Jump to content

usporedni izračun mirovina


prof

Preporučene objave

Poštovani Josipe,

sve mi je jasno kod vas, puno ste i odgovorno radili, pratili ste objave na Legalisu i ostvarili pravo na bonus od 20,4 % na nominalni izračun starosnih mirovina po općem propisu ZOMO i Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata, to jest polazni faktor ZOMO od 1,2040.          

Sretno vam bilo u mirovini, živi, zdravi i veseli bili.

PS

Znam, po priznavanju prava na sve tri starosne mirovine imate veliku dilemu, koju mirovinu izabrati za isplatu, koja je najpovoljnija.

Izracun mirovine.jpg

Josip mirovine od 01.01.2022.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani korisnici,

javljate mi da imate dosta problema prilikom korištenja tablica za izračun mirovina objavljenih u privitku.

Možete mi i ovako poslati potrebne podatke koji se nalaze u bijelim poljima:

- nadnevak, datum rođenja,

- očekivani nadnevak umirovljenja

- prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž

- ukupi mirovinski staž, bez pridodanog staža,

- osobni ili ustojbeni čin,

- status HRVI ?,

- omjer vojni i civilni dio mirovine (20 ili 30 vojni dio) ?

- broj dana borbenog sektora,

- priznata dragovoljnost, da ili ne ?

Lijep pozdrav

Usporedni izračun mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Imam dosta upita od strane korisnika Legalisa, kako pristupiti svojim podacima na stranicama HZMO o izvršenim uplatama mirovinskog doprinosa, radi izračuna prosječnog vrijednosnog boda za ukupni radni staž:

Aktivacija e građanin za (primjer):   Ivan Ivić

Temeljem aktivacijskog koda kojeg zatražite i dobijete u FINI izvršite ulazak u sustav  e građanin preko naslovne stranice:

 - HZMO,  takav je ulazak za mene najbolji:

- klikne se lijevom tipkom miša na  Fizičke osobe  na online usluge – korisničke stranice (na naslovnoj stranici HZMO), te se uđe na stranicu e građanin.

- klikom lijevom tipkom miša  na  Dozvoli otvara se   Lista prihvatljivih vjerodajnica, zatim

- klikom lijevom tipkom miša   na   Prijava na kraju desno paralelno od EPASS  i otvara se stranica na kojoj piše:

 Ako Vam se ekran za prijavu na ePASS nije automatski otvorio, kliknite  ovdje   kako biste ručno otvorili navedeni ekran.                   

- otvara se  stranica  EPASS  te se upisuje izabrano:

Korisničko ime:   IvanIvić    i

Lozinka:    Legalis1 (korisničko ime i lozinka po osobnom izboru)

- lijevim klikom miša otvara se korisnička stranica HZMO u  e građanin i onda se malo istražuje kako što funkcionira.

- obavezno pogledati  Informativni izračun

- za one koji su navršili  59.g. dobro je zatražiti   Pretkompletiranje   -  za prijevremenu starosnu mirovinu radi bržeg obračuna mirovine kad se podnese Zahtjev za priznavanje neke  od starosnih mirovina.

Prilikom aktivacije korisničkog imena sustav može pitati i morate zapamtiti:

Tajno pitanje za slučaj da zaboravite Lozinku:  što je Legalis

Odgovor:  moj prijatelj

(tajno pitanje kao i odgovor po osobnom izboru)

 

Za pomoć koristite ovaj link (da se isto stalno ne ponavlja), posebno dio koji je obradio poštovani Skywalker007, dana 29 studenoga.

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani branitelji,

koristeći formule u privitku (braniteljske invalidske mirovine) možete imati informativni iznos neke od željenih mirovina po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.

Samo trebate ponuđene podatke u bijelim poljima (vidite sliku) promijeniti sa vlastitim i imate spoznaje o iznosima vaših potencijalnih braniteljski invalidskih mirovina. 

Izracun mirovine.jpg

braniteljske invalidske mirovine.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Ladjar,

evo nešto novog i za vas:

Pravo na ponovno određivanje mirovine ima i korisnik prijevremene starosne mirovine, starosne mirovine ili starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika ako je kao korisnik mirovine ostvario najmanje jednu godinu staža osiguranja po osnovi drugog dohotka za koji su u cijelosti uplaćeni doprinosi i ako je ispunjen uvjet godina života i mirovinskog staža za novu mirovinu.

https://www.mirovinsko.hr/hr/zaposljavanje-i-mirovina/290

Javite se uredu HZMO sa ispisom ove stranice HZMO.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uskoro ću biti primoran od strane MUP-a birati između mirovine po čl. 6 i invalidske mirovine po Zakonu o hrvatskim braniteljima?

Imam trajni status HRVI-a od 20% i prevedeni čin u časničkog namjesnika i nekih 1400 dana borbenog sektora, s benificijama nešto više od 39 godina radnog staža , ali pošto još ne znam PVB ne mogu si izračunati približne iznose mirovine. Platio sam izračun HZMO-u, ali još nisam dobio nikakav odgovor.

Negdje sam po postovima pročitao da se čovjek nalazi u mirovini po čl. 6 i da će tražiti da mu se mirovina prebaci u kumuliranu braniteljsku po ZOHB-u. Da li je to moguće? Jer po tome mi ispada najpametnije ići u mirovinu po čl. 6, uzeti otpremninu od cca. 65.000 kn i posle nekog vremena tražiti mirovinu po Zakonu o HB-u. Naravno, ako je to moguće. Nadam se da netko ima slična iskustva, prema ovim mojim šturim podacima, i da mi može predložiti nekakvo najpovoljnije rješenje ove moje trenutne dileme.   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 44 minuta, prof je napisao:

Poštovani,

upravo tako kako ste saznali, nakon odlaska u mirovinu po članku 6. Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS možete zatražiti priznavanje invalidske braniteljske mirovine po istoj proceduri kao da niste u mirovini po članku 6.

Brojni su primjeri takvog postupanja još od 2000. godine.

Eto, od danas sam nešto pametniji. Kad saznam PVB i još neke sitnice, vidjet ću što kaže tablica za izračun mirovina. Hvala. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , dodaledi je napisao:

Uskoro ću biti primoran od strane MUP-a birati između mirovine po čl. 6 i invalidske mirovine po Zakonu o hrvatskim braniteljima?

Imam trajni status HRVI-a od 20% i prevedeni čin u časničkog namjesnika i nekih 1400 dana borbenog sektora, s benificijama nešto više od 39 godina radnog staža , ali pošto još ne znam PVB ne mogu si izračunati približne iznose mirovine. Platio sam izračun HZMO-u, ali još nisam dobio nikakav odgovor.

Negdje sam po postovima pročitao da se čovjek nalazi u mirovini po čl. 6 i da će tražiti da mu se mirovina prebaci u kumuliranu braniteljsku po ZOHB-u. Da li je to moguće? Jer po tome mi ispada najpametnije ići u mirovinu po čl. 6, uzeti otpremninu od cca. 65.000 kn i posle nekog vremena tražiti mirovinu po Zakonu o HB-u. Naravno, ako je to moguće. Nadam se da netko ima slična iskustva, prema ovim mojim šturim podacima, i da mi može predložiti nekakvo najpovoljnije rješenje ove moje trenutne dileme.   

Poštovani kolega, ja sam u starosnoj mirovini po članku 6. i pošto sam dobio hrvi pokrenuo sam postupak u mirovinskom za novi izračun mirovine kumulirani uzrok po zakonu o braniteljima. Još sam u postupku pa me zanima jedna stvar kod vas kada su vam odredili čin časničkog namjesnika tj. jeste dobili rješenje od mup ili ste to sami pretvorili svoje zvanje u vojno pa tako znate. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , prof je napisao:

Poštovani,

tablica u privitku je najpovoljnija za vašu situaciju.

Izracun mirovine.jpg

Usporedni izračun mirovina.makroenabled.xlsm 71 kB · 3 downloads

Ako promijenim datum rođenja u 22. i godinu umirovljenja u 2022. te stavim čin časničkog namjesnika tu dolazi do nekim manjih korekcija, a još uvijek je moguće da ću imati i više od 1400 dana borbenog sektora jer još uvijek vodim bitke s MORH-om oko nekih pitanja.

Zanima me kada se uračunava staž u dvostrukom trajanju, a koji potječe iz sudjelovanja u postrojbama MORH-a i MUP-a u vrijeme kada nisam bio zaposlen, a imam ga u trajanju od 2 godine, 3 mjeseca i 12 dana 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, Skywalker007 je napisao:

Poštovani kolega, ja sam u starosnoj mirovini po članku 6. i pošto sam dobio hrvi pokrenuo sam postupak u mirovinskom za novi izračun mirovine kumulirani uzrok po zakonu o braniteljima. Još sam u postupku pa me zanima jedna stvar kod vas kada su vam odredili čin časničkog namjesnika tj. jeste dobili rješenje od mup ili ste to sami pretvorili svoje zvanje u vojno pa tako znate. 

Po zvanju sam viši policijski narednik i imam trajni status HRVI-a što su mi oni pretvorili u čin časničkog namjesnika, ali to je sve bilo usmeno, i što bi se reklo "rekla-kazala", tako da neću imati nikakav papir do trenutka kada rješavanja papirologije za umirovljenje.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1442 dana vam treba to je maksimum za dobivanje 30% i status dragovoljca još 10%. Staž s povećanim trajanjem vam se računa u razdoblju od 05.08.1990. do 30.06.1996.  

To usmeno ne vrijedi ako ste viši policijski narednik kao što sam ja bio možete dobiti stožerni narednik mada vi imate hrvi još u službi pa bi se moglo dogoditi da dobijete i dva čina više s viši policijski narednik u samostalni policijski inspektor što je jednako vojnom činu bojnika. Međutim sam taj čin pretvorbe nam još uvijek nije jasan.

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, Skywalker007 je napisao:

1442 dana vam treba to je maksimum za dobivanje 30% i status dragovoljca još 10%. Staž s povećanim trajanjem vam se računa u razdoblju od 05.08.1990. do 30.06.1996.  

Ovaj staž od 2 godine, 3 mjeseca i 12 dana  se računa za vrijeme provedeno u pričuvi MUP-a i brigadi HV-a, a kada nisam bio u radnom odnosu,  i on se navodno ne uzima kod obračuna mirovine već se nakon obračuna samo dodaje kao ukupan mirovinski staž pa u suštini i ne vidim neku korist od njega. To vrijeme mi se jednostavno danas ne računa kao radni staž.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, dodaledi je napisao:

Ovaj staž od 2 godine, 3 mjeseca i 12 dana  se računa za vrijeme provedeno u pričuvi MUP-a i brigadi HV-a, a kada nisam bio u radnom odnosu,  i on se navodno ne uzima kod obračuna mirovine već se nakon obračuna samo dodaje kao ukupan mirovinski staž pa u suštini i ne vidim neku korist od njega. To vrijeme mi se jednostavno danas ne računa kao radni staž.

Poštovani,

ako niste bili u radnom odnosu za to razdoblje, onda uz umnožak sa 2, dobijete 4.g.6.mj. i 24 dana koje pridodajete vašem ostalom mirovinskom stažu (efektivni + beneficirani) koji vam se trenutno priznaje.

Zbroj svega navedenog vam daje vaš ukupni mirovinski staž koji unesite u tablicu za informativni izračun svih vaših potencijalnih mirovina.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 minuta, dodaledi je napisao:

Iskreno, u svim ovim kalkulacija čovjek više ne zna što je istina. 

Kolega ide vam usklađivanje jer sam i sam u procesu rješavanja mirovine. Info koje sam ja dobio u mojoj PU od kolegice koja je ispred mene tel. zvala Zg, i to mi potvrdila. Ali to vrijedi samo ako ste u službi. Ako se prije umirovite po čl.6 ide vam vaše zvanje prevedeno u vojni čin. Sta se tiče prebacivanja u braniteljsku to uvijek možete. S time da zadržavate povoljniji izracun tako da nemate straha. Bar je meni tako rečeno na mirovinskom. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 minuta, Nixon1973 je napisao:

Kolega ide vam usklađivanje jer sam i sam u procesu rješavanja mirovine. Info koje sam ja dobio u mojoj PU od kolegice koja je ispred mene tel. zvala Zg, i to mi potvrdila. Ali to vrijedi samo ako ste u službi. Ako se prije umirovite po čl.6 ide vam vaše zvanje prevedeno u vojni čin. Sta se tiče prebacivanja u braniteljsku to uvijek možete. S time da zadržavate povoljniji izracun tako da nemate straha. Bar je meni tako rečeno na mirovinskom. 

Još uvijek sam u službi, ali uskoro moram izaći pred liječničko povjerenstvo MUP-a, koje će se uhvatiti za HRVI-a, i tu je za mene kraj jer će me proglasiti nesposobnim za obavljanje poslova policijskog službenika, a tad kreće podnošenje zahtjeva za mirovinu i ostale igre bez granica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 minuta, dodaledi je napisao:

Još uvijek sam u službi, ali uskoro moram izaći pred liječničko povjerenstvo MUP-a, koje će se uhvatiti za HRVI-a, i tu je za mene kraj jer će me proglasiti nesposobnim za obavljanje poslova policijskog službenika, a tad kreće podnošenje zahtjeva za mirovinu i ostale igre bez granica.

Nemojte napravit grešku to vam je sklizak teren. Ako imate trajan status hrvi vaša dr.vam piše uputnicu da idete na vještačenje, ali kao i svi drugi s tim statusom pred komisijom koja će vam na osnovu njega odredit omjere. S druge strane možete zakonski podnijeti zahtjev za mirovinu po čl.6 i cekat odgovor. Najgora solucija vam je izaći na komisiju Mup, I šta oni vam skinu ovlaštenje i opet šalju na mirovinski. Zbog čega bi dopustili da vam skinu ovlaštenje. Vaša prednost je Hrvi iskoristite ga 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 minuta, dodaledi je napisao:

Još uvijek sam u službi, ali uskoro moram izaći pred liječničko povjerenstvo MUP-a, koje će se uhvatiti za HRVI-a, i tu je za mene kraj jer će me proglasiti nesposobnim za obavljanje poslova policijskog službenika, a tad kreće podnošenje zahtjeva za mirovinu i ostale igre bez granica.

Mup komisija vam skine ovlaštenje idete u invalidsku mirovinu - pitanje je da li onda imate usklađivanje zvanja sa vojnim cinovima jer se radi o 2 razlicita zakona. Vama kad skinu ovlaštenje više niste policajac to vam mora bit jasno. Morate znat i ako idete u takvu invalidsku da nemate otpremninu. Hrvi je upravo iz toga razloga bitan jer imate onda pravo i ispunjene uvjete za braniteljsku mirovinu, ali i o ovome što pričate podizanju cinova 1 ili 2 jer ste još u službi. A s druge strane imate uvjete i po čl.6 + otpremnina. Nadam se da vam je jasnije jer morete ostat i bez otpremnine I bez cinova ako vam prije skinu ovlastenje, a to ne bi sebi dopustio nikad. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Nixon1973 je napisao:

Mup komisija vam skine ovlaštenje idete u invalidsku mirovinu - pitanje je da li onda imate usklađivanje zvanja sa vojnim cinovima jer se radi o 2 razlicita zakona. Vama kad skinu ovlaštenje više niste policajac to vam mora bit jasno. Morate znat i ako idete u takvu invalidsku da nemate otpremninu. Hrvi je upravo iz toga razloga bitan jer imate onda pravo i ispunjene uvjete za braniteljsku mirovinu, ali i o ovome što pričate podizanju cinova 1 ili 2 jer ste još u službi. A s druge strane imate uvjete i po čl.6 + otpremnina. Nadam se da vam je jasnije jer morete ostat i bez otpremnine I bez cinova ako vam prije skinu ovlastenje, a to ne bi sebi dopustio nikad. 

Znači najpametnije mi je odmah podnijeti zahtjev za mirovinu temeljem čl. 6 i uzet otpremninu, a kada to riješim ionako mogu tražiti prebacivanje u braniteljsku mirovinu ako mi ispadne da je ona povoljnija.

Tu sad ostaje otvoreno pitanje hoće li me MUP poslati na liječničko povjerenstvo bez obzira na to što sam podnio zahtjev za mirovinu. Idem sutra u Služba za pravne poslove i ljudske potencijale u PU, odnosno kod stručnog savjetnika za skrb, pa ću vidjeti što će mi tamo pametno reći.

 

uređeno: od dodaledi
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, dodaledi je napisao:

Znači najpametnije mi je odmah podnijeti zahtjev za mirovinu temeljem čl. 6, a kada to riješim ionako mogu tražiti prebacivanje u braniteljsku mirovinu.

Mislim da je gore u komentarima i kolega Sky tako postupio, ali može vam on to sam potvrdit. Ipak se radi okvirno o 10 tis eura koje su vaše, i koje ste godinama sluzbe zaslužili. komisija Mup ako skine ovlaštenje nemate pravo na otpremninu I idete u inv.mirovinu- tad ste civilna osoba

- ako ste već u mirovini vještačenje hrvi vam odreduje omjere, ali ne donosi podizanje cinova nego samo vaše zvanje iz sluzbe

- podnijeti zahtjev za mirovinu čl.6, tražit od dr da na osnovu trajnog statusa hrvi napiše uputnicu za vještačenje dok ste u službi i predat na mirovinski. 

- ako vas odbiju pol.mirovinu, zvat će vas komisija za hrvi, ali vi ste još uvik u uniformi

- ako vas zovu Mup- komisija, vi kažete da vas je dr već uputio na mirovinski jer imate trajno hrvi i čao. A osim toga dr.nije dužan nikome polagati nalaze svojih pacijenata. Njegov posao završava kad napiše uputnicu i ne treba nikom ništa više objašnjavati. 12 mjeseci vas po zakonu može držat na bolovanju i onda vas šalje na mirovinski. 

- dok ste u uniformi imate šanse ostvarit mirovinu cl.6 otpremninu ili braniteljsku s cinovima. Samo nemojte njima ići uz dlaku i dopustit da vam uzmu sve. Već ako vam ne dopuste da dobijete pol.mirovinu -otpremninu, da dobijete bar braniteljsku cinove. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 minuta, Nixon1973 je napisao:

Mislim da je gore u komentarima i kolega Sky tako postupio, ali može vam on to sam potvrdit. Ipak se radi okvirno o 10 tis eura koje su vaše, i koje ste godinama sluzbe zaslužili. komisija Mup ako skine ovlaštenje nemate pravo na otpremninu I idete u inv.mirovinu- tad ste civilna osoba

- ako ste već u mirovini vještačenje hrvi vam odreduje omjere, ali ne donosi podizanje cinova nego samo vaše zvanje iz sluzbe

- podnijeti zahtjev za mirovinu čl.6, tražit od dr da na osnovu trajnog statusa hrvi napiše uputnicu za vještačenje dok ste u službi i predat na mirovinski. 

- ako vas odbiju pol.mirovinu, zvat će vas komisija za hrvi, ali vi ste još uvik u uniformi

- ako vas zovu Mup- komisija, vi kažete da vas je dr već uputio na mirovinski jer imate trajno hrvi i čao. A osim toga dr.nije dužan nikome polagati nalaze svojih pacijenata. Njegov posao završava kad napiše uputnicu i ne treba nikom ništa više objašnjavati. 12 mjeseci vas po zakonu može držat na bolovanju i onda vas šalje na mirovinski. 

- dok ste u uniformi imate šanse ostvarit mirovinu cl.6 otpremninu ili braniteljsku s cinovima. Samo nemojte njima ići uz dlaku i dopustit da vam uzmu sve. Već ako vam ne dopuste da dobijete pol.mirovinu -otpremninu, da dobijete bar braniteljsku cinove. 

Ako sam do sad i bio normalan, posle ovog sigurno neću!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 30 minuta, dodaledi je napisao:

Ako sam do sad i bio normalan, posle ovog sigurno neću!!!

To su dva različita zakona. Pa u istoj sam situaciji kao i vi. Na što ćete pristati je na vama. Ja idem u smjeru uzet pol.mirovinu + otpremninu, I onda prebaciti u braniteljsku. Opcija odlaska prije na mup komisiju ne dolazi u obzir. Nitko me zadnjih 28 god ne pita kakvo je moje zdravstveno stanje pa što bi se sad morao ikome ista pravdati

uređeno: od Nixon1973
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, Nixon1973 je napisao:

To su dva različita zakona. Pa u istoj sam situaciji kao i vi. Na što ćete pristati je na vama. Ja idem u smjeru uzet pol.mirovinu + otpremninu, I onda prebaciti u braniteljsku. Opcija odlaska prije na mup komisiju ne dolazi u obzir. 

I ja sam to tako zamislio, ali na žalost da ti odobre policijsku mirovinu ponekad treba i po 6 mjeseci, pa i duže ili ti ju uopće ne odobre,  a sve to vrijeme mi nad glavom visi poziv i odlazak na liječničko povjerenstvo zbog sistematskog pregleda na kojem ne mogu proći zbog PTSP-a. Sljedeći tjedan će se zakotrljati ta moja čitava priča pa nemam baš puno vremena za pokrenuti stvari onako kako bih ja to želio. Ostaje mi jedino "kopanje" da mi potpišu policijsku mirovinu što prije pa ako bude sreće uzeti otpremninu ili jednostavno zaboravit novce i otići u invalidsku braniteljsku pa kolika bude da bude. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidi dodaledi, i jedna i druga opcija ti je dobra ako imaš hrvi za stalno a još radiš. Kao što je kolega nixon napisao ako ti dozvole odlazak u mirovinu po čl. 6 dobiješ otpremninu u komadu. Ako te mup pošalje na komisiju možeš čak dobiti i više novaca ako ti zbog ptsp koji si dobio obnašajući službu jer ti daju rješenje da zadržavaš plaću dok  ne dobiješ rješenje od mirovinskog tj. ideš u mirovinu prema članku 11. Naravno tvoj doktor te šalje tek nakon nekog vremena na komisiju pa se stvori razlika između mirovine i takoreći 100% bolovanja. Ako ideš u invalidsku mirovinu zbog hrvi dobiješ 2 čina više ako ideš po članku 6 onda samo ostaje tvoj čin koji si imao. Kako god bilo po meni čak se više isplati dugoročno po članku 11. jer je moj kolega išao na taj način i već ima kumuliranu braniteljsku mirovinu a ja sam još u procesu. Kako god ti bilo u boljoj si poziciji nego bilo tko koji ide samo u mirovinu prema članku 6 bez hrvi. Imaš opciju malo daržavati plaću na 100% staž ti ide a opet svaka godina staža puno znači u kumuliranoj mirovini.

 

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, dodaledi je napisao:

I ja sam to tako zamislio, ali na žalost da ti odobre policijsku mirovinu ponekad treba i po 6 mjeseci, pa i duže ili ti ju uopće ne odobre,  a sve to vrijeme mi nad glavom visi poziv i odlazak na liječničko povjerenstvo zbog sistematskog pregleda na kojem ne mogu proći zbog PTSP-a. Sljedeći tjedan će se zakotrljati ta moja čitava priča pa nemam baš puno vremena za pokrenuti stvari onako kako bih ja to želio. Ostaje mi jedino "kopanje" da mi potpišu policijsku mirovinu što prije pa ako bude sreće uzeti otpremninu ili jednostavno zaboravit novce i otići u invalidsku braniteljsku pa kolika bude da bude. 

Ma prije svakog koraka mora se 10 x provjerit sve opcije. Uporno spominjete pol.komisiju. dr vas na osnovu trajnog hrvi šalje na mirovinski, a ne na mup komisiju. Isto tako ako podnesete zahtjev za pol.mirovinom, a ispunili ste 30 god efektivno i 41 god staža ne bi trebali stvarat problem. Ali eto covjek se uvijek boji da se nešto ne zakomplicira

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 34 minuta, Skywalker007 je napisao:

Vidi dodaledi, i jedna i druga opcija ti je dobra ako imaš hrvi za stalno a još radiš. Kao što je kolega nixon napisao ako ti dozvole odlazak u mirovinu po čl. 6 dobiješ otpremninu u komadu. Ako te mup pošalje na komisiju možeš čak dobiti i više novaca ako ti zbog ptsp koji si dobio obnašajući službu jer ti daju rješenje da zadržavaš plaću dok  ne dobiješ rješenje od mirovinskog tj. ideš u mirovinu prema članku 11. Naravno tvoj doktor te šalje tek nakon nekog vremena na komisiju pa se stvori razlika između mirovine i takoreći 100% bolovanja. Ako ideš u invalidsku mirovinu zbog hrvi dobiješ 2 čina više ako ideš po članku 6 onda samo ostaje tvoj čin koji si imao. Kako god bilo po meni čak se više isplati dugoročno po članku 11. jer je moj kolega išao na taj način i već ima kumuliranu braniteljsku mirovinu a ja sam još u procesu. Kako god ti bilo u boljoj si poziciji nego bilo tko koji ide samo u mirovinu prema članku 6 bez hrvi. Imaš opciju malo daržavati plaću na 100% staž ti ide a opet svaka godina staža puno znači u kumuliranoj mirovini.

 

Po meni je najbolje to sta si ti kolega Sky učinio jer što je sigurno tvoja mirovina iz rada, koju izracunas i znaš + otpremnina. Kasnije se boriš za bolji omjer. Inv.po čl.11 nema otpremninu. Zdravstvena komisija je mom kolegi koji je odbijao podnit zahtjev na kraju skinula ovlaštenje, a u PU su mu rekli da nema pravo na otpremninu već samo na zadnje 3 plaće kao prije + godišnji odmor.  On je mislio da ima 12 zadnjih plaća, ali tamo u zakonu  stoji , u slučaju ozljede na radu i prof.bolesti. ptsp nije profi bolest i njega su zeznuli. Sad može jedino kukat šta nije dao zahtjev

uređeno: od Nixon1973
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 minuta, Nixon1973 je napisao:

Ma prije svakog koraka mora se 10 x provjerit sve opcije. Uporno spominjete pol.komisiju. dr vas na osnovu trajnog hrvi šalje na mirovinski, a ne na mup komisiju. Isto tako ako podnesete zahtjev za pol.mirovinom, a ispunili ste 30 god efektivno i 41 god staža ne bi trebali stvarat problem. Ali eto covjek se uvijek boji da se nešto ne zakomplicira

Uporno spominjem komisiju MUP-a jer me na nju neće poslati moja liječnica, već PU jer nisam prošao na sistematskom pregledu zaposlenika, a koji je organizirala PU.

PTSP mi je dijagnosticiran kao posljedica sudjelovanja u Domovinskom ratu, i na temelju njega imam pravo na 100% bolovanje, ali vjerojatni nemam pravo na otpremninu ako idem u invalidsku mirovinu po čl. 11.   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, dodaledi je napisao:

Uporno spominjem komisiju MUP-a jer me na nju neće poslati moja liječnica, već PU jer nisam prošao na sistematskom pregledu zaposlenika, a koji je organizirala PU.

PTSP mi je dijagnosticiran kao posljedica sudjelovanja u Domovinskom ratu, i na temelju njega imam pravo na 100% bolovanje, ali vjerojatni nemam pravo na otpremninu ako idem u invalidsku mirovinu po čl. 11.   

Pu je isto to tražio od mog dr. On se savjetovao s pravne strane i rekao mi da je to nezakonito. Dr. Nije dužan nikome odavati od čega bolujete i liječite se pa ni Mup-u. On može pravdat liječenje 12 mjeseci i onda vas slat na mirovinski. Pošto sam u tom razdoblju ishodovao trajan status isto sam se savjetovao s pravnicom za branitelje. Ona mi je potvrdila da nemam zapreke ako idem u smjeru braniteljske mirovine. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 minuta, Nixon1973 je napisao:

Pu je isto to tražio od mog dr. On se savjetovao s pravne strane i rekao mi da je to nezakonito. Dr. Nije dužan nikome odavati od čega bolujete i liječite se pa ni Mup-u. On može pravdat liječenje 12 mjeseci i onda vas slat na mirovinski. Pošto sam u tom razdoblju ishodovao trajan status isto sam se savjetovao s pravnicom za branitelje. Ona mi je potvrdila da nemam zapreke ako idem u smjeru braniteljske mirovine. 

Onda imaš sreće što imaš takvog doktora jer moj tvrdi da, pošto se radi o sistematskom pregledu, da mora dostaviti podatke o mom zdravstvenom statusu. Kao sve u ovoj državi, svatko imam svoju priču.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 minuta, dodaledi je napisao:

Onda imaš sreće što imaš takvog doktora jer moj tvrdi da, pošto se radi o sistematskom pregledu, da mora dostaviti podatke o mom zdravstvenom statusu. Kao sve u ovoj državi, svatko imam svoju priču.  

Upravo sam rekao moj dr.se savjetovao i radi po zakonu.  Ako tebe tvoj dr.salje nakon 6 mjeseci na sistematski a može te stitit 12 mjeseci onda te se hoće riješiti. U ovakvim procesima bitno je imat podršku dr i da razumije vaše probleme. A rekao sam moj dr.mi ispisuje uputnicu za mirovinsko komisiju- vjestacenje. Ne šalje me na nikakve sistematske preglede i ne vidim zašto bi. Ne vidim kakva je razlika između branitelja koji vozi tramvaj, koji radi u školi, ili da je vojnik-policajac a ima status hrvi. Svi idu na komisiju po zakonu za branitelje, a dalje oni šta odluče. Zdravstvena komisija Mup mora vodit brigu i preglede svaku godinu, a ja nisam bio 28 god, ne radi mene nego zbog nemara. Nikog nije briga jer znaju da 60% kadra ne bi prošlo liječnički pa su svjesno zanemariti one o kojima bi trebali najvise brinuti. Sta su mislili da će ljudi iz rata radit do 70 god zivota

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobio sam izračun mirovine po čl. 6 od HZMO-a i ukratko mislim da je to bačen novac u vjetar. Za obračunsko razdoblje su mi uzeli 2008. - 2017. što mi nisu najboljih deset godina već bi tu trebalo biti razdoblje 2112.-2021., ali kako kao "računali su po trenutno dostupnim podacima". Po tome mi je PVB ispao 1,2220, a AVM 71,53. PVB za cijeli radni staž se ne spominje nigdje. Najzanimljivije je da se radni staž u dvostrukom trajanju, a koji sam stekao za vrijeme sudjelovanja u pričuvnim postrojbama MUP-a I HV-a, a u vrijeme kada nisam bio zaposlen NIJE UOPĆE URAČUNAT i NIGDJE SE NE SPOMINJE.

Sve u svemu na mojih 50 godina života, s nešto manje staža nego što uistinu imam te nakon dva umanjenja cifra je 4.168,96 kn.  Uglavnom ako razmišlja tko o informativnom izračunu mirovine od HZMO-, a koji plaćate 70 kn, on je zbilja i više nego informativan jer ga rade po nepotpunim podacima, a samim time i nije točan.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako nemaju sve točne podatke ne mogu ni točno izračunati,odnosno točno su izračunali po dostupnim podacima.Mislim da je prerano da imaju i uvedene plaće za 2021-u.

Dobro si i prošao jer sam ja prije 4 godine platio 70 kn a poslali mi obračun za mirovinu bez uvjeta kakav izračun sam imao i preko e građani.

uređeno: od sivko
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , dodaledi je napisao:

Dobio sam izračun mirovine po čl. 6 od HZMO-a i ukratko mislim da je to bačen novac u vjetar. Za obračunsko razdoblje su mi uzeli 2008. - 2017. što mi nisu najboljih deset godina već bi tu trebalo biti razdoblje 2112.-2021., ali kako kao "računali su po trenutno dostupnim podacima". Po tome mi je PVB ispao 1,2220, a AVM 71,53. PVB za cijeli radni staž se ne spominje nigdje. Najzanimljivije je da se radni staž u dvostrukom trajanju, a koji sam stekao za vrijeme sudjelovanja u pričuvnim postrojbama MUP-a I HV-a, a u vrijeme kada nisam bio zaposlen NIJE UOPĆE URAČUNAT i NIGDJE SE NE SPOMINJE.

Sve u svemu na mojih 50 godina života, s nešto manje staža nego što uistinu imam te nakon dva umanjenja cifra je 4.168,96 kn.  Uglavnom ako razmišlja tko o informativnom izračunu mirovine od HZMO-, a koji plaćate 70 kn, on je zbilja i više nego informativan jer ga rade po nepotpunim podacima, a samim time i nije točan.  

Poštovani,

imate li pristup e građanin ?

Zašto mislite da vam je povoljnije razdoblje 2012-2021 g., koje ste probleme primjetili u registriranim uplatama u HZMO ?

Jeste li imali puno bolovanja kroz ukupni radni staž ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , prof je napisao:

Poštovani,

imate li pristup e građanin ?

Zašto mislite da vam je povoljnije razdoblje 2012-2021 g., koje ste probleme primjetili u registriranim uplatama u HZMO ?

Jeste li imali puno bolovanja kroz ukupni radni staž ?

Na bolovanju sam bio 1,5 godinu upravo u obračunskom razdoblju 2008.-2017., ali mi je bolovanje bilo 100%.

Mislim da mi je obračunsko razdoblje 2012.-2021. najbolje jer u tih deset uzastopnih godina imam najveću plaću pa bi samim time i PVB trebao biti veći.

Najviše me zbunjuje činjenica da se vrijeme provedeno u Domovinskom ratu, a kada sam bio NEZAPOSLEN i pripadnik pričuvnih postrojbi MUP-a i HV-a, a koje se računa u dvostrukom trajanju, kod obračuna mirovine uopće ne uzima u izračun. 

Imam pristup sustavu e-građani, ali iskreno tamo naći od mirovinskog nešto korisno baš i ne uspijevam.

Staža imam ukupno 39 godina, 7 mjeseci i 12 dana, ali tu nije uračunato 2 godine, 3 mjeseca i 12 dana iz vremena kada sam bio nezaposlen. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, to što vam je plaća bila najveća ne znači i da vam je PVB veći čak naprotiv biti će vam manji jer je manja razlika između plaća i državnog prosjeka. Tako je meni najboljih 10 od 2000-2009 a najveće plaće bile do 2019. Što se tiče godina u ratu tada vam je bio najveći PVB ali zakonom su ograničili da se najboljih 0 godina računaju tek od 1998. Na e-građani možete dobiti sve PVB pa onda vidite kojih 10 zaredom su najbolji za vas. Morate preko e-građani ići na stranice mirovinskog a ovdje negdje gore vam je poštovani Prof objasnio kako doći do svih podataka u mirovinkom

InkedSnimka zaslona 2022-02-18 110645_LI.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , dodaledi je napisao:

Mislim da mi je obračunsko razdoblje 2012.-2021. najbolje jer u tih deset uzastopnih godina imam najveću plaću pa bi samim time i PVB trebao biti veći.

Imam pristup sustavu e-građani, ali iskreno tamo naći od mirovinskog nešto korisno baš i ne uspijevam.

Kad otvoriš stranicu HZMO-a gdje su tvoji podaci moraš prvo vidjet pod rubrikom Podaci o stažu,plaći i osnovici za koju zadnju godinu su ubačeni podaci o zadnjoj godišnjoj plaći.Mislim da im je još rano da ubace za 2021-u tako da je nisu ni mogli uzet za obračun.

Pod rubriku Pretkompletiranje moraš označiti i da imaš beneficirani radni staž i u rubriku upisati pričuva MUP i HV.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , prof je napisao:

Poštovani,

imate li pristup e građanin ?

Zašto mislite da vam je povoljnije razdoblje 2012-2021 g., koje ste probleme primjetili u registriranim uplatama u HZMO ?

Jeste li imali puno bolovanja kroz ukupni radni staž ?

Izračunao sam PVB za razdoblje od 2012.-2021. godine i on je za 0.002 manji od onog za razdoblje 2008.-2017., a PVB za ukupni staž bi trebao po mom izračunu biti 1,1802. HZMO mi je informativni izračun radio na 39 godina radnog staža, a ja trenutni imam 39 godina, 7 mjeseci i 12 dana, i ako tu uračunam tkz. "ratni staž" od 2 godine, 3 mjeseca i 12 dana iz vremena kada sam bio nezaposlen, to je ukupno 41 godina, 10 mjeseci i 23 dana, a onda mi po vašoj tablici ispada mirovina po čl. 6 od 4.435 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , dodaledi je napisao:

Izračunao sam PVB za razdoblje od 2012.-2021. godine i on je za 0.002 manji od onog za razdoblje 2008.-2017., a PVB za ukupni staž bi trebao po mom izračunu biti 1,1802. HZMO mi je informativni izračun radio na 39 godina radnog staža, a ja trenutni imam 39 godina, 7 mjeseci i 12 dana, i ako tu uračunam tkz. "ratni staž" od 2 godine, 3 mjeseca i 12 dana iz vremena kada sam bio nezaposlen, to je ukupno 41 godina, 10 mjeseci i 23 dana, a onda mi po vašoj tablici ispada mirovina po čl. 6 od 4.435 kn.

Poštovani,

gdje vam je nestalo još 2 g. 3 mj i 12 dana beneficiranog staža iz vremena Domovinskog rata kada ste bili nezaposleni. Nezaposlenim braniteljima to razdoblje provedeno u ratu množi se sa 2. Dodajte još taj staž prilikom izračuna mirovine.

Poštovane kolege korisnici Legalisa super me mijenjate dok imam privatnih obaveza, hvala vam.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani korisnici Legalisa,

porasla je aktualna vrijednost mirovine (AVM) sa 71,53 za 2,24 % i od 1.1.2022.g. iznosi 73,13.  Za toliki postotak rastu sve mirovine u ožujku i isplaćuju se u travnju sa zaostacima za siječanj i veljaču.

https://www.mirovinsko.hr/hr/upravno-vijece-hzmo-a-donijelo-odluke-o-uskladjivanju-mirovina-2114/2114

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani budući umirovljenici,

po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba, ažurirao sam aktualna vrijednost mirovine (avm) u tablicama u privitku za usporedni izračun svih mirovina, novi iznos avm od 1.1.2022.g. je 73,13.

Izracun mirovine.jpg

2022 Usporedni izračun mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zbog stalnog interesa za informativni izračun invalidskih braniteljskih mirovina objavio sam sliku jednog primjera a u privitku i tablicu sa formulama za izračun tih invalidskih mirovina uz novi avm od 73,13.

Simulacijom je napravljena situacija ako vam bude određen vojni dio 30 % mirovine a civilni dio 70 % mirovine, mirovine vam iznose, i to:

- invalidska mirovina - profesionalna nesposobnost  ili

- invalidska mirovina - opća nesposobnost.

Iznos mirovine ovisi o tome koju vam mirovinu kao i koji vam postotak odrede za vojni dio mirovine u povjerenstvo u HZMO.

Ponuđene podatke u bijelim poljima zamijenite osobnim podacima i onda su vam jasni iznosi vaših potencijalnih invalidskih braniteljskih mirovina.

Izracun mirovine inv.jpg

2022.g. Braniteljske invalidske mirovine.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uskoro ide novi val umirovljenja (1.4.2022.g. i 1.7.2022.g.) pa prikazujem tablice samo sa starosnim mirovinama, radi lakšeg snalaženja uz ažuriranu novu aktualnu vrijednost mirovine (avm) od 73,13.

Ponuđene podatke u bijelim poljima zamijenite osobnim podacima i onda su vam jasni iznosi vaših potencijalnih starosnih mirovina.

 

 

3 Izracun mirovine.jpg

2022.g. Sve starosne mirovine.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ažurirao sam sve najnovije podatke potrebne za informativni izračun invalidskih braniteljskih mirovina. Objavio sam sliku jednog primjera a u privitku i tablicu sa formulama za izračun tih invalidskih mirovina.

Simulacijom je napravljena situacija da vam je određen vojni dio 20 % mirovine a civilni dio 80 % mirovine, sve to za :

- invalidska mirovina - profesionalna nesposobnost  ili

- invalidska mirovina - opća nesposobnost.

Iznos mirovine ovisi o tome koju vam mirovinu, kao i koji vam postotak odrede za vojni dio mirovine u povjerenstvo u HZMO.

Ponuđene podatke u bijelim poljima zamijenite osobnim podacima i onda su vam jasni iznosi vaših potencijalnih invalidskih braniteljskih mirovina.

braniteljske invalidske mirovine.jpg

2022.g. Braniteljske invalidske mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, 

"Kuloarske" priče kruže da će se od 1. Siječnja 2023. pri obračunu vojne starosne mirovine uzimati u obzir prosjek plaća cjelokupnog radnog vijeka, a ne najpovoljnijih uzastopnih 10 godina. 

Da li su takve priče isključivo "kuloarske" ili ima mogućnosti da takav obračun  s novom godinom stupi na snagu? 

Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani caramba,

na Legalisu a posebno na ovoj temi raspravlja se samo o onome što je utemeljeno na zakonima.

Kad bude što bude i to što vi spominjete regulirano zakonom, nekome će biti na korist a nekome na štetu kao i sva dosadašnja zakonska rješenja o izračunu iznosa bilo koje mirovine.

Molim vas budite precizni, što je za vas: pri obračunu vojne starosne mirovine uzimati u obzir prosjek plaća cjelokupnog radnog vijeka, a ne najpovoljnijih uzastopnih 10 godina ?

Mislite li na Zakon o mirovinskom osiguranju DVO i PS ?

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispričavam se, nije mi nikako bila namjera uvoditi nekakve spekulativne priče, samo sam htio od upućenijih u mirovinsku tematiku saznati postoji li kakav Prijedlog izmjena zakona koji bi išao u tom smjeru i /ili nadnevku takvih, možebitnih, izmjena. 

Ovom prilikom zahvaljujem na svim dosadašnjim objašnjenjima i priloženim tablicama koji uvelike olakšavaju snalaženje kroz propise. 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, jeli je kod vas veći pvb za ukupni radni staž ili najpovoljniji vrijednosni bod od 1998 do umirovljenja (do 2021.g.) ?

Što mislite zašto su nadležni uzeli 1998. godinu za početnu godinu za izračun 10 najpovoljnijih pvb do umirovljenja u Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS a ne 1980.g. ili još bolje 1990.g. ?

Molim vas, otvorite na radnoj površini tablice u privitku i upišite svoje bruto plaću za svaku godinu rada, rezultati pvb za ukupni radni staž i najpovoljnijeg pvb su vrlo precizni ako niste imali bolovanja.

2022.g. pvb po ZOMO.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dapače, pvb mi je 1,36 za najboljih 10g. Krajem godine bih trebao imati cca 38,5g mirovinskog staža i namjera mi je bila ( još je, ukoliko zakon ostane nepromijenjen) zadržati se u sustavu do 41 g mirovinskog staža, što bi bilo 1.1.2025.

Pvb za cjelokupni radni vijek mi je zasigurno uvelike niži, nemam izlistane sve godišnje brutto plaće ali nisu bile bajne. 

*Da, Zakon o mirovinskom DVO i PS

uređeno: od caramba
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sa vremena na vrijeme se pojave te informacije i priče oko promijene načina izračuna mirovina za DVO i ostale. Za nas većinu je najpovoljniji izračun sa 10 godina. E sad pošto da bi nam računali na drugačiji način mora se promijeniti cijeli zakon. A tu su i policija, pirotehničari, pravosudna policija itd. Tako da bi se za sve njih ili samo za nas morao promijeniti zakon o načinu odlaska i izračunu. Kako kolega kaže da je kao i ja starosti nama nikako ne odgovara izračun kompletnog staža odnosno uplata. Posebno ako je bila još neka mirovna misija. Jedini koji možda znaju pravo stanje oko mogućih izmjena su oni koji su obuhvaćeni ovim pravilnikom a imaju svoje sindikate ( policija npr).... 

Sa tim da bi se sa samom izmjenom zakona promijenio i vjerojatno naziv te je upitno jel bi se na taj eventualno novi moglo odnositi ona stavka gdje nam skidaju 10% dodatnih na iznos preko 3500 kn. 

Možda ima.netko upućen više oko toga.

 

uređeno: od zlajavk
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani Skywalker007,

1. čestitam na uspješno završenoj borbi sa administracijom,

2. isprike na krivom informativnom izračunu mirovine temeljem formula objavljenih na Legalisu, taj iznos je viši za 2,75 kn od izračuna od strane HZMO u tvom novom Rješenju o priznavanju prava na mirovinu,

3. moja je preporuka da ipak uzmeš iznos mirovine koji su ti izračunali u HZMO,

Lijep pozdrav

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 minuta, prof je napisao:

Poštovani Skywalker007,

1. čestitam na uspješno završenoj borbi sa administracijom,

2. isprike na krivom informativnom izračunu mirovine temeljem formula objavljenih na Legalisu, taj iznos je viši za 2,75 kn od izračuna od strane HZMO u tvom novom Rješenju o priznavanju prava na mirovinu,

3. moja je preporuka da ipak uzmeš iznos mirovine koji su ti izračunali u HZMO,

Lijep pozdrav

 

Pridružujem se čestitkama kolegi Sky 🤗

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 34 minuta, prof je napisao:

Poštovani Skywalker007,

1. čestitam na uspješno završenoj borbi sa administracijom,

2. isprike na krivom informativnom izračunu mirovine temeljem formula objavljenih na Legalisu, taj iznos je viši za 2,75 kn od izračuna od strane HZMO u tvom novom Rješenju o priznavanju prava na mirovinu,

3. moja je preporuka da ipak uzmeš iznos mirovine koji su ti izračunali u HZMO,

Lijep pozdrav

 

Hvala Vam puno poštovani Prof na edukaciji i vođenju kroz borbe s administracijom. Bilo je dugo i naporno ali eto i tome je došao kraj. Uglavnom tu sam da pratim vas i vaše savjete pa i da sam doprinesem boljitku našim prijatelja branitelja. Hvala puno kolega Nixon.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Prof,

Podnio sam zahtjev za prijevremenu starosnu mirovinu i dobio sam rješenje da mi se to pravo i priznaje od 1.1.22. I upravo danas primih od HZMO obavijest da mogu izabrati hoću li primati mirovinu prema ZOHB ili prema ZOMO. I meni ispada povoljnija ova braniteljska. Malo je falilo da ja to zaokružim i pošaljem, međutim ne da mi vrag mira, te ja nazvah potpisanog službenika. Spomenem mu da sam nastavio raditi do pola punoga radnog vremena, a on meni ni pet ni šest, nego: dragi gospon onda vam je ova braniteljska mirovina manja za 700 kn. Na moj upit zašto je to tako, upusti se on u zakukuljenu birokratsku terminologiju, za koju ja u tom trenutku nisam bio pripremljen. Nakon razgovora zaguglah malo i nađem čl. 29. st. 1. ZOHB gdje piše da ukoliko se korisnik zaposli do polovice punog radnog vremena isplata mirovine se ne obustavlja NITI SE SMANJUJE. Imate li kakva saznanja na osnovi čega bi mi utvrđen iznos mirovine u ovom slučaju bio umanjen? Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Stoosam,

nije mi poznat nijedan dosadašnji primjer a ni razuman razlog za takvo smanjenje braniteljske prijevremene starosne mirovine.

To vam je opomena da se nikad sa djelatnicima HZMO ne razgovara telefonom, isključivo uruđbiranim dopisom.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da. Svakako sam namjeravao uputiti pismeni zahtjev za objašnjenje. Tražim danas cijeli dan po zakonima, pravilnicima, uredbama, odlukama i sličnim zbrkama nekakvu pisanu odredbu o tome i nigdje nisam naišao na neku odredbu koja bi opravdala ovu službenikovu tvrdnju. Hvala vam na brzom odgovoru. Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iskoristite priloženu formulu za izračun prijevremenih starosnih mirovina da vam sve bude jasnije. Morate u formuli promijeniti Vaše stvarne podatke sa onim ponuđenim. Mijenjati trebate samo podatke u bijelim poljima na slici i pravilno odrediti polazni faktor ZOMO.

Broj punih mjeseci odlaska u prijevremenu mirovinu prije 65-tog rođendana pomnožite sa 0,2 a broj koji dobijete oduzmite od 1,0000 i imate točan Vaš polazni faktor ZOMO za prijevremene starosne mirovine.

Lp

Izracun prijevremene starosne mirovine.jpg

Stoosam prijevremene starosne mirovine.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Stoosam je napisao:

Poštovani Prof,

Podnio sam zahtjev za prijevremenu starosnu mirovinu i dobio sam rješenje da mi se to pravo i priznaje od 1.1.22. I upravo danas primih od HZMO obavijest da mogu izabrati hoću li primati mirovinu prema ZOHB ili prema ZOMO. I meni ispada povoljnija ova braniteljska. Malo je falilo da ja to zaokružim i pošaljem, međutim ne da mi vrag mira, te ja nazvah potpisanog službenika. Spomenem mu da sam nastavio raditi do pola punoga radnog vremena, a on meni ni pet ni šest, nego: dragi gospon onda vam je ova braniteljska mirovina manja za 700 kn. Na moj upit zašto je to tako, upusti se on u zakukuljenu birokratsku terminologiju, za koju ja u tom trenutku nisam bio pripremljen. Nakon razgovora zaguglah malo i nađem čl. 29. st. 1. ZOHB gdje piše da ukoliko se korisnik zaposli do polovice punog radnog vremena isplata mirovine se ne obustavlja NITI SE SMANJUJE. Imate li kakva saznanja na osnovi čega bi mi utvrđen iznos mirovine u ovom slučaju bio umanjen? Hvala na odgovoru.

Poštovani mislim da sam negdje već pokušao objasniti da su računovođe za razne firme saznale za taj problem zapošljavanja branitelja na pola radnog vremena, jer po hzmo je pola radnog vremena tjedno 3 sata i 20 minuta što tjedno iznosi 20 sati prema zakonu o radu, a poslodavci vam računaju 4 sata što tjedno ispada 24 sata. Uglavnom nisam stručnjak na tom polju ali sam bio prisutan kada su neki vlasnici firmi ispitivali šefove u mirovinskom pa sam malo povezao o čemu je riječ. Uglavnom puno branitelja se sad ne prijavljuje više od 3 sata na dan što iznosi 18 sati tjedno. Mislim da je u tome najveći problem.

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 45 minuta, Skywalker007 je napisao:

jer po hzmo je pola radnog vremena tjedno 3 sata i 20 minuta što tjedno iznosi 20 sati prema zakonu o radu, a poslodavci vam računaju 4 sata što tjedno ispada 24 sata. Uglavnom nisam stručnjak na tom polju ali sam bio prisutan kada su neki vlasnici firmi ispitivali šefove u mirovinskom pa sam malo povezao o čemu je riječ. Uglavnom puno branitelja se sad ne prijavljuje više od 3 sata na dan što iznosi 18 sati tjedno

u ovome što si naveo kao njihova obrazloženja "matematički" nije baš točno ,ali ne bih sad o tome ,već mislim da je riječ o nečemu drugome....pojam zapošljavanja branitelja na pola radnog vremena je " širok" pojam....

npr. hrvi se ne mogu zaposliti po zakonu na pola radnog vremena (mogu s posljedicama)  ,nego do 3.5 sati što znači kad to prevedemo u sate i minute dobijemo da hrvi ne smije raditi duže od 3 sata i 30 minuta....pa zbog toga se inaće i spominje tih "famoznih 3 sata i 20 min...

što znači da sa tih 3 sata i 20 minuta ne može nikako biti pola radnog vremena ,20 sati jer kad bi tako računali bilo bi problema

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 minuta, Mister-X je napisao:

u ovome što si naveo kao njihova obrazloženja "matematički" nije baš točno ,ali ne bih sad o tome ,već mislim da je riječ o nečemu drugome....pojam zapošljavanja branitelja na pola radnog vremena je " širok" pojam....

npr. hrvi se ne mogu zaposliti po zakonu na pola radnog vremena (mogu s posljedicama)  ,nego do 3.5 sati što znači kad to prevedemo u sate i minute dobijemo da hrvi ne smije raditi duže od 3 sata i 30 minuta....pa zbog toga se inaće i spominje tih "famoznih 3 sata i 20 min...

što znači da sa tih 3 sata i 20 minuta ne može nikako biti pola radnog vremena ,20 sati jer kad bi tako računali bilo bi problema

Kao što sam rekao nisam baš nešto pratio tu temu ali sam čuo da se ne smije prijeći tih famoznih 20 sati tjedno, e sad kako oni tumače to bi svatko ponaosob koga zanima stvarno trebao provjeriti iz prve ruke odlaskom u mirovinski kod njihovih pravnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Skywalker007 je napisao:

Poštovani mislim da sam negdje već pokušao objasniti da su računovođe za razne firme saznale za taj problem zapošljavanja branitelja na pola radnog vremena, jer po hzmo je pola radnog vremena tjedno 3 sata i 20 minuta što tjedno iznosi 20 sati prema zakonu o radu, a poslodavci vam računaju 4 sata što tjedno ispada 24 sata. Uglavnom nisam stručnjak na tom polju ali sam bio prisutan kada su neki vlasnici firmi ispitivali šefove u mirovinskom pa sam malo povezao o čemu je riječ. Uglavnom puno branitelja se sad ne prijavljuje više od 3 sata na dan što iznosi 18 sati tjedno. Mislim da je u tome najveći problem.

Ma mislim da to ne bi trebalo biti tako. Prema Zakonu o radu čl. 61. st. 1. "Puno radno vrijeme radnika ne može biti duže od četrdeset sati tjedno.". U mom ugovoru o radu stoji da radim 20 sati tjedno, a ne 4 sata dnevno. Što znači da mogu raditi i 2 dana po 8 sati i jedan 4 sata i opet sam na polovici punog radnog vremena, odnosno 20 sati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

ako imate takav Ugovor o radu ne bi trebali imati nikakvih problema sa primanjem pune povoljnije prijevremene starosne mirovine (ako je to braniteljska) i 1/2 pune plaće.

PS

Jeste li probali iskoristiti ponuđene formule, što one kažu, koja Vam je prijevremena starosna mirovina povoljnija ?

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim za malo strpljenja u promišljanju oko iznosa minimalne braniteljske starosne i invalidske mirovine – opća nesposobnost. 

 Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje na svojim sjednicama donosi odluke o  visini najniže mirovine branitelju za neku godinu i tako na primjer za :

1.1.2015.g.   --------------  2.489,85 kn

1.1.2016.g.   --------------  2.569,95 kn

1.1.2017.g.   --------------  2.558,25 kn

1.1.2018.g.   --------------  2.558,25 kn    +   0,4989 kn po danu borbenog sektora

1.1.2019.g.   --------------  2.558,25 kn    +   0,4989 kn po danu borbenog

1.1.2020.g.   --------------  2.558,25 kn    +  0,4989 kn po danu borbenog

1.1.2021.g.   --------------  2.558,25 kn    +   0,4989 kn po danu borbenog

1.1.2022.g.   --------------  2.558,25 kn    +  0,4989 kn po danu bornenog

Ponekad istovremeno Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje donosi odluke  i o iznosu aktualne vrijednosti mirovine (avm) za neko razdoblje  i tako na primjer za

1.1.2016.g.  --------------   61,38 kn,

1.1.2019.g.  --------------   66,35 kn,

1.7.2019.g.  --------------   67,97 kn, 

1.1.2020.g.  --------------   68,45 kn,

1.7.2020.g.  --------------   69,42 kn,

1.1.2021.g.  --------------   69,81 kn,

1.7.2021.g.  --------------   71,53 kn, a od

1.1.2022.g.  --------------   73,13 kn    

Novi iznosi AVM imaju odraz samo na iznose najnižih mirovina, onim korisnicima kojima su rješenja o priznavanju prava donesa prije navedenih nadnevaka.     

Pitanje:

Koliki je danas iznos najnižih braniteljskih starosnih mirovina za branitelje s 1000 dana borbenog sektora, umirovljenih nakon ?

1.1.2015.g.

1.1.2016.g.

1.1.2017.g.

1.1.2018.g.

1.1.2019.g.

1.1.2020.g.

1.1.2021.g.

1.1.2022.g. .

Koliki iznos najnižih mirovine očekujete za umirovljene nakon 1.1.2023.g. ?

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nastavno na prethodnu temu, slijedi:

1. Braniteljima umirovljenim od 1.1. do 30.6.2016.g. a korisnicima najniže braniteljske starosne i invalidske mirovine – opća nesposobnost, mirovina sada iznosi cca 3.668,58 kn.  

2. Braniteljima umirovljenim od 1.1. do 30.6.2022.g. a korisnicima najniže braniteljske starosne i invalidske mirovine – opća nesposobnost, pripada mirovina u iznosu od cca 3.057,16 kn.                                                                                                                                                         

Izracun mirovine.jpg

izračun svih braniteljskih mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ako Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje na svojim sjednicama i dalje redovito bude donosilo  odluke o  visini najniže mirovine branitelju  za svaku narednu godinu kao i do sada:

1.1.2022.g.  --------------  2.558,25 kn   +  0,4989 kn po danu borbenog sektora

a istovremeno, to isto Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje bude donosilo odluke  i o iznosu aktualne vrijednosti mirovine (avm)  i to na primjer za:

1.1.2023.g.  --------------   76,78 kn,

1.1.2024.g.  --------------   80,61 kn,

1.7.2025.g.  --------------   84,64 kn, 

1.1.2026.g.  --------------   88,87 kn,

1.7.2027.g.  --------------   93,31 kn,

1.1.2028.g.  --------------   97,97 kn,

 

Novi iznosi AVM imaju odraz samo na iznose najnižih mirovina, onim korisnicima kojima su rješenja o priznavanju prava donesa prije navedenih nadnevaka

 

Pitanje, koji je iznos mirovine na nadnevak nakon 1.1.2028.g.:

1.   najniže mirovine braniteljima za one koji budu išli u mirovinu nakon 1.1.2028.g. ?

2.  najniže mirovine braniteljima za one koji su umirovljeni 1.1.2016.g. ?

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje bude postupalo kao do sada a ostvare se simulirani iznosi AVM, na nadnevak 1.1.2028.g. iznosi najnižih braniteljskih mirovina bi bili kako slijedi:

1. Braniteljima umirovljenim od 1.1. do 30.6.2016.g. a korisnicima najniže braniteljske starosne i invalidske mirovine – opća nesposobnost, mirovina bi iznosila cca 4.914,68 kn.  

2. Braniteljima umirovljenim od 1.1. do 30.6.2028.g. a korisnicima najniže braniteljske starosne i invalidske mirovine – opća nesposobnost, pripadala bi mirovina u iznosu od cca 3.057,15 kn. 

Ove projekcije, usporedba iznosa najnižih braniteljskih mirovina, su izvedene samo za branitelje koji imaju 1.000 dana borbenog sektora tijekom Domovinskog rata.                                                                                                               Izracun mirovine.jpg

2028. izračun minimalnih braniteljskih mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Vezano na prethodne objave nazvalo me nekoliko korisnika Legalisa i argumentirano mi objasnili propuste u mojim promišljanjima o iznosima svih najnižih braniteljskih mirovina. Prihvatio sam sve savjete i temeljem toga izvršio korekciju obračuna najnižih braniteljskih mirovina u privitku.

Dragi prijatelji, korisnici Legalisa, zahvaljujem na iskrenosti, lijep pozdrav.

usporedni izračun svih mirovina od 14.5.2022.g..jpg

od 14.5.2022.g. Usporedni izračun mirovina.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Korištenjem tablice u privitku možete doći do informativnog izračuna prijevremenih starosnih mirovina po općem propisu ZOMO (civilne mirovine) i po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.

Izracun prijevremene mirovine.jpg

od 14.5.2022.g. izračun prijevremenih starosnih mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Ivane,

temeljem broja dana provedenih u borbenom sektoru tijekom Domovinskog rata kao i uplata u mirovinski fond ostvarujete pravo na priznavanje starosne braniteljske mirovine na nadnevak 1.11.2022.g.

Istovremeno nemate pravo na priznavanje starosne mirovine po ZOMO jer niste navršili 65.g. života a niti na prijevremenu starosnu mirovinu po ZOMO jer nemate navršenih 35.g. efektivnog mirovinskog staža.

Izracun mirovine.jpg

Ivan izračun braniteljskih mirovina.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Vaša majka na svoj 58-mi rođendan u listopadu 2022.g. ostvaruje prvo pravo na priznavanje prijevremenih starosnih mirovina po oba zakona.
Priložene formule spremite na svoju radnu površinu i onda se igrajte s projekcijama kasnijeg umirovljenja uz dodavanje mirovinskog staža i promjene polaznog faktora ZOMO (sada je 0,8800) za svaki puni mjesec kasnijeg umirovljenja za 0,2 %.

Jasno Vam je da joj je braniteljska mirovina povoljnija.

Izracun mirovine.jpg

Jasna prijevremene starosne mirovine.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

moram Vas upozoriti, Vaša majka na svoj 60-ti rođendan ostvaruje prvo pravo na priznavanje starosne braniteljske mirovine kao dugogodišnja osiguranica. 

Uz dosadašnja solidna primanja trenutno je ostvarila pravo na cca 110 kn prijevremene starosne mirovine za svaku godinu mirovinskog staža (43.g.). 

Moja preporuka je, rad do 60-tog rođendana kad kao dugogodišnja osiguranica (više od 41.g. ukupnog mirovinskog staža) ostvaruje pravo na priznavanje starosne braniteljske mirovine i porast mirovine za cca 900 kn za te još dvije godine rada.

Mislim da se treba promisliti !

Izracun starosnih mirovina.jpg

Jasna braniteljske starosne mirovine.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani Explorer,

samo je izračun starosnih mirovina točan bez Vaših podataka o točnom nadnevku rođenja i nadnevku umirovljenja, Mogu biti i podaci za Vašu baku.

Tada je potrebno dostavite samo prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž, ukupni mirovinski staž na nadevak umirovljenja, broj dana borbenog sektora tijekom Domovinskog rata i imate li priznati status dragovoljca.

Ako ni to ne želite dostaviti, sami možete izračunati iznose Vaših potencijalnih mirovina ako koristite ponuđene formule u privitku, ne prikazana slika nego formula ispod nje.

Izracun mirovine.jpg

izračun svih starosnih mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani kuzmano,

niste dostavili prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž (za izračun mirovina po općem propisu ZOMO i Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata), kao ni najpovoljniji vrijednosni bod od 1998 do umirovljenja (za izračun mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS).

Oba dva sam proizvoljno odredio 1,0000 uz avm od 77,65 (vrijedi do 31.12.2022.g., nakon toga raste cca 5 %) i onda bi rezultat Vaših potencijalnih mirovina bio:

Izracun mirovine.jpg

kuzmano Usporedni izračun mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , prof je napisao:

Poštovani kuzmano,

niste dostavili prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž (za izračun mirovina po općem propisu ZOMO i Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata), kao ni najpovoljniji vrijednosni bod od 1998 do umirovljenja (za izračun mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS).

Oba dva sam proizvoljno odredio 1,0000 uz avm od 77,65 (vrijedi do 31.12.2022.g., nakon toga raste cca 5 %) i onda bi rezultat Vaših potencijalnih mirovina bio:

Izracun mirovine.jpg

kuzmano Usporedni izračun mirovina.makroenabled.xlsm 71 kB · 7 downloads

Poštovani.prof.možete meni izračunati ako ima za mene što nova.naime ja sam u prof.invalidskoj mirovini od 2010.god. koja sad iznosi 2.600.kn. evo podataka rođen 15.07.1968.665.dana borbenog sektora.trajno HRVI 20%. Imali li ikakve nade da mi bude mirovina išta veća ako predam zahtjev za novi obračun? Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 minuta, Ivo555 je napisao:

Poštovani.prof.možete meni izračunati ako ima za mene što nova.naime ja sam u prof.invalidskoj mirovini od 2010.god. koja sad iznosi 2.600.kn. evo podataka rođen 15.07.1968.665.dana borbenog sektora.trajno HRVI 20%. Imali li ikakve nade da mi bude mirovina išta veća ako predam zahtjev za novi obračun? Hvala unaprijed.

Imam radnog staža 30.god.pbv.0.6580 tako nešto.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , prof je napisao:

Poštovani kuzmano,

niste dostavili prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž (za izračun mirovina po općem propisu ZOMO i Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata), kao ni najpovoljniji vrijednosni bod od 1998 do umirovljenja (za izračun mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS).

Oba dva sam proizvoljno odredio 1,0000 uz avm od 77,65 (vrijedi do 31.12.2022.g., nakon toga raste cca 5 %) i onda bi rezultat Vaših potencijalnih mirovina bio:

Izracun mirovine.jpg

kuzmano Usporedni izračun mirovina.makroenabled.xlsm 71 kB · 7 downloads

Poštovani,

uz nove iznose pvb sve izgleda bolje:

Izracun mirovine.jpg

kuzmano Usporedni izračun mirovina.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija