Jump to content

HSU traži od Vlade RH povrat od 10% mirovine skinutih 2010.


MarkoDelija

Preporučene objave

Pozdrav,

Evo HSU je objavio plan protuinflacijskih mjera koji uključuje i vraćanje 10% na povlaštene mirovine koje je uzela Vlada Jadranke Kosor 2010. na sve mirovine iznad 3500 kn...
Mislite li da ima šanse za ovaj povrat obzirom da su ga već tražile neke braniteljske udruge i ministar Medved im je rekao da nema šanse zato što taj povrat nikada nije bio planiran...

Što mislite, može li HSU kao koalicijski partner HDZ-a dobiti ono što branitelji sami nisu mogli? Dakle da nam se vrati 10% skinutih 2010. na povlaštene mirovine iznad 3500kn...

https://www.mirovina.hr/novosti/hsu-predstavio-vec-poznatu-protuinflacijsku-mjeru-a-imaju-plan-i-za-povlastene-mirovine/?fbclid=IwAR3SH8ebGHqZ4L3aNxBxwBVRmoHuJXoeLDw5Wn9ZFBnUH8T9rt28WehNQc8

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 12. 08. 2022. u 12:51, ecwashere je napisao:

smanjiće oni opet kad bude zatrebalo

mogu se mirovine (vrijednost) smanjivati i da 90% ljudi nikad ne shvati ili neće da shvati......npr inflacijom.....

 

Dana 11. 08. 2022. u 9:59, MarkoDelija je napisao:

i ministar Medved im je rekao da nema šanse zato što taj povrat nikada nije bio planiran.

normalno da nije planirano.......bitno je uzeti za stalno...ne žive oni  od 4000kn pa im se to umanji na 3600.......

Dana 11. 08. 2022. u 9:59, MarkoDelija je napisao:

Dakle da nam se vrati 10% skinutih 2010

treba uzeti još 10%

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

https://www.mirovina.hr/mirovine/suh-natjerao-vladu-da-ukine-krizne-mjere-jadranke-kosor/

– Uspjeli smo na Nacionalnom vijeću postići dogovor s ministrom Piletićem, uz odobrenje premijera Plenkovića, da vrlo vjerojatno ubrzo ide ukidanje kriznih mjera Jadranke Kosor iz 2010., odnosno oduzimanja 10 posto od mirovina većih od 3.500 kuna i dodatnog zdravstvenog doprinosa. Usuglasili smo se s ministrom Piletićem, a prije toga na socijalnom dijalogu s premijerom, tako da vjerujem da će te dvije mjere biti ukinute, potvrdila nam je Jasna Petrović, dodavši kako će uskoro biti održan prvi sastanak spomenute Radne skupine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 32 minuta, MarkoDelija je napisao:

https://www.mirovina.hr/mirovine/suh-natjerao-vladu-da-ukine-krizne-mjere-jadranke-kosor/

– Uspjeli smo na Nacionalnom vijeću postići dogovor s ministrom Piletićem, uz odobrenje premijera Plenkovića, da vrlo vjerojatno ubrzo ide ukidanje kriznih mjera Jadranke Kosor iz 2010., odnosno oduzimanja 10 posto od mirovina većih od 3.500 kuna i dodatnog zdravstvenog doprinosa. Usuglasili smo se s ministrom Piletićem, a prije toga na socijalnom dijalogu s premijerom, tako da vjerujem da će te dvije mjere biti ukinute, potvrdila nam je Jasna Petrović, dodavši kako će uskoro biti održan prvi sastanak spomenute Radne skupine.

.......Iako bi Radna skupina svoj sud o tome trebala donijeti do 2026., sudeći po reakciji premijera i resornog ministra, čini se da će odluka pasti možda i nakon prvog sastanka........... kad budu izbori 🤔

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Nixon1973 je napisao:

.......Iako bi Radna skupina svoj sud o tome trebala donijeti do 2026., sudeći po reakciji premijera i resornog ministra, čini se da će odluka pasti možda i nakon prvog sastanka........... kad budu izbori 🤔

Ja to gledam na način gdje ima dima ima i vatre, a puno se zadnje vrijeme spominje vraćanje tih 10%... Kada došlo da došlo, dobro će doći...

Sve si mislim da bi to moglo biti 2024. pred izbore...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 32 minuta, MarkoDelija je napisao:

Ja to gledam na način gdje ima dima ima i vatre, a puno se zadnje vrijeme spominje vraćanje tih 10%... Kada došlo da došlo, dobro će doći...

Sve si mislim da bi to moglo biti 

Pa priča se neko vrijeme o tome, ali iluzorno je očekivati da to bude brzo. U nas sve ide sporo i na kapaljku. Barem mi to znamo -hrvi koliko se rješenje cekalo. Nisu samo tu branitelji nego i dr.javne službe. Ali vidimo da odjednom paket pomoći može s 5-6 milijardi narasti na 21 milijardu. Novaca ocito ima. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 25 minuta, vukovar je napisao:

Jel to svima iznad 3.500,00 kn ?

Zakonom o smanjenju mirovina koji je donesen 2010. godine u jeku financijske krize. Spomenutim zakonom većini umirovljenika umirovljenih prema posebnim propisima (uključujući i branitelje) jednokratno je oduzeto 10 % u slučaju da su imali mirovine veće od 3.500 kuna.

To vrijedi i danas za državne i javne službe- branitelje, a vidimo da sindikati imaju pregovore s ministrima iz Vlade da se uslijed inflacije dignu plaće 10% ...250 tis ljudi u drz i javnim sluzbama.

Ako tako bude onda bi trebalo ukinuti i tu mjeru smanjenja mirovina 10% za prijašnje i buduće umirovljenike po posebnim propisima.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čitam, slušam, pratim za sada sigurno znam da će sindikati u državnim i javnim službama vršiti pritisak na vladu da se povećaju plaće, za što naravno nemam ništa protiv ako i nama koji smo zbog zakona iz 2010. godine ostali bez 10% na mirovinama. Pošto vidim da se jedino Sindikat umirovljenika Hrvatske dotakao te teme treba dati podršku predsjednici Jasni Petrović preko emaila  suh@zg.t-com.hr kako bi vidjela da nas ima dosta koji to podržavamo i želimo da se radna skupina što prije sastane i počne rješavati problem star 12 godina jer ako sindikati drž. i javnih službi dobiju prije teško ćemo dobiti i mi. Znam da ovdje ima dosta umirovljenih dragovoljaca, branitelja, vojnika i policajaca od kojih manja skupina objavljuje a veća skupina samo čita ali kojima bi tih 10% puno značilo, dovoljno bi bilo u dvije rečenice dati podršku SUH-u da se taj zakon napokon ukine i ljudima vrati tih 10% kojima bi u ovo teško vrijeme dobro došlo.  suh@zg.t-com.hr 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, Skywalker007 je napisao:

Čitam, slušam, pratim za sada sigurno znam da će sindikati u državnim i javnim službama vršiti pritisak na vladu da se povećaju plaće, za što naravno nemam ništa protiv ako i nama koji smo zbog zakona iz 2010. godine ostali bez 10% na mirovinama. Pošto vidim da se jedino Sindikat umirovljenika Hrvatske dotakao te teme treba dati podršku predsjednici Jasni Petrović preko emaila  suh@zg.t-com.hr kako bi vidjela da nas ima dosta koji to podržavamo i želimo da se radna skupina što prije sastane i počne rješavati problem star 12 godina jer ako sindikati drž. i javnih službi dobiju prije teško ćemo dobiti i mi. Znam da ovdje ima dosta umirovljenih dragovoljaca, branitelja, vojnika i policajaca od kojih manja skupina objavljuje a veća skupina samo čita ali kojima bi tih 10% puno značilo, dovoljno bi bilo u dvije rečenice dati podršku SUH-u da se taj zakon napokon ukine i ljudima vrati tih 10% kojima bi u ovo teško vrijeme dobro došlo.  suh@zg.t-com.hr 

Bravo kolega Sky. Svi bi trebali procitat ovo šta si napisao, i naravno uputit podršku e-mailom SUH-u. Svaka čast 🤗

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

C/P Na širokim pregovorima održanim u Banskim dvorima 6. rujna 2022. godine predsjednica SUH-a je zatražila ukidanje oba ova Kosoričina krizna nameta stara 12 godina, što je premijer Plenković vrlo ozbiljno uzeo u obzir i zatražio od ministra Marina Piletića da prouči i riješi taj problem. 

 

Dakle da prouči (iako ne znam kaj ima proučavati jer ima zakon) i riješi taj problem ( rješenje može biti i u vidu : ne možemo mi tu ništa, to je zakonom doneseno) dakle ne nadajmo se pretjerano ali je fakat lijepo čuti da taj dio nije zaboravljen. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , PrEsVeTli je napisao:

C/P Na širokim pregovorima održanim u Banskim dvorima 6. rujna 2022. godine predsjednica SUH-a je zatražila ukidanje oba ova Kosoričina krizna nameta stara 12 godina, što je premijer Plenković vrlo ozbiljno uzeo u obzir i zatražio od ministra Marina Piletića da prouči i riješi taj problem. 

 

Dakle da prouči (iako ne znam kaj ima proučavati jer ima zakon) i riješi taj problem ( rješenje može biti i u vidu : ne možemo mi tu ništa, to je zakonom doneseno) dakle ne nadajmo se pretjerano ali je fakat lijepo čuti da taj dio nije zaboravljen. 

 

Upravo poslao e-mail kako je poštovani kolega Sky predložio. To je najmanje što možemo učiniti s par rečenica zahvale i potpore SUH-a

uređeno: od Nixon1973
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 22. 09. 2022. u 16:17, zoranp je napisao:

Poslao mail podrške. Nitko nam neće pomoći ako si sami ne pomognemo.

Također poslao mail prije par dana i dobio odgovor da će pregovarati i za tih naših 10%. Uglavnom sindikati policije su počeli pregovarati za povećanje plaća a za umirovljene branitelje i policajce kada odu iz sustava više se nitko ne bori. 

309562801_801141494514153_1959570790928492244_n.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Skywalker007 je napisao:

Također poslao mail prije par dana i dobio odgovor da će pregovarati i za tih naših 10%. Uglavnom sindikati policije su počeli pregovarati za povećanje plaća a za umirovljene branitelje i policajce kada odu iz sustava više se nitko ne bori. 

309562801_801141494514153_1959570790928492244_n.jpg

Idu izbori kolega Sky. Triba tražit koalicijske partnere. Branitelji su njima jako bitni, a argumenti za ukidanje tih nameta su opravdani. Stanje u državi nije isto kao prije 12 god. Nama ostaje da se živimo u nadi da će se i ta nepravda ispraviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas u saborskoj raspravi, na pitanje zastupnika Pavića o daljnjim zahtjevima umirovljeničkih udruga, ministar Piletić je rekao da ima u vidu ukidanje Zakona o umanjenju mirovina za 10 posto, što je jedan od prvih koraka koji želi riješiti u suradnji s umirovljeničkim predstavnicima.

Silvano Hrelja, kao član vladajuće garniture u Saboru RH, dobio je što je želio (obiteljske mirovine), ali imam osjećaj da ga "zaboli" za braniteljske mirovine. Minus 10% je prije 12g bio lagani potpis pera tada predsjenice Vlade RH kroz odluku te iste vlade, pa može biti i sada kroz odluku sadašnje. To je zapravo političko pitanje i ovisiti će prvenstveno o trenutnim prilikama, a ne o pritiscima umirovljeničkih predstavnika. Btw, tko nas predstavlja, veliko je pitanje, Hrelja sigurno ne. A danas na Saboru nisam vidio nikoga od "velikih" branitelja da je išta rekao, da ne nabrajam, Bulj, Đakić i ostali. Silente!

uređeno: od ecwashere
dopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 minuta, ecwashere je napisao:

Danas u saborskoj raspravi, na pitanje zastupnika Pavića o daljnjim zahtjevima umirovljeničkih udruga, ministar Piletić je rekao da ima u vidu ukidanje Zakona o umanjenju mirovina za 10 posto, što je jedan od prvih koraka koji želi riješiti u suradnji s umirovljeničkim predstavnicima.

Silvano Hrelja, kao član vladajuće garniture u Saboru RH, dobio je što je želio (obiteljske mirovine), ali imam osjećaj da ga "zaboli" za braniteljske mirovine. Minus 10% je prije 12g bio lagani potpis pera tada predsjenice Vlade RH kroz odluku te iste vlade, pa može biti i sada kroz odluku sadašnje. To je zapravo političko pitanje i ovisiti će prvenstveno o trenutnim prilikama, a ne o pritiscima umirovljeničkih predstavnika. Btw, tko nas predstavlja, veliko je pitanje, Hrelja sigurno ne. A danas na Saboru nisam vidio nikoga od "velikih" branitelja da je išta rekao, da ne nabrajam, Bulj, Đakić i ostali. 

Stipe Mlinarić Ćipo je danas upravo o tih 10 % Jadranke Kosor govorio (pol.sluzbenici, vojnici, branitelji) 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani!

Ja sam umirovljena DVO, u mirovini od 01.07.2022.Po dobivenom rješenju o mirovini ostao sam zatečen iako sam ponešto znao visinom umanjenja mirovine.Naime većina nas koji idemo u mirovinu po posebnim propisima usmjereni smo na umanjenje od 10% na mirovine koje upitne svrhovitosti osim ostanka u proračunu značajnih sredstava.Računajte od 2010. koliko je ostalo u proračunu nasih novaca.Ali malo se zna osim u toj kategoriji umirovljenika da se DVO ,PS te OSO (ovlaštene službene osobe) mirovina osim 10 % umanjuje i Zakonom o mirovinskom osiguranju DVO PS i OSO i to od 2002 godine na način da se razlika između 2500 i3000 kn umanjuje 8%,razlika između 3000 i 4000 kn 12%,razlika između 4000 i 5000 kn 16% te od 5000 kn 20%.Tko ima iznad 5000 kn automatski mu se u umanjenje uračunavaju svi postoci ispod tj 8,12 i 16% te iznad 5000 kn 20%.Primjer mirovina 5500 kn.Automatski 320 kn gore navedeni postoci 8,12 i 16 % te 20 % na 500 kn sto je 100 kn.Ukupno 420 kn.Dobije se iznos 5080 kn.Na to ide 10% tj 508 kn i dobijete 4572 kn.Umanjenje iznosi 928 kn.Na ovaj gore iznos ide jos porez,prirez i doprinos za zdravstveno Porez ide na iznos iznad 4000 kn i prirez zavisno od grada,općine.Normalno sto veća mirovina to vece umanjenje to veći porez, doprinos za zdravstveno.Tako da je kod nekih vece umanjenje po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO PS i OSO nego ovo od 10%.Uglavnom DVO PS i OSO su dvostruko diskriminirani po pitanju umanjenja.Usput ovo je tek sada postalo malo aktualno ali me vidi da to ne smeta pojedincima koji pripadaju tim kategorijama umirovljenika.Glavno da smo povlasteni.Ja osobno ne znam državu gdje se mirovine umanjuju osim ako drzava nije pred bankrotom ili nešto slično.Ali ako je tako onda se svi slojevi društva odriču a ne samo neke skupine.To su mirovine koje smo zaslužili vise manje a ako nismo onda ih ukinite,a ne da nam tobože daju a onda još više uzmu kroz ovakve glupe Zakone.Mislim da Vam je sve jasno.Radi se o velikim financijskim sredstvima koja ostaju u proračunu i idu negdje drugdje.Cilj treba biti da se nikome ne umanjuju mirovine bez opravdanog razloga.

S poštovanjem,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Kao što sam i već ranije prognozirao sindikatima državnih i javnih službi ponuđeno povećanje osnovice 6% + 2%, povećanje regresa i božićnice kao i dara za djecu. Kada odeš u mirovinu nema nikakvog povećanja ostaje samo usklađivanje koje nikada nije realno. Ove godine usklađivanje malo više od 6% a inflacija do kraja godine oko 13 %.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 29. 10. 2022. u 9:45, Skywalker007 je napisao:

kako je lijepo kad se mogu davati odgovori koji nemaju blage veze sa pitanjem...

Josip Đakić odgovorio je Mlinariću ; “Ja učestalo, zajednički s ministrom , s kolegama iz HVIDRA-e, radio sam na novom zakonu o pravima hrvatskih branitelja, radio sam dobro i zajednički kako bi zakon bio prihvatljiv svima. On u tome nije sudjelovao. ..Radi se o tome da smo zajedno s predsjednikom Vlade još kod zadnjih izmjena i dopuna Zakona o pravima Hrvatskih branitelja jasno definirali da ćemo uskladiti braniteljske invalidnine s rastom BDP-a , ili ih uskladiti s rastom prosječnih bruto plaća. “

a kad je to usklađeno?

-------------------------------

Niti ministarstvo hrvatskih branitelja nije ostalo dužno, te je u priopćenju odgovorilo Stipi Mlinariću;

ali Mlinarić nije našao za shodno angažirati se i raspravljati o temama o kojima danas lamentira bez pokrića i argumenata, pokušavajući populistički skupiti jeftine političke poene.

čovjek postavi pitanje zašto se invalidine ne podizu godinama i uz to još bile i smanjenje i zašto se ne ukine smanjenje od 10% to je za njih lamenitranje bez pokrića i argumenata

a to što policajcima,vojnicima i braniteljima skinu mirovinu sa npr 4000kn na 3600 i nek žive kao zadnja rupa na sviralu to je za njih populističko lamentiranje

tražili ste gledajte

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
prije 12 minuta, ecwashere je napisao:

nema tomo s tim ništa, o tome odlučuje predsjednik vlade i samo on

Braniteljske udruge su tražile da ministar branitelja riješi da se vrati tih 10% i samo nas je odštampo da tih 10% nikad nije bilo predviđeno da se vrati i da neosnovano šaljemo zahtjeve!Nije htio ni čut za to!

To znam 100% zato što je i udruga u kojoj sam ja bila jedna od tražitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , ecwashere je napisao:

nema tomo s tim ništa, o tome odlučuje predsjednik vlade i samo on

pa nema veze ....niti on ....niti udruge ..pa niti premijer jer ako njih ne zanima što bi njega zanimalo,ako uopče i zna išta zbog čega netko i uzima 10%.....

prije 4 sati , brett je napisao:

Braniteljske udruge su tražile da ministar branitelja riješi da se vrati tih 10% i samo nas je odštampo da tih 10% nikad nije bilo predviđeno da se vrati i da neosnovano šaljemo zahtjeve!Nije htio ni čut za to!

te braniteljske udruge bi trebale jasno i glasno obavijestiti javnost ,ali tu sad imamo veliki "ali"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , ecwashere je napisao:

nema tomo s tim ništa, o tome odlučuje predsjednik vlade i samo on

aj nema, Tomo je jedva i preko one stvari u suradnji sa premijerom vratio 10% koje je morao vratiti jer je milanović (kakav god bio) u zakonu ostavio mogućnost povrata. Bilo je tu svakakvih sranja od tužbi do umalo prosvjeda. 

Onaj dio kaj je otel akosorica u suradnji sa đakićem možete zaboraviti , nema povrata.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 30. 10. 2022. u 20:17, Mister-X je napisao:

kako je lijepo kad se mogu davati odgovori koji nemaju blage veze sa pitanjem...

Josip Đakić odgovorio je Mlinariću ; “Ja učestalo, zajednički s ministrom , s kolegama iz HVIDRA-e, radio sam na novom zakonu o pravima hrvatskih branitelja, radio sam dobro i zajednički kako bi zakon bio prihvatljiv svima. On u tome nije sudjelovao. ..Radi se o tome da smo zajedno s predsjednikom Vlade još kod zadnjih izmjena i dopuna Zakona o pravima Hrvatskih branitelja jasno definirali da ćemo uskladiti braniteljske invalidnine s rastom BDP-a , ili ih uskladiti s rastom prosječnih bruto plaća. “

a kad je to usklađeno?

-------------------------------

Niti ministarstvo hrvatskih branitelja nije ostalo dužno, te je u priopćenju odgovorilo Stipi Mlinariću;

ali Mlinarić nije našao za shodno angažirati se i raspravljati o temama o kojima danas lamentira bez pokrića i argumenata, pokušavajući populistički skupiti jeftine političke poene.

čovjek postavi pitanje zašto se invalidine ne podizu godinama i uz to još bile i smanjenje i zašto se ne ukine smanjenje od 10% to je za njih lamenitranje bez pokrića i argumenata

a to što policajcima,vojnicima i braniteljima skinu mirovinu sa npr 4000kn na 3600 i nek žive kao zadnja rupa na sviralu to je za njih populističko lamentiranje

tražili ste gledajte

 

Prema Nacrtu Državnog proračuna RH za 2023. i 2024. g ne planira se nikavo povećanje tj usklađivanje invalidnina. Ostaje onakva kakva je bil prije 22 godine. Nevjerojatno da na to nitko od braniteljskih udruga ne reagira !

invalidnine.png

uređeno: od revizor
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , revizor je napisao:

Prema Nacrtu Državnog proračuna RH za 2023. i 2024. g ne planira se nikavo povećanje tj usklađivanje invalidnina. Ostaje onakva kakva je bil prije 22 godine. Nevjerojatno da na to nitko od braniteljskih udruga ne reagira !

invalidnine.png

 tko bi to točno reagirao, HVIDRA za njjih znamo da neće jjer bi se zamjerili vrhu i zbogom saborska foteljo, neki drugi - sumnjam, dobro im je i ovako, Treska UHBLPTSSP neće, UDVDR isto su blizu vrhu tako da niti od njih ništa, ostali su premali ... 

U konačnici braniteljske invalidnine su sasvim OK i ne treba ih dirati barem još 5 godina. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija