Jump to content

usporedni izračun mirovina


prof

Preporučene objave

prije 7 sati , Josip HR je napisao:
prije 3 sati , prof je napisao:

svim korisnicima invalidske braniteljske mirovine koji su primali mirovinu od 464,53 EUR-a (3.500 kn) ili manju do 30.06.2023.g., nema povrata mirovine ni za 5 ni za 10 %, mirovina nakon 1.7.2023.g. ostaje im ista.

Korisnicima starosnih i prijevremenih starosnih braniteljskih mirovina, mirovine nakon 1.7.2023.g. ostaju iste, bez obzira na iznos mirovine.

 

Poštovani profesore,

što da pokažem i kažem prijatelju, da nema pravo na vračanje poreza od 10%, da će imati mirovinu 474,02 eura plus usklađenje u rujnu ili mi izradite Vašu tablicu s nadnevkom 29.06.2023. Hvala! Ali mislim da mi je sve jasno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poz 

Ja sam se  tek nedavno registrirao i uključio u rad ovog korisnog i dobrog  foruma  što smatram svojom velikom greškom  ali to ne mogu popravit. Pokušati ću biti što kraći i jasniji samo se nadam  da sam na pravoj temi . Prije mog pitanja moram napisati svoj status i nešto o sebi.

Hrvatski branitelj - dragovoljac , čin desetnik , HRVI  30 %  , omjer rat / mir -  40 / 60 ,   25 godina radnog staža ,plus rat  ,u mirovini od 2005. profesionalna nesposobnost za rad   i novim obradom  i vještačenjem iz  2007. dobijam opću nesposobnost i to je zadnje moje rješenje -izračun  za mirovinu iz 2007. na  čak 5 stranica.

Imam 1100 dana borbenog sektora a to naravno nemam u rješenju o izračunu mirovine iz 2007 , jer pred postavljam  da tada   vjerovatno nije bio taj zakon  .Ta naknada ,nije baš puno 0,50 lipa po danu rata ,neću komentirati jer ja nemam čak  ni to .

Imam puno dana borbenog  pa bi to bila lijepa i korisna svotica . Znači ,zadnje moje rješenje za mirovinu je  iz 2007. godine  a nikada nakon toga  nisam dobio nijedno drugo rješenje  gdje bi mi u novom izračunu eventualno  obračunali tih 1100 dana borbenog sektora.

Naravno da su mi naknadno obračunali  kasnije ,automatizmom  po stupanju tog zakona,vjerujte mi da bi primjetio iznenadno povećanje  mirovine od  550 kuna  , ako se to tako računa.

Pitanje ,dali nisam dobio jer nisam tražio novi izračun  kada je stupio novi zakon ili ovi što su davno u mirovini kao ja ,nemaju to jer su išli u mirovinu kada nije bilo tog zakona .

Ja ne znam ali zato pitam  one koji mi mogu odgovoriti i znaju a ovdje ih sigurno ima  i biti ću zahvalan na svakom korisnom odgovoru .

 

 

uređeno: od ivica59
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Josip HR je napisao:

Poštovani profesore,

što da pokažem i kažem prijatelju, da nema pravo na vračanje poreza od 10%, da će imati mirovinu 474,02 eura plus usklađenje u rujnu ili mi izradite Vašu tablicu s nadnevkom 29.06.2023. Hvala! Ali mislim da mi je sve jasno.

Poštovani Josipe,

kako može biti povrata 10 % kad mu nije ni uzeto 10 % , povrat može biti samo onaj dio iznosa iznad 464,53 EUR-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 minuta, ivica59 je napisao:

Poz 

Ja sam se  tek nedavno registrirao i uključio u rad ovog korisnog i dobrog  foruma  što smatram svojom velikom greškom  ali to ne mogu popravit. Pokušati ću biti što kraći i jasniji samo se nadam  da sam na pravoj temi . Prije mog pitanja moram napisati svoj status i nešto o sebi.

Hrvatski branitelj - dragovoljac , čin desetnik , HRVI  30 %  , omjer rat / mir -  40 / 60 ,   25 godina radnog staža ,plus rat  ,u mirovini od 2005. profesionalna nesposobnost za rad   i novim obradom  i vještačenjem iz  2007. dobijam opću nesposobnost i to je zadnje moje rješenje -izračun  za mirovinu iz 2007. na  čak 5 stranica.

Imam 1100 dana borbenog sektora a to naravno nemam u rješenju o izračunu mirovine iz 2007 , jer pred postavljam  da tada   vjerovatno nije bio taj zakon  .Ta naknada ,nije baš puno 0,50 lipa po danu rata ,neću komentirati jer ja nemam čak  ni to .

Imam puno dana borbenog  pa bi to bila lijepa i korisna svotica . Znači ,zadnje moje rješenje za mirovinu je  iz 2007. godine  a nikada nakon toga  nisam dobio nijedno drugo rješenje  gdje bi mi u novom izračunu eventualno  obračunali tih 1100 dana borbenog sektora.

Naravno da su mi naknadno obračunali  kasnije ,automatizmom  po stupanju tog zakona,vjerujte mi da bi primjetio iznenadno povećanje  mirovine od  550 kuna  , ako se to tako računa.

Pitanje ,dali nisam dobio jer nisam tražio novi izračun  kada je stupio novi zakon ili ovi što su davno u mirovini kao ja ,nemaju to jer su išli u mirovinu kada nije bilo tog zakona .

Ja ne znam ali zato pitam  one koji mi mogu odgovoriti i znaju a ovdje ih sigurno ima  i biti ću zahvalan na svakom korisnom odgovoru .

 

 

Poštovani vidim da niste u toku dodatak po danu sudjelovanja u borbenom sektoru imaju pravo samo branitelji sa najnižim braniteljskim mirovinama sudeči po vašem omjeru 40-60% smatram da nemate pravo jer imate veču mirovnu od najniže braniteljske tako da niste ništa propustili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , ivica59 je napisao:

Hrvatski branitelj - dragovoljac , čin desetnik , HRVI  30 %  , omjer rat / mir -  40 / 60 ,   25 godina radnog staža ,plus rat  ,u mirovini od 2005. profesionalna nesposobnost za rad   i novim obradom  i vještačenjem iz  2007. dobijam opću nesposobnost i to je zadnje moje rješenje -izračun  za mirovinu iz 2007. na  čak 5 stranica.

Imam 1100 dana borbenog sektora a to naravno nemam u rješenju o izračunu mirovine iz 2007 ,

Imam puno dana borbenog  pa bi to bila lijepa i korisna svotica . Znači ,zadnje moje rješenje za mirovinu je  iz 2007. godine  a nikada nakon toga  nisam dobio nijedno drugo rješenje  gdje bi mi u novom izračunu eventualno  obračunali tih 1100 dana borbenog sektora.

 

Pitanje ,dali nisam dobio jer nisam tražio novi izračun  kada je stupio novi zakon ili ovi što su davno u mirovini kao ja ,nemaju to jer su išli u mirovinu kada nije bilo tog zakona .

Ja ne znam ali zato pitam  one koji mi mogu odgovoriti i znaju a ovdje ih sigurno ima  i biti ću zahvalan na svakom korisnom odgovoru .

 

 

Poštovani Ivica,

dragovoljac, desetnik, 1.100 dana b.s., 25 g. c.s, rat – mir 40/60, opća. Morate napisati pvb za civilni dio mirovine i nadnevak rođenja.

Ja sam u profesorovu tablicu upisao Pvb 0,9000, rođ. 1.1.1960., i nadnevak umirovljenja 1.1.2007., i dobio mirovinu u iznosu 788,59

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , huskyCRO je napisao:

Poštovani vidim da niste u toku dodatak po danu sudjelovanja u borbenom sektoru imaju pravo samo branitelji sa najnižim braniteljskim mirovinama sudeči po vašem omjeru 40-60% smatram da nemate pravo jer imate veču mirovnu od najniže braniteljske tako da niste ništa propustili.

Hvala vam na brzom i jasnom  odgovoru , u pravu ste moja je mirovina duplo veća od najniže  braniteljske mirovine  a i lijepo ste primjetili da stvarno nisam u toku ne samo za dodatak  nego i za mnoge druge korisne stvari i vojne i civilne , koje sam propustio  iz neznanja i nemara a na koje sam imao pravo.

Usput ,nisam materijalista i nezahvalan  ali moram napisati da  taj dodatak od 0,50 lipa po ratnom dana , da sada  ne preračunavam u euru je sramotno mali  , čak i kada bi ja imao pravo na njega  to bi značilo za 1100 dana rata   , dodatak od samo 550 kn .

Za onu  osobnu invalidnost od 153 kune mjesečno koju sam primamo kao 30 % HRVI  a koja se nije mijenjala kod svih a konkretno kod mene    već skoro 20 godina ,sam  odustao od nje  ,uzeo obrazac ,ispunio , potpisao i poslao , da je ne želim više primati. Ali sam ih zeznio......

Već godinu dana je ne primam ,ne zato što sam bogat  ,već je  jednostavno ponižavajući i sada kada je malo povećaju,to će biti i dalje , jadno. 

POZDRAV SVIM HRVATSKIM BRANITELJIMA 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 40 minuta, Josip HR je napisao:

Poštovani Ivica,

dragovoljac, desetnik, 1.100 dana b.s., 25 g. c.s, rat – mir 40/60, opća. Morate napisati pvb za civilni dio mirovine i nadnevak rođenja.

Ja sam u profesorovu tablicu upisao Pvb 0,9000, rođ. 1.1.1960., i nadnevak umirovljenja 1.1.2007., i dobio mirovinu u iznosu 788,59

 Hvala  svima na odgovorima  ,Josipe HR ,nemam što sakrivati ,moja mirovina je nakon ukidanja sada 5  %  posebnog poreza  , po jutrošnjem izvještaju internet bankarstva  -  730 Eura ili  kako volimo još kune,  onda je  to 5500 kuna .  Ja sam zadovoljan ,kada legne sada usklađivanje oko 8,5 %  od  01.09.  i iza nove godine kada ukinu i drugi dio  od  5 % ,to će biti pristojno. Problem je što inflacija to jede i obezvređuje  i prije nego to dobijemo na naše račune.

Što se tiče civilnog djela mirovine to me  i zeznilo jer sam poslije rata čak 10 godina do umirovljenja radio  najviše za minimalac ili tek malo više pa mi je to utjecalo na  tih 60 %   civilne  mirovine koja je zato bila niska u tom djelu   a popravilo mi je mirovinu  onih 40 % vojne. 

 

Hvala svima 

uređeno: od ivica59
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 44 minuta, ivica59 je napisao:

 Josipe HR ,nemam što sakrivati ,moja mirovina je nakon ukidanja sada 5  %  posebnog poreza  , po jutrošnjem izvještaju internet bankarstva  -  730 Eura

Poštovani, nemate što skrivati, a ja moram nagađati. Mirovina Vam je  01.06.2023.,bila 692 eura, ako ste slučajno rođeni 1.1.1960., Pvb Vam je 0,8369, a 01.01.2024., mirovina će  iznositi 770,51 bez usklađenja u rujnu. Nisam puno fulo samo 18,48 eura. Ako sam što pogriješio, isprika profesoru i iskusnim forumašima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Josipu HR  na trudu , nisam jučer pronašao to zadnje rješnje  da kompletiramo sve podatke bez nagađanjai  ali tu je ono negdje u mom kreativnoim neredu  jer sigurno nije bačeno ali stvarno ga  jako dugo nisam vidio.Potražit cu ponovno kada mi se bude dalo jer je među  obiljem raznih papira i medicinske dokumentacije skupljene u 25 godina a toga stvarno ima jako puno .Usput bi mogao  razvrstati i složiti sve papire kronološki  a mislim da mi za to treba treba cjeli dan 😄

 

Još jednom hvala 

 

 

uređeno: od ivica59
mala ispravka
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 01. 08. 2023. u 17:13, ivica59 je napisao:

Poštovani  prof ,hvala na javljanju i pomoći 

Nisam baš u dobro sa matematikom i tablicama ali se nadam da ću ubrzo naći  zadnje  rješenje staro blizu 20 godina  i pred postavljam da ću u njemu  naći podatke iz bijelih oznaka  tablice , koji se traže  . Pošto vidim rubriku  : broj dana borbenog sektora  kojih  ja imam preko 1000  dana , zanima me  , ima li ta rubrika ikakav utjecaj na visinu moje mirovine jer sam otišao davno u  2005 sa profesionalnom i konačno 2007 sa općom nesposobnosti .Po nekim davnim izračunima sve je izgledalo da je trebala biti nešto veća od ove koju primam ali ozbiljni zdrastveni problemi  sa više uvezanih teških bolestiju   , sa 10 hospitalizacija i preko 200 dana bolničkog liječenja  od toga pretežno na intezivnoj  ,uzeli si mi svu pažnju i volju  da istražim  visinu mirovine i eventualno dali je nešto ispušteno u izračunu.

Sada 01.08.  bez 5 % ,djela  posebnog poreza  moja mirovina po novom  je iznosila  723,70 E .

Ma nije to loše ali sa obzirom da imam  dobre predispozicije za možda i bolju  mirovinu ,želio bi je provjeriti.

Za sada je ovo   jedino sigurno  ,u mirovini od 2005 profesionalna  ,konačno 2007 sa općom nesposobnosti  ,rođen sam 1959 ,imam HRVI 30  % , omjer rat/mir  40/60 , čin desetnika ,hrvatski branitelj -dragovoljac  , preko 1000 dana  borbenog sektora , oko 25 godina civilnog staža , plus 3 godine rata pa mislim da postoji opravdana  sumlja da je možda nešto ispušteno u obračunu.Svi me uvjeravaju po činjenicama da trebam imati više a nitko tada nije znao provjeriti izračun kada sam hodao sa rješenjem  i tražio provjeru , pa čak  nisu znali  ni oni kojima je to bio posao.

Naravno nećemo znati dok ne pribavim sve podatke koje trebamo a to znači zadnje rješenje i radim na tome ali još  nisam došao do njega .

Capture_2023-08-02-08-30-00(3).thumb.png.d19a5c8cdbe92e0d29431aa3f91e4420.png    prilog :screenshot  iz int. bankarstva   o iznosu moje mirovine .

 

uređeno: od ivica59
ispravka štamparske greške
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 01. 08. 2023. u 10:45, prof je napisao:

Poštovani Josipe,

svim korisnicima invalidske braniteljske mirovine koji su primali mirovinu od 464,53 EUR-a (3.500 kn) ili manju do 30.06.2023.g., nema povrata mirovine ni za 5 ni za 10 %, mirovina nakon 1.7.2023.g. ostaje im ista.

Korisnicima starosnih i prijevremenih starosnih braniteljskih mirovina, mirovine nakon 1.7.2023.g. ostaju iste, bez obzira na iznos mirovine.

PS

Njima Kosor ništa nije ni uzela.

@profEvo vidim da se vodi rasprava o ovoj temi a vi ste ocito dobro upuceni.Posto vidim raznih tumacenja na ovome forumu da li bi mi mogli odgovoriti da li sa zadnjom mirovinom od 531 eura mogu ocekivati povecanje od 5+5 ili samo 5% ili nikakvo.Posto mirovinu primam preko rba banke a oni isplacuju prvoga u mjesecu znam da nisam dobio povecanje odnosno ostala je ista na prethodni mjesec.(((Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje je u obradi redovite mjesečne doznake za srpanj 2023. odredio mirovine zatečenih korisnika mirovina prema posebnim propisima, koje se isplaćuju u kolovozu 2023., te su obuhvaćeni oni korisnici mirovina prema posebnim propisima kojima je mirovina smanjena za 10 %, odnosno s obzirom na propisani limit (464,53 eura) za više od 5 %, a manje od 10 % i to na način da se pripadajuća svota mirovine koja je pripadala prije primjene smanjenja od 10 % umanjila za 5 %, odnosno za dio postotka koji prelazi 5 %.)))-ovo je odgovor koji mi je danas stigao iz hzzmo.posto je ovo dosta kompliciran odgovor molim vas da mi kazete da li ja sa trenutnom mirovinom od 531 eura imam ikakva prava po uredbi koju je donijela vlada.Unaprijed se zahvaljujem.Dean

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Mandrak,

mislim da ste sami napisali odgovor:

Mandrak69, ista situacija je kod mene pa sam jučer poslao mail na HZMO i brzo su odgovorili : 

Poštovani,

Vi spadate u skupinu korisnika kojima je izračunani stvarni postotak smanjenja 5% ili manji od 5% te Vam s 01.07.2023. nije određena nova svota mirovine, već će nova svota mirovine povećana za taj postotak odrediti od 01.01.2024.

 S Poštovanjem,

@KUKI68 Hvala puno na odgovoru.Je sada mi je jasno.Naravno vlada nije tako prezentirala svoju uredbu pa mi nije bilo jasno zbog cega nije bilo povecanje.Barem cemo dobiti 5% od iduce godine.Ali vjerujem da ce biti dosta slicnih upita.POzz

No, vjerujem da će Vam i profesor dati odgovor.

 

uređeno: od Josip HR
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Mandrak69 je napisao:

@profEvo vidim da se vodi rasprava o ovoj temi a vi ste ocito dobro upuceni.Posto vidim raznih tumacenja na ovome forumu da li bi mi mogli odgovoriti da li sa zadnjom mirovinom od 531 eura mogu ocekivati povecanje od 5+5 ili samo 5% ili nikakvo.

Posto je ovo dosta kompliciran odgovor molim vas da mi kazete da li ja sa trenutnom mirovinom od 531 eura imam ikakva prava po uredbi koju je donijela vlada.Unaprijed se zahvaljujem.Dean

Poštovani Mandrak,

prema mom skromnom mišljenju:

svi umirovljenici korisnici invalidskih braniteljskih mirovina ili  korisnici svih mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS, koji imaju stari iznos mirovine 516,14 EUR-a ili veći moraju dobiti povećanje 5 + 5 %.

svi umirovljenici korisnici invalidskih braniteljskih mirovina ili  korisnici svih mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS, koji imaju stari iznos mirovine 490,34 EUR-a ili manji moraju dobiti povećanje mirovine do 5 % nakon 1.1.2024.g.

svi umirovljenici korisnici invalidskih braniteljskih mirovina ili  korisnici svih mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS, koji imaju stari iznos mirovine od 490,34 EUR-a do 516,14 EUR-a moraju dobiti dio povećanje mirovine do 5 % nakon 1.7.2023.g. a ostalih 5 % nakon 1.1.2024.g.

PS

Mislim da od rujna kada je isplata rasta mirovina za cca 8 %, temeljem rasta aktualne vrijednosti mirovine (avm), dolazi i do određene korekcije na bolje vezano za prethodne objave za povećanja mirovine od 1.7.2023.g. za do 5 %.

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo i ja sam nešto računao i kalkulirao.

Svi umirovljenici koji su 01.07.2010. imali mirovinu između 482,05 i 486,88 EUR, 01.07.2023., nemaju nikakvo pravo na povećanje mirovine, povećanje ostvaruju 01.01.2024.g.

 

Svi umirovljenici koji su na nadnevak 01.07.2010. imali mirovinu 486,89 EUR ili veću imaju pravo na povećanje od 01.01.2024.g.,a neki i na prošlomjesečnu 01.07.2023.g.

 

Umirovljenici koji ostvaruju pravo na dva puna povećanja, trebali bi dobiti 2x5,55% povećanje ili ukupno 11,11% 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Josip HR je napisao:

Evo i ja sam nešto računao i kalkulirao.

Svi umirovljenici koji su 01.07.2010. imali mirovinu između 482,05 i 486,88 EUR, 01.07.2023., nemaju nikakvo pravo na povećanje mirovine, povećanje ostvaruju 01.01.2024.g.

 

Svi umirovljenici koji su na nadnevak 01.07.2010. imali mirovinu 486,89 EUR ili veću imaju pravo na povećanje od 01.01.2024.g.,a neki i na prošlomjesečnu 01.07.2023.g.

 

Umirovljenici koji ostvaruju pravo na dva puna povećanja, trebali bi dobiti 2x5,55% povećanje ili ukupno 11,11% 

Nije važno koliko je tko imao 2010. godine već koliko ima sada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 36 minuta, Josip HR je napisao:

Pa to je važno, najvažnije. Da se izvrši povrat, da je veća mirovina sada. 

Znači, ako je netko imao 2010. godine (ajmo u kunama) 3.500 kn i nije mu se imalo šta za skinut pa je npr. 2018. godine imao 4.500 kn i uredno mu se do sada skidalo 10%, taj sad nema pravo na povećanje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 40 minuta, Gordon712 je napisao:

Znači, ako je netko imao 2010. godine (ajmo u kunama) 3.500 kn i nije mu se imalo šta za skinut pa je npr. 2018. godine imao 4.500 kn i uredno mu se do sada skidalo 10%, taj sad nema pravo na povećanje?

Ima pravo na višu mirovinu od 01,01.2024. Ja ću u eurima, 01.07.2010, mirovina je bila 486.88, a po sadašnjem tečaju 464,53, znači kome su od 01.01.2011. iznad toga skidali ima pravo na povrat. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo mi je jedan od vjernih korisnika Legalisa dostavio podatke o povratu dijela smanjenja mirovine od 5 %. Korisnik je mirovine po posebnom propisu od 1.7.2009.g.  Mirovina veća od 4.500 kn od 2010.g. smanjena za 10 %.

Bruto iznos mirovine - novi  803,86 EUR-a.

Bruto iznos mirovine - stari  763,67 EUR-a.

------------------------------------------------

Razlika                                    40,19 EUR-a 

 

Neto iznos mirovine - novi  767,27 EUR-a.

Neto iznos mirovine - stari  731,10 EUR-a

------------------------------------------------

Razlika                                   36,17 EUR-a

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 39 minuta, Josip HR je napisao:

Ima pravo na višu mirovinu od 01,01.2024. Ja ću u eurima, 01.07.2010, mirovina je bila 486.88, a po sadašnjem tečaju 464,53, znači kome su od 01.01.2011. iznad toga skidali ima pravo na povrat. 

A zašto od 01.01.2024., zašto ne već sada od 01.07.2023.?

Našao sam konkretne podatke, 01.07.2010. AVM je bio 58.37 kn. Nazvat ćemo ga Đuro, imao je mirovinu točno 3.500 kn što znači da mu je osobni bod 59.9623.

I skidaju mu 10% od 01.07.2018. kad je AVM bio 65.60 kn pa umjesto da je primao 3.993 kn, on je primao 3.593 kn.

Sada je AVM 81.82 kn i Đuro ima mirovinu 4.906 kn ali mu skidaju 10% pa dobije na ruke 4.415 kn.

 

I sada kad ima 4.906 kn, od 01.07.2023. primat će 5% umanjenu mirovinu - 4.660 kn a od 01.01.2024. primat će punih 4.906 kn (plus usklađenja).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 58 minuta, prof je napisao:

Upravo mi je jedan od vjernih korisnika Legalisa dostavio podatke o povratu dijela smanjenja mirovine od 5 %. Korisnik je mirovine po posebnom propisu od 1.7.2009.g.  Mirovina veća od 4.500 kn od 2010.g. smanjena za 10 %.

Bruto iznos mirovine - novi  803,86 EUR-a.

Bruto iznos mirovine - stari  763,67 EUR-a.

------------------------------------------------

Razlika                                    40,19 EUR-a 

 

Neto iznos mirovine - novi  767,27 EUR-a.

Neto iznos mirovine - stari  731,10 EUR-a

------------------------------------------------

Razlika                                   36,17 EUR-a

 

Moram priznati da mi nije jasno.

Korisniku Legalisa je stvarni iznos mirovine 848.52 eura pa kad se umanjivalo za 10% dobijao je 763.67 eura.

Sad kad se mirovna umanjuje za 5% trebao bi dobiti 806.09 eura.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Gordon712 je napisao:

Moram priznati da mi nije jasno.

Korisniku Legalisa je stvarni iznos mirovine 848.52 eura pa kad se umanjivalo za 10% dobijao je 763.67 eura.

Sad kad se mirovna umanjuje za 5% trebao bi dobiti 806.09 eura.

Stanje obračuna mirovine za 1.8.2023.g.

DAT. VAL. OPIS ISPLATA UPLATA STANJE 1. 8.23 POCETNO STANJE 0,00 

1. 8.23 mirovina RADNICI  767,27  EUR

 

Mirovina bruto        803,86 EUR

Porez                        27,30 EUR

Prirez                         0,00

Premija dop. ZO         9,29 EUR

Neto mirovina         767,27 EUR 

 

Stanje obračuna mirovine za 1.7.2023.g.

 

Mirovina bruto        763,67 EUR

Porez                        23,28 EUR

Prirez                         0,00

Premija dop. ZO         9,29 EUR

Neto mirovina         731,10 EUR 

 

Poštovani Gordon,

moja matematika je kao i Vaša ali ovo je prikaz matematike koju provodi HZMO.

Drmnu euro do 5 eura po obračunu mirovine mjesečno i eto im palača.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , sivko je napisao:

Neka se javi onaj koji je dobio povećanje od 5.55%.

 

Trebalo je biti povećanje 5.55%, no većina je dobila 5,26% (ja sam dobio 5,2639%), a i profesor je napisao bruto mirovinu; stara 763,67 + 5,263% = 803,86 nova. Vjerojatno će 01.01.2024., biti 5,85%, možda to nekima nije logički, no meni je  matematički. Za više možete pogledati temu:''  Usklađivanje mirovina srpanj 2023?

Također pod tom temom 17.07., @ecwashere je napisao: Neda mi vrag mira, kopam po izvodima mirovina u vrijeme vraćanja 10% Milanovićevog nameta.... računam postotak povećanja, i gle vraga... povećanje nije bilo 10%, već 11,111%

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , sivko je napisao:

Neka se javi onaj koji je dobio povećanje od 5.55%.

 

prije 7 sati , prof je napisao:

Drmnu euro do 5 eura po obračunu mirovine mjesečno i eto im palača.

 Sivko,

ne volim to pisati, a napisat ću. Vrlo moguće kako kaže profesor, drmnuli do 5 eura i evo nam 5,5555%. Meni konkretno 3,10

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

žao mi je, kako Vam je bruto iznos mirovine bio manji od 490,34 EUR-a, mislim da Vam trenutno za isplatu 1.8.2023.g. ostaje isti iznos mirovine kao i 1.7.2023.g. Pripazite na bruto iznos u isplati od 1.9.2023.g. kad se predviđa porast aktualne vrijednosti mirovine (avm) od 1.7.2023.g. za cca 8 % a tada bi trebali dobiti povrat svih 5 %  mirovine za srpanj i kolovoz.

Nakon 1.1.2024.g. treba Vam biti isplata i preostalog iznosa povrata mirovine za 5 %.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 04. 08. 2023. u 17:42, prof je napisao:

Dogovoreno, Lp.

Pozdrav

Napokon sam pronašao zadnje rješenje i izračun  iz mirovinskog na čak 7 stranica i stvarno se trudim ali se  ne snalazim sa  toliko podataka da bi sam pokušao naći potrebno  i ubaciti tražene podatke u tablicu izračuna. Ja bi  vas zamolio za pomoć da prekontroliramo  rješenje mirovinskog   i provjerimo ga  tablicom jer imam osjećaj da će biti neke razlike..

Rođen sam 07.09.1959 , status branitelja - dragovoljaca. Imam  borbenog sektora  29 mjeseci i  27 dana.

U  civilnu mirovini sam otišao 2005.godine a kombiniranu vojno/civilnu (omjer  40/60 ) sa profesionalnom nesposobnosti , ostvarujem 2008 godine .Tada  sam za stalno dobio 30 %  HRVI .  Zadnja promjena je bilo ponovno vještačenje na moj zahtjev  2013 . na kojem sam dobio opću nesposobnost za rad  i to je posljednje rješenje i izračun. Ja sam ga skenirao po stranicama ,prekrio sam samo moje osobne podatke  pa sam  to rješenjeu kompletu , stavio u prilog .

Moja mirovina  za 6 mjesec je bila  687,51 E a za 7 mjesec ,ukidanjem  5%posebnog poreza   iznosi 723,7 E . 

Prilozi rješenje mirovinskog

rj mir 1.jpeg

rj mir 2.jpeg

rj mir 3.jpeg

rj mir 4.jpeg

rj mir 5.jpeg

rj mir 6.jpeg

rj mir 7.jpeg

Potvrda.jpeg

uređeno: od ivica59
Dodatak napisanom
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Ivica,

1. postoji razlika mirovine po trenutnom zakonu o braniteljima, posebno viditi u HZMO ? 

Biseri u našem HZMO su izračunali da je 95 % Vaše pune mirovine 723,70 EUR-a.

2. 90 % Vaše trenutne mirovine do 1.7.2023.g. je iznosio 687,51 EUR-a

 - 95 % Vaše trenutne mirovine  od 1.8.2023.g. je trebalo iznositi 725,70 EUR-a (687,51 / 90 x 95 = 725,70 EUR-a)

- 100 % Vaše trenutne mirovine  od 1.1.2024.g. bi trebalo iznositi 763,90 EUR-a (687,51 / 95 x 100 = 763,90 EUR-a)

Provjera:

763,90 - 10 % (76,39) = 687,51 EUR-a, iznos mirovine do 1.7.2023.g.

763,90 -  5 % (38,195) = 725,70 EUR-a, iznos mirovine od 1.8.2023.g.

687,51 + 10 % (76,39)  = 763,90 EUR-a je iznos mirovine od 1.1.2024.g. uz sadašnji iznos aktualne vrijednosti mirovine - AVM.

 

Svakom u 5 (petom) razredu osnovne škole, tko nije znao ovo točno riješiti, moja pokojna profesorica bi dala 1 i rekla: sijedi evo ti kolac iz znanja i vladanja

Da je znala ove bisere sada, dodala bi: ne znaš račun, možeš se zaposliti  u HZMO kao ekonomista ili informatičar.

Izracun mirovine.jpg

ivica59 izračun invalidskih braniteljskih mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala prof

Citiram ovaj dio  Provjera:

763,90 - 10 % (76,39) = 687,51 EUR-a, iznos mirovine do 1.7.2023.g.

763,90 -  5 % (38,195) = 725,70 EUR-a, iznos mirovine od 1.8.2023.g.

687,51 + 10 % (76,39)  = 763,90 EUR-a je iznos mirovine od 1.1.2024.g. uz sadašnji iznos aktualne vrijednosti mirovine - AVM.

 

Znači iznos  moje mirovine od 01.08. trebao bi biti  725,70 EUR-a  a ja sam primio  723,70 EUR-a  , razlika je samo 2 EURA. Dali sam ja to dobro razumio  ?

 

 

 

iznos mirovine  01.08..png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , prof je napisao:

Upravo tako poštovani Ivica,

nije puno ali je dokaz da u HZMO traljavo rado provedbu zakona o povratu 10 % mirovine korisnicima mirovina po posebnom propisu.

Hvala vam poštovani prof

Jako sam zahvalan što ste se potrudili i i što te mi pomogli i objasnili  na  jedan  stručan a istovremeno jednostavan i razumljiv način . Što se tiče  ovog  zakona  o povratu 10 %  mirovine  korisnicima  po posebnim propisima  , primjećujem čitajući ostale  komentare da su  svakog zakinuli  od  2-5 eura  . Volio bi biti uviđajan ,blag  i pristojan kao vi i reći da je to HZMO    traljavo napravio  ali po meni  su ovo   namjerne greške  ili da budem direktan ,to ja zovem kokošarenje  ali  u naravi je najobičnije   đeparenje  gdje će nam svaki mjesec redovno i zakonski , zavući ruke u naše  novčanike i uzeti nam par eura  " za kavu ".

To je tako ,mi smo svi sada  zadovoljni ,nešto što je bilo naše i dugo smo bili zakinuti ,sada  nam vraćaju pa smo svi sretni i  nismo čak ni ljuti radi nekoliko EUR-a koje su nam  zamračili a koje su nam izgleda  svima uzeli.  Na mjesečnoj bazi za svakog od nas to nije puno pa čak i kada gledam za sebe  na godiišnjoj bazi je podnošljivo ali i dalje nije u redu ni korektno   a  kada  to naprave na  godišnjoj razini za blizu 100.000 korisnika  mirovine  po posebnim propisima ,to je lijepa cifra i ušteda  za HZMO.

uređeno: od ivica59
Dopuna komentara
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , ivica59 je napisao:

.... ,sada  nam vraćaju ....

Ne vraća se novac

Tako u obrascu piše kako će se 1. srpnja 2023. godine smanjiti porez sa dosadašnjih 10 na 5 posto, a od 1. siječnja 2024. Dakle, vraćaju se postoci na nulu, ne vraća se novac. Ono što je nebulozno u cijeloj ovoj priči je što je Vlada mogla odmah ukinuti taj porez, ali ispada da je odlučila umirovljenicima prema posebnim propisima udariti još jedan krizni porez od 5 posto u srpnju ove godine.

Ja ču još dodati, ono  što je još više nebuluznije, Prevara! Umjesto 5% smanjenja kriznog poreza, porez je smanjen 4,74%

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Josipe HR

Slažem se sa napisanim ,ja sam to samo pojednostavnio  da ako se vraća neki postotak vezan za mirovinu , da se tada vraćaju neki novci , vezani za isti postotak.  U naravi  je tako  ,sve to što su ranije uzimali u nekom postotku po tom zakonu   a  sada parcijalno ukidaju isti zakon je vezano prvenstveno za  određeni svotu novca .To sam mislio  ,čak i ovo  usklađivanje mirovine  od 01.09.  u  postotku  će biti vezano  za neko povećanje mirovine u novcu.

Ali sve to nije toliko  bitno kako piše , ako svi razumjemo  o čemu se radi .Bitno je nešto drugo  da oni uvijek kada uzimaju ,to rade u cijelom iznosu i  odmah pa i više  nego bi trebalo  a kada vraćaju ,tada vraćaju  manje i kao u ovom slučaju i u dva dijela i naravno  ,nigdje im se ne žuri.  Mi smo njih strpljivo čekali  više od 10 godina a oni nas nagrađuju za strpljivost tako da mi i dalje moramo čekati da se potpuno riješimo ovog poreza sve do  01.02.2024.

To je kako ja vidim, totalno glupo ali nama to ne smeta ,me se hvatamo nebitnog kako se netko izrazio ,upotrebio krivu riječ i ima li gramatičkih grešaka u komentaru.To stvarno nije bitno .....

Usput po meni su trebali  vratiti bar dio uzetog  za najmanje 10 godina u nekoliko rata  pa bi  ova  odgoda tek tada  imala smisla. Ovako  mi je to  neozbiljno  i nekorektno i nema valjalog razloga zašto su to tako napravili.Ove stvari su bitne  i o njima se treba raspravljati.....

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, ivica59 je napisao:

Poštovani Josipe HR

Slažem se sa napisanim ,ja sam to samo pojednostavnio  da ako se vraća neki postotak vezan za mirovinu , da se tada vraćaju neki novci , vezani za isti postotak.  U naravi  je tako  ,sve to što su ranije uzimali u nekom postotku po tom zakonu   a  sada parcijalno ukidaju isti zakon je vezano prvenstveno za  određeni svotu novca .To sam mislio  ,čak i ovo  usklađivanje mirovine  od 01.09.  u  postotku  će biti vezano  za neko povećanje mirovine u novcu.

Ali sve to nije toliko  bitno kako piše , ako svi razumjemo  o čemu se radi .Bitno je nešto drugo  da oni uvijek kada uzimaju ,to rade u cijelom iznosu i  odmah pa i više  nego bi trebalo  a kada vraćaju ,tada vraćaju  manje i kao u ovom slučaju i u dva dijela i naravno  ,nigdje im se ne žuri.  Mi smo njih strpljivo čekali  više od 10 godina a oni nas nagrađuju za strpljivost tako da mi i dalje moramo čekati da se potpuno riješimo ovog poreza sve do  01.02.2024.

To je kako ja vidim, totalno glupo ali nama to ne smeta ,me se hvatamo nebitnog kako se netko izrazio ,upotrebio krivu riječ i ima li gramatičkih grešaka u komentaru.To stvarno nije bitno .....

Usput po meni su trebali  vratiti bar dio uzetog  za najmanje 10 godina u nekoliko rata  pa bi  ova  odgoda tek tada  imala smisla. Ovako  mi je to  neozbiljno  i nekorektno i nema valjalog razloga zašto su to tako napravili.Ove stvari su bitne  i o njima se treba raspravljati.....

 

Poštovani Ivica,

 

gramatičke greške su nebitne, bitna je matematika, tko je što rekao i biti oštar i reči kako stvari stoje, a ne okolišati. Napr., da li je Jaca rekla: Ja sam Vam dala respektabilne mirovine. Drugim riječima je htjela reći mogu Vam ih i uzeti ili umjesto 10 dati vam 50 posto kriznog poreza. Također bi bilo fer da se barem 50 posto oduzetog vrati Braniteljima, računam i Milanovićev porez. Poz. Svim Braniteljima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 minuta, Josip HR je napisao:

Poštovani Ivica,

 

gramatičke greške su nebitne, bitna je matematika, tko je što rekao i biti oštar i reči kako stvari stoje, a ne okolišati. Napr., da li je Jaca rekla: Ja sam Vam dala respektabilne mirovine. Drugim riječima je htjela reći mogu Vam ih i uzeti ili umjesto 10 dati vam 50 posto kriznog poreza. Također bi bilo fer da se barem 50 posto oduzetog vrati Braniteljima, računam i Milanovićev porez. Poz. Svim Braniteljima!

 

Nemam što dodati ni oduzeti ,možda se ja malo drugačije izražavam ali   generalno , mislimo isto.

Slažem se sa svim ovim što si napisao.

Poz

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani PS,

ako bude zdravlja, volje za radom još 2 godine i ako Vas poslodavac bude toliko držao, Vaše bruto starosne mirovine (na koje sve imate pravo) uz novi očekivani avm od 88,70 kn bi izgledale kao na slici, samo izaberete koja je za Vas najpovoljnija:

PS

Polazni faktor ZOMO iznosi 1,2700 (27 % veća starosna mirovina po ZOMO i braniteljskom zakonu) jer 60 mjeseci rada nakon ostvarenog prvog uvjeta na starosnu mirovinu po ZOMO pomnoženo s 0,45 daje povećanje od 27 % iznosa starosnih mirovina po ZOMO i Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.

Izracun mirovine.jpg

BB izračun starosnih mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani kolega,

1. meni je izračun 4 godine smanjenja ostvarivanja prava na starosnu mirovinu po ZOMO

65 - 4 = od 61- vog rođendana

2. Sve ovo drugo za mene je previše posla a siguran sam da rezultat ne može biti točan.

Preko e građani zatražite pretkompletiranje dokumentacije za odlazak u prijevremenu starosnu mirovinu sa nadnevkom umirovljenja 1.10.2023.g.

Kad to završe onda također preko e građani zatražite informativni izračun mirovine bez uvjeta sa nadnevkom umirovljenja 1.1.2024.g. uz što precizniji ukupni mirovinski staž na taj nadnevak.

Tad imate prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž i onda je sve lako uz tablice za izračun starosnih mirovina ovdje na Legalisu.

PS

Možete odmah danas zatražiti informativni izračun prijevremene starosne mirovine na nadnevak 31.12.2023.g. uz što precizniji ukupni mirovinski staž, baš me interesira koja je razlika ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

od 1.9.2023.g. uz najnovije povečanje aktualne vrijednosti (avm) od 8,42 % a kad bude prestalo smanjenje mirovina po posebnom propisu 1.1.2024.g. Vaša mirovina će iznositi kao na slici:

Što će oni u HZMO raditi s iznosom Vaše mirovine do tada, nije ni meni jasno.

Od 1.1.2024.g. (isplata u travnju) ponovo raste aktualna vrijednost mirovine.

Izracun mirovine.jpg

izračun invalidskih braniteljskih mirovina.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 10. 08. 2023. u 15:00, ivica59 je napisao:

Pozdrav

Napokon sam pronašao zadnje rješenje i izračun  iz mirovinskog na čak 7 stranica i stvarno se trudim ali se  ne snalazim sa  toliko podataka da bi sam pokušao naći potrebno  i ubaciti tražene podatke u tablicu izračuna. Ja bi  vas zamolio za pomoć da prekontroliramo  rješenje mirovinskog   i provjerimo ga  tablicom jer imam osjećaj da će biti neke razlike..

Rođen sam 07.09.1959 , status branitelja - dragovoljaca. Imam  borbenog sektora  29 mjeseci i  27 dana.

U  civilnu mirovini sam otišao 2005.godine a kombiniranu vojno/civilnu (omjer  40/60 ) sa profesionalnom nesposobnosti , ostvarujem 2008 godine .Tada  sam za stalno dobio 30 %  HRVI .  Zadnja promjena je bilo ponovno vještačenje na moj zahtjev  2013 . na kojem sam dobio opću nesposobnost za rad  i to je posljednje rješenje i izračun. Ja sam ga skenirao po stranicama ,prekrio sam samo moje osobne podatke  pa sam  to rješenjeu kompletu , stavio u prilog .

Moja mirovina  za 6 mjesec je bila  687,51 E a za 7 mjesec ,ukidanjem  5%posebnog poreza   iznosi 723,7 E . 

Prilozi rješenje mirovinskog

rj mir 1.jpeg

rj mir 2.jpeg

rj mir 3.jpeg

rj mir 4.jpeg

rj mir 5.jpeg

rj mir 6.jpeg

rj mir 7.jpeg

Potvrda.jpeg

Poštovani 

Također imam takvo riješenje ,naravno sa mojim osobnim podatcima . Kako nisam navršio 55 g . ne znam šta me čeka . Na stranici 3 , pod c piše do 55 g. pridodani staž dvije trećine  ,od 55-60 g. jedna polovina . Moj pridodani staž je 13.5 g .Ne znam šta to znači i šta će se mijenjati . Molim ako ste upućeni da mi objasnite .

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

mirno spavajte, to je zakonski bonus prilikom izračuna iznosa invalidskih mirovina, Vašem stvarnom mirovinskom stažu pribraja se i pridodani staž. Temeljem toga, iznos invalidskih mirovina je povoljniji nego bez njega.

. Pridodani staž

Članak 29.

(1) Pridodani staž je razdoblje koje se pridodaje prigodom određivanja visine invalidske i obiteljske mirovine ako osiguranik nije navršio 60 godina života.

(2) Pridodani staž počinje:

1) kod invalidske mirovine – na dan nastanka invalidnosti,

2) kod obiteljske mirovine – na dan smrti osiguranika.

(3) Trajanje pridodanoga staža računa se tako da se pribroje razdoblja do navršene 55. godine života osiguranika u trajanju od dvije trećine, a nakon 55. do navršene 60. godine života osiguranika u trajanju od jedne polovine, a za razdoblja u kojima osiguranik nije ostvario staž osiguranja.

 

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/full/2010_11_130_3399.html

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani kolega,

za Vas putovanje u invalidsku mirovinu nije dobro završilo, bolja Vam je mirovina koju sada primate, makar sada imate priznatu opću nesposobnost i omjer 40 % rat a 60 mir.

Ovi bruto iznosi i odnosi mirovina što ih vidite na slici pripadaju Vas od 1.1.2024.g. + rast iznosa svih mirovina za rast aktualne vrijednosti mirovine (avm) od 1.1.2024.g.

Izracun mirovine.jpg

usporedni izračun svih mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Lijepi  pozdrav svima,

 

Budući sam novi na ovom forumu iako vas pratim već jedno vrijeme,  vidim da se ovdje može naći super važnih i korisnih informacija za prava branitelja i drago mi je da sam vas uspio pronaći.

Trenutno sam u fazi pripreme za odlazak u mirovinu, a kako vidim ima vas dosta koji se razumijete u tu tematiku, molim vas mi pomognete u nekim pitanjima koja me interesiraju i nadam se da ću pronaći korisne odgovore.

Mirovinu ću zatražiti po zakonu o djelatnim vojnim osobama, pol.službenicima itd. bio bih zahvalan oko okvirnog izračuna iste te dostavljam podatke koji će biti potrebni prilikom izračuna : rođ. 14.09.1973., u mirovinu bi išao cca 01.03.2024. god., najpovoljniji pvb mi je 1,5561, za ukupni staž 1,3439, ukupni radni staž sa benificijom 41,8 god., imam status dragovoljca i 1553 dana borbenog sektora , ako sam štogod zaboravio molim da mi sugerirate.

Kako postoji mogućnost da ću nakon odlaska u mirovinu ići u status rješavanja hrvi s dosta dobrim izgledima i ostvarivanja tog statusa, da li po ostvarivanju statusa hrvi opet tražim novi izračun mirovine pošto će se polazni faktor sa 1,50 mijenjati u 1,85 i čin u satnika pa pretpostavljam da bi sa 20 ili 30 postotnim vojnim dijelom bila veća mirovima hrvi nego dsv i pol.sl.

Još jedno pitanje, po ostvarivanju prava po zakonu o hrvi budući ću već biti u mirovini, da li će mi prevesti moje sadašnje osobno zvanje u vojno koje je u činu satnika ili će ići jedno ili dva zvanja više.

lijepo pozdrav svima i nadam se nekim odgovorima, zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani kolega što se tiče izračuna tu će naš poštovani Prof odgovoriti, što se tiče ovog dijela kada odeš u mirovinu po čl. 6 kao dvo i ps kada ostvariš hrvi za stalno možeš ponovo pokrenuti postupak ostvarivanja invalidske mirovine prema čl. 30 zohbdr. Da li će to za tebe biti povoljnija to će ti poštovani Prof izračunati s npr. 20-80 ili 30-70 omjera rat-mir, pošto si dragovoljac imat ćeš 1.85 i ako si čin npr. viši pol. inspektor onda si po pravilniku satnik. Kada odeš u starosnu mirovinu prema čl.6 mup ti neće dati 2 čina više, nego ćeš dobiti potvrdu o osobnom  zvanju s kojim si otišao u mirovinu, što znači da će tvoje osobno zvanje prebaciti u vojno i to je to manje više. Ako si rodom iz Vukovara i sad radiš na moru puno pozdrava i sretno. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani branitelju,

nemam jednoznačni odgovor za priznavanje prava na prijevremenu braniteljsku mirovinu za Vašu suprugu, treba li mjesece provedene u borbenom sektoru oduzimati od 65-tog rođendana ili od 2025.g. kad navršava 63.g. i 9 mjeseci života ?

Ako je ovo drugo onda uskoro ima pravo na starosnu braniteljsku mirovinu, zaboravite prijevremene mirovine.

Starosna mirovina je jasna, ima pravo na braniteljsku starosnu mirovinu na svoj 60-ti rođendan ali tada još nema pravo na starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO.

Izracun mirovine 2024.jpg

2024 izračun starosnih mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 28. 09. 2023. u 16:45, Skywalker007 je napisao:

Poštovani kolega što se tiče izračuna tu će naš poštovani Prof odgovoriti, što se tiče ovog dijela kada odeš u mirovinu po čl. 6 kao dvo i ps kada ostvariš hrvi za stalno možeš ponovo pokrenuti postupak ostvarivanja invalidske mirovine prema čl. 30 zohbdr. Da li će to za tebe biti povoljnija to će ti poštovani Prof izračunati s npr. 20-80 ili 30-70 omjera rat-mir, pošto si dragovoljac imat ćeš 1.85 i ako si čin npr. viši pol. inspektor onda si po pravilniku satnik. Kada odeš u starosnu mirovinu prema čl.6 mup ti neće dati 2 čina više, nego ćeš dobiti potvrdu o osobnom  zvanju s kojim si otišao u mirovinu, što znači da će tvoje osobno zvanje prebaciti u vojno i to je to manje više. Ako si rodom iz Vukovara i sad radiš na moru puno pozdrava i sretno. 

Zahvaljujem na odgovoru. 

Dana 28. 09. 2023. u 23:16, prof je napisao:

Poštovani lovak,

zaista možda bi bilo dobro raditi još koju godinu pa bi Vam starosna mirovina po članku 6. bila sasvim pristojna ali odluka je na Vama. 

Izracun mirovine + 4.g..jpg

Izracun mirovine + 9.g..jpg

lovak 30 % + 4.g. usporedni izračun svih mirovina.makroenabled.xlsm 71.99 kB · 1 download lovak 30 % + 9.g. usporedni izračun svih mirovina.makroenabled.xlsm 71.95 kB · 0 downloads

Poštovani profesore,

zahvaljujem vam se na odgovorima i savjetima ali mislim da je ponekad i manje više :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OK, sve u redu, samo onda pribavite preko e Građani i podatak o prosječnom vrijednosnom bodu (pvb) za ukupni radni staž a ne kao što sam stavio 0,0001. Bez toga nema ni izračuna starosne mirovine iz rada, ovo što vidite su samo iznosi minimalne starosne mirovine po ZOMO (opći propis) i minimalne starosne braniteljske mirovine.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, prof je napisao:

OK, sve u redu, samo onda pribavite preko e Građani i podatak o prosječnom vrijednosnom bodu (pvb) za ukupni radni staž a ne kao što sam stavio 0,0001. Bez toga nema ni izračuna starosne mirovine iz rada, ovo što vidite su samo iznosi minimalne starosne mirovine po ZOMO (opći propis) i minimalne starosne braniteljske mirovine.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , prof je napisao:

OK, sve u redu, samo onda pribavite preko e Građani i podatak o prosječnom vrijednosnom bodu (pvb) za ukupni radni staž a ne kao što sam stavio 0,0001. Bez toga nema ni izračuna starosne mirovine iz rada, ovo što vidite su samo iznosi minimalne starosne mirovine po ZOMO (opći propis) i minimalne starosne braniteljske mirovine.

Hvala prof, evo tocan dan je 1064 a pvb je 1,0224. Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , zlatko1234 je napisao:

Poštovani profesore. Molio bih vas za izračun. Rođen 3.11.68, pvb 1.0143 staža 28g 7 mj i 19 dana, pridodan staž 11 g 9 mj i 10 dana. Opća nesposobnost, 2224 dana borbeno sektora, hrvi 20 posto, omjer 20/80 čin stožerni narednik. Lp

Poštovani zlatko,

nakon 1.1.2024.g. Vaša bi mirovina trebala izgledati ovako.

Izracun mirovine.jpg

zlatko1234 2024 izračun invalidskih braniteljskih mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam puno. Zadnju mirovinu sam dobio točno kako ste napisali 696,40 a trenutno u mirovinskom pišu novo rješenje sa tzv omjerom rat mir i činom. Jedino mi nije jasno zašto od 1.1.24 onaj iznos koji ste naveli. Lp

 

prije 21 minuta, prof je napisao:

Poštovani zlatko,

nakon 1.1.2024.g. Vaša bi mirovina trebala izgledati ovako.

Izracun mirovine.jpg

zlatko1234 2024 izračun invalidskih braniteljskih mirovina.makroenabled.xlsm 70.58 kB · 1 download

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovanje..vidim da se kužite po pitanju mirovina

moje pitanje,ak može,Vojna policija,umirovljen po čl.6a,prijevremena invalidska,nemam invalidnost,otišao sa malo manje od 20 godina staža,borbeni sektor 1420 dana,čin razvodnik,starost 61 godina,radio uz mirovinu cca 4 godine,tak su mi rekli da moram...pojma zbog čega,ali dobro je došlo,mirovina je sada 340 eura,dali imam pravo na kakvu normalnu mirovinu i po Vašem kada..ono okvirno

Poštovani,

mislim da Vam se jedino isplati minimalna braniteljska starosna mirovina (ZOHB) na koju imate pravo 46 mjeseci prije svog 65-tog rođendana, temeljem provedenih 1420 u borbenom sektoru tijekom Domovinskog rata i ako ste radili najmanje 12 mjeseci na puno radno vrijeme ili 24 mjeseca na pola radnog vremena na Ugovor o radu.

Trenutno, minimalna braniteljska starosna mirovina bi Vam iznosila 572,26 EUR-a.

Izracunmirovine.thumb.jpg.d8fe09f369c4929fd0281ba370f3ddd3.jpg

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

TACA66

Poštovani prof!

Moj suprug je od 16.02.2020. u prijevremenoj mirovini po ZOHBR, najniža mirovina te je penaliziran s osnova mirovine s 12% za 5 godina koji mu nedostaju do 65 godine. Zanima me slijedeće, naime kada je otišao u  mirovinu imao je 60.g.sa 16.02.i imao je punih 38 godina staža. Bio je u hrvatskoj vojsci i ima status hrv. branitelj u vojsci je bio vojnik i ima 105 borbenih dana. Sada je odradio 332 dana u sezonskim poslovima,drugi dohodak. Mirovinski  doprinosi plaćeni .Sve osim ove godine 2023. uredno prijavljeno u mirovinskom.Želi u 2025.g ponovno stoga podnijeti novi zahtjev za izračun starosne mirovine sa16.02.2025.Željeli bi izračun za koju mirovinu bi bilo dobro da podnese zahtjev, da li po ZOMO ili. ZHOBR.Nema pristup e građanima ali ja imam.Da li mogu tražiti izračun za njega Oprostite nova sam na forumu i tek se učim snalaziti.LP

Poštovana,

Vaš suprug bez pristupa E-Građani može dobiti samo točne iznose minimalnih starosnih mirovina kad ostvari pravo na njih. Jedan od uvjeta je da je radio najmanje 12 mjeseci na puno radno vrijeme ili 24 mjeseca na pola radnog vremena nakon umirovljenja.

Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 31. 10. 2023. u 21:03, prof je napisao:

Poštovanje..vidim da se kužite po pitanju mirovina

moje pitanje,ak može,Vojna policija,umirovljen po čl.6a,prijevremena invalidska,nemam invalidnost,otišao sa malo manje od 20 godina staža,borbeni sektor 1420 dana,čin razvodnik,starost 61 godina,radio uz mirovinu cca 4 godine,tak su mi rekli da moram...pojma zbog čega,ali dobro je došlo,mirovina je sada 340 eura,dali imam pravo na kakvu normalnu mirovinu i po Vašem kada..ono okvirno

Poštovani,

mislim da Vam se jedino isplati minimalna braniteljska starosna mirovina (ZOHB) na koju imate pravo 46 mjeseci prije svog 65-tog rođendana, temeljem provedenih 1420 u borbenom sektoru tijekom Domovinskog rata i ako ste radili najmanje 12 mjeseci na puno radno vrijeme ili 24 mjeseca na pola radnog vremena na Ugovor o radu.

Trenutno, minimalna braniteljska starosna mirovina bi Vam iznosila 572,26 EUR-a.

Izracunmirovine.thumb.jpg.d8fe09f369c4929fd0281ba370f3ddd3.jpg

 

Oprostite, prije sam pogriješio, ovo je prava AVM i iznosi Vaših mirovina.

Izracun mirovine.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 31. 10. 2023. u 21:27, prof je napisao:

TACA66

Poštovani prof!

Moj suprug je od 16.02.2020. u prijevremenoj mirovini po ZOHBR, najniža mirovina te je penaliziran s osnova mirovine s 12% za 5 godina koji mu nedostaju do 65 godine. Zanima me slijedeće, naime kada je otišao u  mirovinu imao je 60.g.sa 16.02.i imao je punih 38 godina staža. Bio je u hrvatskoj vojsci i ima status hrv. branitelj u vojsci je bio vojnik i ima 105 borbenih dana. Sada je odradio 332 dana u sezonskim poslovima,drugi dohodak. Mirovinski  doprinosi plaćeni .Sve osim ove godine 2023. uredno prijavljeno u mirovinskom.Želi u 2025.g ponovno stoga podnijeti novi zahtjev za izračun starosne mirovine sa16.02.2025.Željeli bi izračun za koju mirovinu bi bilo dobro da podnese zahtjev, da li po ZOMO ili. ZHOBR.Nema pristup e građanima ali ja imam.Da li mogu tražiti izračun za njega Oprostite nova sam na forumu i tek se učim snalaziti.LP

Poštovana,

Vaš suprug bez pristupa E-Građani može dobiti samo točne iznose minimalnih starosnih mirovina kad ostvari pravo na njih. Jedan od uvjeta je da je radio najmanje 12 mjeseci na puno radno vrijeme ili 24 mjeseca na pola radnog vremena nakon umirovljenja.

Izracun mirovine.jpg

Poštovana TACA, oprostite prije sam pogriješio, ovo je prava AVM i potencijalni iznosi mirovina.

Izracun mirovine.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pravo  na ponovni izračun mirovine po čl. 52. stavak c)  Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji (NN 84/21) imaju:

(1) Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata, pripadnici borbenog sektora, i članovi obitelji hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, pripadnika borbenog sektora, koji su korisnici mirovine ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju ili općim propisima iz mirovinskog osiguranja koji prethode tom propisu, imaju pravo podnijeti zahtjev za određivanje novog iznosa mirovine uz primjenu članaka 27., 35. ili 48.  Zakona (NN 121/17).

(2) Pravo na mirovinu pod uvjetima iz stavka 1. ovoga članka osobama iz stavka 1. ovoga članka pripada od prvog dana sljedećeg mjeseca nakon podnošenja urednog zahtjeva.

Zahtjev mogu podnijeti:

1.Hrvatski branitelji kojima je mirovina određena sukladno ZOHBDR-a ili Zakonu o mirovinskom osiguranju prije 2019. godine (odnosno prije pune primjene novog ZOHBDR-a)

2.Hrvatski branitelji kojima je određena invalidska mirovina djelomično po ZOHBDR-u, a djelomično po Zakonu o mirovinskom osiguranju (ZOMO) tzv. kumulirana mirovina) isto prije 2019.g.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ponovni izračun mirovine sukladno čl. 52.c) Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata   neće se izvršiti:

  1. svima kojima je mirovina priznata sukladno Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba (tj. mirovine po čl. 6., 6.a i 11.)
  2. svima kojima je invalidska mirovina određena sukladno ZOHBDR-a u potpunosti (tzv. 100% vojna)
  3. svima kojima je mirovina određena 2019. g. i nakon 2019. g. obzirom da je od tada priznato sve što je određeno novim ZOHBDR-om.
uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako bi mogao izgledati zahtjev za priznavanje starosne braniteljske mirovine temeljem članka 52c.

 

Ivan  Ivić

rođen 11.09.1952.g.

Velebitska 2 d

21 000  Split

Split, 15.11. 2023.

                                                                                                  HZMO – Područna služba u Splitu

                                                                                                                                            21000 Split

 

PREDMET:  Zahtjev za priznavanje starosne braniteljske mirovine temeljem članka 52c.

                    Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata -

 

 Štovana gospodo,

   od dana  1.10.2014.g. priznato mi je pravo na starosna mirovina po općem propisu ZOMO. Tada mi nije priznata starosna mirovina i po Zakonu o hrvatskim braniteljima.

   Promjenom Zakona o hrvatskim braniteljima a temeljem članka 52c. molim da mi priznate pravo i na starosnu braniteljsku mirovinu.

   Nakon toga molim da mi isplaćujete povoljniju mirovinu.

 Unaprijed zahvaljujem.

 Privitak:

 -   kopija potvrde o braniteljskom stažu                                                                  Ivan Ivić 

 

 

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje,

u civilnu invalidsku mirovinu (profesionalno oboljenje) otišao 1999. Godine 2009 mi se priznaje pravo na najnižu braniteljsku mirovinu umanjeno 20%. Da li mogu podnijeti zahtjev za PUNU najnižu braniteljsku mirovinu sa 65 godina (ili prije za broj dana u borb. sektoru), ili zahtjev za prijevremenu starosnu mirovinu (imam navršenih 60 godina - mirovinski staž 18 godina), ili moram imati godinu dana osmosatnog staža da bi se jedno od tog dvoje moglo ostvariti. Ako je bitno, dragovoljac sam, 400+ dana borbenog sektora.

Hvala na svakom razjašnjenju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 27 minuta, Temporius je napisao:

 ili moram imati godinu dana osmosatnog staža da bi se jedno od tog dvoje moglo ostvariti. Ako je bitno, dragovoljac sam, 400+ dana borbenog sektora.

Hvala na svakom razjašnjenju

Poštovani supatniće,

za sada ništa bez ili moram imati godinu dana osmosatnog staža na Ugovor o radu, da bi se jedno od tog dvoje moglo ostvariti.

Samo to i meni nedostaje za 300 EUR-a povoljniju mirovinu.

Lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz ovog sve gore navedenog sam se odlucio na osmosatno radno vrijeme, obzirom da  imam invalidsku mirovinu zbog prof. nesposobnosti od 2011.  Tada sam dobio mirovinu od 1890 kn vremenom je to usklađivanjem i povisicama poraslo na nekih cca 2450 kn. U  medjuvremenu sam radio sezonski na " crno " dugi niz godina do 2020 za dobru lovu  kao turisticki vodic (pratitelj vodic u autobusu 5- 10 dana)  vecinom po inozemstvu sa  vecinom HR klijentelom,dobra manca ili trinkgeld i mirovina cca sve te godine 2000kn.. Sa vlasnicima  sklapam ugovor na neodredjeno obzirom da im je trebao voditelj poslovanja i agencije  za neto placu 1200 eur plus bonusi tako da godisnji ukupni prihod mi je nekih 15000 eura neto. Lani sam platio poreza nakon godisnje prijave 1500 eur,uz ova primanja primam i 0,66% profesionalne mirovine sada oko 145 eur .Firma tj agencija placa sve doprinose i davanja na placu svaki mjesec provjeravam. Rodjen sam 1962   7. listopada imam 536 dana borbenog sektora i dragovoljac , po clanku 52 c planiram poslati zahtjev za ponovni izracun 536 dana prije 65 rodjendana tj 2025 pocetkom godine ako me zdravlje posluzi. Ovo sam sastavio radi primjedbi i mozebitnih prijedloga i savjeta.I svakako me interesira obzirom na dosta visoka redovna primanja(15000 eur) za ove tri zadnje godine koliki bi bio iznos povecanja na mjesecnoj razini u buducoj mirovini ako je to ikako moguce . Unaprijed zahvaljujem znalcima a osobito   g  Prof 

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

ništa od izračuna mirovine temeljem rada bez poznavanja Vašeg pvb za ukupni radni staž, stvarnog (bez pridodanog) mirovinskog staža te jeste li dragovoljac Domovinskog rata ?

Pvb možete saznati preko e-građani ako imate pristup, ako nemate onda u FINI zatražite pristup e-građani. Temeljem prikazanih rezultata mogu izračunati samo minimalnu starosnu braniteljsku mirovinu.

Zašto ne želite raditi do 65 godine i također ostvariti pravo na starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO a u isplatu uzeti povoljniju mirovinu ?

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Krešimire,

prema Vašim podacima (uz priznati status HRVI) ako Vam HZMO prizna pravo na invalidsku braniteljsku mirovinu uz najmanjih 20 % vojni dio mirovine, iznosi Vaših potencijalnih invalidskih braniteljskih mirovina bili bi veći od prikazanih na slici za rast AVM nakon 1.1.2024.g. Sretno u mirovini.

Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija