Jump to content

Idealni dijelovi nekrentine

Preporučene objave

Pozdrav svima,

ljubazno molim savjet, budući da mi nije jasno kako u jednoj državi zakoni mogu biti različiti ovisno o mjestu gdje se nekretnina nalazi.

Naime, moje tete i ja suvlasnice smo nekretnine na Jadranu. Kako bismo tu nekretninu etažirali odvjetnica nam je pripremila ugovor kojim nas 4 suvlasnice jedna drugoj darujemo idealne dijelove nekretnine.
Jedna od teta je prije par dana dobila od Porezne uprave pismo da se dođe očitovati o tome što je učinjeno po pitanju tog ugovora te joj je službenik rekao da nam na to moraju raspisati porez, što bi u ovom konkretnom slučaju bilo minimalno 16.000€! Naknadno smo sve dobile isti poziv od Porezne uprave nadležne za područje gdje se nalazi naša nekretnina.

Prije nego li smo išle na potpis tog ugovora odvjetnik iz Zagreba je rekao da u Zagrebu takve stvari prolazi bez da se išta plaća, kao i u Splitu (nekretnina je u Splitsko-dalmatinskoj županiji), jer formalno mi nismo jedna drugoj ništa poklonile, nego smo proceduru proveli zbog etažiranja, međutim kad je teta to objašnjenje ponudila službeniku Porezne uprave on je rekao da njega ništa ne zanima nego sadašnja situacija s nekretninom na temelju čega nam može napisati porezno rješenje. 

Odvjetnica koja je sastavila ugovor predlaže da platimo porez jer u suprotnom možemo ići na sud i platiti i sudske troškove državi koja od poreza odustati neće.
Meni je cijela situacija pomalo suluda i iskreno ne mogu vjerovati da negdje u RH nešto 'prolazi', a negdje ne, zar nije Porezni zakon isti za cijelu državu?!

Bilo kakav savjet kako riješiti ovu situaciju, a da ne moramo platiti 16.000€ poreza bila bi korisna.

Hvala unaprijed!

Podijeli na drugim stranicama

U ovom slučaju vam je zakomplicirala odvjetnica jer vas nije dobro uputila. Vi trebate kod nadležog sud gdje se nekretnina nalazi zatražiti razvrgnuće suvlasničke zajednice i to sporazumno svi suvlasnici zajedno, i u tom slučaju nema naplate poreza, po darovnom ugovoru se porez naplačuje. Moj vam je savjet raskinite darovni uogovor, odnesite taj raskid na poreznu i neće biti poreza, a podjelite se razvrgnućem suvlasničke zajednice.

prije 1 sat , ivistipe je napisao:

U ovom slučaju vam je zakomplicirala odvjetnica jer vas nije dobro uputila. Vi trebate kod nadležog sud gdje se nekretnina nalazi zatražiti razvrgnuće suvlasničke zajednice i to sporazumno svi suvlasnici zajedno, i u tom slučaju nema naplate poreza, po darovnom ugovoru se porez naplačuje. Moj vam je savjet raskinite darovni uogovor, odnesite taj raskid na poreznu i neće biti poreza, a podjelite se razvrgnućem suvlasničke zajednice.

Hvala na odgovoru.

Znači li to da se na temelju toga može napraviti etažiranje objekta? 

prije 5 sati , MatAna je napisao:

Sad sam dobila info da to nije kod nas bio slučaj, jer smo mi imali svatko svoj dio, pa su se ti dijelovi morali spajati,

Da ste imali svatko svoj dio, etažiranje nebi bilo ni potrebno, što će reči da se radi o suvlasništvu,tim više jer i osobno Vi tvrdite tako. 

prije 9 sati , MatAna je napisao:

moje tete i ja suvlasnice smo nekretnine

prije 8 sati , ivistipe je napisao:

trebate kod nadležog sud gdje se nekretnina nalazi zatražiti razvrgnuće suvlasničke zajednice i to sporazumno svi suvlasnici zajedno

Mišljenja sam da sud nije potreban kad već postoji sporazum, glede čega ne postoji zapreka da suvlasnici sklope ugovor o diobi suvlasništva. 

prije 8 sati , ivistipe je napisao:

u tom slučaju nema naplate poreza

Naravno

IMG_20191111_203545.png

IMG_20191111_203613.png

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Slične teme

• objavio nononini
      Pozdrav svima!

Ne snalazim se pretjerano na forumu, pa se ispričavam ukoliko već postoji ova tema. 

Moje pitanje je ima li netko od vas provjerenu informaciju ili iskustvo s oporezivanjem austrijske mirovine u RH?

Naime otac je ove godine dobio invalidsku mirovinu u Austriji u kojoj je 30 godina otprilike s tim da nije radio svih 30 godina. Zadnjih 7,8 godina ima primanja s burze. Ove je godine dobio invalidsku mirovinu te ju želi prebaciti u Hrvatsku, no ne možemo pronaći točnu informaciju oporezuje li mirovinu Austrija ili Hrvatska ukoliko se prebaci iz Austrije u Hrvatsku i o kojem se postotku radi?

Molim vas za pomoć ukoliko nešto znate!

Evo, unaprijed zahvaljujem i nadam se da će netko moći pomoći.
    • objavio NarančastaNaranča
      Pozdrav!
      Trenutno sam redovan student upisan na fakultetu na kojemu ne postoji opcija izvanrednog studiranja.
      Postoji mogućnost da povremeno obavljam jedan online posao titlovanja i prevođenja za stranog poslodavca, a novac bi se isplaćivao na PayPal. 
      Zanima me mogu li kao redovan student obavljati ovakav posao i uredno plaćati porez na dohodak koji steknem obavljanjem tog posla? Gubim li ikakva studentska prava? 
      U konačnici, koje su mi opcije, ako ovo nije moguće?
      Lijep pozdrav i hvala unaprijed.
    • objavio legalicious
      Poštovani forumaši Legalis portala i stručnjaci prava,

potrebno mi je par rečenica Vaše pomoći o vanjskom investiranju u RH. Konkretno me zanima koja je dokumentacija potrebna da bih djelovao kao posrednik između vanjskog investitora i prodavaoca nekretnine u RH. Da li je potrebno osnovati agenciju ili postoji ugovor v.inv.-pos.-prod. kojim se mogu definirati uvjeti kupovine/prodaje nekretnine te provizija posrednika za transakciju, djelujući kao individualna osoba bez agencije? Da li postotak poreza investitor plaća po zakonima naše države ili njegove, te da li postoje neki posebni zakoni koji bi mogli stati na put da netko izvana investira u nekretninu naše države?

Razlog ovih pitanja je zato što imam vanjsku vezu za suradnju koju zanima investiranje u naše nekretnine, veza je individualna osoba, ali može osnovati firmu ukoliko je to potrebno ili pruža prednosti.
      S obzirom da cijenim Vaše i svoje vrijeme, ukoliko imate odgovor, ali je dugačak ili nemate vremena objašnjavati, bio bih Vam puno zahvalan sa običnim linkom do zakona ili stranice na koju moram obratiti pozornost, jer mi stvarno nije problem sam pretražiti zakone, samo su mi potrebne smjernice od profesionalaca kako bih efikasnost te pretrage bila pri maksimumu.
      Ako je tema postavljena u krivom pod-forumu, bio bih zahvalan moderatorima foruma da istu premjeste u odgovarajući pod-forum, nov sam na portalu tako da hvala im na razumijevanju.
      Ugodan dan Vam želim.
      Vaš novi član Ivan
    • objavio Oreilly
      Pozdrav,
      već dvije godine unatrag,  moram platiti porez na dohodak  cca 600 do 700 kn.
      U profesionalnoj sam mirovini i dobivam mirovinu od 680 kn (na što mi također skidaju nekakv porez), ali sam ujedno i normalno zaposlen plača varira od 5300 do 5800 kn.
      Tu su i nagrade poslodavca godišnje oko  3600kn + božičnica 1500 kn.

Supruga je 100-tni invalid i prima mirovinu 1700kn, djece nemamo.
      Bio sam prošle godine u poreznoj i razdvojili su mi osobni odbitak, zbog mirovine. To je kao trebala biti bolja solucija ali nije. Ove godine sam čak dobio već iznos za platiti.

Nešto sam čitao o olakšicama vezano uz invalidnost, ali mi to baš nije jasno.

Na koji način izbječi plačanje tog poreza ?

Hvala na odgovorima

• objavio EditaC
      Pozdrav,
      imam status redovnog studenta i voljela bih se baviti freelance radom preko stranica kao što su Fiverr i Upwork. Zanima me hoću li zbog toga izgubiti status redovnog studenta (također primam stipendiju) te na koji način me se oporezuje ako sam student, a novci mi sjedaju na račun bez studentskog ugovora? Do sad nisam uspjela doći do nekakvih cjelovitih informacija - neki su mi rekli da mogu freelanceati samo ako otvorim obrt ili tvrtku (što ne namjeravam jer mi je cilj zadržati studentska prava), a neki da mogu raditi normalno i zarađivati dokle god nakon svake uplate na moj račun ispunim joppd obrazac.  Također sam čula da je jedna od opcija primati novce na paypal račun, i da se u tom slučaju moj prihod ne oporezuje ako ga ostavim na paypalu i koristim samo za internet kupnju. S obzirom na to da se bavim umjetničkim radom, bi li autorski ugovor bio dobra opcija? Kako takav ugovor funkcionira kada je poslodavac iz inozemstva, i bih li izgubila studentska prava? Ako itko ima bilo kakvu korisnu informaciju, unaprijed se zahvaljujem. 
  • Temu posjetio   0 korisnika

No registered users viewing this page.

• Online korisnici

• Napravi novi...