Jump to content

Pitanje ukupne invalidnosti...


Robert Hasija

Preporučene objave

Pozz

Zanima me kalo.je regulirano pitanje invalidnoati, kao u mom slučaju...dakle imam priznato 70% RVI-a po osnovi logora, te sam kao djelatnik MUP- nakon rata nastradao na poslu, te mi je trenutno priznato i 60%invaliditeta kao invalidu rada, od toga 50% na donje ekstremitete. Sad sam nedugo ponovo operariran vezano za istu ozljedu...

Ispada da imam ukupno 130 % invalidnosti , a osim invalidnine, nemam nikakvih, prava. Novim zakonom predviđajuRegistar invalida...i sl.stvari..no hoće li se i dalje odvajati ovako invalidnosti...za jedno tijelo i povrede na jednom tijelu? Ili će napokon zbrojiti svu invalidnoat, sva oštećenja koja imam...i sve boleati koje su poznate...?

L.p.Robert

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Robert Hasija je napisao:

Pozz

Zanima me kalo.je regulirano pitanje invalidnoati, kao u mom slučaju...dakle imam priznato 70% RVI-a po osnovi logora, te sam kao djelatnik MUP- nakon rata nastradao na poslu, te mi je trenutno priznato i 60%invaliditeta kao invalidu rada, od toga 50% na donje ekstremitete. Sad sam nedugo ponovo operariran vezano za istu ozljedu...

Ispada da imam ukupno 130 % invalidnosti , a osim invalidnine, nemam nikakvih, prava. Novim zakonom predviđajuRegistar invalida...i sl.stvari..no hoće li se i dalje odvajati ovako invalidnosti...za jedno tijelo i povrede na jednom tijelu? Ili će napokon zbrojiti svu invalidnoat, sva oštećenja koja imam...i sve boleati koje su poznate...?

L.p.Robert

 

 

Nastradao si na poslu u mup-u,  a nemaš pravo na mirovinu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozz.

Hvala na Vašim reakcijama...

Ja jesam u mirovini. 50% po osnovi rata...50% po osnovi radne invalidnosti. Imam 70% ratne invalidnosti po osnovi logora, i imam pravu na invalidninu. Nakon rata...97. nastradao sam na obuci kao pripadnik SPec.policije...pad sa helikoptera sa malo veće visine...

Nakon nekakvog oporavka, počeo sam ponovo raditi...no dogodila se liječnička komisija tr su utvrdili da ne mogu toliko polomljen dalje raditi. Nakon tiga sam 2003.umirivljen...ali sam tek posline toga, shvatio da motram u Tvrtkovu na liječničku komisiju za procjenu invaliditeta...jer ja to u trenutku umirivljenja nisam imao nit me tkk tražio...

Nakon te prve komisije...i prvog rješenja, uslijesila je nova operacija noge...pa nkva procjena...prije nekoliko mneaecj , niva operacija..i pripremam papire za novu procjenu...

E sad...nakon svih tih komisija, trenutno mi je priznato 60% radne invalidnoati, od kojih 50 % na donje ekstremitete. 

Pitanje je bilo...imam jedno tijelo, dvije invalidnosti , čiji zbroj prelazi ukupno 100%...tjelwsne invalidnosti...točnije trenutnk, 130%, a na sve to, nemam pravo ni na prkirnu kartu zbog polomljene obje noge i kičmu. O ratnim povredama neću ni govoriti. 

Dakle, jel moguće da se te invalidnoati ,,zbroje,  pa da napokon kažu...ukuono imate toliko povreda...invalidnosti...ovako, kao imam nešto, a prava nikakva. 

Nadam se da sam malo bio precizniji.

Hvala. Robert

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 19. 11. 2023. u 12:58, Robert Hasija je napisao:

Pozz.

Hvala na Vašim reakcijama...

Ja jesam u mirovini. 50% po osnovi rata...50% po osnovi radne invalidnosti. Imam 70% ratne invalidnosti po osnovi logora, i imam pravu na invalidninu. Nakon rata...97. nastradao sam na obuci kao pripadnik SPec.policije...pad sa helikoptera sa malo veće visine...

Nakon nekakvog oporavka, počeo sam ponovo raditi...no dogodila se liječnička komisija tr su utvrdili da ne mogu toliko polomljen dalje raditi. Nakon tiga sam 2003.umirivljen...ali sam tek posline toga, shvatio da motram u Tvrtkovu na liječničku komisiju za procjenu invaliditeta...jer ja to u trenutku umirivljenja nisam imao nit me tkk tražio...

Nakon te prve komisije...i prvog rješenja, uslijesila je nova operacija noge...pa nkva procjena...prije nekoliko mneaecj , niva operacija..i pripremam papire za novu procjenu...

E sad...nakon svih tih komisija, trenutno mi je priznato 60% radne invalidnoati, od kojih 50 % na donje ekstremitete. 

Pitanje je bilo...imam jedno tijelo, dvije invalidnosti , čiji zbroj prelazi ukupno 100%...tjelwsne invalidnosti...točnije trenutnk, 130%, a na sve to, nemam pravo ni na prkirnu kartu zbog polomljene obje noge i kičmu. O ratnim povredama neću ni govoriti. 

Dakle, jel moguće da se te invalidnoati ,,zbroje,  pa da napokon kažu...ukuono imate toliko povreda...invalidnosti...ovako, kao imam nešto, a prava nikakva. 

Nadam se da sam malo bio precizniji.

Hvala. Robert

Naravno da Ti se nemogu zbrajati obje invalidnosti.temeljem RVI za 70% invalidnosti dobivaš određenu invalidninu.za civilni dio ne dobivaš ništa jer je zakonom propisan postotak invalidnosti koji "donosi" neka materijalna prava.a ionako po zakonu ne možeš primati dvije invalidnine.za parkirnu kartu moraš imati 80% na donje ekstremitete ili 100% na glavu (oči ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , buda2 je napisao:

Naravno da Ti se nemogu zbrajati obje invalidnosti.temeljem RVI za 70% invalidnosti dobivaš određenu invalidninu.za civilni dio ne dobivaš ništa jer je zakonom propisan postotak invalidnosti koji "donosi" neka materijalna prava.a ionako po zakonu ne možeš primati dvije invalidnine.za parkirnu kartu moraš imati 80% na donje ekstremitete ili 100% na glavu (oči ).

 

Kriva informacija: 

https://gov.hr/hr/znak-pristupacnosti-za-osobe-s-invaliditetom/458

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Znak pristupačnosti važi u slučaju kada vozilom upravlja osoba s invaliditetom sa 80 ili više posto tjelesnog oštećenja, odnosno osobe koje imaju oštećenja donjih ekstremiteta 60 ili više posto, ili ako se osoba s invaliditetom nalazi u vozilu. Pravo na znak pristupačnosti također ima i vozilo udruge osoba s invaliditetom.

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

-osobnu invalidninu ne možeš primati po dvije osnove, primaš invalidninu po osnovi RVI, no kad bi ishodio drugu invalidninu ili neku drugu vrstu pomoći mogao bi se dogovoriti sa institucijama da dobivaš onu koja je povoljnija po tebe (RVI ili HZSS)

-možda bi bilo dobro predati zahtjev Hrvatskom zavodu za socijalnu skrb putem CZSS (imaju obrazac, naravno uz svu lječnićku dokumentaciju) isto tako možeš osobno predati zahtje HZMO a sve zbog utvrđivanja ukupnog postotka invaliditeta i stupnje invalidnosti

-registar invalida već postoji, no u postupku je Zakon o inkluzivnom dodatku koji bi trebao stupiti na snagu 01.01.2024

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , esigente je napisao:

 

U pravu si. ovo je stari zakon.

prije 3 sati , cvrtila je napisao:

-osobnu invalidninu ne možeš primati po dvije osnove, primaš invalidninu po osnovi RVI, no kad bi ishodio drugu invalidninu ili neku drugu vrstu pomoći mogao bi se dogovoriti sa institucijama da dobivaš onu koja je povoljnija po tebe (RVI ili HZSS)

-možda bi bilo dobro predati zahtjev Hrvatskom zavodu za socijalnu skrb putem CZSS (imaju obrazac, naravno uz svu lječnićku dokumentaciju) isto tako možeš osobno predati zahtje HZMO a sve zbog utvrđivanja ukupnog postotka invaliditeta i stupnje invalidnosti

-registar invalida već postoji, no u postupku je Zakon o inkluzivnom dodatku koji bi trebao stupiti na snagu 01.01.2024

Inkluzivni dodatak zamjenjuje osobnu invalidninu koja je manja( 232€) od predloženog inkluzivnog dodatka.inkluzivni dodatak će biti u tri razreda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Momci pozz

Čitam Vaše komentare, možda sam propustio napisati, primam invalidninu i po osnovi Hrvi-a, i po osnovi Invalida rada...60€...čak sam tražio da mi to ne isplačuju, no jasno mi je rečeno da je to po zakonu i da ne mogu odbiti tu invalidninu!!

Sad Vas opet pitam...

Kako je moguće...

Jedno tijelo, dvije invalidnosti...ukupno 130%??? I dvije invalidnine...ratna i radna? 

Jel to novi Zakon rješava? Meni to nije normalno....

L.p.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Robert Hasija je napisao:

Momci pozz

Čitam Vaše komentare, možda sam propustio napisati, primam invalidninu i po osnovi Hrvi-a, i po osnovi Invalida rada...60€...čak sam tražio da mi to ne isplačuju, no jasno mi je rečeno da je to po zakonu i da ne mogu odbiti tu invalidninu!!

Sad Vas opet pitam...

Kako je moguće...

Jedno tijelo, dvije invalidnosti...ukupno 130%??? I dvije invalidnine...ratna i radna? 

Jel to novi Zakon rješava? Meni to nije normalno....

L.p.

Moje mišljenje je da se nemože primati novčana naknada za invalidnost po više osnova uzimaš onu  koja je za tebe povoljnija i malo mi je nejasno. Možeš biti invalid civilni i vojni ali samo jedna naknada ako nije tako neka me netko ispravi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 55 minuta, huskyCRO je napisao:

Moje mišljenje je da se nemože primati novčana naknada za invalidnost po više osnova uzimaš onu  koja je za tebe povoljnija i malo mi je nejasno. Možeš biti invalid civilni i vojni ali samo jedna naknada ako nije tako neka me netko ispravi.

Može zašto ne?Samo ne za iste bolesti ili oštečenja 

prije 2 sati , Robert Hasija je napisao:

Momci pozz

Čitam Vaše komentare, možda sam propustio napisati, primam invalidninu i po osnovi Hrvi-a, i po osnovi Invalida rada...60€...čak sam tražio da mi to ne isplačuju, no jasno mi je rečeno da je to po zakonu i da ne mogu odbiti tu invalidninu!!

Sad Vas opet pitam...

Kako je moguće...

Jedno tijelo, dvije invalidnosti...ukupno 130%??? I dvije invalidnine...ratna i radna? 

Jel to novi Zakon rješava? Meni to nije normalno....

L.p.

To ti i dalje ostaje.Nema to veze sa inkluzivnom dodatkom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 01. 12. 2023. u 18:59, Robert Hasija je napisao:

Momci pozz

Čitam Vaše komentare, možda sam propustio napisati, primam invalidninu i po osnovi Hrvi-a, i po osnovi Invalida rada...60€...čak sam tražio da mi to ne isplačuju, no jasno mi je rečeno da je to po zakonu i da ne mogu odbiti tu invalidninu!!

Sad Vas opet pitam...

Kako je moguće...

Jedno tijelo, dvije invalidnosti...ukupno 130%??? I dvije invalidnine...ratna i radna? 

Jel to novi Zakon rješava? Meni to nije normalno....

L.p.

Znam ljude koji  primaju naknadu za tjelesno oštećenje (piše u rješenju )a nazivaju invalidninom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tako je, prima ih oko 33.000

čl. 10. govori o tome tko nema pravao na inkluzivni dodatak 

između ostalih:

 b) osobi koja ostvaruje osobnu invalidninu prema posebnim propisima

po meni, grupe osoba, ako primaju osobnu invalidninu po posebnim propisima su

  • djelatne vojne osobe
  • policijski službenici i ovlaštene službene osobe pravosuđa
  • radnici na poslovima razminiranja
  • hrvatski branitelji iz Domovinskog rata
  • zastupnici u Hrvatskom saboru, članovi Vlade, suci Ustavnog suda, predsjednik Republike Hrvatske
  • bivši politički zatvorenici
  • redoviti članovi HAZU-a
  • službenici u saveznim tijelima bivše SFRJ
  • radnici izloženi azbestu, radnici ugljenokopa "Tupljak"  i neke druge skupine
  • osobe koje su ostvarile povoljnija prava prema ranije važećim propisima iz mirovinskog osiguranja (borci NOR-a, pripadnici Hrvatske domovinske vojske od 1941. do 1945. i pripadnici bivše JNA)
  • pripadnici Hrvatskog vijeća obrane
  • članovi posade broda u međunarodnoj i nacionalnoj plovidbi
  • profesionalni vatrogasci
  • vojne osobe prema Zakonu o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija