Jump to content

Otvaranje obrta nekoliko pitanja


damir123

Preporučene objave

Poštovanje, upravio sam preko E-obrta otvorio slobodni paušalni obrt za Dizajn i ostale usluge ( NKD 74.10 ).
Odobreni su mi poticaji za samozapošljavanje. Sad puno toga imam za riješiti i već sam malo pogubljen u svemu tome.
Pa bih bio zahvalan ukoliko bi mi netko mogao pomoći oko mojih pitanja. 

1 ) Dogodila se greška kod naziva obrta prilikom popunjavanje preko E-obrta. Upisano je kao djelasnot "74.10 Dizajn i ostale usluge" umjesto "74.10 Specializirane dizajnerske djelatnosti." Mogu li imati kakvih problema zbog toga? Smije li se tako mijenjati NKD naziv ? Dakle, šifra je dobra, samo je drugi naziv. Meni osobno to ništa ne smeta za obvljanje djelatnosti.

2) Imam ugovor o zakupu prostora na svoje ime na godinu dana ( s pečatom i potpisom vlasnika firma koji daje prostor u zakup ).
Je li za prijavu u poreznu potrebno raditi novi ugovor o zakupu na ime obrta?

3) S obzirom da sve radim remote, nemam nikakav fizički doticaj s klijentima i nemam fiskalnu blagajnu, htio bih radno vrijeme ostaviti maksimalno fleksibilno. Dakle da nemam zakonsko radno vrijeme kad trebam raditi, odnosno biti u radnom prostoru. Kako to mogu koncipirati kod prijave u poreznu? Kako da postavim radno vrijeme? Samo da navedem "po dogovoru" ili trebam zakonski navesti broj tjednih ili dnevnih radnih sati ili radno vrijeme npr "od 8-16h" ?

Molim za odgovor nekoga tko zna i unaprijed zahvaljujem. 

uređeno: od tbradaric
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , tbradaric je napisao:

Poštovanje, upravio sam preko E-obrta otvorio slobodni paušalni obrt za Dizajn i ostale usluge ( NKD 74.10 ).
Odobreni su mi poticaji za samozapošljavanje. Sad puno toga imam za riješiti i već sam malo pogubljen u svemu tome.
Pa bih bio zahvalan ukoliko bi mi netko mogao pomoći oko mojih pitanja. 

1 ) Dogodila se greška kod naziva obrta prilikom popunjavanje preko E-obrta. Upisano je kao djelasnot "74.10 Dizajn i ostale usluge" umjesto "74.10 Specializirane dizajnerske djelatnosti." Mogu li imati kakvih problema zbog toga? Smije li se tako mijenjati NKD naziv ? Dakle, šifra je dobra, samo je drugi naziv. Meni osobno to ništa ne smeta za obvljanje djelatnosti.

2) Imam ugovor o zakupu prostora na svoje ime na godinu dana ( s pečatom i potpisom vlasnika firma koji daje prostor u zakup ).
Je li za prijavu u poreznu potrebno raditi novi ugovor o zakupu na ime obrta?

3) S obzirom da sve radim remote, nemam nikakav fizički doticaj s klijentima i nemam fiskalnu blagajnu, htio bih radno vrijeme ostaviti maksimalno fleksibilno. Dakle da nemam zakonsko radno vrijeme kad trebam raditi, odnosno biti u radnom prostoru. Kako to mogu koncipirati kod prijave u poreznu? Kako da postavim radno vrijeme? Samo da navedem "po dogovoru" ili trebam zakonski navesti broj tjednih ili dnevnih radnih sati ili radno vrijeme npr "od 8-16h" ?

Molim za odgovor nekoga tko zna i unaprijed zahvaljujem. 

Upisano je kao dijelasnot "74.10 Dizajn i ostale usluge" umjesto "74.10 Specializirane dizajnerske djelatnosti.
-----------------------
Grešku niste vi napravili - ima te upisanu šifru 74.10 - koju ste i unijeli kod prijave."
a, program je kod upisane šifre - dao djelatnost sa određenim izmjenama.
(nebi bilo loše otiči u ured za gospodarstvo i provjeriti gdje se desio problem)
--------------------------
ugovor o zakupu prostora na svoje ime na godinu dana ( s pečatom i potpisom vlasnika firma koji daje prostor u zakup ).
S obzirom da obrt ima vaš O.I.B. - Nebi trebalo biti problema - ali, ako nije problem- napravi tenovi ugovor sa podacima obrta, da bude usklađeno sa fakturama uplate i prikazivanja rashoda obrta,
........................
npr "od 8-16h" ? - stavi te propisano radno vrijeme - ispod stavi te NAPOMENA - u slučaju hitnosti nazovite na br - xxxxxxxx
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Poštovani zamolio bih Vas da mi napišete objasnite na koji način da otvorim obrt i dali uopće mogu otvoriti obrt.

- zaposlen sam i poslodavac mi plaća doprinose

- otvorio bih obrt za sportske djelatnosti i rekreaciju ( vođenje treninga, online treninzi, web stranica sa takvim sadržajima......)

- završio sam preddiplomski studij na visokoj trenerskoj školi u zagrebu pri kineziološkom fakultetu i stekao kvalifikaciju trener prvostupnik kondicijske pripreme sportaša

- koja su moja prava i obaveze kao takvog obrtnika

Hvala :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Kluna je napisao:

Poštovani zamolio bih Vas da mi napišete objasnite na koji način da otvorim obrt i dali uopće mogu otvoriti obrt.

- zaposlen sam i poslodavac mi plaća doprinose

- otvorio bih obrt za sportske djelatnosti i rekreaciju ( vođenje treninga, online treninzi, web stranica sa takvim sadržajima......)

- završio sam preddiplomski studij na visokoj trenerskoj školi u zagrebu pri kineziološkom fakultetu i stekao kvalifikaciju trener prvostupnik kondicijske pripreme sportaša

- koja su moja prava i obaveze kao takvog obrtnika

Hvala :)

nažalost ne možete, dok se ne izmijeni zakon o sportu ove djelatnosti ne mogu biti obrt

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 43 minuta, vodovod1 je napisao:

nažalost ne možete, dok se ne izmijeni zakon o sportu ove djelatnosti ne mogu biti obrt

Možete otvoriti Jdoo mjesto Direktora vam je funkcija(niste prijavljeni da to radite - samo ste u trg. sudu ovlaštena osoba za za zastupanje ) i imate pravo biti zaposleni kod drugog
poslodavca ( u svojoj firmi )  8 tjedno.
Vlasništvo nad poslovnim udjelom u firmi i mjesto direktora - ne utječu na vaš trenutni posao.

 

prije 2 sati , Kluna je napisao:

vođenje treninga, online treninzi, web stranica sa takvim sadržajima......)

Ovo bi mogli raditi, pružanje( raznih ) tečaja preko Veb - platforme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav, imam pitanje u vezi otvaranja obrta.

Zanima me, pošto se "popravak računala" nalazi na popisu vezanih djelatnosti za koje treba imati stručni ispit/stručnu spremu - a ja to nemam - postoje li možda neke usluge koje mogu nuditi bez da prekršim zakon? Npr. instalacija Windowsa, čišćenje računala od prašine i zamjena termalne paste, ugradnja memorije, hard diska.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Pozdrav, htjela bih otvorit jedan od pravnih oblika poduzetništva. Naime, želim se baviti dizajniranjem, printanjem i prodajom naljepnica. Riječ je o naljepnicama koje se stavljaju na ambalažu, na omote buketa cvijeća i sl. Koji oblik bi bio najpogodniji za ove djelatnosti. Nezaposlena sam osoba (student). Prodavala bi ih putem instagrama, etsyja i ebay-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav!

Imam nekoliko nedoumica...
1) Otvorila bih obrt koji bi se (između ostalog) bavio uslugom naručivanja preko weba uz proviziju.
E sad, problem je što ne bi bio klasični dropshipping nego bi naručivala na svoju adresu i onda ja slala kupcima. Po onome što sam pročitala za to bi mi trebalo skladište odnosno zadovoljeni MTU. 
Postoji li neka opcija da se izbjegne skladište s obzirom da mi je to potpuno nepotrebno jer bi proizvodi unutar manje od 24 sata bili poslani dalje?

2) Ispravite me ako griješim, ako ja proizvodim neke ukrase i nakit, a ne prodajem ih, skladište mi ne treba, ali ako ih želim prodavati onda moram imati skladište osim u slučaju ako ću ih prodavati po narudžbi. Kako ih onda oglašavam?

3) Je li istina da više nije potrebno imati poslovni ŽR, već je moguće transakcije obavljati preko privatnog? Imam otvoreni ŽR koji trenutno samo stoji tako da bi služio isključivo za to.

4) Što je s odlukom o blagajničkom maksimumu ako ću poslovati isključivo transakcijski?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija