mađarsku, Rumunjsku i Češku... :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

Pozdrav!

Slažem se s ovim 'preko veze', na žalost... još uvijek pokušavam samu sebe natjerati da vjerujem da ima ljudi koji će prepoznati nečije kvalitete, ali to je tako rijetko. Naime, da ne gnjavim, imam slučaj kod kuće da je jedna osoba magistar psihologije s još nekim kvalifikacijama, ali ne može dobiti posao jer živi u Osijeku, a iz Zagreba je (nije naš čovik, što bi se reklo), a sve natječaje koje smo našli objavljeni su za nekoga tko već radi na tim pozicijama... Pa sad muku mučimo da nešto nađemo, makar i na zamjeni, da radi u nekoj školici pa eto, odmah da pitam zna li netko traži li se u nekoj školi magistar psihologije? Osijek i okolica... Hvala puno :) pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Zanima me da li je netko od Vas pokušao volontirati ili se na bilo koji način uključiti u rad udruga koje se bave pružanjem besplatne pravne pomoći.

Na stranicama Ministarstva pravosuđa ima popis udruga na području cijele RH koje se bave tim aktivnostima.

 

http://www.pravosudje.hr/Default.aspx?sec=189

 

Nije neko trajno rješenje, jasno mi je, ali je prilika da se bavite strukom ili da se stupi u kontakt s nekim tko bi Vam mogao pomoći.

Ako ima netko tko je član ili je bio u kontaktu s nekom od udruga, bilo bi mi drago da i nas ostale informira o svojim iskustvima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...
  • 1 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija