Jump to content

Dionice hrvi i kako ih prodati


Peksa5555

Preporučene objave

Bilo je ovako,  trebaš dobiti i PIN za prodaju. Nazoveš 01/4607 300, sačekaš i stisneš 0..To ti broj od Središnjeg klirinškog depoz.društva..oni ti sve kažu oko PIN-a..samo reci da si dobio dionice od Cerp-a i pripremi OIB..

Sa rješenjem i dodjeljenim PIN-om odeš u bilo koju brokersku kuću.

p.s. da se ne bi iznenadio, nećeš za njih dobiti nominalnu vrijednost nego onoliko koliko trenutno vrijede na tržištu, a to po iskustvima može biti i manje od pola nominalne vrijednosti, zavisi samo koje si dobio. Trenutnu vrijednost možeš vidjeti ovdje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, Spitfire je napisao:

Bilo je ovako,  trebaš dobiti i PIN za prodaju. Nazoveš 01/4607 300, sačekaš i stisneš 0..To ti broj od Središnjeg klirinškog depoz.društva..oni ti sve kažu oko PIN-a..samo reci da si dobio dionice od Cerp-a i pripremi OIB..

Sa rješenjem i dodjeljenim PIN-om odeš u bilo koju brokersku kuću.

p.s. da se ne bi iznenadio, nećeš za njih dobiti nominalnu vrijednost nego onoliko koliko trenutno vrijede na tržištu, a to po iskustvima može biti i manje od pola nominalne vrijednosti, zavisi samo koje si dobio. Trenutnu vrijednost možeš vidjeti ovdje.

Hvala Spitfire. Samo me još zanima dal se te dionice mogu isplatito na zaštićeni račun? Hvala. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 57 minuta, Peksa5555 je napisao:

Javite molim vas. 

Znao sam da prema Ovršnom zakonu to nije izuzeto od ovrhe, no nažalost nije ni prema posebnom propisu (ZOPHBDR).

Prije 54 minuta, Peksa5555 je napisao:

Pošto nisam oženjen i blokiran sam koje su još opcije.?Dal se mogu isplatiti na nekog člana obitelji npr.na majku il nećakinju? 

Kao što napisah za bračnog druga, tako se može darovati i roditelju. Ima li nekakova "rupa" u propisima ne bih znao, moguće da bi takovu info imali u nekoj braniteljskoj udruzi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Spitfire je napisao:

Znao sam da prema Ovršnom zakonu to nije izuzeto od ovrhe, no nažalost nije ni prema posebnom propisu (ZOPHBDR).

Kao što napisah za bračnog druga, tako se može darovati i roditelju. Ima li nekakova "rupa" u propisima ne bih znao, moguće da bi takovu info imali u nekoj braniteljskoj udruzi.

O. K. Pitam u udruzi. Hvala. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema nekakove velike svrhe jer brokerske kuće/investicijska društva moraju igrati igru pod određenim zakonskim pravilima+su pod nadzorom HANFA-e te su dužne prilikom prodaje, za fizičke osobe, izvršiti uvid u izvornike isprava te prikupiti preslike slijedećih isprava: osobne iskaznice/putovnice, te ugovor/potvrda banke ili kartice tekućeg/žiro/štednog računa u banci koji glasi na ime klijenta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Spitfire je napisao:

Nema nekakove velike svrhe jer brokerske kuće/investicijska društva moraju igrati igru pod određenim zakonskim pravilima+su pod nadzorom HANFA-e te su dužne prilikom prodaje, za fizičke osobe, izvršiti uvid u izvornike isprava te prikupiti preslike slijedećih isprava: osobne iskaznice/putovnice, te ugovor/potvrda banke ili kartice tekućeg/žiro/štednog računa u banci koji glasi na ime klijenta.

Možeš otvoriti novi žiro račun.kad prodaš dionice i ako do 12 sati zatražiš isplatu , ona " sjeda" na račun do 14 - 15 sati.sad " ako si brži " od države pa uspiješ uzeti sa računa lovicu onda je u redu.nisam u klubu blokiranih pa ne znam da li " automatizmom" skidaju lovu čim se pojavi lova na nekim od tvojih računa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...
  • 1 godina kasnije...
Dana 02. 04. 2022. u 11:40, karlo11 je napisao:

Sory šta pitam ,kako se uopće predaje taj zahtjev i kome?

Kopiju rješenja  o inv. Al moraš da ti udare pečat vjeran originalu u uredu za branitelje i kopija osobne i zahtjev za dionice koji ti isto daju u uredu za branitelje i to onda šaljete na centar za restrukturiranje i prodaju ivana lučica 6 , 10000 zagreb..e, al rješenje nesmi biti starije od 6 miseci..zato šalji odma ..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

dobio sam dionice za 20% hrvi,pa me zanima pošto su na popisu i 99 dionica hr.telekoma (pedpostavljam da one nešto i vrjede)pa ih nebi prodavao,kako se podiže dividenda(ako se bude isplačivala),tj dali moram negdje podnositi nekakav zahtjev tj. dati broj tekučeg računa,kakav je postupak kod isplačivanja dividende.hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , darijo.i3 je napisao:

dobio sam dionice za 20% hrvi,pa me zanima pošto su na popisu i 99 dionica hr.telekoma (pedpostavljam da one nešto i vrjede)pa ih nebi prodavao,kako se podiže dividenda(ako se bude isplačivala),tj dali moram negdje podnositi nekakav zahtjev tj. dati broj tekučeg računa,kakav je postupak kod isplačivanja dividende.hvala.

Nazovi jednu od brokerskoj kuća.dobit ćeš najiscrpniji odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , darijo.i3 je napisao:

dobio sam dionice za 20% hrvi,pa me zanima pošto su na popisu i 99 dionica hr.telekoma (pedpostavljam da one nešto i vrjede)pa ih nebi prodavao,kako se podiže dividenda(ako se bude isplačivala),tj dali moram negdje podnositi nekakav zahtjev tj. dati broj tekučeg računa,kakav je postupak kod isplačivanja dividende.hvala.

Tko je dobio HT te dosta dobro vrijede (na današnji dan 175 kn po dionici ) pa pogledajte koliko komada imate i pomnožite. Za isplaćivanje dividendi ne znam kako ide jer smo moje kolege i ja svi prodali u istoj brokerskoj kući za par dana isplata na račun i neki njihovi sitni troškovi oko 350 kn. Kada dobiješ pin tek onda se javiš za prodaju naravno ako želiš prodati. Kolega je na 30% hrvi dobio nekih 170 dionica HT i nešto sitno drugih i prodao za nekih 30.000 kn ja sam opet dobio za nekih 10.000 kn HT a ostale, Iločka vinarija, zadarska tiskara i još neke nisu na zagrebačkoj burzi pa se ne mogu ni prodati.

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , darijo.i3 je napisao:

Hvala na odgovoru,trenutno ih nebih prodavao pa ako ima netko sa iskustvom postupka podizanja dividende(ako se bude isplačivala) neka mi odgovori jer neznam ništa o tome .Dali me HT kao dioničara obavjesti o isplati i slično.hvala

Prvo se moraš evidentirati u SKDD da imaš /posjeduješ dionice HT i dobiješ PIN.potom otvoriš ( na njihovim stranicama ) Moj e -račun gdje ćeš primati dividendu.naravno imaš i porez na dividendu od 12 %.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, SKDD je Središnje klirinško depozitarno društvo, tj. središnji depozitorij vrijednosnih papira i vode podatke o izdavateljima, vrijednosnim papirima, imateljima vrijednosnih papira itd. Imate na njihovoj stranici info telefon gdje objasnite da ste dobili dionice temeljem hrvi, pitate šta vas zanima i reći će vam sve što trebate

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Spitfire je napisao:

Ne, SKDD je Središnje klirinško depozitarno društvo, tj. središnji depozitorij vrijednosnih papira i vode podatke o izdavateljima, vrijednosnim papirima, imateljima vrijednosnih papira itd. Imate na njihovoj stranici info telefon gdje objasnite da ste dobili dionice temeljem hrvi, pitate šta vas zanima i reći će vam sve što trebate

 

prije 5 sati , Spitfire je napisao:

Ne, SKDD je Središnje klirinško depozitarno društvo, tj. središnji depozitorij vrijednosnih papira i vode podatke o izdavateljima, vrijednosnim papirima, imateljima vrijednosnih papira itd. Imate na njihovoj stranici info telefon gdje objasnite da ste dobili dionice temeljem hrvi, pitate šta vas zanima i reći će vam sve što trebate

hvala,shvatio sam to nakon što sam napisao mail,zbunilo me nekadašnja kratica SDK tj. današnja FINA.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Postovani kolege !

HRVI sam 20% i nikada nisam dobio dionice na osnovu toga ! 

Prije 10 godina sam dobio trajno HRVI i na osnovu toga otisao u mirovinu . 

Bio sam prije 10 i kusur godina u Osijeku na prvostupanjskoj komisiji i dobio privremeno 20% HRVI . To privremeno je trajalo oko 2 godine , zatim su me ponovo pozvali na komisiju i dali mi 20% trajno . Nakon te druge komisije mi je iz Zagreba postom stigao  dopis da sam trajno 20% HRVI pa sam na osnovu toga bio na komisiji i dobio mirovinu .

Sigurn tvrdim da nikakav dopis za dionice nisam dobio , Ne postoji nikakav dopis - pismo niti sto slicno . Ne postoji sansa da sam tako nesto dobio pa da sam previdio ili da nisam na vrijeme predao . Nisam ni mogao predati kad nisam ni dobio nikakvu obavijest da imam pravo na dionice . Ne postoji nikakav papir koj sam ja dobio da imam pravo na dionice . 

Ja imam samo oko 24 udjela koje nisam prodao u Braniteljskom fondu , ali to nema nikakve veze sa HRVI dionicama

Zna li neko o slicnom slucaju , sta da radim ?

Pozdrav i unaprijed hvala !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, ivan slavonija je napisao:

Postovani kolege !

HRVI sam 20% i nikada nisam dobio dionice na osnovu toga ! 

Prije 10 godina sam dobio trajno HRVI i na osnovu toga otisao u mirovinu . 

Bio sam prije 10 i kusur godina u Osijeku na prvostupanjskoj komisiji i dobio privremeno 20% HRVI . To privremeno je trajalo oko 2 godine , zatim su me ponovo pozvali na komisiju i dali mi 20% trajno . Nakon te druge komisije mi je iz Zagreba postom stigao  dopis da sam trajno 20% HRVI pa sam na osnovu toga bio na komisiji i dobio mirovinu .

Sigurn tvrdim da nikakav dopis za dionice nisam dobio , Ne postoji nikakav dopis - pismo niti sto slicno . Ne postoji sansa da sam tako nesto dobio pa da sam previdio ili da nisam na vrijeme predao . Nisam ni mogao predati kad nisam ni dobio nikakvu obavijest da imam pravo na dionice . Ne postoji nikakav papir koj sam ja dobio da imam pravo na dionice . 

Ja imam samo oko 24 udjela koje nisam prodao u Braniteljskom fondu , ali to nema nikakve veze sa HRVI dionicama

Zna li neko o slicnom slucaju , sta da radim ?

Pozdrav i unaprijed hvala !

Poštovani, niste ni mogli dobiti ništa od njih kada ste bili dužni sami u roku od 6 mjeseci od dana priznavanja HRVI za stalno poslati ZAHTJEV centru za restrukturiranje i prodaju a koji bi vam onda poslao vaše dionice. Pošto je rok prema zakonu istekao ne vjerujem da vi tu išta više možete. Zakona o upravljanju i raspolaganju imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske (Narodne novine, broj: 94/13, 13/18, 89/17) koji je stupio na snagu 30. srpnja 2013 godine.

1712322345_Snimkazaslona2022-04-02181305.png.ec57cb25e65b8b99ad32d8f28f78903f.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 37 minuta, ivan slavonija je napisao:

skywalker hvala na odgovoru !

nisam ni znao u to vrijeme da to moram podnijet , niti mi je ko bilo sta rekao o tome niti sam znao za to . Znaci najbolje zaboravit da se ne sekiram .

Hvala jos jednom 

Pozdrav !

Možda možete pokušati ako ste HRVI za stalno dobili prije 30.07.2013. tj kada je taj novi zakon izašao. Stvarno ne znam na koji način su onda HRVI invalidi dobili dionice prije tog zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 21. 01. 2023. u 14:37, Skywalker007 je napisao:

Možda možete pokušati ako ste HRVI za stalno dobili prije 30.07.2013. tj kada je taj novi zakon izašao. Stvarno ne znam na koji način su onda HRVI invalidi dobili dionice prije tog zakona.

Na način da su sa privremenim rješenjem drugostupanjske komisije napisali zahtjev za dodjelu dionica pozivajući se na Zakon o pravima hrvatskih branitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 6 mjeseci kasnije...
Dana 13. 12. 2022. u 17:50, buda2 je napisao:

Prvo se moraš evidentirati u SKDD da imaš /posjeduješ dionice HT i dobiješ PIN.potom otvoriš ( na njihovim stranicama ) Moj e -račun gdje ćeš primati dividendu.naravno imaš i porez na dividendu od 12 %.

Postovanje ,placa li se porez kad prodas dionice?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 26. 08. 2023. u 12:37, buda2 je napisao:

Od 01.siječnja 2023. plaća se 12% poreza.porezna će obračunati porez i poslati rješenje.na dividendu se plaća porez 12%.

svako stjecanje dionica i držanje manje od 2 godine podliježe porezu na kapitalnu dobit.

ako je porast cijene i dobit veća od 100 kn tek tada se plaća porez od 10% tu ie i prirez zavisi od grada.

dividenda se automatski  oporezuje i dobiva se netto na račun .

sve nejasnoće dodatno objašnjavam....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija