Jump to content

promjene stižu za umirovljene branitelje


malicovjek

Preporučene objave

Dana 12. 05. 2023. u 13:34, malicovjek je napisao:

Do 10. lipnja u javnom je savjetovanju nacrt izmjena i dopuna s konačnim prijedlogom Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji...

https://www.mirovina.hr/mirovine/mijenja-se-braniteljski-zakon-velike-promjene-stizu-za-umirovljene-branitelje-fokus-je-na-dvije-stvari/

Ima li promjena za rad uz mirovinu do 3,5 sata za opću nesposobnost za rad, ostvarenu prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja ?

Pročitao sam ovo kaj piše ali ništa ne kužim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 minuta, Kompa je napisao:

Ima li promjena za rad uz mirovinu do 3,5 sata za opću nesposobnost za rad, ostvarenu prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja ?

Pročitao sam ovo kaj piše ali ništa ne kužim.

Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, korisniku invalidske mirovine zbog potpunog gubitka radne sposobnosti (opće nesposobnosti za rad), ostvarene prema Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji ili prijašnjim zakonima o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, kod kojega je potpuni gubitak radne sposobnosti nastao zbog ranjavanja, ozljede, zatočeništva u neprijateljskom logoru, zatvoru ili drugom neprijateljskom objektu, bolesti, pogoršanja bolesti odnosno pojave bolesti zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, dakle zbog uzroka u vezi s obranom suvereniteta Republike Hrvatske, ako se zaposli na manje od 3,5 sati dnevno, invalidska mirovina se ne obustavlja i ne podliježe kontrolnom pregledu, i to, ni nakon zaposlenja, ni nakon prestanka zaposlenja. Nakon prestanka zaposlenja staž osiguranja ne uračunava se u mirovinski staž, niti mu se nakon prestanka zaposlenja mirovina ponovno određuje.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , Kompa je napisao:

Ima li promjena za rad uz mirovinu do 3,5 sata za opću nesposobnost za rad, ostvarenu prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja ?

Pročitao sam ovo kaj piše ali ništa ne kužim.

Što bi promjena donijela ( konkretno Tebi ) ? Prijave Te na 3 sata ( naravno Ti odradiš 8 ) i sve u redu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja imam invalidsdku zbog smanjene radne sposobnost  prijavljen sam na puno radno vrijeme i primam dio mirovine nekih 140 eur , mislim da je polazni faktor izracuna 0,66. Rodjen sam 62 do pune mirovine imam nekih 2,5 godina kad odbijem dane provedene u DR tj 563 dan, dragovoljac sve borb,sektor. Imam li pravo na novi izracun mirovine obzirom da imam relativno dobru placu za nase uvjete oko 1300 eur,.Moliobi neki suvisli savjet od znalaca na forumu.

LP

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, jado je napisao:

Ja imam invalidsdku zbog smanjene radne sposobnost  prijavljen sam na puno radno vrijeme i primam dio mirovine nekih 140 eur , mislim da je polazni faktor izracuna 0,66. Rodjen sam 62 do pune mirovine imam nekih 2,5 godina kad odbijem dane provedene u DR tj 563 dan, dragovoljac sve borb,sektor. Imam li pravo na novi izracun mirovine obzirom da imam relativno dobru placu za nase uvjete oko 1300 eur,.Moliobi neki suvisli savjet od znalaca na forumu.

LP

 

Poštovani,

kad ostvarite uvjet za priznavanje starosne braniteljske mirovine imate pravo podnijeti zahtjev za priznavanje iste i primati je ako je povoljnija od dosadašnje mirovine.

Ako bude slušalo zdravlje dobro bi bilo raditi do 65-te godine kad su primanja dobra jer Vam je izračun starosne mirovine nešto povoljniji od starosne braniteljske mirovine.

Svi parametri u bijelim poljima su izmišljeni osim onih koje ste objavili, samo da vidite odnose Vaših starosnih mirovina.

Izracun mirovine.jpg

jado izračun starosnih mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Dana 25. 05. 2023. u 6:45, Nikolagut je napisao:

Ja sam isto vise puta procitao ali opet ne kuzim.Ja sam u profesionalnoj te primam najnizu mirovinu i kako sam ja shvatio da mogu raditi pola radnog vremena a da mi se ne oduzima mirovina.Jesam li u pravu?

Nažalost mislim da niste u pravu.

Do polovice punog radnog vremena  isplaćuje se puna mirovina (100%), Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, korisniku starosne mirovine i starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika i Hrvatskom branitelju korisniku prijevremene starosne mirovine.

Na Vas bi se primjenjivalo ovo:

Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, korisniku invalidske mirovine zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti, nastalog zbog okolnosti propisanih ZOHBDR-om, ako se zaposli ili počne obavljati djelatnost na temelju koje postoji obveza na osiguranje, mirovina se ne obustavlja, već se određuje primjenom mirovinskog faktora 0,6667.

Najniža mirovina:

Korisniku najniže mirovine ostvarene prema Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, za vrijeme zaposlenja ne pripada najniža mirovina, nego mirovina određena prema stažu i plaći.

 

https://www.mirovinsko.hr/hr/rad-korisnika-mirovina-ostvarenih-prema-posebnim-propisima/2390

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 minuta, darkotkalec je napisao:

Pozdrav

Sad na primjeru da odeš u invalidsku mirovinu HRVI i ostaneš raditi na istom mjestu na puno radno vrijeme to me zanima pa bih molio ako netko zna da mi odgovori.

Ako dobijete invalidsku mirovinu djelomična invalidnost bez obzira na hrvi teško da čete moči nastaviti raditi  na istom radnom mjestu ako bi vam poslodavac išao na ruku i dao mogučnost da radite dalje na istom radnom mjestu isplačivao bi vam se umanjen iznos mirovine od 0,6667 te ako se radi o potpunoj nesposobnosti nebi smjeli raditi više od 3,5 sata sve smo to puno puta do sada obrađivali  samo treba proučiti prijašnje objave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , dara4 je napisao:

Nažalost mislim da niste u pravu.

Do polovice punog radnog vremena  isplaćuje se puna mirovina (100%), Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, korisniku starosne mirovine i starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika i Hrvatskom branitelju korisniku prijevremene starosne mirovine.

Na Vas bi se primjenjivalo ovo:

Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, korisniku invalidske mirovine zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti, nastalog zbog okolnosti propisanih ZOHBDR-om, ako se zaposli ili počne obavljati djelatnost na temelju koje postoji obveza na osiguranje, mirovina se ne obustavlja, već se određuje primjenom mirovinskog faktora 0,6667.

Najniža mirovina:

Korisniku najniže mirovine ostvarene prema Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, za vrijeme zaposlenja ne pripada najniža mirovina, nego mirovina određena prema stažu i plaći.

 

https://www.mirovinsko.hr/hr/rad-korisnika-mirovina-ostvarenih-prema-posebnim-propisima/2390

Pa sta se je onda promjenilo nije mi jasno a naslov pise 

Mijenja se braniteljski zakon: Velike promjene stižu za umirovljene branitelje, fokus je na dvije stvari

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Nikola,

 

Sada sam djelomično pročitao Nacrt prijedloga zakona. Ako, i  kada se usvoji u Članku 37. piše:

(2) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona kod kojih je djelomični gubitak radne sposobnosti djelomično prouzročen ranjavanjem, ozljedom, zatočeništvom u neprijateljskom logoru, zatvoru ili drugom neprijateljskom objektu, bolesti, pogoršanjem bolesti odnosno pojavom bolesti zadobivenom u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, a djelomično bolešću, ozljedom izvan rada, ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću izvan tih okolnosti koji se zaposle ili počnu obavljati djelatnost na temelju koje postoji obveza na osiguranje invalidska mirovina se ne obustavlja.

(3) Osobama iz stavaka 1. i 2. ovoga članka za vrijeme zaposlenja ili obavljanja djelatnosti na temelju koje postoji obveza na osiguranje mirovina se određuje uz primjenu mirovinskog faktora 0,6667.

 

To znači ako se zaposlite na pola ili puno radno vrijeme, mirovina se smanjuje za jednu trećinu kako je  i sada. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...
prije 3 sati , hasko je napisao:

Vrijedi li to famozno pravilo "manje od 3,5 sata" i ako  odeš raditi u inozemstvo, ili je prijava u inozemstvu vidljiva i našem HZMO-u ?

Do ove godine su svi radili sa mirovinama HRVI i opcim i prof.  po EU skoro bez brige ali vec nekoliko slucajeva osobno sam vidio gdje je porezna poslala te drzave poslala u poreznu HR obracune poreza onih koje rade ..to sad sengen ustanove povezane bas  al bas  ,e sad nasa fina odmah vidi ti u opcoj hrvi  i lagano na mirovinsko prosljede.Poziv iz mirovinskog tebi plava koverta i ide  ti sud  stopiranje  ,,ma  kolaps.Taj slucaj  bas osobno znam covjek od 2001 u opcoj od 2015 u austriji radi i sad eno nit radi vise u austriji ganja sudove u hr bolestan ,uzas to u travnju sad bilo.Rade ljudi vani ,,ja NE BI sa opcom hrvi radio ....VIDI ...nema sanse.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , redov2 je napisao:

ja NE BI sa opcom hrvi radio...VIDI ...nema sanse.

Evo ja sam u općoj,  50%50%, 30% hrvi. 

Prijavljen sam na 3 sata i sve ok, na račun sijedaju i plaća i mirovina. Nikakvih problema jer je sve po zakonu,  koji kaže da imam isto pravo , do 3,5 sata.  Naglasak na ovo do 3,5 , što znači NE 3,5 ili više, već isključivo do 3,5 sati dnevno.

Radim u RH.

Da nisam počeo raditi , završio bi u blokadi i ovrhama. 

 

 

uređeno: od Kompa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 27 minuta, Kompa je napisao:

Evo ja sam u općoj,  50%50%, 30% hrvi. 

Prijavljen sam na 3 sata i sve ok, na račun sijedaju i plaća i mirovina. Nikakvih problema jer je sve po zakonu,  koji kaže da imam isto pravo , do 3,5 sata.  Naglasak na ovo do 3,5 , što znači NE 3,5 ili više, već isključivo do 3,5 sati dnevno.

Radim u RH.

Da nisam počeo raditi , završio bi u blokadi i ovrhama. 

 

 

Sve jasno ,u HR bi i ja isto na 3 h bez problema i ja sam 30% 50/50 opca , NAGLASAK  je na  recimo u njemackoj austriji svedskoj baustela full posao ,,tamo ne bi ali bas ne bi jer opet kazem..gledam covjeka ocima zivot mu se gasi kad je dobio od mirovinskog ,osobno znam ,,UZAS.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , redov2 je napisao:

Do ove godine su svi radili sa mirovinama HRVI i opcim i prof.  po EU skoro bez brige ali vec nekoliko slucajeva osobno sam vidio gdje je porezna poslala te drzave poslala u poreznu HR obracune poreza onih koje rade ..to sad sengen ustanove povezane bas  al bas  ,e sad nasa fina odmah vidi ti u opcoj hrvi  i lagano na mirovinsko prosljede.Poziv iz mirovinskog tebi plava koverta i ide  ti sud  stopiranje  ,,ma  kolaps.Taj slucaj  bas osobno znam covjek od 2001 u opcoj od 2015 u austriji radi i sad eno nit radi vise u austriji ganja sudove u hr bolestan ,uzas to u travnju sad bilo.Rade ljudi vani ,,ja NE BI sa opcom hrvi radio ....VIDI ...nema sanse.

Čovjek je radio " vani " kada zakonom ,koji je na snazi danas ,nije imao pravo raditi sa općom mirovinom.ako je radio na papire evidenciju su poslali u naš mirovinski.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mene zanima ako izglasaju ovaj zakon .Dali ovi koji imaju najmanju braniteljsku mirovinu mogu raditi na manje od 3.5sata i dobivati mirovinu .Znaci mogu raditi naprimjer u Njemackoj na mini dob posto je to neoporezivo i nema prijave na mirovinsko.Jel to bi vazilo za profesionalnu nesposobnost najmanja braniteljska mirovina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, čips1 je napisao:

Mene zanima ako izglasaju ovaj zakon .Dali ovi koji imaju najmanju braniteljsku mirovinu mogu raditi na manje od 3.5sata i dobivati mirovinu .Znaci mogu raditi naprimjer u Njemackoj na mini dob posto je to neoporezivo i nema prijave na mirovinsko.Jel to bi vazilo za profesionalnu nesposobnost najmanja braniteljska mirovina

Ako nema prijave na mirovinsko tko će znati radiš li ili ne radiš.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Molio bih pomoć. Otac, branitelj, dragovoljac domovinskoj rata je 2018. godine otišao u redovnu mirovinu da navršenih 61 godinu i preko 41 godine radnog staža. Uz usklađivanje mirovina i temeljem toga što je branitelj, mirovina mu sada iznosi oko 560 eura. Nedavno se zaposlio na nepuno radno vrijeme (4 sata) te je dobio novo rješenje u kojem se određuje mirovina manja za nekih 200 eura. Molio bih pojašnjenje, budući da je člankom 29. Zakona o hrv. braniteljima definirano da se mirovina ne obustavlja niti smanjuje. Unaprijed hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija