Jump to content

web gruntovnica-katastar


veljac

Preporučene objave

poz...

koji od ovih sajtova prikazuje točnije stanje o vlasništvu nekretnina?

 

 

http://www.katastar.hr/dgu/pretrazivac?mbrko=303534 (čestica 984/20)

 

http://e-izvadak.pravosudje.hr/pretraga-zk-ulozaka.htm

(ZK-Čakovec, G.knj.-Strahoninec, čestica-984/20)

 

Ako malo pogledate vlasnike/suvlasnike, dosta se razlikuje jedan od drugih...

Sad me muči to što me na jednom ima a na drugom nema...

:tuzan:

U čemu je stvar...??:glavomozid:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Točno bi stanje trebale pokazivati zemljišne knjige, i one su jedine mjerodavne za to, ali to stanje četo nije iz raznoraznih razloga odraz stvarnog stanja, što je dosta široka tema, ali u praksi česta.

 

Niste napisali da li ste vi upisani u katastru ili u zemljišnim knjigama, što je jako bitno ali ja pretpostavljam da ste upisani u katastru, ali ne i u zemljišniku.

Ako je tako, radi se o jako učestaloj pojavi neusklađenosti katastra (posjeda) i uknjiženog vlasnika, a na legalisu imate bezbroj takvih primjera.

To su moje pretpostavke što Vas muči, ali odgovor je, točno stanje vlasništva pokazuje stanje u zemljišnim knjigama, jer je po članku 8. stavku 2. Zakona o zemljišnim knjigama smatra se da zemljišna knjiga istinito i potpuno udražava činjenično i pravno stanje zemljišta.

 

Da li je to stvarno stanje na terenu, to bi vi trebali znati, i na vama je da da dokažete da stanje u zemljišnim knjigama nije ispravno.

Može se dogoditi i suprotno, da ste knjižni vlasnik, ali da u stvarnosti niste vlasnik....ali tada bi ovaj vanknjižni morao dokazivati da je on stvarni vlasnik!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Tražite povijesni izvadak jednog i drugog pa ćete vidjeti što se dogodilo .

Zna se desiti da se temeljem nezakonitih presuda netko upiše .

Tražite povijesni izvadak za katastar i za gruntovnicu i to u uredima a ne putem interneta ,iako putem interneta moglo bi se vidjeti u gruntovnici povijesno stanje ,ali to je samo za

zadnje promjene.

U katastru su registrirani posjednici ,koji često nisu knjižni vlasnici ,već izvanknjižni .

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veljac, elektroničke verzije su "neslužbene" verzije stvarnog stanja. Dakle, postupite kako vam je Ude savjetovao i sve će biti jasno.

 

I da ne pišem na drugoj temi koju ste otvorili, a što je bitno glede vašeg upita koji ste tamo postavili, vlasništvo je upisano u gruntovnici, dok je u katastru upisan posjed. Znači, glede mogućnosti koju ste iznijeli u svom drugom postu, relevantno će biti gruntovno (zemljišno-knjižno) stanje. To prvo provjerite, pa se možete ponovno javiti sa konkretnim informacijama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo da ne otvaram novu temu, zanima me slijedece,

prosle godine smo kupili zemljiste od 1500m2, za gradnju obiteljske kuce.

Uvidom u zemljisne knjige prije kupnje bilo je vidljivo da je vlasnik 1/1 i da je sve uredno.

Međutim, do problema dolazi kada se prije mjesec dana pojavljuje neki covjek sa ugovorima gdje pise da je on kupio dio tog zemljista (190m2) od istog covjeka od kojeg smo i mi kupili zemlju. U zemljisnjim knjigama smo za sada jedini vlasnici tog zemljista mi. Moje pitanje je sljedece, kakva prava ima sada taj covjek koji je navodno kupio 190m2 zemlje od prijasnjeg vlasnika, a nije se upisao u zemljisne knjige?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Marko, vas štiti načelo povjerenja u zemljišne knjige. Prije kupnje provjerili ste stanje u ZK, koje je bilo čisto, niste imali nikakvih drugih saznanja o eventualnim teretima ili parcijalnoj prodaji, i kupili ste "čistu" nekretninu, tako da je s vaše strane stvar gotova.

 

Sad se ovaj čovjek javlja nakon godine dana, ali to će morati rješavati sa prodavateljem. Vama ne može ništa, a očito će mu prodavatelj biti dužan vratiti plaćeni iznos za dio nekretnine, te vrlo vjerojatno i naknadu štete. Ali, to je njihov problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imao takav slučaj, i doista, čestica nije postojala u ZK, ali obavezno morate poći na ZK, jer samo tamo možete dobiti službeni podatak da li čestica doista postoji ili ne u zemljišnim knjigama.

Nisam se odlučio na postupak, ali ako čestica ne postoji u ZK, mislim da ide tako da se u ZK zatraži izdavanje ZK izvatka za česticu i ako je nema dobije se potvrda da čestica broj taj i taj ne postoji u zemljišnim knjigama.

S potvrdom treba ići na katastar a onda je procedura kako dolje slijedi.

 

Ukoliko u zemljišnoj knjizi ne postoji čestica koja odgovora onoj upisanoj u podatke

katastra zemljišta odgovor na ovo pitanje ovisiti će, prije svega, o podacima

katastarskog operata kojeg vodi upravno tijelo nadležno za poslove katastra

zemljišta, odnosno katastra nekretnina. Pri tome napominjemo da se radi isključivo o

usporedbi podataka o obliku i površini čestice.

Čestica koja je predmet postupka postoji u katastarskom operatu

Ako čestica postoji u katastarskom operatu, a nije formirana za zemljišnu knjigu, tada

će biti potrebno izraditi geodetski elaborat za provedbu u zemljišnoj knjizi, o čemu će

se sastaviti prijavni list za zemljišnu knjigu

. Prijavni list za zemljišnu knjigu podliježe pregledu i potvrdi nadležnog ureda za katastar.

Geodetski elaborat za provedbu u zemljišnoj knjizi izrađuje se samo za područje

katastarskih općina za koje se vodi katastar zemljišta

. Da bi se pristupilo izradi te vrste elaborata, uz naprijed navedeni uvjet postojanja čestice u katastarskom operatu katastra zemljišta, mora biti ispunjen još jedan, vrlo važan uvjet : da stanje na terenu odgovara stanju podataka katastarskog operata. Ukoliko osoba ovlaštena za izradu elaborata utvrdi neslaganje podataka, tada će biti potrebno izraditi drugi odgovarajući geodetski elaborat, koji će biti potrebno provesti i u katastarskom operatu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razumio sam dio ovoga što si rekao ali po dobroj staroj hrvatskoj navadi takve stvari se rješavaju "preko nišana". Naime, obrađujem vinograd svoga brata i ima susjedna parcela koja se ne obrađuje i smeta bratovom posjedu. Imao sam namjeru kupiti tu parcelu ali u katastru piše da je vlasnik jedna osoba , a kada sam potražio vlasnika u gruntovnici - ništa. A i oko tog komada zemlje (šikare) sam morao razgovarati s drugom osobom. Pitam se imam li pravo tražiti gruntovni izvadak za tuđu parcelu jer preko web-a ne mogu doći do podataka ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitam se imam li pravo tražiti gruntovni izvadak za tuđu parcelu jer preko web-a ne mogu doći do podataka ?

 

Može

 

Zakon o Zemljišnim knjigama

 

Članak 7.

 

(1) Zemljišna knjiga je javna.

 

(2) Svatko može zahtijevati uvid u zemljišnu knjigu i sve pomoćne popise u nazočnosti voditelja zemljišne knjige i iz nje dobiti izvatke odnosno ispise i prijepise.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija