Jump to content

pitanje isplativosti završetka pravnog fakulteta


gmoney

Preporučene objave

Morao sam otvoriti ovu temu jer znam da većinu ljudi ona muči kao i mene.

Kolege,zapitate li se ponekad da li je vrijedilo završiti muku zvanu pravni fakultet obzirom što nas čeka nakon završetka istog: mizerija plaće(svi moji frendovi iz razreda imaju veće plaće, čak i oni koji nemaju fakultet, naša plaća je na razini blagajnice iz konzuma, bez podcijenjivanja), u mnogim uredima nesnošljivi uvjeti (stresovi, prekovremeni neplaćeni rad) i onda još novi pravosudni koji je izrazito težak i kompliciran.

iskreno, da se mogu vratiti u 18. godinu nikad ne bih upisao pravo.

htio bih čuti vaše mišljenje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo ti završi faks.

 

Bolje to nego da budeš prvi konobar na mješalici za beton.

 

Treba biti uporan.

 

Npr. pročitaj o nekom drugom zanimanju ovdje.

 

- Možda vozač, kuhar (pizza majstor) ili serviser za računala, elektrotehničar... - su poslovi gdje se kako tako može pronaći neki posao, ali to možeš raditi i ako završiš faks.

 

:majstor:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gmoney je napisao:

... mizerija plaće(svi moji frendovi iz razreda imaju veće plaće, čak i oni koji nemaju fakultet, naša plaća je na razini blagajnice iz konzuma, bez podcijenjivanja), u mnogim uredima nesnošljivi uvjeti (stresovi, prekovremeni neplaćeni rad) i onda još novi pravosudni koji je izrazito težak i kompliciran.

iskreno, da se mogu vratiti u 18. godinu nikad ne bih upisao pravo.

Postovani,

Nisam Vam, na moju veliku zalost, kolegica po struci, ali smatram da se “isplativost” poznavanja prava ne nalazi samo u placi koja se moze zaraditi po dobivanju fakultetske diplome ili polaganju pravosudnog ispita, nego u stecenom znanju zahvaljujuci kojem, osoba koja ta znanja posjeduje, zna kako izbjeci skoro sve zamke koje mu zivotni put u praksi bude servirao tijekom svakodnevnih aktivnosti – a o cemu svaki dan citamo upite ne samo na Legalisu!

 

Veliko je bogatstvo znati pravilno i sigurno kupiti stan ili auto kao i pravilno stititi svoja prava u ostavinskim, obiteljskim, poslovnim, prometnim i svim drugim situacijama, znaci znati samog sebe svakodnevno obraniti od raznoraznih komplikacija s kojima se susrecemo bez da ih sami trazimo!

 

Iskreno, da se mogu vratiti u 18. godinu, upisala bih pravo, jer smatram da se radi o najkorisnijim i najprakticnijim znanjima potrebnim za uspjesan i sretan zivot pa makar sredstva za isti zaradjivali radeci sasvim nesto drugo!

 

Lijepi pozdrav

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gmoney je napisao:

Morao sam otvoriti ovu temu jer znam da većinu ljudi ona muči kao i mene.

Kolege,zapitate li se ponekad da li je vrijedilo završiti muku zvanu pravni fakultet obzirom što nas čeka nakon završetka istog: mizerija plaće(svi moji frendovi iz razreda imaju veće plaće, čak i oni koji nemaju fakultet, naša plaća je na razini blagajnice iz konzuma, bez podcijenjivanja), u mnogim uredima nesnošljivi uvjeti (stresovi, prekovremeni neplaćeni rad) i onda još novi pravosudni koji je izrazito težak i kompliciran.

iskreno, da se mogu vratiti u 18. godinu nikad ne bih upisao pravo.

htio bih čuti vaše mišljenje

niti ja pravo ne bih upisala nikad. ne zbog male place, nego zbog toga sto se s pravom ne moze naci posao.

1000 pravnika u ovom trenutku je na hzz-u i nema posla niti za lijek.

pa ko misli da je isplatljivo - rokenrol.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega, slažem se s vama da je teško nama pripravnicima u odvjetništvu. Ja se osobno nikako ne mogu požaliti na uvjete rada, jer imam izvrsnog šefa, iako mi je plaća manje više na minimalcu s tendencijom rasta. Priznajem, u ovom mi trenutku života nije nemoguće financijski opstati, jer nemam obitelji (25g.)i starci me još uvijek financiraju. Međutim, često je vrlo frustrirajuće i također se pitam je li se sve isplatilo, a to misli i velika većina ljudi koje poznajem. Ne mislim samo na plaću, nego na sva odricanja u ranim dvadesetima.Primjera radi, neki dan naletim na prijatelja iz razreda koji je ekonomiju studirao u osijeku 8 godina, jedva završio, kaže knjige jedva pogledao, a posao dobio preko veze u RBA- plaća kn 8.000,00 neto. Što kažete? Drugi frend preko veze radi na lageru 6 sati na dan i studira reda radi- plaća kn 6.000,00. Za razliku od mnogih svojih poznanika pravnika, nije mi problem priznati da sam se tijekom faksa mnogo toga odrekao i previše, npr. da sam svako ljeto proveo za knjigom, da se učilo svakodnevno i vikendima, barem 5-6 sati na dan i sl. Onaj tko kaže drukčije laže. Ipak, ne mislim da je problem (samo)u škrtim i bezobzirnim poslodavcima (ima i takvih), barem ja nemam takvog iskustva. Realno, odvjetnički i sudački poziv jest takav da traži odricanje i mučenje.

 

Pravo je pitanje, kako da to bude nagrađeno?

 

Odvjetnički poziv ima dvije dimenzije. Jedna je ona poslovna, druga je ona intelektualna. Poslovna je sposobnost i sreća naći klijente. Intelektualna je dati kvalitetnu i potpunu uslugu. Nažalost, kod nas one nisu potpuno povezane. U takvim uvjetima posao ne ovisi poglavito o kvaliteti usluge, što znači da je naš rad i doprinos u uredu, generalno govoreći, više sredstvo rada nego ljudski resurs koji ima prevagu. Nije to krivnja odvjetnika.Htjeli i mi i oni to priznati ili ne, zapošljavanje vježbenika ne vrši se samo zbog nemjerljivog intelektualnog doprinosa ugledu i radu društva, već zbog obavljanja svakodnevnih zanatskih poslova koji čine velik dio naše profesije, a u velikom broju slučajeva vježbenici su prolazna stavka.

 

Iskreno, drukčije se ni ne može očekivati zbog one rečenice koju smo svi slušali na početku faksa: NIJE BITNA OCJENA, VEĆ DIPLOMA! NIJE BITNO ZNANJE, NEGO VEZA! MANJE TEORIJE, VIŠE PRAKSE! Tako je nekad djelovalo, a posljedice toga danas snosimo mi. Vani je malo drukčije. Koliko god zvučalo okrutno, sustav obrazovanja ima za cilj selektirati kadrove. Ljudi se naljute kad netko kaže da nije svačija diploma ista, jer se to dosad ponavljalo kao mantra. Naprotiv, ali je svačiji rad jednako vrijedan. U takvim uvjetima, određeni po vlastitim postignućima i inicijativi, budući pravnici nešto nude poslodavcima. To nešto možda nije više od onoga što radimo mi, ali selekcija postoji. Uostalom, treba priznati da je pravnika u RH previše, barem u pravosuđu. Mala početna plaća ni vani nije neobičnost, ali postoji jamstvo nagrađivanja i napredovanja, te uspjeha na osnovi kvalitete usluge (if you can make a difference, što bi se reklo). Pogledajte inozemne odvjetničke stranice, mnogi odvjetnici imaju postdiplomski jer se to ondje isplati i jamči dobru zaradu, a nije strano ni ulaganje poslodavca u njihovu akedemsku naobrazbu. Ukratko, tamo gdje je ljudski rad faktor koji nosi prevagu, sustav nagrađivanja je bolji, plaće su veće. Odvjetnički poziv per se ne pretpostavlja puno novaca, kako mi to pogrešno smatramo.Jedan od mogućih simptoma našeg stanja je i u tome što ima puno individualnih ureda, a zapošljavanje izučenih odvjetnika kao radnika na temelju ugovora o radu se baš i ne preferira, što može upućivati na to da ne postoji volja u ulaganje u ljudski resurs kao takav, u čistu intelektualnu uslugu? zašto? znači da za to ne postoji stvarna potreba. zbog toga sam, primjerice, čuo priče da oni odvjetnici koji nemaju svoj ured idu linijom manjeg otpora, što je potpuno pogrešno.

 

A gdje su tu vježbenici? U uredima, zatrpani od posla, žrtve takvog sustava. Stvari ipak idu nabolje.Ovime ne želim reći budućim kolegama da krivnja leži isključivo na nama mladim pravnicima jer smo lijeni, neuki i sl., baš naprotiv, nego jednostavno da smo zasad prisljeni raditi u sustavu koji je takav.Evo, kolege,ionako sam previše nabrbljao, ali mislim da je u suštini to to. Lijep pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hmmm... moram priznati da je pitanje jako dobro.

Kolega Matejd - svaka čast na postu, potpisujem :)

 

Moje mišljenje je da svaki fakultet traži odricanje i niti jedan fakultet nije lagan. Pravni fakultet sam s lakoćom završila no daj mi neki ispit s medicine - i gotova sam :)))

Moj frend je zavšio medicinu u 6,5 godina a kad je trebao naučiti Ustav za državni - dobio slom živaca.

Možda skrećem s teme.

 

Nakon 6 godina rada u struci mogu reći da pravni fakultet zaista daje široke mogućnosti zapošljavanja. E sad, moj savjet je budućim pravnicima - dobro razmislite, raspitajte se, čitajte, proučavajte - gdje biste najradije radili i najvažnije - KAKAV STE TIP OSOBE. Nije svjedno gdje ćete s diplomom ići raditi a na kraju će upravo o tome ovisiti DA LI SE ISPLATI STUDIRATI PRAVO.

 

Naime, netko može jednostavno rasturati kao pravnik u državnim ili javnim službama a stavite ga u odvjetnički ured i tone. Jednako tako i obrnuto.

 

Odvjetništvo? Hm... i dalje. Znoj, rad i muka. Odricanje. Da li se isplati? Zavisi što želite, koji vam je cilj. Ako vam je cilj jednog dana biti prebogati - možda se i razočarate. Ako vam je cilje samo se boriti za pravdu - sigurno ćete se razočarati.

No, ako želite što prije položiti pravosudni, steći dragocjena iskustva, postati odvjetnik a da ne plaćate 5000 eura upisnine HOK-u - onda se nećete razočarati.

 

Bitno je znati primarno što TREBATE a ne što ŽELITE.

Ko odvj. vježbenici ćete raditi i služiti kao radna snaga - vrlo potrošna i vrlo zamjenjiva. Kuhat kave, ići na poštu, čistiti ured itd. No, bez obzira na to - ne dajte se matretirati! Imajte stav. Mi sami dopuštamo ljudima da nas tretiraju onako kako to rade. U redu je nekada preći preko nečeg i odricati se no ne ako to znači gaziti sebe odnosno puštati drugima da vas gaze. Prije svega ste ljudi a tek onda vježbenici.

 

Da, svega će biti dok radite kao vježbenici no imajte neki cilj. Skupljajte svoje stranke dok radite, iskoristite priliku za učenje makar i noću, razmišljate o pravu i stvarajte si bolju budućnost već sada. Ne kad postanete odvjetnik - već SADA.

I onda se sve isplati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

E sada, što bi bilo kad bi bilo...ili da je meni ova pamet, a 20 godina manje. Ne znam, vjerojatno bih napravila isto. I mene isto kao dipl. pravnika ponekad frustrira kad vidim neke tuđe plaće, a što sad? Isto tako ponekad ne znam ujutro prije posla da li da se umijem ili da se ubijem kada znam šta me na poslu čeka i kako je to valorizirano. Onda malo stanem i kažem sama sebi: ne kukaj, tražili ste - gledajte. Svaki posao nosi neki svoj križ. Osim toga, dodatnu dozu adrenalina nosi onaj dobar osjećaj kada posao privedete kraju na zadovoljstvo svih, a najviše radi potvrde svog znanja i rada samome sebi. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Puno puta sam poželjela da sam završila neki drugi fakultet, jer nakon toliko muke, opet dugotrajni stres sa pronalaženjem posla. Ipak, drago mi je da sam pravnica, jer naš fakultet pruža širok spektar znanja i mogućnosti zapošljavanja, odnosno, ne moramo raditi samo u odvjetničkom, javnobilježničkom uredu ili na sudu, već i u pravnim službama, kao tajnici u osnovnim i srednjim školama... Samo treba imati sreće za brzo pronalaženje posla. Kao što sam u temi nezaposlenost navela, meni je trebala godina i pol dana da pronađem posao VSS stručne spreme i to ne u struci, ali sam zadovoljna. Puno sreće svima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Evo sam sada po prvi puta vidjela da je otvorena ova tema, i svašta sam zanimljivog pročitala u postovima.

 

Tražim posao godinu dana. Nažalost još ništa od toga. Slavonija, kraj iz kojeg dolazim, ne nudi baš mnogo poslova. Više manje natječaji koji se objavljuju obuhvaćaju rad u Zagrebu. Ok, otišla bih i tamo. Još uvijek se ne predajem, niti to ikada prestajem. Nadam se i na svaki natječaj se javljam s jednom dozom uzbuđenja. Želim se baviti pravom, niti se plašim svih napisa o tome kako protječe rad vježbenika (iako mi to nije primarna želja), jer vjerujem da i svaki drugi posao nosi određenu dozu stresa, odgovornosti, ali i da na njemu moraš itekako pokazati svoju snalažljivost, intelekt, želju za radom. Sve ovisi o tome kakva si osoba. Prva prepreka koju sam stekla kada sam krenula u potragu za poslom bio je savjet savjetodavca na zavodu: NAĐITE SI VEZU! Razočaralo me to. Ne želim sada reći da ju nikada ne bih iskoristila da ju imam, ali se iz dana u dan pitam,a kako se i gdje zapošljavaju oni koji nemaju vezu!?

 

Skrenula sam malo s teme, ali želim reći da sada imam 18 godina, vjerojatno bih se opet vodila svojim vlastitim željama i nahođenjima i bez imalo razmišljanja upisala vjerojatno opet pravo. Isplati li se? Vjerojatno se isplati svima onima koji su se uspjeli zaposliti bilo na sudu, odvjetništvu, državnoj firmi, poduzeću...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najiskrenije, da mogu vratiti vrijeme, pravo više NIKADA ne bih upisala ni u ludilu. Jaaako puno učenja, zalaganja, odricanja, neprospavanih noći, stresova, a da ne govorimo o potrošenim novcima ( mislim da imam par desetaka tisuća kuna samo u kopiranim knjigama :vrti: ) a šta dobijemo na kraju- mjesto na burzi! Ne kažem da je svuda tako- Slavonija je koma! Preseljenje u potrazi za poslom veže dodatne troškove- stan, hrana, odjeća, put doma itd. što je sve teško financirati iz plaće jednog pripravnika. Ostanak doma tražeći posao godinama- još gora solucija! Moja iskustva- posla u odvjetništvu nema ako nemate dobru vezu ili vam netko od roditelja i rodbine nisu odvjetnici. Volontiranje ne dolazi u obzir jer i tako nemam za život i ne postoji nikakva mogućnost da si sama uplaćujem staž i zdr. A tajnički posao u školi ili neko mjesto u državnoj službi možete dobiti samo ako imate odgovarajuće stranačke veze. Ovo sve govorim za situaciju u Slavoniji. Od biroa apsolutno nikakve koristi- najlakše je reći da za pravnike posla nema "eto takva je situacija" kaže savjetnica. Za VSS nema besplatnih tečajeva, nema usavršavanja informatike, jezika.... nema ništa, niti se itko bori za to! Kod sufinanciranja zapošljavanja uvjeti za poslodavce su takvi da ih u manjim gradovima ispunjavaju rijetki odvjetnici- toliko o tom famoznom poticanju zapošljavanja! :smijeh: Korupcija, nepotizam i stranačka podobnost i dalje vlada ovim krajevima i sramota me ovakve države! :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moje osobno mišljenje- studiranje prava bih savjetovala najprije onima koji nakon završenog faksa imaju na neki način osiguran posao ( dobre veze i vezice koje će im osigurati makar odrađivanje pripravničkog). Ostale uglavnom čeka preseljenje u druge gradove (najčešće ZG ), obijanje vrata odvjet.ureda, volontiranje ( ako imaju sredstava da si sami plaćaju doprinose), dugogodišnje sjedenje na birou i javljanje na sve moguće natječaje koji su u Slavoniji relativno rijetki. Osobno znam kolege koji su završili pravo pa po 2,3 godine traže posao, konobare, rade sezonske poslove....ali i one koji su studirali po 15 god. i dobili pripravnički na sudu. Svatko tko traži posao i nema sredstava za život je uporan, svi smo mi vrijedni i željni osigurati svoju egzistenciju, ali koliko dugo ne posustati?? Godinu, dvije, tri... Zašto kolegama koji još uvijek studiraju otvoreno ne reći- "pri kraju faksa, traži si vezu za pripravnički ili ćeš sjediti doma!" Preseljenje, debela veza ili sezonski poslovi- takvo je stanje u Slavoniji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moj jasan odgovor na postavljeno pitanje je - nije vrijedilo truda. postoji brdo viših škola (čak ne ni fakulteta) gdje bi uz 70% manje učenja, završili na poslu za istu ili čak i veću plaću.

ovako se mogu samo nadati da ću se zaposliti na radnom mjestu na koje se javljam zajedno s politolozima.

ideja kako mi pravnici imamo mnogo praktičnog znanja je pogrešna. da kupujem stan (kao nezaposlenom, riječ je o fikciji), nema šanse da bih se pouzdao u svoje znanje kod kontroliranja ugovora ili upisa u zemljišnje knjige. na fakultetu su nas ubili teorijom a nisu nam pružili ni promil praktičnog znanja.

ukoliko ovo čita neki maturant koji se još premišlja, moj savjet je da ne upisuje pravo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mene zanima mišljenje kolega koji su nažalost bili u istoj situaciji.. očekujem da će me pozvati na jedan razgovor za posao, međutim ovaj puta sam bila dovoljno pametna da se unaprijed raspitam. Saznala sam da je to radno mjesto već zauzeto ( naša stvarnost! :zao: ) Radi se o zamjeni al druga žena već radi i prije nego je natječaj uopće završen. Zanima me kako se postaviti u takvoj situaciji? Otići na razgovor, ne otići, praviti se da ništa ne znate ili dati do znanja da vas prave budalom.... Ogorčena sam na takve situacije pa me interesira šta mislite o tome. Kako se truditi i otići na razgovor, a već unaprijed znate da nema ni najmanje šanse da dobijete posao!?? :-?:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

yanni je napisao:

ovaj puta sam bila dovoljno pametna da se unaprijed raspitam. Saznala sam da je to radno mjesto već zauzeto ( naša stvarnost! :zao: ) Radi se o zamjeni al druga žena već radi i prije nego je natječaj uopće završen.

 

Meni nije jasno da se netko uopće ovome čudi .

 

Zakonodavac je propisao da mora biti natječaj za stalno zaposlenje. Za rad na određeno, zamjene - ne mora u određenim okolnostima, a i za rad na određeno ima puno manje interesa .

 

Odgovorne osobe često su zbog rigidnog radnog zakonodavstva dovedene u nemoguću situaciju - zaposlenici/ce odu na dugo bolovanje,porodiljski, itd. - za pravo ne smiju ni pitati kada se , i planira li se netko vratiti na posao. Stalno imaju manjak ljudi koji moraju popunjavati ugovorima na određeno, jer posao se mora odraditi.

 

A kad netko već radi na zamjeni godinu dana, ima potrebne kvalifikacije i dobro se uklopio u kolektiv, je li normalno da njegov nadređeni zaposli nekog drugog?

Naravno da nije, i svako od nas bi tako postupio.

 

A po kojim 'vezicama' se primaju ti na određeno, druga je priča...

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za radna mjesta na određeno radi zamjene duže odsutnog radnika ili drugog opravdanog razloga također se treba objaviti oglas. Jednostavno ne mogu nikako zaposliti nekoga "izvana" na određeno radno mjesto ( dakle ne internim natječajem ), a da javnim putem ne raspišu potrebu za popunjavanjem tog radnog mjesta. Na ovaj način mi još uvijek imamo intenzivan spoil sistem na svim razinama tdu, a kakve to rezultate daje, vidimo i sami :-(

Baš razmišljam kako stranci imaju vrlo loše mišljenje o javnim službama rh, ne iskazuju ga očito, ali određeno podcjenjivanje se primijeti u razgovoru. Tako je to na brdovitom Balkanu..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jadni poslodavci, rigidno im radno zakonodavstvo...žene odu na porodiljni. neka budu sretni jer evo, upravo izlaze prvi rezultati popisa stanovništva po kojem im za 20-30 godina neće imati tko raditi jer eto izumiremo. radno zakonodavstvo postoji s razlogom. naime, stvarno bi nam svima bilo super raditi s ovakvim mentalnim sklopovima oko nas.

 

ispada da radnik u RH ne smije imati život. život mu je poslodavac? kada mi netko napiše, i to na ovakvom portalu, "porodiljski, itd. - za pravo ne smiju ni pitati kada se , i planira li se netko vratiti na posao", mogu samo reći BS, a i o tome da za na određeno nema interesa također. glupost na kvadrat :palacdolje:

 

i nije "porodiljski", već RODILJNI. :-P

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nika_no1 je napisao:

radno zakonodavstvo postoji s razlogom. naime, stvarno bi nam svima bilo super raditi s ovakvim mentalnim sklopovima oko nas.

 

Iskreno ti želim da postaneš poslodavac.

 

Jer kada za godinu krene drastično rezanje proračuna , plaća i otpuštanje zaposlenih , neće se uopće govoriti o zapošljavanju u javnom sektoru.

 

A za radno zakonodavstvo bumo vidli.Sada kada je skupljanjem potpisa za referendum otklonjena izuzetno povoljna, blaga varijanta izmjena, sve su opcije otvorene...

 

 

 

A ovo rodiljni /porodiljni/ porodni i sl. ... o.k. ... mi smo stručnjaci za mlaćenje prazne slame pa svako malo trebaš provjeravati jel' se tko smislio što u pravopisu promjeniti.

Na netu imaš puno više izraza porodiljni nego rodiljni... da konzultiraš tri lingvista, nisam siguran da bi se složili što se točno kada treba primjeniti, a kada ne...

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

nika_no1 je napisao:

radno zakonodavstvo postoji s razlogom. naime, stvarno bi nam svima bilo super raditi s ovakvim mentalnim sklopovima oko nas.

 

Iskreno ti želim da postaneš poslodavac.

 

Jer kada za godinu krene drastično rezanje proračuna , plaća i otpuštanje zaposlenih , neće se uopće govoriti o zapošljavanju u javnom sektoru.

 

A za radno zakonodavstvo bumo vidli.Sada kada je skupljanjem potpisa za referendum otklonjena izuzetno povoljna, blaga varijanta izmjena, sve su opcije otvorene...

 

 

 

A ovo rodiljni /porodiljni/ porodni i sl. ... o.k. ... mi smo stručnjaci za mlaćenje prazne slame pa svako malo trebaš provjeravati jel' se tko smislio što u pravopisu promjeniti.

Na netu imaš puno više izraza porodiljni nego rodiljni... da konzultiraš tri lingvista, nisam siguran da bi se složili što se točno kada treba primjeniti, a kada ne...

 

:kavica:

 

moji su roditelji poslodavci i njihovi zaposlenici imaju normalne poslove u kojem nije nenormalno otići na RODILJNI, kod kojih je normalno da se dobije plaća, godišnji, plate prekovremeni i sl. isto tako ti zaposlenici znaju da mogu i da je moguće da dobe otkaz kao rezultat svojeg nemarnog rada ili nerada. sve po zakonu.

 

a ja, eto, ne radim kod njih jer se bave drugim stvarima, ali imala sam sreće pa imam posao kod poslodavca koji je isto tako normalan i ne smeta mu to famozno radno zakonodavstvo. ako radiš, kvalitetan si, onda si i plaćen. a gle čuda, nije mu niti nepojmljivo da se netko razboli pa ga nema, ili da ode na RODILJNI.

 

kod nas je najmanje onih koji stvarno jesu poslodavci u pravom smislu te riječi. kod nas se poslodavcima smatraju i ljudi kojima su zaposlenici robovi, da na njihovim leđima zgrču novac, a pri tome ih baš briga kako i od čega žive ti isti koji mu rade. da mogu ukinuli bi i plaće i prekovremene i godišnje. još bi uveli barake gdje bi im ti zaposlenici bili da slučajno ne gube vrijeme na odlazak kući, odmor i sl.

 

o čemu mi pričamo. to što vi pišete je ispod svake razine. ja imam posao, ali nisam sebična, ne dolazim na forum s izjavama da ljude ne zanima rad na određeno, o tome kako netko ode, pazi molim te, i nema ga jer je na RODILJNOM. te izjave su u rangu onih kako posla ima, ali nezaposleni ne žele raditi. da, idemo još ljude omaložavati, nije dovoljno što na ovom divljem zapadu doživljavaju zaista svašta tražeći bilo kakav posao, a kad se zaposle da ne pričam.

 

i šta javni sektor...javni sektor je u banani, a zašto možete iščitati i na ovom forumu. prvenstveno, griješe na prvom koraku. selekciji. tako da, kada su znanje i vještine nebitne, niti rezultati ne mogu biti bolji. a zapošljavanje, bit će ga uvijek u javnom sektoru. za uhljebe. njih baš ne možete uvaliti privatniku samo tako i onda gdje će takvi? strašno, morali bi pošteno konkurirati za neki posao i dobiti ga jer su najbolji.:smijeh: aha...

 

što se tiče terminologije, moja je u skladu s radnim zakonodavstvom koji vas toliko žulja. to što je nešto među ljudima često u uporabi, ne znači da je točno i da struka treba mlatiti bez veze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nika_no1 je napisao:

 

 

o čemu mi pričamo. to što vi pišete je ispod svake razine. ja imam posao, ali nisam sebična, ne dolazim na forum s izjavama da ljude ne zanima rad na određeno, o tome kako netko ode, pazi molim te, i nema ga jer je na RODILJNOM. te izjave su u rangu onih kako posla ima, ali nezaposleni ne žele raditi. da, idemo još ljude omaložavati, nije dovoljno što na ovom divljem zapadu doživljavaju zaista svašta tražeći bilo kakav posao, a kad se zaposle da ne pričam.

 

 

Ni ja baš ne znam o čemu ti pišeš, jer većina toga što ti pišeš ili nisu moji stavovi, ili su potpuno krivo protumačeni.

 

Mi imamo puno problema i u državi, i u gospodarstvu. I problem nefleksibilnog i rigidnog radnog zakonodavstva koje najviše šteti podjednako i dobrim poslodavcima i dobrim zaposlenicima.

I znam da dok se sve to ne promjeni, mi se nećemo izvući iz krize.

 

To se može nekome sviđati ili ne, ali to je istina.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

 

Meni nije jasno da se netko uopće ovome čudi .

 

Zakonodavac je propisao da mora biti natječaj za stalno zaposlenje. Za rad na određeno, zamjene - ne mora u određenim okolnostima, a i za rad na određeno ima puno manje interesa .

 

Odgovorne osobe često su zbog rigidnog radnog zakonodavstva dovedene u nemoguću situaciju - zaposlenici/ce odu na dugo bolovanje,porodiljski, itd. - za pravo ne smiju ni pitati kada se , i planira li se netko vratiti na posao. Stalno imaju manjak ljudi koji moraju popunjavati ugovorima na određeno, jer posao se mora odraditi.

 

A kad netko već radi na zamjeni godinu dana, ima potrebne kvalifikacije i dobro se uklopio u kolektiv, je li normalno da njegov nadređeni zaposli nekog drugog?

Naravno da nije, i svako od nas bi tako postupio.

 

A po kojim 'vezicama' se primaju ti na određeno, druga je priča...

 

:kavica:

 

 

Natječaj je raspisan za posao na određeno vrijeme, i potpuno normalno, svatko tko je nezaposlen i želi raditi, pristati će raditi pa makar i samo godinu dana! Nikome nije cilj sjediti doma i sigurna sam da i za takve, kao i za sezonske poslove, u ovolikoj nezaposlenosti interesa ima i previše!!! Dakle, radi se o zamjeni tajnice škole koja ide na rodiljni. Natječaj je regularno raspisan i sigurna sam da će se provesti i razgovori, ali ravnatelj je već i prije završetka natječaja odredio tko treba dobiti taj posao i ta osoba već radi ( ili je to već bilo određeno prema stranačkoj dužnosti! )Pitam se samo kakvi su to zakoni ove države ako se toleriraju takve stvari i to bi nam trebalo biti normalno? I čemu raspisivati uopće natječaje- da se već dovoljno očajne ljude pravi još većim budalama i balmira po bespotrebnim razgovorima.. Javni natječaji su u manjim sredinama igrokazi za naivce, a zapošljavaju se i tako samo podobni ( stranački ili rodbinski ) koji sigurno razgovora ili testiranja i ne vide. Udovoljavaju se zakonske forme, a skoro svatko radi što hoće. Mislim da bi se svatko normalan trebao čuditi razini organiziranosti korupcije i nepotizma koju je ova država postigla. :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

 

Meni nije jasno da se netko uopće ovome čudi .

 

Zakonodavac je propisao da mora biti natječaj za stalno zaposlenje. Za rad na određeno, zamjene - ne mora u određenim okolnostima, a i za rad na određeno ima puno manje interesa .

 

Odgovorne osobe često su zbog rigidnog radnog zakonodavstva dovedene u nemoguću situaciju - zaposlenici/ce odu na dugo bolovanje,porodiljski, itd. - za pravo ne smiju ni pitati kada se , i planira li se netko vratiti na posao. Stalno imaju manjak ljudi koji moraju popunjavati ugovorima na određeno, jer posao se mora odraditi.

 

A kad netko već radi na zamjeni godinu dana, ima potrebne kvalifikacije i dobro se uklopio u kolektiv, je li normalno da njegov nadređeni zaposli nekog drugog?

Naravno da nije, i svako od nas bi tako postupio.

 

A po kojim 'vezicama' se primaju ti na određeno, druga je priča...

 

:kavica:

 

 

Natječaj je raspisan za posao na određeno vrijeme, i potpuno normalno, svatko tko je nezaposlen i želi raditi, pristati će raditi pa makar i samo godinu dana! Nikome nije cilj sjediti doma i sigurna sam da i za takve, kao i za sezonske poslove, u ovolikoj nezaposlenosti interesa ima i previše!!! Dakle, radi se o zamjeni tajnice škole koja ide na rodiljni. Natječaj je regularno raspisan i sigurna sam da će se provesti i razgovori, ali ravnatelj je već i prije završetka natječaja odredio tko treba dobiti taj posao i ta osoba već radi ( ili je to već bilo određeno prema stranačkoj dužnosti! )Pitam se samo kakvi su to zakoni ove države ako se toleriraju takve stvari i to bi nam trebalo biti normalno? I čemu raspisivati uopće natječaje- da se već dovoljno očajne ljude pravi još većim budalama i balmira po bespotrebnim razgovorima.. Javni natječaji su u manjim sredinama igrokazi za naivce, a zapošljavaju se i tako samo podobni ( stranački ili rodbinski ) koji sigurno razgovora ili testiranja i ne vide. Udovoljavaju se zakonske forme, a skoro svatko radi što hoće. Mislim da bi se svatko normalan trebao čuditi razini organiziranosti korupcije i nepotizma koju je ova država postigla. :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

 

 

Ni ja baš ne znam o čemu ti pišeš, jer većina toga što ti pišeš ili nisu moji stavovi, ili su potpuno krivo protumačeni.

 

Mi imamo puno problema i u državi, i u gospodarstvu. I problem nefleksibilnog i rigidnog radnog zakonodavstva koje najviše šteti podjednako i dobrim poslodavcima i dobrim zaposlenicima.

I znam da dok se sve to ne promjeni, mi se nećemo izvući iz krize.

 

To se može nekome sviđati ili ne, ali to je istina.

:kavica:

 

 

mdaa, ma di bi...ajde se ti prvo dogovori sam sa sobom. o čemu ja pišem... :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nika_no1 je napisao:

 

i nije "porodiljski", već RODILJNI.

 

Nika, ti vidiš samo svoj stav, pa je nepotrebno dalje raspravljati.

 

Evo primjer kako su nam i saborski zastupnici i pravnici zapravo - nepismeni.

 

Termin 'rodiljni' dopust je obzirom na ono što regulira lingvistički neispravan.

Taj dopust koristi buduća majka (dakle NE rodilja!) min 28 dana PRIJE poroda.

42 dana nakon poroda taj dopust može koristiti i otac, koji opet nije rodilja.

Termin 'porodni' bio bi najprikladniji.

Termin 'porodiljni' koji se i sada najviše upotrebljava zapravo je nekakva kovanica tih dviju riječi neprimjerena hrvatskom jeziku.

 

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija