Jump to content

Idealni dijelovi nekrentine


MatAna

Preporučene objave

Pozdrav svima,

ljubazno molim savjet, budući da mi nije jasno kako u jednoj državi zakoni mogu biti različiti ovisno o mjestu gdje se nekretnina nalazi.

Naime, moje tete i ja suvlasnice smo nekretnine na Jadranu. Kako bismo tu nekretninu etažirali odvjetnica nam je pripremila ugovor kojim nas 4 suvlasnice jedna drugoj darujemo idealne dijelove nekretnine.
Jedna od teta je prije par dana dobila od Porezne uprave pismo da se dođe očitovati o tome što je učinjeno po pitanju tog ugovora te joj je službenik rekao da nam na to moraju raspisati porez, što bi u ovom konkretnom slučaju bilo minimalno 16.000€! Naknadno smo sve dobile isti poziv od Porezne uprave nadležne za područje gdje se nalazi naša nekretnina.

Prije nego li smo išle na potpis tog ugovora odvjetnik iz Zagreba je rekao da u Zagrebu takve stvari prolazi bez da se išta plaća, kao i u Splitu (nekretnina je u Splitsko-dalmatinskoj županiji), jer formalno mi nismo jedna drugoj ništa poklonile, nego smo proceduru proveli zbog etažiranja, međutim kad je teta to objašnjenje ponudila službeniku Porezne uprave on je rekao da njega ništa ne zanima nego sadašnja situacija s nekretninom na temelju čega nam može napisati porezno rješenje. 

Odvjetnica koja je sastavila ugovor predlaže da platimo porez jer u suprotnom možemo ići na sud i platiti i sudske troškove državi koja od poreza odustati neće.
Meni je cijela situacija pomalo suluda i iskreno ne mogu vjerovati da negdje u RH nešto 'prolazi', a negdje ne, zar nije Porezni zakon isti za cijelu državu?!

Bilo kakav savjet kako riješiti ovu situaciju, a da ne moramo platiti 16.000€ poreza bila bi korisna.

 

Hvala unaprijed!
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ovom slučaju vam je zakomplicirala odvjetnica jer vas nije dobro uputila. Vi trebate kod nadležog sud gdje se nekretnina nalazi zatražiti razvrgnuće suvlasničke zajednice i to sporazumno svi suvlasnici zajedno, i u tom slučaju nema naplate poreza, po darovnom ugovoru se porez naplačuje. Moj vam je savjet raskinite darovni uogovor, odnesite taj raskid na poreznu i neće biti poreza, a podjelite se razvrgnućem suvlasničke zajednice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , ivistipe je napisao:

U ovom slučaju vam je zakomplicirala odvjetnica jer vas nije dobro uputila. Vi trebate kod nadležog sud gdje se nekretnina nalazi zatražiti razvrgnuće suvlasničke zajednice i to sporazumno svi suvlasnici zajedno, i u tom slučaju nema naplate poreza, po darovnom ugovoru se porez naplačuje. Moj vam je savjet raskinite darovni uogovor, odnesite taj raskid na poreznu i neće biti poreza, a podjelite se razvrgnućem suvlasničke zajednice.

Hvala na odgovoru.

Znači li to da se na temelju toga može napraviti etažiranje objekta? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , MatAna je napisao:

Sad sam dobila info da to nije kod nas bio slučaj, jer smo mi imali svatko svoj dio, pa su se ti dijelovi morali spajati,

Da ste imali svatko svoj dio, etažiranje nebi bilo ni potrebno, što će reči da se radi o suvlasništvu,tim više jer i osobno Vi tvrdite tako. 

 

prije 9 sati , MatAna je napisao:

moje tete i ja suvlasnice smo nekretnine

 

prije 8 sati , ivistipe je napisao:

trebate kod nadležog sud gdje se nekretnina nalazi zatražiti razvrgnuće suvlasničke zajednice i to sporazumno svi suvlasnici zajedno

Mišljenja sam da sud nije potreban kad već postoji sporazum, glede čega ne postoji zapreka da suvlasnici sklope ugovor o diobi suvlasništva. 

 

prije 8 sati , ivistipe je napisao:

u tom slučaju nema naplate poreza

Naravno

IMG_20191111_203545.png

IMG_20191111_203613.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pošovani, 

Kako izračunati idealni dio vlasništva  koji ce odgovarat ovom stanju  da bude provediv u zemljišniku i da se ja upišem kao idealni vlasnik na toj nekretnini. 

Dosadšnji ugovor mi je zemljišnik odbio uknjižiti u iako ga  radio odvjetnik

Kuće imaju samo rješenje o izvedenom stanju-nije rađeno etažiranje i želimo se podjeliti u idealnom djelu i tako upisati u  zemljišnik

u atach je izvod iz ugovora

Hvalaza Legalis.doc

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije čudno da su vas odbili, niti ćete dobiti točan razlomak idealnog dijela dok god pogrešno smatrate da je idealni dio točno odrediv. Naprotiv, nije. Idealni dio je pravno razdjeljena stvar na sadržajno jednake dijelove kojima je veličina određena veličinom suvlasničkih dijelova. Pa kako nekretninu čini zemljišna čestica i sve što je s njom trajno spojeno na površini ili ispod nje tako bi bili suvlasnik u idealnom dijelu, dakle u nekom omjeru, svega što se odnosi na tu nekretninu. Pa bilo to 1/3, 2/5 itd., u tome omjeru bi bili suvlasnik zemljišta, kuće, stana, garaže, vrta i dvorišta. Uspostavom vlasništva posebnog dijela nekretnine bi se eventualno točno znalo čega ste vlasnik i što tome pripada. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani, hvala na odgovoru, ali Vas molim da mi izračunate idealni dio za konkretan dar u atachu, koji sam dobio od matere kako bi prošlo uknjižbu.

evo još jednom darovanje.

UGOVOR O DAROVANJU NEKRETNIN

 

Članak 1.

Suglasne su stranke  da je: Darovatelj zemljišnoknjižni vlasnik (za cijelo 1/1) čest. zem. Od 800 m2 k.o. Split. na kojoj su sagrađene:

1.  Završena, manje zahtjevna, ugrađena, stambena zgrada, građevinske (bruto) površine 360 m2,  katnosti E=Po+P+2........ (na etaži podruma pomoćni prostor -podrum od 60m2, na etaži prizemlja, prvog i drugog kata po jedna stambena jedinica od 100m2)

2. Nezavršena, manje zahtjevna, ugrađena stambena zgrada, građevinske (bruto) površine 180 m2, 

3. Završena, jednostavna, slobodnostojeća, stambena zgrada, građevinske (bruto) površine 60 m2, u naravi tri garaže 

4. dvorište i vrt  oko kuće površine cca 500 m2 

 

Meni majka želi darovati:

iz  točke 1 članka 1.........Stan od  100 m2 i 20 m2 podruma =120/360 dijela

iz  točke 2 članka 1.........Stan od  180 m2 = 1/1 

iz  točke 3 članka 1.........garaža od  20 m2 =1/3 dijela

iz  točke 4 članka 1.........vrt =1/3 dijela

 

 

KAKO IZRAČUNATI IDELNI DIO ???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam izračuna i napravio takav ugovor i mislim da će proći na zemljišniku.

hvala svima koji su mi pomogli ili svojim negiranjem  važnosti iz  točke 1 članka 1.........Stan od  100 m2 i 20 m2 podruma = 120/360 dijela = 1/3 dijela 

iz  točke 2 članka 1.........Stan od  180 m2 = 1/1 

iz  točke 3 članka 1.........garaža od  20 m2 =1/3 dijela

iz  točke 4 članka 1.........vrt =1/3 dijela

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jednostavno kako jedino može i biti,

Članak 1

Đurđa Đurić (u daljnjem teksu Darovatelj) ovim ugovorom svome sinu Peri Đuriću (u daljnjem tekstu Obdarenik), daruje suvlasnički udio od x/y u vlastitoj nekretnini koja je Darovateljevo vlasništvo 1/1.

Članak 2

Nekretnina iz članka 1 ovoga ugovora je kat. čestica br. xxx, upisana u zk.ul xy, K.O. XY, u naravi (onako kako piše u ZK, recimo ovako) kuća od xy m2, kuća od xy m2, pomoćni objekat od xy m2 u dvorištu, vrt i dvorište od xy m2...

 

Vi u ZK nemate GBP, samo tlocrtnu površinu građevina, nije ni uspostavljeno vlasništvo posebnih dijelova nekretnine i pripadaka da bi mogli naznačiti da je dio darovanja stan u kući, dio u podrumu, dio u pomoćnom objektu a cijela druga građevina, a niti je vjerovatno išta upisano u posebni poduložak da bi vam baš to bilo darovano.

Idealni dio koji vam majka daruje može biti 1/3 ili 2/5, ali ponavljam, u tome slučaju ste suvlasnik 1/3 ili 2/5 a majka 2/3 ili 3/5 u cijeloj nekretnini te nije određen kvadratima ili točno određenim dijelom kuće, drugog stana, pomoćne građevine ili dvorišta, nego suvlasničkim omjerom. Vi i majka eventualno možete nekakovim međuvlasničkim ugovorom odrediti što tko koristi, ali ovako kako ste vi naveli u ugovoru vam ZK odjel neće upisati u zemljišne knjige, niti računati malo 1/3 nečega a malo 1/1 drugoga. Slobodno vi probajte na svoj način, ali...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija